in)(g]1iW© tF@g°©rg)lttong1j' GELUK V©tn) ©©gOifi) WOENSDAG 24 DECEMBER 1980 Georges d'Aulnis, 34 jaar. Gescheiden, vader van twee kinderen, zoon (6) en dochter (5). Komt zoals hij dat zelf noemt uit een alternatief-aristocratisch milieu. Hij is iemand uit het rode boekje, ofwel met blauw bloed. Georges Baron D'Aulnis dus. Woont in de Jordaan in Amsterdam "Ik woonde hier nog maar net toen "Dikke Joop naar me toe kwam en zei: ik hoor datje baron bent. Nou daar hoefje niet moeilijk over te doen, want een eindje terug woont De Koning en verderop in straat woont De Graaf'. En zo is 't maar net, vindt Georges. Als de buitendeur opengaat sta je eigenlijk al meteen in de huiskamer. Het huis van Georges en zijn kinderen is niet groot. Er heerst een gezellig, rom melige sfeer. Ik word met kof fie in een stoel geplant en of ik me maar even rustig wil hou den. Georges moet eerste zijn ingezonden stuk aan de Volkskrant aftikken. Het gaat over echtscheiding en de ge volgen daarvan voor de kin deren. Dit onderwerp be heerst op dit ogenblik een groot deel van zijn leven. Hij heeft zijn vaste baan moeten opgeven, omdat hi j thuis voor zijn kinderen wil zorgen. "Een goed half jaar geleden op 15 mei, besloot mijn vrouw (de scheiding is nog niet offi cieel) opeens de kinderen aan mij af te staan. Nadat wij uit elkaar gingen is dat altijd mijn grootste wens geweest. Zij betekenen heel veel voor me en daarom wil ik ze bij me hebben. Ik was dan ook erg gelukkig met haar beslissing. Het is helaas nog steeds zo, dat wanneer de vrouw na een scheiding de kinderen wil houden je als man niets hebt in te brengen. De wet gaat er nog steeds van uit. dat moe der en kind een onafscheide lijke, natuurlijk biologische twee-eenheid vormen. Met de komst van de kinderen kwam ik voor allerlei proble men te staan. Zo kon ik moei lijk aan een baan dicht bij huis komen. Ik was in de po sitie waarin heel veel vrou wen verkeren. Wanneer ik ergens sol liciteerde en vertelde dat ik een 'alleenstaande vader' was kwamen de vragen los. Wat AnneloesTimmerije denkt u te doen als één van de kinderen ziek wordt? U moet zeker altijd op tijd thuis zijn? Ik heb toen geprobeerd iets voor mijzelf te beginnen, maar dat is op niets uitgelo pen. Ik kon niets investeren, want ik had geen geld. De leefkosten van mijn vrouw en kinderen moesten ook betaald worden. Het vinden van goede woon ruimte heeft nog heel wat voe ten in de aarde gehad. Bij het centraal bureau voor huisves ting kwam ik op een wacht lijst te staan en zou daar de eerste twee jaar niet vandaan komen. Maar ik moest en ik zou een goed huis voor mij en mijn kinderen zien te vinden. Als de rechter me er straks naar vraagt moet ik kunnen zeggen: ik heb een goed huis voor ze met voldoende ruim te, kom maar kijken! Na veel omzwervingen - ik heb nog een tijdje in een garage gewoond - kon ik dit huis ko pen. Een familielid bood aan de hypotheek te verstrekken. Dansstudio Mijn vriendin is zeer intensief bij ons gezin betrokken. Zij is actrice en is veel weg voor haar werk. Wij zijn van plan om samen een dansstudio te beginnen. Hier vlak om de hoek is een ruimte te huur, die daarvoor in aanmerking komt. Ik zal dan vooral als be heerder en zakelijk leider gaan functioneren. Mijn vriendin wil tapdanslessen geven. Op die manier kan ik mijn eigen tijd een beetje in delen. Ik kan af en toe naar huis gaan als dat nodig is, of de kinderen uit school halen. Ik ben een tegenstander van crèches en andere opvang centra voor kinderen. Daar om hebben we een meisje ge nomen, die ze kan opvangen als ik niet thuis kan zijn. Ze komt uit Engeland, een werk studente. Ze woont hier gra tis, eet hier en verder krijgt ze elke week zakgeld. Dit is voor ons de enige mogelijkheid. Een Nederlandse kracht zou te veel geld kosten. De huis houdelijke taken worden over het meisje, mijn vriendin en mij verdeeld. Dat gaat erg goed. Genegenheid Mijn vriendin heeft de taak van de moeder op zich genomen. De kinderen en zij hebben een natuurlijke genegenheid voor elkaar. Zij is werkelijk fantas tisch met ze. Een krachtige, consequente opvoedster. Ik geloof, dat dat mijn kinderen heel goed heeft gedaan. Zij waren natuurlijk toch wat uit het lood geslagen door alle ge beurtenissen. De eerste twee jaar hebben ze bij hun moeder gewoond. In de week-ends waren ze altijd bij mij, zodat de overgang niet al te plotse ling voor ze is geweest. Mijn zoon, die veel meer een ge voelsmens is dan mijn doch ter, is de eerste maand dat ze bij mij waren erg in zichzelf gekeerd geweest. Kinderen hebben een sterk loyaliteits besef. Zij zullen niet snel de ene ouder tegenover de ande re veroordelen. Met veel extra aandacht en de goe de begeleiding die hij op school kreeg is hij er weer bo venop gekomen. Ik vind dat mijn kinderen gezonde, vro lijke en levenslustige jonge mensen zijn. Ik ben erg blij, dat ze alle twee op een goede school zitten. Afwijkend ge drag wordt meteen opge merkt en de school geelt die kinderen dan extra begelei ding. We hebben het nu heel fijn samen. Alles in dit huis hebben we zelf opgebouwd. Het is heerlijk om met de kin deren thuis te zijn. Om met ze te praten, of spelletjes te doen. Zij zijn altijd heel be langrijk voor me geweest. Ik was destijds net zo zwanger las hun moeder. De meeste moeite heb ik gehad met de reglementen van so ciale instanties als huisves ting en de Raad van Kinder bescherming. Er gelden hier heel strakke regels. Regels die zijn opgesteld voor de meerderheid, maar geen of nauwelijks ruimte bieden aan een enkeling. Er zou wat dat betreft heel wat verbeterd kunnen worden. Een beetje meer clementie voor minder- heidsgroepen zou geen kwaad kunnen. Ik bedoel hiermee te zeggen, dat een ge scheiden vader echt moet vechten als hij zijn kinderen wil behouden. Het is maar zo gewoon dat een kind bij de moeder blijft. Verzet Je krijgt voortdurend te horen welke rechten je wel en welke je niet hebt. Daar heb ik me tot het uiterste tegen verzet en dat zal ik altijd blijven doen De enige die ergens recht op heeft is het kind. Het heeft recht op ouders. Of die nou gescheiden zijn of niet. Of het kind nu aan de moeder of aan de vader is toegewezen, het maakt niet uit. Het enige wat je als ouders hebt is plicht. Plicht ten opzichte van je kin deren. Ouders hopen met een scheiding een oplossing te vinden, maar voor de kinde ren is het een probleem. Zij worden er de dupe van terwijl ze er niets aan kunnen doen. Je hebt ze tenslotte op de we reld gezet. Daarom komen bij mij de kinderen op de eerste plaats. Ook al kost het mij m'n baan, m'n geld, m'n alles. Zij zijn mijn eerste verantwoor delijkheid. Ook al kom ik daardoor zelf in de proble men. Er schort dus nogal wat aan die wetgeving. Daar ben ik niet tevreden over. Begrijp me goed, ik wil niets afschuiven. Tenslotte ben ik door mijn ei gen toedoen in deze situatie terecht gekomen, maar voor mij is het duidelijk dat er hier en daar wel wat moet veran deren. Het is anders vechten tegen de bierkaai. Ik heb een hoop te danken aan mijn instelling. Ik ben een ra s-optimist, niet te kraken ge woon. Het leven is tekort om ruzie te maken" Georges staart voor zich uit en zucht. 'Tja, de muren van het leven zijn behangen met zor gen, en daarin heb ik een aan zienlijk aandeel. Ik weet af en toe niet hoe ik de eindjes aan elkaar moet knopen. Toch ben ik nu heel tevreden en gelukkig met mijn twee kinderen en mijn vriendin" BAARLO/LEIDEN - De kolenkachel brandt be haaglijk, een grote rij stevlaai staat op tafel en de koffie pruttelt op het vuur. De schoondoch ter zit op de poef, doch ter Rietje neemt plaats op het puntje van de bank. Diny en Lambert zitten ieder op een de gelijke leunstoel. De ka mer lijkt nu vol. Toch zaten ze hier dikwijls met z'n twaalven. Toen ze acht kinderen hadden, waren er drie onder de twee jaar. Daar hoorde Rietje (nu twintig) bij, een peuter met een aangeboren hartafwij king. Dat betekende veel ex tra zorg en op en neer rennen naar het Groene Kruis. Hulp konden ze niet betalen. En het was nog een hele klus om elke dag 79 broekjes en luiers ha gelwit aan de lijn te krijgen. "Ik weet zelf ook niet meer hoe ik dat allemaal voor el kaar heb gekregen", zegt Di ny. "Ik gooide nooit iets weg, zelfs van oude interlocks maakten we nog onderbroe ken voor de kinderen. Ik merk dat mijn dochters dat nu ook hebben. Ik zag laatst dat ze de knopen van het slechte goed afhaalden". Trots laat ze haar eigen kno- penpotje zien De kolenman belt. Honderd twintig kilo antraciet wordt gebracht. Bert wordt cr met geld op uitgestuurd. "We heb ben er vaak over nagedacht om op centrale verwarming over te gaan, maar gezien de stijgende hypotheekrenten en aardgaskosten zien we er steeds van af. Het gebruik van kolen heb je in de hand. Een dikke trui helpt heus, als je het wat zuiniger aan moet doen. Het is niet makkelijk om met twee studerende kin deren het hoofd boven water te houden". De anderen bea men dit. Badhanddoeken "Toch, als ik het leven over mocht doen", gaat moeder 'verder, "zou ik het precies Familie Gielen: v.l.n.r. Moeder en vader Gielen, dochter Rietje en schoondochter Marian. eender doen". Dochter Rietje vraagt verbaasd:"Toch geen tien kinderen meer hè?". Ze aarzelt even. "Nee, mijn kin deren zou ik dat niet meer gunnen. Ruimer wonen en meer financiële armslag is ook heel wat". Ze stoot haar man even aan. Ze vindt het fijn dat hij vandaag vrij is. "Ik voel me met kleine dingen gelukkig. Badhanddoeken bijvoorbeeld". Iedereen bulkt van het lachen. Pa legt uit dat dat haar mooiste huwelijksca deau was. "Het is niet zo dat wij nooit eens een keer in de put zitten en alleen maar met opgewekte gezichten door het huis lopen. Nee, als ik mij rot voel, ga ik schilderen tot diep in de nacht. Of mijn man en ik pak ken de auto en trekken samen de bossen in. Op zoek naar denneappels, prima aan- maakhout voor de kolenka chel. Ik heb geprobeerd onze levens houding op de kinderen over te brengen. Bij een paar weet ik zeker dat het is gelukt. Zij laten zich door niets en nie mand van de wijs brengen. Aan statussymbolen hebben we nooit gedaan. Je moet je zelf niet overal de zin in ge ven. En de kinderen evenmin. Bij de verjaardagen zorgden we altijd voor iets leuks. Ze mochten vriendjes en vrien dinnetjes uitnodigen en dan speelden we Bingo. Iedereen kreeg een klein prijsje en ging met iets lekkers de deur uit. Ik herinner mij het moment nog goed dat één van mijn zo nen dreinend na afloop zei- :"Waarom heb je geen patat gebakken? Dat hoort toch bij een verjaardag". Nu aan dat soort grillen gaf ik niet toe. Waar ik tegenwoordig wel eens moe van wordt, is van al die protesten. Ze kletsen alle maal tc veel. Ze moeten meer doen. Alles wordt uit elkaar gerafeld". Ineens schiet ze in de lach. "Ja ik klets ook wel veel.... Het kan tegenwoordig haast niet meer in Nederland: een gezin van tien kinderen. Dat zien Lambert en Diny Gielen-Jacobs, beiden 57 jaar oud, ook wel. Toch hebben ze er nog veel schik in en zouden ze het precies zo overdoen. Ineen klein huis, op de hoek van een rijtje, zijn hun zes dochters en vier zonen groot gebracht. De familie woont in Baarlo, samen met Maasbree. een 4000 inwoners tellende gemeente onder de rook van Venlo. De drie jongsten (20.17.151 zijn nog thuis De rest - op eeri uitgezonderd - woont en werkt in de omgeving van Baarlo. De oudste zoon isnaar 'Holland' (Utrecht) getrokken. Al veertig jaar werkt vader Lambert in de bouw. de laatste jaren als uitvoerder. Diny. is de spil in het gezin waar alles om draait. Op een sympathieke manier heeft zij de touwtjes stevig in handen. Oprecht vertellen ze dat ze beiden, ondanks moeilijkheden en tegenslagen, nog steeds gelukkig leven. Eerste schrik Veel heeft in het gezin Gielen om Rietje gedraaid. Ze mocht niet sporten of zwemmen, al lemaal dingen die ze toch pro beerde te doen. Toen de huis arts er na drie maanden mee voor de dag kwam schrokken we erg. "Na het gehoord te hebben ben ik met Rietje in de kinderwagen de hele mid dag boodschappen gaan doen en heb thuis de boel de boel gelaten. Ik moest weg. Enkele avonden later zag ik een tv- programma over achterlijke kinderen. Onmiddellijk dacht ik bij mezelf: het kan nog er ger. Wat moet dat een opgave zijn. Van de ene op de andere minuut kon ik het aan. In de watten hebben we haar nooit gelegd. Ze draaide gewoon mee met de rest van het gezin. De ergste momenten vonden we eigenlijk als we weer voor de beslissing of ze haar wel of niet moesten opereren. Toch hadden we zelf heel goed in de gaten dat het moest gebeu ren. Ze had vaak last van dui zelingen en raakte dan be wusteloos". Alle onderzoeken, operaties en controles vonden steeds plaats in het Academisch Zie kenhuis Leiden. Reistijd: ruim drie uur. Na de derde operatie, op 11-jarige leeftijd, was het nog niet goed met het hart van Rietje. "De artsen hadden al gezegd dat als ze achttien was er nog veel meer moest gebeuren. Voor ons hoefde het niet meer. Dat klinkt nu heel egoïstisch, maar we leefden elke keer weer in een verschrikkelijke door Saskia Stoelinga spanning. Na een paar weken leg je je er toch bij neer. Ze had geen toekomst, ze kon niet voor de uitzet sparen. Het vertrouwen in de hartspe cialisten hebben wij. zelfs na alarmerende publicaties, nooit verloren. Voor deze art sen in Leiden niets dan lof. Elk moment van de dag mochten we bij haar zijn en er werd steeds precies verteld wat ze hadden gedaan en wat haar verdere kansen waren. Heel wat vlaaien heb ik voor hen meegesleept". Wachttijden Rietje zit er rustig bij. Tegen de operatie heeft ze nauwelijks opgezien. Het nare vond ze ei genlijk de wachttijden. Bijna een jaar heeft het geduurd eer ze boven aan de opnamelijst stond. "En maar sinaasappels moeten eten van mijn moeder om in conditie te blijven", grapt ze Moeder Gielen had het beste met haar dochter voor. Elke dag was ze weer present. De ene keer sliep ze in het zieken huis en de andere keer bij haar zoon in Utrecht. Zij heeft haar dochter door en door le- ren kennen. "Toen ze na de operatie op een dag tegen mij zei:"Ik ga dood", dacht ik. daar moet ik iets aan doen. Dit mag niet ge beuren, ze heeft nu zolang ge vochten. Het is gelukt. Ze is er nu weer aardig bovenop. Oh nee, bij de andere kinderen was geen spoor van jalouzie te ontdekken. Integendeel om de beurt draaiden ze telefoon dienst om al het nieuws te ver nemen. En ze zorgden voor vader, die kon heel slecht te gen al die spanning. Als het werk het toe liet kwam hij ook naar Leiden". "Ik heb veel kracht geput uit mijn geloof. Vaak dacht ik, stel je voor, de mensen die he lemaal niets hebben om op te rug te vallen. En we lopen heus niet te preken hoor. Ik heb tijdens mijn hele leven er varen dat er altijd wel een op lossing komt. Je moet daar natuurlijk wel zelf iets aan doen". Op de vraag of ze na die opera ties van Rietje anders zijn gaan leven antwoordt Vader Gielen onmiddellijk: "Be wuster, we maken ons niet meer zo druk om een nieuw bankstel of stoel. We probe ren het zo goed mogelijk te doen in het leven". Diny Gie len knikt en zegt: "Hier op het dorp zeggen ze wel eens tegen mij:"Oh je zou het zo goed kunnen hebben als al je werkende kinderen je wat ex tra geld gavenKei zegt ze:"Ik zou het niet willen! Ik weet dat ze er zelf hele goede dingen mee doen Mijn zoon in Utrecht geeft elke maand geld voor een jongen in de Derde Wereld, die hij heef* geadopteerd. Deze „ongen is zelfs al een keer in Nederland geweest. Ook hier in Baarlo en je zag gewoon dat hij erg dankbaar was dat hij de mo gelijkheid had om tc stude ren. Moet ik dat geld dan heb ben?'

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23