Weekje vertier in een vijf sterren bungalow SS? ZATERDAG 3 JANUARI 1981 De eerste worp met de onver wacht zware ballen levert een ongelukkige enkeling een snel zwellende duim op. Een oude mevrouw voorkomt der gelijke kwetsuren door de bal, met beide handen te tillen. Moeizaam gaat ze op de baan af, laat de bal met een plof val len. Tergend langzaam rolt de bal rakelings langs de goot om vlak voor de kegels af te buigen. In haar onbeholpen heid geeft ze een wonderlijk effect aan de bal: de curve van de onmacht. Als ze verbaasd een voltreffen plaatst gaat er een gejuich op. „Prachtig hoor meid", zegt haar man. Hij, ver in de zeventig, vertelt nog nooit zo'n mooie vakantie te hebben gehad voor zo wei nig geld. „Alleen rijkelui wer den vroeger zo verwend". De 65-plussers hebben een hele bungalow voor 85 gulden. En voor negentig gulden een midweek lang een lunch en een diner. „Op m'n negentiende had ik m'n eerste fiets. Verdiend door op zaterdagen de barbier te helpen met inzepen. Nu heb ik pas m'n vijfde au to". De auto Het heet dat de auto in het re creatie-oord niet de macht van de snelweg heeft. Er mag slechts vijftien kilometer per uur worden gereden: fietsers en voetgangers hebben voor rang. In de weg zijn verheu gend hinderlijk verkeers drempels aangebracht. Verra derlijk verborgen onder sneeuw zijn het sluipmoorde naars van het chassis. On danks het slakkegangetjc zwiept menig kofferdcksel krakend open en dansen de flessen drank de auto uit. Het lijkt of bij uitzondering de auto wordt geregeerd. Maar het is schijn. Want de weg is verre van een voetpad. En evenmin een fietspad. Ze voert zeer direct naar bij de bungalows gelegen parkeer- - '"r r Door Pieter v. d. Vliet Het golfslagbad. Af en toe gaan de golven 'af, want het mag n terreinen. Bi.j het vertrek vraagt de receptioniste auto matisch naar het computer kaartje waarmee de slagbo men bij de ingang kunnen worden bediend. Niet- automobilisten zijn dan ook verre in de minderheid. Het recreatie-oord Vanuit de receptie wordt de slagboom bewaakt. Het is zo geregeld dat alleen automobi listen met een pasje erin kun nen. Gasten moeten zich mel den. Controle. Een kamp. Ver weg van de bewoonde wereld. Op een agrarisch gezien slecht stuk grond. In het hoogseizoen te weinig grond voor te veel mensen. Met zeer prille dennetjes, meestal min der dan tien centimeter hoog. Kale aarden wallen om de al tijd waaiende wind te kere- De bungalow Alles in de bungalow lijkt erop gericht het energieverbruik te bevorderen. Elektrisch zijn: de kleurentelevisie, de wek kerradio, de fruitpers. het kof fiezetapparaat. Het afzuigap- paraa t in de keuken benadert in de hoogste stand het geluid van een straaljager. Er zijn 24 lichtpunten. voornamelijk voorzien van 75 Watt-lampen. Nogal veel voor het geringe aantal vierkante meters. Voor zes personen is de ruimte wel erg klein. Het badwater is heet, het water in de acht radiatoren van de centrale verwarming ook. Veel hitte verdwijnt door slechte isolatie. Een hardnek kige tocht trekt langs het uit geperst stro vervaardigde pla- Opvallend bij binnenkomst is een naaigarnituurtje. Voor meneer. Want er zitten twee verhemdknoopjes in, die rouwtje eraan mag zette- Op de terrasdeur zit een eng vo geltje geplakt; om te voorko men dat kinderen er door heen stormen. De bungalow ziet er sfeervol uit. Fineer verbergt veel. De in richting herinnert aan het wa renhuis. De schoorsteen heeft twee kan ten. Buiten barbecue. Binnen haardvuur. In de supermarkt liggen daarom stapels fire- blocks. Die kunstmatige haardblokken zijn van een glanzend bruin, ongeveer als de drollen in een feestneuzen- winkel. Ze branden precies 2.5 uur en verspreiden dan een geur van goedkope schoensmeer. Het vinden van de huisjes is niet eenvoudig, omdat alles op el kaar lijkt. Menigeen beweegt zich die eerste dagen aarze lend voort, met de platte grond in de hand. Een zich herhalende puzzeltocht. Het restaurant Behulpzame meisjes in een soort verpleeg stère schorten praten zacht met zachte ft Ze voeren voortdurend schalen aan. Een echtpaar uit de tijd dat het Rijnreisjc een duur en ver vakantie-ideaal was. eet alle schalen leeg. En wordt door het toetje, caramclvla, geroerd. Op het kindermenu staan Pau- lus de Boskabouter (kuikenfi- let). Barbapapa (ragout). Hummeltje Tummeltje ige hakt biefstukje) en All Baba (varkenshaas). Whamm. Ik knal met m'n hoofd tegen een lamp in het door de ANWB met vijf sterren begiftigde bungalowpark Loohorst. Wazig bereik ik het all sea- son-zwembad. Dan, met zicht op de fitness-hoek, ga ik even weg van deze wereld. In de armen van de in EHBO bedreven badmeester kom ik bij. Er blijken meer mensen met pleisters rond te lopen in dit "op verwennen gerichte oord". Onze verslaggever Pieter van de Vliet deed meer dan tegen te laag hangende lampen lopen in het park van V en D. Hij woonde ook een weekje in een van de vierhonderd huisjes met uitzicht Het zwembad. Ding, dong. Het is het teken dat de golven aangaan. Citaat uit de folder: „Vrolijk gejuich gaat op wanneer in het moder ne binnenbad (water diepte maximaal 140 centimeter) de golfslag machine begint te werken en grote golven door het bad rollen". Het bad verandert in een zee als een barenswee. Kinderen spoelen aan in de bedachte branding. Uit een hemels blauwe met witte wolkjes be schilderde plastic buis aan het plafond komt warme lucht. Dank zij het aardgas is het altijd zomer. Dan gaan de golven af. Het mag niet te duur worden. De waterval, afkomstig uit een helgele door kunstenaarshan den in een sierlijke knoop ge draaide kunststofbuis, is con stant. Evenals waterstralen die krachtig uit de wanden bruisen en het vet rond de len denen doen trillen. In het altijd volle bruisbad, een overkokende kookpot, kijkt een vlezige vrouw stralend. Wriemelt ze met de tenen of is dat de bruis? In de fitness-hoek, bij het sau na-tuintje, zijn de zonnehe mels. Roerloos onder violet licht. Bleek-blauw als lijken in een mortuarium. Er liggen altijd mensen. Want het is bruin worden in de winter. En het is gratis. Een waterstraat voert door een gordijn van dikke plastic lap pen naar het all season- buitenbad (altijd open). Het is die nacht ijzig. Hard gewor den sneeuw. Rijp. Een snij dende wind. Op de spartelvij ver wordt geschaatst. Citaat uit de folder: „Wat dacht u van heerlijk buiten zwem men in water van maar liefst 36 graden Celsius? Dat is pas zwemmen. De in vloer en wanden ingebouwde warme lucht-injectors zorgen voor een heel apart effect". Wolken damp slaan van het wa ter dat hel oplicht in de nacht. Zwemmers zijn schimmen in de mist. Ook daar bruis. Weer een citaat: „Opwindende belevenis om te gaan liggen op de ultramoderne onderwa terligbanken in het all season buitenbad. U wordt van top tot teen gemasseerd door sprankelende, warme lucht belletjes. Verrukkelijk!" Zwemmen bij vijftien graden vorst is als schaatsen in Afri ka. Het bowlen Op de stille uren kost een uurtje bowlen tien gulden. In de spits is de huur van de gecom puteriseerde kegelbaan bijna het dubbele. Maar tijdens de ze uiterst voordelige mid week staat er een gratis toer nooi op het programma. Er komen veel oudere mensen op af. De mecsten hebben het nog nooit gedaan. Ze wurmen zich onwennig in een soort basketbalschoenen, die voor dat ze worden verhuurd met een geurvretende spray wor den bespoten. op de Peel. In het hoogseizoen moet daarvoor bijna duizend gulden per week worden betaald. Maar als lok kertje in de stille tijd konden ze begin december voor nog geen 150 gulden worden betrokken. Hierbij zijn ervaringen in dit kamp voor auto en gezin. De Kinderen Vooral voor de kleintjes wordt veel gedaan. Het recreatiepro gramma vermeldt die week elke dag activiteiten in de door beroepskrachten gerun de Paddestoel. „Alle kinde ren van drie tot en met tien jaar zijn van harte welkom in het kinderspeelcentrum: kleien, schilderen, prikken, timmeren, kleuren, plakken, knippen, poppenkast spelen en nog vèèl mèèraldus het bulletin. De kinderen leveren die week een bosje bloemen af van cr: pepapier, bakken potten, ver sieren met juf het speelhuis voor kerst, maken een mo biel, een poppenkastpop en een kijkdoos. In het zwembad zijn waterge- wenningsspelen voor kinde ren van twee tot en met tien. De badmeester en de ouders zorgen samen voor snelle re sultaten. Ook baby's blijken snel te leren. De automatenhal De automatenhal'bevat enkele flipperautomaten met afbeel dingen voor mannen. Een buikdanseres. Een Viking die een vrouw als buit meevoert. Een vrouw, groot en bloot in de bloes, op een biljart, waar een John Travolta-achtige jongeman stoer met de ballen omgaat. Voorts apparaten waar tanks elkaar voortdu rend uitschakelen en raceau to's frequent verongelukke- De ouderendisco „De ideale gelegenheid om op deze disco-dansavond af scheid te nemen van uw vakantievrienden. De disc- jockey heeft voor vanavond zijn Gouwe Ouwe extra opge poetst". staat in het dagelijkse pretbulletin- Hoewel zich die avond twintig feestvarkens melden verschijnt de disc- jockey niet. De Gouwe Ouwe blijft onopgepoetst in de kast. Een mevrouw met plastic kapje over gepermanente krullen zegt: „Hé wat jammer, ik had me er zo op verheug- d". De burgemeester De Noordlimburgse gemeente Horst (17.000 inwoners op 8000 met natuurschoon geze gende gifvrije hectaren) is be kend van z'n champignons en asperges. En nu ook van z'n bungalowparken. In het gezellige, van veel hout en glas voorziene gemeente- kantoor, gelegen aan een grootsteeds aandoende win kelstraat. zegt burgemeester A. L. G. Steeghs dat de bewo ners van de bungalowparken en de dorpelingen elkaar niet bijten. Ze hebben weinig met elkaar vandoen, hoewel de door het CDA beheerste ge meente in het hoogseizoen zo'n 23.000 mensen herbergt De burgemeester steekt een bij z'n postuur behorende sigaar op, zegt graag ver van de men- sen een roedel reecn of een vlucht fazanten gade te slaan en wijst erop dat veel rust te danken is aan het feit dat het merendeel van de tocrixU n niet verder dan de bungalow komt. Het is het type vakantieganger dat bij safari automatisch aan de Beekièbergeh denkt. Voor zes personen is de ruimte wel erg klein Kale aarden wallen en prille dennetjes

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19