Mitf (p)®tffe®®tf ®ifü ®1f®®tnn)Io)®(nn) ©P (sltf®lnjT)[p)®D V®(nKsl® W®Dv®®(ftf Terugblik Hoe tevreden waren we 25jaar geleden? De wereld van 1955. Eisenhower is president van de Verenigde Staten, een land dat in de ogen van het westen nog de goedheid zelve is. Chroestsjow en Boelganin delen de lakens uit in de Sowjet-Unie, Churchill geeft in Groot- Brittannië het roer over aan Eden, Adenauer voert de Bondsrepubliek aan, Nasser heerst over Egypte en in Frankrijk wisselen de pre miers zo snel dat hun namen er nauwelijks toe doen. In Argentinië moet Peron haastig de be nen nemen voor andere generaals. De Algerijnen staan op tegen Frankrijk, maar verder is het nog betrekkelijk rustig in de Afri- Kaanse kolonies van het Westen. De oliesjeiks doen precies wat we willen, het woord energie crisis kennen we niet, het milieu wordt nog niet zichtbaar verontreinigd. Een kwart eeuw geleden is Nederland één groot huisgezin met vader Drees aan het hoofd. Tien jaar zijn we dan bevrijd. "In die periode" schrijft deze krant in een commentaar, "is een wonder gewrocht en beleven we een periode van hoogconjunctuur. Dank zij de Hollandse energie en de grootmoedige Amerikaanse Marshall-hulp" Het begin van de welvaart. Protestanten en katholieken leven nog keurig verzuild en bekijken elkaar met achterdocht. De KVP zegt zich te verheugen in een "onge kende bloei" Aan een CDA wordt door nie mand gedacht. De sfeer van 1955: laat je zoon studeren, eerst je werk en dan het meisje, zondags je goeie schoenen aan en het nette pak of de mooie jurk; brillantine in het haar. Luisteren naar Paul Vlaanderen, de Showboat, Negen heit de Klok. De tv is er al, maar nog niet erg prominent. In een fatsoenlijk Nederlands gezin wordt niet over sex gesproken. Vader en moeder knijpen er de ogen stijf voor dicht. De kindertjes ko men nog van de ooievaar. De Nederlandse jeugd is gehoorzaam, spreekt met twee woor den en neemt genoegen met een heitje voor karweitje. Maar er komen wolken aan de hori zon. In Amerika lanceert Bill Haley Rock around the Clock en de jongeren zullen nooit meer zijn wat ze waren. In 1955 valt voor het eerst het woord "nozem". De beroepsbevolking van Nederland telt i. 119.000 mannen en 972.000 vrouwen. Werk zat. Er rijden 250.000 personenauto's en 477.000 bromfietsen (nu 4.5 miljoen auto's en een mil joen bromfietsen). In het verkeer vallen 1385 doden. Er gebeuren ook mooie dingen in 1955. Fokker komt met zijn Friendship, het Deltaplan wordt gepresenteerd en duizenden raken dagelijks in vervoering op de E-55, de grootste (energie) tentoonstelling ooit in Nederland gehouden. Vijfentwintig jaar geleden was Nederland het "goed- koopte-eiland" van Europa. De inflatie van de af gelopen decennia heeft er voor gezorgd dat we die eretitel inmiddels zijn kwijtgeraakt. Maar het was niet allemaal rozegeur en maneschijn. De lonen wa ren laag en wat we nu als een vanzelfsprekendheid in onze woning ervaren gold in 1955 nog als pure luxe. Ondanks die betrekkelijke eenvoud waarin we tien jaar na de oorlog leefden bestond er een grote mate van tevredenheid. De jaren van de stijgende welvaart lagen nog in het ver schiet. Nu, op een ogenblik, dat we een stapje terug moeten doen, is het aardig ons een blik te gunnen in het tevreden Nederland van een kwart eeuw geleden. We beginnen met een paar prijzenEeri half pondje Van Nelle-koffie gaat voor nog geen gulden over de toonbank. Soesjes kosten 70 cent per half pond en Van Houten levert nog vier kloeke chocola derepen voor één piek. Nederland consumeert er in dat jaar 180 miljoen. Panky heet dan nog gewoon Victoria pennywafel. We stappen voort op sandalen van Van Harenff 8.75), dames dra gen nylonkousen met fantasiehielff 3.70) en superline bustehou- ders(f 1.85); herenoverhemden zijn er vanaf f6 - en de wasechte bretelbroekjes liggen in de prijsklasse iets boven de drie gulden door Ruud Paauw en Bram van Leeuwen WOENSDAG 24 DECEMBER 1980 Het vervoer gaat onder meer per rijwiel met hulpmotor. Een Solex voor f 333.- en een "echte RAP-bromfiets" loopt tegen de zeshonderd gulden. Tien autorijlessen gaan in 1955 nog voor een spotprijsje de deur uit: 45 gulden. Nog een willekeurige greep uit de prijzenkast: croquetten 25 cent, aardappelen 14 cent per kilo, kop en schotel 49 cent, stofzuiger f 135-, pond var kensrollade f 1.80, een flinke werkdweil 45 cent, een reisje langs de Rijn(7 dgn.) f 139 - en tien dagen Lourdes in de aan bieding voor f 248.50. Allemaal prijzen die niet meer van deze wereld lijken, maar we mogen niet vergeten dat de lonen op dat ogenblik laag zijn. Een gehuwde agent ver dient iets meer dan 300 gul den per maand, en een "dag meisje" haalt de 100 niet eens. Een instituut berekent dat een gezin met twee kinderen tenminste zeventig gulden per week nodig heeft om rond te komen. De grens voor de inkomstenbelasting wordt opgetrokken naar f 6000.-. Bij de Tweede Kamer wordt de algemene ouderdomswet in gediend. Voor .gehuwden f 1338 - per jaar en voor onge- huwden f 804.-. Volgens een NIPO-onderzoek is maar 9% van de bevolking ontevreden over zijn bestaan. Links en rechts begint het woord "welvaart" door te sijpelen. Het achterlaten van hoopjes kleding in zwembaden door I kinderen wordt als overtui gend bewijs daarvoor aange voerd. Toch koopt Nederland nog steeds veel "op de lat". Pols horloges op afbetaling voor één gulden per week, tafel cassettes voor het dubbele. Ook toen al het "probate middel" voor brandend maagzuur neem Rennies". Knoeien met sociale uitkerin gen een verschijnsel van de laatste jaren? Vergeet het maar. "Bij honderden geval len van steunfraude is de laat ste maanden een toenemend aantal zaken geconstateerd waarin werkgever en werk nemer samenspannen en een knoeipartij op touw zetten", meldt de krant in maart. "In enkele bedrijfstakken is het tekort aan werkkrachten zo groot dat werkgevers tot vele concessies bereid zijn om be paalde vaklieden aan hun be drijf te binden". Het arbeidsbureau heeft dat jaar 56.000 werklozen in de boeken. Leiden telt er 870. Woningnood Is de werkloosheid in 1955 geen uitzonderlijk groot probleem, de woningnood is dat heel duidelijk wel. Er zijn tien jaar na de oorlog 200.000 wonin gen te weinig. Becijferd wordt dat er jaarlijks onge veer 65.000 worden gebouwd, waarvan 40.000 voor de toe name van de bevolking en 8.000 ter vervanging van de krotten. Minister Witte zegt zonder al te- .veel optimisme dat het zeker nog tien a twaalf jaar zal du ren voor de woningnood is opgeheven. Een katholieke wethouder van volkshuisves ting in Den Haag is nog som berder misschien wordt het wel 1980 De krant stelt in oktober vast dat het met de woningbouw in Leiden hopeloos is gesteld. De kleine advertenties leve ren dagelijks het bewijs. Een uit de rij: "Woongelegenheid gezocht door degelijke jonge mensen die wensen te trou wen, bij alleenwonende dame of heer. Bereid helpende hand te bieden". Het woord kraken moet nog uitgevon den worden. Een huis kopen is voor weinigen weggelegd. Ondanks de prijzen: een ver vallen pandje aan de Waard- gracht kost f510 - en een hüis aan de Decimastraat gaat van de hand voor drie mille. Gezin Het gezin is nog de onverbidde lijke hoeksteen van de sa menleving. Het Leidse Volkshuis buigt zich over de vraag wat "de jonge mens vernacht van vader en moe der". Nou dat is heel wat. De moeder moet zijn: belang stellend, meelevend en ver trouwenwekkend, begrip hebben voor moeilijkheden en ordelijk zijn. Vaders die nen oprecht, moedig en door zettend te zijn. Vooral har monie tussen vader en moe der wordt verlangd. "Helaas is niet ieder gezin zoals de jongeren zich dat graag zou den wensen". Een PTT-er met 30 jaar trouwe dienst staat bijvoorbeeld terecht omdat hij een greep uit de kas heeft gedaan. Uit de recht bankzitting blijkt dat hij thuis zeer kort wordt gehouden: "Verdachte heeft ten ene male gebrek aan moed en strijdlust tegenover zijn vrouw betoond". De vrouw hoort in 1955 nog ge woon thuis te zijn, getuige de jaarvergadering van de Ned. Ver. v. Huisvrouwen in Noordwijk. "Alle waarden zullen nimmer ten volle kun nen worden benut als de ba kermat niet deugt en die ligt zonder meer in het gezin, waarvan de moeder - de huis vrouw - de spil is. Fier, omdat wij bestemd zijn voor een taak die zo past bij ons wezen van liefde en toewijding". Om het huishouden iets te ver lichten vindt een Leidenaar de zitstrijkplank met schuif- en rolconstructie uit. De verhouding man-vrouw ligt erg duidelijk. De Zuidhol landse loonbedrijven vragen 50 meisjes en 3 jongens. De laatsten om toezicht te hou den op de meisjes. Toch is er enige beweging aan het emancipatiefront merkbaar. De Classis Leiden van de Ned. Herv. Kerk mag dan het voorstel tot openstelling van het ambt voor vrouwen met 46 tegen 35 stemmen hebben verworpen, de kamer spreekt zich uit voor het aanblijven van de gehuwde ambtenares. Een kentering in het katho lieke kamp. En terwijl de Dolle Mina's hun eerste kreetjes uit de wieg la ten opstijgen hult de vrouw van 1955 zich in can-can- rokjes volgens Amerikaans model.'"Deze perkament ny lon petticoats staan stijf uit en geven uw lichte zomertoi- letjes een zwierige wijdte en een ruisend effect". Al ritse lend maakt Nederland zich op voor een nieuwe welvaarts ronde. Atoombom Er wordt in 1955 een grote atoomconferentie in Geneve gehouden, waaraan 2000 des kundigen uit 72 landen deel nemen. Eisenhower zendt een boodschap: "Het atoom heeft geen nationaliteit en kent geen grenzen. Het is mo reel noch immoreel. Slechts de mens kan het ten goede of ten kwade richten". Maar diezelfde Eisenhower verklaart in eigen land dood leuk: "Ik zie geen reden om bij een mogelijk militair conflict niet over te gaan tot het gebruik van atoomwa pens". De KVP-er Ruys de Bcerenbrouck stelt in de Eer ste Kamer een vraag die 25 jaar later nog volop actueel is: "Heeft Nederland in het ka der van de NAVO zijn mede zeggenschap over het gebruik van de A-wapens opgegeven? Beslissen alleen anderen over het gebruik?" Minister Beel, de latere onder koning. meldt de Kamer, sprekend over de Bescher ming Bevolking: "Er moet thans, in geval van oorlog, re kening worden gehouden met de mogelijkheid van A- bommen op militaire vlieg velden, op Amsterdam, op het regeringscentrum, op het ha vengebied van Rotterdam, op de oorlogshaven Den Helder. Ofschoon niet afdoende, zijn tegen de A-bom maatregelen mogelijk". Nederland slaapt rustig verder. Er zijn immers "maatregelen" mogelijk. Amusement De televisie (één net) staat nog helemaal in de kinderschoe nen. Dat blijkt ook wel aardig uit een mededeling van AVRO-directeur Repko: "Er is nu 3000 gulden beschikbaar voor een avondvullend pro gramma". Het kijkgeld be draagt f 30 per jaar. De grote sensatie van de Londense Fi- rato is een draagbare tv. As jemenou. Prijs f 600. De radio is in zijn glorietijd. In Amsterdam wordt de 50ste aflevering opgenomen van de razendpopulaire serie "De Familie Doorsnee", geschre ven door Annie M.G. Schmidt. Het hoorspelteam wordt gehuldigd door bur gemeester d'Ailly van Am sterdam. Sophie Stein (moe der Doorsnee), Cees Laseur (vader Doorsnee), Lia Dorana (Liesbeth), Kees Brusse (Rob), Hetty Blok (Sjaan) en Jo Visscher (Willem) mogen een oranje-rood-groene taart aansnijden. De film heeft ook weinig con currentie van de tv te duch ten. In het Leidse theater Casino draait "Gejaagd door de Wind'. Daarvoor moetje al drie dagen tevoren kaartjes halen. In première gaat dat jaar "Ciske de Rat" met Kees Brusse in de hoofdrol. De sexfilm komt heel voorzich tig de kop opsteken. Het is nog zeer gematigd wat de kij kers wordt voorgezet. Nog geen gejodel onder Tiroler rokjes, maar kloeke titels als "Meisjes zonder moraal", 'Liefde als koopwaar', 'Geva ren ener Wereldstad' en "Zij had Neen moeten zeggen". Op de voorgrond tredende film sterren: Grace Kelly ("Rear Window"), Danny Kaye, Do ris Day, Norman Wisdom, Eddie Constantine, Dean Martin, Frank Sinatra, Au drey Hepburn, Lana Turner, Pier Angeli. Sport De KNVB gaat in 1955 over tot het instellen van betaald voetbal. Hoe ontroerend zijn de financiële regelingen. "De betalingen per semi-prof mo gen niet beneden de f 5 per training of per wedstrijd lig gen. Per jaar dient een semi- prof, los van de transfersom, minimaal f 600 te verdienen. Het maximum dat een semi- prof per maand mag verdie nen voor trainingen en wed strijden bedraagt in de hoofdklasse f300, in de eerste klasse f 250 en in de tweede klasse f 200". In Alphen vermoedt men dan al dat het voetbal niet helemaal het voetbal van weleer meer is: de vermakelijkheidsbelas ting bij amateurwedstrijden wordt er afgeschaft. De rest van Nederland drukt het voetballen nog ferm aan het hart: op grote schaal worden miniatuurvoetballers op standaard verzameld in het kader van 25 jaar Coca Cola. Nederland-Belgie staat in hoog aanzien. Voor één der wed strijden tegen de zuiderburen Wordt dt grote Abe Lenstra niet opgesteld. Geen lange, huilerige verhalen m de krant De Fries heeft een commentaar van slechts éen regel: "Ze moeten het zelf maar weten"

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 31