tijfel 'Netecht': expositie anatomische modellen ALARM IN DE RODE BAAI É8B3EHI Nelleke Burg wendt talent verkeerd aan MAANDAG 29 DECEMBER Urbi et Orbi Ik ben niet katholiek, maar ik weet donders goed dat Urbi et Orbi niet twee Italiaanse ko mieken zijn in de trant van Peppie en Kokkie, maar dat het Latijn is voor „aan de stad en aan de wereld", waarmee de zegen wordt aangeduid die de paus vanaf de loggia van de St-Pieter op le kerstdag aan de gelovigen geeft - inclusief degenen die naar de televisie kijken of naar de radio luiste ren. Nu ben ik, zoals gezegd, niet katholiek, maar toen ik hoorde dat de zegen zich ook over ons kijkers uitstrekte, had ik toch even de neiging onze vrienden op te bellen waar Sara. mijn oudste doch tertje logeerde, om te vragen bliksemsnel de televisie aan te zetten. Want je weet het maar nooit, nee heb je en ja kun je krijgen.. Tien talen „Urbi et Orbi" is een zeer oude traditie, zoals het ook een tra ditie is dat ik er naar kijk en luister om het aantal talen te turven waarin de paus zijn kerstboodschap uitspreekt. Op 25 december 1976 leek het nog nergens op, De toenmali ge paus, Paulus VI, kwam niet verder dan het Italiaans, Engels, Duits, Spaans, Portu gees, Grieks, Pools, Russisch, Chinees en Swahili, een lutte le tien talen, waarbij wij Ne derlanders grandioos uit de boot vielen, evenals.trouwens de Scandinaviërs, de Arabie ren, de Finnen, Hongaren en nog een paar handenvol na tionaliteiten. Jas Twee jaar later, op 25 december 1978. waren we alweer twee pausen verder, en mocht paus Johannes Paulus II, de Pool se paus, zijn debuut maken als urbi et orbiër. Dat scheel de meteen een jas (slok op een borrel), want deze paus sprak zijn zegen uit in 24 talen, te weten het Italiaans, Frans. Engels, Duits. Spaans, Portu gees, Russisch, Nederlands, Albanees. Arabisch, Ar meens. Kroatisch, Bulgaars. Tsjechisch, Slovaaks. Hon-'' gaars, Roemeens. Witrus- sisch, Litaus, Oekraiens, Ja pans, Chinees, Ethiopisch en (tot slot) het Pools. Door Nico Scheepmaker n Wij erbij Dat ging de goeie kant op! Wij waren erbij gekomen („Geze gend kerstfeest voor allen in vrede en vreugde", voorzover het verstaanbaar was), de Grieken waren afgevallen, de Scandinavische talen waren die eerste keer nog niet aan de beurt, maar de Arabieren en de Hongaren konden net als wij tevreden zijn. Toch bleef ik met enkele vragen zitten. Waarom wel Litaus, en geen i Lets en Estisch? Of Ests of Estlands? Waarom wel het subtiele onderscheid tussen Tsjechisch en Slovaaks, tus sen Russisch, Witrussisch en Oekraiens, maar weer niet het Servisch of het Sloveens naast het Kroatisch? Talen Afgelopen donderdag, le Kerst dag, 25 december 1980, waren we weer twee jaar verder, en het bleek dat de paus aan zijn vele reizen nogal wat nieuwe talen had overgehouden. Van 24 talen bleek hij te zijn over gesprongen op liefst 41 talen, te weten: Italiaans, Frans, En gels, Duits, Spaans. Brazi liaans-Portugees, Grieks, Al banees, Roemeens. Hon gaars, Tsjechisch, Slovaaks, Kroatisch. Sloveens, Ser visch. Sorbisch, Bulgaars. Wi trussisch, Russisch, Oe kraiens, Litaus, Lets, Neder lands, Zweeds, Fins. Iers. Ro manes, Maltees, Georgisph, Armeens, Arabisch. Ethio pisch, Swahili. Indisch, Chi nees, Japans, Koreaans, Viet namees, Indonesisch, Filip- pijns, Pools en Latijn. Sorbisch Met twee talen had ik grote moeite, toen de paus ze in het Italiaans aankondigde: „ser- borussatia en „Romanes" Er was wel een Nederland se commentator in Ro.rfïïT maar die vertaalde alleen maar de talen in het Neder lands als je ze zelf ook makke lijk begreep. Zo heb je ook voetbalcommentatoren die wel steeds de namen van Kist en Hovenkamp noemen, maar niet die van Jonker en Van der Meer. Welke talen met „serborussatia" en „romanes" bedoeld wer den. kregen we dan ook niet te horen. Omdat „serborussa tia" op de drie Joegoslavi sche talen Kroatisch, Slo veens en Servisch volgde, dacht ik aanvankelijk dat het de Italiaanse benaming voor het Makedoons was, maar in formatie bij enige grotere taalkundigen dan ik leerde me, dat de paus vermoedelijk „serbolussatia" had gezegd, en daarmee het Sorbisch had bedoeld, een taal die nog door plus minus 100.000 Sorben wordt gesproken, die rondom Bautzen en Cottbus in Oost- Duitsland wonen. Seine En met „Romanes" werd waarschijnlijk de zigeuner taal bedoeld (de zigeuners noemen zichzelf 'romani'). U ziet, de paus schrikt niet terug voor een klein taaltje meer of minder, maar toch blijven er nog enkele wensen over. In de eerste plaats zou hij natuur lijk niet „gezeggende en ge lukkige kerstdagen" moeten zeggen, maar „gezegende". Maar dat is een kleinigheid. Als hij Litaus en Lets spreekt, moet hij de Esten niet verge ten, vind ik, en ik vind het ook wat sneu voor de Deense en Noorse katholieken dat zij nog altijd worden overgesla gen. Wat is een Sorb meer dan een Noor? Of een Maltees meer dan een Fries? Die laat ste vraag is makkelijk te beantwoorden, bijna alle 330.000 Maltescrs zijn rooms- katoliek, van de 560.000 Frie zen is de grote meerderheid niet-katholiek. Dat scheelt een zegen. Maar als ik een Friese pastoor was, dan stuur de ik vandaag nog een beleefd aanbevelend briefje aan de paus met „rystdagen fol lok en seine" erop, dan kan hij daar een jaar lang op oefene- In museum Boerhaave LEIDEN - In het Museum Boerhaave in Leiden is tot en met 31 mei de tentoonstelling "Nèt echt. De anatomische wereld van Dr. Auzoux" te bezichtigen. De tentoonstelling geeft een beeld van de anatomische modellen die de Fransman Louis Auzoux in de vorige eeuw in opdracht van kunstacade mies, ziekenhuizen en universiteiten vervaardigde. De modellen zijn gemaakt van papier-maché, een materiaal dat zich voor dit doel veel beter leent dan men aan het begin van de 19e eeuw - toen Auzoux zijn eerste opdrachten uitvoerde - meende. Auzoux ontdekte dat modellen van papier-maché minder breekbaar wa ren en het voordeel hadden dat ze uit elkaar genomen konden worden, hetgeen voor de bestudering van de inwendige structuren zeer nuttig was. De op de tentoonstelling bijeengebrachte 75 exemplaren zijn voor namelijk afkomstig van Nederlandse onderwijsinstellingen die ze in de loop van de vorige eeuw hebben aangekocht, en waar ze tot op heden worden gebruikt, omdat ze zeker wat de details betreft niet onderdoen voor moderne modellen van kunststof. Het museum aan de Steenstraat is van maandag t'm zaterdag geopend van 10 tot 16 uur en op zondag van 13 tot 16 uur. (nieuwjaarsdag gesloten). Op de foto rechts een half-open anatomisch model van een mens Jazzpianist „Peck" Kelley overleden HOUSTON - De Amerikaanse jazz pianist John Dickson ('Peck') Kelley, wiens stijl invloed had op Jack Teagarden. 'Peewee' Rus sell en Bix Beiderbeeke, is op 82 jarige leeftijd, na een langdurige ziekte die hem blind had ge maakt, overleden. Kelley, die in zijn leven tal van fi nancieel zeer aantrekkelijke aan biedingen afwees om in zijn ge boortestad te kunnen blijven wo nen, was enkele jaren geleden met spelen opgehouden, maar was actief gebleven in de bond van musici van Houston. LEIDEN - Mies Bouwman heeft eens geschreven, dat zij meer be wondering kan opbrengen voor degenen, die steeds weer hun nek uitsteken, maar dan ook vaak even zovele malen op hun bek vallen dan voor hen, die vol kri tiek van een afstand blijven staan toekijken en niets doen. Nelleke Burg is een duidelijk voor beeld van hen, die erg veel lef hebben en zich als consequentie daarvan zeer kwetsbaar opstel len. Zaterdagavond ging de fraai- ogende, kleine cabarettière dan ook genadeloos onderuit. Zich zelf artistiek ophangend aan een buitenmodel fallus, die met de suggestie van een 'engeltje' aan een draadje naar beneden cirkel de. Ook bleek het (Leidse?) theaterpu bliek nog lang niet toe aan 'De Prins' (F Broekman. H. Spren- ger), waarin Nelleke de kwalitei ten van een meisjesvinger be zingt, de enige minnaar, die een meisje in de uren van hoge nood niet in de steek laat. 'De Prins' werd met ingehouden adem be luisterd, waarna .slechts de op voeding van de toeschouwers een mager beleefdheidsapplausje kon garanderen. 'De Paus' (van Ivo de Wijs en Freek de Jonge) zal in het zuiden des lands wellicht hetzelfde effekt sorteren. 'Isolina', met veel te veel Italiaanse woorden, zodat de "pointe" verloren gaat en de toe schouwer alleen wordt gelaten in een ondoorzichtige brei van Ita- VAACWEL lSJP0LEMTlEf?S HET INSTITUUT VOOG. ON6E - tfEMPE ONTWIKKELING TREKT ZICH T£RULUILAKKEN 7 VERPiEmEMGEEM cultuur. oo sr- west, THUIS 0EST, trofesspr IK -ZOO EEAJ VASTE eetATlE. METOE HEBBEA1, y- BEDCEliCEe EEAJ WAAP'AI we A HER «AAUPECWK l/REAl AA-AJ Aj crpR SCHEEPPAETLfEAJ AC«T£*?- cate-AI Latpn ze die kinderen het rlooienspe) spelen in myn beker a's Hond-kan-het-Joar. De belevenissen van Jommeke 14.00, 19.00 en 21.30 uur, kerstdagen zondag ook 16.30 uur, al. Nachtvoorstelling: "The main event I. 00.15 u 16 ii CAMERA: "Monthy PvthoiTs Life of Brian", da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. 13.30, 19.00 en 21.15 uur, za. ook 23.30 uur. 12 jr. EURO 2: "The final countdown", da. 19.00 en 21.30 uur, do., vr ma. en di. ook 14.30 uur. kerstdagen en zondag 16.30. 18.30 en 21.30 uur. za. 00 15 uur. al. Kindermatinee: "ABBA", woe za en zo. 14.00 uur. EURO 4 "Xanadu", da. 13.30. 18.30 en 21.00 uur, kerstdagen en zondag ook 16.00 uur. al. Nachtvoorstelling: "Pikant talent", za. 00.15 uur. 18 jr. Bioscoop Voorschoten GREENWAY: "Can't stop the music", woe., vr.. za„ ma. en di. 16 00 uur, zo. 16.00 en 18.15 uur. al. "Kramer versus Kramer", woe. 19.00, vr.. za en ma. 19.00 en 21.15 uur. zo. 20 45 en di. 20.30 uur, al Kindermatinee: "Heksen en bezemste len", da. behalve tweede kerstdag 14 00 BOURGONDISCH boter en spekvet Lj.it 12 kleinere», 12 klei- évên'mccfru (Ten Vn schep ze dan uit de pan VocK een gestreken eetlepel tomatenpuree toe. takje peterselie en selderij en een heel nog oen half uurtje cesuddcren Vcrwij- r de knoflook en tak liaanse woorden, schiet volledig aan haar doel voorbij. De copulatie van Nelleke met de gevleugelde, buiten proporties gegroeide kunstfallus onder een Italiaans beddelaken is voorts even hachelijk als de totale thea tervoorstelling. Na de pauze dreigt ze in 'Ik Leef Nog', met prachtige imitaties van zowel Kate Bush als Diana Ross zeer professioneel terug te ko men. maar 'Hel Ding' en 'Sport Politiek' doen elke illusie onmid dellijk verbleken. En dan zwijgen we nog maar over de tendentieu ze tekst van het liedje over haar lichaamsgeuren. Wellicht moet Nelleke haar oor wat minder regelmatig te luisteren leggen bij Freek de Jonge, die toch onwillekeurig met z'n tek sten de hele 'couleur locale' van zo n programma bepaalt. Zater dagavond werd wel duidelijk, dat Nelleke Burg zeer getalenteerd is. Ze heeft een prachtige stem. beheerst imitaties en persiflages tot het niveau van de griezelige perfectie. Haar 'Mallemolen persiflage' enkele jaren geleden van Heddy Lester in het Cultu reel Centrum in Amstelveen zul len we niet licht vergeten. Maar haar 'One Woman Show' wordt ondergraven door skëtches, waarin kwetsen geen kwetsen meer is. maar uitgroeit tot een haast ordinaire vuilspuiterij. Of wel: hoe een groot talent ver keerd werd aangewend. BERT KOEKEBAKKER STUDIO: "Stardust", da. 19.00 en 21.15 uur, do. en vr. ook 14.30 uur. al. Kindermatinee: "Tom en Jerry", za.. ma. en di. 14.30 uur, kerstdagen en zondag ook 16.45 TRIANON: "Flash Gordon", da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. kerstdagen en zondag 14.15, 16.30. 19.00 en 21.15 uur, 12 jr. REX: "Zwoele zomerfeesten", da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, kerstdagen en zondag 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur, 16 jr. Bioscopen Alphen EURO 1: "The final countdown", da. Galerie v.d. Vlist, groepstentoonstelling "Kunst als geschenk". Di. t/m za. van 10 tot 17 en do. ook van 19 tot 21 uur. T<m 31/12. Museum voor Volkenkunde. Steen straat 1, tot 4 januari 1981 tentoonstel ling: Bazaar. Marktsteden in Noord-Af- ghanistan met diaklankbeeld en diverse films. Geopend ma t'm za van 10-17 uur en op zon- en feestdagen van 13-17 uur. GaleriedeOude Rijn-Stille Mare4 Ten toonstelling Internationale Grafiek met o.a. werken van Karei Appei. Corneille, Jan Cremer, Kees Bohemen, Dali, Bram van Velde. Beeldhouwwerken van Ula van Ophijsen. Keramiek van Jettie We- Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van ainsdag 13 00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis.) Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur 13.45-14.30 uur. Avond bezoekuur 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage- Sportmedisch Advies Centrum, blessu respreekuur Elisabethziekenhuis. Lei derdorp, 's maandags van 19.30-20.30 Sint Elisabeth-ziekenhuis: Volwassenen, dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: dag van 11.15-12.00 u (alleen voor echtgenoot) en v 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kw; tier van avondbezoek. Kinderafdeling: dag. van 15.00-18 Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten behalve kinderen zijn de bezoekuren als volat: Elke dag: 14 15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- Maandag t/m vrijdag 18J0-18.45 uur Zaterdag en zondag 14:45-15.00 uur Dagelijks. 15 00-15.45 uur 18.30-19.00 uur Bezoektijden kinderafdeling. Elke dag: 14.15-15 00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-1130 13 30-14 15 en 18 30 19.30 uur 3e klas 13 30-14 15 en 18 30-19 30 uur Kraamaf deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno- Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatieeentrum Geluidshinder Schip- ïol (020-175000) ^dhid^llieuies 29 december 1980 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Uit vele deelen des lands ko men sombere waterberichten. Te Zwolle zijn de steenfabrieken aan den IJssel ondergeloopen, te Deventer is de schipbrug wegge nomen evenals te Vreeswijk. Te Roermond en Breda staan ge deelten van de stad onder wa ter. In laatstgenoemde stad heeft de waterstand er eene hoogte bereikt zoals in bijna eene halve eeuw niet het geval was. De fabriek van de heeren Backer en Rueb met de vele daarbij liggende ivoningen staan in het water. Honderden menschen zijn daardoor zonder werk en woning. De machineka mer en de kelders van de Ko ninklijke Militaire Academie zijn overstroomd, de Kerst- vacant ie der cadetten is daar om met twee dagen vervroegd. Ook Venloo staal gedeeltelijk onder water en in Maastricht stroomt het water over de dij ken. In de omliggende dorpen is de ellende groot. De Maas voert in haar wilde vaart stoelen, ta- fels, ladders, kuipen en manden aan. Te Klem Lanaye, nabij St.- Pieter, hebben een gezin, be staande uit man, vrouw en vier kinderen, benevens nog vier personen, die zich in eene pont aan de overzijde der Maas wil den redden, allen hun graf in de golven gevonden door het om slaan van genoemd vaartuig. Op eene boerderij tegenover Lmne moeten een paar honderd schapen verdronken zijn. Vijftig jaar geleden: - Midden-Java is getroffen dooreen uitbarsting van de Me- rapi. waardoor velen den dood hebben gevonden. Vele dorpen zijn geïsoleerd door de laha r fop Java de naam voor verwoesten de zand- of slikstromen die, meestal tijdens of na een hevige aseruplie, dixtr de stortregens langs de helling der vulkanen naar beneden wordt gevoerd. Red.) Intusschen is de werking van den Merapi wel aanmerke lijk verminderd, doch de hoe veelheid materiaal op de hellin gen neemt nog aanzienlijk toe Te Semarang arriveerde de Gouverneur-Generaal met den directeur van de K.N 1 L M. m een lijntoestel om zich. op de hoogte te steden van den toe stand. Uit Den Haag u>ordt ge meld. dat daar een Merapi- comité voor hulp aan de slacht offers is gevormd. Z.K.H Prins Hendrik heeft het presidium van het eere-comité aanvaard.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21