Geen regels voor gebruik nitriet Papierfabriek failliet: 270 mensen op straat Uitvoer Japanse auto's komend jaar niet minder kort zakelijk Akzo verschaft opheldering Miljoenenorder voor scheepswerf Marktberichten Stakingen machinisten Belgische spoorwegen 1,26 WOENSDAG 24 DECEMBER 1981 NS-fietsen De Nederlandse Spoorwegen heb ben een miljoenen-order ge plaatst. Deze keer gaat het eens niet om treinen maar om de leve ring van 5400 fietsen die voor twee miljoen gulden bij derijwie- lenfabriek Sparta in Apeldoorn zijn besteld. De nieuwe karretjes moeten voor Pasen allemaal zijn afgeleverd en ze dienen ter ver vanging van de huidige NS-fiets- vloot. NS is volgens eigen zeggen de grootste fietsenverhuurder van ons land. Per jaar worden er in de tachtig NS-fietsenstellingen 100.000 fietsen verhuurd. Alcohol Om tot een beperking tekomen van chloorfluorkoolwaterstoffen (CFK's) in spuitbussen kunnen de Nederlandse spuitbusfabrie kanten binnenkort belastingvrije alcohol krijgen. Mr. Ginjaar (volksgezondheid en milieuhy giëne) heeft hierover overeen stemming bereikt met staatsse cretaris Van Amelsvoort (finan ciën). Het akkoord moet nog na der worden uitgewerkt. Chloorfluorkoolwaterstoffen die nen in spuitbussen als drijfgas en oplosmiddel. CFK's worden er van verdacht de ozonlaag rond de aarde aan te tasten. Daarvan on dervinden vooral landbouwge wassen en zeedieren schade en loopt de mens een verhoogd risi co op huidkanker, omdat de ul traviolette straling te groot wordt. Kredietbeperking De Nederlandsche Bank heeft met de banken en de PTT afgespro ken de kredietbeperkende maat regelen in 1981 voort te zetten. De groei van de korte kredieten aan de private sector en de lange uit zettingen, voorzover niet gefinan cierd met kapitaalmarktmidde len, spaargelden en andere lang aangetrokken middelen, zal in geheel 1981 beperkt blijven tot 6 procent. Voor 1980 heeft een groeipercentage van 8 gegolden. Bij de vaststelling van 8 procent in uitgegaan van een grotere econo mische groei dan in feite is be reikt en thans voor 1981 wordt verwacht. Banken en PTT heb ben dit jaar tot en met oktober steeds ruimschoots aan de norm voldaan. Het ziet er naar uit dat ook eind 1980 deze norm niet zal worden overschreden. De dan eventueel resterende ruimte blijft voorde betrokken instellin gen in 1981 ter beschikking, zo heeft de Nederlandsche Bank be kendgemaakt. Taxaties Is een aquarel van Weissenburch 4000 gulden waard of 15.000? Is de waarde van een antieke klok 1000 gulden of 3800? Met deze ui tersten kunnen mensen worden geconfronteerd die hun kostbaar heden door verschillende taxa teurs laten waarderen. Dit ont dekte de Consumentenbond die een flink aantal kostbaarheden liet beoordelen. De bond beschrijft in zijn blad Con sumentengids zijn ervaringen met taxateurs. De belangrijkste conclusie is dat het voor de con sument onmogelijk is om goede van slechte taxateurs te onder scheiden. Ook als een taxateur "beëdigd is wil dat nog niet zeg gen dat hij juiste taxaties ver richt". EERBEEK (ANP) - De rechtbank in Zutphen heeft gisteren Hen spapier b.v. in Eerbeek failliet verklaard. De 270 werknemers zullen worden ontslagen. Twee honderd van hen waren al op non-actief gesteld. De bewindvoerder van Henspapier deelde het personeel gistermid dag mee, dat hij alsnog zou probe ren het bedrijf of delen daarvan te verkopen, maar er zijn op dit mo ment geen gegadigden. Twee se rieuze gegadigden uit Zwitser land en België hebben onlangs af gehaakt. Henspapier kon ook niet rekenen op financiële steun van de over heid. Minister van Aardenne van economische zaken deelde twee weken geleden de Tweede Ka mer al mee, dat hij geen mogelijk heden zag om een sluiting van de Eerbeekse onderneming (fabriek en handelsmaatschappij) te voor komen. Directeur van Toledo van Henspa pier is erg teleurgesteld over het faillissement van zijn bedrijf, dat hij veertien jaar geleden opzette Volgens hem waren er nog kan sen. Ook de industriebond FNV reageerde gisteravond terneerge slagen. VLISSINGEN (ANP) - Rijkswaterstaat heeft gisteren samen met de aannemerscombinatie Dosbouw een order ge plaatst bij de BV scheepswerf De Mer- wede in Hardinxveld voor een bedrag van 45 miljoen gulden. Het gaat hier om het vierde werkschip dat wordt ingezet bij de bouw van de Ooster- schelde-stormvloedkering. De opdracht schept voor de scheepswerf De Merwede aanzienlijke werkgelegen heid. De bouwtijd van het schip zal één jaar bedragen. Het nieuwe schip wordt in af wachting van haar definitieve naam voorlopig "het afmeer en opschoonponton" ge noemd. Het zal gebruikt wor den bij het plaatsen van de pijlers in de stormvloedke ring. Het ponton zal even voor de pijlers geplaatst worden om zand en ander ongerief van de fundering te verwijde ren. Rijkswaterstaat heeft tot plaat sing van de order bij de Ne derlandse werf Merwede be sloten omdat deze werf heeft gegarandeerd het schip bin nen de beperkte beschikbare tijd op te leveren. UTRECHT - Voor de ingang van het Jaarbeursgebouw is gisteren een enorm kunstwerk geplaatst t~.v de kunstenaar André Volten. Het kunstwerk bestaat uit een 28 meter hoge roestvrij stalen zuil, met een gewicht van 30.000 kilogram. De zuil bestaat uit twee halfronde opstaande delen en wordt van binnenuit verlicht. DEN HAAG (ANP) - Akzo Chemie'heeft het mi nisterie van volksgezondheid gisteravond "di rect en volledig" ingelicht over de samenstelling van de koelvloeistof, die door het Zoetermeerse bedrijf Zephyr is gebruikt voor het koelsysteem in enkele bestelwagens van Iglo. voerder van de Maastrichtse keu ringsdienst kon gisteren nog niet meedelen, om hoeveel ijs het gaat en van welk merk. Vergoeding Een woordvoerder van Akzo heeft dit vanmorgen meegedeeld, na dat minister Ginjaar (volksge zondheid) in een Avro- radioprogramma had gezegd dat zijn ministerie niet op de hoogte was van het bestaan van nitriet in het systeem. De omstreden koelvloeistof is niet geleverd door Zephyr, maar door Akzo-Duitsland. Vanwege het fa brieksgeheim is een fabrikant niet verplicht de samenstelling van zijn produkt bekend te ma ken. Het koelsysteem is in Neder land overigens alleen aan Iglo ge leverd, niet aan andere bedrijven. "Bij de toepassing van nitriet is er waarschijnlijk niemand vanuit gegaan, dat er ooit een situatie zou ontstaan, waarbij koelvloei stoffen van een gesloten systeem in aanraking komen met levens middelen", aldus Akzo. Het be drijf wijst erop, dat er geen EG- bepalingen zijn voor de toepas sing van nitriet in koelvloeistof fen of voor een transport met een dergelijk koelsysteem. Onderzoek De keuringsdienst van waren in Maastricht heeft na urenlang on derzoek ook nitriet aangetroffen in een grootverpakking ijsstaven. Het pak werd teruggehaald uit één van de 29 winkels, die op 11 december zijn bevoorraad door de Iglo-koelwagen, waarin het koelsysteem, een vloeistof met nitriet, heeft gelekt. Een woord- Unilever heeft gisteren herhaald; dat Iglo zich als fabrikant verant woordelijk voelt voor de kwali teit van geleverde produkten. Als blijkt dat die bij aflevering gebre ken vertonen, waardoor schade wordt geleden, zal de schade wor den vergoed. In dit geval bete kent dat volgens een woordvoer ster van Unilever, dat er sprake kan zijn van een schadevergoe-r ding aan de nabestaanden van de; twee overleden vrouwen, als et een verband bestaat tussen het lek in het koelsysteem van de be stelwagen en de dood van de twee vrouwen. Minister Ginjaar heeft in het Avro- radioprogramma aangekondigd dat de levensmiddelenwetge ving, die voor het grootste gedeel te onder de warenwet valt, zal worden gewijzigd om scherpere controle mogelijk te maken. GROENTEVEILING KATWIJK AAN DEN RIJN (24-12-'80)-Waspeen AI - per kist 12.- 19.10. All 6,- 15,80. BI 20.- 23.70. Bil 4,- 11.90. Cl 7,90 9,80. CII 4,30 8,70. Aanvoer: 650 ton. Breekpeen BI per kist 6,20. Cl 8,50 10,80. Schorseneren A 2,03 2,12. B 0,64 70. C 0,12. BRUSSEL (AP) - Het treinverkeer in België zal met Kerstmis en nieuwjaar verstoord worden door een wilde staking van onafhanke lijke machinisten, die veront waardigd zijn over het feit dat een groot aantal van hen moet werken terwijl de meeste andere mensen de feestdagen vieren. De staking zal vandaag beginnen en morgenmiddag eindigen. Op 31 december wordt het werk om 12.00 uur neergelegd tot 12.00 uur de volgende dag. Volgens de onafhankelijke vak bond "Loco" kan het treinver keer met de feestdagen met 80 procent worden beperkt. Tevens eisen de machinisten betere ar- beids- en betalingsvoorwaarden. Een woordvoerder van de Belgi sche spoorwegen deelde mee dat alle internationale treinen en de meeste binnenlandse treinen zul len rijden, maar dat rekening moet worden gehouden met ver tragingen. In Engeland zal op eerste kerstdag het openbaar vervoer in het hele land stil te liggen. Op tweede kerstdag moeten de Engelsen re kening houden met een uiterst beperkt trein- en busverkeer. TOKIO (ANP) - Het ziet er niet naar uit dat autofabrikanten en rege ringen in het westen hun be zorgdheid over de toeneming van de werkloosheid in de auto industrie volgend jaar kunnen af leggen. De Japanse automakers lijken niet van zins hun uitvoer aan banden te leggen. Josjitada Fujimaki, een van de directeuren van Toyota Motor Company, heeft gezegd dat de export van auto's volgend jaar op een bijna even hoog peil zal staan als dit jaar. Hij is zich naar zijn zeggen wel bewust van de problemen in de Amerikaanse en de Europese auto-industrie. De uitvoer van Toyota komt dit jaar uit op 1,78 miljoen stuks; Fujimaki denkt dat er volgend jaar slechts 80.000 minder worden geëxporteerd. Toyota zal gedwongen zijn de prij zen van haar auto's te verhogen doordat de yen duurder wordt. De onderneming wil in elk geval niet het gevaar lopen beschul digd te worden van "dumping", het onder de kostprijs op dé markt brengen. De verkoop naar de Company wordt volgens Fuji maki volgend jaar iets kleiner. De mogelijkheden van elk land zul len afzonderlijk worden bezien. "We zijn begaan met de landen die een grote auto-industrie heb ben en die in de problemen zit ten", zei hij. De mogelijkheid be staat dat er landen zijn die hun eigen industrie gaan bescher men. Landen als Nederland, Bel gië en Luxemburg hebben geen grote auto-industrie en zullen dus niet gauw beschermende maatre gelen nemen. Deze panden kun nen belangrijke afzetmarkten voor Toyota worden, zo verklaar de Fujimaki. De mening van Fujimaki wordt ge deeld door Tsoeneo Nakajama, directeu'r van Nissan Motor com pany (Datsun). Hij heeft echter nog niet zo lang geleden ver klaard er bezorgd over te zijn dat de produktie weieens zou kun nen verminderen. Dat dit ontsla gen tot gevolg heeft gelooft hij niet. In de westerse auto industrie zijn honderdduizenden werklozen. Nakajama gaat er prat op dat er bij Nissan sinds 1949 geen gedwongen ontslagen zijn gevallen. Dit is overigens ook het geval bij de andere Japanse auto fabrikanten. Nakajama is direc teur van een fabriek waar 6200 werknemers met behulp van ruim honderd robots 37.000 au to's per maand maken. Nissan heeft in de zes maanden tot en met oktober 1,36 miljoen au to's verkocht, zestien procent meer dan de voorgaande zes maanden. De export was maar liefst 33 procent groter, waardoor een verslechtering bij de binnen landse afzet werd opgevangen. De verkoop naar de Verenigde Staten zal in de zes maanden tot en met april volgend jaar 300.000 stuks bedragen tegen 331.000 stuks in de voorgaande zes maan den. In totaal werden er toen 758.000 auto's in het buitenland verkocht. Japan is hiermee de Verenigde Staten als grootste au toproducent voorbij gestreefd. Mogelijk einde aan stijging rentevoet VS NEW YORK (Reuter) - Chase Man hattan Bank heeft gisteren de rente, die zij berekent over lenin- i gen aan de meest kredietwaardi- ge ondernemingen, het zoge- j noemde "prime rate" met één j procent verlaagd tot 20,5 procent. In financiële kringen in New York maakt men hieruit op, dat aan de buitensporige stijging, die de rentetarieven in de Verenigde j Staten sinds enige maanden te zien geven, een einde is gekomen, j Naar alle waarschijnlijkheid zul len andere Amerikaanse banken j het voorbeeld van Chase Manhat tan Bank volgen. De indruk dat de rentetarieven in I de Verenigde Staten hun hoogte punt hebben bereikt, heeft ertoe j geleid dat de belangstelling voor de dollar wat is afgenomen. De Amerikaanse munteenheid zakte gisteren dan ook wat in. Het pond sterling wist te profiteren van de koersdaling van de dollar. Bij de opening werd 2,35675 dol lar genoteerd. Later op de och tend werd dat 2,3715 dollar. Nieu we ontwikkelingen deden zich niet voor. De valutahandel ver liep kalm, er werd weinig omge zet. GOUD EN ZILVEK goud onbew. 40300 - 41000 vorige 40650 - 41350. bew. 38280 - 42640 vorige 38620 43010 BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - De handel heeft op de korte Kerstmarkt van vandaag niet erg veel te beteke nen gehad. Vlug werden hier en daar wat zaken gedaan, want om 12.15 uur was alles voorbij en men zal tot maandagmorgen moeten wachten om weer wat te kunnen ondernemen. De stem ming was enigszins onregelmatig en in verscheidene sectoren daalden de prijzen matig. Kon. Olie werd ruim f 2 lager ver handeld op f214,50 en KLM ver-; loor f 1,40 op f57,20. Akzo werd 30 cent minder waard op f 16,70. De banken waren op NMB na in reactie. ABN verloor f2,50 op f288,50 en Amrobank moest 50 cent terug tot f 60,80. NMB trok nog twee kwartjes aan tot f 202. In de bouwsector was Boskalis f 1,30 lager op f 81 en bij de uitge vers was Elsevier-NDU 3 in reactie op f 140. De obligatiemarkt gaf in het alge meen wat hogere noteringen te zien. Op de lokale markt werd de biedprijs voor Begemann f 10 verhoogd tot f115. Lokaal kon slechts in één periode worden gehandeld en om 12.15 uur werd de Amsterdamse effectenbeurs gesloten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 18