Sombere studies over VS- defensie Een ander van der WIEL Aantal ongelukken met kernwapens groot kernraketten Omstreden Allen wordt adviseur Ronald Reagan Strijd Iran-Irak laait weer op President Tsjaad toch naar Lagos Pentagon geeft in 32 gevallen toe: Zwitser bezoek op bij drie gegijzelden BEL NU 05206-1945 WOENSDAG 24 DECEMBER 1980 BUITENLAND MOSKOU (AP) - De Sowjet- Unie heeft gisteren opnieuw rechtstreeks gewaarschuwd tegen plannen van de NAVO om in West-Europa nieuwe, middellange afstandsraket ten met kernkoppen van Amerikaanse makelij te plaat sen. "Als de NAVO-plannen door gang vinden," aldus generaal majoor Nikolai Petrov in een commentaar in het dagblad Sovetskaja Rossija, "zou de Sowjet-Unie worden ge dwongen om daarop te reage ren en daaraan behoeft nie mand te twijfelen." Het Westerse bondgenootschap besloot vorig jaar om voor 1984 572 Pershing- en Kruis raketten in West-Europa te stationeren, teneinde tegen wicht te bieden aan nieuwe Sowjetrussische SS-20 raket ten over middellange afstand die reeds werden geplaatst. Petrov verklaarde dat de Sowje trussische president Leonid Bre^jnjev het Westen verle den jaar in Oost-Berlijn tegen stationering van de raketten had gewaarschuwd. De generaal wees erop dat de Verenigde Staten met de zo genaamde "weapons of first strike" (wapens van de eerste klap) de "kwantitatieve supe rioriteit" en "strategisch voordeel" over de socialisti sche landen wilden verkrij gen. "Dit zou de Sowjet-Unie in een nadelige positie brengen," al dus Petrov, "en dwingen tot vergeldingsmaatregelen die de militaire confrontatie in Europa zouden vergroten" Hij voegde hieraan toe dat de Sowjet-Unie "niet streeft naar militaire superioriteit" en dat zij tevreden zou zijn met "bij benadering gelijkheid." LAGOS (AFP) - President Gou- kouni Oueddei van Tsjaad is gis teren in Lagos aangekomen, waar de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid een topconferentie heeft belegd over de toekomst van Tsjaad. De dag tevoren had Oueddei gezegd de conferentie zinloos te vinden. Zijn rivaal, de aanvoerder van een deel van de Tsjadische strijd krachten Hissene Habre, komt niet naar Lagos. Zijn aanwezig heid zou door de conferentie niet op prijs worden gesteld. De Libische minister van buiten landse zaken, Abdelsalam Triki, neemt ook aan de conferentie deel. Aan de militaire interventie van Libië in Tsjaad heeft Oueddei de overwinning op Habre te dan ken. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON - Het Amerikaanse minis terie van defensie heeft gisteren toegege ven dat het aantal ongelukken met kern wapens groter is dan tot dusver officieel werd opgegeven. Een tussentijds ge heim rapport van het Pentagon vermeldt dat zich de afgelopen 30 jaar 32 ongeval len met kernwapens hebben voorge daan. Deze onthulling van het persbu reau Reuter kwam kort nadat het Cen trum voor Defensie-informatie (CDI) in Washington, een niet-officieel onder zoeksinstituut, had gemeld dat tussen 1950 en 1975 niet minder dan 95 ernstige ongelukken met kernwapens waren voorgevallen. Volgens de tot gisteren be kende cijfers van het Pentagon bedroeg het aantal ongevallen in deze periode slechts 13. Woordvoerders van het ministerie van de fensie in de Amerikaanse hoofdstad wij zen erop, dat de ongevallen niet hebben geleid tot nucleaire explosies. Dat het CDI tot een groter aantal ongevallen komt wordt door hen uitgelegd als een verschil van mening over de ernst van sommige ongelukken. Dat het aantal van 13 naar 32 broken arrows" (militai re geheimtaal voor ernstige gevallen) moest worden opgeschroefd is volgens CDI-medewerkers een direct gevolg van de activiteiten van het particuliere on derzoekscentrum. „Wij kunnen alleen maar tevreden zijn dat het Pentagon nu wat openhartiger wordt over deze onge lukken", aldus CDI-medewerker Bill Ar- kin. Overigens wil het Pentagon nog steeds niet zeggen of er kernwapens waren be trokken bij ernstige ongelukken met bommenwerpers. Uit de onthullingen van Reuter blijkt dat in 1961 een B-52 neerstortte in de staat Noord-Carolina. De atoombommen die het vliegtuig aan boord had. konden nog juist op tijd aan parachutes worden neergelaten. Het kwam toen bijna tot een zeer zware kern explosie (1800 maal zo sterk als destijds de bom op Hirosjima) doordat vijf van de zes vergrendelingen van een bom wer den verbroken toen de parachute een jharde landing" maakte in een boom- Volgens het CDI zijn er dit jaar nog 3 onge lukken geweest die fatale kernexplosies hadden kunnen opleveren. Boven de staat Noord-Dakota ontstond brand in een B-52, geladen met plusminus 30 kernwapens. En in oktober stortte in New England een F-lll jachtbommen werper neer, die eveneens atoomwapens aan boord had. Het Pentagon geeft deze gevallen wel toe, maar weigert te beves tigen dat er kernwapens aan boord wa ren. Op het officiële lijstje komt wel voor een niet-nucleaire explosie in de staat Arkansas in september. Een monteur liet toen een Engelse sleutel vallen op een brandstoftank van een Titan-2-raket, eveneens voorzien van een kernlading. De brandstoftank raakte lek en bij de erop volgende explosie kwam één man om het leven. In militaire kringen in Washington wordt gezegd dat ondanks het verhogen van het aantal ernstige ongevallen door het Pentagon, de CDI-cijfers zeer waar schijnlijk dichter de waarheid naderen. In de categorie ernstige ongelukken zou het cijfer minstens met tien moeten wor den verhoogd. Dat dit niet gebeurt schrijven deze kringen toe aan het feit dat de ongevallen zich hebben voorge daan buiten de Verenigde Staten. Publi citeit daarover zou tot ernstige politieke problemen in die landen kunnen leiden, zo vreest het Pentagon. Amerikaanse kernwapens liggen opgeslagen in onder meer Canada, Griekenland, Turkije, West-Duitsland, de Filippijnen en Ne derland. Volgens het Pentagon is het gevaar voor kernexplosies bij ongelukken met „dra gers" van kernwapens verminderd door het treffen van nog straffere veiligheids maatregelen en het opschor.en van een defensieprogram, dat voorzag in het per manent in de lucht houden van met kernwapens geladen B-52- bommenwerpers. Maar het ministerie van defensie heeft wel een oefening ge pland om het leger vertrouwd te maken met kernongelukken. Komend voorjaar zal worden „gespeeld" dat een middel grote Amerikaanse stad radioactief be smet is geraakt door een ongeval met kernwapens. Het tussentijdse rapport van het Pentagon komt nog geen twee maanden nadat de Amerikaanse Senaat onthulde dat de af gelopen anderhalf jaar maar liefst 151 keer vals alarm is gegeven voor een vij andelijke nucleaire raketaanval. Oor zaak: storingen in de computers. WASHINGTON (UPI) - De Verenigde Staten hebben de laatste jaren honderden miljarden dollars uitgegeven aan wapens, die nauwelijks bruikbaar zijn. Dit staat in een studie van Jack Gansier, voormalig hoofdambtenaar van het Amerikaanse ministerie van defensie. Gansier hield zich daar voornamelijk bezig met het aankopen van mate rieel en het plegen van onderzoek. De oorzaak van deze verspilling ligt volgens Gansier in de toenemen de verkoop van militair materieel aan het buitenland. "In tien jaar is deze verkoop vertienvoudigd. Daardoor worden de voornaam ste Amerikaanse defensieleve ranciers afhankelijk van deze buitenlandse bestellingen. Als gevolg daarvan schijnt de aan dacht van strategische overwe gingen over te gaan naar econo mische oogmerken" Ondoeltreffend Ook stelt Gansier in zijn rapport dat het bestaande vrije-marktstelsel een defensie-industrie heeft op geleverd die economisch ondoel treffend is en niet aan haar strate gische doel beantwoordt. "Voor de levering van belangrijk mate rieel bestaat er een hoger niveau, waar de grote maatschappijen opereren die buitensporige win sten maken, en een lager niveau van de onderaannemers die on voldoende winst kunnen maken. Gevolg is dat het aantal leveran ciers afneemt, waardoor de prij zen stijgen, de leveringstijden toenemen en de produktie zich trager aan de behoeften aanpast" Gansier doet in zijn rapport de rege ring de suggestie aan de hand om (ADVERTENTIE) de uefensie-industrie in dezelfde fabriek militaire en burgerlijke produkten te laten vervaardigen Verder zou er een scheiding moe ten komen tussen het plannen maken en de besluitvorming. Uit de daardoor verkregen besparin gen zou het Pentagon, aldus zijn suggestie, jaarlijks voor drie mil jard dollar meer wapens kunnen kopen. Landmacht Een andere studie, van het Ameri kaans Congres, geeft aan dat de VS de komende acht jaar tussen de zes en tachtig miljard dollar extra moeten uitgeven aan ver sterking van de landmacht. Dit om berekend te zijn op een moge lijk aantal internationale crises. In de studie wordt de mogelijk heid van een conflict tussen NA VO en Warschaupact onder ogen gezien, waarbij gelijktijdig klei nere conflicten, in de Perzische Golf of elders, zouden moeten worden uitgevochten. De hoogte van de extra-uitgaven is afhankelijk van de mate van risi co die toekomstige regeringen willen nemen en van het bedrag dat ze ter beschikking hebben. De studie doet geen aanbevelin gen, maar berekent alleen de kos ten van een aantal keuze mogelijkheden. Deze variëren van voortzetting van het huidige programma en het plaatsen van een amfibie-eenheid op het Brit se eiland Diego Garcia (kosten bijna zes miljard dollar in de pe riode 1982 tot 1989) tot een be langrijke versterking van de NA- VO-gevechtseenheden en eenhe den buiten NAVO-verband (kos ten ruim 80 miljard dollar). WASHINGTON (AFP/UPI) - De toekomstige Amerikaanse presi dent Ronald Reagan heeft Ri chard Allen benoemd tot zijn ad viseur inzake nationale veilig heid. Allen wordt daarmee de op volger van Carters adviseur Zbig- niew Brzezinski. Richard Allen, voormalig mede werker van Henry Kissinger, was al de belangrijkste adviseur inza ke de buitenlandse politiek van Reagan tijdens dienst campagne voor de presidentsverkiezingen. In Washington verwacht men dat zijn rol wat minder belangrijk zal zijn dan die van zijn voorgangers Kissinger (onder Nixon) en Bre- zezinski, mede ook door de sterke persoonlijkheid van de toekom stige minister van buitenlandse zaken Alexander Haig. Reagan heeft John Block, een boer uit het middenwesten, gekozen tot zijn toekomstig minister van landbouw. Reputatie Allen, heeft een omstreden reputa tie. Tijdens Reagans verkiezings campagne werd Allen verweten dat hij in het verleden zijn politie ke positie heeft gebruikt om zijn eigen zakelijke belangen te die nen. Na de publikatie van deze beschuldigingen in de Wall Street Journal trok Allen zich eind oktober terug uit Reagans verkiezingsploeg. Maar twee da gen na Reagans verkiezingsover winning werd Allen weer belast met het voorbereiden van het buitenlandse beleid van de toe komstige regering-Reagan. Volgens de Wall Street Journal heeft Allen, toen hij deel uit maakte van Nixons regerings ploeg, informatie over het export beleid verstrekt aan een Japanse zakenpartner. Daarbij had hij duidelijk gemaakt dat hij hoopte op contracten met Japanse auto concerns. Die contracten heeft hij nadien inderdaad gekregen. Vesco Voorts kreeg Allen 10.000 dollar per maand voor adviezen ten behoe ve van de organisatie van Robert Vesco, een internationale finan cier die de Verenigde Staten ont vluchtte toen de regering een on derzoek liet instellen naar zwen- delpraktijken. Die adviezen zou den zijn verstrekt toen het rege- ringsonderzoek al was ingesteld. Allen heeft daarop verklaard dat zijn werk voor Vesco betrekking had op de oprichting van een fi nancieel centrum op de Azorcn, en dat hij niet op de hoogte was van Vesco's kwalijke reputatie. In juli 1972 nam Allen ontslag als Nieuwe aanvallen over en weer Een nieuwe bril, een nieuw gezicht. Van der Wiel heeft de nieuwe bril die u zoekt; of kontaktlenzen. Dat is weer een heel ander gezicht. IIICUW ytJZIUNl. M Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 - 124108 met zorg voor uw ogen en oog voor uw uiterlijk. BAGDAD/TEHERAN (Reuter/UPI) - Zowel Iran als Irak hebben gisteren hevige gevechten te land en in de lucht gemeld. Te heran meldde dat als ge volg van een sinds vijf da gen ingezet tegenoffensief Iraakse troepen met zware verliezen waren terugge dreven. Bagdad meldde dat zijn legers gis teren op verschillende plaatsen aan het front bij elkaar 119 "Per zen" hadden gedood. De afgelo pen tijd was het aan het front vrij rustig wegens het winterweer dal de vlakten van Chnezestan heeft veranaeiu iu grote modderpoe len. Het Iraaks militair communiqué dat de dood van de "Perzen" meldde, maakte tevens bekend dat 33 Irakezen de "heldendood" zijn gestorven. Het Iraanse pers bureau Pars meldde gisteren "buitengewone overwinningen", maar Iraakse Migs zouden 32 bur gers hebben gedood. Pars zei ook dat Irak een nieuwe aanval deed op de havenstad Chorramsjahr die door de verdedigers werd af geslagen. De Iraakse posities rond de stad werden door het landleger en door de marine be stookt. hierbij zouden enige Iraakse bunkers zijn vernield, al dus Iran. Meer naar het noorden op de weg van de oliestad Abadan naar de hoofdstad van Choezes- tan. Ahwaz. zouden Iraanse sol- dalci. tot 30 Iraakse bunkers hebben opgeblazen. Irak maakte gisteren Arabische ei sen voor autonomie van de pro vincie Choezestan bekend. Op een persconferentie van de Iraak se overheid verschenen twee le den van de zogenoemde "Arabi sche Volksbeweging in Arabis- tan". Arabistan is de Iraakse be naming voor Choezestan De twee die hun identiteit niet wen sten te onthullen prezen het Iraakse leger als bevrijders en be loofden voor zelfbeschikking van de olieprovincie te vechten. Onlangs creeerde Irak een burger- bestuur in de door zijn troepen bezette delen van Choezestan. Irak heeft ongeveer één derde van het grondgebied onder con trole. maar bijna alle belangrijke oliebronnen en alle steden zijn nog steeds in handen van Iran. Allen Chorramsjahr, waar de si tuatie erg onoverzichtelijk is, is vooreen deel in handen van Irak. Een van de twee leden van de Ara bische Volksbeweging zei dat zijn beweging eventueel wel ge noegen zou nemen met autono mie van "Arabistan" binnen een democratisch Iran. Het huidige bewind in Teheran noemde hij echter rascistisch. Irak legt al sinds lange tijd de na druk op de Arabische autonomie bewegingen in Choezestan. Deze pleegden voor het begin van de oorlog van tijd tot tijd aanslagen. Een algemene Iraakse oproep aan de in meerderheid sji'itischc Arabieren in Choezestan na het begin van de oorlog om in op stand te komen vond echter zo goed als geen navolging De tot minister van landbouw benoemde John Block staal, geflankeerd door de komende veiligheidsadviseur Richard Allen (links) en de adviseur op het gebied van binnenlandse politiek Martin Andersonde pers te woord medewerker van de president voor internationale economische zaken. Hij kreeg toen een positie bij een groep met de naam "Over seas Companies of Portugal", al dus nog steeds de Wall Street Journal. Na de Portugese anjerre volutie van 1974 raakte Allen be trokken bij een beweging voor onafhankelijkheid van de Azo- ren, een Portugese eilanden groep in de Atlantische Oceaan. Een groep landeigenaren en za kenlieden op de Azoren wilde toen een breuk forceren met de linkse regering in Lissabon. Vol gens de krant zorgde Allen ervoor dat een van zijn vrienden van de Azoren toegang kreeg tot Ameri kaanse functionarissen. Ook be pleitte hij de zaak van de separa tisten toen bij minister van bui tenlandse zaken Henry Kissin ger. Allen heeft ontkend dat zijn handelwijze illegaal of onethisch Vertrouwen Reagan heeft verklaard dat hij het volste vertrouwen heeft in Ri chard Allen. Behalve eigenaar van een adviesbureau voor de in ternationale handel is Allen do cent aan het Hoover-instituut van de Stanford Universiteit in Cali- fornie, een van de belangrijkst kweekplaatsen van "nieuw rechts" in de Verenigde Staten. TEHERAN (Reuter) - Een Zwitserse diplomaat heeft gisteren drie van de 52 Amerikaanse gegijzelden in Iran bezocht. Hij zei dat hun reactie op de kennelij ke impasse inzake hun vrijlating "geweldig, fan tastisch" was. "Zij vatten het werkelijk goed op" Flavio Meroni. de eerste secretaris op de Zwitserse ambassade, die de Amerikaanse belangen in Iran behartigt, bracht een uur door met de voormalige Amerikaanse zaakgelastigde Bruce Laingen en twee van diens medewerkers, die al bijna 14 maanden worden vast gehouden op het Iraanse ministe rie van buitenlandse zaken. Hij maakte zich echter zorgen over de overige 49 gegijzelden, van wie de verblijfplaats geheim wordt gehouden. Hij zei dat de Iraanse autoriteiten geweigerd hadden in te stemmen met kerstdiensten voor de gegijzelden door buiten landse. maar niet-Amenkaanse christelijke geestelijken Om vei ligheidsredenen zijn de Iraniers van plan kerstdiensten te laten houden door Iraanse christelijke geestelijken. De drie bezochte Amerikanen aiê zich niet op de ambassade bevon den toen deze op 4 november vo rig jaar bestormd werd, worden vastgehouden in een ontvangst zaal. waar zij ook slapen. "In ver gelijking met de andere gegijzel den zijn zij betrekkelijk goed af. "Er is televisie en er zijn video cassettes. De drie hebben in het afgelopen jaar heel wat oude films van Ronald Reagan ge zien" Bomaanslag O in Teheran TEHERAN (AFP)- Een bom is gis teren ontploft in een straat by de universiteit van Teheran. De bom kwam tot ontploffing enkele mi nuten nadat de auto van de pro cureur-generaal van de Islamiti sche republiek, ajatollah lio II .i vi Ardebili, was voorbijgekomen, zo hebben ooggetuigen meege deeld. Radio-Teheran sprak van een mislukte aanslag op de pro cureur-generaal, zonder hier ver der over uit te weiden. In een telefoontje aan het Franse persbureau AFP stelde iemand, die zei namens de groepering "Forghan" te spreken, zich ver antwoordelijk voor de bomaan slag. De "Forghan" is een extree m-religieuze groepering die ver antwoordelijk is voor verscheide ne moorden. (ADVERTENTIE) Voor een betaalbare kampeer- of bungalow vakantie. Vraag gratis informatie. vakantieverblijf JT De Leemkule-Hattem Antwoordnummer 12 8000 VD Hattem. bungalows-caravans-tenten

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9