'Kunstuitleen voor de kunstenaar stimulans" "Alle grond in erfpacht" Bewoners van Haver en Gortwijk willen clubhuis op Goudsmithof ZODRA NIEUWBOUW IS VOLTOOID Inbraak bij bejaarde man Botsing op Rijksweg 44 3EWAANDAG 29 DECEMBER janaf half februari in pand aan Lammermarkt jEIDEN - Over een kleine twee maanden heeft Lei den een kunstuitleen. Naar verwachting zal deze lang verwachte voorzie ning aan de Lammermarkt 35 half februari de deuren openen. Als voorproefje gaat er op 16 janua ri al een tentoonstelling van start in de Waag, waar een doorsnee van de beschikbare kunstwerken is te zien. De Waag is gekozen om dat die centraal ligt en het pand aan de Lammermarkt te klein is om een goede indruk te geven van het beschikbare werk. Half februari kan Leiden zich dus eindelijk, naast vele andere grote re steden, beroemen op een voor ziening waar kunst wordt uitge leend zoals in een bibliotheek de boeken. De komst van een Leidse kunstuitleen heeft heel wat voe ten in de aarde gehad. Al in 1973 bleek uit een onderzoek van de Culturele Raad dat Leiden een van de plaatsen was waar een der gelijke voorziening haalbaar was. De plannen, onder andere voor onderbrenging van een kunstuit leen bij de nieuwe bibliotheek, ketsten echter steeds weer af om financiële redenen. Nadat begin van dit jaar een zoge naamde commissie experimente le kunstuitleen in het leven werd geroepen, is alles echter toch nog snel gegaan. Het ministerie van CRM wil voor vier jaar een subsi die verlenen, de gemeente Lei den heeft wat ruimte op de begro ting en er zit geld in het Fonds Rembrandtprijzen. Bovendien werd in de voormalige slagerij aan de Lammermarkt 35 een ge schikt onderkomen voor de kunstuitleen gevonden. Aan de Lammermarkt zullen voor al werken, waaronder schilderij en, beeldhouwwerk en wandkle den, worden uitgeleend, die zijn verkregen via de zogenaamde BKR-regeling. Dat is een rege- 3 LEIDEN - De heer D. Kleijn vierde zaterdag het feit dat hij precies een eeuw geleden ter wereld kwam. Zijn i honderdste verjaardag werd in familiekring gevierd aan de Ververstraat, waar Kleijn al het grootste deel van zijn leven woont. Ook wethouder Waal en zijn vrouw brachten een bezoek aan de heer Kleijn (zie foto). Namens de gemeente ontving hij een bosje palingen en een doos sigaren. r Al is het negentig jaar (een huwelijk, tien kinderen en talloze klein- en achterkleinkinderen) geleden, toch 1 herinnert Kleijn zich nog uitstekend hoe hij als kind met de zweep achterna werd gezeten omdat hij zich met zijn i vriendjes in de perken van molen De Valk bevondi Ook van zijn werk weet hij nog veel te vertellen. Hoewel met de i jaren wat hardhorend geworden, kan Kleijn nog hele verhalen opdissen over de tochten die hij vroeger maakte met scheepladingen hout. Kleijn, een rasechte Leidenaar, werkte namelijk 25 jaar lang bij de voormalige houthandel Hoeke. ling voor kunstenaars die zichzelf niet kunnen bedruipen en van wie de overheid geregeld werk opkoopt. De gemeente wist tot nu toe eigenlijk niet zo goed raad met het werk van de Leidse kun stenaars. Veel verdween in de kelders van De Lakenhal en de kunstwerken maakten hoogstens een kansje om in één van de over heidsgebouwen komen te han gen. Sociaal tintje Bert Kienjet, toekomstig beheerder van de kunstuitleen: "Zo heeft de voorziening eigenlijk ook nog een sociaal tintje. De BKR-rege ling wordt van gemeenschaps geld betaald. Via de kunstuitleen ziet de bevolking wat van het be lastinggeld terug. Bovendien is het een stimulans voor de kunste naar wanneer hij weet dat zijn werk ook een bestemming krijgt". Evenals Doris Wintgens, conservatrice moderne kunst van De Lakenhal en eveneens zitting hebbend in de commissie experi mentele kunstuitleen, vindt hij ook niet dat de mogelijkheid tot kopen van een kunstwerk moet bestaan: "De bedoeling is juist dat de drempel tot de dure kunst werken wordt verlaagd. Voor 7,50 kun je elk kunstwerk voor drie maanden mee naar huis nemen. We hopen dat een breder publiek zo met de kunst in aanraking zal komen. Wanneer de mogelijk heid tot kopen bestaat, werk je die doelstelling weer tegen". In de kunstuitleen zal een diapro- Voor het vijfde achtereen volgende jaar zetten wijk- en buurtcomité's wensen en vragen over hun wijk op papier. Het overleg wijkorganen bun delt deze wensen en vra gen en zal het boekwerkje binnen kort aan de ge meente overhandigen. Wethouders, andere raadsleden en ambtena ren gaan zich er dan over buigen. Alle buurten ko men ook in deze krant successievelijk aan bod. Vandaag is het de beurt aan de Haver en Gort- wijk. Conservatrice Doris Wintgens en toekomstig beheerder Bert Kienjet voor het pand aan de Lammermarkt, waar de kunstuitleen zal worden gevestigd. gramma worden gedraaid met dia's van een of twee werken van elke kunstenaar. Daarnaast zijn er mappen waarin dia's van alle beschikbare kunstwerken. Hier vanuit moet de lener een keuze doen. want het pand aan de Lam mermarkt is te klein om elk kunstwerk openlijk tentoon te stellen. Bovendien zal in het pand een documentatiecentrum ko men waarin gegevens van de be trokken kunstenaars zitten. Op die manier hoopt Kienjet de men sen bekend te maken met het werk. de opvattingen en bewee gredenen van de kunstenaars. "Er vallen nog veel heel wat voor oordelen hieromtrent weg te ne men", zegt de toekomstige be heerde^-. Blij zijn zowel Kienjet als Wintgens ook dat de kunstuitleen vlakbij De Lakenhal is gelegen. "Zo kan er contact blijven met het mu seum waar toch een heleboel er varing, know-how en vooral de technische kennis aanwezig is". CONNY SMITS Jaarwisseling Wie de jaaru'isselmg niet bij vrienden of kennissen of fami lie kan vieren kan 31 decem ber 's avonds terecht in het kerkelijk centrum De Regen boog, Watermolen 1, Meren- wijk. De Stichting Surina- mers Leiden en de L1SC orga niseren daar namelijk geza menlijk een feest. Het feest wordt na twaalven opgeluis terd door de bekende en popu laire Surinaamse band Rit- mico Especial. Het begint alle maal al om half elfen gaat door tot ongeveer zes uur 's ochtends Nieuwjaarsdag. Hutspotten Veel drukte de komende dagen in de gelederen van de Leidse Carnavalsvereniging De Hut spotten. Op nieuwjaarsdag is erom te beginnen een receptie vanaf half vier in de Residen tie aan de Lange Mare. Vrij dag 2 januari staat geheel in het teken van de jeugd, 's Avonds is er een disco-avond met medewerking van Drive- in Discotheek Orion. Plaats van handeling éi wederom de Residentie (Anthonius Club huis). Aanvang: acht uur.De volgende dag is het tijd voor het nieuwjaarsbal. Prins Frans den Eersten is aanwe zig evenals het befaamde Loosdrecht Kwartet en de Di xieland formatie van Dolf del Prado. Op deze avond zal ook de jaarorde van de Hutspot ten worden uitgereikt. Aange paste kleding wordt op prijs gesteld. Aanvang: negen uur. rüir Op het Goudsmithof zouden de bewoners van de Haver en Gortwijk wel een clubhuis willen hebben. LEIDEN - De bewoners van de Ha ver- en Gortwijk willen een buurthuis zodra de nieuwbouw in de wijk zal zijn bewoond. In het huidige bestemmingsplan is er geen plaats aangewezen voor een clubhuis; de bewoners denken aan bijvoorbeeld het Goudsmit hof. Met betrekking tot de stadsver (Vervolg yan pagina 1) LEIDEN - Ruim een uur duurde het gisteren laat in de middag voordat de Leidse brandweer de brand, die in één van de stortko- kers in de Leidse vuilverbran ding aan de Gebriël Metzustraat woedde, had geblust. In de vuil verbranding bevond zich name lijk een grote hoeveelheid afval. De oorzaak van de brand is nog niet bekend, maar bij de brandweer bestaat het vermoeden van opzet. De totale schade moest vanoch tend nog worden vastgesteld, maar zal volgens de brandweer zeker in de miljoenen lopen. De bedrading van de vuilverbran ding is namelijk door de hitte ge smolten en een pas geinstal'cer- de, nieuwe kraan is verbrand. BenW verdeeld over nieuwe regeling LEIDEN - Bij een 77-jarige bewo ner van de Ravenhorst (Meren- wijk) is zaterdag 750 gulden ge-' stolen. Van de daders geen spoor. Vermoedelijk is men' de woning binnen gekomen via een niet af gesloten tuindeur. LEIDEN - Alle grond in Leiden wordt voortaan als regel in erf pacht uitgegeven. Verkoop van grond gebeurt nog slechts wan neer het gaat om overgebleven kleine snippers. Alleen voor het rijk en bijzondere scholen voor voortgezet onderwijs wordt een uitzondering gemaakt Ruil van grond in eigendom blijft ook mogelijk als het gaat om be drijven, die uit stadsvernieu wingsgebieden worden ver plaatst. Mocht het bedrijf daarbij uitbreiden dan is het zelfs moge lijk dat het stuk grond in eigen dom groter is dan voor de ver plaatsing. Dit is het voorstel van - de meerderheid van - het college' van B en W. De lang verwachte erfpachtnota geeft duidelijk blijk van de ver deeldheid van meningen bij ener zijds de PvdA-wethouders en an derzijds de collega's van de VVD. De minderheid in het college (VVD) komt dan ook met een ei gen voorstel. Dat voorstel gaat er van uit dat ook de grond aan het rijk en bijzondere scholen in erf pacht wordt uitgegeven. Ander zijds maakt dat voorstel verkoop van grond bij woningbouw in de vrije sector regel en stelt "Uitgifte in erfpacht bij premiehuurwo ningen ter discussie. Bij premiekoopwoningen zou de grond verkocht kunnen worden als er strenge regels tegen specu latie zijn opgenomen, zo luidt het voorstel van de minderheid van het college. Het voorstel maakt onderscheid tussen de gebieden voor stadsuitbreiding en de rest van de stad. Canon Het college kiest bij de regeling van de erfpacht voor uitgifte voor on bepaalde tijd De looptijd van het recht van erfpacht bedraagt in Leiden nu 75 jaar. Bijstelling van de hoogte van de canon (huur) ge beurt nu elke vijfjaar. De ontwik keling van de rente en de waarde van de grond spelen daarbij een rol. Het college is er voorstander van dat de bijstelling (doorgaans verhoging) van de canon op grond van de waarde van de grond nog slechts eens in de 25 jaar gebeurt. De ontwikkeling van de rente wordt wel telkens om de vijf jaar in de prijs van de grond doorberekend. Het college wijst er in dit verband op dat dit bij hypotheken ook ge bruikelijk is. Aanpassing van de canon kan te allen tijde bij ver koop van een woning. Zo wordt volgens het college voorkomen dat de stijging van de grondprijs ten goede komt aan de erfpachter in plaats van aan de gemeen schap. Het college wilde afzien van de pe riodieke verhoging van de canon bij woonhuizen die door de eige naar worden bewoond. Een der gelijke regeling werd echter te in gewikkeld. Onteigening van de grond - en ook het recht van erfpacht - blijft mo gelijk in het algemeen belang, bij voorbeeld bij stadsvernieuwing. De eerste 25 jaar van het erfpach- trecht zijn echter onaantastbaar. In die periode wil de gemeente het voorkeursrecht behouden. Dat wil zeggen dat de gemeente het eerst in aanmerking komt voor de koop van de woning. Wil iemand binnen vijfjaar zijn wo ning verkopen, dan betaalt de ge meente de oude prijs, aangepast aan de stijging van de bouwkos ten. Geldt het erfpachtrecht tus sen de vijf en de vijfentwintig jaar dan betaalt de gemeente de taxa tiewaarde. Op deze manier denkt het college speculatie tegen te gaan. Na vijfentwintig jaar ver valt het voorkeursrecht van de gemeente. nieuwing heeft het wijkcomité geen speciale verlangens geuit in Wensen en Vragen. Er wordt daarentegen veel aandacht be steed aan de verhouding met de gemeente. Het comité voert tal van voorbeelden aan waaruit blijkt dat het met de inspraak nog maar somber is gesteld. Zo wor den voorstellen van de bewoners vaak afgewezen omdat ze "onrea listisch" of "te duur" zouden zijn. Worden soortgelijke voorstellen door de gemeente zelf gepresen teerd, dan worden ze wel serieus genomen, aldus het comité. Een uit het wijkcomité voortgekomen projectgroep voelt zich vaker een inpakgroep dan een inspraak- groep. "Als het standpunt van de bewoners weinig verschilt van dat van de gemeente, wordt aan genomen dat de projectgroep "voor" is Dit heeft weer invloed op de beslissing van de gemeen teraad, zodat dit tot een besluit kan komen dat de bewoners hele maal niet aanstaat'' Het moreel van enkele actieve bewoners uit de wijk zou verder nog zijn onder mijnd door de sloop van vier wo ningen aan de Haverstraat, ter wijl bezwaarschriften daartegen nog bij de Kroon in behandeling zyn. Behalve dit soort zaken heeft het comité het over een communica tieprobleem. dat wordt veroor zaakt doordat "ambtenaars en be woners vaak vanuit totaal andere gevoelens dezelfde problemen benaderen". Al met al valt de inspraak van be woners op het beleid bitter tegen. Goede informatieverstrekking, een goede bewonersorganisatie en mentaliteitsverandering van ambtenaren zou hierin verbete ring kunnen brengen, aldus het wijkcomité. Er zal in de toekomst bovendien iemand nodig zijn die, in dienst van de wijk, de buurtor ganisatie ondersteunt LEIDEN - Een 28-jarige Leidse automobilist is zaterdagnacht omstreeks half drie op Rijksweg 44 frontaal gebotst op de geparkeerde personen wagen van een 46-jarige Hagenaar, die op de vluchtstrook op de wegen wacht stond te wachten. Beide bestuurders mankeerden niets. Hun wagens daarentegen waren total loss. Het ongeluk ontstond iets voorbij de Ommedijkseweg doordat de Leide naar ineen slip raakte Achtereen vriend reed hij de Rijksweg44 op.Om het opspattende water te vermijden week hij uit naar links Door du- manoeuvre raakte hij echter in een slip en knalde tegen de vangrail Hierdoor verloor hij de macht over het stuur volledig, reed naar rechts en kwam tot stilstand tegen de geparkeerde wagen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3