De fouten Terugblik op WOENSDAG 31 DECEMBER EXTRA PAGINA 29 De vorstelijke witte Macon-wijn Pouilly-Fuissé is volgens kenners bij tijd en wijle "van een mondvul- lende zachtheid met een wat nerveuzige afdronk" (wijnschrijver Hubrecht Duijker). Hoewel een beetje prijzig, wil men er bij een feestelijke gelegen heid wel een flesje van opentrekken. Maar wat vorig jaar rond deze tijd in menig Amerikaans gezin onder dit etiket op tafel kwam, was van een geheel andere allure. Na zorgvuldige koeling en voorzichtig ont kurken bleek het een leuk landwijntje te zijn, des noods goed voor in de uiensoep of om er vis in te marineren. Maar een Macon? Nee, die smaakte toch anders. Er was dus mee gerommeld. Genoemde wijn maakte deel uit van een partij van naar schatting een half miljoen flessen, die onder vals etiket naar de Verenigde Staten wa ren verscheept. Nu is de ge middelde wijnkennis daar niet om over naar huis te schrijven. Een Beaujolais wordt er bij voorkeur nog met ijsblokjes opgediend ("Bojol- lish on the rocks", heet dat), en als zodanig bleek deze markt dan ook geruime tijd een willig slachtoffer van han- dige zakenlieden, die het met de wet niet zo nauw namen. Maar naarmate de wijnzwen- del bruter vormen begon aan te nemen, kwam het einde er van inzicht. Nadat in New York en Los An gelos de eerste nepflessen door de douane waren onder schept, kwam de zaak in maart van dit jaar aan het licht. En hoewel al gauw dui delijk werd dat er sprake was van een internationaal ge coördineerde fraude, bleken de hoofdpersonen zich op te houden binnen de as Leiden- Alkmaar, met Lisse als actief middelpunt. Schakels Even een geheugensteuntje. Vanuit Leiden en Alkmaar opereerden twee groepen fraudeurs. Weliswaar onaf hankelijk van elkaar, maar volgens eenzelfde simpele werkwijze. Vanuit Frankrijk werden vaten en containers witte landwijn naar Neder land gehaald, teneinde ze in het Lissese loonbedrijf De Bot telkoning b.v. (inmiddels fail liet) in flessen te doen. Vervol gens werden herkomstdocu- menten vervalst de flessen werden van etiketten voor zien met daarop in sierlijke letters "Pouilly-Fuissé", waarna ze via Antwerpen en Liverpool naar de Verenigde Staten werden verscheept. Niet altijd rechtstreeks, maar meestal via een bedrijf in Pa nama en de New Yorkse vesti ging van Baccardi, die als tus senschakels fungeerden. Wie speelden er allemaal mee? Volgens uitlatingen van de al gemene inspectiedienst (AID) van het ministerie van landbouw die de zaak boven water bracht, was er in Neder land sprake van drie hoofd personen. Te beginnen met Leidenaar Anton de G., des tijds eigenaar van een aantal drankzaken waaronder Vego in Lisse, Pengro in Voorscho ten en enkele winkels onder de naam Run-In in Leiden. De bedrijven in Lisse en Voorschoten zijn inmiddels failliet en wat van de Run- In's overbleef ging later in bo nafide handen over. De Alk- maarse evenknie van De G. was de vroegere textielhande laar Bernard K, die sinds en kele jaren onder de firma naam Omniwine in dranken doet. De schakel tussen bei den was volgens de AID de Amstelvener Willem de K., destijds directeur van De Bot telkoning b.v. in Lisse. Nadat de fiscus beslag op dit bedrijf had laten leggen, ontdekte men er een groot aantal kur ken inet daarop de aandui ding "Chateauneuf du Pape 1974", alsmede stapels etiket ten met de vermelding "Pouilly-Fuissé". Verder liepen er volgens de in specteurs verbindingen naar bedrijven in Rotterdam, Schiedam en zelfs naar het belastingparadijs Liechten stein. Aan de andere kant van de oceaan - in Panama - was een Zwitser actief, een zekere Jean Cottet. die de partijen in Nederland bestelde en ze ver volgens doorverkocht naar Amerikaanse bedrijven. Verdwenen Hoewel het onderzoek naar de wijnfraude in het begin van dit jaar internationaal werd opgezet, waarbij zelfs Inter pol werd ingeschakeld, is Cot tet nog altijd onvindbaar. Lei denaar Anton de G. werd des tijds op Schiphol door de douane aangehouden, maar zag later toch kans om via Lu- xemburg naar Amerika te vertrekken. Dat beweert al thans een goede kennis van hem. Volgens deze zegsman heeft De G. in een stadje in Florida intussen alweer een bloeiende handel in tweede hands auto's uit de grond ge stampt en denkt hij er niet over om nog naar Nederland terug te keren. "Een keiharde werker", zo voegt hij er aan toe. Ex-Bottelkoning-directeur Willem de K. heeft altijd in al le toonaarden ontkend iets met de frauduleuze praktij ken van doen te hebben ge had. Volgens uitlatingen in deze krant heeft hij zich met niets anders bezig gehouden dan met de overslag van goe deren in opdracht van der den. "En of die partijen nu zuivere koffie waren of niet, dat ging ons niet aan", zo voegde hij er destijds aan toe. Anders ligt dat weer bij Bernard K. uit Alkmaar, tegen wie de politierechter vorig jaar een gerechtelijk vooronderzoek gelastte naar aanleiding van vermeende fraudepraktijken in Nederland met partijen sherry, moezelwijn en rosé. Onlangs nog diende deze zaak voor de meervoudige econo mische strafkamer in Alk maar en volgens de daarbij betrokken officier van justitie mr. Van Sloterdijck is het heel wel mogelijk dat de affai re K. straks in het licht van de "Amerikaanse" wijnfraude opnieuw zal worden behan deld. Maar zo ver is het nog niet. Vol gens een woordvoerder van de AID hebben de inspec teurs van het ministerie de grootschepse zwendel met Pouilly-Fuissé nog maar zeer kort geleden opsporingstech nisch rond gekregen. Die ver traging is te wijten, zo zegt hij, aan de moeilijke bewijslast en de ingewikkeldheid van het onderzoek. Hoe dan ook, voor de AID is de zaak nu afgerond in de vorm van twee lijvige processen-verbaal van elk twintig kantjes, die enkele da gen geleden op het bureau van de Alkmaarse officier van justitie mr. Van Sloterdijck zijn gedropt. Vijf hoofdpersonen De AID heeft zich uiteraard be perkt tot de frauduleuze prak tijken voor zo ver die in Ne derland hebben plaatsgevon den. Wel heeft zij afschriften gestuurd aan opsporingsin stanties in Engeland en de Verenigde Staten, waarvoor zij onlangs per brief vriende lijk werd bedankt. "Maar of het onderzoek daar wordt voortgezet weten wij natuur lijk niet", aldus onze zegsman Volgens de woordvoerder van de AID komen in de twee pro cessen-verbaal vijf hoofdper sonen naar voren. Mr. Van Sloterdijck, die als een soort coördinator van de fraude praktijken optreedt, zal moe ten bekijken of hij daarin aan leiding ziet om tot vervolging over te gaan. Doet hij dat, dan zal de zaak op z'n vroegst over enkele maanden gaan dienen. "Maar daar twijfelen wy niet aan. Wij hebben na verhoor van alle verdachten de fraude naar ons beste weten aange toond en dus is het vrijwel ze ker dat de officier de zaak bij het openbaar ministerie zal deponeren", zo voegt hij er aan toe. De AID vernacht overigens dat eén zwendel van deze om vang in de toekomst in Neder land niet meer zo gemakke lijk zal kunnen worden opge zet, omdat er sinds vorig jaar een nieuwe regeling van kracht is waar het de her- komstdocumentcn van party- en wyn betreft. Vroeger wer den die blanco aan handela ren verstrekt, maar sinds het ontdekken van de fraude is dat voorrecht alleen nog maar voor bonafide bedrijven weg gelegd. Voor alle anderen geldt dat de documenten per partij moeten worden aange vraagd en vervolgens op tafel moeten komen bij het Hoofd productschap voor de Akker bouw. waar ze aan een grondi ge controle worden onder worpen."Maar de heren zul len wel weer andere wegen vinden", zo wordt er vertwij feld aan toegevoegd. Resumerend: na een klein jaar tje gisten is de wijnfraude zo langzamerhand weer op ka mertemperatuur gebracht, al rest er nog één gedupeerde. Dat is de heer G F. Verhoog, directeur van de Lissese te- gelhandel Zwaan b.v., die te gen Willem de K. uit Amstel veen nog altijd een vordering van een kwart miljoen gulden heeft lopen, zijnde de huur van de bedrijfsruimte waarin de bottelaar destijds actief Fiscus Die huur ging medio 1976 in, maar vanwege financiële pro blemen kreeg De K. van Ver hoog een paar jaar respijt van schulden. Toen het faillisse ment over de Bottelkoning b.v. viel. trachtte Verhoog als de weerlicht beslag te laten leggen op de inboedel. Maar de fiscus was hem voor en heeft de 268.000 gulden die bij de openbare verkoping op tafel kwamen, geheel gevor derd. "Het is voor mij ontzettend slecht afgelopen", zegt Ver hoog achteraf "Ik heb er nachten van wakker gelegen, maar op een gegeven moment moetje toch door. Zoals het er nu naar uitziet kan ik voor goed naar mijn centen flui ten". Het mag dan ook enige verba zing wekken dat het niet De K. is, op wie Verhoog zijn grieven richt, maar de fiscus. "Ik kan wel horen dat u niet in zaken doet", oppert hij bijna verontwaardigd. "De K. is niet hoofdelijk aansprakelijk. Dat is zijn bedrijf, en dat is over de kop. En ik kan u wel vertellen dat geen enkele di recteur zijn bedrijf voor de aardigheid failliet laat gaan. Daar gaan slapeloze nachten overheen. En zo lang ik niet zeker weet dat daar fraudu leuze praktijken hebben plaatsgevonden, neem ik de ze man niets kwalijk. Laten ze dat eerst maar (jens bewij zen". WILLEM SCHRAMA LEIDEN - Het moment waarop het Academisch Ziekenhuis Leiden na lang aandringen van de krant z'n nek uitstak was zorgvuldig gekozen. En de zet had de gewenste tegen zet tot gevolg. Want het bericht dat het AZL als eerste zieken huis in den lande cijfers over fouten, ongevallen en goed af gelopen vergissingen open baar maakt was in september 'hot news'. Het journaal, de landelijke kranten en week bladen besteedden er ruim aandacht aan. Goedgeluimde commentaren ontbraken evenmin. In praktisch elk ver haal over patiënten!rechten wordt het gegeven nu nóg aangehaald. En ineens was het AZL "het bes tejongetje van de klas", zoals voorlichter Alle de Jonge het zo treffend weet te zeggen. "Want je zegt in feite zelf hoe goed je wel bent. Dat zullen de andere ziekenhuizen niet zo leuk hebben gevonden, nee." Waar het nu ook alweer precies om ging? Niet om de speciale commissie d ie het AZL -al vijf jaar- heeft en waar klachten over fouten, ongevallen en "near accidents" van patiën Een greep uit de vele berich ten over de openbaarmaking van de gevallen die de FONA- commissie behandelt. ten, familie of verplegend per soneel kunnen worden behan deld. Goed, veel ruchtbaar heid was er tot dan toe niet aan die FONA-commissie ge geven. Maar het Academisch Ziekenhuis was en is lang niet het enige ziekenhuis met zo'n commissie. Een groot aantal andere ziekenhuizen in Ne derland gaf destijds ook ge hoor aan het verzoek van de Nationale Ziekenhuis Raad, een dergelijke commissie in het leven te roepen. Nieuws was wèl dat het AZL in september precies meedeelde hoeveel gevallen er vorig jaar waren binnengekomen: hon derd stuks, waarvan vijftien het predikaat serieus meekre gen. Van die vijftien werden zes gevallen doorgegeven aan de inspecteur voor de volksge zondheid en de officier van justitie, voor een eventuele strafrechtelijke vervolging. Daardoor ging het AZL, goed beschouwd, met z'n fouten "te koop lopen". Ondoordacht was die stap niet. De Jonge: "We hebben eerst el ke afdeling een rondschrijven gestuurd. Ja, iedereen kon zich er wel in vinden dat het openbaar werd gemaakt. Zij het natuurlijk met de voor waarde dat de berichtgeving over de gevallen summier moest zijn. Je kunt het niet maken om situaties naar bui ten te brengen die herkenbaar zijn." Vreemd genoeg reageerden de Nederlandse ziekenhuizen niet of nauwelijks op de in de pers breed uitgemeten berich ten. Slechts een enkeling, waaronder Haarlem, kwam met narrig commentaar: bij hen werd al lang aan open baarheid van klachten die pa tiënten, familie of verplegend personeel te berde brachten gedaan. Wat het AZL als pri meur bracht zou geen nieuws zijn. De Jonge: "Dat gebeurde inder daad al, maar alleen bij een enkel ziekenhuis en in de vorm van jaarverslagen. In zo'n verslag wordt wel eens over de FON A-commissie en de ge vallen die zij te behandelen krijgt geschreven. Maar wat heeft zo'njaamerslag voor be reik. als er duizend exempla ren van worden gedrukt? Bo vendien: het is een passieve vorm van openbaarheid, slechts bedoeld voor intern ge bruik. Nü kwamen de gege vens actief in het nieuws, in kranten, bladen, op de tv." Ondanks de geringe respons van de ziekenhuizen is het AZL geenszins teleurgesteld in de reacties die er binnen druppelden. "De meeste reac ties kwamen van de pers. Voor ons was dat het belangrijkste. In de commentaren was die zeer positief. Als je de pers be schouwt als spreekbuis kun je stellen dat het publiek óók zeer gunstig heeft gereageerd. Echt negatieve opmerkingen van het publiek hebben weook niet gehad Voor zover het AZL bekend heeft noggeen enkel ander zieken huis de klachtendossiers open gegooid Navraag leert dat de beide andere ziekenhuizen in de regio, het Elisabeth en Dia- conessehuis. daar in elk geval nog niet aan denken. Beide ziekenhuizen zijn wel in het bezit van een FONA-commis- sie. In eerstgenoemd zieken- huxsis het aantal klachten dat binnenkomt te verwaarlozen. Daarom heeft het volgens de directeur geen zin dat enkele geval aan de openbaarheid prijs te geiden. In zoverre heeft het Academisch Ziekenhuis dus niet als voor trekker gefungeerd Wel kreeg de afdeling voorlichting veel informatieve vragen te ver werken. Ziekenhuizen en in stellingen voor gezinszorg wilden graag wat meer welen over (de inhoud van) het regle ment waarin de klachtenpro cedure is vastgelegd. En een aantal patiënten van andere ziekenhuizen wendde zich tot het AZL. m de hoop daar ge hoor voor hun klacht te vin den. De Jonge vertwijfeld "Maar daar kun je toch met aan beginnen1 Je kunt met onder de duiven van een an der ziekenhuis gaan schieten. We hebben die mensen geadvi seerd bij het betrokken zieken huis zelf aan de bel te trek ken." Voorts is het aantal klachten dat dit jaar bij de commissie binnenkwam enorm toegeno men, waarschijnlijk zelfs met vijftig procent. Het is nog on duidelijk in hoeverre die toe name met de publicaties sa menhangt. Ze was daarvóór al zichtbaar. De Jonge heeft er wel een algemene verklaring voor: "De mondigheid van de patient neemt de laatste tijd sterk toe. Het verschijnsel pa tiëntenraden bijvoorbeeld. Maar men praat ook gemak kelijker. Wij hebben gepro beerd aan die tendens een bij drage te leveren door klachten over fouten en vergissingen meer bespreekbaar te maken. En waarom pas na vijf jaar, tja, je moet eerst vergelij kingsmateriaal hebben Cij fers, ovcfxicjtttn Bovendien had het AZL al een traditie opgebouwd Daarom Ml kif voor ons wat makkelijker dan voor anderen om naar buiten te komen MIEP DE GRAAFF

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 29