Kijkje in de natuur Recept Januari is de maand van de goede voornemens Fiets eens naar de Leidse Burcht Kwarkpudding met vruchten Leiden kocht burcht Verdwenen vliegen ZATERDAG 3 JANUARI 1981 EXTRA PAGINA 25 lil de zomer is het niet zo gek. vliegen in huis. Je hoeft maar een jampot open te draaien of ze zijn er al, die zoemers. Maar gisteren keek ik wel even raar, toen er een eenza me vlieg in de vensterbank zat. Wat doet die eigenlijk hierdacht ik en waar blijven al die andere vliegen eigen lijk in de winter? Ik heb het meteen opgezocht. Zo tegen de herfst breekt er on der de vliegen een ziekte uit. Deze ziekte is erg besmettelijk en jaarlijks gaan er dan ook duizenden vliegen aan dood. Alleen' een paar vrouwtjes blijven in leven. Zij verstop pen zich in huizen om te over winteren en leggen daar eitjes die in de zomer uitkomen. Soms vind je in huis een vlieg die tegen de muur aangeplakt zit. Hij is dood. En het lijkt net alsof hij poedersuiker op zijn mg heeft. Dat is een slachtof fer van de schimmelziekte. De maand januari is de maand van de goede voornemens. Mensen maken afspraken met zichzelf en met elkaar. "Vanaf januari rook ik niet meer; drink ik niet meer; word ik een beetje aardiger tegen m'n vrienden, enzovoorts. Heel veel kinderen nemen zich ook van alles voor. Om wél te doen in het nieuwe jaar, of juist niet. Ook zijn er kinderen die denken, dat ze hele rare dingen hebben die verder niemand heeft en beloven zichzelf dat in het nieuwe jaar niet meer te doen. Anneke Hohmann en Vic Sjouwer man zijn samen op zoek gegaan naar die bijzondere dingen en hebben daar een boekje over ge schreven. De titel is: "Heb jij dat i nou ook?". En het is uitgegeven 1 bij Kosmos in Amsterdam. Zij J hebben ontdekt, dat heel veel I kinderen met dezelfde "proble- t men" zitten. De grap is. dat dat eigenlijk geen problemen zijn en B ij ons in de klas was een portemon nee gepikt uit het kastje van Hans. Er zat vijfentwintig gulden in want hij moest een boodschap doen direkt na schooltijd. Het was heel erg naar. meneer keek ons éen voor één aan en heel ernstig. Hij vroeg dun: "weet jij er wat van. kun jij Hans hel pen? Toen hij mij aankeek werd ik zo rood als een biet en gloeiend heet. Het leek net of ik hel gedaan had en toch wist ik nergens van. Ik toelde me zó akelig joh! HEB J1J DAT NOU OOK Ik had verschrikkelijk veel te doen. Eigenlijk moest ik: naar de bieb om boeken terug te brengen, m'n mand geeft hem te eten. dat tik etter du b! t Uc maar i HEB JIJ DAT NOU OOK n de winkel wist ik met wat ik kie zen moest, dat rode T-shirt of dat blauu>-wit gestreepte Ik wist het echt niet. Mijn moeder besliste dat rode dan maar". Toen we thuiskwamen kreeg ik spijt in eens u'ist ik het heel zeker Ik wou het blauw-wit gestreepte T-shirt HEB JIJ DAT NOU OOK0 Ik zou graag op zondagmorgen, af en toe, nog eren bij wijn radereu moeder in bed kruipen. Ze zeggen dat ik daar te groot voor ben en dat ptttd - n 1/ ipei l^jli Maar tóch doe ik het nog u-el eens een keertje HEB JIJ DAT NOU OOK? Als ik de trapop loop begin ik altijd te tellen En ais ik moet wachten voor de spoorbomen dan tel ik de wagons voor de spoorbomen dan let ik de wagons van de goederen trein. Op school iel ik de tegels in de gang En bij oma tel ik de spn leii van het balkon Ik MOET ge woon altijd alles telleHEB JIJ DAT NOU OOK? Als je eens lekker in je neus zit te pulken dan mag dat niet van je ouders. Maar ze doen het zelf ook! Je vader als hij in de auto zit te- wachten voor een stoplicht. Je moeder, als ze de krant zit te lezen. Vannacht droomde ik dat ik achter volgd werd dor een boef. Ik wou wegrennen maar dat ging niet. 'I was net of ik door het water moest rennen, het ging veel te lang zaam.' En ik wou gillen "paaaaaaaa.'.'. maar er kwam geen geluid uit mijn keel. HEB JIJ DAT Nul! OOK fietslampje repareren, m'n kast uitmesten, plaatjes van knaag dieren opzoeken voor m'n werk stuk. m'n tijdschriften op volgor de in de kast leggen en nog veel meerik lag op de bank. had nergens zin in en verveelde me te pletter. HEB JIJ DAT NOU OOK Vandaag dacht ik: 'nu loop ik weg van huis". Mijn vader deed rot tegen me. mamma was ook al aan hel snauwen en ik weet gewoon dat ze niet van me houden Ten minste vandaag niet. Maar het is zo zielig voor onze hond Joris. Te gen hem snauwen ze natuurlijk nog meer als ik er niet ben en me- Wat heb je nodig; 125 gram kwark, citroensap van een halve citroen. 1 ei half liter melk. een snufje zout. geraspte schil van een gave citroen. 3 afgestreken eetlepels maïzena, een pakje vanillesuiker, 3 volle eetlepels honing (of suiker). Roer de kwark, de citroenschil, en citroensap in een schaaltje goed door elkaar. Roer de Maïzena in een kopje met een beetje koude melk tot een glad papje. Splits het ei in eiwit en dooier. Roer de dooier door het maïzenapapje. Sla het eiwit stijf. Breng nu de rest van de melk met de honing, de vanillesuiker en het zout aan de kook. Het maïzenapapje in de kokende melk gieten en doorroeren. Even laten koken, blijven roeren. Roer de kwark erdoor, en nu moet je heel voorzichtig het stijfgeslagen eiwit er doorheen scheppen. Spoel een puddingvorm om met koud water Doe de kwark pudding cr in en laat hem afkoelen Als de pudding koud is. kan je hem op een schaal zetten Versier de pudding met vruchten uit blik of met vers fruit. De redactie van de Klep perdoos (Anneloes, Ma rijke en alle verdere me dewerkers) wensen jul lie een heel gelukkig nieuwjaar. We zijn be nieuwd wat voor leuke en slechte dingen er dit jaar weer allemaal zul len gebeuren. Hebben jullie een idee? Verder hopen we dat jullie weer eens wat meer din gen aan ons willen op sturen. want soms lijkt het echt nergens op. Ook^ls je die hele Klep perdoos maar een stom ding vindt horen we dat graag, want dan kun nen we er tenminste iets aan veranderen. We zijn benieuwd en wach ten met spanning af, laat ons nou eens niet voor niks wachten als jeblieft. Een geschiedschrijver uit de vorige eeuw schrijft; "Men heeft een ruim uitzigt over de Stad en Hare omstreken, zoodat het oog aan de eenc zijde stuit op de duinen langs de Noordzee en aan de an dere zijde reikt tot de Delftschen toren" Torens Zo'n ronde burcht gaf eigenlijk maar een beetje bescherming. Hij lag op een heuveltje, met een gracht er omheen. Als men zich in de burcht had teruggetrokken, dan konden ze zich alleen maar verdedigen. Aanvallen was er niet bij. Ze schoten natuurlijk met pijlen, later met pistolen en kanonnen, op de vijand die te dicht bij kwam. Als er toch aanvallers aan de voet van de burcht waren gekomen, dan werd het erg moeilijk om ze vanuit de burcht te verjagen. Of je moest je over de rand van de burcht heenbuigen. maar je be grijpt wel datje dan kon rekenen op een regen van pijlen van de Als je regelmatig op de fiets naar de openbare biblio theek in de Nieuwstraat gaat, moet je onder een poort doorlopen om bij de fietsenrekken te komen. Meestal zul je dan teruglo pen. weer onder de poort door, naar de bibliotheek. Maar als je in die poort gang dóórloopt. dan kom je bij een hevel met daarop een ronde burcht. Wanneer deze Leidse Burcht pre cies is gebouwd, weten ze niet. De één zegt dat de burcht is ge- bouwd in 1100, de ander zegt in 1250. In elk geval is deze vlucht- burcht al meer dan 700 jaar oud Vluchtburcht Toen de burcht pas was gebouwd op de 12 meter hoge heuvel, was het een 'vluchtburcht'. Hij moést mensen met al hun spullen en hun vee beschermen tegen vijan- i den. Vroeger lag de burcht buiten de stad in de bocht van de Rijn. Dat was natuurlijk een prima plaats, want je kon al heel gauw zien wie of wat er allemaal de ri vier kwam afzakken. Leontien Ceulemans. de presentatrice. Over twee dagen, als de school weer begint, kun je eindelijk naar het jeugdjournaal kijken. Het heelt een paar jaartjes geduurd, maar nu is het dan toch een feit. Boiing, goedenavond jongens en meisjes. Maandag en voortaan elke dag (behalve zaterdag en zondag) kun je om half zeven op Nederland 1 naar het nieuws kijken dat spe ciaal voor jullie wordt samenge steld. Als het goed gaat wordt het dan he lemaal niet meer moeilijk om wat van het wereldnieuws te begrij pen. Als er nu bij voorbeeld in Israël weer wat aan de knikker is, begrijp je waarschijnlijk een stuk beter (als het te snappen is ten minste). waarom dat allemaal zo is. Het jeugdjournaal zal namelijk ook op de achtergronden van het nieuws ingaan. Ze zeggen dus niet alleen maar wat er gebeurt, maar ook waarom de Palestijnen aanslagen plegen op Joodse ne derzettingen of andersom. Omdat het een jeugdjournaal is komt er ook een heleboel nieuws dat speciaal leuk is voor kinde ren. Wat hoort er verder in een journaal thuis0 Natuurlijk een weerbericht. Elke dag proberen ze op het jeugdjournaal te voor spellen wat voor weer het de vol gende dag zal worden. Er komen speciale tekeningen bij die weersverwachting. Presentatie Het Jeugdjournaal heeft zes vaste medewerkers. Leontien Ceule mans is daarvan het meest in beeld. Zij wordt de presentatrice. Net als Fred Emmer van het ge wone NOS journaal zal zij de be richten voorlezen en reportages aan eikaar praten. Misschien ken nen jullie Leontien nog van het televisieprogramma de Hollebol- leboom. Scholen Naast een heleboel volwa wordt er ook een beroep gedaan op kinderen. De redactie van het Jeugdjournaal heeft contact met 36 vijfde klassen van scholen in heel Nederland In elke provincie één in de hoofdstad, éen in een stad ongeveer zo groot als Leiden en één in een dorp. De leerlingen van deze scholen vertellen aller eerst wat er in hun omgeving is gebeurd. Verder zeggen ze wat zij belangrijk vinden van het nieuws, wat ze dus willen weten. Ook zullen ze de uitzendingen evalueren, nakijken dus. Aan een vijfde klas zal steeds worden ge vraagd hoe bij hen de uitzending van het Jeugdjournaal in éen week over kwam. Later begrepen de mensen dat dit geen goede manier van verdedi gen was. Daarom bouwden ze uit springende torens en soms ook nog een uitgebouwde voor burcht. Vanuit de torens konden de burchtbewoners de aanvaller goed in de gaten houden en be schieten. en toch bleven ze zelf redelijk veilig. Men denkt dat zo veel kastelen zijn ontstaan. Als je op een ronde burcht vier torens bouwt, dan krijgt de burcht meer de vorm van een vierkant. 70.000 gulden De stad Leiden is pas in 1651 eige nares geworden van de burcht. Leiden moest toen 70.000 gulden voor de burcht betalen. In 1651 is de gracht voor een gedeelte ge dempt. De burcht lag toen al, net als nu, helemaal in de stad. Hij werd vanaf die tijd ook niet meer als verdedigingswerk gebruikt. De stad Leiden heeft toen de in gang van de burcht gemaakt aan de Nieuwstraat. (Voor 1651 was de ingang aan de Nieuwe Rijn). Die ingang kreeg een mooie poort met een ijzeren hek en daar bo venop werd een leeuw gebeeld houwd. En dat is nu nog steeds

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25