P/Leiden pas na rel in halve finale Oranje in andere gedaante KNVB steunt Zwartkruis Oranje heeft altijd al schlemielig gespeeld f Hff 7V/C- TAX-TUSO je SCHOPT cc VERKEER OÊ PAGINA 15 MONTEVIDEO - Nadat Her man Choufoer. ex- betaald voetbalbestuurslid belast met technische zaken, al eerder had verklaard dat hij geen enkele reden zag om zijn bestuur voor te stellen bondscoach Jan Zwart kruis voortijdig van zijn contrac tuele verplichtingen te ontslaan, werd gistermorgen door Chou foer en Vilé, leider van de Oranje delegatie in Montevideo en de voorzitter van de KNVB, die eer der gedane verklaring nog eens bekrachtigd. KNVB-perschef Evert Grifhorst werd naar het ho tel Victoria Plaza gestuurd met de boodschap het KNVB- standpunt ten overstaan van het merendeel van de in Uruguay verblijvende journalisten offi cieel mee te delen. Evert Grifhorst: ..Er is gister avond in het speiershotel een bij eenkomst geweest, waarbij Her man Choufoer, daarbij gesteund door Ene Vilé, de Oranje-spelers erg duidelijk te verstaan heeft ge geven dat bondscoach Jan Zwartkruis zijn contractuele ver plichtingen. die lopen tot en met de wereldkampioenschappen van volgend jaar in Spanje, wel na diende te komen. Er is op dit moment geen sprake van dat de KNVB zal overwegen de eerder toegezegde belofte aan Zwart kruis te verbreken". Het is natuurlijk prachtig voor Zwartkruis opnieuw een bevesti ging te krijgen van het KNVB- vertrouwen. maar dat er duidelijk toch wat aan de hand is, kan met die formele verlkaring niet wor den toegedekt. Daarvoor hebben de spelers zich enkele dagen gele den al te nadrukkelijk uitgespro ken. Het is natuurlijk ondenk baar dat de Oranje-spelers het recht claimen zelf een elftal sa men te stellen, maar van de ande re kant zou het toch wel bijzonder nuttig kunnen zijn dat Zwart kruis de komende weken een aantal zaken nu eens heel erg dui delijk doorspreekt met de ver schillende partijen, Oranje spelers en KNVB- bestuurderen. De situatie zoals die nu in Monte video is komen te liggen, is voor eenieder volstrekt duidelijk: Zwartkruis gelooft nauwelijks nog in zijn eigen spelers en die spelers hebben op hun beurt vrij wel geen vertrouwen meer in hun bondscoach, zoals de paniekreac tie van de KNVB onderstreepte. Het mag dan ook duidelijk zijn dat op die manier geen eenslui dend uitgangspunt kan worden verkregen voor de komende WK- kwalificatiewedstrijden, waarin Oranje de maximale winst zal moeten behalen voor de zo zeer begeerde derde achtereenvolgen de aanwezigheid in een mondiaal toernooi. Wat mij zo bijzonder inneemt voor het Nederlands elftal is. dat het altijd zo schlemielig speelt. Dat begon al in de tijd dat we wel allemaal zongen cfat we naar Rome gingen voor de eindronde, maar er niet in slaagden Zwitserland te verslaan waardoor we in Milaan bleven steken. Ik spreek nu van zo'n kleine hal ve eeuw geleden, daaruit blijkt dus wel dat het schle mielige met iels van de laatste tijd is. van de tijd van Jan Zwartkruis zal ik maar zeg gen. Zo misten we ook eens een keer de eindronde van het wereld kampioen schap doordal Henk Wery een strafschop ta melijk hoog over de lat schoot tegen Polen. Dat kan gebeu ren. zult u zeggen, dat heeft niets met schlemieligheid te maken, maar Henk Wery was in dat elftal wel de debutant, en er speelden ook jongens mee als Cruijff, Israel. Henk Groot. Van Hanegem en dat soort routinier^. Maar Wery werd met het akkefietje opge knapt, en we misten de eind ronde... Maar Oranje heeft toch ook glo rieuze dagen gekend!, zult u uitroepen. Jazeker, we haal den twee keer de finale. De eerste keer kregen we een strafschop mee in de eerste mi nuut, zodat West-Duitsland nog 89 minuten overhield om met 2-1 te winnen, wat ze dan ook prompt deden via twee doelpunten waaronder een strafschop, die allebei veel minder voorstelden dan de ve le ziedende schoten die het Ne derlands elftal afvuurde op het doel. op de lat en de palen, en op doelman Sepp Maier Maar het slot van het liedje was wel dat weVize Weltmeis- ter waren mplaals van ge woon wereldkampioen... Gelukkig kregen we nog een kans in Argentinië, tegen Ar- Zwartkruis: oliebol gentinië. Hel werd 1-1, ver lenging, één minuut voor het einde schiet Rob Rensenbrink tegen de paal, en wat doet die bal.' Die springt naast het doel.' We verloren uiteindelijk met 3-1. Maar zie, in hetzelfde Zuid-Amerika. maar een .eindje verderop, kregen we af gelopen dinsdag de kans ons te revancheren tegen Uru guay. Het liep wel aardig, ge zien de plaatselijke warmte („hoe warm het was en hoe ver..."), maar Uruguay nam toch een 1-0-voorsprong via een doelpunt dat zo te zien naar buitenspel riekte. Goed, dat kan gebeuren, daarom niet getreurd, in de laatste pe riode voor rust begon het Ne derlands elftal nog even te ja gen op de zogeheten „aan- sluittreffer", want wij psycho logen welen allemaal dat het met een 1-1-ruststand goed theedrinken is, dus wal ge beurt? Uruguay krijgt één mi- nuut voor rust een hoekschop te nemen. Nederland telde niet één Ajacied die zijn mak kertjes kon vertellen dat die man bij de eerste paal staat om de bal door te koppen, dus dat deed die man bij de eerste paal dan ook, en bij de tweede paal dook toen iemand op die terecht Victorino bleek te he ten, en die met een kopbal a la Bakhuys de bal... tegen de paal kopte'. Toevallig precies dezelfde paal, de linkerpaal gezien vanaf de middenstip, waarop Rensenbrink zijn schuivertje plaatste, in 1978'. En wat deed die bal? Ging hij weer via de paal naast? Nee natuurlijk niet, hij ging erin.' Twee-nid. er hoefde niet eens meer afgetrapt te worden, on ze jongens mochten linea rec ta naar de kleedkamer, om te horen dal ze voor geen cent deugden! Ik ben vorige week zo vrij ge weest om bondscoach Jan Zwartkruis een oliebol te noe Kist: clubspeler men omdat hij MVV- middenvoor Schapendonk niet mee had genomen naar Uruguay. Wie ogen heeft in zijn hoofd ziet dat die jongen een speurneus heeft voor doel- rijpe kansen, en dat hij een ..doorglipper'' par excellence is. Een soort Noud van Melis, nog altijd de man die de mees te doelpunten per gespeelde wedstrijd voor het Neder lands elftal maakte, althans gemiddeld. Maar voor de zo veelste keer koos Zwartkruis voor Kees Kist. de voormalige- Europese topscorer. Maar n ot zegt mij zo'n titel? Rmus Mi- chels maakte voor Ajax ook het ene doelpunt na het ande re. maar in de vijf keer dat hij midvoor speelde m het Neder lands elftal scoorde hij met één keer' De clubspeler is een heel andere persoon dan de oranjespeler, dat is al zo dik wijls bewezen. Is Kees Kist ook topscorer in het Neder lands elftal? Welnee, hij komt nog met tot een half doelpunt gemiddeld per wedstrijd. En als hij niet scoort, heb je ver der ook weinig aan hem. al thans in het Nederlands elftal. Ijverig, dat wel. balletje te rugleggen. dat ook, maar een man passeren? Een opensplij tende verrassende pass1 Een dribbel, een doorglipmanoeu- i re'' Of duikt hij altijd als een duvel uit een doosje op. als er een bal dood neervalt in het strafschopgebied van de te genpartij. of als de keeper een bal maar half verwerktHet is me allemaal nooit opgeval len. Toch gokte Zwartkruis ook nu weer, voor de zoveelste keer, op Kees Kist als de grote goalgetter, terwijl hij weet dat hij nu al tijdenlang suk kelt met een doelpuntloos elf tal. Hij nam Schapendonk zelfs niet mee voor alle zeker heid, om hem als pinchhitter te gebruiken, of in de tweede wedstrijd uit te proberen als gebleken mocht zijn dat het te gen Uruguay weer knudde met een rietje was, zonder één echte doelrijpe kans, zonder één schot van Kist. en met maar één schot dat bij ont stentenis van een keeper tus sen palen en lat zou zijn be land. Dit is niks, had Zwart kruis dan kunnen mompelen, dan moet ik die Schapendonk toch maar eens uitproberen tegen Italië. Maar nee. hij liet Schapendonk expres thuis, om niet in de verleiding te ko men. Oliebol. NICO SCHEEPMAKER LONDEN - Een flinke rel moest er uiteindelijk nog aan te pas komen om Parker Leiden gisteren in Londen aan een plaats in de halve finale van het internationale Crystal Palace-basketbaltoernooi te helpen. Een onpartij dige jury wikte en woog gedurende een tweetal uren om vervolgens het protest dat de Leidse club na afloop van het onverwacht verloren duel tegen UBSC Wien (70-71) had ingediend, toe te wijzen. GEEN VOETBAL IN AFDELING LEIDEN-De voetballers uit de Af- deling Leiden hoeven dit week einde niet in actie tekomen. De Leidse Bond besloot de wed strijden die voor vandaag en morgen op het programma ston den af te gelasten in verband met de gesteldheid van de terrei- Ook de afdelingen Friesland, Gro ningen en Zwolle namen een dergelijke maatregel voor beide dagen. Haarlem, Utrecht en Arn hem besloten vooralsnog alleen de voor zaterdag geprogram meerde duels af te voeren. De formatie uit Wenen had. tegen de FIBA regels in, met drie Ame rikanen gespeeld en kreeg dien tengevolge een 0-2 reglementai re nederlaag aan de broek. Het zaakje kwam aan het rollen toen notabene een official van de organisatie voorafgaande aan de wedstrijd de Leidenaars medede lingen deed omtrent een derde mysterieuze Amerikaan, die bij UBSC zou meespelen. Teamlei der Henk Reekers maakte vervol gens de arbiters en de wedstrijd commissaris hierop attent. In de veronderstelling dat Leiden toch moeiteloos zou winnen, wilden zij echter van geen protest horen, ze vonden dat er eerst maar moest worden gespeeld. Dat gebeurde dus. alleen, geheel te gen de verwachting in, verloor de ploeg van Wallaart, van deze Eu ropese subtopper. Het verder matige duel werd in de slotminuten beslist. Nieuwbak ken spelverdeler Tony Parker, die de plaats over nam van de ge blesseerde Mitchell Plaat, treu zelde toen zolang met het opbren gen van de bal dat hij in de zoge naamde tien secondenregel (in dat tijdsbestek moet de bal over de middellijn zijn gebracht) ver strikt raakte. Inplaals van een veilige voorsprong van drie punten, de stand was op dat moment 68-67 voor Leiden, kwam Wenen via de uitstekend spelende Randy Gentry plots op 70-71. Weliswaar kreeg Jim Woudstra. vier seconden voor het einde de kans om Leiden alsnog winnend over de streep te brengen, maar de bal rolde tergend langzaam van de ring En na een tikje van de verder produktieve Steve Puido- kas (hij scoorde 20 punten) met nog één seconde voor de boeg, gebeurde hetzelfde. Juichende UBSC-spelers over spoelden daarna het veld. coach Pat Stewart (cx-Donar) ging zelfs de hoogte in. Maar dat deed ook Henk Reekers, die de trappen be klom op weg naar de wedstrijd leiding. Die besloot tenslotte dat Wenen niet met drie Amerikanen had mogen spelen. Leiden zelf mag wel met zeven 'Yanks' uitko men. dat kan wel. Een kwestie van interpretatie van de regels. "Noem het met boter op je hoofd lopen", zei Reekers lachend, na dat hij de beslissing vernomen had. "En hoewel de sportiviteits- prijs nu zeker aan ons voorbij zal gaan. zitten we daar voor éen keer niet mee. Had die derde Ameri kaan tenslotte niet mee gedaan, dan zouden wc gemakkelijk heb ben gewonnen." Een overigens ontstemde Han Wal laart ("Toch gewoon stom. dat verlies". Zelfs al spelen zij met vijf Amerikanen, dan nog zouden we moeten winnen") zag daarna de aanstaande tegenstander in de halve finale Maccabi Tel Aviv aan het werk. Zonder veel omhaal ruimte Berkovitz en zijn makkers TUS Leverkussen op. Na rust nam Maccabi 20 punten voorsprong op het team van Pete Miller, die ploeg liet daarna de teugels vieren, maar finishte toch gemakkelijk met 95-85. Maccabi speelde overigens met slechts één Amerikaan. Perry. De tweede, Williams, werd op de bank gehouden. Voor Leiden waarschijnlijk... AD VAN KAAM Gerda de Ridder scoorde wordt haar poging toch verijdeld. Basketbalsters onbedreigd naar oefenzege ZEVENAAR (ANP) - Het Neder landse damesbasketbalteam heeft gisteren in Zevenaar een onbedreigde overwinning ge boekt op West-Duitsland. De eindstand was 88-59 na een rust stand van 45-31. Het betekende voor beide landen een wedstrijd ter voorbereiding op het kwalificatietoernooi voor het Europese kampioenschap. De Oranjedames hebben gedu rende de gehele wedstrijd geen problemen gekend met West- Duitsland. Nederland maakte een meer inge speelde indruk en had bovendien een lengtevoordeel. Gerda de Ridder (21 punten) en Carla de Liefde (16) waren aan Nederland se zijde de meest produktieve speelsters. Jeugdteam van Zweden pakt ijshockeytitel FUESSEN - Zweden is wereld kampioen ijshockey bij de jeugd geworden. In de beslissende wedstrijd wedstrijd werd de Sowjet-Unie met 3-2 verslagen. De tussenstanden waren: 2-1. 1- 1. 0-0. Finland pakte het zilver. Tegen Tsjechoslowakije werd gelijk ge speeld: 6-6 (2-2. 1-2, 3-2). De Sowjet-Unie won brons en de Tsjechen eindigden als vierde. Oostenrijk degradeerde. Nederland Voor de Nederlandse competitie zijn gisteren twee wedstrijden ge speeld. De uitslagen zijn Amster- dam-Heerenveen 4-4(2-12-2,0- 1). Nijmegen-Assen 9-1 (2-1. 4-0, 3-0). MONTEVIDEO (ANP) - Halfweg de periode tussen de nederlaag tegen Uruguay en Nederlands laatste wedstrijd in Montevideo tegen Italië is het elftal in een met 3-1 gewonnen oefenwedstrijd gisteravond ingrijpend gewij zigd. Jan Zwartkruis verving in "het partijtje" met Wanderers, een redelijk goede middenmoter uit de hoogste klasse, niet alleen bijna het halve elftal, hij stapte ook over naar vier middenvelders en twee spitsen. Vijf spelers uit de basis* van dins dagavond ontbraken in de ploeg, die aan het oefenduel in een ge stage regen begon, namelijk Wijnstekers en Spelbos plus de complete voorhoede René van de Kerkhof (tegen Uruguay gebles seerd geraakt), Kees Kist en Piere Vermeulen. De beginopstelling werd daardoor: Doesburg. Wild schut. Willv van de Kerkhof, Brandts en Hovenkamp. Arntz, Peters. Jol en Valke. Van Mierlo en Tol. Aan de samenstelling van de ploeg mag natuurlijk niet teveel ge wicht worden gehecht, een indi catie was het echter wel. Een aan wijzing bijvoorbeeld, dat Zwart kruis het systeem van drie spit sen, zoals tegen Uruguay, alweer bij zichzelf ter discussie heeft ge steld. Zoals hij ook gedeeltelijk de grond weghaalde onder zijn bewering van dinsdagavond dat hij van plan is in de WK- kwalificatiès tegen Cyprus en Frankrijk met twee vaste vleugel spitsen te spelen. Hoewel voor de oefenwedstrijd duidelijke afspraken waren ge- maakt over het principe van spe len en laten spelen, was de over gave van de Nederlandse spelers opmerkelijk. Even frapprant als de metamorfose van Jan Peters, die was veranderd in een zeer ac tieve aanvallende middenvelder en dat bewees met het eerste doelpunt. De overwinning die al voor rust ge- stalte kreeg door doelpunten van Peters en Tol werd tenslotte vast gelegd in de cijfers 3-1. Wild schut maakte het derde doelpunt uit een vrije trap en daarna scoor de Wanderers tegen De spelers die in Uruguay nog helemaal niet in actie waren geweest, doelman Hans van Breukelen en John Metgod, kregen in de tweede helft een kans en Wijnstekers werd ook nog ingezet. Het drietal verving Doesburg, Peters en Ho venkamp. V iwr op

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15