Poolse boeren optimistisch u Antwoord YS naar Iran NAAST HET NIEUWS El Salvador wacht op het grote offensief Israël mag voorlopig niet onteigenen Na uitstel beslissing vakbond Omstreden boek in '81 in W-Duitsland te koop Geen asiel uitgewezen Haïtianen op Antillen Leopold Senghor treedt af als president republiek Senegal WOENSDAG 31 DECEMBER BUITENLAND s r. Hooggerechtshof over Arabische elektriciteitsmaatschappij: (Van c correspondent) JERUZALEM - Het Israëlische hooggerechtshof heeft de rege ring voorlopig verboden om de Arabische elektriciteitsmaat schappij van Jeruzalem te ontei genen. Deze maatschappij voor ziet de westelijke Jordaanoever inclusief de Israëlische nederzet tingen en een deel van Jeruzalem van elektriciteit. Het rechterlijk verbod geldt totdat het hoogge rechtshof een definitieve uit spraak zal hebben gedaan. De Israëlische regering was van plan om per 1 januari de elektrici teitsmaatschappij. de grootste Arabische onderneming op de Westelijke Jordaanoever. op te kopen, een daad van kruipende annexatie die ook in Israël om streden is. In de Knesset zei oud-minister van buitenlandse zaken Abba Eban niet te begrijpen hoe de onteige ning van de elektriciteitsmaat schappij in overeenstemming te brengen is met de gedachte van Palestijnse autonomie. Eban ziet in de regeringsplannen juist een ant;.-autonome gedachte. De Israëlische regering baseert haar recht op een oude wet uit de Britse mandaatstijd die voor schrijft dat de concessie door de overheid iedere vijf jaar ver nieuwd moet worden. De conces sie loopt op 1 januari af. en Israël staat op het standpunt dat zij de wettige overheid is die het recht heeft naar eigen inzicht de con cessie al dan niet te verlenge- Het gaat om een principiële discus sie ten aanzien van de toekomst van de bezette gebieden. De vraag of de bezetting als 'tijdelijk' geldt, en dus de Israëlische rege ring niet het recht heeft maatre gelen te nemen van permanente oard, zoals het overnemen van de elektriciteitsmaatschappij, of dat de Israëlische regering als 'huis baas' te werk kan gaan, zonder met het al dan niet tijdelijke ka rakter van de bezetting rekening te houden. Als argument voor de gedwongen verkoop wordt aangevoerd dat de elektriciteitsmaatschappij verou derde machines heeft en ineffec- tief is. Politieke motieven wor den officieel ontkend. Onderminister van defensie Zippo- ri antwoordde echter Abba Eban dat hij niet begrijpt hoe Eban als advocaat kan optreden voor een onderneming die officieel ge steund wordt door het PLO- Jordaanse coördinatiecomité dat in Amman regelmatig bijeen komt om de Palestijnse belangen op de Westelijke Jordaanoever te behartigen. Het is ook dat comité dat de afgelopen twee jaar de elektriciteitsmaatschappij uit de financiële moeilijkheden heeft geholpen. De Arabische elektriciteitsmaat schappij staat op het standpunt dat de gedwongen verkoop in strijd is met het internationale recht. De directeur van de elektri citeitsmaatschappij Anwar Nus- seibeh heeft al te kennen gegeven de zaak aan het internationale ge rechtshof in Den Haag voor te willen leggen in geval de Israëli sche rechter de maatschappij in het ongelijk stelt. Dan zal ook au tomatisch de wettelijke status van Jeruzalem aan de orde kome- Het lot van de elektriciteitsmaat schappij is dan ook de inzet tot een grote Palestijns-Israëlische strijd, die verregaande repercus sies op de Westoever kan hebben. Alle 400 werknemers van de elek- triciteitsmaatschppij weigeren om onder Israëlisch beheer te worden geplaatst. WARSCHAU - In een urenlange zitting dinsdagochtend is het hooggerechtshof in Warschau niet tot een definitieve uitspraak gekomen over de vraag of de onafhankelijke vakbond van boeren in Polen, Solidarnosc Wiesjka (Soli dariteit voor het Platteland), geregistreerd kan worden Wel erkende het hooggerechtshof dat de lagere recht bank, die de statuten van de bond volledig had afgekeurd, „enige vergissingen" had gemaakt. Het hooggerechtshof kon dan ook geen enkel argument vinden om de uit spraak van de lagere rechtbank te bevestigen. De onaf hankelijke boerenvakbond liet gistermiddag weten het uitstel als een „bijna volledig succes" te beschouwen. Als reden voor het uitstel voerde vernieuwen van het land" en „Wij het hooggerechtshof aan dat er wijzen de begrafenis van de indi- tijd nodig is voor het vertalen en viduele boer af', bestuderen van de conventies van de Internationale Vakbewe- ActiG ging voor Landbouw in Genève. De datum van de nieuwe zitting Toen bekend word dat het hoogge- zal later bekend worden gemaak- t. De raadsman van de boeren, Sta- nislaw Szczuka, overlegde de rechters een in '75 opgestelde conventie van de internationale vakbeweging van landarbeiders, die volgens hem ook diegenen omvat die hun eigen land bewer ken. De conventie stelt dat „het bebouwen van land een beroep is, afgezien van de vraag of de boer het land bezit of niet". Daar om mogen, aldus de advocaat, de Poolse boeren hun eigen organi satie hebben om hun rechten te verdedigen. Geen druk De Poolse zelfstandige boeren heb ben te kennen gegeven in de toe komst geen druk te zullen uitoe fenen om de uitspraak van het hooggerechtshof te beïnvloeden. „Wij zien geen noodzaak om pres siemiddelen te gebruiken, omdat we dan onszelf zouden tegenspre ken. Immers, we beschouwen het uitstel als een succes", aldus de leider van de boeren, Zdzislaw Ostatek. Zo'n duizend boeren hadden zich gisteren voor het gerechtsge bouw in Warschau verzameld. Met spandoeken maakten de boe ren hun mening kenbaar: „Wij ei sen solidariteit voor onze regi stratie", „Solidariteit betekent rechtshof de beslissing had uitge steld, riepen de boeren op tot ac tie. De leider van de boeren ver telde zijn ontevreden toehoor ders echter dat het besluit van het gerechtshof een „bijna- overwinning" voor hen beteken de. ..Wij ervaren de verdaging van de zitting als een succes", aldus Ostatek. „De autoriteiten houden rekening met ons, we moeten kalm blijven en onze bezinning niet verliezen". In de rechtbank zelf waren slechts 50 mensen toegelaten, van wie de helft bestond uit leden van de ge heime dienst. Met opzet was een kleine zaal uitgezocht, zodat zo weinig mogelijk mensen de zit ting konden bijwonen. Het is een gelukkige omstandig heid voor Polen dat de dreigende boerenstaking nu geweken is, want de levensmiddelensituatie is nog altijd hopeloos. Wel is tij dens de kerstdagen bijzonder veel ingekocht en geconsumeerd, maar daaraan zijn maanden van sparen en voorbereiding vooraf gegaan, om de best mogelijke maaltijden op tafel te krijgen. In een Poolse krant zegt een huis moeder tijdens het kerstdiner: „Jongens, eet wat je kunt, want het duurt nog erg lang voor het Pasen is". Hetgeen een duidelijke illustratie is van de huidige toe stand. RECLAME-AANZOEK Steve Solomon werkt voor een reclamebureau in het Amerikaanse Dallas. In de trant van zijn werkzaamheden deed hij dan ook zijn huwelijksaanzoek aan Kathy McGauley: op een groot reclame bord. Het antwoord van zijn echtgenote in spé volgde enige da gen later op datzelfde bord. NANCY REAGAN GOEDGEKAPT De echtgenote van de toekomstige Amerikaanse president Reagan heeft op één punt Rosalynn Carter al verdrongen. Nancy prijkt nu op de lijst van goedgekapte persoonlijkheden in plaats van de echtgenote van de aftredende president. Ook Barbara Walters, een bekende televisiepersoonlijkheid in de VS. komt niet meer op de lijst voor. Wel wordt Bo Derek, bekent uit de film Ten", als een van de toonaangevende vrouwen op het gebied van de haarmode be schouwd. SOMBERE ASTROLOGEN Een driedaags congres van astrologen in India heeft een wel heel sombere voorspelling gedaan: in maart 1984 zou opnieuw een wereldoorlog uitbreken. Iets minder benauwend is de voorspel ling van de zieners dat de oorlog tussen Irak en Iran nog maar twaalf maanden zal duren. GEZANG VALT SLECHT Een Servische priester is gisteren in Serajewo tot zes jaar gevange nisstraf veroordeeld, omdat hij na de doop van zijn zoon had gezongen. Drie gasten op de partij kregen viereneenhalf jaar gevangenisstraf. De rechtbank kwam tot deze veroordeling omdat de vier "liederen hadden gezongen die door hun inhoud nationale en religieuze haatgevoelens tussen Serviërs, Kroaten en moslims hadden ver oorzaakt." Betogende boeren voor het gebouw van het Hooggerechtshof in Warschau, waar gisteren zou worden beslist of de boeren een eigen vakbond zouden krijgen. Het Hof heeft de beslissing evenwel uitgesteld. (Vanc correspondent) WILLEMSTAD (ANP) - De rege ring van de Nederlandse Antillen heeft besloten geen asiel te verle nen aan zeven Haitiaanse ballin gen die sinds eerste kerstdag op Cara<;ao verblijven. Wel heeft zij het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag gevraagd bij Haïti "krachtig" te protesteren tegen de uitwijzing van de zeven en tegen deintimi- derende wijze waarop het perso neel van een toestel van de Antil liaanse luchtvaartmaatschappij door Haitiaanse soldaten geprest is om de ballingen mee te nemen. De uitgewezen Haïtianen krijgen uit humanitaire overwegingen van de Antilliaanse regering een toeristenvisum. Naar uit welinge lichte kringen verluidt zullen zij na nieuwjaar naar Venezuela rei zen, waar hun wel politiek asiel zou worden verleend. correspondent Rob MEXICO CITY - In El Sal vador is de betrekkelijke rust van voor de kerstda gen teruggekeerd. De ge wapende vleugel van de oppositie heeft een zestal vleugelposten in het noor den van het land zonder slag of stoot ontruimd toen de troepenversterkingen van het leger arriveerde- n. Op het ogenblik beperken de guer- rilleros zich weer tot de bijna ge bruikelijke bliksemaanvallen, maandagavond was de guerrilla vooral in de buitenwijken van de hoofdstad San Salvador actief. Ondertussen wacht heel El Salva dor gespannen op het sein van de oppositieleiders voor het defini tieve offensief. Terwijl woordvoerders van het le ger in San Salvador verklaarden dat bij de gevechten nabij de grens met Honduras in totaal naar schatting vijftig mensen wa ren omgekomen, onder wie zeven soldaten, gaf het brede oppositie front FDR een geheime perscon ferentie waarin werd gesteld dat alles klaar is voor het 'beslissende offensief. De FDR-leiders Fran cisco Rebollo en Rafael Guido Bejar vergeleken de gevechten van het afgelopen weekeinde in Chalatenango echter met de in september gehouden anti- guerrillaoperaties in Morazan en San Sicente. Volgens het FDR probeert de junta van christen-democraten en mili tairen „beslissende offensieven te verzinnen om daarna te doen geloven dat zij het gewapende volk heeft verslagen. Maar onder tussen", zo betoogden Rebollo en Bejar, „verstoten wij de politieke organisatie van het volk, hetgeen zal uitmonden in een politieke staking en een gewapende op stand". Ondertussen meldt het Franse persbureau AFP vanuit Washing ton dat het uit betrouwbare bron nen heeft vernomen dat de rege ring-Carter de mogelijkheid be studeert om nog vóór de macht soverdracht volgende maand aan Ronald Reagan voor zes miljoen dollar aan wapens en helikopters naar El Salvador te sturen. Kolo nel Ricardo Pena, de leider van de 'schoonmaakoperatie' in Cha latenango had zondag aan journa listen ter plekke verklaard dat hij „minstens tien helikopters en twintig radiozenders" nodig had „om spoedig een einde te kunnen maken aan de guerrilla" in de aan Honduras grenzende provincie Chalatenango. BONN - Begin januari komt een opmerkelijk boek op de Duitse markt. De uitgeverij Rowohlt heeft namelijk besloten om de in 1936 voltooide roman 'Mephisto' van Klaus Mann uit te brengen. Het opmerkelijke is dat dit boek, met de ondertitel 'roman van een carrière, in de Bondsrepubliek nog altijd verboden is. De reden van het publikatieverbod was dat in Mephisto de eer en goede naam zou zijn aangetast van de in het Derde Rijk en ook later beroemde en geniale regis seur en toneelspeler Gustaf Grundgens (1899-1963). De hoge rechters waren van mening dat de bescherming van de persoon lijkheid belangrijker was dan de vrijheid van de kunst. Klaus Mann, de oudste zoon van Thomas Mann, heeft in Mephisto de carrière van de 'aalgladde' to neelspeler Hendrik Hofgen be schreven, die geweten en moraal opzij zettend openlijk gemene zaak maakt met een dictatoriaal systeem, de gunst van de nazi Herman Goring wint en tenslotte leider van de Staatliche Schaus- piele in Berlijn wordt. Klaus Mann, die door de nazi's in ballingschap werd gedreven en in 1949 zelfmoord pleegde, heeft altijd ontkend dat hij in zijn boek de 'geschiedenis van een bepaal de persoon' heeft beschreven. Dat bleef echter omstreden en toen er na de dood van Grundgens in 1965 plannen waren om Mephisto in de Bondsrepubliek uit te ge- i (de r al wel in het buitenland gedrukt en verkrijg baar), diende de enige erfgenaam van Grundgens. zijn aangeno men zoon Peter Gorski. een klacht in bij de rechtbank wegens belediging van zijn overleden pleegvader Daarop verbood de rechtbank de roman. DAKAR (Reuter) - Leopold Sedar Senghor treedt vanadaag af als president van Senegal, zo is offi cieel bekendgemaakt. Senghor heeft Senegal geregeerd sinds het land twintig jaar geleden onaf hankelijk werd van Frankrijk. Volgens de grondwet zal de 74- jarige president opgevolgd wor den door premier Abdoe Dioef (45), die morgen zal worden beë digd. In 1983 zullen er presidents verkiezingen worden gehouden. "Senegal moet leren zonder Seng hor te leven". Deze uitspraak van Leopold Sedar Senghor dateert van 1969. De Senegalese presi dent heeft in de afgelopen tien jaar herhaaldelijk te kennen ge geven dat hij zijn functies in de actieve politiek zou willen neer leggen om zich geheel te gaan wij den aan de Afrikaanse cultuur. Die herhaalde aankondigingen hebben de oppositie in Senegal sceptisch gemaakt. Maar nu heeft de 74-jarige Senghor dan toch, na een presidentschap van 20 jaar, een in Afrika zeldza me stap gedaan, hij legt zijn ambt vrijwillig neer. Behalve als staatsman heeft Seng hor grote internationale bekend heid gekregen als filossoof. dich ter. kenner van Afrikaanse talen en als samensteller van bundels negerpoëzie. In de 20 jaar van zijn president schap heeft Senghor erkenning gevonden als staatsman van in ternationaal formaat. Maar als het aan hem had gelegen zou de stad Senegal helemaal niet hebben be staan. "De verleiding van een eng nationalisme" achtte hij een ern stig gevaar "in een wereld waarin onafhankelijkheid misschien slechts een illusie zal blijken". Met enkele medestanders keerde hij zich tegen de 'balkanisering' van Afrika, waardoor slechts een reeks economisch zwakke en po litiek kwetsbare staten in het le ven zou worden geroepen, ten prooi aan het machtsstreven van sterkere buitenlandse mogend heden. Maar in Afrika's dekolomsatiepe- riode bleek het 'achterhaalde na tionalisme' uiteindelijk toch de drijvende kracht in de geschiede nis. De meeste gebieden in Frans West-Afnka verlangden toch elk afzonderlijk de onafhankelijk heid. Alleen de Franse Soedan (het latere Mali) ging voor korte tijd een federatie met Senegal aan, die al na anderhalf jaar uit- WASHINGTON (UPI) - De Ver enigde Staten hebben gisteren een 'nieuwe formulering' van hun voorstellen ter beëindiging van de gijzelingscrisis in Teheran afgesloten en naar Iran gestuurd door bemiddeling van het team Algerijnse diplomaten. Onderminister van buitenlandse zaken Warren Christopher zei dat na vier dagen van besprekingen met de Algerijnse bemiddelaars, een antwoord was opgesteld dat een 'nieuwe formulering' was van het Amerikaanse standpunt dat de twee regeringen in staat zal stellen tot een snel einde te ko men, "als de Iraniërs dat ook wil len". Christopher sprak de hoop uit dat de crisis zou kunnen worden beëindigd nog vóór president Carter op 20 januari het Witte Huis verlaat. De onderminister duidde aan dat de crisis onder Carter was ontstaan en men hoopte dat zij onder hem zou wor den opgelost. Zou die oplossing er niet komen voordat Carter op stapt, zei hij, dan zal de aftreden de regering de zaak overdragen aan de nieuwe, "geheel in over eenstemming met onze nationale eer", waarbij hij waarschijnlijk zinspeelde op het niet laten mee spelen van partijpolitieke over wegingen. In de grond van de zaak is het nieu we Amerikaanse antwoord een herhaling van de aanbiedingen die de regering in Washington in een vroeger stadium aan Teheran heeft gedaan. De Amerikaanse aanstaande presi dent Ronald Rcagan en zijn ploeg staan geheel achter president Carter en het beleid dat hij volgt om de invrijheidstelling van de Amerikaanse gegijzelden in Te heran te bevorderen. Dit is giste ren in Washington meegedeeld door de woordvoerder van Rea gan, James Brady. Deze verduidelijking is gegeven na dat Reagan over de ontvoerders van de Amerikanen had gezegd dat zij "misdadigers" en "barba ren" waren en dat de 24 miljard dollar die Iran voor de vrijlating van de gegijzelden heeft geeist. neerkwamen op een 'losgeld' De voorzitter van het Iraanse parle ment, Rafsanjani, had als com mentaar op Reagans uitlating ge zegd dat er weinig mensen in de Als geschiedenis aan te wijzen waren die "barbaarser waren dan de Amerikanen". President Carter vertrouwt er vol gens zijn woordvoerder Jody Po well al niet meer op dat de Ameri kaanse gegijzelden vrij komen vóór hij het Witte Huis verlaat. "De president en de meeste waar- achten de kans dat de si tuatie in gunstige zin verandert voor hij het Witte Huis verlaat ui termate klein geworden, om geen sterker uitdrukking te gebrui ken", zei Powell, an "beschikt over inlichtingen dat de Amerikanen een militaire aanval beramen in de Perzische Golf onder uiteenlopende voor wendselen", verklaarde gisteren in Teheran Behzad Nabavi. woordvoerder van de Iraanse re gering. in de voorwendselen noemde hij de "chaotische toe stand in het gebied" en wanorde die door de Verenigde Staten ge creëerd zou worden. Iran beschuldigt Amerika er sinds een tiental dagen van dat het de drie eilandjes in de Straat van Hormoez wil bezetten, in samen werking met andere landen in dat gebied. De Iraanse regeringswoordiKterder Nabavi hield gisteren een persconferentie over de eventuele vrijlating i de Amerikaanse gegijzelden en de eisen die Iran daartoe aan de VS heeft gesteld

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9