Rabobank Q Iran publiceert Amerikaanse reacties "Ex-nazi Mengele wil zich aangeven De zomerprogramma's liggen voor u klaar! Weduwe Mao vraagt om onthoofding VS willen lagere borgsom voor vrijlating gegijzelden Hoge rente en uw geld blijft dagelijks opvraagbaar.* NMB 11 Wie het eerst boekt, boekt het best. Reagan man van het jaar MAANDAG 29 DECEMBER BUITENLAND PAGINA Mao s weduwede 67-jarige Jiang Qing, zoals zij vanmorgen (voorlopig voor het laatst) haar verdediging voerde. Even later werd zij andermaal uit de rechtzaal verwijderd's Zij had haar rechters uitgedaagd om haar publiekelijk te laten onthoofden. Chinese zegslieden hebben dit gemeld. De 67-jarige Jiang Qing zou tij dens het proces een drie uur durende verklaring hebben afgelegd, waarin zij de huidi ge leiders omschreef als "revi sionisten", die de doctrines van Mao hadden verraden. "Ik daag jullie uit om mij ten aanschouwe van een miljoen mensen in Peking ter dood te veroordelen", aldus Jiang Qing. Zij en haar medebeklaagden van de "bende van vier" staan terecht op beschuldigingen, variërend van verraad tot massale vervolgingen. Dood vonnissen in China worden met een pistool uitgevoerd. Doodstraf De aanklager in het proces heeft er vanmorgen bij het opperste gerechtshof op aangedrongen om Mao's weduwe ter dood te veroordelen. De zitting van vanmorgen duur de veel korter dan verwacht werd en werd na een uur en 45 minuten afgebroken. Net als op 12 december werd Jiang Qing die de voornaamste fi guur wordt genoemd van de "bende van vier", met geweld de zaal uitgewerkt. Ook vanmorgen viel zij weer fel uit tegen de rechters en on derbrak zij herhaalde malen de zitting met uitroepen als "Rebelleren is goed", "Een opstand veroorzaken is geen misdaad'' en "Rebelleren is een recht". Aanklager Jiang Wen zei dat de verdachte de doodstraf toe kwam onder artikel 103 van het Chinese wetboek van strafrecht, dat bepaalt dat op ernstige contrarevolutionaire misdrijven die straf staat. De verdachte, zei hij, "heeft de staat en het volk veel kwaad gedaan." Naar verluidt zou de zitting van vanmorgen de laatste zijn, voordat het hof (vermoedelijk nog deze week) tot een uit spraak komt. De aanklager zei vanmorgen dat het nutteloos was als de verdachte trachtte de schuld af te schuiven op haar man, maar richtte desondanks een van de scherpste aanvallen tot nu toe op Mao. Deze is. zei hij, schuldig geweest aan het lijden door minderheden on dergaan tijdens de culturele revolutie, "en ervoor verant woordelijk geweest de con trarevolutionaire activiteiten van de kliek van Jiang Qing niet te hebben doorzien". CYPRUS (AP/AFP) - Het officiële Iraanse pers bureau Pars heeft dit weekeinde de Amerikaan se reacties op de Iraanse voorwaarden voor de vrijlating van de 52 gegijzelden gepubliceerd. Pars meldde dat de Amerikaanse regering door Carter onder tekende boodschappen aan de Algerijnse regering had gericht. De boodschappen zouden presi dentiële verklaringen omvatten* die worden gepubliceerd, zodra de gijzelaars zouden zijn vrijgela ten. Het Amerikaanse aanbod omvatte volgens Pars ondermeer dat de Iraanse tegoeden, het Iraanse ka pitaal en de Iraanse bezittingen in Amerika, neerkomend op in to taal 2,5 miljard dollar, worden overgedragen aan de Iraanse re gering. Verder zou Carter hebben aangebo den dat: - De Verenigde Staten alle Iraanse deposito's in Amerikaanse ban ken buiten de Verenigde Staten zou overdragen aan Iran; - Alle sancties op handel met Iran zouden worden opgeheven; - De Amerikaanse eisen voor het in ternationale hof van justitie zou den vervallen; - Alle eisen van Amerikaanse insti tuten en maatschappijen tegen Iran voor Amerikaanse rechtban ken zouden worden geschrapt en Italiaanse gevangenen gijzelen bewakers ROME (Reuter) - In een strafgevan genis in het zuiden van Italië heb ben een zestigtal gevangenen gis teren tussen de 15 en 22 bewakers gegijzeld. Volgens een medede ling van het ministerie van bin nenlandse zaken in Rome brak de opstand uit in de zwaarbewaakte gevangenis van Trani op de Adriatische kust, 315 kilometer ten zuidoosten yan de hoofdstad. Het complex van gebouwen is door oproerpolitie omsingeld. Over de toestand in de gevangenis verkeert men in het ongewisse, maar de gevangenen hebben de directie laten weten dat zij bin nenkort met een eisenpakket zul len komen dat moet worden inge willigd, willen de gegijzelde be wakers vriikomen. Eind vorige week heeft de Italiaan se regering bekendgemaakt dat zij de zwaarbewaakte gevangenis voor terroristen op het eiland Asi- nara ten noorden van Sardinië opheft, naar aanleiding van een eis van de terroristische bewe ging Rode Brigades, die zestien dagen geleden een rechter heeft ontvoerd. Het besluit van de regering heeft geleid tot ernstige onenigheid on der politieke partijen en bedreigt het coalitiekabinet van premier Forlani. De socialisten, lid van de coalitie, eisten de sluiting van Asinara. geld dat aan Iran toebehoort, op Algerijnse banken zouden kun nen storten. De gegijzelden zou den dan voorlopig nog in Iran blijven. ^a een twee uur durend gesprek tussen president Carter en de tus sen de V.S. en Iran bemiddelende Algerijnse diplomaten zijn geen mededelingen gedaan i de toekomst opnieuw aanhangig worden gemaakt; De tegoeden van wijlen de sjah van Iran in de Verenigde Staten zouden worden bevroren, inclu- sief die welke onder controle val- V™_!^?"_kia_nS.e_ 2ild_e .zo^__zlF len i familieleden van de sjah. "Vertrouwelijk" In Washington verklaarde het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken dat de Amerikaanse reacties werden beschouwd als "vertrouwelijke diplomatieke stukken". Een woordvoerder wil de niet bevestigen of het bericht van het Iraanse persbureau juist was. De Iraanse premier Rajai verklaar de echter dat, volgens een ander plan, de Verenigde Staten het aangedrongen op een verlaging van de borgsom die Iran verlangt. Voor het eerst sinds Algerije be middelt in de gijzelingszaak, be moeide de Amerikaanse presi dent zich persoonlijk met de af handeling van de kwestie. De Al gerijnse diplomaten gaan naar verluidt spoedig naar Teheran. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken deelde mee, dat de Algerijnen vandaag opnieuw confereren met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken en diens staatssecretaris, Muskie en Christopher. (ADVERTENTIE) NMB Kapitaalmarkt-Renterekenjng Ratte nd januari. De NMB Kapitaal markt - Rentereke ning geeft een rente die een half procent boven het gemiddelde rende ment op aflosbare Ne derlandse staatslenin gen ligt. Een hoog ren dement dus. *Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Folder met uitge breide informatie bij elk NMB kantoor ver krijgbaar. De NMB denkt met u mee. MOSKOU (AP) - Het Russische persbureau Tass heeft dit week einde een betoging van duizen den Afghanen bij de Sowjetrussi- sche ambassade in Teheran ver oordeeld als een "alles te buiten gaande provocatie", waarbij bandieten in de receptiehal van de ambassade zijn doorgedron gen en daar aanzienlijke schade hebben aangericht." Een groep woedende demonstran ten klom zaterdag over de omhei ning rond het gebouw van de Rus sische ambassade in Teheran, en haalde de Russische vlag omlaag, en stak deze in brand. Kort daarop werden de betogers verdreven door leden van de Isla mitische revolutionaire garde die waarschuwingsschoten afvuur den. De demonstranten maakten deel uit van een menigte van duizenden Afghanen die zich had verzameld rond de Russische ambassade om te protesteren tegen de inval van hun land. Tijdens de demonstratie, die onge veer twee uur duurde, werden leuzen als "misdadige Russen, ga naar huis" geschreeuwd. Garde leden hielden de wacht op het dak van het ambassadegebouw. Een woordvoerder van de garde deelde mee dat drie demonstran ten, die door het kordon waren heen gebroken, werden gearres teerd maar later werden vrijgela ten. Het Iraanse persbureau Pars meld de dat de betogers na het neerha len van de Russische vlag een por tret van ajatollah Khomeini bo ven de ambassadepoort hadden gehangen. Pars voegde hieraan toe dat de betogers deel uitmaak ten van "het front voor de bevrij ding van Afghanistan". Alvorens te vertrekken lazen de be togers een veertien punten tellen de resolutie voor waarin "de be zetting van hun land door Sow je- trussische troepen" werd veroor deeld. De betoging werd buiten het ambassadeterrein voortgezet. Carter breekt sleutelbeen WASHINGTON (AP) - Presi dent Jimmy Carter heeft dit weekeinde tengevolge van een val bij het skiën nabij het presidentiële buitenverblijf te Camp David zijn linker sleutelbeen gebroken. Dit heeft een woordvoerder van het Witte Huis bekend ge maakt. De woordvoerder verklaarde dat Carter met een helikopter naar het Bethesda marine ziekenhuis buiten Washing ton was overgebracht. De president is niet van plan om zijn activiteiten te verminde ren. De woordvoerder zei dat Carter in staat is om "handen te schudden en te schrijven", omdat het linker sleutelbeen is gebroken en Carter rechts handig is. Volgens Sim on V iesenthal: (Van onze correspondent JERUZALEM-Simon Wicsenthal, de directeur van het in Wenen ge vestigde Joods Documentatie centrum. heeft gistereij voor de Israëlische televisie verklaard dat er een goede kans is dat de beruchte nazi-misdadiger dr. Jo sef Mengele zich binnenkort zal overgeven om terecht te staan. Mengele verblijft op het moment in Uruguay, maar trekt van land tot land sinds hij de bescherming van buurland Paraguay heeft ver loren. Volgens Wiesenthal is de zieke Mengele. ex-kamparts van Auschwitz, aan het einde van zijn krachten. Wiesenthal sluit de mo gelijkheid niet uit dat Mengele zelfmoord zal plegen. Wiesenthal zegt over informatie te beschikken dat Mengele zelf zi jn verdediging voorbereidt als hij terecht zal moeten staan. Zijn verdedigingslijn, aldus Wiesen thal, is zeer conventioneel: Men gele beweert dat hij niet de hand heeft gehad in de moord op jood se kampgevangenen. Integen deel: al diegenen die naar Ausch witz werden getransporteerd wa ren ten dode opgeschreven, en hij, Mengele, kon een aantal van de ter dood veroordeelden „red den". Simon Wiesenthal is al jaren op jacht naar Mengele. Tot voor kort was Mengele ongrijpbaar vanwe ge de bescherming die hij genoot in Paraguay. Maar sinds hem de Paraguaanse nationaliteit is ont nomen, zijn de kansen dat de be ruchtste nazi-kamparts zich ooit nog eens voor de rechter zal moe ten verantwoorden, toegenomen. Zowel Israel als West-Duitsland willen hem berechten. (ADVERTENTIE) WASHINGTON/LONDEN (UPI/AP) - Voor het Ameri kaanse weekblad Time is Ro nald Reagan. de toekomstige president van de Verenigde Staten, de man van het jaar 1980. De Washington Star. die eigendom is van het week blad. berichtte gisteren dat Reagan het tot die uitverkie zing heeft gebracht "omdat hij op een fijne en elegante manier de machtigste baan ter wereld heeft bereikt". Weliswaar heeft hij vage en ver eenvoudigde ideeën van vrij heid, aldus Time, maar daar mee treft hij juist een gevoeli ge snaar in de denkwereld van de Amerikanen. Dat is ze ker het geval op een moment dat men bang wordt voor de toekomst, zoals dat gold ten tijde van de regering-Carter. Aan de overkant van de Atlanti sche Oceaan - in Engeland - viel premier Margaret That cher een soortgelijke eretitel ten deel. Britse radioluiste raars kozen haar voor het tweede achtereenvolgende jaar als "Persoonlijkheid van het jaar". Volgens de BBC, die deze verkiezing organi seerde, vergaarde de eerste vrouwelijke premier van En geland meer dan vier maal zo veel stemmen als haar naaste rivale, koningin-moeder Eli sabeth. die in augustus ne gentig jaar werd. Groot links offensief in El Salvador SAN JOSÉ (Costa Rica AFP - In de Middenamerikaanse staat El Sal vador hebben twee oppositionele groeperingen een grootscheeps offensief aangekondigd tegen de heersende Junta. Het FLMN (Fa- rabundo-Marti-front voor de na tionale bevrijding) kondigde een algeheel militair offensief aan te gen de regering in El Salvador, terwijl het FDR (Democratisch Revolutionair Front een volledi ge aanval aankondigde op poli tiek terrein. Van het FLMN-offensief maakte het onafhankelijke persbureau AIP melding. Dit bureau is de op positie tegen de Salvadoriaanse junta gunstig gezind. Het in San José gevestigde AIP meldde hevige strijd in El Salva dor. Het AIP meldde dat de opstande lingen wapens van groot kaliber op de regeringssoldaten hebben buitgemaakt. Kolonel Adolfo Majano, die op 8 de cember ontslagen was uit de heersende junta, verklaarde dit weekeinde publiekelijk dat "het volk recht heeft om in opstand te komen". Zijns inziens roepen "kringen, die het geweld als mid del hanteren, als vanzelf tegenge weld op". In de hoofdstad San Salvador is het de laatste dagen betrekkelijk rus tig gebleven. In de Middenameri kaanse staat hebben, volgens de laatste schattingen, dit jaar onge veer 10.000 mensen liet levm VCl loren binnenlandse geweldsuit barstingen. Parijzenaars bestormen pension voor buitenlanders PARIJS - In de Parijse arbeiders wijk Vitry hebben buurtbcwo ners een pas geopend pension voor buitenlandse werknemers vernield. Met behulp van een bulldozer werd aarde voor de in gangen gestort en in het pension werd zeer grote schade aange richt. Dit is bekendgemaakt in Parijs. Even voor de bestorming van het pension waren 300 arbei ders uit Mali erin getrokken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9