"Pele Maradona was groot: zal beter worden Sjöbrend superieur Morspoort neemt laatste obstakel Jeugdtoernooi Lugdimuni voorziet in behoefte Wil Brouwers wint Nieuwjaarsveldrit ZATERDAG 3 JANUARI 1981 LEIDEN - Het succes van het jeugdzaalvoetbaltoernooi dat Lugdunum jaarlijks organiseert, berust altijd op een geheel andere basis dan de waardering voor welk ander evenement dan ook. Een gebeuren krijgt vaak de betite ling 'geslaagd' wanneer de organisatie vlekkeloos is en zich geen onverwachte mutaties voordoen. Dit in tegen stelling tot de voetbaldag voor C - en D-junioren van Lugdunum, die zijn charmes juist vindt in onvoorspel baarheden. Zo was het ook gisteren bij de 10de aflevering van het door dc Leidse eerste klasser georganiseerde fes tijn mogelijk dat het (in groten getale opgekomen) publiek de verrichtingen van de jonkies niet buiten, maar binnen de lijnen van de speelvelden volgde. Ook kon je een grensrechter zien opbotsen tegen een voetballertje, die de speelbal van een wedstrijd, die aan de andere kant van de Groenoordhal plaatsvond, kwam ophalen. Of een paar spelertjes, die zich. druk pratend over de zo juist geleverde prestaties, zomaar een weg baanden over een veld, Veel moeders waar inmiddels weer-een n duel aan de gang was. "Algehele" winnaarsprijs voor DOCOS Het zijn de tafereeltjes, die je als organiserend comité in de Groenoordhal niet kan voorko men. En gelukkig maar. Het zijn immers die 'ongeregeldheden', die het juist zo leuk maken. Hier door is het jaarlijks terugkerende Lugdunum-toernooi uniek. Ook voorziet de happening in de be hoefte van de jeugd om in de 'donkere dagen' rond de jaarwis seling 'iets om handen te heb ben'. Immers, geheel onafhanke lijk van het eindresultaat, is een deel van de jeugd weer een dag van de straat geweest. eten dus dat hun kinderen onder dak zijn. Dc ou ders van de voetballertjes kun nen echter pas helemaal gerust zijn. wanneer het 'pakje brood' is meegegeven. Geld alleen is bij in de Groenoordhal gehouden eve nementen namelijk nooit vol doende, of de bedragen moeten natuurlijk extreme vormen aan nemen. De prijzen aan de bar voor etens- en drinkwaren zijn immers zo schandalig hoog, dat een belangrijk deel van de jeugd het gisteren zonder lunch zal heb ben gedaan. Ook nu het de aan wezigheid van louter jongens van 11, 12-jaar betrof achtte men het namelijk niet nodig de prijzen te reduceren. Overzicht i Het was eigenlijk de enige mis kleun en die kon niet op naam van Lugdunum worden geschre ven. De Kikkerpoldervcrening kan dus weer terugzien op een uitstekend georganiseerd toer nooi. dat z'n onverwachte wen dingen weer kende. Na 20 series van zes wedstrijden kwamen bij de C-iunioren Ter Lcede, UVS. DOCÖS en Lugdunum als win naars van de diverse poules te voorschijn, terwijl bij de D- junioren Ter Leede, Docos, Noordwijk en RCL zich plaatsten voor de halve finale. Bij de oudste leeftijdsgroep won Lugdunum uiteindelijk in de finale van Ter Leede (1-0). Dc winnaar van vo rig jaar, UVS, werd 3de. Docos Op de voorgrond actie tegen LDWS. Yilas op weg naar derde tennistitel van Australië MELBOURNE (ANP) - Guillermo Vilas is hard op weg naar zijn der de achtereenvolgende Australi sche tennistitel. De als eerste ge plaatste Argentijn plaatste zich gisteren in Melbourne voor de halve finales. Vilas schakelde in een vijf sets vergende partij de Amerikaan John Sadri uit: 7-6, 6-4. 2-6, 4-6, 6-3. Vorig jaar ston den beide spelers in de finale van dit met 350.000 dollar gedoteerde toernooi tegen elkaar. In de halve finale ontmoet Vilas de Australiër Kim Warwick, die Bill Scanion uit de Verenigde Staten elimineerde: 6-4, 6-2, 4-6, 6-1. Diens landgenoot Brian Teacher schakelde de Australiër Paul Mc Namee uit: 6-4.4-6,6-0,7-6 Tea cher speelt in de halve eindstrijd tegen Paul Mc Namara uit Au stralië. De Australiërs Mark Edmondson en Kim Warwick plaatsten zich als eersten voor de finale van het dubbelspel. Edmondson en War wick versloegen Billy Martin (VS) en Russell Simpson (Nw-Zl) in twee sets. De setstanden waren 6-3. 7-6. behaalde dc 4de plaats. Bij de D- junioren behaalde Noordwijk de eerste plaats door RCL te klop pen (1-0). Docos plaatste zich als 3de, terwijl het SassenheimseTer Leede eervol vierde werd. De door New York Cosmos-spcler Wim Rijsbergen uitgereikte be kers voor dc beste speler en kee per van het toernooi gingen res pectievelijk naar Noord wij k-spe- ler Van Utrecht en Voorburg doelman Hans Kaskins. Doeos, de grootste vereniging van Lei den kwam door de goede resulta ten van zowel C als D-junioren in het bezit van de algehele win naarsprijs. UVS werd winnaar van de sportiviteitsprijs. FRED SEGAAR Tijdens Nieuwjaarswedstrijden in Oslo OSLO (ANP) - Met de formidabele serie van 39,20, 7.11.49, 1.57,13 en 15.08,71 (500, 5000. 1500 en 10.000 meter) heeft Amund Sjöbrend de Nieuwjaarswedstrijden op de kunstijsbaan Valle Hovin in Oslo MONTEVIDEO (GPD) - De grote bazen van een Amerikaanse frisdranken gigant bleven welwillend glimlachen, maar in hun hart hadden ze zich waarschijnlijk wel een betere grotere start gewenst van de reclamecam pagne die Diego Armando Maradona de komende twee jaar voor het bedrijf zal gaan voeren. In zijn eerste wedstrijd in het Copa de Oro-toernooi had Diego „te gen de Westduitsers een schitte rende en wervelende show moe ten brengen", zodat op'slag de he le wereld zou weten dat Marado na door het nuttigen van één fles je coca-cola per dag tot uitzonder lijke voetbalcapaciteiten is kun nen komen. Evenwel, Hans-Peter Briegel, de massieve middenvelder van Duitsland, was kennelijk niet in die zin geinspireerd, want Mara dona mocht dan wel een gedeelte van zijn mogelijkheden laten zien, de echte Diego Armando Maradona, die zo snel mogelijk de Braziliaan Pele van het con currerende frisdrankenbedrijf naar de achtergrond moet ver dringen, kon zich evenwel nog niet presenteren. Niet hij, Diego Maradona, maar zijn Argentijnse clubmakker Ramon Diaz is voor lopig de grootste held van de Ar gentijnen, omdat hij in de slotmi nuten met een duidelijk schitte rend doelpunt de wereldkam pioen toch nog een verrassende 2-1-zege op Europees kampioen West-Duitsland schonk. Wat korzelig wilde hij dan ook wel toegeven dal Ramon een erg goede voetballer is, maar dat deze nog niet met hem kan worden vergeleken". Maradona. net 20 jaar geworden, is van alle kanten zoveel lof toegezwaaid dat hij simpelweg blijft geloven dat hij de beste voetballer van de wereld is. Wanneer hem dan ook wordt gevraagd wie naar zijn mening de vijf beste spelers ter wereld zijn (een stereotiepe steeds terugke rende domme vraag) noemt hij zijn eigen naam niet. De vijf bes ten na hem willen hem kennelijk niet zo snel te binnen schieten en derhalve lepelt hij zomaar een paar namen op: Daniel Passarel- la, Mario Kempes, Americo Gal lego. alle drie Argentijnen, de Braziliaan Zieo en de Westduitser Karl-Heinz Rummenigge. Die laatste naam zegt hem niet zo veel, maar het was hem daags te voren toch wel opgevallen dat die knaap ook best aardig kan voet ballen en derhalve best een Mara- dona-onderscheiding verdiende, zeker na die Argentijnse ze ge. In Zuid-Amerika wordt Diego Ma radona dezelfde bescheidenheid toegedicht als zijn illustere voor ganger Pele, Edson Arantes do Nascimento, die nu voor niet on aanzienlijke bedragen nogal wat PR-werk verricht. Maradona evenwel is niet bescheiden. Hij heeft ongeveer dezelfde karakter structuur als Mohammad Ali. die er ook bij voortduring op wijst dat hij de grootste onder de gro ten is. Het valt ook erg moeilijk bescheiden te blijven, wanneer men bedenkt dat Maradona al op 10-jarige leeftijd als een halfgod werd bewierookt, bejubeld en toegezongen. Tien jaar geleden immers al trokken duizenden naar het stadion van Argentinos Juniors om tijdens de rust 'Diego' in de middencirkel verbluffend voetbalentertainment te zien ver richten. En blijf er dan maar eens beschei den onder, wanneer je op 15- jarige leeftijd wordt opgesteld in het eerste elftal en een jaar later al wordt gepromoveerd tot interna tional. ..Pele en Di Stefano waren grote voetballers", erkent Mara dona gemaakt ootmoedig, maar: „Maradona zal een betere voet baller worden". Want zo handig is Maradona nu ook wel weer. Hij beseft drommels goed dat in dit Copa de Oro-toernooi nog een wedstrijd gespeeld moet worden tegen Brazilië, door het Argen tijnse team een uitermate lastig te bespelen tegenstander. En om op voorhand geen stemming te kwe ken, kan het nooit kwaad de wens uit te spreken om ooit nog eens tot een completer voetballer uit te groeien dan Pele. Op die manier hou je een slag om de arm en zijn de Brazilianen weer wat gerust gesteld. De persconferentie die de maat schappij ter gelegenheid van de introductie van zijn nieuwe pu blic-relations officer gaf. was trouwens toch een oervervelende bijeenkomst, waarop Maradona een uur lang nietszeggende ant- gewonnen. Tevens stelde de 28- jarige Noorse schaatser daarmee nu reeds zijn kandidatuur voor één van de topplaatsen op de toernooien om het Europees en het wereldkampioenschap. Hoe sterk Sjöbrend. die vorig jaar niet tot grote daden kwam. dit seizoen rijdt, bewees de afstand die hij in de eindrangschikking nam van de overige vedetten van schaatsland nummer één. Zo moest Jan Egil Storholt na vier afstanden gelaten constateren, dat hij weliswaar tweede was ge worden, maar dat hij een vol punt had moeten toegeven op zijn con current. Kai-Arne Stenshjem- met, die derde werd, begon erg sterk, maar moest met name op de lange afstanden veel terrein prijsgeven. Gisteren reden de Noren hun eerste tien kilometer van het seizoen. Oyvind Tveter mocht zich in de uitstekende tijd van 15 minuten 2,73 seconden de verrassende winnaar noemen. Storholt en Sjö brend hielden elkaar in een recht streeks duel keurig in evenwicht: 15.07,65 tegen 15.08.71. Daarente gen kende Stenshjcmmet meer problemen met de lange afstand voor allrounders. In de race tegen Rolf Gregersen moest hij afzien. Zijn tijd was slechter dan die van zijn tegenstander, die nota bene onderweg nog een keer onderuit was gegaan. De vraag blijft overigens in hoever re de Noorse topschaatsers de goede vorm kunnen vasthouden. Sjöbrend kende vorig jaar een goed voorseizoen, maar voordat de EK goed en wel begin, klapte hij in elkaar. Zo erg zelfs dat hij niet eens werd geselecteerd voor dat toernooi. Dit begon, heeft hij de zaken echter anders aange pakt. Sjöbrend reed meer wed strijden en trainde minder inten sief. Na de overwinning in de lan den wedstrijd Noorwegen- Nederland, twee weken geleden, leverde de gewijzigde opbouw in Oslo opnieuw succes op. Uitslagen: Sprinters, 500 meter: 1. Frode Ronning 39,18 sec.. 2 Jarle Pe- dersen 39,21,3. Olav Marchini 39.38. 4. Björn Hagen 39,56. 5. Kai-Arne Engel- stad 39,57. 1000 meter: 1. Ronning 1 18.39, 2. Engelstad 1 19.25, 3. Marchini 1.19.48, 4. Hagen 1 20.08. 5. Pedersen 1.20,78,6. Halvorsen 1.21.36. 161.420. 1500 meter: 1. Amund Sjöbrend 1 min. 57.13 sec. (Noors record). 2 Kay-Arne Stensh- jemmet 1.58.42, 3 Terje Andersen i.23. 4 Jan-Egil Storholt 1.59.55. 5. 201.63. 10.000 meter: 1. Tveter 15 02.73. 2. Storholt 15 07,65. 3. Sjöbrend 15.08,71.4 Oxholm 15.17.64, 5. Gregersen 15 26.03 (met val). 6 Jar- mo Alppi <Fin) 15.28.73, 7 Stenshjcm met 15.29,34, 8. Andersen 15.37.11 Eindstand 1. Sjöbrend 166.827. 2 Storholt 167 872. 3 Stenshjemmet 168 728. 4. Tveter 170.353, 5. Andersen 170.778. woorden op opperv'akkige vra gen gaf. Vragen over geld verdie nen of politieke zaken negeerde hij. Maradona: ..Ik speel voetbal en mijn manager houdt zich met de centen bezig. Ik speel voetbal en met politiek bemoei ik mij niet',. Dc eerste opmerking had enige hilariteit tot gevclg; de tweede een instemmend applaus. Van de Zuidamerikaarjse sport- schrijvers wel te verstaan. Slechts én moment werd Diego Ma radona in de problemen ge bracht. toen hem werd gevraagd naar zijn plannen na het wereld kampioenschap van 1982. Zoals bekend, zijn er miljoenen (Mara dona praat immers niet graag over geld) aan te pas moeten ko men om hem voor het Argentijn se elftal te behouden. Althans tot medio 1982. Meer valuta kan er inmiddels in het ook met een reusa, -■♦ige inflatie kampend Ar gentina niet worden aange maakt. - >ar welke Europese club zal laradona dan afreizen? Naar Juventus, met wie hij in middels reeds een voorcontract heeft afgesloten? Maradona: „Er is geen enkele overeenkomst af gesloten. Ik heb alleen een ak koord met mijn eigen club Argen tinos Juniors kunnen bereiken dat ik na afloop van het wereld kampioenschap bij hen eventu eel mag blijven voetballen". Is het een lieve jongen, deze Diego Armando Maradona. die overi gens wel vindt dat elk ander aan bod serieus overwogen dient te worden, omdat hij thuis een va der. een moederen acht broertjes en zusjes moet onderhoude- KIJKDUIN - De Nieuwjaarsveldrit in Kijkduin werd een unieke koers in de wieler-cross geschie denis. De harde wind geselde de ze z.g. "Katerkoers" namelijk dermate dal sommige coureurs op de duinhellingen pardoes van hel parkoers geblazen werden. De Leidse amateur Ton Overde- vest maakte om die reden zelfs een dusdanig forse buiteling, dat hij meteen gekneusd sleutelbeen de koers moest staken. Ook professional Reinicr Groenen- daal, tot nu toe ongenaakbaar in de Nederlandse koersen, maakte een forse buiteling, zij het dat dit aan een stuurfout in de afdaling van een duinhelling te wijten viel. Groenendaal, die op dat moment al verrassend "slechts" in tweede positie reed, zakte terug naar de derde plaats. De Brabander kon hierna niet meer terugkomen en moest met een voor hem teleur stellende derde plaats genoegen nemen. Wil Brouwers werd de verrassende winnaar, met Her man Snoeyink op de tweede plaats. John Kuyvcnhoven ging flitsend uit de startblokken. Na ruim een ronde op kop gelegen te hebben zakte de Swift coureur te rug naar een op zich al goede vier de positie achter het drietal Brou- wers-Groenendaal-Snocyink Een forse rukwind deed de Lei- denaar echter in het zand tuimc len. Gevolg van deze valpartij was dat Verhagen en Hans Stcek- ers Kuyvcnhoven konden passe ren. De Lcidenaar zette nog een verbeten achtervolging in op Steekers, maar uiteindelijk moest hij de Noordwijkerhouter toch 10 seconden voor laten gaan. Steekers werd daarmee vijfde, Kuyvcnhoven zesde. Een der tiende plaats was weggelegd voor Reinicr Hoogkamer, terwijl Cock van der Hulst als vijftiende over de meet ging. Daarmee was Van der Hulst de beste veteraan. Martin Overdevcst kampt momen teel met een terugval in de vorm. Omdat het zware loopwerk in het parkoers hem bovendien ook niet zo lag moest de Leidse nieuwe ling ditmaal met een achtste plaats genoegen nemen. Van Straten uit Hilversum won bij de nieuwelingen Rijnsburger Joris Zandbergen reed zich bij de ju nioren naar een tiende stek LEIDEN - Ook het laatste obstakel op de weg naar het kampioen schap van de Leidse biljartcom- petitie heeft het viertal van de Morspoort genomen. De Heul, het laatste team dat de koploper nog een klein beetje kon bedrei gen, kreeg in de 16e ronde de kans om de spanning in de com petitie enigszins terug te bren gen. Dc Alphenaren gingen im mers op bezoek bij dc Morspoort. De Heul slaagde echter niet in de missie, want het bleef bij een 4-4 gelijkspel. Met 85 punten uit 15 duels bleef de positie van de Morspoort daardoor riant De Heul volgt op 9 punten achter stand en heeft daarbij al een wed strijd meer gespeeld. Het Wapen van Voorschoten getaakte defini tief uit de race door een nederlaag bij Landzicht. Met nog drie, c.q twee wedstrijden te gaan kan het kampioenschap voor de Mors poort nu niet meer stuk. De uit slagen in de eerste klasse: Land zicht 1-Wapen van Voorschoten 1 6-2; TOP 1-Carambolc 1 2-6; UVS 1-Vriendschap 1 6-2; Mors poort 1-De Heul 1 4-4; Between 1-TOP 2 4-4, Between 1- Carambolc 1 2-6. De stand is nu als volgt: 1 Morspoort 15-85; 2 De Heul 16-76; 3 Wapen van Voor schoten 16-71.4 5 TOP 1 en TOP 2 16-64; 6 Landzicht 16-63; 7-8 Carambole en Between 16-61; 9 endschap 16-52. 10 UVS 15- 45. n de tweede klasse hard ïaar de titel. Dc koploper iet 8-0 uit tegen 't Zuid 1 Van de concurrentie deed alleen Cleijn Duin 1 het goed: 2-6 bij rivaal TOP 3. TOP 3 viel daardoor uit de boot, terwijl de andere naaste belager van TOG 1. Be tween 2 op 4-4 bij de reserves van de Carambole bleef steken. TOG 1 heeft nu met een score van 85 uit 16 zeven punten voorsprong op de nummers twee, Cleijn Duin en Between 2, die beiden op 78 staan. TOP 3 volgt met 76 punten, Landzicht 2 heeft een totaal van 75. De uitslagen in de tweede klasse Carambole 2 Between 2 4-4; Vriendschap 2-De Waag 1 8- 0; TOG l-'t Zuid 1 8-0. TOP 3- Cleijn Duin 1 2-6; Landzicht 2- DOB 1 4-4 DOS 1 en Stompwijk 1 gaan. met nog twee rondes te spelen, in de derde klasse uitvechten wie er kampioen wordt. DOS won met 2-6 van UVS 2. Desondanks liep Stompwijk een tweetal punten in dankzij een 8-0 zege op 't Zuid 2. Spijkerbak 1 viel verder terug door een 2-6 verlies tegen Land zicht 3 DOS gaat met 80 uit 16 aan de leiding, maar Stompwijk staat er nu met 76 uit 15 minstens even goed voor. Dc uitslagen: Mors- kwartier 1-De Waag 2 4-4; 't Zuid 2-TOG 2 0-8; Spijkerbak 1- Landzicht 3 2-6; UVS 2-DOS 1 2-6; Carambole 3-TOG 2 4-4, Stompwijk l-'t Zuid 2 8-0, TOG 2-Morskwarticr 1 4-4 Uitslagen vierde klasse DOB 2- Morskwartier 2 G-2. Wapen van V 2-Witte Hen 1 6-2. Cleijn Duin 2-Carambole 4 4-4. DOS 2- Wachtjc 1 2-6. Clevn Duin 2- Morskwartier 2 4-4

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13