'Burge meester is toch geen schertsfiguur!' Leidenaars Marokkaanse vader blijft vechten voor z'n kinderen ©Vdtf (si© ;ER )ENSDAG 31 DECEMBER EXTRA PAGINA 35 Open beleid "Met de politie bespreek ik elke maandag de lopende zaken. Dat kunnen problemen zijn die de afgelopen week heb ben gespeeld tot de verhou ding politie-stadhuis. Ik ben begonnen met het voeren van een open beleid. We hebben het dit keer gehad over de slechte huisvesting en de op leidingsmogelijkheden. Be gin februari gaan de raadsle den ook naar de politieschool in Leusden. Omgekeerd pro beer ik hun ook vertrouwd te maken met de verschillende ideeën van de partijen. Zij moeten begrijpen hoe een ge meenteraad werkt. Ja. de po litie moet wennen. Met name de ouderen. Zij voelen dit soms als bedreigend. Het is ook een proces wat zorgvul dig moet worden begeleid. Politiezaken wordt in feite een steeds zwaardere portefeuil le. Het wordt meer en meer een politieke functie, waar de burgemeester als portefeuil lehouder tussenstaat". U doelt daarmee op de kraakac- ties. "Ja, in het hele land is het nog onduidelijk hoe je dat precies moet beoordelen, in Leiden proberen we een be leid uit te stippelen dat alge meen wordt geaccepteerd. Elke stad heeft wat dat be treft een eigen problematiek. Met wethouder Tesselaar probeer ik nu op korte ter mijn de zaken op een rijtje te zetten. Je moet een aantal belangen afwegen. Welke termijn schep je om woningen te vullen? We wil len ook een meldplicht invoe ren en niet alleen voor huizen, maar ook voor andere panden. Eind januari hopen we met een duidelijker beleid te komen. Het systeem dat eigenaars zich gaan melden moet waterdicht worden. Ik vind kraakacties heel goed als ze het woon ruimteprobleem werkelijk aan de kaak willen stellen. Én ook zorgvuldig bekijken waar de misstanden zitten. Omge keerd moeten de krakers, als er gemeentelijke maatregelen worden genomen, zo'n situa tie ook accepteren. Wekelijks houden we hierover ook con tact met de politic, omdat cr landelijk ook nog geen duide lijke richtlijnen zijn kunnen er inderdaad wel eens beoor delingsfouten worden ge maakt". "De horecaproblematiek heb ik er zelfs even voor opzij ge legd. De kraaknota moet er eerst uit. Het is tevens een goede afkoelingsperiode. In het vroege voorjaar gaan we opnieuw bekijken in overleg met de omliggende gemeen ten welke cafés voor een nachtsluiting in aanmerking komen. Het moet niet zo zijn dat Leiden straks een opvang centrum wordt voor alcoho listen en ook omwonenden moeten niet al te veel hinder ondervinden. Begrijp me goed, ik ben niet tegen maar het moet nog wel heel goed worden bekeken". "Kort vergaderen niet waarge maakt?" Hij doet alsof ie ver baasd is. zegt dan "karf klop pen", "Vergeleken bij Am sterdam valt het voor mij alle maal erg mee. Dc begrotings behandeling is toch exact op tijd gegaan? Met 100 moties en diverse schorsingen heb ben we niet te klagen. Com missievergaderingen willen nog wel eens uit de hand lo pen. We laten deze vergade ringen zo vrij mogelijk. Spreektijden hanteren we niet. En daar komt nog bij dat ik de teugels pas strakker in de hand kan houden als ik ie dereen die aan de vergadering deelneemt een beetje ken" Fietstocht Als de fietstocht "langs knel punten van de stad" ter spra ke komt vertoont zijn hoofd voor de zoveelste maal een frisse rode kleur. "Ik had echt mee willen doen". We komen hiermee automatisch op de met-bestuurlijke activiteiten. "Het is voor een burgemees ter zelf om te beoordelen wat hij doet aan presentatie. Daar leg je criteria voor aan. Een vijfde van mijn tijd reserveer ik hiervoor. De burgervader is tenslotte geen schertsfiguur. De wethouder die over het kunstbeleid gaat kan ook het beste een tentoonstelling ope nen. Ik noem zo maar wat. In geburgerde gewoonten moet je niet zomaar overnemen. Dan wordt het een gedwon gen toestand. Naar 50- en 60- jarige huwelijken ga ik niet toe. Voor al die paren wordt één keer per jaar een feest op het stadhuis georganiseerd. Lijkt me ook veel leuker. Ik merk dat de jongere generatie burgemeesters mijn stand punt alleen maar toejuicht". "Nee, dat kan inderdaad niet een Leidse burgemeester nog wonende in Amsterdam. Maar wat moet ik. er is toch geen ambtswoning meer? In Amsterdam zit ik met een hy potheekrente van acht pro cent. Straks moet dat twaalf worden. En het is toch heel tragisch een burgemeester die failliet gaat. Ik zal serieus zijn. Ik heb iets op het oog, maar dat pand is nu nog be woond. Als dat te lang gaat duren vind ik wel een oplos sing door voorlopig iets te hu ren. In ieder geval in juli be hoort de burgemeester tot de Leidse bevolking". SASKIA STOELINGA "HIER HEBBEN ZE DE KANS OM WAT TE BEREIKEN LEIDEN - Mohammed Amia heeft de moed niet op gegeven. Nog altijd hoopt deze 37-jarige Marok kaan zijn vier kinderen terug in Leiden te krijgen. Amia en zijn advocaat mr. Roest blijven proberen om de uitzetting van het viertal ongedaan te maken. Vooralsnog lijkt het vechten tegen de bierkaai. Mohammed Amia haalde zijn kinderen in januari 1978 naar Leiden. Nadat commissaris Van Voorden van de Leidse politie en staatssecretaris Haars van justitie verzoeken om een verblijfsvergunning hadden afgewezen besliste begin april van dit jaar ook mr. Blaauw. president van de Haagse rechtbank, dat de kin deren weer het land uitmoes ten. Korte tijd later werden Fuchsia (17), Abdelkader (15). Meryeme (12) en Bouchra (10), op het vliegtuig naar hun geboorteland gezet. Nu, zo'n acht maanden later, blikt Mohammed Amia in zijn flat in de Leidse Suriname- straat, waar hij met zijn twee de vrouw leeft, op dc gebeur tenissen terug. Gezinshereniging Amia kwam zeventien jaar gele den naar Nederland. Werkte eerst in de kolenmijnen van het Limburgse Heerlen. Vond het werken in de mijnen te ris kant worden, nam ontslag en vestigde zich in 1966 in Lei den. Hier vond hij werk als bouwvakker. De laatste drieënhalf jaar is Amia werk zaam bij een bouwbedrijf in Leidschendam. Amia vertelt in nog altijd alles behalve vloeiend Nederlands dat hij al zeker twaalf jaar in onmin leeft met zijn vrouw, die na zijn vertrek naar Ne derland in Marokko was ach tergebleven. "Zo'n drie. vier jaar geleden schreef mijn vrouw dat als ik de kinderen niet zou nemen zij ze op straal zou zetten of in een kinderte huis zou onderbrengen. Ik ben toen gelijk met de auto naar Marokko gegaan. Pas in 1978 is het me gelukt om ze mee naar Leiden te nemen", aldus Amia die vervolgens een papiertje toont van de Leidse politie waarop staat dat er geen bezwaar is tegen gezinshereniging in Neder land. De vier Marokkaanse kinderen pasten zich zeer snel aan in Nederland. De twee jongsten (Meryeme en Bouchra) gin gen naar de lagere school, Ab delkader naar de LTS en Fuchsia naar de Mavo. De re sultaten op school waren zon dermeer goed. Vooral Fuch sia kon op de Mavo goed mee komen. Kindergevangenis Amia: "We waren heel gelukkig met elkaar maar opeens be gon de narigheid. Mijn vrouw wilde de kinderen weer terug hebben. Zij had een kennis van haar in Nederland geld gegeven om tegen de politie slechte dingen van mij te ver tellen. Vanaf dat moment kre gen we geregeld bezoek van de politie. En dat terwijl ik nog nooit met de politie in aanraking was geweest. In au gustus vorig jaar werden mijn kinderen van de ene op de an dere dag opgepakt en naar een tehuis in Rotterdam ge Mohammed Amia met zijn vier kinderen op de hank in zijn flat aan deSorinameslraal. Ken paar dagen later werden de kinderen op hei vliegtuig naar hun geboorteland Marokko gezet. bracht. Er werd tegen mij al leen gezegd dat m'n kinderen hier niet konden blijven en weer terug naar Marokko zou den gaan". De begeleidster van het Marok kaanse gezin, Corrie Lcliveld. maakte over deze ingreep van de Leidse politie de nodige stampij met als gevolg dat de niets meer uit. Ditmaal ging de uitzetting door. De motivatie voor de uitzetting: Het staat niet vast dat de va der in staat is om zijn kinde ren te verzorgen. Ook al is hij van plan zijn tweede vrouw - niet de moeder van de kinde ren - naar Nederland te halen. De Nederlandse staat stelt zich terecht op het standpunt dat de Marokkaan zich slechts I:an verenigen met de echtgenote die tevens de moeder van de kinderen is. Doodsbang Corrie Leliveld reageerde des tijds als volgt op deze motiva tie: "De vader heeft aange toond dat hij de opvoeding van zijn kinderen best aan kan. Er wordt nu misschien formeel wel juist gehandeld maar in menselijk opzicht faalt het beleid van de vreem delingendienst van de Leidse politie hopeloos. Van enige begeleiding van de kinderen is totaal geen sprake geweest. Er zijn psychologische blun ders gemaakt. De kinderen houden zeer zeker een geeste lijke knauw aan deze zaak Anna "Corrie heeft gelijk ge kregen. Een paar maanden geleden ben ik in Marokko ge weest. De kinderen zijn nu nog altijd doodsbang voor dc politie. Vooral Fuchsia. Zij droomt nog vaak van de poli tie". Voor Mohammed Amia was de kortstondige hereniging met zijn kinderen een pijnlijke aangelegenheid. "De kinde ren verzieken daar in Marok ko. Fuchsia en Abdelkader lo pen alleen maar op straat. Ze zijn al zo'n acht maanden niet naar school geweest. Ze wil len dolgraag terug naar Ne derland maar ze weten dat het moeilijk is". Doorvechten Mohammed Amia kan nog al tijd niet begrijpen waarom zijn kinderen bij hem zijn weggehaald. "De politie zei tegen mij dat ik de moeder van de kinderen maar naar Nederland moest halen. Hoe kunnen ze dat nu zeggen? Met die vtouw kan ik niet meer sa menleven. We hadden altijd ruzie. Ze hebben ook gezegd dat myn tweede vrouw te jong was om voor de kinderen te zorgen. Goed, ze wordt pas over een paar weken negen tien maar dat zegt toch niets? Mijn vrouw komt uit een heel groot gezin. Zij heeft nooit iets anders gedaan dan kinde ren verzorgen. Wy Marokka nen hebben een hele andere cultuur. Bij ons trouwen ze al wanneer ze zestien zijn. Wij kennen ook geen proeftijd. Hoe noemen jullie dat ook al weer9 O ja, verloving, Bij ons is het allemaal anders dan bij jullie. Dat begrijpen ze bij dc politie niet, of ze willen het niet begrijpen", zegt een nog altijd teleurgestelde Amia. 'Toch blijf ik proberen om m'n kinderen hierheen te halen. In Marokko hebben ze maar weinig toekomst. Hier heb ben ze de kans om wat te be reiken. Daarom zal ik blijven doorvechten". JAAP VISSER kinderen naar hun vader te- rugmochten. Zij het voor kort want een halfjaar later kwam de uitzetting opnieuw ter sprake. Het aanbieden van een petitie met 700 handtekeningen (op gehaald in de Kooi en op de Mavo v .m Fuchsia) aan staat - secretaris Haars en een kort geding tegen de staat haalden LEIDEN - Een monumentaal maar zeer onrustig ver trek. De behuizing van Burgemeester Goekoop in het stadhuis. De tussendeur kleppert bij elke wind vlaag en het steeds optrekkende verkeer in de Bree- straat zorgt voor de nodige decibels binnenskamers. Als het even stil is heb je toch het gevoel in een rustieke omgeving te vertoeven. OXO O Op de vraag hoe de eerste honderd dagen zijn bevallen antwoordt Cornells Hieronymus Goekoop routineus uitstekend. Hij aarzelt of hij verder zal gaan. hakt de knoop toch door. "Ik zit nog steeds in een leerproces en probeer zoveel mogelijk kennis te vergaren. De sfeer waarin ik moet werken is tot nu toe uiterst prettig te noemen". De kennis van zijn wethoudersperiode in Amsterdam nog in het achterhoofd zijn hem een aantal zaken hier danig meegevallen. "Het is hier overzichtelijker, je gaat directer met mensen en problemen om. In Amsterdam was dat allemaal veel abstracter. Je hebt daar een groter ambtelijk apparaat achter je staan en in de raadsvergaderingen worden de problemen theo-. retischer benaderd. Landelijke en internationale politiek alles 1"f| HlCOlCO wordt er binnengehaald". u u uv .iv Hij lacht fijntjes. "De stemming is er ook somberder ten aan zien van eigen functioneren en mogelijkheden tot oplos sen. Ze hebben de neiging de schuld van alles naar het rijk toe te schuiven. Hier in Lei den is het meer van hoe kun je rijksgelden zo goed mogelijk besteden? De detailkennis van het Leidse raadslid is ook groter". 'Aan die drie uur die Waal no dig had om zijn burgemees terschap goed te verullen, heb ik beslist niet genoeg. Het kan aan mijn capaciteiten liggen- ....maar ik zou ze niet de kost willen geven mijn collega's die werkweken van zestig uur maken". Voor de zekerheid pikken we een dag uit zijn agenda. Maandag 16 decem ber. Al heel vroeg in de mor gen naar de huisarts geweest. De burgemeester stond van morgen met koorts op. Om half tien wekelijks gesprek met de politie; elf uur gesprek met officier van Justitie (kraakzaken); twee uur hollen naar regionale brandweer; drie uur Bescherming Bevol king (aflopende zaak); half vier ontvangst Engelse scho lieren, die te gast zijn bij het MEAO; vier uur interview en om half acht gemeenteraad.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 35