'Tegen migraine js meer te doen dan men denkt' Rotterdamse arts Spierings strijdt tegen moedeloosheid ZATERDAG 3 JANUARI 1981 EXTRA PAGINA 17 ROTTERDAM - Ieder een heeft wel eens hoofdpijn. Een uurtje rusten of het innemen van een aspirientje zijn vaak voldoende om de pijn te doen verdwijnen of verminderen. Heel anders is het gesteld met migraine, een vorm van zware, chronische hoofdpijn die in aanval len optreedt en meestal gepaard gaat met mis selijkheid en braken. Er zijn nogal wat mensen die lij den aan migraine. Volgens ru we schattingen zou zo'n zes procent van de wereldbevol king last hebben van deze aandoening. Omgerekend naar de Nederlandse bevol king betekent dit dat er een kleine miljoen lijders aan mi graine in dit land rondstap pen. De Engelse professor Waters, een vooraanstaand onderzoeker van migraine, kwam zelfs tot aanzienlijk ho gere percentages tijdens een enkele jaren geleden gedane steekproef in Engeland. Uit zijn koker kwam een aantal mannelijke migraine-lijders van 15 tot 19 procent terwijl hij het percentage bij vrou wen op 24 a 29 vaststelde. Lijders aan migraine zijn niet te benijden. Hun kwaal grijpt diep in op de kwaliteit van het bestaan of populairder ge zegd: het verpest een goed deel van hun leven. Boven dien hangt rond de migraine- aandoening een sfeer van moedeloosheid en gelaten heid in de trant van 'Er is nou eenmaal toch niets aan te doen'. Dr. E.L.H. Spierings, arts in Rotterdam, kan zich daar be hoorlijk over opwinden. Vol gens Spierings, één van de weinige Nederlandse medici die zich al jaren bezighoudt met bestudering van het on derwerp migraine, is er veel meer tegen de kwaal te doen dan men denkt. Spierings: "Die gelatenheid, dat defaitis me, daar strijd ik tegen. Er is juist veel tegen migraine te doen". De 27-jarige, op de afdeling neuro-chirurgie van het Dijk- zigt-ziekenhuis werkzame Spierings weet waarover hij praat. De afgelopen jaren stak hij v*ijwel al zijn vrije tijd in 'hoofdpijn-studie'. Als stu dent bracht hij enige tijd in de migraine-kliniek van profes sor Graham in het Ameri kaanse Boston dooi terwijl hi in juni van dit jaar naar dezelf de kliniek afreist om daar op nieuw een jaar studie aan het fenomeen migraine te wijden. Klinieken Dergelijke studie-mogelijkhe den zijn er niet in Nederland. Ons land kent geen hoofdpijn- of migraine-klinieken zo als in Skandinavië, Engeland of Amerika waar veel onder zoek wordt verricht en waar vaak een impuls van uitgaat voor betere behandelingsmo gelijkheden van migraine-pa- tienten. Wel telt Nederland sinds een jaar een Migraine Stichting, die nog deze maand wat meer in de publi citeit zal treden. Dr. Spie rings, vice-voorzitter van die stichting:"Het is de bedoeling dat de stichting de kennis van de Nederlandse medici op dit terrein vergroot en ook wat meer interesse opwekt. Bo vendien is het streven gericht op een betere coördinatie van onderzoek". Onderzoek dat overigens totnu- toe nog pas in geringe mate van de grond is gekomen. Zo zijn er geen exacte cijfers over het aantal migraine-lijders in Nederland bekend. Het eer der genoemde aantal van bij na één miljoen blijft volgens dr. Spierings een slag in de lucht, mede ook omdat het erg moeilijk is precies te defi niëren wat nu eigenlijk onder migraine moet worden ver staan. Wanneer noem je hoofdpijn migraine? Spierings: 'Bij het bepalen van migraine gaat men in Neder land uit van drie kenmerken. De hoofdpijn zit aan één kant, de zogenaamde schele hoofd pijn. De hoofdpijn gaat ge paard met misselijkheid en in de helft van de gevallen ook met braken. En in de derde plaats wordt de hoofdpijn roorafgegaan door een waar schuwing, de zogenaamde au ra. Die aura uit zich in een aantasting van het gezichts vermogen. De migraine-lij- der ziet schitteringen, ster retjes of zwarte vlekken. Het wordt wazig voor z'n ogen. Vaak treden er ook tinteling sensaties op in de ledematen, met name in de vingers en de armen wat doortrekt naar de mond. Zoiets noem je een klassieke migraine. In Enge land en in de Verenigde Sta len spreekt men ook van mi- Volgens ruwe schattingen lijden bijna één mil joen Nederlanders aan migraine, een vorm van chronische hoofdpijn die in aanvallen op treedt en meestal gepaard gaat met misselijk heid en braken. Rond het onderwerp migraine hangt een sfeer van gelatenheid en moedeloosheid "omdat er toch niets tegen te doen valt". De Rotterdamse arts E.L.H. Spierings bestrijdt dat laatste fel. Volgens Spierings, één van de weinige Nederlandse medici die zich de afgelo pen jaren met studie en onderzoek naar mi graine heeft beziggehouden, is er meer tegen migraine te doen dan men denkt. Een nieuw middel, metoclopramide, kan daarbij helpen. Dr. Spierings: "Die gelatenheid en moedeloosheid, daar strijd ik tegen" graine als er geen aura aan te pas komt. Dat is de met-klas sieke migraine". Een verschil in 'migraine-bele- ving' tussen mannen en vrou wen maakt de vaststelling van die aandoening dikwijls tot een moeilijke zaak. Spie- rings:"Veel mannen hebben typische migraine-aanvallen zonder zware hoofdpijn. Zelf beseffen ze dan waarschijn lijk niet eens dat ze migraine hebben of ze ontkennen het als je er naar vraagt. Veel vrouwen hebben flinke hoofdpijn tijdens de men- struatie-periode. Kun je dat migraine noemen of is het ge woon een onderdeel van het menstrueel syndroom. Vrou wen zijn nu eenmaal in die pe riode over het hele lichaam gevoeliger" Diagnose Het bepalen van de migraine blijft een moeilijke en moeiza- ne zaak. Maar het stellen van een juiste diagnose is volgens dr. Spierings nou juist één van de voornaamste midde len in de bestrijding van mi graine. Spierings: "Op spreekuren krijg ik mensen voor migrai ne die helemaal geen migrai ne hebben. Bij migraine gaat het cm aanvallen die niet lan ger dan een aantal dagen du ren. Men krijgt ook hoogstens één keer per week een mi- graine-aanval. Elke dag een migraine-aanval bestaat niet. Dan is het iets anders. Daar om is de diagnostiek zo be langrijk. De medicus moet zich heel goed afvragen wat er aan de hand is. Is er wel spra ke van migraine of heeft ie mand last van een chronische spierspannings hoofdpijn? Dat komt ook veel voor. Het lijkt dan of je een band om het hoofd hebt en het gaat ook ge paard met nekpijn. Zo'n spierspannings hoofdpijn ont staat bijvoorbeeld door stress of het werken ondei spanning. Met een beetje rust of een aspirien gaat dat wel over. Sommige mensen heb ben er overigens elke dag last van maar kunnen er wel mee doorwerker Van belang is ook na te gaan of de hoofdpijn niet het gevolg is van een te hoog geneesmidde- lengebruik. Er worden nogal eens teveel pijnstillers ge bruikt. Neem het bekende an- ti-migraine middel ergotami- ne. Dat is een goed middel maar werkt bij een te hoge do sering de hoofdpijn in de hand. Mensen van genees middelen afhelpen of minder middelen laten gebruiken is vaak al voldoende om de hoofdpijnklachten te doen af nemen. Ik had onlangs een patiënt die er over klaagde el ke dag zware hoofdpijn te hebben. Ze had allerlei artsen bezocht en ook allerlei alter natieven uitgeprobeerd, zoals acupunctuur. Maar ze vertel de ook dat ze elke dag ergota mine gebruikte. Ik heb haar geadviseerd daar mee te stop pen en haar om psychologi- schè redenen iets anders ge geven. Na twee weken belde ze opgetogen op dat ze al twee dagen geen hoofdpijn had ge had en zich ook niet meer zo vermoeid en prikkelbaar voelde. Ik bedoel maar: als ik mensen van geneesmiddelen kan afhelpen dan hoef ik daarna vaak niets meer te doen". Begeleiding Het oog houden op het gebruik van pijnstillers en andere ge neesmiddelen acht dr. Spie rings een voornaam onder deel van de begeleiding van de migraine-patiënt. Een zorgvuldige begeleiding noernt Spierings eveneens een belangrijk strijdpunt te gen de migraine. Spierings: "Als mensen eenmaal midde len slikken hebben ze de nei ging om steeds meer midde len te gaan gebruiken. Dat moet je als arts strak in de hand houden. Neem nog eens de ergotamine, tot voor kort het enige middel tegen mi graine dat we hadden. Het bc- strijdl de pijn maar werkt de misselijkheid in de hand. Als iemand daar de eerste keer te veel van krijgt en werkelijk hondsmisselijk wordt wil hij dat middel de volgende keer niet meer Daarom is het het beste met een heel lage dose ring te beginnen Een achtste pil kan al genoeg zijn. Jam mer genoeg weten veel medi ci er echt te weinig van af'. Een wellicht harde constatering maar wel een constatering die hout snijdt want de belang stelling voor migraine van da zijde van de Nederlandse me dici is tot nu toe schaars Spie rings die zegt dat de situatie in het buitenland behoudens en kele uitzonderingen echt niet beter is dan hier, vindt die ge ringe interesse wel begrijpe lijk. Spierings: "Je ziet dat wel vaker met chronische ziekten. Er treedt een behan- delings-frustratie op. Er valt voor de arts weinig eer te be halen. Het is een frustrerende zaak om mensen steeds met dezelfde klacht terug te ziflfl komen. Hoofdpijn genezen kost tijd en dat hebben de meeste artsen niet. Hoofd pijnpatiënten zijn vaak ook niet de makkelijkste mensen. Ze zijn zelf ook gefrustreerd, hebben meestal al veel artsen bezocht zonder merkbaar re sultaat. Hun eerste ópmer- king is dan: ik zit hier nu wel maar u kunt ook niets voor me doen. Het is moeilijk om dan met zo'n patiënt te begin nen, door die moedeloosheid heen te breken". Nieuw middel Maar hoe moeilijk migraine ook te bestrijden is, van een be rustende houding wil Spie rings niets weten. Enthou siast vertelt hij over een nieuw middel (metocloprami de), afkomstig uit de Londen- se migrainekliniek en mede door hem in Nederland geïn troduceerd. Spierings: "Men sen die niet tegen ergotamine kunnen, vinden wellicht baat bij metoclopramide. Dit is niet alleen een goed anti braakmiddel. het stimuleert ook de activiteit van het maag/darmkanaal. En juist die activiteit was een moeilijk punt bij migraine. Bij migrai ne raakt de functie van het maag/darmkanaal voor een flink deel gestoord. Medicij nen worden dan slecht opge nomen, reden waarom ergota mine meestal als zetpil wordt gegeven. Door het metoclo pramide wordt de werking van het maag/darmkanaal juist gestimuleerd. Dan wordt de patiënt ook weer toeganke lijk voor een eenvoudig pijn stillend middeltje als aspiri- Tegengaan van pijn en misse lijkheid, kortom het bestre den van symptomen, meer valt er vooralsnog niet te doen zolang de oorzaak van migrai ne nog niet is achterhaald. In de loop der jaren is er wel het nodige gespeculeerd over mogelijke oorzaken. De ene onderzoeker richtte zich vol ledig op de hersenen, een an der vestigde alle aandacht op de Samenstelling van het bloed en een derde keek naar het 'hormonale circuit'. Vrij algemeen wordt aangenomen dat erfelijke factoren een rol spelen. Ook zou een bepaalde manier van leven de migraine in de hand werken. Migraine- patiénten zouden nogal eens mensen zijn die aan zichzelf en aan hun omgeving hoge ei sen stellen. Zij zouden wor den beheerst door een streven naar perfectie. In elk geval is wel duidelijk dat het bloedvatstelsel een rol speelt wat zich uit in een 'kloppende' pijn. Al enkele eeuwen is men er achter dat de pijn kan worden tegenge gaan door te drukken op de slagader bij de slaap aan de kant van de hoofdpijn. Veel leed Dr. Spierings gelooft vooral in de erfelijke factor als migrai ne-veroorzaker maar zolang de oorzaak niet duidelijk be kend is blijft genezing een on mogelijke zaak. Spierings: "Je kunt de pijn verlichten, de nare kanten van de migrai ne verzachten maar de mi- graine-patient genezen, dat kunnen we niet. Met dat idee moeten we leven. Dat is op zich niets ergs in de medische wereld want dat gaat voor zo veel ziekten op Denk bijvoor beeld aan suikerziekte, aan vallende ziekte. Heel veel kunnen we niet genezen, wel behandelen. En dat behande len moeten we zo goed moge lijk doen, zeker ook de migrai ne. Want mensen met migrai ne zgn gehandicapt. Ze kun nen niets doen wat emotione le opwinding of inspanning geeft. Ze kunnen ook niets plannen want je weet maar nooit wanneer er een aanval komt. Migraine leidt tot werk verzuim en tot problemen bij het sociaal verkeer. Mannen die altijd alleen ergens naar toe gaan, naar feestjes e.d., omdat hun vrouw thuis blijft vanwege migraine Er zyn na tuurlijk talloze andere voor beelden te vinden Migraine betekent grote narigheid. Het is dan wel geen dodelijke aan doening. het geeft dikwijls wel veel leed

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17