Beter drinkwater voor de Leidse regio eidse agenda Milieubeschermers akkoord met bouw installatie die voorzuivert De boosdoeners LEZERS SCHRIJVEN Kerstboomverbranding in Van Polanenpark Schooljeugd Oegstgeest goed vermaakt ZATERDAG 3 JANUARI 1981 PAGINA 2 - - ■■f.j .mmmn. KATWIJK/LEIDEN - Als alles zo verloopt als directeur C. de Jong van de Leidse Duinwater Maatschappij zou willen, krijgen binnen twee jaar alle gemeenten die zijn aangewezen op wa ter van de LDM een veel betere kwaliteit drink- water toegeleverd. De fosfaten, die bijvoorbeeld in wasmiddelen, industrieel afval en bij de landbouw ge bruikte bestrijdingsmidde len zitten, zijn de grote schul digen aan de achteruitgang van de kwaliteit van het drinkwater. Tot 1965 had de Leidse Duin water Maatschappij nog geen problemen met deze stof. In vijf jaar tijd vervijf- tienvoudigde echter het fos faatgehalte van het opper vlaktewater. Volgens de Stichting Duinbehoud zit er nu al zo'n 300 ton fosfaat in het gebied Berkheide (tussen Katwijk en Wassenaar) waar de LDM haar water vandaan haalt. De grote concentratie fosfaten in de omgeving van de duin meertjes zorgt ervoor dat hier na verloop van tijd niets anders wil groeien dan enke le soorten brandnetels. Rond enkele van deze meertjes is elke andere vorm van vege tatie geheel verdwenen. Ook indirect beïnvloeden de fosfaten de watervoorzie ning. Zij vormen het voor naamste voedsel voor algen, die dan ook welig tieren in de filtratiehekkens. Rottende algen zijn de veroorzakers van de vieze bijsmaak, die het drinkwater vooral in de zomermaanden soms heeft. Bovendien onttrekken de al gen koolzuur aan het water. Daardoor slaat de kalk neer op de bodem van de duin- meertjes. Deze raken ver stopt, het water kan de grond niet meer in kan en dus niet meer worden gefiltreerd. Dit leidt bij warm weer volgens de Stichting Duinbehoud tot een produkticvermindcring voor de LDM van tien pro cent. Als de LDM een voorzuive ringsinstallatie bij Katwijk gaat bouwen, krijgt deze een belangrijke taak in het zui veren van het water van fos faten. Met behulp van een chemische stof moet een groot deel daarvan uit het water worden gehaald. De Stichting Duinbehoud ver wacht echter dat dit nog bij lange na niet voldoende zal zijn om de natuur in het duingebied weer op peil te brengen. De LDM heeft daar entegen goede hoop dat deze waterzuivering de begroei ing weer wat gevarieerder zal maken. Aan de rand van de duinen, aan de Wassenaarseweg vlakbij marine vliegkamp Valkenburg moet een installatie worden geplaatst, die ervoor moet zorgen dat het water dat naar de duinmeertjes wordt gepompt om daar te worden ge zuiverd, veel schoner is. Voorzuiveringsinstallaties, zoals dergelijke machinerieën heten, worden door alle waterleidingbe drijven die het zand in de duinen gebruiken om oppervlaktewater te zuiveren, gebruikt. De LDM betrekt het water dat zij voor con sumptie geschikt maakt uit de polders tussen Wassenaar en Lei den. Op dit moment wordt dit water nog rechtstreeks uit de Wasscnaarse Watering naar de duinen ge pompt, waar het in zogenaamde filtratiebekkens belandt. In deze kunstmatige duinmeertjes, die vanaf het fietspad langs de dui nen tussen Wassenaarse slag en Katwijk te zien zijn, moet het wa ter naar de bodem zakken, waar bij het door het zand wordt gezui verd van ongerechtigheden. Dan pompt de LDM het water weer op en transporteert ze het door bui zensystemen naar de verschillen de waterleidingbedrijven. Fosfaten De Leidse Duinwater Maatschappij is het enige waterbedrijf dat nog op deze manier water uit de dui nen levert. Elders in het land wordt het water, voor het in de duinmeertjes belandt, eerst zo zuiver mogelijk gemaakt. Dit wordt gedaan omdat er in het op pervlaktewater, dat naar de dui nen wordt gepompt, veel stoffen zitten die er met alleen filtering door het duinzand moeilijk zijn uit te krijgen. De voorzuivering is niet alleen be langrijk vanwege de kwaliteit van het drinkwater. Als het water niet wordt voorgefilterd, belan den alle afvalstoffen van het op pervlaktewater in de duinen. Dat heeft grote gevolgen voor de na tuur in het duingebied. De grote hoeveelheid fosfaten in het naar de duinmeertjes gepompte water heeft tot gevolg dat om deze meertjes alleen nog brandnetel en harige wilgenroosjes willen groeien, de enige planten die te-' gen grote hoeveelheden van deze stof zijn bestand. Dat er voorgezuiverd water moet komen, daarover zijn alle betrok kenen het eens. De vraag is alleen nog waar dat water vandaan moet komen. Behalve het plan van de LDM. die een eigen voorzuive- ringsinstallatie bij Katwijk wil la ten bouwen, is er nog een andere mogelijkheid. Vlakbij het gebied waar Leiden water wint, ligt Meyendel, waar de duinwaterlei ding van Den Haag voorgezui verd water verwerkt. Dit water wordt door buizen aangevoerd vanaf de Andelse Maas. Als deze leiding wordt doorgetrokken, zou Leiden dit voorgezuiverde water kunnen verwerken. De buis naar de Andelse Maas is groot genoeg om ook het Leidse water te kunnen aanvoeren. De uiteindelijke beslissing ligt bij Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, die momenteel een on derzoek naar de drinkwatervoor ziening in geheel Zuid-Holland laten uitvoeren. Mede van de uit komsten van dit onderzoek hangt af voor welke oplossing wordt ge kozen. Koppelleiding Directeur C. de Jong van dé LDM is een groot voorstander van de voorzuiveringsinstallatie. Als hij zijn zin krijgt kunnen we al in de zomer van 1982 douchen, de wc doortrekken, de auto wassen en thee zetten met voorgezuiverd water. 'Volgens onze berekeningen is een eigen voorzuivering aanmerke lijk goedkoper dan de koppellei ding met Den Haag", stelt hij. "Het water van Den Haag komt helemaal uit Bergambacht en moet overeen afstand van 75 kilo meter worden vervoerd. Als wij in onze filtratiebekkens ook dit water gaan gebruiken, moet er anderhalf maal meer water door de buizen. Dit heeft een relatief veel hogere wrijving van het wa ter met de buiswand tot gevolg. Het is ongeveer te vergelijken met de afstand die je met een auto nodig hebt om tot stilstand te ko men. Naarmate je harder gaat rij den, neemt die remweg oneven redig toe. Vooral ook door de in de toekomst te verwachten verdere stijging van de energieprijzen betoogt De Jong dat de koppelléiding duur der zou uitkomen dan zijn voor stel. "Ik ga uit van een voorzuive ringsinstallatie met een capaci teit van 20 miljoen kubieke meter per jaar, die ongeveer 22 miljoen gulden zou gaan kosten. Omdat wij ons water direct uit de polder boezem betrekken hoett het wa ter maar over een afstand van 3 kilometer te worden verplaatst. De grote afstand die het water van de Andelse Maas moet afleg gen betekent, samen met de gro tere wrijving en de hoeveelheid energie die nodig is om het water dan nog te transporteren, dat dit op den duur meer geld zou kos ten". Milieu De mensen, die zich zorgen maken over de invloed van de waterwin ning op het milieu in de duinen, zijn voor de rekensom van De Jong door de knieën gegaan. De Stichting Duinbehoud was eerst tegen de komst van een voorzui veringsinstallatie. A. Salman van deze op het gebied van natuurbe houd in de duinen invloedrijke stichting vertelt waarom: "Vanzelfsprekend zijn wij een groot voorstander van voorgezui verd water in de duinen. Het is eerder een schande dat er nog zo lang ongezuiverd oppervlakte water in het duingebied wordt ge pompt. Waar wij bang voor waren a het water, dat was dat, door in te stemmen met de plaatsing van die installatie, de ontwikkelingen zouden worden vastgelegd, zonder dat voldoende naar andere mogelijkheden was gekeken". Hij vervolgt: "Omdat uit de bereke ningen van de LDM blijkt dat het doortrekken van de leiding van de Haagse duinwaterleiding uit energie-oogpunt erg ongunstig zou zijn, vinden wij dat die voor zuiveringsinstallatie er zo snel mogelijk moet komen. Maar die koppelleiding met Den Haag blijft noodzakelijk, al is het maar als noodvoorziening. Je moet al tijd rekening houden met de mo gelijkheid van een ongeluk, waar door het water uit de Rijnlandse boezem tijdelijk niet meer te ge bruiken zou zijn. Als je de leiding uit Meyendel doortrekt, kun je eenvoudig overschakelen op de Haagse waterleiding". De directeur van de LDM is het met dit laatste niet eens. De koppellei- ding beoordeelt hij als overbodig: "We hebben twee tot drie weken voorraad. Dat is genoeg om een tijdelijke noodsituatie op te van gen. In Rijnlands boezem, het ge bied waaruit wij ons water be trekken, kan in een week alles zijn ververst. Natuurlijk zou zo'n koppelleiding extra veiligheid betekenen, maar ik vind dat de kosten ervan, vier miljoen gul den, niet opwegen tegen de winst aan veiligheid". Strandwallen De Stichting Duinbehoud is vooral bang dat twee andere mogelijk heden om water te zuiveren door de bouw van de installatie bij Katwijk in gevaar komen. De eer ste hiervan gaat gebukt onder de benaming diepte-infiltratie: on der hoge druk wordt water uit een put de bodem ingeperst en vervolgens weer omhoog ge- ponjpt. De Stichting Duinbe houd vindt deze methode erg vei lig omdat gebruik wordt gemaakt van de beschermende kleilaag, waardoor schadelijke stoffen niet verder in de bodem kunnen door dringen. De putten hiervoor zou den in de strandwallen bij Wasse naar kunnen worden geslagen. Een tweede oplossing is het gebrui ken van de door zandafgraving ontstane meertjes bij Ommedijk. Deze kunnen als reservoirs wor den gebruikt, waarin het water nog voor het naar de duinen gaat, kan bezinken. De watersport, waarvoor deze waterplassen nu worden gebruikt, zou hierdoor niet in gevaar hoeven te komen. Directeur De Jong stelt hiertegen over dat beide oplossingen geen belemmering voor de plaatsing van de voorzuivering hoeven te zijn. "Met de diepte-infiltratie zullen we zeker gaan experimen teren. De putten daarvoor kun nen worden geslagen in de direc te nabijheid van de nieuw te bou wen installatie, in de omgeving van de barakken van vliegkamp Valkenburg. "We zullen zeker ook bekijken of het mogelijk is de Ommedijkse meertjes bij de watervoorziening te betrekken. Ze zullen echter in geen geval worden gebruikt om voorgezuiverd water in op te slaan. Ze komen dan in de scha kel voor de installatie en hebben dan ook geen invloed op de plaat sing daarvan". Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland zullen in de loop van ja nuari beslissen of zij toestem ming willen geven voor de bouw van de voorzuiveringsinstallatie. Als die goedkeuring er komt, wil de Leidse Duinwater Maatschap pij zo snel mogelijk met de bouw beginnen. Omdat de installatie al is opgeno men in het bestemmingsplan bui tengebied van de gemeente Kat wijk zijn er van die kant weinig problemen meer te verwachten. De Jong verwacht dat. als de in stallatie in gebruik wordt geno men, de consument zo'n 10 tot 12 cent meer per kubieke meter voor het zuiverdere water moet gaan betalen. ARIEJAN KORTEWEG Menselijk gevoel Het is nu half twee in de nacht 30 december 1980. Ik kan niet sla pen het zit mij hoog Ik maak mij kwaad daarom wil ik het kwijt. Verleden week stapte ik naar het stadhuis, kom daar aan de infor matiebalie zit een juffrouw daar tien minuten te kletsen aan de te lefoon. Na afloop van het gesprek vraag ik om inlichtingen voor het verlengen van het rijbewijs van mtfn man. "Oh mevrouw, het kantoor is al ge sloten om drie uur", zegt ze. (Het was zo tien over drie) Ja dan weet je dat voor de volgende keer. Ik was met de auto gegaan en ook dat kostte tijd want een parkeer- plekje heb je niet snel in Leiden. Gewoon te laat dus. Vandaag 30 december dacht ik kom we gaan met de bus. (Ik ga dus met twee kinderen van vijf en ze venjaar aan de hand richting bus halte). Ben om twee uur van huis weggegaan, kom om half drie in het centrum aan. Tijd zat. Tien voor drie sta ik voor het stadhuis. Voor de informatiebalie staande, zit die juffrouw alweer zo ver schrikkelijk lang aan de telefoon. Het is inmiddels drie uur gewor den. Ik dacht, ik ga maar op eigen houtje zoeken. En ik naar die af deling voor het rijbewijs. Kom daar aan, zitten er heel weinig mensen op de afdeling en vraag: "Mag ik zo naar binnen?". "Nee", zegt een meneer, "U moet een nummertje pakken". Ik zie die automaat niet en stap toch zo naar binnen. Toen ik dat deed zei die ambtenaar weer: "Mevrouw heeft u een nummertje?" "Nee", zei ik nogmaals. "Mevrouw dan bent u te laat", zei hij. Ik: "Ach meneer, die ene minuut". Hij met een blik van verontwaardiging: "Zo kunnen er nog wel twintig achter u aankomen'*. Ik voelde me kwaad worden, maar als vrouw trek je toch aan het kortste eind. dus ik weer mopperend de stad in. Ik vraag me weieens af. waar is toch dat stukje menselijk gevoel? Is het dan zo fijn om iemand lekker weg te kunnen sturen. (Hè, ik voel me alweer iets opgelucht). Groeten, Hanneke v. d. Mey-Verhaar Hoge Morsweg 128, Leiden. ZATERDAG Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, Antiekmarkt. 9.30 tot 17 uur. NVSH praatcafé - Rapenburg 48, vanaf 22 uur, behalve de le zaterdag van de maand die is alleen voor (echt)paren. Wassenaar - carnavalsavond De Deijk- notsen in het Praethuys, 20 uur. ZONDAG Leiden - Middelweg 19c, kindervoor stelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Koffieshop Leids Volkshuis - Haarlem merstraat 73b, open vergadering Werk lozen Belangen Vereniging, maand van 10 tot 12 uur. MAANDAG Leiden - stadhuis, gemeenteraad, 19.30 Caeciliastraat 18, mannencafé, 20.30 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 - Haarlemmer- Voorschoten - jaarsreceptie, 20 uur. Wassenaar - gemeentehuis, onderwijs, cultuur en recreatie, 19.30 n 24 Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord. Groenoord. Kooi, Merenwijk zat. J Stolk, Burggravenlaan 16. tel. 125820; zon. F.B. Kruis, Klaproos 34. tel. 126371. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstad- wijk, Professorenwijk, de Waard: zat. H C Jasperse. Witte Singel 72. tel 124961; zon, E K. Fogelberg, de Sitter- laan 18, tel. 132877. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: zat A.A. van Rijn, Melissatuin 5. tel. 210797; zon, W. Schellekens, Pagani- nistraat 24, tel. 764035. Voor de praktijk van de doktoren Groe- neveld. Van Leeuwen. Meijer, Reinders, Tan, Van Tol. Zwijnenburg en Verhage: za, Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Leider dorp, tel. 412166; zo. Verhagen, Pluim- zeggekreek 3, Leiderdorp, tel. 895144. spreekuur van 11 tot 11.30 uur in Ge zondheidscentrum Merenwijk, Rosmo len 2. Leiderdorp - za. H.B. van Wijk, v.d. Valk Boumanweg 198, tel 890529; zo, F. Kem- me, tel. 893139. spreekuur van 12.30 tot 13 uur in Gezondheidscentrum Florijn- 10. tel. 891000. Oegstgeest - E.W.F. van Walchren, Oranjelaan 29, tel. 152130. Voorschoten - Tromp/v. Beusekom - Leidseweg 328, tel. 071- 762159. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht, en zondags dienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 2, 17.30 uur tot vr 9 door: apotheek Herdingh en Blanken. Hogewoerd 171, tel. 120502 en apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat lb, tel. 153274. DIERENARTSEN Leiden - Voor de praktijk van Muurling, Helder en Roest, A.W. Helder, Herme lijnvlinder 36, tel. 146686, B.H. Broer, Boshuizerlaan 26. tel. 764058 Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 768616. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis. Middelweg 38. tel. ten noorden van de Rijn, 134604, tel. ten zuiden van de Rijn, 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum. Berkenkade, Leider dorp. tel. 410131. spreekuur ma t'm vr 1 14 t t 15 i Oegstgeest - Interkruis. Lijtweg 7. tel. 154500 Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641. lEIDSCH DAGBLAD Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28864 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nabezorglng 18 00-19 30 ui Zaterdag van OEGSTGEEST - Dc werkgroep clubs van de Stichting Jeugd en Jongerenwerk Oegstgeest is de afgelopen weken druk geweest met liet organiseren van allerlei kerstvakantie activiteiten. En niet voor niets. Honderden kinderen hebben genoten. Ze hebben kerststukjes gemaakt, films gezien en spelletjes gedaan. De vakantie loopt nu ten einde. Vol goede moed is dc werkgroep alweer plannen aan het maken voor de volgende vrije dagen van de Oegstgeester schooljeugd. Uitgave: Tyfoon Uitgeversmaatschappij ir>14o Leidsch Dagblad B.V. ori-i2Ji4j 149.55 perp post (71.90 Jaarabonnement I 1 per post f 276,10 vooruitbetaling te vol Bi| automatische overschrijving geen T eleloon 071 -144941 Alg redactiechef A van Leeuwen Plv Alq. redactiechef: J M J Post Rubnekchefs J Kroon (stad) J P M van der Meer (regio) W. Wirtz 'binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk •even) Aangesloten b«j de Gemeen schappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a w: Bonn. Brussel. Londen Panjs. Washington. Cairo, Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk Te) 071-121481 Oegstgeest H Sonders. 071-155854 Voorschoten J Peters 071-769935 Leiderdorp F Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2