Voetbalbond handhaaft straffen IJshockeyploeg hoort in B-poule Hovenkamp wellicht niet naar 'mini-WK' YYCS en FBO hervatten cao-gesprek Kampioen Gantwarg besluit met remise Verdachten Italiaans omkoopschandaal vrijgesproken v WOENSDAG 24 DECEMBER 1980 PAGINA 11 MALI - De laatste partijen in het toernooi om het wereldkampioenschap dammen in Mali hadden een oppervlakkig ver loop. Begrijpelijk, want in de voorlaat ste ronde had de Rus Anatoli Gantwarg de wereldtitel door middel van een sa lonremise tegen Harm Wiersma al in veiligheid gebracht. Na zeven zetten te kenden de heren de vrede en mocht Gantwarg zich voor de tweede maal in zijn carrière 's werelds beste dammer noemen. In de laatste ronde kwamen de Neder landse deelnemers Bastiaannet, Clerc en Wiersma binnen een uur remise overeen met respectievelijk Issa, Velt- man en Issalene. Jannes van der Wal was er kennelijk op gebrand het toer nooi met winst af te sluiten. Tegen de Rus Lesjtsjinski zette hij een ingewik kelde stelling op. De complicaties, die hij in zijn spel bouwde, brachten hem evenwel in tijdnood en daarom verloor de Groninger. Jansen maakte het de Tsjech Krista al evenzeer moeilijk, maar hij reikte toch niet verder dan remise. De uitslagen: Lesjtsjinski (Sow) - Van der Wal (Ned) 2-0. Korenevski (Sow) - Diaw (Sen) 2-0. Gba (Ivo) - Soumaoro (Mal) 1-1. Sjtsjogoljev (Sow) - Marcos (Bra) 2-0. Veltman (Can) - Clerc (Ned) 1-1. Mogiljanski (Sow) - Verpoest (Bel) 1-1. Issa (Ivo) - Bastiaannet (Ned) 1-1. Gantwarg (Sow) - Ba (Sen) 1-1. Issalene (Fra) - Wiersma (Ned) 1-1. Mitsjanski (Sow) - N'Diaye (Mal) 1-1. Krista (Tsj) - Jansen (Ned) 1-1. Eindstand: Gantwarg 33 punten. 2. Wiersma en Mitsjanski 29.4. Korenevski en Sjtsjogolev 28; 6. N'Diaye en Letsjins- ki 278. Van der Wal 269. Clerc 2410. Ba en Bastiaannet 21; 12. Issa en Verpoest 20; 14. Jansen en Veltman 17; 16. Diaw 14; 17. Ba en Marcos 13. 19. Issalene en Soumaoro 11; 21. en laatste Krista 9. Jurg De Koninklijke Nederlandse Dam- bond heeft tijdens het congres van de werelddamfederatie (FMJD) in Bamako de kandida tuur van de Nederlander Wim Jurg voor het voorzitterschap van deze organisatie niet ge steund. Van de twaalf vertegen woordigde landen verwierf Jurg de stemmen van elf landen. Ne derland stemde blanco. Binnen de Nederlandse damwereld geldt Jurg als een controversiële fi guur. Met name zijn rol in de af faire rond de tweekamp Wiersma - Koeperman is nogal omstreden. Jurg is als voorzitter van de FMJD de opvolger van de Nederlander Piet Roosenburg, die om gezond heidsredenen enige maanden ge leden aftrad. In het oude bestuur van de FMJD was Jurg secretaris. Deze functie wordt naar alle waarschijnlijkheid overgenomen door de Fransman Plantin. Voor de nog vacante functie van pen ningmeester in het FMJD- bestuur wordt nog een kandidaat gezocht. NIJB-voorzitter Fred Schweers: AMSTERDAM (GPD) - Bereidt het Nederlandse ijshoc- keyteam zich voldoende serieus voor op het naderende wereldkampioenschap? NIJB-voorzitter Fred Schweers vindt van wel. Gezeten achter een eeuwenoude betaalta- fel, die ooit eens een der notabelen van Amsterdam toebe hoorde, trekt hij bedachtzaam aan een ragfijn sigaartje alvorens zijn antwoord te oderbouwen. Zijn blik dwaalt ondertussen van een binnenskamers opgehangen gevel teken naar een al even antieke staande klok. Anatoli Gantwarg: opnieuw wereldkampioen. „Wij hebben nog nooit zo'n goede voorbereiding gehad". stelt Schweers met enige stemverhef fing. „En dat meen ik in alle ernst. Terwijl Heerenveen en Amster dam een internationale competi tie speelden, hebben alle andere teamspelers buiten deze vereni gingen in bondsverband buiten landse ervaring kunnen opdoen. Dat is nog nooit eerder gebeurd. Wij hebben weliswaar enkele ke ren flink op onze kop gehad, maar dat moet je dar los van zien. Ver geet niet dat technisch-directeur Dummy Smit alles van de spelers weet. Die man heeft een jaar lang drie wedstrijden in de week ge zien. Het Nederlands ijshockey kent voor hem geen geheimen meer". Dat laatste geldt bepaald niet voor Gustav Bubnik. de Tsjechische coach die door de nationale bond onlangs werd aangesteld met het oog op de WK. Van lange- termijnplanning is geen sprake en het getuigt op z'n zachtst ge zegd niet van een professionele aanpak om zo kort voor een zo belangrijk evenement nog snel iemand aan te trekken. Schweers beaamt deze aantekeningen, maar stelt dat een en ander an ders moet worden voorgesteld. „Natuurlijk is dit geen ideale si- Tuchtcommissie KNVB zet Egbert Mulder buitenspel ZEIST (ANP) - Tot 10 januari 1981 mag Egbert Mulder niet fungeren als scheidsrechter c.q. grensrechter in wedstrijden in nationaal of interna tionaal verband. Tot deze strafmaat kwam de tuchtcommissie betaald voetbal van de KNVB. In het vonnis werd ingecalculeerd dat Mulder vanaf 15 november op eigen verzoek op non-actief werd gesteld. Mulder werd geschorst naar aanleiding van zijn uitlatingen over Ajax en twee amateurclubs. In het geval van Ajax wekte hij de indruk met zijn uitspraken dat de vroegere penningmeester Brandsteder manipuleerde met televisiebeelden om op die manier strafbare overtredingen te ver doezelen. In het geval van de amateurclubs liet Mulder de indruk achter dat hij van mening was dat er bij de spelers van Erica en Twedo in hun onderlinge duel wel eens sprake kon zijn van dopinggebruik. In beide gevallen maakte Mulder publiekelijk zijn excuses. Westduits profvoetbal "dik" in de rode cijfers HAMBURG (APA)- De schuldenlast in het Westduitse betaalde voetbal bedraagt 64 miljoen Mark. Van dat bedrag nemen de clubs uit de Bundesliga 34 miljoen voor hun rekening. De verenigingen uit de tweede liga staan voor de rest in het krijt. In de Bundesliga zijn zeven clubs met een gezonde financiële balans. Het zijn Kaiserslautern, Ürdingen, Borussia Mön- chengladbach, Borussia Dortmund, Fortuna Düsseldorf, FC Köln en Leverkusen. Tot dit rijtje behoort normaliter ook VFB Stuttgart. Door investeringen voor een nieuw clubhuis staat de club momenteel echter in de rode cijfers. De verzekeringswaarde van de in de Bundesliga uitkomende spelers bedraagt momenteel 146 miljoen Mark. De selectie van de Hamburger SV spant in dit opzicht de kroon met een verze keringswaarde van 15 miljoen, op korte afstand gevolgd door Bayern München met 12. ROME (GPD) - Het Italiaanse voetbalschandaal is tot ieders verbazing voor het gerecht uitgelopen op een algemene vrijspraak. In plaats van de geëi ste straffen, die uiteenliepen van een jaar tot twee jaar en drie maanden (in s totaal werd ruim 42 jaar gevangenisstraf geëist door de openbare aankla- ger), besliste de rechtbank, na een discussie van 9 uur, dat de beschuldi- gingen geen stand hielden en dat de verdachten dienden te worden vnjge- j - sproken. Gejuich en omhelzingen in de rechtszaal: de 38 verdachten had- V den hun beste doelpunt in jaren gemaakt. Betekent dat nu ook dat er geen fraude is gepleegd en dat de wed strijden van het vorig seizoen al lemaal volgens het boekje zijn verlopen? Dat is bepaald niet het ZAANSTAD (GPD) - In de middagu ren van Tweede Kerstdag wordt beslist of Hugo Hovenkamp met het Nederlands elftal mee zal kun nen reizen naar Uruquay voor het mini-wk. Hovenkamp bleef afgelo pen maandag al tijdens de training van het Nederlands elftal aan de kant vanwege een knie-blessure, die zich ernstiger voordoet dan eer der werd aangenomen. De knie werd maandag stevig ingepakt door KNVB-arts Frits Kessel. Momenteel plegen Frits Kessel en AZ-clubarts Becking naarstig overleg of het verantwoord is, dat Hugo Hovenkamp de trip naar Zuid-Amerika, die komende zater dagavond begint, meemaakt. Hugo Hovenkamp gisteravond: ,,lk vind dit een beroerde situatie. Eer der miste ik door een knieblessure de wereldkampioenschappen in Argentinië en nu ziet het er naar uit dat ik niet naar de mini-WK in Uruquay kan. Ik heb wel de mazzel dat Nederland pas op 30 december voetbalt tegen Uruquay en daarna op 6 januari tegen Italië Hugo Hovenkamp had in feite niet met AZ mogen mcevoetballen te gen Go Ahead Eagles en Wogenin- gen vorige week. „Het clubbelang prevaleerde echter, maar het kost me vermoedelijk wel de trip naar Zuid-Amerika", aldus de AZ- aanvoerder. geval. De straffen die door de voetbalbond zijn uitgedeeld (de gradatie van de eerste- divisieclubs Milan en Lazio plus langdurige schorsingen voor een groot aantal spelers, onder wie de internationals Paolo Rossi en Bruno Giordano) blijven dan ook van kracht. „Wat op het voetbalveld onfatsoen lijk gedrag is en als zodanig door de bond wordt bestraft, hoeft voor de strafwet nog geen straf baar feit op te leveren", aldus één van de bondsjuristen. Geld Dat verschillende spelers geld van de clandestiene bookmakers Cruciani en Trinca in hun zak hebben gestoken, werd bewezen toen tijdens de rechtszaak de geïnde cheques op tafel kwamen. Milan-voorzitter Colombo heeft zelfs voor de rechter bekend dat hij voor een belangrijke wed strijd (tegen Lazio) 20 miljoen lire had overgemaakt om de uitslag te beïnvloeden De rechter heeft hierin geen strafbaar feit kunnen ontdekken. Maar honderdduizenden Italiaanse supporters weten tot de dag van vandaag niet of ze echte wedstrij den gezien hebben of tevoren be kokstoofde toneelstukken. Even min is duidelijk of het goede geld dat ze in de voetbaltoto hebben gestoken terecht geen prijzen heeft opgeleverd en op slinkse wijze in de zakken van oplichters is gevloeid. Er bestaat in ieder geval geen enke le kans dat de Italiaanse voetbal bond naar aanleiding van de ge rechtelijke uitspraak zijn vroege re vonnissen zal herzien. „We wachten eerst op de motivering van het vonnis", zo werd in be- stuurskringen verklaard, en daar mee gaan minstens 14 dagen hee- Uruguay Ook het in Uruguay te spelen mini- wk vormt voor de bond geen aan leiding de strafmaatregelen onge daan te maken. Giordano en Ros si blijven zonder meer thuis. Ove rigens had voetballievend Italië zich daar allang mee verzoend. De enige discussie die hier over Uruguay werd gevoerd, betrof niet de deelname van de twee sjoemelende voetballers, laat staan politiek-morele bezwaren tegen het fascistische gruwelregi- me van het gastland, maar uitslui tend de televisieverslagen. Een privé-televisienet had de rech ten gekocht en kreeg het daarom aan de stok met de staatstelevisie (RAI). Even heeft het er naar uit gezien dat televisiekijkend Italië verstoken zou blijven van het he le gebeuren, maar tenslotte werd toch een overeenkomst bereikt: de RAI zendt rechtstreeks de wedstrijden van het Italiaanse elftal, plus, hoe dan ook, de finale uit. Het privénet brengt recht streekse uitzendingen van alle andere wedstrijden en ingeblikte beelden van de rest. Zo zijn lands wetten en commercie met elkaar verzoend, juist zoals in de gerech telijke uitspraak over het voetbal schandaal Paolo Rossi was één van de 38 verdachten, die gisteren door de Romeinse rechtbank werd vrijgesproken van zijn aandeel in het Italiaanse omkoopschandaal. De voetballer (links, op archieffoto) zal overigens zijn vrij spraak (nog) niet mogen vieren met een terugkeer op het voetbalveld. Fred Schweers tuatie, maar we kunnen haast niet anders. We missen eenvoudig de financiële middelen om een trai ner lang aan te houden. Zo'n man kost een ton en dat hebben we niet. We krijgen een zeker bedrag van de clubs en dat bleek vol doende om Bubnik aan te trekke- n". ,Wip Bubnik eigenlijk wel is? Hij trainde drie jaar lang Finland in de A-groep en versloeg toen zelfs nog een keer Rusland. Daarnaast was hij zelf een verdienstelijk speler in het Tsjechische nationa le team, behaalde zilver in Greno ble en kan zich in het Engels bo vendien goed verstaanbaar ma ken. We hebben nu in elk geva. een trainer die onpartijdig "Partijdigheid" Schweers zegt dit laatste met voor bedachten rade, alhoewel hij zijn pen niet in gal wil dopen als het over Hans Westberg, de vorige bondscoach, gaat die, zeker waar het ging om de selectie voor Lake Placid, enkele spelers van het door zin werkgever gesponsorde Amsterdam voortrok. „Westberg verijt ik verder niks. De samen werking met ons verliep op den duur wat moeilijk, doordat De Bisschop moeilijk deed. Door zijn partijdigheid weigerden toen de spelers van Heerenveen om mee te spelen en toen Westberg bovendien meer geld ging vragen hebben we de relatie verbroken Het was natuurlijk niet terecht dat De Bruijn naar de Olympi sche Spelen werd afgevaardigd Ofschoon ik als bestuurslid niets heb te vertellen over de samen stelling van de ploeg, was ik het wel met alle critici eens die von den dat Gobel als doelman had mee gemoeten". Te Vroeg „Ik denk overigens dat we te vroeg zijn gepromoveerd. We horen nog in de B-poule thuis, alhoewel we dicht tegen de hoogste indeling aan zitten. Het peil is ook belang rijk vooruitgegaan maar kan nog veel beter. Als je toch kijkt wat er allemaal is gebeurd sinds ik in 1948 bij het ijshockey als be stuurslid ben betrokken, dan zeg je toch wel even U. Van een onge lukkige secretaris tot een bonds- bestuur van vier man, van 30 wedstrijden per seizoen tot jaar lijks 1300 duels. Maar we zijn er nog lang niet. Als we meer geld hadden wist ik het wel. Een knal van een bondsbureau. trainers voor dit en dat team en vergoe dingen voor clubs voor het af staan van spelers. In feite zijn die dingen alleen bij de voetbalbond goed geregeld. Wij willen daarom ook een tweede KNVB worden Maar het belangrijkste aspect is wel het stichten van een natio naal ijshockeycentrum" „Er zit 2.5 miljoen in de kas en we zijn in vergaande onderhandelin gen met Woerden, Capelle a.d IJssel, Den Haag, Rotterdam, Amsterdam, noem maar op. Als het centrum er niet komt, blijf je zitten op dit niveau en dat is niet erg bevorderlijk voor de toe komst. UTRECHT (GPD) - De Vereniging van Contractspelers (WCS) en de Federatie van Betaald voetbal Organisaties (FBO) zullen begin januari weer met elkaar rond de tafel gaan zitten om de sinds 22 november afgebroken cao- onderhandelingen te hervatten. Dit was de uitkomst van een ge sprek dat gisteren in Utrecht plaatshad tussen de besturen van de WCS, de FBO en twee af gevaardigden van het sectiebe- stuur betaald voetbal, de heren Kruysveldt en Witteveen. Met de ze toezegging van beide partijen slaagde de missie van het sectie- bestuur, dat deze bijeenkomst had belegd om verdere onder handelingen over de cao moge lijk te maken. De oorzaak van de in november af gebroken cao-onderhandelingen was en is de zogenaamde stan- daard-urenregeling, die het mini mumloon voor beroepsvoetbal lers moet vaststellen. In de eerste cao, die vorig jaar werd afgeslo ten, was het minimumloon voor semiprofs vastgesteld op 22 uur tegen 36 uur voor fullprofs. Semi- profS hadden dus recht op 22/36e van het wettelijk minimumloon. De FBO daarentegen vindt het aantal ingeschatte uren voor de semi-profs duidelijk aan de te ho ge kant en ziet dat aantal liever teruggebracht tot 20 uur met zelfs een dispensatiemogelijkheid naar 18 uur. Dit zou dus een aan zienlijke loonsverlaging voor de laagst betaalden in het betaald voetbal inhouden. De werknemers (WCS) noemen dit voorstel van de FBO "onaan vaardbaar", maar zijn daarente gen wel bereid de standaard- urenregeling van 22-36 terug te brengen tot 20-34. Zo snydt het mes aan twee kanten', aldus Ka- rel Jansen, voorzitter van de WCS. „Maar in principe willen we gewoon vasthouden aan de standaard-urenrcgeling zoals die in de eerste cao is vastgelegd." J2ULT Zf£/0-, OfJS ACJTO- CXB JtPMöaUS, coc fvecies WAT

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11