Wanneer er hier inbrekers komen helpen we meezoeken Nee. niet we hoeven helemaal te baden in luxe..." Mini Maxi 4B32SS3- INKOMEN WOENSDAG 24 DECEMBER 191 AP LEIDEN - "Wanneer er hier nog eens inbrekers komen, zeggen we: wacht even, we helpen meezoeken". De familie Donker is een van de vele gezinnen in Nederland die rond moet komen van een minimum inko men. De heer Donker werkt als ma gazijnbediende in een van de rijksinstellingen. Van zijn loon moet hij vrouw en zes kinderen, in de leeftijd van negen tot zes tien jaar, onderhouden. Dat be tekent voor Donker (43) en zijn vrouw (41) een leven van con stant zuinig aan doen en goo chelen met het geld. In ieder geval, het geld gaat zo schoon op dat er voor inbrekers weinig te halen valt. Mevrouw: "Vooral met nog jonge kinderen is het erg moeilijk. Ze zijn net op een erg dure leeftijd. Zelf kom ik ook uit een groot gezin en mijn ouders hadden het niet breed. Voor mijn moeder was het een hele verlichting toen de kinde ren eenmaal oud genoeg waren om erbij te verdienen. Wat dat betreft hebben wij het nu nog slechter; de leerplicht duurt te genwoordig veel langer" Het echtpaar Donker was be reid in hun gerenoveerde wc ning in Leiden-Noord over hun inkomen te praten. Vraag 1. Vindt u dat uw inko men hoog genoeg is? Wat is genoeg? In deze tijd kun je nooit genoeg hebben. De prij zen vliegen immers bijna we kelijks omhoog. In de super markt kom je dingen tegen waar de prijsjes driedubbel op geplakt zijn. Genoeg geld is ook afhankelijk van watje behoef ten zijn. Wij gaan bijvoorbeeld nooit met vakantie. Het vakan tiegeld besteden we alleen aan hoognodige zaken. Zelfs een dagje uit is met zes kinderen amper op te brengen. En een au to? Alsjeblieft niet, we zouden niet weten waarvan. Op het ogenblik hebben we niet eens het geld om de defecte wasma chine te laten repareren. De was wordt nu gedaan op zo'n ou derwetse sneldraaier. Om wat vrijer te kunnen leven zouden we minstens 400 gulden extra moeten hebben. Dan zouden we eens wat opzij kunnen leggen voor bijvoorbeeld een nieuw bankstel". "Wat we echt nodig hebben ko pen we, maar meer ook niet. We kunnen het ons niet permitte ren om gekke dingen te doen Om bijvoorbeeld maar aan te schaffen wat in ons hoofd op komt. Die verleiding moeten we weerstaan". Mevrouw Donker "Als ik een leuk truitje zie han gen, ga ik dat heus niet kopen, dan geef ik voor dat geld liever iets nieuws aan de kinderen. En dat lukt soms nog niet eens. Zo is de bril van mijn zoontje nu stuk. Die hebben we met velpon weer aan elkaar gelijmd. Voor een nieuw montuur zal hij moe ten wachten tot het vakantie geld binnen is" Vraag 3. Als u tien procent moest bezuinigen. Hoe deed u dat dan? "Nog zuiniger dan we nu al zijn kan haast niet. Ja, we zouden de televisie moeten afschaffen, nog meer lampen uitlaten, of helemaal ophouden met roken. Donker in zijn gerenoveerde woning in Leiden-Noord: "Nog zuiniger dan we nu al zijn kan haast niet' Inkomen: Salaris (netto) 1850 Kinderbijslag 900 Uitgaven: (vaste lasten die maandelijks terugkeren. Naast deze uitga ven zijn er natuurlijk nog tal van eenmalige of jaarlijkse uit gaven). Huur 187 Verzekering 78 Gasllicht 78 Aflossen lening 150 Bijdrage Boddaertst. 22.50 Stadskabei 12.50 Krant 15 Rijnland 13 Huishoudgeld 1000 We zijn echter al ontzettend zuinig met energie, en we roken al witte shag omdat dat goed koper is. De televisie is zwart wit en die laten we staan tot hij bij wijze van spreken uit elkaar valt. Nee, we zouden wel hele gekke dingen moeten doen als we nog minder geld kregen: de kinde ren met kapotte kleren laten lo pen of uit het ziekenfonds gaan. Trouwens, als we nog meer moesten bezuinigen, waarom zou je dan nog werken? Je mag het wel niet zeggen, maar men sen met een uitkering hebben het soms beter dan wij met een minimum inkomen. Als wij een loonsverhoging krijgen wordt die direct weer teniet gedaan door een verhoging van de prij zen. Van die loon-prijsspiraal worden alleen de rijken maar rijker" Vraag 4. Spaart U? "Daar kunnen we heel kort over zijn: Nee. Alles wat er is gaat op. We zijn al blij als we met het geld uitkomen, laat staan dat we er nog van zouden.overhouden. Potjes maken voor speciale uit gaven of een huishoudboekje bijhouden is totaal overbodig. Vraag 5. Heeft U schulden? We hebben wel een lening lopen bij de Kredietbank. Dat hebben we gedaan om iets ruimer in het geld te zitten, niet om het een of andere luxe voorwerp aan te schaffen. Er zijn namelijk uit gaven die gewoon niet van het loon afkunnen. Bijvoorbeeld nieuwe jasjes voor de kinderen of vloerbedekking. We vinden het geen probleem dat we deze schuld hebben, want we kunnen hem iedere maand aflossen. Er zijn ook mensen die maar aan kopen terwijl ze, als het op betalen aankomt, niet weten waar ze het geld vandaan moeten halen. Je weet dan toch zeker datje naar de verdommenis gaat?" Vraag 6. Wat geeft u uit aan de. kinderen? Dat is heel moeilijk te zeggen. We trekken bijvoorbeeld geen vast bedrag uit voor de kleding. Als het kan, kan het; als het niet kan, niet Ze zitten geen van al len op een vereniging, maar de scholen kosten natuurlijk heel wat geld. Dat loopt perjaar inde honderden guldens. We krijgen wel studiefinanciering, maar dat is lang niet genoeg. Dit jaar is die zelfs met de helft vermin derd. En denk maar niet datje er bent als je het schoolgeld en de boeken hebt betaald. Zo'n mentor kan het ineens in zijn kop krijgen om met de hele klas een week naar Londen te gaan of gezellig Indisch te gaan eten. Van zijn kant is dat makkelijk voorgesteld, maar hij vergeet waarschijnlijk dat de ouders moeten dokken. Het is ook niet leuk wanneer de kinderen van klasgenootjes horen dat die een fiets hebben gekregen voor hun rapport. Met zes kinderen is dat gewoon niet te doen". Vraag 7. Wat zet u op tafel met Kerstmis? Met de Kerstdagen hebben we meestal een rollade. Verder niet veel extra's. Of we een Kerst boom nemen, weten we nog niet. Vraag 8. Denkt u dat het voor uw geluk veel uitmaakt wat u verdient? Geld heeft in heel belangrijke mate invloed op het geluk. Ze zeggen wel dat geld niet geluk kig maakt, maar het is wel ver domde makkelijk als je het hebt. Je kunt gewoon niet pret tig leven als je constant in de armoe zit. Wanneer je genoeg geld hebt, ben je in ieder geval je geldzorgen kwijt en dus een stuk gelukkiger. Als je niet ge zond bent heb je daar natuurlijk ook niet veel aan, maar toch, geld kan het leven een stuk eenvoudiger maken. ZOETERWOUDE - An- dré de Jong komt een half uurtje te laat bin nenstormen voor de af spraak: het werk blijft trekken. Als directeur van de Groenoordhal- len en Stadsgehoorzaal maakt hij rustig zeven tig uur per week. Vrije avonden zijn schaars, toegespitst op het weekeinde. Hij heeft nog veertig vakantieda gen staan. Kan moeilijk worden gemist. Twee weken per jaar trekt hij er wel uit, en dan wordt ook een bedrag van vijf-, zesduizend gulden betaald om de vakan tie wat het weer betreft in elk geval te doen slagen. Ter 'compensatie' is er zijn inko men: ruim negentigduizend gulden per jaar. Omdat hij hoofd van dienst is bij de ge meente wordt overwerk niet extra betaald. Het huis: type twee onder één kap in het landelijke Zoetcr- woude Ruim (zes kamers), gezellig ingericht: veel antiek, een leren bankstel, een bran dende open haard. De kleu- ren-tv van forse afmetingen staat er nog niet zó lang. "Vo rig jaar bracht ik mijn oude zwart-wit toestel weg om 'm te laten repareren. Toen vroeg iedereen me vol verbazing: heb je dan nog geen kleuren- tv? Man, die heb ik al jaren staan. En toen hebben we er maar meteen één gekocht." zegt André de Jong er over- .Een modaal gezin: Man (38), vrouw Riek (38) en twee kin deren van acht en vier. De ou ders komen beiden uit een midden-klasse gezin. Zijn va der had een stalhouderij, de hare was beroepsmilitair. Door de drukte op zijn werk is hij eigenlijk vergeten zijn vrouw te vertellen waar het gesprek over zou gaan, maar dat is geen probleem. "Nee hoor, we zijn makkelijke mensen." Beiden beweren veel te hechten aan het woongenot, maar dat hoeft niet uit luxe-zaken te bestaan. Een afwasmachine vinden ze overbodig, een luxe keuken is er ook niet. Vraag 1: Vindt u dat uw inko men hoog genoeg is? Beiden volmondig: "Ja hoor. Nee, we hoeven niet te baden in luxe. Wat moeten we meer? Hij: Ja. Zij: Ja? Nou, niet altijd. We zeggen wel heel gericht: vandaag gaan we dat en dat kopen. Kleding bijvoorbeeld. En naar de supermarkt gaan we met een briefje, en daar wijk ik nauwelijks van af. Nee, we smijten er niet mee. Wel kopen we soms iets spon taan. Een wekkerradio pas nog, die was zó goedkoop. En maiilotjcs voor de kinderen, in de aanbieding. Daar heb ik dan veel plezier van. En bloe men, rozen bijvoorbeeld. In het begin kochten we wel din gen voor het huis, antiek en zo, maar nou niet meer. We namen van vakantie wel eens vloerkleden mee enzo. Nee, daar hebben we nooit spijt van gehad. Daar zijn we ge loof ik veel te nadenkend Vraag 3: Als u tien procent zou moeten bezuinigen, hoe deed udat dan? Inkomen: Salaris bruto 7312; netto 4199 per maand Kinderbijslag 200- Uitgaven: de vaste lasten en de kleinere uitgaven, die in ieder geval elke maand terugkeren: Hypotheek huis 800 Levensmiddelen 680 Kleding 550 Auto (benzine, belasting, verzekeringen) 510 Gas/licht 222 Verzekeringen 65 Ziektekostenverzekering 167 Onroerend goedbelasling 25 Krant, weekbladen 45 Milieuheffing, riool recht e.d. 15 Kinder)boeken 50 Oppas 100 Giften, acties 70 Cursussen,verenigingen 140 Bloemen 80 "Op kleding. Daar geven we nu toch wel zo'n zevenduizend gulden per jaar voor uit. Maar ja, we moeten nogal eens re presentatieve kleren kopen. Kwaliteit is nu eenmaal niet goedkoop, dus een pak van honderd gulden, dat kan niet. Maar als we zouden moeten bezuinigen, nou, dan maar geen representatieve kleren en dan maar geen Bommel schoenen. En dan een jurk van 150 gulden in plaats van imiiai André de Jong 400 gulden. Nee, niet op het eten. Ik zou niet weten hóe." Hij: "Maar je zou je wel kun nen afvragen: moet ik elke dag tussen de middag naar huis? Ik doe dat om de kinde ren even te zien, 's avonds lig gen ze vaak al in bed als ik thuiskom, maar dat kost wel een sloot benzine natuurlijk." Vraag 4: Spaart U? Vraag 5: Heeft u schulden? "Nee, op de hypotheek na na tuurlijk. En ik betaal elk jaar nog 120 gulden aan een stu diebeurs van vroeger. Het lijkt me afschuwelijk om naast de sores van het werk nog de zorgen over die schul den te hebben. Ja kijk. uit be lastingoverwegingen kan het natuurlijk gunstig zijn om het schuldenpakket te vergroten. Maar om je erin onder te dom pelen? Nee, je moet niet ver der springen dan je polsstok lang is." Zij: "Tja, kleding natuurlijk. Ik ga nooit naar C A ofzo, koop altijd duurdere kleren voor de kinderen. Wat heb je eraan als iets na één keer wassen in een vod is veranderd? Nee, dan liever wat duurder dat het dan een halfjaar er goed blijft uit zien. En ik koop altijd merk- schoenen voor ze. Verder zijn ze niet verwend, zakgeld krij gen ze niet." Hij: "Ik stop ze af en toe wat los geld toe maar dat wordt dan in een potje voor Unicef gestopt.Ze gaan op gymnastiek, maar dat is een lachertje, dat kost geloof ik een riks per maand. En de oudste rijdt paard, dat is wel wat duurder, 57 gulden per maand." "We hebben het er pas nog over geha'd, dat we er geen vreet partij van willen maken. Bij ons in elk geval geen wild. De eerste dag vieren we gewoon met de kinderen, nou die zijn gek op macaroni. Of mis schien maken we nasi. De tweede dag vieren we met de ouders en daar maken we wel wat van. Maar dan vooral in de tafelversiering. Bloemen, het servies en het zilveren be stek. Eén keer per jaar zetten we de handgeslepen kristal len glazen op tafel. Echt, de aankleding doet bij ons meer dan het eten. We houden het op kleine dingetjes, zo'n beetje de Franse keuken. Een gegarneerd kalfsbiefstukje ofzo. Een geflambeerd toetje. Het hoeft allemaal niet zo duur te zijn. Cognac heeft ie dereen wel in huis, een blikje kersen ook, nou, dat is dan het toetje. Nee, dat kost bij ons niet veel meer dan normaal." Vraag 8: Denkt u dat het voor uw geluk, uw welzijn, veel uit maakt wat u verdient? "Nee, geen barst. Ik heb zo vaak om me heen gezien dat men sen die het breed hadden, on gelukkig waren vanwege een bepaalde ziekte, een ongeluk kig kind. Natuurlijk, je went aan een bepaald salaris en je maakt het op. Je bestedings patroon komt daaruit voort. Maar de sfeer, de gezelligheid niet. Onze oude studentenka mers met sinaasappelkistjes waren óók heel gezellig. Die sfeer, die maak je zelf."

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 22