Minder^) V(a)[n) dl# "u#^ Hoe verkoop je gehakt aan mensen die biefstuk eisen door Hans Ferree „Niets went zo gauw als 'n goed leven" placht mijn vader altijd te zeg gen. En zo is het. Als er over dat goede leven maar een schaduw van een dreiging valt, dan gaan we meteen op on ze achterste benen staan om te bescher men wat we hebben. Biologen zeggen dat ons in stinct ons dat gebiedt, want dieren doen het ook. Dat is echter maar een gedeeltelijke verklaring. Dieren die hun buikjes rond hebben gegeten, talen er niet naar als hun over tollige voedsel wordt wegge nomen. Mensen wel. Waarbij u onder overtollig voedsel' alles dient te ver staan wat thuis hoort in de ca tegorie franje. Dingen dus, die we kopen als aan onze pri maire levensbehoeften ruim schoots is voldaan. Van pret- letters tot Pierrots. Waarom die hebben-is-houden drift? Kies maar uit wat op de buren van toepassing is. 1. Het Piggelmee-syndroom, ge noemd naar het chronisch on tevreden vrouwtje van ka bouter Piggelmee uit het ge lijknamige sprookje. Een on tevredenheid die opschuift met elke stap omhoog, want er zullen altijd mensen zijn die meer hebben dan wij. We zouden ons de koning te rijk kunnen voelen als we ons v.er- gelijken met een Indiase straatventer, een Joegoslavi sche geitehoeder of zelfs met een Turkse gastarbeider in ons eigen land. Maar we doen het niet. 2. De angst om af te gaan. Dit is de allersterkste drijfveer in het menselijk gedrag. De meeste mensen zijn nuchter genoeg om in te zien dat niet iedereen een winnaar kan zijn, maar niemand wil een verliezer zijn. 3. De nu-nog-bruiner hersen spoeling. Politici, vakbonds bazen, omroepverenigingen en adverteerders (om een paar belangrijke te noemen) proberen het Piggelmee- syndroom voor het eigen ge win te gebruiken door de mensen méér. .MEER, NOG MEER te beloven. Mèèr geld, mèèr zendtijd met leuke pro gramma's, mèèr waar voor uw geld, méér snelheid, méér comfort. Het is een bood schap die in 1001 variaties el ke dag op ons wordt afge vuurd. Niet alleen door adver teerders die je - net als drug dealers - steeds sterkere do ses proberen te verkopen (groeihypotheek, groeidia- overheidsinstanties als het Nederlandse zuivelbureau („Met méér dan één kaas op tafel is iedereen tevreden") en de PTT („Het postkantoor is méér dan een postzegel 4. De dolce vita indoctrinatie. Het „rijke leven" met lederen bankstellen, het „vorstelijke slapen"-, „aristocratie in foto grafie", „koninklijke klasse", „verwen uzelf..." Het is maar een kleine greep uit de com merciële indoctrinatie waar aan wij dagelijks worden blootgesteld. Maar niet alleen via de reclame. De populair ste tv-programma's, films, ontspanningsweekbladen en damesromannetjes maken al lemaal „reclame" voor een luizeleventje dat heel wat meer glamour lijkt te hebben dan de werkelijkheid waar wij zelf toevallig mee zitten opgescheept. 5. De verandering-van-spijs- doet-eten manipulatie. Vroe ger was het alleen de mode die inhaakte op de behoefte van de mens aan verandering onderhevig. Tegenwoordig tief voorbij is. wat de politici en vakbondsbazen ook tegen elkaar (en ons) roepen. Het postindustriële tijdperk is aangebroken, waarin de men sen er niet langer zijn om de machines te dienen, maar de machines er zijn om de men sen te dienen, zodat de men sen meer tijd hebben voor leuke dingen: hobbies, stu die, reizen, enz. In die samenleving, waarin de dienstverlening het belang rijkste is, manifesteert zich steeds duidelijker een nieuw menstype. De Informatie elite. De Zelfbewuste Mens. Kritische consument. Mensen die een beetje naden ken bij alles wat ze doen en consumeren. Beetje aandacht voor milieu en grondstoffen. Beetje aandacht voor energie en alternatieven. Beetje aan dacht voor herkomst en be werking van produkten. Beetje aandacht voor gezond heid, zowel geestelijk als li chamelijk, als maatschappe lijk. Het zijn de klanten van reform- zaken zowel als van Bagh- wan. Het zijn leden van knot- wilgploegen en van fiets clubs. Parttime vegetariërs en drinkers van rode Spa. Moes- tuiniers en tegenstanders van kernenergie. Zelfbroodbak- kers en windmolenbouwers. Emancipatiebevorderaars en vullers van glascontainer. Gifbestrijders en pleiters voor mensenrechten. Leden organisaties en gebruikers van kringlooppapier. Huis mannen en deeltijd-werkers. Enzovoort. Onder de druk van zogeheten „vertrossing" lijkt het soms of deze zo bewust levende trend setters nauwelijks invloed hebben op de rest. Vergis u niet. Die ..nieuwe bewuste consument" is hard bezig een factor van belang te worden in ons economisch bestel. In Amerika is net een levensstijl onderzoek voltooid waaruit blijkt dat er nu al een „harde kern" van 17 procent is die de nieuwe levensstijl tamelijk consequent beleeft en zo'n 10 procent min of meer, tegen 73 procent die nog op de klassie ke toer zitten van groter, meer, mooier, enz. Zeventien procent van de be volking, dat is het percentage dat men bij het marktonder zoek aanhoudt voor de groep spitsafbijters (2 3 procent) en trendsetters (ca 15 procent) samen. Als een bepaalde trend (produkt of idee) een maal zover in de samenleving is gevorderd, dan kun je er ab soluut zeker van zijn dat dat dóórzet. Een proces dat ver sneld wordt, wanneer media en marktonderzoekers zich er mee gaan bemoeien. En dat is nu wat je ziet gebeuren. Ter wijl de overheid met vakbon den en werkgevers in oeverlo ze twistgesprekken gewik keld is over achterhaalde kwesties, zijn media en marktonderzoekers al volop met de nieuwe levensstijl be zig. Reportages over mensen die in hun moderne keuken koken op een houtfornuis, over mensen die oude meu bels leuk opknappen, die de „blitz" maken met tweede hands kleren... En tegelijkertijd zien we de spectaculaire groei van on dernemingen die ook al in de gaten hebben dat er veel geld te verdienen valt aan mensen die matigen. Isolatiemateria len, Deense, Noorse, Ameri kaanse voorzethaarden waar in je alles stoken kunt (ook je huishoudelijk afval), zonne panelen. bouwpakketten voor windmolens - het zijn slechts enkele van de spekta- eulaire groeiers in de lucratie ve markt die nieuwe sober heid heet. worden ook van duurzame gebruiksartikelen en zelfs van inbouwkeukens mode artikelen gemaakt. Door het uitkomen met steeds andere kleuren en vormgevingen wordt steeds opnieuw de angst aangewakkerd dat we „achter" zullen lopen als we dit of dat niet kopen. 6. De hoe-het-ook-zij- consumptie-hóórt-erbij psy chose. Het kenmerk van de consumptiemaatschappij is dat er langzamerhand geen enkele vorm van activiteit (of passiviteit) is, waarbij niet de consumptie min of meer cen traal staat. Of het nu tv-kijken is of trimmen, schoolbezoek of doe-het-zelven, creativi- teitscursus of kerst-in, sport kijken of krantje lezen - we schijnen overal een hap en een slok bij nodig te hebben. De consumptie van alcohol is per hoofd van de bevolking sinds 1950 (toen het nog zo ge zellig was in Nederland) met 500 procent gegroeid, terwijl we anno 1980 ruim twee maal zoveel snoepen als in de ludie ke jaren medio '60. Er worden liefst 6 miljoen frikandellen per WEEK genuttigd. 7. De geniet-nu-betaal-later pressie. Elke dag staan ze in de krant, de grote en kleine advertenties, waarin we wor den opgewekt geld te lenen, makkelijk en meteen. Finan ciële instellingen wekken u op tot het nemen van credit cards waarmee u overal te recht kunt, cheques waarmee u in het rood mag staan. Enzo voort. Waarom? Omdat bewe zen is dat mensen meer kopen als ze betalen met „abstrakt" geld in de vorm van credit cards of cheques. Helaas is de rente zo hoog opgelopen dat het veel mensen de ogen heeft geopend voor de nadelen van dit zoeenaamde consumptief krediet. Er is tenminste in 1980 maar half zoveel geleend als-in 1979. 8. Vervreemding van de oor sprong. Vorig jaar haa ^eir.J. Claus, energiedeskundige van het TNO, alle voorpagi na's met de uitspraak „Het aantrekken van een trui in school en thuis kan een brandstofbesparing van 20 procent opleveren, omdat de verwarming dan 3 graden la ger kan". Verwenning door gewenning heeft ons zo ver vreemd van een aantal "oer "- beginselen dat iemand die zich zo'n oerbeginsel herin nert NIEUWS maakt. Informatie Laat ik nu eens even - samen met u - een ogenblik aanne men dat Nederland geen poli tieke vliegenvanger is. maar een onderneming die „klan ten" moet winnen voor het „produkt" MATIGING. Hoe pakken we dat aan? Met infor matie? Een paar jaar geleden ver scheen er in de dagbladen we kelijks een publicatie van de Consumentenbond en Kon- sumentcn Kontakt onder de naam „Prijswijzer". Daarin werden van alle mogelijke produktgroepen vergelijken de prijzen opgegeven, zodat de consument in een oogop slag kon zien waar de koffie melk of de vacuüm verpakte rookworst het goedkoopst De publicaties maakten boven dien „reclame" voor wat ik produkten „zonder franje" heb genoemd. Onder het kop je „wees niet bang voor onbe kende merken" kon je bij voorbeeld lezen „feit is dat de meeste onbekende (zoge naamde B-)merken uit de fa brieken komen van door gaans zeer gerenommeerde bedrijven. Heeft u een fles koffiemelk met de nietszeg gende naam „Romko" of ..Mezzo" in handen, weet dan dat die koffiemelk gewoon af komstig is van de Nederland se Melk Unie". Dit soort infor matie dus. Heel nobel be doeld en heel nuttig. Maar - naar al spoedig bleek - vooral voor het geletterde, welge stelde deel van ons volk dat ook best zónder die informa tie heel gerieflijk kan rondko- Het bevestigde wat in vele an dere landen ook al was geble ken: pogingen om de maat schappelijke onderliggers er met informatie bovenop te helpen, mislukken. Uit tal van onderzoeken in verschil lende landen is gebleken dat het de laagstbetaalden zijn die het innigst vasthouden aan de bekendste (en dus duurste) merken. De hoogle raar durft zijn gasten rustig AH-pils te serveren. Maar de arbeider houdt het op Heine- ken. Motivatie Informatie alleen blijkt onvol doende om mensen te veran deren. Dat komt omdat van 100 mensen er maar een paai de aangeboden informatie op zichzelf betrekken, dus er iets mee „doen", en de rest wacht af. Het duurt JAREN voordat ideeën bij iets grotere groe pen mensen "aanslaan". De slimme jongens uit de we reld van de commerciële mar keting en reclame zijn in staat om iets dat objectief MIN DER is. subjectief MEER te laten lijken. Bij wijze van voorbeeld: Er is u in de loop van de jaren ingeprent dat biefstuk beter en lekkerder is dan gehakt. Door de welvaart hebt u steeds meer geld gekregen tot het moment dat u elke dag biefstuk eet. Nu komt de regering en zegt „u moet 1 dag in de week geen dure biefstuk eten, maar goedkoop gehakt". U kwaad. Hebt u daarvoor zo hard ge werkt? U EIST biefstuk. De regering houdt voet bij stuk. Iedereen kwaad. Een marketing-reclameman zou de zaak heel anders aan pakken. Die zou zeggen „eike dag biefstuk gaat ook verve len. Om en om in de pan, mis schien 's met champignons, dat is alles. Nee. dan gehakt. Daar zijn wel 1000 leuke re cepten voor, uit alle landen. U moet 's vaker gehakt eten, de recepten krijgt u er gratis bij, cn 't is nog goedkoper ook- Gunst ja, zegt u dan. Iedereen blij. Inspiratie Marketing brengt mensen altijd op ideeën. Hoe? Door in te ha ken op trends. Neem nu weer eens die MATIGING. Al in de jaren zestig ontstond er - vooral onder jongeren - af keer van dc.,demonstatieve consumptie" die zo kernmer- kend is voor de welvaartstaat- De afkeer werd gegoten in de vorm van eerst ludiek, later agressief en vooral demon stratief protest. Ogenschijn lijk lijkt 't of veel van die kri tiek op materialisme en con sumptie verzand is in de apa thie van de massa. Maar wie goed kijkt ziet dat dit aller minst het geval is. Veel men sen zijn er door aan het den ken gezet en proberen iets van die ideeën in hun eigen leven toe te passen. Niet op revolutionaire wijze, maar zoetjesaan. V en D oriënteert zich al enkele jaren op de veranderende sa menleving en doet dat met veel meer visie dan onze poli tici. Zo zit er immers al een keten uitzendbureaus in het V en D-pakket voor de onaf wendbare deeltijd-arbeid, waar de vakbonden zo bang voor zijn. V en D (en niet al leen natuurlijk) weet al lang dat het tijdperk van de volle dige werkgelegenheid defini- Versoberen Matigen. Inleveren. Ieder een vindt dat het moet maar niemand wil het Tenminste, niet vrijwillig. Vandaar dal minister Al- beda in november de knoop heeft doorgehakt met een loonmaatregel die per 1 januari aanstaande ingaat. Dat betekent een tientje minder besteden per maand voor de mini mumloners en 25 minder per maand voor de modale werknemer. Bij de loon maatregel alleen gaat het dus niet om grote bedra gen. Drie kwartjes per honderd gulden voor de minimum loners, nog geen gulden per honderd voor Jan Mo daal. Je kunt er nog niet eens een frikandel of een zakje patat voor kopen. En toch... De vakbonden schuimbekken en dreigen met acties. De jeugdloners schreeuwen, de minimum loners steigeren, Jan Mo daal zoekt verhaal. Zelfs de dames en heren met de hoogste inkomens pikken het niet. Terwijl die niet meer hoeven in te leveren dan een fles whisky. Black Label, dat wel. Waarom toch zo'n ontstellen de heisa om zo'n minimale ingreep in onze welvaart? Is dat niet een beetje (erg) overdreven? hoe tevreden zijn we eigenlijk a) 6 5) a) 2 9) a) 4 13) a)2 17) a)2 b) 4 b) 0 b) 2 b) 4 b) 4 c) 0 c) 4 c) 0 c) 6 c) 6 d) 2 d) 6 d) 6 d) 0 d) 0 a) 4 6) a) 0 10) a) 6 14) a)2 18) a) 4 b) 0 b) 4 b) 0 b) 4 b) 0 c) 6 c) 6 c) 4 c) 6 c) 2 d) 2 d) 2 d) 2 d) 0 d) 6 a) 4 7) a) 6 11) a) 2 15) a)2 19) a) 6 b) 6 b) 2 b) 4 b) 6 b) 4 c) 2 c) 0 c) 0 c) 4 c) 2 d) 0 d) 4 d) 6 d) 0 d) 0 a) 0 8) a) 2 12) a) 0 16) a)2 20) a) 4 b) 2 b) 6 b) 4 b) 0 b) 2 c) 6 c) 4 c) 6 c) 4) c) 0 d) 4 d) 0 d) 2 d) 6 d) 6 0-30 punten: U bent uiterst on tevreden. Kankeren is uw hob by. Het bes te is dat u lering trekt uit het resultaat van deze test, maar ook over deze uitslag zult u wel weer ontevreden zijn. 30-60 punten: Het lijkt erop dat u ontevreden bent. Lijkt is het juiste woord. Want in wezen ben u het niet. Uw probleem is dat u denkt ontevreden te moe ten zijn. U volgt daarbij vage trends. Uw werkelijke probleem is dus dat de maat schappij zich niet bij u heeft aangepast. Wendt u tot de rege ring. 60-90 punten: U bent ten prooi aan twijfel. Aarzeling en onze kerheid beheersen uw leven. U bent derhalve een sympathiek deelnemer. Nochtans lijkt het verstandig de Bagwan in te schakelen, vooropgesteld dat u wat meer vastigheid in het le ven wilt hebben. 90-120 punten: Uw tevreden heid is verontrustend. U bent zo tevreden dat u saai bent. Overal ziet u lichtpuntjes. Uw tevre denheid ontaardt in zelfge noegzaamheid en in stilstand. Dat is eng. Héél eng. "Randy" komt uit Columbia. En daar vieren ze uitbundig kerst mis, met veel vuurwerk en dan- Sen"Hier is dat anders", vertelt hij. "Na de kerk gaat iedereen weer naar zijn eigen huis. terwijl wij dan juist bij elkaar komen om het feestdat Christus is geboren echt te vieren. Misschien gaat dat bij ons makkelijker omdat bijna de gehele bevolking katholiek is. ler in Nederland ga ik eerst naar de nachtmis en met een stel vrien den maken we dan wat lekkere hapjes. Eerste kerstdag in alle vroegte bel ik mijn familieleden in Columbia op en wensen we el kaar uitgebreid een zalig kerst feest. Ik woon hier al vijftien jaar. Mijn vader is een Nederlander. Tja.... en dan wordt het moeilijk. In je eentje doe je niet veel. Familie in dit land heb ik met meer. De Nederlanders kruipen deze dag bij elkaar etf gaan alleen maar eten en drinken. Voor mij is dat met het belangrijkste van de kerstdagen. Je moet de godsdienst Ik geloof of liever gezegd ik hoop. dat ikdie specifieke sfec- dit jaar heb gevonden. Antilliaanse vrienden hebben mij uitgenodigd om het bij hun te komen vieren. Met een speciale mis in Den Haag wordt de kerstnacht aangevan gen Daarna gaan we praten en discussieren. Ja. misschien ook wel dansen en zingen Ik wacht wel af u>at er gaat gebeuren.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 33