Iedereen kan zo'n uitzending tv verzorgen" S>9 Kerst-In bij Augustinus na maanden voorbereiding piraten Itelevisiei leiden Radiocontroledienst: Een kat-en-muis-spelletje PTV viert jubileum met kerstuitzending —Woensdag 24 december i»»u LEIDEN PTV Het vignet van de Piraten Te levisie Leiden, dat een dezer da gen weer op het scherm kan wor den ontvangen door iedereen die over kabeltelevisie beschikt. Een zender van de PTV. "Die wagens van de PTT kunnen on ze apparatuur absoluut niet uitpeilen" o ^LEIDEN - De Piraten Televisie Leiden (PTV) zal één dezer dagen zijn jubileum vieren. In de week van Kerstmis en oud en nieuw hoopt het drietal achter de PTV zijn tiende én elfde uitzending gaan verzorgen. 'TV-ers Koos, Henk en John (verzonnen namen) zijn zeker van hun zaak. Zo zeker dat ze - in de stellige overtuiging dat de peilwa- gens van de PTT toch te vergeefs uitrijden - dat ju bileum nu al durven aan te kondigen. Wie met deze feestdagen behoefte heeft aan portie porno, doet er dus goed aan om tegen het eind van de avond Duits land 3 in te schakelen. Woordvoerder Koos is er van over tuigd dat dat de PTT de illegale tv-uitzending niet kan onderbre ken. "Die wagens van de PTT i kunnen onze apparatuur abso luut niet uitpeilen. Zolang ze niet I eens een eenvoudige piraat niet i kunnen vinden, kunnen ze ons I zeker niet vinden. We luisteren J overigens wel naar de radiocon troledienst als ze bezig zijn, maar J dat is voorlopig alleen maar la- a chen". Koos geeft wel toe dat de PTT-apparatuur beter is gewor- den, "maar het punt is dat ze er nog niet mee kunnen omgaan. Pas als dat zo is, denken we er over om er een eind aan te maken, Maar voorlopig willen wede poli- I tie en de PTT-ambtenaren nog J even blijven prikkelen. Kijken wie het slimst is" Doorgaan willen de Leidse etherpi- J raten ook omdat het huidige ka- v belsysteem niet deugt. "Zo lek als een zeef', zoals Koos het uit- drukt. Terwijl er nota bene ook veel veiliger systemen bestaan, aldus de etherpiraat. Daarbij wordt het signaal aan de grens opgepikt en verder vervoerd, zonder dat iemand er op kan 'in- breken', zoals dat heet. Naar de J stellige overtuiging van Koos wordt overschakeling op dat sys- I teem tegengehouden door 'Hil versum'. Want de buitenlandse zenders, die dan glashelder door komen, zouden teveel concurren tie voor de vaderlandse omroe pen opleveren. En omdat de om roepen in het parlement allerlei pleitbezorgers hebben (PvdA - VARA, CDA - NCRV, KRO) is het politiek ook niet te realiseren. Aldus de lezing van PTV. Met het falen van de PTT is dat ook de reden van hun uitzendingen "Sinds die mast er staat kan ie dereen zo'n uitzending verzor gen. Kijk, wij doen het voor de grap, maar het kan veel erger worden. Nazi's, die propaganda- uitzendingen verzorgen, om maar iets te noemen. Het wordt toch ook steeds meer gedaan. Laatst nog in Alphen. Kwestie van zender op een mast richten en iedereen die kabeltelevisie heeft, kan jouw uitzending ont vangen" Simpel Zo simpel zeggen de PTV-mensen zelf niet te werk te gaan. Op zijn eenvoudigst gezegd, gaat het als volgt: er is een zogenaamde 'moe derzender', die beeld en geluid uitzendt. Dat komt van een vi deo-recorder, die er naast staat Die moederzender bevindt zich op een onopvallende plaats, waar niemand hem zal vinden. Vervol gens kan het signaal worden overgebracht naar vier tussen- zenders. Die piepkleine tussen- zenders zitten ook op niet in het oog vallende plaatsen. Op het dak van het station bijvoorbeeld. Eén van die tussenzenders geeft het signaal door naar de mast in Oegstgeest en vervolgens kan ie dereen in Leiden en omstreken die kabel-tv heeft, meegenieten. Intussen zitten de heren van de PTV gewoon thuis, want de moe derzender wordt via de PTT-se- mafoon ingeschakeld, daar komt dus verder geen mensenhand aan te pas. Tussenzender Het enige wat de opsporingsambte naren van de PTT tot nu toe van de illegale zender hebben gevon den, is één van de tussenzenders Die werd bij toeval gevonden in een boom, waar de herfst zijn werk had gedaan. Geen ramp meent Koos. "Zo'n ding kost zes, zeven tientjes. Als zo'n tussen zender wordt gevonden, kunnen wij trouwens toch zo overschake len naar een ander en de moeder zender zullen ze toch nooit vin den". Aan die opgedoken tussenzender zit volgens Koos nog een mooi verhaal vast. De politie en PTT voeren daar volgens hem een hele strijd over. De politie wil dat ding als belastend materiaal onaange tast laten, terwijl de PTT de zen der uit elkaar wil halen en onder zoeken. Een strijd, die volgens Koos nog altijd voortduurt. Koos komt aan al die informatie, omdat hij bij een ministerie werkt "dat direct bij de PTT is betrokken", zoals hij het zelf zegt. Henk die de presentatie doet, werkt bij een commerciële firma, terwijl John - de technicus van het drietal - ingenieur is bij de Technische Hogeschool in Delft. In de winter van '78 en '79, toen de Leidse tv-mast in werking trad, zijn ze begonnen met testuitzen dingen. Toen een Amsterdamse etherpiraat destijds de landelijke pers haalde met een uitzending, wilde het Leidse drietal dat ook wel eens proberen. Er werd wat pornofilms 'versierd' en zo wer den in de loop der tijd een aantal uitzendingen gemaakt, in duur variërend van twee tot een dikke vier uur. Tussen die uitzendingen zat steeds een periode van een paar maanden. Dat heeft geen speciale reden. "Het gaat er al leen maar om dat we alle drie vrij hebben", aldus Koos. Verder moet er gewacht worden op de aanvoer van pornofilms, die zoals bekend een wezenlijk on derdeel van het PTV-aanbod vor- Dit beeld was eerder op de piratentelevisie te zien: een presentator van de PTV die de muziek van Rubberen Robbie aankondigt. men. "Waarom? Gewoon, omdat de meeste mensen dat willen, dat blijkt wel uit de post die we krij gen. We zijn trouwens heel demo cratisch wat dat betreft. Zo kre gen we brieven om de harde por no iets af te zwakken. Dat hebben we ook gedaan. Verder kan ieder een dingen opsturen en dat zen den wij dat uit, ook als we het er niet mee eens zijn. Al moet het natuurlijk geen laster zijn" De identiteit van de Leidse ether- Zorro's is nog altijd groot geheim. "Zelfs onze huisgenoten weten er niets van. Anders bestaat het ge vaar datje door gekwek verraden wordt", zegt Koos. "Zo wordt de postbus bijvoorbeeld ook ge leegd door iemand die ons niet kent. Hij stopt de post in een kist je en zet dat ergens in een bos neer. Dat halen wij dan weer op" Uitzending via Duitsland 3 LEIDEN - Porno, Rubberen Robbie en tekenfilms. Dat heeft de PTV in de komende uitzending voor de kijkers in petto. Ook presentator Henk zal voor een stunt zorgen, zo beloven de PTV-ers. Verder wordt er aan gedacht om een tevergeefs zoekende opspo ringswagen van de PTT op film vast te leggen. Maar dat stuit vooralsnog op techni sche problemen. Omdat het donker is. moet er een infraro de camera worden gebruikt' en daar hebben de Leidse etherpiraten nog geen beslag op kunnen leggen. De tiende uitzending van de PTV bereikt ons via Duits land 3. Ondanks ontkennin gen van PTT-zijde, blijven Koos en de zijnen er van over tuigd dat België langer in de lucht is om de PTV te dwars bomen. Een mislukte testuit zending, eerder deze maand, via Duitsland 3, kan de Leide- naars niet van dat plan weer houden. Woordvoerder Koos is er van overtuigd dat de ko mende uitzendingen van goe de kwaliteit zullen zijn. "Late re pogingen, waar de mensen niets van hebben gemerkt, zijn beter uitgepakt", meldde hij gisteravond. "We zitten met een personeelstekort" Nederland Binnenkort zal heel Nederland gaan kennismaken met de PTV, belooft Koos ten slotte. Binnen een jaar, zo voorspelt hij, zal er worden 'ingebroken' bij de Ne derlandse tv. Dat moet dan ge beuren bij een uitzending vanuit de studio in Den Haag. Koos: "Dat wordt geseind naar IJssel- stein en ergens ter hoogte van Benthuizen raakt de straal bijna de grond. Daar gaan wij met een auto staan, schuiven een mast omhoog. Op die mast zit een zen dertje aan dat sterker is dan het signaal uit Den Haag en voordat ze in Hilversum goed en wel be seffen wat er aan de hand en het beeld wegdraaien, zijn wij een se conde of dertig in de lucht". BART JUNGMAN LEIDEN - "Een kat-en-muis- spelletje", bekent adjunct-direc teur Herman van de Radiocontro ledienst. "Het is vreselijk moei lijk om die piraten op te sporen en er is de laatste tijd bovendien van zo'n geweldige toename sprake, dat duidelijk is dat wij daar op achter lopen. We zitten met een personeelstekort. Het geld is er wel, maar het probleem is de juis te mensen te vinden, dat kost tijd". De Radiocontroledienst (onderdeel van de PTT) werkt met een aantal opsporingswagens, die worden ingezet als er ergens een klacht vandaan komt. Nederland is daartoe ingedeeld in regio's, waarbij voor de Randstad een peilwagen in Nederhorst den Berg (bij Hilversum) is gestatio neerd. Een veel beter methode dan het op sporen, is volgens Herman, het uitschakelen van de mast na de gewone uitzendingen. "Tech nisch heel wel mogelijk", meent hij. Het kamerlid Van der Sanden (CDA) had daar enkele maanden geleden in het parlement ook al Kamerlid Van der Sanden (CDA): Alleen opsporen is vol doende" om gevraagd. Maar hij kreeg bij de staatssecretaris van verkeer en waterstaat, Smit-Kroes, nul op het request. Van der Sanden: "Al leen opsporen is voor mij onvol doende en ik ben dan ook niet tevreden met de antwoorden van Smit-Kroes. Er moet naar andere wegen worden gezocht. Of dat haalbaar is, moeten de staatsse cretaris en de PTT maar uitzoe ken. Dat is mijn zaak niet". Ook de PvdA vindt het bij monde van Kosto van het hoogste belang dat de etherpiraten worden opge spoord. "We kunnen niet toe staan dat het omroepbestel dat wfj zo zorgvuldig hebben opge bouwd. onderuit wordt gehaald" WD-er Keja is ook voor opspo ring: "Piraterij is onwettig en daarom direct te veroordelen" Net als bij de anderen maakt het voor hem niets uit of de illegale zender aan lokale zaken aandacht schenkt. "Piraterij is piraterij" zegt hij resoluut. Overigens vindt hij, net als zijn col lega Van der Sanden wel dat er lokale tv moet komen. Alleen zijn ze het er niet over eens hoe dat moet worden bekostigd. Keja heeft tegen advertentiemogelijk heden geen bezwaar, "al moet dat wel voorbehouden blijven aan plaatselijke middenstanders" Van der Sanden voelt daar echter niets voor. "Lokale tv moet aan twee voorwaarden voldoen. Het moet tén eerste een representa tieve zender zijn en ten tweede uit eigen middelen worden betaald. Dus geen reclame". LEIDEN - Ook dit jaar weer wordt er in het gebouw van jongerenvereniging Augustinus aan het Ra penburg een Kerst-In ge houden. Op Kerstavond al zullen de deuren voor de kerstgangers worden ge opend; tweede kerstdag, twee uur na middernacht, zullen ze pas weer worden gesloten. Wordt er in Augustinus tweeëneen- halve dag kerstfeest gehouden; voor de organisatie betekende het evenzoveel méénden van voorbereiding. Al in oktober moest de kerststemming uit de kast worden gehaald en gingen tien Augustinus-leden om de ta fel zitten om de zesde kerst-In in successie voor te bereiden. Half november werden de zogenaam de "hulpgroepen" ingeschakeld, die zorgden voor de invulling van het programma: tal van artiesten moesten worden aangetrokken. De laatste week hebben de organi satoren zelfs een volle dagtaak gehad aan de voorbereiding. Tij dens een vergadering maandag ochtend werden de laatste zaken doorgesproken. De kerstbomen lagen er toen nog wat verloren bij op de binnenplaats. Gisteren ging er een ploeg van dertig man en vrouw aan het werk om de bo men hun bestemming te geven binnen het pand Rapenburg 24, dat overigens ook een kerstaan- zien werd gegeven. Morgen nog de laatste puntjes op de I, en het feest kan beginnen. Feike Middendorp, Walter Ver meulen en Xandra van Buuren, drie organisatoren van deze zesde Kerst-In, zijn niet bang voor een gebrek aan belangstelling. Eer der zou het gebouw te klein wor- den om de stroom kerstfeestvier ders te verwerken. Concurrentie van andere Kerst-Ins is er name lijk niet te duchten, eenvoudig omdat die van Augustinus de eni ge in Leiden is. De laatste jaren was er duidelijk een stijgende lijn te bemerken in het aantal bezoe kers. Zo passeerden vorig jaar kerst maar liefst 1600 mensen de drempels van Augustinus; dit jaar konden dat er nog wel eens meer worden. De (gratis toegankelijke) Kerst-In van Augustinus is bedoeld "voor iedereen die gewoon een leuke kerstmis wil vieren". Extra ener gie is dit jaar echter besteed aan groepen die er in het algemeen niet zo snel toe komen om de kerst in Augustinus door te bren gen. Hierbij wordt onder andere gedacht aan buitenlandse werk nemers, voor wie speciaal ver taalde informatiestencils zijn ver spreid en speciale bandjes zijn aangetrokken. De komst van be jaarde mensen wordt gestimu leerd door een "taxi-dienst". Wie slecht ter been is kan Augustinus bellen (125131) om opgehaald te worden. Een autorijschool uit Leiden heeft hiervoor zelfs zijn hele autobestand ter beschikking aangeboden. Met plezier denken de organisatoren ook aan de ar tiesten die gratis optreden, de bakkers die hun overtollige wa ren aan de Kerst-In geven, en de scholen die hun kerstbomen bij het aanbreken van de kerst vakantie aan Augustinus schon ken. "Een school belde zelfs op waarom we hun boom nog niet "gevorderd" hadden". Toch kost de Kerst-In natuurlijk nog heel wat geld. De organisatie hoopt dat de kosten kunnen wor den gedekt met de subsidie die ze kregen van de gemeente, het geld van de Radboutstichting, van de universiteit en van de jongeren vereniging zelf. Programma De Kerst-In is op kerstavond ge opend van 20.00 tot 1.00 uur; le kerstdag van 10.00 tot 1.00 uur en 2e kerstdag van 10.00 tot 2.00 uur. In de herberg op de begane grond is een rustige ontmoetingsruimte ingericht waar koffie wordt ge dronken, gekaart of gewoon rus tig gezeten. Er is een kamer waar onder meer kerststukjes kunnen worden gemaakt, en in de twee bovenzalen wordt muziek ge maakt, gevolksdanst en worden films vertoond. Er is een zolder waar kinderen kunnen knutselen en spelen en op de theezolder tre den zangers en gitaristen op en wordt Turkse en Marokkaanse muziek ten gehore gebracht. In Augustinus worden ook kerstdi ners (ook vegetarische) geser veerd. Kerstavond - 22.00 uur: muziek- groepje le kerstdag - 11.00 uur: kerstver haal met dia's; 13.00-16.00 uur: klaveijastoernooi; 14,00 uur: schaaksimultaan; 14.30 uur: volksdansen; 16.00 uur: Turkse band met buikdanseres, Zigeu- nermuziek van Czardas; 20.30 uur: film Don Camillo in Rus land; 22.00 uur; band Touch wood; 23.00 uur: Disco; 23.30 uur: bruin café met Bert den Ouden. 2e kerstdag - 11.00 uur: kerstliede ren zingen met Cor Kunkhamer; Verder de hele ochtcn Timpjes, tafeltennissen en sjoelen; 13.00- 16 00 uur: klavcrjastoernooi; 14.00 uur: Bingo en Grimeur; 16.30 uur: Marionettentheater, 20.00 uur: de Dixie Motions; 20.30 uur: film Reis naar het binnenste der aarde; 22.00 uur band Munk; 23.30 uur: Disco; 23.30 uur: Jazz café.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3