Wandtegels snijden Hulp"boiler in het aanrechtkastje Sfeervolle opnamen Wasmachine met elektronisch geheugen veiliger en zuiniger /lachinale loutsnijset Machinaal schaven Klevend strijkijzer Filmen in het donker S '\S Slaglijnmolen s handig gereedschap Zo doe je dat Snoerloos gereedschap Automatische voor kranen DENSDAG 31 DECEMBER EXTRA PAGINA 15 vele moderne keukens komt het ïete water vaak van een vrij ver ran het tappunt gelegen „bron". Dp zich ccn bijdrage tot een har monischer keukeninterieur, yaar dan imfners geen geiser of boiler hoeft te worden aange bracht, maar met Wei een belang rijk nadeel: het duurt nogal lang voordat de „warme" kraan na het opendraaien water van de vereis te temperatuur levert. *t kost „wachttijd", het kost ech ter ook water én energie. Meer cn (neer komen daarom de in een aanrechtkastje in te bouwen J J warmwatervoorzieningen in de belangstelling. Vooral als het om de warmwaterbehoefte „in hel klein" gaat: een afwasje. iets uit spoelen, hardnekkig vuile han den wassen enz. den geïnstalleerd, is het aanvoer- traject heel kort. De praktijk be wijst dat de inhoud niet zo groot hoeft te zijn. Inventum heeft nu een 10 liter „hulp" boilertje ontwikkeld, met een vermogen van 2000 Watt. bij een verbruik van 800 kWh. De ge ringe afmetingen (38.5 x 28,5 x 27,5 cmmaken plaatsing in nage noeg elk ..onderkastje" mogelijk. De aansluiting is in principe een voudig: een handige doe-het- zelver met wat ervaring op instal- latiegebied. kan het zelf. De koudwaterleiding naar de keu kenkraan moet ervoor worden onderbroken, dus via de "hulp"- boiler gevoerd. Dit betekent dat de keukenkraan geheel wordt „losgekoppeld" van dc rest van de watervoorziening in huis. De elektrische voeding geschiedt door middel van een stekker; daarvoor zal dus een (geaard) stopcontact in de nabijheid van de boiler moeten worden aange bracht. Al die zaken kan natuur lijk ook door een installateur (bij wie u het apparaat koopt) worden uitgevoerd. De 10 liter Inhoud is ruim voldoen de voor een flinke vaat. Wanneer al het warme water is verbruikt, heeft de boiler ongeveer 17 minu ten nodig om het water tot 60 gra den op te warmen (circa 22 minu ten tot 80 graden). De prijs (adviesprijs 308 gulden) en de installatiekosten vormen sa men natuurlijk wel een investe- rinkje. maar in situaties waarin door een lange aanvoerweg van warm water naar de keuken veel verlies aan water en energie op treedt. is die uitgave zeker een zinnige zaak. Bovendien speelt het comfort (niet zo lang wachten tot de waterstraal warm wordt) ook een rol. De boiler van Inven tum is te koop via de erkende in stallateurs. je een boormachine heeft, kan de- ie gebruiken als'krachtbron voor ben nieuwe gereedschappenset voor houtsnijwerk. Die bestaat üit een buigzame as, is voorzien van een haakse kop. Daarin zit fcen overbrengingsmechanisme dat het toerental van de boorma chine verdrievoudigt en aan het in de boorkop geplaatste snijmes ieen klopeffect geeft. (les bij elkaar maakt dat de hout- snijsel tot een uitstekend en pret tig werkend gereedschap voor fnensen met een creatieve hobby. Houtsnijden is een boeiende be zigheid. waarin steeds meer men gen een plezierige vrijetijdsbeste ding vinden. Het voordeel van piachinaal houtsnijden (het kan zelfs beeldhouwen worden ge- jnoemd) is niet zo zeer dat het Sneller gaat, maar vooral de preci sie is van belang. Zelfs in de hard- Iste en "warrigste" houtsoorten Jwordt heel gemakkelijk gewerkt, jj de set wordt afzonderlijk een set [mesjes geleverd; het zijn in feite beiteltjes (vlakke en gutsen) voor (verschillende snijprofielen. Bo- Ivendien is er een speciale struc tuurborstel bij verkrijgbaar, met vermessingd staaldraad, waar mee aan het hout een rustiek ui terlijk kan worden gegeven. On- Igeveer zoiets alsof het gezand- istraald is. Het is bijvoorbeeld mo gelijk met de structuurborstel de zachtere delen van het hout weg te borstelen, zodat de hardere de len iets boven het oppervlak uit steken. Wolf- (e en de structuurborstel f39 (ad- jviesprijzen). oor de "professioneel werkende" doe-het-zelver is misschien de nieuwe Inca-vlakschaafmachine een ding om op het verlanglijstje te zetten. Het is een zgn. tafelmo del, aangedreven door een 0,75 pk-motor, met een maximale schaafdiepte van 5 mm (dat is be hoorlijk fors!), voorzien van bei tels van sneldraaistaal (tegen meerprijs: hardmetaal). éze Vesa Compact is onderhoud- vrij en een serieuze garantierege ling biedt de koper de waarborg dat storingen e.d. op een vlotte manier worden opgevangen. Het is overigens wel een investering van een dikke 1800 gulden. Im porteur is Ridex BV in Schiedam, tel. 010-159423. Menig strijkijzer maakt gere geld een val vanaf de strijk plank. Een klein handigheid je kan zulke ongelukjes voor komen. Het is een klemmetje van kunststof, dat aan de zij kant van de strijkplank wordt gezet en dat een oppervlak van klitband heeft. Een stukje van hetzelfde materiaal (wordt bijgeleverd) op de ach terkant van het strijkijzer ge plakt houdt het apparaat ste vig op zijn plaats. Het dingetje is onder de naam Kletta-Fix in de handel. Smalfilmcameras hebben tegen woordig allemaal wel een inge bouwde belichtingsmeter, die aangeeft of er nog genoeg licht is om te filmen. Als die meter niet meer „uitslaat", is er te weinig licht en zonder hulp van een „filmzon" zult u niet meer kun nen filmen Dat lijkt heel logisch, maar het gaat niet altijd op! Zo is het licht van één lantaarn niet voldoende om de naald van de be lichtingsmeter te doen uitslaan; zelfs een groot aantal lantaarns is daartoe vaak niet in staat. Toch kunt u onder die omstandighe den vaak heel goed filmen en daarbij kan een zekere onderbe lichting van uw opname eigenlijk een voordeel zijn: het grote con trast versterkt de avondstem ming. Avondopnamen, vooral met nat asfalt bij invallende duis ternis, zijn heei stemmig en daar door goed te gebruiken in bij voorbeeld een kerst- of vakantie film. Alleen moet u wel op een paar dingen letten. Super 8-films zijn kunstlichtfilms. Om overdag te kunnen filmen, bevindt zich in een super 8- camera een conversiefilter dat het daglicht als het ware omzet in kunstlicht. Bij veel camera's wordt dat filter automatisch ver wijderd wanneer u een filmzon op de camera zet, maar bij andere kunt u dat gewoon via een knopje regelen. Bij avond- en nachtopna men moet u dat filter uitschake len; u filmt immers bij kunstlich- Niets doen Als u met een single 8-camera filmt, hoeft u niets uit te schakelen, om- dat in die camera zo'n conversie filter niet aanwezig is. Er zijn na melijk single 8-films voor kunst licht én voor daglicht. Er is nog een mogelijkheid om wat meer licht op uw film te krijgen en dat is: langzamer te filmen. In plaats van met de gebruikelijke achttien beeldjes per seconde filmt u dan bijvoorbeeld met twaalf of negen beeldjes. Niet ie dere camera heeft echter die mo gelijkheid. Door het vertraagd opnemen, krijgt u echter later bij de projectie een versnelde weer gave. U moet er bij uw opname dus wel op letten dat er zo weinig mogelijk beweegt Wat dat be treft, zal een stille gracht een be ter resultaat (spiegelingen in het water!) opleveren dan een druk verkeersplein. Bezitters van een XL-camera zijn 's avonds natuurlijk in het vooi deel omdat hun camera een lichtsterk objectief heeft en ook nog een vergrote vlinderopening (de „sluiter" van de filmcamera die de hoeveelheid licht regelt). In het donker goed scherpstellen is niet zo lastig als u misschien denkt. Er is een eenvoudig trucje op. De grootste scherptediepte heeft u met de lens in de groot hoekstand; dit zal u ongetwijfeld al eens zijn opgevallen. In die groothockstand - ingesteld op oneindig - is veelal alles scherp vanaf 2 a 3 meter tot oneindig en op die manier zit u dus praktisch altijd goed. Tele-opnamen kunt u maar beter vermijden, tenzij uw onderwerp toch nog zo goed be licht is dat U erop kunt scherp stellen Als het kan, is het heel raadzaam om gebruik te maken van een sta tief; bewegingsonscherple krijgt op die manier geen kans en de kwaliteit van uw film verbetert daarmee beslist. De winteravonden lenen zich er prachtig voor om dit „nacht werk" eens te gaan uitproberen. Bang voor overbelichting hoeft u niet te zijn. de kans daarop is praktisch nihil en onderbelich ting is niet erg: dat versterkt juist vaak de sfeer. Als u uw stand plaats met wat zorg uitkiest, zult u merken dat uw camera in het duister vaak meer ziet dan u! (Door Hugo van der Heem) Een transistor kostte 15 jaar geleden ongeveer twee gulden. Tegenwoordig kost dit onderdeel, dat de basis van de huidige elek tronica vormt, nog maar 0,2 cent. Dat betekent dat de transistor een factor 1000 goedkoper is gewor den. Maar zo'n transistor, een klein wybertje met drie of vier aansluitdraad- jes, is al weer achterhaald. Door een ingewikkeld fotografisch proces kunnen op een schijf sili cium heel veel transistors samen worden gevoegd tot een samen gestelde schakeling die IC (Inte grated Circuit) of chip wordt ge noemd. Door zulke IC'£ in grote getallen industrieel te vervaardi gen worden ze goedkoop. En met name IC's die erg universeel zijn, kunnen goedkoper worden ge produceerd. De „oplage" wordt groter als er meer toepassingen voor zijn te vinden. Een voor beeld van een nieuwe toepassing voor zo'n chip leverde AEG- Telefunken door een wasauto maat met deze elektronische in telligentie uit te rusten. De Lava mat Electronic bevat een één- chipsmicrocomputer waarin 25.000 transistorfuncties zijn op genomen. Deze chip slaat alle ge gevens die de gebruiker invoert - soort was. vervuilingsgraad en hoeveelheid was - op. Dat gaat via een vraag- en antwoordspel waarbij de chip steeds met lampjes bevestigt welk comman do hij van de gebruiker heeft ont vangen. Bepaalde processen voert hij niet uit. Als opdrachten tegenstrijdig zijn weigert de mi crocomputer op invoer van zo'n commando. Programmakeus De volgende stap is de keuze van het juiste programma. In de chip is een groot aantal programma's le zogeheten slaghjnmolen is lange tijd een louter professioneel stuk gereedschap geweest. Het is een apparaat om heel snel een zuiver rechte lijn tussen twee punten (over lange afstand) af te schrij ven. poals met zoveel „beroepsgereed- sehap" gebeurt, is ook de slajlijn- molen bereikbaar geworden voor j de doe-het-zelver. Makkelijk bij i het plakken van plafondtegcls, het leggen van vloerbedekking of plavuizen en talloze andere kar weitjes. itanley heeft een speciaal voor de doe-het-zelver bestemde slaglijn- molen, die met een 15 meter koord I 10.95 en met 30 meter f 12.45 kost. Bij de slaglijnmolen I wordt wit. rood en blauw krijt poeder geleverd. Dat zit in het „huis" van het apparaat; tijdens het uittrekken van het koord I wordt het meteen „ingekrij- t". Keramische wandtegels laten zich niet zo lastig snijden als amateur tegelzetters zich vaak voorstel len. Recht afsnijden kan zowel met een speciale tegelsnijder als met een glassnijdcr. Meet /lauw keurig, leg een liniaal of (nog be ter) een tekenhaak op de tegel en kras de glazuurlaag van de tegel stevig in. Trek de kraslijn zo no dig enkele malen met de snijder over, tot u helemaal door de gla zuurlaag heen bent. Leg nu de tegel op een latje, met de kraslijn op de rand van de lat. (U kunt dc tegel ook met kraslijn op de scherpe rand van een tafel leg gen). Denk eraan: de glazuurlaag boven! Duw met de handen op de beide tegelgedeelten. Het af te snijden stuk zal dan langs de kraslijn doorbreken. Wanneer u wat „plankenkoorts" hebt om aan zo'n operatie te beginnen, oe fen dan eerst eens op enkele oude of kapotte tegels. Wanneer een heel smal randje van een tegel moet worden afgesne den, is het uiteraard niet mogelijk om de hiervoor genoemde me thode te volgen. In zo'n geval knipt u dan langs de kraslijn het te verwijderen randje weg met een speciale tegeltang of doodge woon met een kleine nijptang. Die moet wel een goed-schcrpe bek hebben. „Knabbel" het rand je successievelijk,af. Vijl of schuur de wat brokkelige snij kant glad. Met dc tegeltang of een kleine, scherpe nijptang kunt u ook ron de, of anderszins gebogen vor men uitsnijden. Maak de kraslijn. met de tegel- ol glassnijder, langs een „mal": dat kan een rond voor werp (bijvoorbeeld een deksel) zijn. Zorg ervoor dat de glazuur laag van de tegel geheel doorge- krast is. Knabbel dan vanuit de zijkant het te verwijderen deel met de tang in kleine brokjes weg. Werk de rand bij meteen vijl of grof schuurpapier. Ingewikkelde delen kunt u ook. na ze nauwkeurig te hebben afgete kend. met een figuurzaag verwij deren. Span in de zaag een figuur zaagblaadje voor metaal. Leg de tegel zó op het werkbank- of tafel blad dut alleen het uit te zagen gedeelte buiten het blad steekt. Dergelijke uitsnijdingen kunnen nodig zijn om leidingen, kranen en dergelijke te „passeren". De gezaagde kanten zijn gaaf ge noeg; schuren of vijlen is bij deze methode meestal niet nodig Om bijvoorbeeld een stopcontact of schakelaar te passeren, wan neer het vereiste gat daarvoor binnen de hele tegel valt, is de zogenaamde gatzaag een handig hulpmiddel. Meet de plaats van het gat en de diameter nauwkcu rig op de tegel af. Leg hem vast op een stevige ondergrond, liefst met een stuk afvalhout eronder Bepaal het middelpunt van het ronde gat en zaag het met de gat- zaag (op lage) snelheid uit. De elektrische boormachine is daar bij onmisbaar opgeslagen die door specialisten werden samengesteld. Aan de hand van de ingevoerde gege vens kiest de microcomputer het programma dat voor die situatie het beste voldoet en tevens het meest economisch is. Dit pro gramma wordt nu in alle details, met openen en sluiten van de aan- voerventielen. in- en uitschake len van de pomp. trommelbewe gingen, centrifugeren enz. door het computertje gestuurd en ge regeld. Tijdens het wasproces moeten mel dingen worden opgenomen en uitgewerkt. Temperaturen en wa terniveaus worden afhankelijk van de ingevoerde gegevens nauwkeurig geregeld cn exact op dezelfde waarde of hoogte gehou den. Beïnvloeding van het proces van buitenaf- het openen van de deur of het wasmiddelenbakje - moet de chip herkennen met het oog op de veiligheid en verwer ken door bijvoorbeeld meteen de trommelbeweging uit te schake len. Een microcomputer gestuurde wasautomaat is daardoor veiliger en efficiënter en heeft meer mo gelijkheden. ook tot energiebe sparing. Veel functies zouden met een mechanisch schakelsys teem niet kunnen worden verwe zenlijkt. De puterchip die in de wasmachine wordt gebruikt heeft een in- en uitvoergedeelte. voor commando's van de gebrui ker en het besturen van pomp. ventielen en motoren en het op nemen van temperaturen en wa terhoogten. Daarnaast heeft hij een centraal reken- en bestu ringsgedeelte. waar alle zaken worden verwerkt en vergeleken, en twee soorten geheugens. In een daarvan liggen de gegevens over de door de fabriek opgestel de wasprogramma's vast opge slagen. In het andere, vluchtige geheugen, slaat de chip de aan wijzingen op van de gebruiker, Schroevendraaier De grote verscheidenheid aan schroeftypes en maten maakt het onvermijdelijk om een vrij grote reeks schroevendraaiers in huis te hebben. Iedere doe-het- zelver zal weten dat dc breedte van de „vouw" (dc onderkant van de schroevendraaier) wat de breedte betreft moet overeen stemmen met de lengte van de gleuf in dc schroefkop. om be schadiging bij gereedschap enof schroef te voorkomen. Om het aantal noodzakelijk bij de hand te hebben schroevend raai ers zo veel mogelijk te beperken, brengen sommige fabrikanten nu combinatieschroevendraaiers, zoals de „vierweg Workmaster" van Stanley. In de „kling" (de sta len schacht) kunnen vier ver schillende stiften worden ge klikt bladen voor glcufkop- schroeven van 6.3 en 4.8 mm breed, en „tips" voor kruiskop- schroeven punt 1 cn punt 2. Die ene schroevendraaier biedt dus, voor een prijs van nog geen acht tien gulden, de mogelijkheden van vier verschillende schroe vendraaier.s. wordt op verantwoorde wijze die nodig zijn om dc machine het juiste wasprogramma te laten uit voeren. Al die wijsheid is samen gepakt op enkele vierkante milli meters. Dat het elektrische (hand)machi- negereedschap in de komende tijd de weg naar de snoerloze uit voering zal inslaan, wordt steeds duidelijker. Het heeft twee zeer voorde hand liggendevoordelen: het soms ietwat lastige aansluits- noer is overbodig en de gebruiker is volkomen onafhankelijk van een stopcontact in de nabijheid van het werk. Het is de fabrikan ten kennelijk menens om in een korte spanne tijds een volledige reeks elektrische machines te presenteren die hun eigen, inge bouwde „elektriciteitscentrale" bezitten. Makita heeft onlangs niet minder dan vier van die snoerloze ma chines aan het programma toe gevoegd. Het zijn een boor- schroefmachinedie in staal tot 10 mm diameter kan boren, een haakse slijper, een zgn. poetsma chine en zelfs (als eerste) een handcirkelzaagmachine. De steeds verdergaande ontwikke ling van dc oplaadbare batterij maakt het fabriceren van relatief veel vermogen vergende machi nes (zoals de slijper en de cirkel zaag) mogelijk. De prestaties van de machines mogen er zijn. Zo kan met de cirkelzaag tot 2 cm diep gezaagd worden bij een toe rental van 1000 per minuut. Dat gaat langzamerhand aard ig lijken op wat mogelijk is met direct uit het 220 V-net gevoede machines mogelijk is. Een lekkende kraan is niet alleen irritant, hij drupt ongemerkt ook een grote hoeveelheid waterweg. Nog meer verlies aan water wordt veroorzaakt doordat dc kraan tij dens het handen wassen of ande re 'kleine tapjes' langer openstaat dan nodig is. Beide kunt u voor komen door een pas op dc markt verschenen handigheidje, de BJS Awasto waterstop. Het is een flexibel slangetje dat op een kraanuitloop met wartel (schroef draad) kan worden bevestigd (dc fabrikant moet overigens ook maar gauw een uitvoering maken die op kranen zonder wartel kan worden gezet). De listig geconstrueerde waterstop sluit in normale stand de water doorloop volkomen af. Een dicht gedraaide kraan die lekt, wordt daardoor 'drupvrij' gemaakt Zelfs een voluit open staande kraan, voorzien van de waterstop. laat geen druppeltje water door. Het is behalve een kwestie van comfort ook heel duidelnk voor koming van waterverspilling. Im porteur is Handelsonderneming Sneep, Willemstad, tel. 01687 2658.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15