bekomst Leiden oor tegenvaller nog somberder Toekomst van Sportstichting ter discussie ekort dreigt groter te worden Elfde slachtoffer hondenvergiftiging CDA-Leiden houdt leden vergadering BENOEMD Leidse stadsrubriek DINSDAG 30 DECEMBER LEIDEN "GEIDEN - De bijdrage van het rijk aan het Leidse begro tingstekort zou wel eens flink kunnen tegenvallen. De invloedrijke Raad voor de Gemeentefinanciën schrijft in haar voorlopige advies aan de minister van binnenlandse zaken dat de aanvullende bijdrage over 1979 Voor Leiden 6,5 miljoen gulden moet zijn. Dat is niet alleen 1,2 miljoen gulden minder dan de gemeente heeft becijferd, het schept ook sombere verwachtingen voor de komende ja ren. kWethouder Bordewijk (PvdA), ver- I! antwoordelijk voordegemeente- financiën, is erg teleurgesteld over het advies. Hij noemt het verschil van 1,2 miljoen gulden 'op zich niet rampzalig' maar wijst wel op de rekenmethode van de raad. "Dat belooft een groot gat in de toekomst. Alleen rigoreuze maatregelen is ts op te vangen. Een perso- auto geschept LEIDEN - Een 15-jarig meisje ui Voorschoten moest gistermiddag na een aanrijding op de kruising Lammenschansweg/Tomaten- straat met een gebroken been, in- wendig- en schedelletsel naar het AZL worden vervoerd. Het meisje werd aangereden toen zij met haar fiets de voetganger- I soversteekplaats overstak. Een 1 automobilist zag haar te laat. Franse sfeer De NVSH houdt zaterdag voor (echt)paren vanaf negen uur een avond in Franse sfeer, dus met wijn en kaas in het pand Rapenburg 48. Opgeven kan op dit nummer: 071-149987. Rommelmarkt De komende "Rommelmarkt Sport in" zal in 1981 eerder worden gehouden dan in voorgaande jaren: niet in de eerste week van meimaar al in het weekeinde van vrijdag 20 tot en met zondag 22 maart. De organisatoren verwachten nog meer inschrijvingen dan dit jaar, toen 74 verenigingen op de markt present waren. Verenigingen die eerder deel namenkunnen binnenkort een uitvoerig schrijven' van het organisatiecomité ver wachten: verenigingen die voor het eerst willen meedoen, moeten een briefkaart sturen naar Barlokstraat 15. De rommelmarkt zal weer wor den gehouden in de Ton Men- kenhal aan de Vondellaan. Bingo-dansant Speeltuinvereniging Prinses Beatrix organiseert zater dagavond in haar gebouw aan de Schuberliaan een nieuwjaars bingo-dansant. Aanvang acht uur. Bloemschikken De stichting Bevordering On derwijs aan Volwassenen gaat het komend seizoen weer een avondcursus bloemschik ken geven in het kerkelijk cen trum De Regenboog aan de Watermolen (Merenwijk) en in het gebouw van de Rem- brandtscholengemeenschap aan de Schubertlaan (Zuid- West). De cursus zal vanaf be gin februari wekelijks gedu rende acht lesavonden wor den gegeven. Voor meer infor mal w 071-140029/150302 op werkdagen tussen zeven en negen uur 's avonds. Hengelsport De eerste van vijf open viswed strijden. georganiseerd door H.S.V. Zuid-West, heeft de volgende uitslag opgeleverd: 1 G. v.d. Laan 679 centimeter- 29 stuks. 2 T. Hoppenbrouwer 679-27. 3 C. Hoppenbrouwer 637-29, 4 J. Moenen 600-25. 5 R. Schoonderwoerd de Beze- mer 594-26. 6 H. v.d. Laan 575-25 7 J Boef 540-21. 8 H Schouten 356-15. 9 H. Moenen 356-14,10 J. van Rijn 336-15. Jazz on Sunday Het kwartet van Han Meijer komt zondag naar Jazz on Sunday in de bowlingbal aan de Boshuizerlaan. In het kwartet spelen naast pianist Han Meijer drummer Aad Groenenboom, saxofonist Ni co van Battum en trompettist Koos van der Sluis (ook ande re instrumenten). Han Meijer begeleidde tijdens het North- sea Festival enkele "grote" Amerikanen. 6.5 miljoen uit te keren, terwijl Leiden een bedrag van 7,7 mil joen becijfert. Sanering neelsstop bij de gemeente bij voorbeeld," aldus Bordewijk. Het herstel van Leiden wordt vol gens hem ernstig bedreigd. In felle bewoordingen uit de ge meente kritiek op de cijfermetho- de van de raad. In een reactie, die begin januari nog besproken zal worden in de commissie finan ciën, schrijft de gemeente ernstig bezwaar te hebben tegen de wijze van behandeling van de aanvraag van een aanvullende bijdrage. De gemeente verwijt de adviesraad onzorgvuldigheid en gebrek aan openheid. "Daar waar uw advies voor de gemeente in ongunstige zin van het advies van de inspec teur afwijkt wordt daarvoor geen enkele motivering gegeven," al dus de ontwerp-reactie. De basis van de toekenning van de aanvullende bijdrage van het rijk is het feitelijk begrotingstekort. De Raad voor de Gemeentefinan ciën stelt dat bedrag op 10,9 mil joen gulden. De gemeente rekent echter voor dat het tekort zeven ton hoger ligt. Gedeputeerde Sta ten van Zuid Holland steunen de gemeente in die rekensom, maar de inspecteur van de gemeentefi nanciën hanteert eveneens het bedrag van 10,9 miljoen. Het gaat hierbij met name om de vraag of het achterwege blijven van de ge raamde winst van de Leidse Duinwater Maatschappij bij het tekort moet worden opgeteld. De gemeente veronderstelt dat de raad op dit punt van de bereke ning gewoon een fout heeft ge maakt. Verschil van inzicht met de raad bestaat er over het bedrag dat de gemeente elk jaar uit haar reserves zou moeten putten. De raad gaat ervan uit dat de ge meente in vijfjaar tijd haar totale reserve uitput. Jaarlijks zou de gemeente dan 4,4 miljoen gulden op die reserve moeten interen. De inspecteur van de gemeentefi nanciën hanteert het mildere be drag van 3,9 miljoen. Het verschil in de rekensommen van raad en gemeente beloopt hierdoor in to taal 1,2 miljoen gulden. De raad adviseert de minister om Leiden De meningsverschillen gaan echter verder dan die 1,2 miljoen gul den. De raad van de gemeentefi nanciën vindt namelijk dat Lei den eigenlijk slechts recht heeft op een bijdrage van 5,2 miljoen gulden op grond van de bijzonde re omstandigheden waarin Lei den verkeert. De aanvulling tot het door de raad becijferde begro tingstekort van 6.5 miljoen moet volgens de raad worden be schouwd als een eenmalige sane- ringsbijdrage. In de toekomst moet het bedrag van 5,2 miljoen richtlijn zijn bij het bepalen van een aanvullende bijdrage. Het is met name deze zienswijze die wethouder Bordewijk somber stemt wat de mogelijkheden van het gemeentelijk beleid in de na bije toekomst betreft. "Ministe ries moeten zelf overal op knij pen. Daarom worden de lasten zoveel mogelijk afgeschoven. De kwestie met Solglytt is er een mooi voorbeeld van hoe ministe ries proberen de kosten op elkaar af te schuiven", aldus Bordewijk. De wijze van berekenen van het be drag van 5.2 miljoen gulden we gens Leidens bijzondere omstan digheden, de zogeheten structu reel verstorende factoren, be strijdt de gemeente. Zelf rekenen zij voor dat deze structureel ver storende factoren Leiden in 1979 bijna 9,5 miljoen gulden heeft ge kost. Onder die structureel ver storende kosten worden de aan wezigheid van een universiteit, de historische binnenstad, de stadsvernieuwing en de grote so ciale problemen in Leiden ver staan. Het bedrag van 9,5 miljoen - en niet 5,2 miljoen - moet vol gens de gemeente richtlijn zijn bij het bepalen van de aanvullende bijdrage over 1980 en Romende jaren. BenW: vijf mogelijkheden LEIDEN - Van deze bomen aan de Kooilaan worden nu misschien wel klompen gemaakt. Ze moesten het in elk geval gistermiddag ontgelden. Voor de mannen van de Plantsoenendienst was het geen eenvoudige klus om deze drie oude reuzen te vellen. Het ging eigenlijk met veel pijn in het hart, maar de renovatie- en rioleringsplannen van de Kooilaan en omge ving laten het niet toe dat er om deze bomen heen kan worden gewerkt. Vandaar. Als alles klaar is hopen ze er wel weer nieuw groen voor in de plaats te zetten. Dader(s) nog spoorloos LEIDEN - In de buurt van de Condorhorst in de Merenwijk is gistermiddag weer een hond gestorven door vergiftiging. Een ongeveer achtjarige bouvier was ditmaal het slachtoffer; de elfde binnen zeer korte tijd. Of het dier ook door middel van gehaktballetjes met strychnine (de zogenaamde mollcndood) om het leven is gebracht moet nog in een Rotterdams laboratorium worden onderzocht. Maar volgens de Dierenhulpdienst, die een dierenarts inschakelde, vertoonde de hond dezelfde verschijnselen als de eerdere slachtoffers. "Het beest had even buiten gewandeld en kreeg een uurtje later opeens krampen. Ook de dieren die zijn gestorven door de strych nine hadden dat. Precies weten we het natuurlijk nog niet, omdat de maaginhoud nog moet worden onderzocht". "Het kan overigens nog wel een tijdje duren voordat we de uitslag binnen hebben", aldus een woordvoerder van de Dierenhulp dienst. Omdat van de dader(s) nog elk spoor ontbreekt heeft een aantal Merenwijkers het plan opgevat een beloning te gaan uitloven van 2000 gulden voor tips of aanwijzingen, die leiden tot aanhouding van de schuldige(n). Het is de bedoeling dat mensen, die iets denken te weten, dat melden bij dr. Muurling of dr. Helder. LEIDEN - De toekomst van de Leidse Sportstichting staat ter discussie. Moet de stichting blij ven? Moet deze half- gemeentelijke instelling maar he lemaal bij de gemeente worden ondergebracht? Moet ook de on georganiseerde sport cn de re creatie - waaronder de volkstui len? Dat zijn de vragen waarop de Leid se sportverenigingen en -bonden, de Leidse Bond van Amateur- tuinders en de Leidse Volkstuin vereniging een antwoord moeten geven. Dc gemeentelijke reorganisatie in de welzijnswereld, die eerder bij de Leidse Jeugd Actie op hevig verzet stuitte, strekt zich ook uit tot dc sport. Volgens de sport stichting betreft de reorganisatie hier een open zaak. waarbij de mening van de achterban groot gewicht heeft. In de nota 'reorganisatie sportstich- LEIDEN - De afdeling Leiden van het CDA houdt volgende week woensdag een ledenvergadering. Op dc agenda staat het verslag van de gemeenteraadsfractie. Ook staat de verkiezing van een voorzitter van de afdeling Leiden op het programma. Het bestuur stelt voor om in die functie ander maal J. Bosch (voormalig ge meenteraadslid. oorspronkelijk van AR-huize) te benoemen. De voorzitter moet opnieuw worden gekozen, omdat op 11 oktober de fusie van KVP, ARP en CHU tot stand is gekomen. De vergadering wordt gehouden in het Wienerwald aan de Steen- straat en begint 's avonds om acht LEIDEN - Mr. J. Brouwer is met ingang van 1 januari benoemd tot notaris in het arrondissement Den Haag, met als standplaats Leiden. ting' van B en W worden vijf mo gelijkheden voor de reorganisatie genoemd. De eerste twee gaan er van uit dat de stichting blijft be staan. Het verschil tussen beide voorstellen is dat de taken wel ot niet worden uitgebreid tot de re creatie en de schoolgymnastiek, waaronder het beheer van de lo kalen. In beide versies kunnen de voor stellen tot statutenwijziging, die de Raad van Beheer (bestuur) heeft gedaan, worden betrokken. Daarin wordt het bestuur grotere invloed toegekend en wordt de vertegenwoordiging anders gere geld. De vertegenwoordigers van de sportbonden zouden verdwij nen cn dc nog niet vertegenwoor digde takken van sport (denk sporten) zouden een plaats in het bestuur krygen. Opheffen De andere mogelijkheden gaan-wit van opheffing van de stichting en oprichting van een directie (hoofdafdeling) sport bij dc ge meente. De verschillen tussen de mogelijkheden die het college in zijn nota noemt betreffen het wel of niet uitbreiden van de taken (recreatie en schoolgymnastiek) en het wel of niet instellen van een adviesraad. Zo'n adviesraad zou net als nu de Raad van Beheer uit vertegen woordigers van de diverse tak ken van sport bestaan. Maar de raad zou - zoals de naam al zegt - slechts adviezen geven. Voordeel van een dergelijke opzet is dat te gen beslissingen van de overheid de wettelijke mogelijkheid van bezwaar (wet AROB) bestaat. Bij beslissingen van een stichting be staat die beroepsprocedure niet. Secretaris Een adviesraad zou volgens B en W een secretaris in dienst moeten hebben. In de nota wordt niet ver der ingegaan op de financiering van een dergelijke functie. Zoals gezegd wordt ook de mogelijk heid genoemd zonder advies raad. De verenigingen zouden dan zelf de belangenbehartiging ter hand moeten nemen. Dat zou bijvoorbeeld via de overkoepe lende sportbonden kunnen. In januari kunnen de betrokken verenigingen en bonden hun me ning over de reorganisatie geven. In februari wordt vervolgens een discussieavond gehouden, ter wijl ten slotte in maart een voor stel aan de gemeenteraad wordt gedaan. door René van der Velden Jaap Visser Leiden promotion (1) De gemeente Leiden is energie- bewust. Althans, zo doet men zich voor. Het is alweer een tijdje geleden dat er een grootscheepse campagne werd opgezet met de bedoe ling om ook de Leidse bevol king energiebewust te ma ken. Door middel van een aantrekkelijke (geldprijs- vraag werden de Leidenaars aan het denken gezet over energiebesparing. De gemeente wilde niet eerst op de splinters in de ogen van de burgerij wijzen alvorens de balk uit het eigen oog te ha len. Vandaar dat er dappere pogingen in het werk werden gesteld om de energieverspil ling in het Stadhuis en het Stadsbouwhuis een halt toe te roepen. In dit kader werd ook besloten om de feestverlichting in de binnenstad tijdens de decem bermaand achterwege te la ten. Massale feestverlichting, dat kon men immers niet ma ken. Maar zie, dit jaar brandt in de Breestraat weer vrolijk de kerstverlichting, over de hele breedte van de straat. Is de ge meente het energielek te bo ven? Of is het roer drastisch omgegooid. Uit navraag bij het Energiebedrijf Rijnland blijkt dat de verlichting is aangebracht in opdracht van dc Breestraat-winkeliers. Maar. met toestemming van burgemeester en wethouders. In het Stadhuis zijn de menin gen verdeeld. Sommigen vin den het "triest dat dit is ge beurd". Anderen vinden het een positieve zaak: "Dit levert het Energiebedrijf weer geld op. dus indirect ook de ge meente". De winkeliers zelf houden het op "Leiden pro motion". De burgers halen de schouders op en draaien de kerstboomverlichting maar Leiden promotion (2) Over 'Leiden promotion ge sproken. Aanstaande zondag middag wordt er op Neder land 2 zo'n drie kwartier lang pure reclame voor Leiden ge maakt. Door de Vara nog wel Gisteravond werd in het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg nameluk het televisieprogramma 'Dc rode Ballon' opgenomen Dc fraaie tempel van Taffch dien de als decor voor de opnames van deze kunstmagazine. De Vara koos voor het Rijksmu seum van Oudheden (dus niet het Oudheidkundig museum of het museum voor Rijkshe den) omdat daar op het mo ment een tentoonstelling wordt gehouden van de Am sterdamse kunstenares Gerti Bierenbroodspot. Om even in de termen te blijven; okers uit Sinope. witten uit Egypte en tempera schilderingen. Dat valt er tot half januari van de ze schilderes te bezichtigen Werkjes die tussen de vijf en vijftienduizend gulden moe ten opbrengen. Neemt niet weg dat de okers, witten en tempera schilderingen als zoete broodjes over de toon bank schijnen te gaan Dat Gerti Bierenbroodspot in het oude Pompen een belang rijke inspiratiebron heeft ge vonden en dat Oudheden- conservator Bastet als een van de grootste Pompcii-ken- ners in ons land wordt be schouwd was voor de Vara aanleiding om het een met het ander in verband te brengen. Gisteren was men in het mu seum met een legertje van zo'n vijftig mensen de hele dag druk in de weer om het nodige op de ampex vast te leggen. Tot wanhoop van een van de portiers die, vlak voor de opnames begonnen, met een door de Vara verstrekt glas bier in de hand. z'n gal spuwde 'Ik wou dat we elke dag zoiets hadden, maar niet heus. Je word er doodziek van. Ze zijn al de hele dag in de weer. Het is een chaos. Nee, kapsones hebben die lui van de televisie niet. Dat zijn ze bij mü onderhand wel afge leerd. Geen grapjes en ner gens aankomen, dat weten ze In istantie verliepen de opnames nogal stroef. Pre sentatrice Jeanne van Mun ster had het "Hall allemaal" nog niet uit de mond of het klonk onverbiddelijk: "Ja, ho maar want zo gaat het niet". De zenuwen vierden even hoogtij. Jeanne stampvoette over de ladder in haar kous terwijl haar mannelijke te genhanger Lieuwe Visser nerveus heen en weer drentel de. Na een stroef begin volgde evenwel een spoedig herstel en in een opmerkelijk tempo werd de hele zaak op de band gezet. Oudheden-directeur Hans Schneider en de beide conser vatoren Bastet en Van der Boorn kregen ruimschoots de gelegenheid om 'hun' mu seum bij televisiekijkend Ne derland aan te prijzen. Lieu we Visser was zo vriendelijk om tussen de bedrijven door ook nog even het jongste boek van de voormalige ar- cheologie-hooglcraar Bastet aan te bevelen. Het kon niet op Nadat Lieuwe Visser, eigenlijk zanger van beroep, 'Janus. Ja nus, pak me nog een keer' op z'n Italiaans ten gehore had gebracht zorgde het ensem ble van Reinbert de Leeuw voor de muzikale uitsmijter. Na afloop niets dan vriende lijke gezichten en Jeanne van Munster vloog spontaan de floormanager om z'n nek. Van onenigheid of onrust in de Va- ra-gelcdercn was gisteren niets te merken. Integendeel. Lieuwe Visser stond na de op names opgelucht adem te ha len. "Voor mij is het elke keer weer spitsroeden lopen. Maar ja. ervaring komt met de ja ren. Ik zit er nu zo'n drie maanden bij. Aanvankelijk was ik proefkonijn voor de Vara. Op mu werd namelijk geoefend met interviewen. Op zeker moment vroegen ze of ik niet eens zelf een inter viewtje wilde doen. Zo ben ik erin gerold Dit is voor mij een soort hobby. Ik zie het als een uitbreiding van m n algeme ne kennis", aldus de 4b-jange in een snel kostuum gestoken zanger. 'De rode ballon' wordt zondag middag van tien voor half vijf tot vijf over vijf op Nederland 2 uitgezonden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3