anAgt: 5 mei oe dan ook ïen vrije dag Kukident reinigt uwkunstgebit zoals eenborsteltje alle'én't niet kan. Regeringspartij wint opnieuw in Singapore LEZERS SCHRIJVEN Uit in de Randstad Kukident maakt uwkunstgebit grondig en hygiënisch schoon. 1980OENSDAG 24 DECEMBER 1980 ie betaalt is open vraag (EN HAAG (GPD)- Hoe dan ook, bevrijdingsdag zal weer jaarlijks een vrije dag zijn. De vraag of ambtenaren en andere werknemers bereid zijn er een snipperdag voor in te leveren, staat daar los van. Dat schrijft minister president Van Agt de Tweede Kamer rrijdag al kondigde Van Agt de jaarlijkse nationale feestdag op 5 mei aan (nu wordt bevrijdings dag om de vijfjaar gevierd). Toen zei hij ervan uit te gaan dat de Nederlanders bereid zijn een van hun vele vakantiedagen op die datum op te nemen. Een extra vrije dag zou onbetaalbaar zij- n. Oe stellige uitspraak van Van Agt in zijn brief aan de Kamer kan voor de ambtenaren in twee rich tingen uitpakken: zij worden ver plicht op 5 mei een snipperdag op te nemen, of regering en parle ment stellen 150 miljoen gulden beschikbaar om een extra vrije dag op rijkskosten mogelijk te maken. ïoe de nieuwe nationale feestdag door het bedrijfsleven moet wor den ingevoerd, is veel minder duidelijk. De regering kan werk nemers met verplichten op een bepaalde datum vrij te nemen. Evenmin kan zij de werkgevers opdragen iedereen op kosten van het bedrijf vrijaf te geven. Werkgevers en werknemers zullen in overleg tot een regeling voor 5 mei moeten komen, zoals ook voor koninginnedag het geval is. Op 30 april zijn sommige bedrij- ven wel gesloten, maar draaien i andere normaal door, afhankelijk van de afspraken tussen bazen en bonden. Van het overleg tussen de sociale partners zal afhangen wie op 5 mei vrij krijgt en wie niet. Ook de vraag of men die dag krijgt door betaald of er een snipperdag voor zal moeten inleveren moet daar worden beantwoord. De regeringsbeslissing tot Jaarlijk se viering van 5 mei als vrije dag" (Van Agt) is voor het bedrijfsle ven dan ook niet meer dan een aanbeveling, zegt een woordvoer der van het ministerie van sociale zaken. Van dwang kan geen spra ke zijn. Dat het overleg over bevrijdings dag niet eensgezind gevoerd zal worden, blijkt uit de adviezen die de regering nu al van werkgevers en vakbonden heeft gekregen over de herinvoering van een jaarlijkse 5-meiviering. Die ad viezen staan in Van Agts brief vermeld. De FNV en de centrale voor mid delbaar en hoger personeel zijn voorstanders van een vrije dag die door de baas wordt doorbe taald. De organisaties van werk gevers hebben echter gepleit voor handhaving van een feest om de vijf jaar. Het CNV sloot zich daarbij aan. SINGAPORE (Reuter) - De rege rende People's Action Party (PAP) van premier Lee Kuan Yew (foto) heeft gisteren op nieuw alle zetels in het parlement gewonnen tijdens de algemene verkiezingen. Het is de vierde maal dat de PAP hierin slaagt. Het zeteltal van het parlement was uitgebreid van 69 naar 75. In een eerste reactie zei premier Lee dat de verkiezingen aantoon den dat de bevolking van Singa pore een geweldig vertrouwen heeft in de regering. De PAP haalde ongeveer 75 procent van de stemmen hetgeen een lichte vooruitgang is vergeleken met de verkiezingen van 1976. De zeven, voornamelijk linkse op positiepartijen staan opnieuw voor vijf jaar buitenspel. De ver kiezingen zijn een jaar eerder ge houden wegens de in de ogen van de regering moeilijke internatio nale economische situatie. De op positie maakte bezwaar tegen de ze vervroeging. In 37 districten stelde zij geen kandidaten, zodat in slechts 38 districten hoefde te worden gestemd. Ongeveer 600.000 Singaporezen - de helft van het aantal kiesgerechtigden - togen naar de stembus. In Singa pore bestaat de opkomstplicht. Lee had tijdens de verkiezingscam pagne die wettelijk slechts negen dagen mag duren steeds beweerd dat het voor de rust in de stad staat absoluut noodzakelijk is dat zijn PAP alle zetels in het parle ment zou bezetten. Hij geloofde dat een oppositie in het parle ment slecht zou zijn voor de bui tenlandse investeringen in Singa pore. senaat moppert )ver haastwerk DEN HAAG (GPD) - Onder protest om de vliegende haast waarmee het onderwerp moest worden af gedaan, heeft de Eerste Kamer gisteren ingestemd met de ver hoging van accijnzen op sterke drank (30 cent per fles), sigaretten j (25 cent per pakje) en benzine (1 i cent per liter). Ook de regerings voorstellen om het minimum loon en de uitkeringen niet op 1 januari, maar pas zes maanden la ter te verhogen, kwamen er door. Sensgezind en luid mopperde de Eerste Kamer op de regering, die de voorstellen vlak voor de da tum van ingang (1 januari) aan de senatoren voorlegde. [inister Albeda bood namens de regering verontschuldigingen aan. „Maar ik besef dat het klinkt als het excuus van de dronkaard 1 die belooft nooit meer te zullen drinken", zei hij erbij. LEIDEN - Ook dit jaar was het traditionele kerstconcert dat gisteravond onder auspiciën van K O in de propvolle Stadsgehoorzaal werd gege ven, een feestelijke gebeurte nis, in de eerste plaats voor de twee werken van Vivaldi die op het programma stonden. 'De vier jaargetijden', eigen lijk een cyclus van vier viool concerten. en het 'Gloria' voor sopraan, alt, gemengd koor en orkest, geschreven voor kerkelijk gebruik, heb ben hetzelfde ongecompli ceerde karakter als trouwens alle muziek van Vivaldi. Naast die ongecompliceerd heid en haast kinderlijk aan doende beschrijvingen en toelichtingen in 'De vierjaar getijden' vraagt de vioolpartij overigens een behoorlijke do sis virtuositeit - Vivaldi was zelf een briljant violist. Vera Beths gaf haar vioolsoli behalve de vereiste virtuosi teit een opvallend intense en geschakeerde toonvorming mee, die vooral de langzame delen een onverwachte grote dieptewerking gaf. De strij kers van het Gewestelijk Or- In propvolle Stadsgehoorzaal Feestelijk kerstconcert kest onder leiding van David Porcelijn wijdden zich met enthousiasme en soms on stuimigheid aan hun zeer beeldende taak. Na de pauze berustte de leiding bij Hans van der Toorn, dirigeert van het Toonkunstkoor Leiden, voor de uitvoering van het Gloria. Ondanks de onderbe zetting n de tenoren en bassen heeft dit koor onder zijn lei ding een grote mate van ho mogeniteit bereikt. Het ge heel klonk echter wat mat en bedeesd waardoor de verhou ding koor-orkest niet altijd gelukkig was. Maja Scher- merhorn zong haar sopraana ria Domine Deus Rex celestis stralend, gesecondeerd door een fraai geblazen hobo-solo. Een zware partij was toebe deeld aan Caroline van He- mert, die behalve een duet twee zeer veeleisende aria's zang. In de aria Domine Deus, Agnus Dei wist zij ondanks de onmogelijke lage ligging de klank en kleur in haar stem te bezwaren; in de aria Qui sedes ad dexteram patris kon haar warme en volle stem tot volle dige ontplooiing komen. De clavecinist Tijn van Eijk ver vulde zijn onopvallende maar onmisbare taak als continuo- speler op voorbeeldige wijze, daarin aangevuld door cellist Gé Bartman, die eveneens een fraaie obligaat-partij in de eerste alt-aria voor zijn reke ning nam. De avond werd tra ditioneel besloten met sa menzang van kerstliederen, gesteund door het Geweste lijk Orkest en met vast ehand geleid door Hans vaste hand der Toorn. MIES ALBARDA Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege.wórden ingekort. _j Uruguay et verbazing las ik in uw krant j van zaterdag jl. dat de raad van I beheer van de NOS het ook nog i nodig vindt om aandacht.te gaan I schenken aan de zogenaamde wereldkampioenschappen voet- i ballen in Uruguay, een land waar I de mensenrechten op gruwelijke i wijze met voeten worden ver trapt. Hieruit blijkt dat het niet alleen bij de KNVB ontbreekt aan sportivi teit om iets te doen voor de men senrechten in Uruguay, of waar dan ook in de wereld, maar ook bij onze zogenaamde nationale i voetbalvertegenwoordigers en de NOS-bestuursleden. tHet zou beter zijn geweest als men die voetballers, die het oranje shirt aantrekken om er enkel fi nancieel beter van te worden (zo als er onlangs twee voor de televi sie verklaarden) geen aandacht zou geven. Men voetbalt nu schijnbaar enkel nog maar om geld, mensenrech ten, martelmethode's of niet, als er maar wordt verdiendt. Zelfs met ons volkslied vooraf. Ik vraag mij af of men wel beseft welk menselijk leed in Urugay wordt toegebracht. Ik zou aan al le voetbalsupporters op de voet balvelden willen vragen, laat uw afkeuring horen daar waar de Ne derlandse elftalspelers zijn. MAAR OP EEN SPORTIEVE MANIER. H. Noort, Splinterlaan 40, Leiderdorp. Kerstmis 1980 Een eeuw van de grootste tegen stellingen in 't wereldgebeuren. Om er enkele te noemen: ten eer ste een uitvinding der mechani sche krachten, een uitschakeling van menselijke krachten. Ten tweede: begin deze eeuw aan vaarding van sober leven, en nu vaak overdadige weelde. Ten der de: wat een reeks van professore n-doktoren zetten zich in voor het leven van een mens. Daaren tegen over de abortus provoca- tus: het afbreken van het jonge leven. Welk een contrasten. Ja en nu komt Kerstmis, het grote verlichtingsfeest 1980. Gevierd bij vele volkeren op deze aarde en hoe men er over denkt, 't gaat om een geboren Kindeke met een Goddelijke afkondiging. Het evangelie zegt in Efrata: velen melden een hemelse legermacht van engelen zingende dit wereld gebeuren aan, en de herdertjes in de velden verkerende, zagen een ster, sloegen er acht op en volg den deze tot in Betlehem, alwaar zij het Kindeke vonden, en nu de vraag wat verwacht de feestvie rende mens in de toekomst en he den van deze Goddelijke Chris tus. Zal door deze Christus in de toekomst de duisternis en angst wegvallen, toch wel. Een vraag voor ieder mens. tot overdenking in dit tijdperk met zijn grote con trasten. Vrolijk en dankbaar Kerstmis toe gewenst! De 80-jarige agrariër, J. Verhave Sr.. Katwijkerweg 16. Rijnsburg. AMSTERDAM Concertgebouw-do 25, gr. zaal. 14.45 uur, Eurovisie Kerstmatinee, Concertgebouworkest o.l.v. Bernhard Haitink/Otrun Wenkel mezzosopraan m.m.v. Groot Omroepkoor v.d. NOS; vr 26. gr. zaal, 11.30 uur, Kerstconcert Albert de Klerk orgel en Han de Vries hobo; vr 26, gr. zaal, 14.30 uur, Kerstconcert Het Nederlands Kamerorkest o.l.v. Kees Bakels/Sylvia Sass sopraan, Jean-Jac- ques Kantorow viool; vr 26 kl. zaal, 14.30 uur Benno Pierweijen piano; vr 26. gr. zaal, 20.15 uur. Kerstconcert Amsterdams Phil- harmonisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes/Abbie de Quant fluit, Edward Witsenburg harp; zo 28, gr. zaal, 20.15 uur. Nederlands Kamerkoor en The Academy of Ancient Music o.l.v. Christopher Hogwood/Krisztina Laki en Emma Kirkby sopraan, Carolyn Wat- kinson alt, Thomas Moser tenor, Robert Holl bas. De Kleine Komedie - t/m di 30 (beh. woe.), 20.15 uur zond 14 uur, Jan Blaaser met zijn nieuwe programma 'Bramen zoeken', m.m.v. Albert Jan Zeilemaker piano. Nieuwe de la Mar Theater - t/m zo 28 (beh. woe.), 20.15 uur, zo 14 aur, André van den Heuvel, Kitty Jansen, Joan Remmelts, Ansje Beentjes en Peter Römer in 'De Humorist' van John Osborne Oude Kerk - vr 26, 15 uur. Kerstconcert Gert Muts orgel. Stadsschouwburg - do 25, 14 en 20.15 uur Het National Ballet met Fokine-programma; vr 26, rotonde, 19.30-20 uur, 'Muziek voor een piek' door Alkmaars Trobone-ensemble; vr 26, 14 uur en 20.15 uur, Publiekstheater met 'Mijnheer Puntilla en zijn knecht Matti' van Bertolt Brecht; zo 28,14 uur, Nederlandse Operastich ting met 'Le nozze di Figaro'; ma 29,19.30 uur, Scapinoballet met Assepoester'Navarro/Prokofjeff. SCHEVENINGEN Dude Kerk - ma 29,20.15 uur, Het Nederlands Kamerkoor in samer- werking met The Academy of Ancient Music, dir: Christopher Hogwood, programma: Handel - Messiah, pauze, Bach - Magnifi cat in Es gr. t. LEIDEN Schouwburg - za 27, 20.15 uur, One-Woman-Show van Nelleke Burg m.m.v. een combo o.l.v. Henk Sprenger; zon 28, 19 uur, Scrooge Marley, familievoorstelling door net Pantomimethea ter Rob van Reijn. (ADVERTENTIE) A Heen Kukident bereikt met zijn unieke 2-fasen werking ook de dieper liggende verontreinigingen. Goede mondhygiëne is belangrijk voor frisse adem en natuurlijk uitziende tan den. Met een borsteltje alléén bereikt u dieper liggende plaatsen niet. En daar ontstaan nu juist bacteriën door achterblijvende etens resten. En die bacteriën kunnen de oorzaak zijn van onaangename geur. irritatie en ontstekin gen. Neem daarom Kukident. Want Kukident bruistablettcn reinigen grondig en hygiënisch. Met als gevolg: een sprankelend schoon kunst gebit en een frisse adem. tablet reinigt hel opper vlak van uw kunstgebit grondig. Etensresten, rookaanslag. vlekken en tandplak lossen op. Maar Kuki dent doet méér in de tweede fase. i tablet reinigt vooral in de diepte. Kukident bestrijdt ook de voor liet blote oog onzichtbare ver ontreinigingen die een onaangename mondgeur kunnen veroorzaken. j 2-fasen- «Si i Uw kunstgebit 10 minuten in een glas water, dat is alles. Verkrijgbaar bij uw drogist. Gedeponeerd handelsmerk. Tweemaal Funny Girl komende week op de televisie. Eerst dinsdag via België 2 en daar na twee dagen later (Nieuw jaarsdag) op Nederland 1. Barbra Streisand speelt de joodse Fanny Brice, die na een carrière bij een ondeu gend dansgezelschap furore maakt als comedienne. De film bevat een paar aaidige scènes van een joodse volks buurt. Wie zich zeer vermaakt bij dit soort humor kan woensdag, ook op België 2, het vervolg Funny Lady zien. Het oude jaar wordt in Neder landse tv-kringen uitgeluid met Richard Lesters versie van De drie musketiers, naar het oorspronkelijke boek van Alexandre Dumas. Ongetwij feld de minst serieuze verfil ming. Onder leiding van Mi chael York en nog een stel an dere sterren wordt het ver haal van de strijd tussen de musketiers en Richelieu geri diculiseerd. Klute besluit donderdag (zelfde dag als Funny Girl, wat een coördinatie) het Nederlandse filmaanbod. De VARA zond de film al eerder uit, maar her haalt dat nu omdat dat des tijds aan het eind van de Ame rikaanse nacht op een wat on gelukkig tijdstip was. Een te rechte herhaling, want de thriller van Alan Pakula met in de hoofdrollen Jane Fonda en Donald Sutherland is heel sterk. Opmerkelijk is het rol letje dat Jean 'Edith Bunker' Stapleton speelt. Michel Piccoli en Romy Schnei der spelen de hoofdrollen in de film Les choses de la vie. Na een zwaar verkeersonge luk ziet Pierre Bérard in brok ken allerlei belangrijke din gen uit zijn leven aan zich voorbijtrekken (vrijdag, Dtsl. 1). Het programma: ZATERDAG: Fanfan la Tulipe; 16.00 uur; Bel. 1 (regie: Chris tian Jaque met Gerard Philip pe. Franse film uit 1952). La pari du feu; 20.15 uur; Dtsl. 2 (regie: Etienne Perier met Claudia Cardinale. Franse film uit 1977). ZONDAG: La móme de vert- gris; 23.00 uur; Dtsl. 3 (regie Bernard Borderie met Eddie Constatine. Franse film uit 1953). Butch Cassidy and the Sun dance kid; 23.10 uur; Dtsl. 1 (re gie: George Roy Hill met Ro bert Red ford. Amerikaanse film uit 1968). MAANDAG: Krakalna - east of Java; 13.55 uur; Dtsl. 1 (regie Bernard Kowalski met Maxi milian Schell. Amerikaanse film uit 1967). En efTeuillant la marguerite; 21.00 uur; Dtsl. 3 (regie: Marc Allégret met Bri gitte Bardot. Franse film uit 1956). DINSDAG: The living desert; 14.15 uur; Dtsl. 1 (tekenfilm van Walt Disney uit 1953). Funny Girl; 20.10 uur: Bel. 2. WOENSDAG: Gullivers reizen; 15.00 uur; Dtsl. 1 (tekenfilm uit 1939). Funny lady; 20.45 uur; Bel. 2. The three musketeers; 22.15 uur; Ned. 2 DONDERDAG: War and peace; 17.10 uur; Dtsl. 2 (regie: King Vidor met Audrey Hepburn. Amerikaanse film uit 1956). Funny girl; 19.07 uur; Ned 1. Good neighbor Sam; 20.55 uur; Dtsl. 1 (regie: David Swift met Romy Schneider. Ameri kaanse film uit 1963). Klute; 21.25 uur; Ned. 2. VRIJDAG: The royal hunt of the sun; 20.15 uur; Bel. 1 (regie: Ir- vin Lerner met Robert Shaw. Engelse film uit 1969) l.escho- ses de la vie; 20.15 uur: Dtsl. 1. Winchester 73; 23.20 uur; Dtsl 2 (regie: Anthony Mann met Ja mes Stewart. Amerikaanse film uit 1950). "Hying high" - Angstaanjagende, maar wel vermakelijke toestanden in vliegtuig, Luxor, Leiden. "Monty Python's Lire of Brian" - Goed voor ruim uur vermaak van klasse. Camera. Leiden. "The Empire strikes back" - Prima ver volg op Star Wars, Lido 1, Leiden. "Stardust" - Woody Aliens niet ge heel geslaagde poging af te rekenen met het image van de komiek. Stu dio. Leiden. "The Blues brothers" - Leuk verhaal met slecht acterende zangtalenten, maar dat mag de pret niet drukken, Lido 3, Leiden. "Hash Gordon" - Aardige avonturen film en Queen blaast een partijtje mee. Trianon. Leiden. "The final countdown" - Jaren tachtig in 1940 geprojecteerd. Geen hoog vlieger. Euro 1 en 2. Alphen. "Platvoet aan de N(JI" - Bud Spencer spreidt zyn ruwe bolster en blanke pit in Egypte ten toon. Euro 3, Al- "Xanadu" - Muziekfilm met Olivia Newton-John, Euro 4. Alphen. Nachtfilms "Lire of Brian" - Camera, Leiden. "Thorn curtain" - Luxor. Leiden. "The main event" - Euro 1. Alphen. "The final countdown" Euro 2, Al phen. "Carrie" - Euro 3. Alphen. "Pikant talent" - Euro 4. Alphen. Sexfilms "Zwoele zomerfeesten" - Rex, Leiden. Den Haag "De twee missionarissen" - Apollo 1 (460340). 12 jr. "Klopjacht in New York" - Apollo 2, 12 jr. "The final countdown" - Asta (463500). al. "The missing link" - Bijou (461177), al. "The blues brothers" - Calypso (463502). al "Flying high" - Babylon 1 (471656). al. "The missing link" - Babylon 2, al. "Being there" - Babylon 3. al. "Caligula" - Camera (467200), 18 jr. "The empire strikes back" - Cineac 1 (630637),al. "Revenge of the pink panter" - Ci neac 2, al. "De bende van hiernaast" - Cineac 2. al. "When a stranger calls" - Cineac 3. 16 jr. "Flash Gordon" - Corso (467200). 12 jr. "Convoy" - Du Midi (855770), 16 jr. "Tom Jerry festival" - Du Midi, al. "Ben Hur" - Euro (667066). al "Smokey and the bandit deel twee" - Metropole 1 (456756), al "Flash Gordon" - Metropole 2.12 jr. "Stardust Memories", Metropole 3. al. "The Shining" - Metropole 4, 16 jr. "Het duivelse complot van Dr. F\i Manchu" - Metropole 5. 12 jr. "The empire strikes back" - Odeon 1 (462400). al "Het duivelse complot van Dr. Fu Manchu" - Odeon 2, al. "The secret policeman's ball" - Odeon 3. 16 jr. "Playtime" - Odeon 4, 12 jr. "Brubaker" - Odeon 5. 16 jr. "Hot lunch" - Le Paris 1 (656402), 18 jr. "Het pornoparadijs" - Le Pans 2,18 jr. "Een schat van een hoertje"- Le Pa ris 3, 18 jr. "Flash Gordon" - Passage (460977), 12 jr. "Hel voor veroordeelde vrouwen" - Royal 3 (601192), 16 jr "Vlammen over New York" - Royal 4. 12 jr. "The crippled masters" - Royal 5,16 jr. "Flying High" - Studio 2000 (542288), 12 jr. "The blues brothers" - De Uitkijk (542288). al. Amsterdam "The blues brothers" - Alfa 1 (278806). al "Sitting Ducks" - Alfa 2. 16 jr. "Stardust memones" - Alhambra 1 (233192). al "Salto nel vuoto"-Alhambra 2.16 jr. "The final countdown" - Bellevue Cinerama (234876), al. "Flying High" - Calypso 1 (266227), al. "Klopjacht in New York" - Calypso 2. 12 jr. "Het eiland der verschrikking" - Ca lypso 3. 16 jr. "Love inferno" - Centraal (248933). 18 jr. "Smokey and the bandit deel twee" - Cineac Damrak 1 (245648). al. "Funny America" - Cineac Damrak 2. 16 jr. "The sea wolves" - Cineac (243639), al. "The secret policeman's ball" - Ci- necenter (236615), 16 jr. "Vrouwenstad" - Cinecenter, 16 jr. "The pink panther strikes again" - Cinecenter, al. "Flying high"-Cinema 1 (151243),al. "The Blues brothers" - Cinema 2, al. "The empire strikes back" - City 1 (234579). al. "De witte Van Sichem" - City 2, al. "Play time" - City 3. 12 jr "Chère inconnue" - City 4. al. "Can't stop the music" - City 4, al. "Jezus van Nazareth" - City 5. al "De bende van hiernaast" - City 6 al "Het duivelse complot van Dr. Fu Manchu" - City 7, al. "Easy rider"- Cine 'D'(226551). 12 jr. "Annie Hall" - Desmet (226551), 16 jr. "The prisoner of Zenda" - Du Midi (723653). al "The missing link"- Leidsepletn- theater (235909). al "Brubaker"- Noggerath (230566), 16 jr "De bende van hiernaast" - Nogga- rath. al. "Kleine poesjes, grote daden" - Pa- risien (248933). 18 jr. "The empire strikes back" - Rem- brandtpleintheater 1 (223542), al "Papilion" - Rembrandtpleinthea- ter 2. 12 jr "Karate duivels" - Rex (246132), 16 "Ik vergat te leven" - Roxy (232809), al. "La Terraza" - Studio K (231708). 16 jr "The secret policeman's ball" - The Movies (245790), 16 jr. "La femme enfant "-The Movies. 16 jr. "Flash Gordon" - Tuschinski 1 (262633), 16 jr "Stardust memories" - Tuschinski 2. al. "Het duivelse complot van Dr. Fu Manchu" - Tuschinski 3, 18 jr "Caligula" - Tuschinski 4. 18 jr. "The shining" - Tuschinski 5. 16 jr. "Being there" - De Uitkijk, al

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15