"Alle kritiek binnen bond is overdreven" in zon dan in sneeuw KNA U-coördinator Buuts Scorebord Kortsjnoi dwingt Hübner remise af PAGINA 12 SPORTs WOENSDAG 24 DECEMBER 1980 1 ARNHEM GPD- Enkele maan den geleden, toen hij door de KNAU officieel als de nieuwe full time trainingscoördinator werd voorgesteld, kwam Herman Buuts' professionele en ook nuch tere instelling al meteen naar vo- Vanachter de groene tafel kwam de belofte dat de Olympische Spe- De Zijl/LGB organiseert zwemtoernooi LEIDEN - De Zijl/LGB organiseert gewoontegetrouw op tweede kerstdag zwemwedstrijden om de Sergio de Gregorio Trophee. Deze wedstrijden worden jaar lijks verzwommen ter nagedach tenis aan de Italiaanse zwem ploeg die bij een vliegtuigramp om het leven kwam. Aanvoerder van deze Italiaanse ploeg was Sergio de Gregorio. Aanstaande vrijdag is het hoofd nummer de 100 meter rugslag voor heren. Dit belooft een inte ressante strijd te worden. Eerste geplaatst is Mathijs van Leeuwen van zwemvereniging De Otters. Dit hoofdnummer wordt omlijst met wedstrijden voor de jeugd onder 12 jaar. Hierbij komen op elk nummer de snelsten van Ne derland aan de start. Voor de Zijl/ LGB komen uit: Jolanda Later- veer en Edo den Boef. LZ'86 is vertegenwoordigd met Hans van Hees, Yvonne de Kier, Sylvia Bakker en Remco Filippo. Aan vang van dit sterk bezette zwem gebeuren is vrijdagmiddag 13.00 uur in het zwembad de Zijl. len van Moskou zeker - zoals dat in het modern Nederlands heet - geëvalueerd zouden worden. Er was zelfs al een vaste avond voor besproken. Maar onmiddellijk liet debutant Herman Buuts toen voor iedereen verstaanbaar we ten dat dit eigenlijk een waanzin nig plannetje was. „Als je werkelijk alles op een rijtje wilt zetten en er straks lering uit wilt trekken, kun je dat met in een paar uurtjes doen. Daar heb je da gen voor nodig", klonk het perti nent. Nu. zo n klein kwartaal later, is dui delijk waarom er dagen voor no dig zijn om Moskou '80 nog eens onder de atletiekloep te nemen. Dezer dagen leggen de atleten die van hel NOC naar Moskou moch ten afreizen, de begeleiders, maar ook degenen die in eigen land op de een of andere manier betrok ken waren bij het voor voorolym- pische gebeuren, de laatste hand aan een flink karwei. Een karwei in de vorm van een ruim 20 pagina's tellend vragen- pakket dat de signatuur draagt van de atleten Sylvia Barlag, Har ry Schulting en Koen Gijsbers, die de commissie ter voorberei ding evaluatie Moskou vormen. Een karwei waarop heel duidelijk ook het stempel van Herman Buuts zichtbaar is. De groots opgezette enquête omvat drie hoofdstukken: voor, tijdens en na Moskou. Het aantal te beantwoorden vragen over schrijdt de 150. Een Hink stuk huiswerk dus voor alle bij Mos kou en dus bij de topsportende KNAU-bctrokkenen. „Wanneer deze enquête goed inge vuld wordt, betekent dit een ueel- name van de geënquêteerden aan de voorbereiding op een volgend toernooi", aldus de begeleidende tekst van de uitvoerige enquête, die Herman Buuts uiteraard ook zelf zal kunnen benutten om zijn kennis van de Nederlandse atle- tiekwereld te vergroten. De oud-trainingscoördinator van de Zweedse atletiekbond heeft wat dat betreft al leerzame maan den achter de rug. „Maanden die me geleerd hebben dat men hier in Nederland zo negatief is. Het begon al met de opmerkingen dat de Nederlandse atleten maar zei- kertjes zijn. de trainers geen ni veau zouden hebben, dat ze op het bondsbureau uit hun neus zit ten te vreten, enzovoorts. Ook wordt de pers van alle kanten aangevallen als een soort toppunt van negativisme" „Vandaar dat in deze enquête ook de relatie met de pers aan de orde komt en omdat dit het geval is we straks ook met vertegenwoordi gers van de pers willen praten Binnen de KNAU moet men be seffen dat de pers niet voor ons schrijft, maar voor de lezers. Als je wat wilt verbeteren, moet je met jezelf beginnen. Dat bete kent in de praktijk: prestaties le veren met je atleten". „En dan kun je van gedachten wis selen met critici. Ik vind zelf dat je de zilveren medaille van Ge rard Nijboer best meer mag bena drukken. Zo slecht was Moskou nou ook niet. Neem nou een grote atletieknalie als Frankrijk. Voor ae Fransen was er in Rusland zelfs geen zilver", aldus Herman Buuts, die daarmee beslist niet de ogen sluit voor de zwakkere pun ten. „We moeten in de Nederlandse atle tiek echter leren dat we niet op alle stoelen kunnen zitten. We kunnen niet in alle onderdelen evenveel geld stoppen. Je zult prioriteiten moeten stellen. Ja, die onderdelen oppakken waarin muziek zit, waarin de Nederland se atletiek een goede traditie heeft". Eén ding hoeft hem overigens niet via een enquête duidelijk ge maakt te worden. „Alle negatieve geluiden die ik gehoord heb rond MERANO (DPA) - De derde partij voor de schaaktweekamp tussen de Westduitser Robert Hübner en de ex-Rus Viktor Kortsjnoi is gis teren in Merano in remise geëin digd. De stand in de finaletwee kamp van het Kandidatentoer nooi voor het wereldkampioen schap is nu 1,5-1,5. Vandaag wordt de vierde partij gespeeld. Na het vuurwerk in de eerste twee partijen tussen Robert Hübner en Viktor Kortsjnoi bleef het giste- het vakmanschap van de trainers of de zeikertjesmentaliteit van de atleten zijn zwaar overdreven. Eén ding is dat echter niet. Bin nen de KNAU moet men in alle geledingen nu eens ophouden óver elkaar te praten en beginnen mèt elkaar te praten ren in de derde ontmoeting voor de finaletweekamp van het Kan didatentoernooi in Merano op merkelijk rustig. Na een Franse opening, genoegzaam bekend uit de laatste tweekamp om de we reldtitel tussen Karpov en Kortsj noi, ontstond er een evenwichti ge stelling. Afruil van enkele lich te stukken vereenvoudigde de stand bovendien nog. Kortsjnoi verbruikte wel meer tijd dan Hübner maar kwam niet in echte Dl: A.H.C.'28 1-H.E C. 1 8-11, Schiplui den 1-Egac Ondo 1 9-18 D2A: Wings 2-Hercules 2, Animo 2- C.W.P. 1 6-6. Duyv.W. Hermes 2- Duinoord 1 10-9 D2B: E.D.H. 1-O.D.I.S. 1 4-14 D3A S.O.S. 1-Verburch 3 6-8, O.A.S.E. 2-C.W.P. 2 14-2 D3B: A.H.C.'28 2-E.H.C. 2 11-13, Schip luiden 2-H.V.V.'70 1 6-19 D3C: E.D.H.2-O.D.I.S. 2 12-4, Duw. W. Hermes 3-Animo 5 9-3, Wings 3-Duyv. W. Hellas 3, Verburch 5-V.E.L.O. 4 6-2 D3D:H.V.V.'70 2-O.A.S.E. 3 3-14 D4A: Olga Saturnus 2-Rijnsoever 1 7-2, O.A.S.E. 4-Warmunda 1 6-9 D4B Kwiek Sport 3-O.D.I.S. 2 16-5, C.W.P. 3-D.I.O.S. 2 4-9 D4C: S.O.S. 2-Animo 6 3-15, A.H.C.'28 4-H.M.S.H. 3 3-5 D4D: PI. Foreholte 4-D.S.O. 3 10-10, Westlandia 4-Duyv. W. Hermes 4 8-10 D4E: M.M.O. 3-H.E.C. 3 8-9, vdvQuintus 4-Westlandia 5 3-3, Kwiek Sport 4- Wings 6 13-4 Hl:Duyv.W. Hermes 2-C.W.P. 1 13-12 H2A: H.V.V.'70 1-E.D.H. 3 14-22 Lotto en Toto DEN HAAG - Twee deelnemers aan lotto 51 van het afgelopen weekeinde komen in aanmerking voor de eerste prijs. Zij ontvan gen elk een brutobedrag van 336.867 gulden. Toto 51 kende maar liefst 207 winnaars van de eerste prijs, voor wie een bedrag van f 370,30 per persoon resteert. De resultaten: Lotto 51 Prijzenbedrag: f 1,675.031, eerste prijs: 2 winnaars, die elk bruto f 336.867,- ontvangen, tweede prijs: 15 winnaars, die elk bruto f 10.269,70 ontvangen, derde prijs: 183 winnaars, die elk bruto tijdnood. Uiteindelijk werd het na de 34ste zet van Kortsjnoi re mise door herhaling van zetten. Derde partij Hübner-Kortsjnoi remise (2). Wit: Hübner Zwart: Kortsjnoi 1. e2-e4, e7-e6, 2. d2-d4, d7-d5, 3. Pbl-d2, c7-c5, 4. e4xd5, e6xd5, 5. Lfl-b5 schaak, Pb8-c6, 6. Pd2-f3, c5xd4, 7. Pf3xd4, Lc8- d7, 8. Pgl-f3, Pg8-f6, 9. 0-0, Lf8-e7, 10. Tfl-el, 0-0, 11. c2-c3, Tf8-e8, 12. Lcl-g5, h7-h6, 13. Lg5-e3, Le7-e6, 14. h2-h3, a7- a6,15. Lb5-fl, Pf6-e4,16. Pd4xc6, b7xc6, H2B Olga Saturnus 2-A.H.C.28 2 20-13 H3A: Wings 2-M.M O. 1. Westlandia 2- E.H.C. 2 28-8, D.I.O.S. 1- vdvQuintus 4 16-15 H3B: H.V.V.'70 2-Bax-Athene 1 16-15 H3D: Duyv.W. Hellas 4-Duyv.w. Her- mes 4 32-15, Vdv. Quintus 5-Wings 4 13- 8. A.H.C.'28 3-H.E.C 4 15-16 H4A: C.W.P. 2-Duyv. W. Hermes 5 9-24, V.E.L.0.2-S.O.S. 2 26-20, Olga Saturnus 4-O.A.S.E. 1 17-24 H4B: Wings 5-V.E.L.O. 3 4-8, Westlan dia 4-Duyv.w. Hellas 5 - H4C: Olympia'72 2-vdV. Quintus 7 16— 18 DJ1: Duyv.w. Hellas 1-O.A.S.E. 1 23-3, vdV Quintus 1-Animo 1 4-4, Northa 1- V.E.L.0.14-11, Olympia'72 1-Verburch 1 9-12 DJ2A: D.S.O. 1-O.D.I.S. 1 6-6, Westlan dia 1-Bax Athene 1 -, Duyv. W. Hellas 2- Hercules 1 7-9, E.D.H. 1-C.W.P. 1 5-7 DJ2B: Duyv. W. Hermes 1-P1. Foreholte 1 9-4 DJ3A: Egac Ondo 1- Schipluiden 111- 19 DJ3B: C.W.P 2-V.E.L.O. 3 2-11, A.H- .C.'28 1-Hercules 2 2-14, Animo 2-S.O.S. 1 6-2 DJ3D: vdV Quintus 2-Duyv. W. Hermes I 2 2-5, Schipluiden 2-D.I.O.S. 2 4-5 DJ4A: Hercules 3-O.A.S.E. 2 6-11 HJ1: Wings 1-Animo 1 -, vdV Quintus I-H.V.V.'70 1 10-12, Olga Saturnus 1- Duyv.W. Hermes 1 18-15 HJ2: Duyv. W. Hellas 2-P1. Foreholte 1 II-9, H.V.V.'70 2-A.H.C.'28 1 16-20. 1.262,60 ontvangen, vierde prijs: 8.598 winnaars, die elk f35,80 ontvangen, vijfde prijs: 22.618 winnaars, die elk f 13,60 ontvangen. Toto 51 Prijzenbedrag: f 255.568,-. Eerste prijs: 207 winnaars, die elk f370,30 ontvangen, tweede pr(js: 3.124 winnaars, die elk f 16,30 ont vangen, derde prijs: 19.504 win naars, die elk f 6,50 ontvangen. Toto gelijk 51 Eerste prijs: geen winnaars. Twee de prijs: 10 winnaars, die elk f 460,30 ontvangen, derde prijs: 114 winnaars, die elk f94,80 ont vangen, vierde prijs: 2.911 win naars, die elk f 5,30 ontvangen. 17. Pf3-d2, Ld7-fi>, 18. Pd2xe4, Lf5xe4, 19. Lfl-d3, a6-a5, 20. Ld3xe4, Te8xe4, 21. Le3-d4, Te4xel schaak, 22. Ddlxel, Ta8- b8, 23. b2-b3. Tb8-b7, 24. Del-d2, c6-c5, 25. Ld4-e3, Tb7-d7, 26. Dd2-d3, Dd8-b6, 27.Tal-dl, Db6-c6,28. Dd3-f5, Ld6-fB, 29. Df5-f3, Dc6-e6, 30. Df3-f4, De6-c6, 31. Df4-b8, a5-a4, 32. Db8-e8, Dc6-e6, 33. De8-b8, De6-c6,34. Db8-e8, Dc6-e6 remi- Slotstand: Wit: Kgl, De8, Tdl, Le3, pi. a2, b3, c3, f2, g2 en h3. Zwart: Kg8, De6, Td7, Lf8, pi. a4, c5, d5, f7, g7 en h6. KNAU-coördinator Buuts: "We moeten binnen de bond niet o iaar mét elkaar praten" Kritische onderzoeken naar de pakketten van reisorganisa ties zijn aan de orde van de dag. Verschuiving in de kerstvakanties */l 1 7~ Gepakt en gezakt naar de wintersport. Zij verkozen a oor de treinvakanties kwam pas laat op gang. LEIDEN - De trek naar de wintersport rond de kerstdagen en de jaarwisse ling die dezer dagen massaal op gang komt is dit jaar zo'n vijf procent min der dan in vorige jaren. Daar slaat tegenover dat de belangstelling voor zonvakanties in dit gure jaargetijde groter is. Een aantal reisorganisaties heeft voor de decembermaand extra vluchten ingzet. Bel-Air bijvoorbeeld, de touroperator die zoveel Spanje en Mallorca in zijn programma doet, vervoert komende dagen vijfduizend passagiers naar de zon. Veel late boe kers die vóór of na de kerstdagen voor een paar honderd gulden de man wat zon opzoeken. Uiteraard vallen de kerstdagen zelf buiten die goedkope reisperiode: belangstelling genoeg, ook zonder aanbiedingen. Overigens wordt de lichte daling van belangstelling voor reizen naar de sneeuw door reisorganisaties en ver keersbureaus niet toegeschreven aan de veranderde economische situatie. De reismensen wijten de daling na melijk aan een verschuiving naar la ter in het seizoen. Waarom met kerst relatief veel betalen voor een apparte mentje als je later in het seizoen veel goedkoper terechtkunt? Bovendien is het aantal zon- en lichturen in fe bruari, maart beduidend groter dan met kerst. Volgens Walter Muller, directeur van het Oostenrijkse verkeersbureau, is er inderdaad sprake van een verschui ving van de kerst- naar de krokus vakantie, begin maart. Veel scholen zijn dan een hele week gesloten. Vol gens Muller is het nog moeilijk te zeg gen of er een sterke vermindering is van de trek van Nederlandse winter sporters naar Oostenrijk. "Ons land zit vol, al zijn er altijd nog wel een paar plekjes open. Of ze nu vol zitten met landgenoten, Duitsers of Neder landers, dat valt nu nog niet te zeg gen. Het is wel duidelijk dat we de jarenlange stijgingen (van 15 tot 20 procent) dit jaar niet zullen halen. We hebben het plafond bereikt". Pierre Togni van het Italiaanse ver keersbureau zegt dat de boekingen voor Italië zeer langzaam op gang zijn gekomen. De laatste weken is er echter een ware boekingsexplosie ge weest. Toch schat hij de terugval met kerst ook rond de vijf procent. Volgens een woordvoerder van Transal pino, specialist in treinvakanties naar de sneeuw, trekt de belangstel ling de laatste weken weer wat aan. Echter aan het begin van het winter seizoen (september) was die "heel ma tig. De mensen waren op dat moment blijkbaar nog niet met hun winter- vakantie bezig". De belangstelling is dus iets hersteld. "Maar om nou te zeg gen tsjonge jonge... nee. De echte stij ging heeft niet ingezet. Een teruggang is er ook niet". De Transalpino-man meent dat de ei gen auto dit winterseizoen als ver voermiddel populairder is dan ooit. Ondanks de voortdurende stijgende benzineprijzen, ondanks dat men in het wintersportland op gladde, be sneeuwde wegen dient te rijden. De auto wint het van de trein. Wie er kunnen juichen, dat zijn de bus ondernemingen. De Jong van buson derneming De Jong Intratours praat over een stijging van maar liefst 40% van het aantal te i giers. (Dit seizoen brengt hij 8000 Ne derlanders naar de sneeuw). "Jam mer genoeg" had hij niet op zo'n forse stijging gerekend. Oostenrijk is nog steeds zeer populair als winterbe- stemming, meent De Jong. Veel belangstelling is er ook voor de kor te trips: een paar dagen of een week eind naar Londen, Parijs. De folders voor die mini-trips vliegen weg, de boekingen stromen binnen. Transal pino kan over die soort reizen ook jui chend doen: "Er is een ware storm los gebroken", meent de woordvoerder. Soortgelijke geluiden laat ook De Jong horen. Wat de voor eerstgenoem de teleurstellende resultaten voor wmtervakanties betreft hoopt Trans alpino op volgend jaar. Als het plan om de schoolvakanties meer te sprei den doorgaat zal er "een ware haus se" uitbreken. Overigens is het in Oos tenrijk, Duitsland en Zwitserland al jaren gewoonte om de scholen minder zomer- en meer wintervakanties te plannen. Nog wat reacties van reisorganisato ren: Arke-reizen zegt toch weer meer klanten voor kerst te hebben geboekt: een stijging tussen de vijf en tien pro cent. Hotelplan kampt met een terug val van zes procent, maar een groei van bijna twaalf procent voor het to tale wintersportgebeuren. Holland International constateert een terug loop van boekingen voor vliegvakan ties naar de sneeuw, maar een groeiende belangstelling voor trein en touringcarreizen. Die groei was natuurlijk te verwachten, nu voor veel vakantiegangers vlieg reizen te duur worden bevonden. De meeste touroperators hebben ook han dig ingespeeld op die ontwikkeling. Zo niet met dit winter-, dan toch met het komende zomerprogramma. Som migen hebben zelfs aparte gidsen la ten uitbrengen voor trein-, bus en au to en anderzijds de vliegvakanties. Gidsen die nog immer als zoete (gra tis) broodjes over de toonbank gaan. Nu het nog gratis is. De HH tourope rators zijn niet meer zo scheutig met het kwistig strooien met folders. Voor al niet nu uit een onderzoek is geble ken dat uit elke tien meegenomen ex emplaren slechts één daadwerkelijke boeking komt. Het plan om de consument voor de gids te laten betalen is niet nieuw. In de reiswereld wordt er al jaren over ge praat. Puxit is: welke schaap zorgt er voor dat de kudde over de dam springt? Reisbureaus bestempelen het laten betalen als "lastig". Dat er vroeg of laat in elk geval een soort statiegeld-systeem op de gidsen komt staat wel vast. (Bij dit systeem krijgt de klant de borg terug als hij de boek jes terugbrengt). Een paar kleine touroperators vragen al geld voor hun folders. A-reizen bijvoorbeeld re kent er twee gulden vijftig voor. Metro (de kleine broer van ex-Relax en Christoffel) benadrukt in een brief aan de reisagenten dat zijn gidsen "beslist niet voor Jan en alleman" zijn bestemd. Niet zo gek, als men bedenkt dat de kostprijs voor die veelkleurige gids veelal tussen de vier en zeven gul den schommelt. De touroperators zijn er nog niet uil. Sommige reisbureaus verzoeken de mensen die met armen vol gidsen de deur uitgaan ze terug te brengen. En dat werkt. Wat de touroperators niet in de laatste plaats parten speelt is de ontwikke ling op de scholen. Leerlingen worden geacht zelfstandig een werkstuk of scriptie te maken. Vaak kiezen zij een land. als onderwerp. Ze vormen een plaag voor de reisbureaus door met elkaar duizenden gidsen te halen en ze vervolgens te verknippen als illu stratie-materiaal. Een dilemma: wel meegeven, zonder er ooit een boeking voor terug te zienNiet meegeven, met de kans dat een kind de folder voorz'n ouders kwam halen? Feit is dat uit eindelijk de reiziger betaalt. De dure folder wordt uiteraard in de vakan- tieprijs verrekend. Klachten De vakantieganger anno 1980 is kri tisch geworden, 'reiswijs' als hij is ge maakt door artikelen in (week)bla- den, tv-programma's en consumen tenrubrieken. De kreet "soms scheelt het honderden guldens" ligt hem voor in de mond. Daarom ook is het boe kingspatroon de laatste jaren veran derd. De klant wikt en weegt, is niet meer geneigd spontaan te boeken. Van een echte terugslag het komende zomerseizoen is echter nog weinig te merken. Er wordt al druk geboekt, ter wijl de meeste gidsen niet of nauwe lijks uit zijn. Van echte prijsstijgin gen is weinig te merken. D-tours ad verteert zelfs met prijsverlógingen. Dat de gemiddelde vakantieganger kri i de auto. De belangstelling tischer is geworden blijkt echter wel uit het aantal klachten da t de Geschil lencommissie Reizen te behandelen krijgt. Vorig jaar deponeerden 2478 vakantiegangers daar een klacht. Dat waren er een paar honderd meer dan in 1978. Van dit aantal werden er ruim 400 niet doorgezet, 160 ingetrok ken en 120 te laat ingediend. Ruim tachtig klachten werden door de com missie opzij gelegd omdat het betref fende reisbureau geen ANVR-lid (Al gemene Nederlandse Vereniging voor Reisburaus) was en zich derhalve niet aan de uitspraak van de commissie hoefde testoren. Ruim vijftig klachten konden om diverse andere redenen niet worden behandeld, en zeventig waren louter informatief bedoeld. Van de overgebleven klachten werd 66,5% gegrond verklaard. In een der de van de 1110. gevallen betrof het een klacht over de accommodatie in het vakantieland. De consument werd bijvoorbeeld in een ander hotel/ap partement ondergebracht als waar voor was geboekt. Ruim honderd klachten betrof een wijziging in da tum of tijd van vertrek. Overigens kan zo'n klacht variëren van ernstig een hotel dat niet afgebouwd blijkt te zijn) tot enigszins lachwek kend (het ontbijt dat slechts uit twee broodjes met boter en jam bestond). Nederlanders staan erom bekend veel en vaak te klagen in het buitenland. Vooral als ze toch een paar weken niets te doen hebben. Een vakantie, die tenslotte duur wordt betaald, is daar bij uitstek de gelegenheid voor. MIEP DE GRAAFF

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 12