Vereniging: in Stevenshof piramidewoningen bouwen Het was de hele dag grauwen en snauwen Winkeliers Beatrix- straat boos op Edah O VOGELWIJK WIL VOETPAD 5>5> Gemeenteraad beslist maandag over experiment Pardoeza wordt bistro ZATERDAG 3 JANUARI 1981 LEIDEN OR AT djf f V?2>e m^r e,.,^ t/7ty Uv ÜMtrfn/erti "DfP'ViTtff. és Sturffy T>i feit* Of' 1-v Buurtwerker F red Platen- burg. melkboer Hogeboom. het kappersechtpaar Iterson en op de voorgrond voorzitter Holver- da van de winkeliersvereni ging "We hebben veel narigheid met Edah gehad". LEIDEN - Zeer onstemd zijn de winkeliers aan de Beatrixstraat over de uitlatingen van de Edah. Hoe halen ze het in hun hoofd om de buurtbewoners de schuld te geven van de sluiting0 Met deze vraag houdt de winkeliersvereni ging zich de laatste dagen druk doende. Zijn ze daarvoor jaren lang bezig om van de Beatrix straat een gezellige winkelstraat te maken? De straat ziet er inderdaad gezellig uit. Fraaie etalages, kleurrijke straatverlichting en bloembak ken tonen meer dan een gewone straat met buurtwinkels. Voorzit ter Holverda is er ook zichtbaar trots op. Al wandelend vertelt hij hoe de klant hier koning is. "Ser vice geven wij nog". De slager steekt zijn hand op. En zijn klant gilt dat we dat criminele gedrag van de buurtbewoners maar gauw moeten rechtzetten. Maandag sloot de Edah in deze straat zijn deuren. Dit zou toch gebeuren, maar het criminele ge drag van enkele buurtbewc heeft dit volgens de Edah bespoe digd. Cassieres zouden zijn be dreigd en boodschappen verdwe-' nen zonder te betalen. Tja als dit allemaal waar was", zegt Iter son van de dameskapsalon wat doen wij hier dan nog? Natuurlijk we hebben allemaal wel eens last van een winkeldiefstal, maar als je dat goed aanpakt is dat één keer maar nooit weer". Holverda vertelt even in kort be stek wat voor een narigheid de buurt met de Edah-winkel heeft gehad: "ze wilde geen lid worden van de winkeliersvereniging, deed nooit mee aan braderie avonden en in de zomer stonden grote containerbakken te stinken in de brandende zon. En het per soneel was de hele dag maar aan het snauwen en grauwen. Dik wijls moest je lang wachten voor dat er een cassiere bereid was ge vonden het een en ander af te re kenen. Geen enkele chef had dit in de hand en we hebben er heel wat de revue zien passeren". De anderen beamen dit. "Zonder overleg met de winkeliers wordt er dan een plakaat op de deur ge hangen en staan trouwe klanten zonder enige mededeling vooraf voor een gesloten deur. Net met al die feestdagen. Fred Platenburg van buurthuis 't Spoortje is er ook niet zo over te spreken. "Het is zo makkelijk om te zeggen dat crimineel gedrag in Leidcn-Noord de oorzaak is van een winkelsluiting. En als dit vol gens de Edah dan het geval is waarom hebben ze de politie daarvan nooit in kennis gesteld of met ons eens contact opgeno- Met z'n dneen willen ze ook nog even de broodroof recht zetten Holverda heeft drie keer naar de Edah gebeld of ze kratten met brood wilde binnenhalen. Dit ge beurde niet. Toen om half twaalf nog alles buiten stond en inmid dels tientallen honden hun plasie langs de kratten hadden laten lo pen hebben de kinderen de eend jes gevoerd. Op de vraag wat er nu met het pand gaat gebeuren uiten ze hun wen sen Holverda gas-clectra-cam- ping wil graag uitbreiden De overige winkeliers vinden dat prima. En in de andere helft van het pand zien ze graag een post kantoor. "Bejaarden en moeilijk ter been zijnde mensen moeten nu veel te ver lopen", zegt voorzit ter Holverda "Wij hebben de plannen in elk geval al klaar Het wachten is nu op de medewer king van diverse instanties SASKIA STOELINGA Mannen praten niet mannen LEIDEN - Bet Leids mannencafé is maandag voor het eerst in het nieuwe jaar open. Het is de be doeling om met degenen die zich Ook andere mannen zijn maandag betrokken voelen bij het wel en avond vanaf half negen welkom wee van het mannencafé te be- in het mannencafé, Caeciliastraat praten hoe het de afgelopen tijd is 18. LEIDEN - Nederland zal er nooit mee worden volge bouwd. Maar het moet toch mogelijk zijn om een klein stuk van de Stevens hof bij wijze van experi ment te bebouwen met een aantal piramidewo ningen? Nee. grootheidswaanzin kan de vereniging milieu en wonen, af deling Leiden, niet worden ver weten. Integendeel. "Ik denk dat we een lange adem nodig zullen hebben voordat we daadwerke lijk iets bereiken", stelt K. Vos kuil. lid en nu nog bewoner van een nieuwbouwhuis in de Meren- wijk. realistisch vast. De vereniging, nog geen jaar oud. kwam onlangs weer in het nieuws bij de behandeling van het ontwerp-bestemmingsplan Stevenshof. Tijdens het doorplui zen van dat plan. waarin wordt verteld wat er moet worden ge bouwd in de polder, was de leden van milieu en wonen namelijk opgevallen dat er absoluut geen rekening was gehouden met pira midewoningen. "Waarom eigen lijk niet?", luidde de vraag aan het Leidse gemeentebestuur. Traplopen gaat nog heel goed LEIDEN - Maar liefst 101 jaar wor den en dan achterste voren de trap aflopen. Dat speelt de op 1 januari jarige mevrouw Olivier nog allemaal klaar. Ze woont al 15 jaar in het bejaardentehuis "Hui ze Vreewijk". Gisteren werd ze gehuldigd door locoburgemces- ter Waal en zijn echtgenote Ook haar 94-jarige broer uit Voor schoten kwam op het feestje. Hij is zeer goed bespraakt en doet voor zijn zuster wel even het voord. Ze komen uit een Leidse muzikale familie en hebben aan de Verwerstraat. Schelpenkade en Herenstraat gewoond. Zijn vier zusters zijn allemaal onge trouwd gebleven. 'Terwijl het vroeger toch mroio meiden wa ren", zegt hij schflks. Hoewel me vrouw Olivier niet alles meer hoort moet ze hier smakelijk om lachen. "Ik speelde liever orgel", zegt ze. Drie zijn er inmiddels, toen ze al ver in de tachtig waren overleden. Broer en zuster Oli vier denken samen nog wel een paar jaartjes in dit leven door te brengen. PPR-raadslid Van Oosten sprong hierop in en gaf het bezwaar van de vereniging wat meer kracht door een voorstel in te dienen, waarover maandag wordt ge stemd. "Bouw 30 tot 50 piramide woningen in de Stevenshof', al dus Van Oosten, die hiermee mis schien de deur openzet voor een eerste succesje voor milieu en Advertentie Begin '80 begon de discussie over piramide woningen in Leiden. In het Breehuis gaf een architect van "De Kleine Aarde", een orga nisatie die een op milieu en aarde gebaseerde leefwijze propageert, voorlichting over zijn ontwerp van "de ideale worring". Het verkeer op de Breestraat was zelfs even ontregeld en voor de buitenblijvers moest een tweede avond worden georganiseerd, zo druk was het. "Het gaat er bij piramide-huizen om dat de bewoners zoveel moge lijk voor hun eigen energie zor gen. Zonne-energie voor verwar ming en warm water. Windener gie voor de produktie van electri- citeit. Regenwater voor toilet- spoeling en huishoudelijke doel einden, behalve voor de drinkwa tervoorziening. Een kelder in- plaats van een energieverslinden de ijskast. Toepassing van een tochtportaal om warmte- en tocht verlies te verkleinen". En: "E is voor de piramide gekozen omdat die vorm de meest gunsti ge verhouding van oppervlakte en inhoud is. Als alles volgens schema verloopt is het energie verbruik ééntiende van een nor male woning". Helaas, toen het er op aan kwam om vijftien gulden op tafel te leggen om een aantal gemaakte kosten te dekken bleek dit verhaal niet alle toehoorders als muziek in de oren te hebben geklonken. Slechts zestig medestanders meldden zich. "Ach. het lag niet alleen aan die vijf tien gulden", relativeert Vera Schoots van milieu en wonen. "Toegegeven, op die avonden werd er goede zakehjjke informa tie gegeven. Maar helaas klonk het verhaal dat werd afgedraaid af en toe zweverig, te utopisch". "We staan nu weer met beide benen op de grond'vult K. Voskuilaan Want dat 30 tot 50 woningen niet teveel gevraagd is. staat volgens hem als een paal boven water. Feiten genoeg, meent hij. die aan tonen dat het een realistische eis Overgang Neem nou het feit dat de polder vol gens het bestemmingsplan ge schikt wordt geacht als proefge bied voor stadsverwarming en windmolens. "Dat bewijst", zegt Voskuil, "dat de gemeente niet onwelgevallig staat tegenover ex perimenten Waarom dan geen piramidewoningen? Laat de ge meente dat maar eens duidelijk maken". Maar dat is niet alles, zo vervolgt Voskuil zijn relaas. "Een pirami dewoning is een natuurlijk soort woning en zou dus prima aan de rand van het gebied kunnen wor den gebouwd. Als een soort over gang tussen de natuur en nieuw bouw". "De vraag is natuurlijk of de ge- meenferaad voor ons idee is te porren. De kleine partijen waar schijnlijk wel. maar de grote? Kijk. iemand als wethouder Waal heeft al eens laten weten dat hij onze plannen zo gek nog niet vindt. Maar als wij onze bezwaren hebben toegelicht hoor je hem opeens zeggen het gemeentebe stuur is niet overweldigend en thousiast" "Waarom niet? Waal zei dat het aan tal woningen per hectare te laag is. En dat kan niet, want de Ste venshof moet tenslotte dicht wor den bebouwd Maar ik denk dat er meer achter zit: onwetend heid". "Helemaal waar", gaat Vera Schoots verder "Kijk naarOegst geest. Het Bouwfonds Neder landse Gemeente wilde in die ge meente geen piramidewoningen bouwen, omdat ze het fenomeen niet kende". Het grootste euvel is volgens haar evenwel dat de overheid alterna tieve woonprojecten onvoldoen de steunt. "Vaak mislukken dit soort zaken, omdat het rijk een instelling heeft van laat maar aanmodderen. Als je geluk hebt steunen ze je in de vorm van geld, maar daarna is het afgelopen "Het gevolg daarvan is natuurlijk dat je nooit over je kinderziektes heen komt Je moet namelijk wel goed bedenken dat het veelal hobbyisten zijn die dit soort din gen aan het draaien maken". W1M BRANDS LEIDEN - Het voormalige café Pardoeza aan de Doezastraat is weer in andere handen overge gaan. De nieuwe eigenaar Holver da, gaat er een restaurant bistro van maken Hij is nu al druk aan het verbouwen en hoopt 1 februa ri open te gaan De bistro gaat "Chez Kok heten en zaJ plaats kunnen bieden aan ruim 100 be zoekers. Lange tijd heeft Ted Easton een oogje op dit pand gehad, dat ei gendom is van een beleggings maatschappij Op het laatste mo ment zag hij er toch vanaf. Easten kreeg zijn plannen niet goed van de grond Voor het vijfde achtereenvolgen de jaar zetten wijk- en buurtco- mité's wensen en vragen over hun wijk op papier. Het overleg wijkorganen bundelt deze wen sen en vragen en zal het boek werkje binnenkort aan de ge meente overhandigen. Wethouders, andere raadsleden en ambtenaren ga in /u h r dan over buigen. Alle buurten ko men ook in deze krant successie velijk aan bod. Vandaag is het de beurt aan de Vogelwijk. De oversteekplaats op de Rijnsburgerweq die volgens be woners ran de Vogelwijk slecht gemarkeerd is. LEIDEN - De bewoners van dc Vo gelwijk willen dat de gemeente een voetpad aanlegt langs het ein de van de Nachlegaallaan De be woners vinden dc situatie daar voor voetgangers werkelijk ge vaarlijk Ook dc oversteekplaats over de Rijnsburgerweg laat wat betreft de veiligheid te wensen Een andere wens van de Vogel- buurt betreft een w iikagent. Ook zouden de bewoners graag een publikaliebord in de wijk krij gen. Over het algemeen zyn dc

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3