Papoea hoeft na üitwijzing geen straf te vrezen" Weer waarschuwing tegen formaldehyde herschi/drinks Politie heeft het druk met Landsadvocaat in kort geding: "Hulp slachtoffers verkeer moet beter" Weer tram beschoten Scherpere regels voor vervoer LPG **yOENSDAG 31 DECEMBER BINNENLAND 95 DEN MAAG (ANP) - Nu kerst mis voorbij is geven de kerst bomen de politie handenvol werk. Zo is de Utrechtse poli tie tot dusver al ruim twee honderd keer in actie geweest bij kerstboombrandjes. Bij el ke melding van zo'n brandje gaat de politie erop af. aldus een woordvoerder. Ook speurt de Utrechtse politie naar plaatsen waar de jeugd grote hoeveelheden kerstbo men heeft opgeslagen. Wordt zo'n plaats gevonden, dan komt de gemeentelijke reini gingsdienst van Utrecht in ac tie. Zij zorgt ervoor dat grote hoeveelheden bomen worden afgevoerd naar de afvalver werking Rijnmond. Een woordvoerder van de reini gingsdienst kon niet zeggen hoeveel bomen er op die ma nier al ziin verzameld. Behalve de reinigingsdienst van Utrecht houden ook de politie en de brandweer zich bezig met het inzamelen van kerstbomen. Alle bomen die zij hebben weten te bemachti gen. worden vrijdag en zater dag op tien plaatsen in de Domstad massaal verbrand. Prijsje In de Utrechtse gemeente Maarsscn kunnen kinderen kerstbomen inleveren bij de gemeentelijke reinigings- dienst. Voor iedere ingelever de boom ontvangen zij een lol waarmee zij een prijsje in de wacht kunnen slepen. De ge meente Maarsscn heeft die prijsjes ter beschikking ge steld. Volgens een woord voerder van de gemeente Maarssen functioneert dit systeem erg goed. De politic behoeft daar dan ook nauwe lijks in actie te komen bij kerslboombrandies. In Den Haag leidde de "kerstbo menjacht" ertoe dat de politic in de nacht van maandag op dinsdag besloot de mobiele eenheid in te zetten. Deze hoefde echter niet in actie te komen. De kerstbomenjagers begingen tijdens hun gemoto riseerde jacht in zo'n tien au to's die nacht talloze ver keersovertredingen. De poli tie hield daarop een wagen met vier jongelui aan. Bij die aanhouding ontstond een gespannen situatie tussen politic en het publick. waarbij zich ook nog eens automobi listen voegden die de politic met hun "scanner" hadden gevolgd. De mobiele eenheid verscheen daarop ten tonele waarna de rust terugkeerde. De i "Kerstboomoorlo- gen" De Rotterdamse politie pro beert inmiddels "met alle middelen" te voorkomen dat zich rond de jaarwisseling "kerstboomoorlogcn" voor doen. Als jongelui bezig zijn kerstbomen te verzamelen, grijpt de politic onmiddellijk in. Zo liet de Rotterdamse po litie afgelopen maandag al een partij van ruim honderd kerstbomen verwijderen van een braakliggend terrein in de Maasstad. Hel kwam daarbij lot schermutselingen met jongelui, waarbij een 14-jarige jongen werd aangehouden, omdat hij politieagenten met vuurwerk had bekogeld. Vorige week verwijderde de po litic allerhande tuig van het dak van een school, dat jonge lui daar hadden opgeslagen met het oog op de komende kerstboomoorlogcn. De poli tie trof daar onder meer een aantal molotovcocktails aan en een vijftigtal lege flessen, kennelijk ook bestemd voor het vervaardigen van brand bommen. Amsterdam gaf daar tegenover een rustig "kerstbomen- beeld". De jacht op de bomen valt ontzettend mee. terwijl ook het aantal brandjes be perkt bleef. De Amsterdamse brandweer behoefde daar voor in ieder geval niet uit te rukken. Een regeling van de stadsreiniging waarbij zo snel mogelijk kerstbomen worden opgeruimd, is daar zeker de bet aan. GRONINGEN (GPD) - Vol gens de Nederlandse am bassade in Jakarta hoeft de met uitzetting bedreig de papoea Jacob Aringa- neng (26) bij terugkomst in Indonesië niet bang te zijn voor strafmaatregelen van de Indonesische regering. Dat stelde landsadvocaat mr. A. L. C. M. de Jongh in het kort geding dat de pa poea had aangespannen tegen de Staat der Neder landen, om uitzetting te voorkomen. De zaak dien de gistermiddag voor de president van de recht bank in Assen. Het lid maatschap van het bevrij dingsleger van West-Irian, Operasi Papua Merdeka (OPM), zal volgens de ver tegenwoordiger van de Staat niet gevaarlijk zijn na eventuele uitzetting. Er zouden hoogstens „maat schappelijke repercus sies" kunnen volgen, al dus mr. De Jongh. z papoea Jacob Aringaneng. dergedoken DEN HAAG (ANP) - De hulpverle ning aan verkeersslachtoffers moet worden verbeterd. Dit is de kern van een advies van de voor lopige Raad voor de Verkeersvei ligheid aan minister Tuijnman (verkeer en waterstaat). Dit heeft het ministerie vanochtend mee gedeeld. De raad constateert dat de rijks overheid maar ook lagere overhe den (provincies, gemeenten) niet voldoende aandacht schenken aan de hulpverlening, terwijl dit volgens de raad toch van groot belang is voor het beperken van de gevolgen van een verkeerson geluk. De raad vindt dat er een overzicht moet worden gemaakt van de hulpverlening en van de maatre gelen die genomen zijn om tot een betere hulpverlening te ko men. Dit overzicht zou onderver deeld moeten zijn in zeven fasen: voorkoming van uitbreiding van een ongeluk, alarmering, hulp verleningsorganisatie, eerste hulp ter plaatse, eisen aan ambu lances en personeel, opvang en behandeling in een ziekenhuis en registratie. Al deze onderdelen moeten bespro ken worden, waarbij gelet moet worden op de samenhang ervan. Mede aan de hand van het resul taat zou de minister de Centrale Raad voor de Volksgezondheid moeten vragen hoe het beleid in de toekomst moet worden ge voerd. Mr. L. T. G. van Engelen, de advo caat van Aringaneng, die zelf sinds eergisteren is ondergedo ken, zag de gevaren van de ge dwongen terugkeer wel. „De In donesische regering voert een waar schrikbewind in het voor malige Nieuw-Guinea. Duizen den papoea's zijn uitgemoord. Ie dereen die maar in de verste verte verdacht wordt van activiteiten voor de OPM, wordt zonder meer opgepakt. Dat hangt ook Jacob boven het hoofd, als hij wordt uit gewezen". Jacob Aringaneng kwam op 11 juni 1978 in Nederland aan. Hij trok in bij zijn ouders, die sinds 1962 in Hoogeveen wonen. Pas dit jaar vroeg hij politiek asiel aan, nadat verzoeken om een verblijfsver gunning wegens familiehereni ging en studieredenen waren af gewezen. Hij werd door justitie niet erkend als politieke vluchte ling en op 23 december werd hij gearresteerd. Het vliegtuig dat hem de dag daarop naar Indone sië zou terugvoeren, was vol en de datum van uitzetting werd be paald op 2 januari. Volgens mr. Van Engelen heeft zijn cliënt pas kort geleden asiel aan gevraagd, om de vlucht van een 22 man tellende papoea muziekgroep, de Black Brothers, niet in gevaar te brengen. Hij zou hebben geholpen met de voorbe reidingen van hun vlucht, die bij de Indonesische regering een ge voelige snaar raakte. De landsadvocaat vond dat geen steekhoudend argument, omdat de Black Brothers al bijna een jaar in ons land zijn. „Aringaneng heeft nooit over zijn relatie met de groep gesproken. Als een laat ste strohalm doet hij nu een be roep op de status van vluchteling vanwege zijn verzetsactiviteiten. In november nog heeft hij zelfs gezegd niet betrokken te zijn ge weest bij de diverse sabotageda den van de OPM", aldus mr. De Jongh. Staatsvijanden De leider van de Black Brothers, Andy Ayamiseba (33), door Ja cobs advocaat opgeroepen als ge tuige, verklaarde dat zijn landge noot door zijn werk voor het ver boden leger, wel degelijk de kans liep na uitzetting zwaar gestraft te worden. De tweede getuige, de Amsterdammer Johan van Zan ten (38), die vier maanden als toe rist in Indonesië doorbracht, deelde zijn vermoedens. „Indo nesië kent veel staatsvijanden. Talloze mensen die ik sprak, wa ren op de meest vreemde manie ren hun familieleden kwijtge raakt". De landsadvocaat hechtte niet veel waarde aan hun verklaringen. Ook niet nadat het laatste jaarver slag van Amnesty International op tafel was gekomen, dat ook van zware onderdrukking gewag maakte. Mr. De Jongh bleef bij de instructies van justitie Aringa neng 2 januari op het vliegtuig te zetten. Rechtbankpresident mr. W. C. van Oordt werd het wel wat te gortig dat het ook zal gebeuren als hij pas op 6 januari uitspraak zou doen in het kort geding, zoals ge pland. „U brengt mij in een dwangpositie. Is het voor de Staat nou zo verschrikkelijk even te wachten?", vroeg de president. Hoewel het hier door het onder duiken van de papoea slechts om een formele kwestie ging. vond mr. Van Oordt het toch „in strijd met alle ethiek" pas na de even tuele uitzetting uitspraak te doen. Daarom zou de president van middag beslissen of de eis van Aringaneng tot niet-uitwijzing. kan wo den toegewezen. RIJSWIJK (ANP)-Het archief van het Produktschap voor Zuivel in Rijsu-ijk is gistermiddag door een brand grotendeels verwoest. Volgens de brandweer, die ongeveer drie uur bezig is geweest met het blussen van de brand, is de schade aanzienlijk. Over de oorzaak kon zij nog niets zeggen. De brand brak rond half vier uit op de bovenste etage van het gebouw waarin het produktschap is gevestigd. Volgens de brandweer van Rijswijk ontstond de brand door nog onbekende oorzaak in de archiefruimte van het produktschap. De meeste schade zou zijn ontstaan door de hevige rookontwikkeling. Er deden zich geen persoonlij ke ongelukken voor. Advies gevraagd over gevaar spaanplaatgas DEN HAAG (ANP) - Het di rectoraat-generaal van de arbeid van het ministerie van sociale zaken heeft de zg. nationale mac- commissie verzocht om op korte termijn advies uit te brengen over een verla ging van de maximale aan vaarde concentratie (mac) voor het werken met for maldehyde. Dit is gedaan vanwege de ernst van nieuwe onderzoeksresul taten, zo heeft het ministe rie van sociale zaken giste ren meegedeeld. In afwachting van dit advies dringt het directoraat-generaal van de arbeid erop aan om bij hel werken met formaldehyde ui terst voorzichtig te zijn en bloot stelling aan deze stof zoveel mo gelijk te vermijden. Formaldehy WEERRAPPORTEN de is een stof die op ruime schaal wordt toegepast bij onder ander de fabricage van spaanplaten en in isolatieschuim. De huidige mac voor het werken met formaldehyde bedraagt 2 ppm (ppm is part per million is deeltjes formaldehyde per mil joen deeltjes lucht). Eind november is in Raleigh. Ver enigde Staten, een internationale conferentie gehouden over de ge zondheid bedreigende eigen schappen van formaldehyde. Daaraan nam ook een medewer ker van het directoraat-generaal van de arbeid deel. Aanleiding voor deze conferentie vormen de recente resultaten uit onderzoek bij proefdieren, dat werd uitge voerd door het Chemical Indus try Institute od Toxicology. De gegevens die dit Amerikaanse instituut tijdens de conferentie bekend maakte, wijzen erop dat langdurige (twee jaar) blootstel- Schuldeisers bv's beter beschermd DEN HAAG (GPD) - Minister De Ruiter (justitie) wil dat de schuld eisers van besloten vennoot schappen (BV) in de toekomst be ter beschermd gaan worden. Hij heeft hiertoe een wetsontwerp, waarin nieuwe regelingen voor het kapitaal van bv's zijn opgeno men, gisteren aan de Tweede Ka mer gestuurd. Deze bescherming is inmiddels door een wet van 1978 verbeterd, omdat na die tijd gestichte bv's moeten beschikken over een mi nimumkapitaal van 35.000 gul den. Met het nieuwe ontwerp wil de bewindsman bereiken dat ook bestaande bv's op een dergelijk kapitaal gebaseerd zijn. Hij stelt daartoe een overgangsregel voor, waarbij de bestaande bv's vier jaar na inwerkingtreding van de wet de 35.000 gulden bereikt moeten hebben. De minimumstorting in geld van wat uiteindelijk voor aandelen moet worden betaald, wordt ver- nooga van 10 tot 25 procent. Deze regeling wijkt nauwelijks af van wat voor naamloze vennoot schappen is voorgesteld. De beide vormen van vennoot schappen zijn rechtsvormen waarin zaken kunnen worden ge daan zonder dat de bestuurders of aandeelhouders persoonlijk aansprakelijk kunnen worden gesteld. Schuldeisers hebben al leen verhaal op het vermogen dat de aandeelhouders bijeenge bracht hebben, zoals dat vermin derd of vermeerderd is door winst of verlies. De bv is echter aan veel minder regels gebonden dan de naamloze vennootschap pen. Wetsontwerp lidmaatschap koninklijk huis van de baan ling aan formaldehyde bij ratten en naar alle waarschijnlijkheid ook bij muizen neuskanker kan veroorzaken. De minimum- blootstellingsniveaus waarbij het optreden van neuskanker werd waargenomen bedroegen voor de rat 6 ppm en 15 ppm en voor de muis 15 ppm (zes uur per dag, vijf dagen per weck). Tijdens de conferentie werden ook de eerste resultaten gepresen teerd van onderzoekingen naar het eventuele voorkomen van kanker bij werknemers die lang durig blootgesteld zijn geweest aan formaldehyde. Ofschoon van een verhoogd kan kerrisico aan de ademhalingswe gen voor de mens niets is geble ken, laat de beperkte omvang van de tot nu toe verrichte studies niet toe meer definitieve conclu sies te trekken. Om hierover uit sluitsel te verkrijgen wordt aan vullend onderzoek uitgevoerd. DEN HAAG (ANP) - Het wetsont werp dat het lidmaatschap van het koninklijk huis moet regelen, is ingetrokken. Premier Van Agt heeft dat aan de Tweede Kamer laten weten. De reden van de intrekking is dat de kamer een wijzigingsvoorstel van het kamerlid Brinkhorst (D'66) heeft aangenomen, waar door het lidmaatschap van het koninklijk huis zou worden be perkt. Met name de kinderen zou den van het lidmaatschap moe ten worden uitgesloten, vond een meerderheid van de kamer. Volgens de regering betekent deze beperking een aantasting van het hoofdcriterium van de oorspron kelijke regeling. Deze hield in dat aan alle Oranjes die voor troonop volging in aanmerking komen, een lidmaatschap moet worden toegekend. Sinds 1971 verlangt de grondwet dat het lidmaatschap van het ko ninklijk huis via een aparte wet wordt geregeld. Ook de kabinet ten Biesheuvel en Den Uyl zijn daar echter niet uitkomen. Initia tieven in die richting sprongen steeds af op meningsverschillen over de omvang van het konink lijk huis. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca München Oslo Parijs Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis geh. be> geh. bei geh.. bei onbew. 13 notregen 8 geh. bew. geh. bew. licht bew ROTTERDAM (ANP) - Een on bekende schutter heeft gister avond op de Schiedamseweg in Rotterdam een tram be schoten en daarmee ruiten in het voertuig verbrijzeld. Dc Rotterdamse vervoersmaat schappij RET heeft daarna uit veiligheidsoverwegingen het tramverkeer voor drie lijnen over de Schiedamseweg (van het Marconiplein in de rich ting Schiedam) stilgelegd. Het vervoer werd de laatste avondlijke uren met bussen verricht. Het is niet de eerste keer de af gelopen tijd dat een onbeken de schutter heeft geschoten. Vorige week werden op die wijze 's avonds zeven ruiten van rijdende trams vernield. DEN HAAG (ANP) - De regering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend met aan vullende bepalingen voor het transport van LPG. Voorgesteld wordt om de wel na zes jaar te vervangen door definitieve rege lingen, zoals de beoogde herziene hinderwet, wetten voor de exter ne veiligheid en de wet vervoer gevaarlijke stoffen. De kern van het wetsontwerp is de aan- en afvoer van LPG op grote schaal nader te regelen. Een be drijf dat per jaar meer dan veer tigduizend ton LPG kan aan- of afvoeren, heeft daarvoor vergun ning nodig. Hetzelfde geldt voor de potentiële aanvoer van meer ADVERTENTIE Kwkje dewt Htm wol... utel ItmcJü Herschi Pub van zuiver koolzuurhoudend water, zuiver plantaardige smaak stoffen en uitsluitend natuurlijke suikers, zonder onnatuurlijke smaak- i kleurstoffen! 'iCks Hoensbroek. tel 1045) 21 17 77 dan twintigduizend ton LPG per jaar voor eigen gebruik en de af voer van meer dan twintigdui zend ton LPG die in eigen bedrijf is vervaardigd. Zowel de LPG-terminals als de LPG-verbruikende chemische industrie en de raffinaderijen die op grote schaal LPG produceren, zullen daarvoor derhalve vergun ning moeten aanvragen Voor bedrijven die al LPG aan- of afvoerden voor 1 april 1980 krach tens een hinderwetvergunning is een overgangsregeling getroffen Deze bedrijven krijgen zonder meer de vereiste vergunning, zij het dat daaraan nieuwe voor schriften kunnen worden ver bonden Instanties die vóór 1 april 1980 overeen hinderwetver gunning beschikten maar op die datum nog geen LPG hadden op geslagen. zal eveneens de nieuwe vergunning worden verleend. Ook voor de overslag van LPG uit een zeeschip in andere vervoer middelen, zoals binnenschepen, moet vergunning worden ver leend. Bij algemene maatregel van bestuur kunnen nadere bepa lingen worden vastgesteld voor de beoordeling van de aanvragen voor vergunningen Overigens wil dc legering een te rughoudend beleid voeren wat betreft het voorschrijven van buisleidingen voor het LPG- transport.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7