'Geef aarde eens wat terug' LEVENSSTIJL O O weg Haar sjieke grijsfluwelen over gordijnen voor de bovenra men heeft Hanneke van Veen -37 jaar, moeder van twee kinderen - weggehaald bij een overbuurvrouw. Die had, ze, ter afdekking van een hoop afval op de stoep, voor de 'grootvuildienst'-zoals dat in Den Haag heet - bestemd. "Zó'n kwaliteit", verzekert Hanneke, de duim omhoog. "Mooi, zwaar en warm" De duizend smetteloos-witte enveloppen in haar postbe- scheiden - waarmee zij jaren vooruit kan - dankt ze aan een drogist in de buurt, die ze in een doos naast de vuilnis bak had gezet. Op zijn naam en adres plakt ze een strookje, en daarop schrijft ze dan haar eigen naam en adres. Door voor haar huisverwar ming van gas op afvalhout uit timmerwinkels over te stap pen, bespaarde zij in de pe riode van juli '79 tot en met juni 180 voor ten minste f. 250 op energie. Van schillen, bloemen, tuinaf val, mest en stro uit het kip penhok en de inhoud van de stofzuigerzak - om maar niet alles te noemen - maakt ze zelf compost voor het achtertuin tje, en het resultaat daarvan is niet alleen een gezond en weelderig perk, maar ook dat ze maar één keer in de veer tien dagen haar ene vuilnis bak buiten hoeft te zetten "Wat ik achter houd voor m'n eigen compost schat ik op zo'n beetje de helft van m'n afval" De flessen gaan terug naar de winkel - voor het statiegeld - of in de glasbak, het papier wordt opgehaald of ze brengt net weg - laatst nog een dub beltje per kilo -, met speel goed, huisraad en kleren weet 'Emmaus' goed raad - een ac tiegroep die onze welvaarts- resten verkoopt voor steun in de derde wereld - en al het verpakkingsmateriaal dat zij en haar partner van post pakketjes over houden deelt ze uit aan kinderen, want die kunnen er zo fantastisch mee knutselen. Hanneke heeft ook geen auto meer. Dat is misschien wel de opvallendste verandering in haar levenspatroon. De auto heeft ze bewust weggedaan. In het begin miste ze hem wel erg, maar nu is het, zoals ze zelf zegt, een 'opluchting' WOENSDAG 24 DECEMBER 1980 -^2^- Wie Hanneke van Veen is, is gauw gezegd. In elk geval geen door drammerige, knalrode activiste die iedereen en alles naar haar hand probeert te zetten. Veeleer een vriendelij ke, bewuste, prakti sche, ondernemende vrouw, die gewoon - heel menselijk - bang is dat onze samenleving vastloopt als we niet be reid zijn onze op 'krij gen, hebben en houden' ingestelde levenswijze te herzien. "Er wordt je zo ontzettend veel aangepraat. Ik heb ontdekt dat ik buiten veel dingen kan. In plaats van me door de commercie in een bepaalde richting te laten sturen, vraag ik mezelf nu af, wat ik nodig heb en wat goed voor mezelf en anderen is". Hanneke woont in de Obrecht- straat in Den Haag. Een lange, vrij smalle zijstraat van de royale Groothertoginnen- laan, met alleen maar hoge beneden- en bovenwonin gen, die allemaal rechttoe by elkaar naar binnen kijken. De volksbouw uit het begin van deze eeuw heeft niets leuks. De bewoners moeten het hebben van wat ze er binnen zelf nog van maken. Zij komt uit Den Helder, waar haar vader een bloemenwin kel had, maar ging al op haar vijftiende de deur uit. Er wa ren wat moeilijkheden thuis. Twee jaar later trouwde ze. Haar oudste dochter is al 19. Zij heeft ook nog een dochter tje van 11. Het huwelijk hield geen stand. Enkele jaren woonde zij in een commune. Haar tegenwoordige 'partner' - zo noemt zij hem - heeft ook kinderen. Na de lagere school zat Hanne ke drie jaar op de hbs. Ze wil nu psycho-therapeut worden cn is daarvoor in haar derde jaar. Een paar jaar heeft zij meegedraaid in de staf van 'De kleine Aarde' in Boxtel, waar ze 'financiële zaken' be hartigde. In de weer 'De kleine Aarde' is een parti culiere stichting met een uit gebreid milieu-voorlich tingscentrum. Daar wore louter biologisch getuinierd en in de v. inkel zijn alleen produkten te koop van kleine ambachtelijke bedrijfjes. An ders dan in de reformwinkels - die, volgens Hanneke, meer inspelen op kwaaltjes - is voor 'De kleine Aarde' het kardinale punt, hoé een pro- dukt precies tot stand komt en hoe het zit met de verpak king. Rijk-geïllustreerde brochures vertellen, hoe je compost kan maken, zuiniger kan omgaan met energie of lekker kan ko ken zonder vlees. Scholieren, studenten en huisvrouwen volgen er cursussen. Week ends zijn er voor beginners - hoe zet je bijvoorbeeld een biologisch restaurantje op - en open weken voor groepen, gezinnen en alleenstaanden. Afgestudeerde kadercursis ten trekken, al 'missione rend', het land in. Hanneke - regelmatig 'erva ringsstukjes' schrijvend voor het blad van 'De kleine Aarde* - is, hoe kan het anders, over tuigd van het nut. "Wij leggen niemand iets op, geven alleen voorlichting. Wel werken wij ernaar toe, dat de mensen het zelf gaan toepassen". "Neem nou die krankzinnige hoeveelheid vlees die we ge bruiken. Met granen en peul vruchten bereik je hetzelfde eiwitniveau, en dat is veel ge zonder. We zeggen niet: doe dat vlees helemaal weg. Wel: ga eens oefenen, doe eens een dag zónder. Want anders ko ken en eten is veel moeilijker dan je denkt. Er kunnen als je daarmee begint zelfs ernstige spanningen in je gezin van komen. Het is een ontwikke ling. En die kan niet zonder gedegen overleg". Hanneke van Veen is ook in de weer geweest voor de anti- atoombombeweging, de X min Y-aktie, die één procent van het jaarinkomen vroeg voor ontwikkelingssamen werking, en de overblijfcen- tra voor schoolkinderen in Den Haag. Nu werkt ze ge deeltelijk bij de 'Club van ac tieve niet-rokers', die het aan tal rookvrije ruimten dras tisch wil opvoeren. Onding Of ze ver is afgegroeid van het milieu van haar jeugd? 'Misschien niet eens", ant woordt ze. Haar grootvader van vaders kant was dominee, en dié verkeerde al in pro gressieve kringen. Hij was kritisch en zag vooruit. Zelf leerde Hanneke vooral in de commune, op haar gevoel te vertrouwen. "Een heleboel opvoeding is gericht op rede lijk en verstandig zijn. In onze maatschappij wordt het ver stand overgewaardeerd. Het gevoel is maar lastig en ver velend. Veel meer dan vroe ger heeft mijn verstand nu te maken met m'n gevot En in dat gevoel werd de auto gaandeweg een onding. "Ik ging zien dat het toch eigen lijk te gek was, dat iedereen maar in z'n eigen autootje rondreed. Raar hoe de omge ving reageerde toen ik 'm had weggedaan. Sommigen wa ren zelfs agressief. Ze voelden mijn besluit als een persoon lijke aanval op hun eigen be zit". 'Wij hebben hier nu allemaal fietsen. En een OV(openbaar vervoerskaart. Alle gezinsle den kunnen er onbeperkt mee reizen. Een enkele keer neem ik nog wel een taxi. Maar dat is dan echt nodig. En daar zijn ze voor. Geen auto hebben ervaar ik als een ver lichting. Je rijdt niet meer overal aan voorbij. Je reizen is interessanter en informatie ver geworden. Je ziet en hoort veel meer. En er is ook een stuk verantwoording van me afgenomen. Het verkeer eist te grote risico's. Mag ik dat anderen aandoen?" Het stoppen met roken heeft Hanneke veel moeite gekost. Maar nu is haar huis volledig rookvrij. "We zijn simpel be gonnen met één dag. Een poosje hebben we aan 't eind van elke dag elkaar gevraagd of we ermee wilden doorgaan. Als je plotseling voor altijd stopt, is het, lijkt me, niet vol te houden. Telkens deden we opnieuw een beroep op el kaar. Af en toe nam ik nog wel eens een trekje, op een trai ningsweekend of zo, maar nu taal ik er niet meer naar. Wer kelijk, ik ben er blij om. Soms loop ik mezelf gewoon een beetje te prijzen. Dat kan jij dan toch maar, zeg ik dan" Baarmoeders Obrechtstraat 283, waar Han neke dus woont, is ook het adres van de 'Haagse zelf hulpgroep', die vrouwen voorlicht over pillen, voeding en kleding, én als ze een be handeling aan de baarmoeder moeten ondergaan. Over de risico's daarvan, de gevolgen, de psychische kant, de in vloed op hun seksualiteit, kortom alles wat ermee te maken kan hebben. "Baarmoeders worden te ge makkelijk verwijderd", meent Hanneke. "Het is schrikbarend, hoe weinig de medische argumenten voor deze operaties sinds de ne gentiende eeuw zijn gewij zigd. Veel vrouwen zijn no deloos geopereerd. Geen in formatie en een foute kennis over ons eigen lichaam leve ren ons uit aan de experts. Vrouwen moeten als het ware hun lichaam terugverove- Gewapend heeft zij zich tegen de commercie, die van de vrouw een 'markt' heeft ge maakt om een overvloed van dubieuze produkten af te zet ten. "Al die soorten zeep en deodorants, vaginale sprays, geparfumeerde tampons en pijnstillende middelen, het is eerder slecht dan goed. We la ten ons te veel aanpraten". Hergebruik Wat Hanneke van Veen zeer ter harte gaat, is het 'hergebruik' van de dingen. "We behan delen onze spullen te gauw als afval. Met afval moeten we zuiniger leren omgaan. Bij alles wat je zomaar weggooit zou je moeten vragen, of het nog ergens voor kan dienen. Als je, zoals wij in Den Haag, protesteert tegen vuilver brandingsovens midden in de stad, moet je wel beseffen dat iedereen zélf dat afval maakt". Om de mensen wat inzicht te geven in de mogelijkheden van 'hergebruik' heeft Han neke een boek met '1001' tips geschreven. Het is een uitga ve van 'De kleine Aarde', die het op 6 januari op de markt brengt. Dat valt samen met een tentoonstelling over 'her gebruik', die van 10 tot 18 ja nuari wordt gehouden in de Bartholomeuskerk (naast Brouwersgracht 26) te Den Haag. Deze tentoonstelling zal tal van voorbeelden bevat ten van 'hergebruik' thuis, dichtbij huis en in de derde wereld, van inzamelingsac ties en gescheiden huis- vuilophalingen en van instel lingen waar iedereen z'n over-, tollige spullen kwijt kan. Zo is het... Hanneke van Veen - gemakke lijk zittend op een opgeknap te stoel, die ze ook al van de straat heeft meegepakt - weet echt wel, dat idealen lang du- Maar ze voelt zich te jong en te energiek en vindt zich als mens ook te goed voor het 'ondergangsgeloof. Een be grip dat het tegenwoordige cabaret heeft omgedoopt in 'doemdenken'. De hoop is "We moeten toe naar een mens en milieuvriendelijk produ ceren. Maar daar ben je zelf wel bij betrokken. Het zijn nu nog maar ideeën. Ze moeten je helpen in die richting te denken. En er komen nu al steeds meer biologische win kels, vegetarische restaurants en kleinschalige bedrijfjes die er serieus aan tillen hoé ze iets maken". Wat die schilderachtige In diaanse hoofdman onlangs zei op het Russell-tribunaal in Den Haag, heeft haar diep getroffen. "Het Westen", zei deze man in alle ernst, "doét maar. Het néémt alleen, maar geeft de aarde niéts terug". "En zo is hef', beaamt Hanneke van Veen hartgrondig. "Wie alleen maar oogst en binnen haalt, pleegt roofbouw". Ze is bezorgd, maar niet wan hopig. Van haar moet niks. "Fanatisme geeft alleen maar boze gezichten. Maar, op z'n minst, probeer de dingen eens, en zeg dan m alle eer lijkheid of je het ook wilt" "Naar de kerk gaan doen we echt niet met kerstmis, wat dat betreft verschillen deze dagen niet van een normaal weekeinde Ik vind het zo verschrikkelijk huichelach tig om dan ineens in de kerk te gaan zitten. Voor vrede op aarde hoef ik écht niet te bidden. Nee, eerste kerstdag blijf ik gezellig thuis met mijn vrouw. Zij maakt er een pracht dag van. We hebben net een baby van vijf weken, die nog op de gekste tijden gevoed tnuei worden, dus de deur uit kunnen we toch niet. Het huis hebben we wel een beetje versierd. Een kerstboom, weliswaar kunst want die ruien niet,maar de piek, ballen en kaarsen geven toch een bepaalde sfeer. Ik denk wel dat mijn vrouw iets lek kers kookt. Jahet blijft na tuurlijk afwachten", zegt hij tus sen het spijkeren 4oor. "En voor de feestelijkheid wil ik wel een flesje wijn opentrekken bij het eten, doen we anders nooit hoor!. Tweede kerstdag is het met de rust gedaan. Komen mijn schoonou ders. Dat meen ik niet serieus, want ik weet nu al dat dat erg gezellig wordt. Ik kan erg goed met ze opschieten. Lekker borrel tje, een beetje kletsen en tot slot een kaartje leggen. En het fijnste gevoel is eigenlijk, dat als je 's avonds in bed stapt je de volgende morgen lekker kunt blijven lig gen. Tot na nieuwjaar is het be drijf namelijk gesloten. Proost! Friedaziet Kerstmis als een gezellig familiefeest dat in huiselijke kring wordt gevierd. Een diepere betekenis geeft ze er niet aan. "Natuurlijk weet ik wel dat van oorsprong de geboorte van Chris tus wordt gevierd, maar ik heb helemaal geen christelijke ach tergrond". Ook twee dagen den ken over "vrede op aarde" vindt ze nutteloos: "Kerstmis of niet. ze gaan toch wel door met vechten" is haar nuchtere opstelling. Frieda brengt de Kerstdagen dus altijd in huiselijke sferen door. De ene dag vertoeft ze bij haar eigen ouders, de andere bij de familie van haar vriend. De activiteiten bestaan dan voor een groot deel uit eten .drinken en kletsen"Mijn vriend heeft een grote familie. Met kerstmis is die helemaal bij el kaar en dan valt er natuurlijk heel wat af te praten. Ook willen we met Kerst nog wel eens een kaartje leggen" Een echte kersttraditie is bij Frieda thuis een vroege ochtendwande ling Als het regent, blijft de fa milie liever thuis, maar met mooi sneeuwweer trekt het gezin er morgens zo rond acht uur op uit voor een kerstwandelingEen andere traditie wordt dit jaar weer in ere hersteld; er zal deze Kerstdagen een echte kerstboom in de huiskamer komen te staan. Frieda"Mijn vader had zo'n plastic kunstboom gekocht, een vreselijk ding. Gelukkig komt er nu weer een echte, want als ik de kamer binnenkom unl ik die lek kere dennengeur ruiken"

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27