Deelnemersveld van Blitz-toernooi sterker dan ooit Met kleurkrijt bewerkte hansworsten, dat zijn het j ZENUWEN SPELEN VAN GENNIP IN SLOTFASE PARTEN „Kardolus moet uitspraken terugnemen DINSDAG 23 DECEMBER 1980 De Joegoslavische trainer van de Duitse Bundesliga-vereni- ging HSV uit Hamburgde 51-jarige oud-international Branko Zeb'ec, is vorige week door zijn vereniging de laan uitgestuurd. Het zat er in dat dat vroeg of laat zou gebeu- Zebecs gezondheid liet al enige tijd te wensen over, hij was daardoor?) aan de drank ge raakt. Het rijbewijs was hem al eerder afgenomenhij had ook enkele malen boven zijn theewater in de dug-out geze ten tijdens wedstrijden van de HSV. Dat kan natuurlijk niet. De lei ding van de Duitse club had hem op zeker moment een laatste waarschuwing gege ven en uitgerekend op de dag dat HSV het herfstkampioen- schap (wat dat dan ook mag betekenen) veroverde, had hij weer te veel ingenomen. Dat kostte hem de kop. Dat op zich zelf is niet verwonderlijk, wèl de manier waarop. Na afloop van de wedstrijd had manager Günther Netzer Ze- bec meegenomen van de kleed kamer naar de bestuurska mer voor de gebruikelijke persbijeenkomst. Daar ant woordde hij nu niet direct flonkerend op een hem gestel de vraag en de voorzitter van HSV, Klein, brak daarop het gesprek meteen af. De volgen de dag werd Zebecs ontslag afgekondigd. De operette in de bestuurskamer had verdacht veel weg van een doorgestoken kaart. Zebec moest kennelijk even den vol- ke worden "getoond" om na derhand geen gedonder te krijgen over zijn ontslag. Waarom anders een man, van wie je wéét dat hij dronken is naar de bestuurskamer ge haald en blootgesteld aan vragen van journalisten? Ik zou daarover niet de schurft in moeten krijgen, ik weet het. Het clubbelang gaat boven al les, nietwaar, de les van Ma- chiavelli in moderne toonzet ting. Zo gaat het in het (sport- Jleven. In Nederland hebben we vroeger iets gehad dat in de verte daarop leek: de Mole naars die even openbaar maakten op wat voor voor waarden Cor v.d. Hart AZ mocht komen trainen. Ik kan het niet helpen: als ik zoiets lees neemt een gevoel van onpasselijkheid bezit van me en over mijn tong loopt iets dat het midden houdt tussen vitriool en lava. Is dat nou een manier? Zo treden alleen lieden op die in plaats van een ruggegraat lu ciferhoutjes tussen nek en staartbeen klemmen. Zijn dat nóu verenigingsleiders met een eigen verantwoordelijk heid? Nee, het zijn met kleur krijt bewerkte hansworsten. Paus Pausen hebben zich de laatste tientallen jaren opvallend po sitief over de sport uitgelaten. Van Pius XII was bekend dat hij liever een sportfiguur dan een lastige prelaat op audiën tie ontving. De grap deed toen de ronde dat een kardinaal die de paus dringend moest spreken niets anders overbleef dan zich te vermommen als wielrenner. De huidige paus, Johannes Pau- lus II in zijn Poolse tijd, naar men zegt, een niet onverdien stelijk skiër) mint de sport ook zeer. Het ANP meldde onlangs dat hij leden van de "Sporting Club" uit Pisa had ontvangen en daarbij de sport de volgen de kwaliteiten heeft toege schreven: het aenken wordt getraind, juist gebruik van de menselijke energie, opbouw van de wils kracht, zelfbeheersing, metho dische voorbereiding, uithou dingsvermogen, weerstand bij tegenslag, loyaliteit, trouw aan de (spel)regels, afzien, so lidariteit, betrouwbaarheid, grootmoedigheid tegenover de verliezers, evenwichtig heid van de ware) verliezer, geduld met iedereen,. Kortom, aldus de paus, "een complex van morele waarden die bij dragen tot de vorming van de mens en de christen". 't Is niet niks. Tijdens het lezen van al die mooie eigenschap pen ben je bijna geneigd de hoed af te nemen. Maar als u het niet erg vindt, neem ik even de houding aan van advocaat van de duivel, een rol die mij op het lijf ge schreven is. En in die hoeda nigheid presenteer ik een heel ander lijstje. Ik tik op wat mij door het hoofd stormt, dus mooi op een rijtje staat het niet. Daar gaan we: 'Spelers moeten niet denken, ze moeten opdrachten uitvoe ren"Ik moest hem wel neer leggen, wat kon ik anders doen?"; "Voetbal is oorlog"; de scheidsrechter uitmaken voor.... ja, voor wat al niet; natrappen; rode kaarten; om koopschandalen; resultaat voetbal; jagen op het grote geld; trainers ontslaan als het tegenzit; een treincoupé na een uit-nederlaag van Man chester United; middeleeuwse toestanden in de wielersport: kopmannen en knechten: do- pinggebruik, anabole steroï- den, kinderen in de topsport, sport als politiek wapen; staatsamateurs; universi- teitsamateurs; schijnama- teufs; sport als inspiratiebron voor benauwend chauvinis me enz. enz. Zo kan het wel Saai Wiens lijstje klopt er nou? Van allebei en van geen van beiden natuurlijk. Sport heeft, als elk maat schappelijk verschijnsel, een debet- en een creditzij de. Er gebeuren in de wereld van de sport mooie dingen en aanzienlijk minder mooie. De juiste weg ligt in het midden, maar de kerkvaders hebben door de jaren heen steeds moeite gehad die te vinden. Vijftig jaar geleden riep een aantal priesters in Nederland precies het tegendeel van de paus nu: "De voetbal roof- bouwt de parochies" en "Voet bal is erger dan de drank". Dat de paus redeneert als hij doet, is eens te meer een bewijs voor de stelling dat je aan de top van een oraanisatie of geestelijke stroming klaar blijkelijk wordt overvallen door een zekere wereld vreemdheid. Als hij nu eens de Osservatore Romano terzijde legt en de Gazzetto dello Sport ter hand neemt dan zal hij al wat minder verheven praten. En een zondagmiddagje bij de AS Roma zou helemaal goed zijn voor de werkelijk heidszin. Ik moet er trouwens niet aan denken dat de sport zou zijn als de paus weergeeft. De pro perheid van een nonnenpen sionaat stuift op je af. De hemel bewaar me. Jeugd Een tijd terug heb ik er mijn misprijzen over uitgesproken dat in de voetbalsport ólles ge regeld wordt, tot en met het spelen van jongetjes van 7 en 8 jaar onder leiding van liefst gediplomeerde jeugdleiders. In Vrij Nederland van afgelo pen week schrijven Frits Ba rend en Henk van Dorp er ook een heel stuk over. Ik citeer er van harte een paar passages uit: "Willem van Hanegem is 36, Jan Jongbloed 40. Johan Cruijff 33, Coen Moulijn 42, Piet Kei zer 37. Ze behoren helaas tot de laatste generatie Neder landse voetballers die voet ballen hebben geleerd zoals je voetballen moet' leren: op straat, met oerdegelijke Ro- binson-schoenen die één keer in de week bij de schoenmaker lagen, tussen putten, stoep randen of lantaarnpalen, met jassen als doelpalen, van 's middags vier tot het donker werd. Geen welzijnswerker van de so ciale academie, geen afgestu deerd kader van het CIOS of de sporlacademie, geen ABO- cursist die er zich mee bemoei de, die thuis een schema had uitgedacht; geen ouder langs de lijn die Michels of Happel speelde". "Wat voor spelers houden we overDe plichtsgetrouwe die luistert en altijd doet wat de trainer hem opdraagt, die al vanaf zijn zesde gewend is te voldoen aan de eisen van de trainer". "Weetje wanneer het voetbal de finitief kapot is gegaan? Toen de term totaalvoetbal ineens door iedereen werd overgeno men, hel begrip totaalvoetbal is dodelijk geweest voor het voetballen. Vanaf dat mo ment heeft iedereen gedacht dat elk spelertje alle onderde len van het spel gelijkelijk moest beheersen. Dat is on- Pingelen mag ook niet meer. Wat doe je nou als je iemand in je jeugdelftal hebt die graag pingelt? Dan moetje in de eerste plaats niets zeggen, want het zijn altijd de leuke, brutale voetballertjes die pin- PAGINA 9 Door Ruud Paauw gelen. Bovendien, hij passeert één mannetje, hij passeert een tweede, bij de derde raakt hij hem kwijt. Dan begint hij op nieuw. Hij passeert weer een mannetje, weer een tweede, de derde komt hij dit keer ook voorbij, maar dan krijgt hij bij de vierde wel zo'n ongena dige schop dat hij na een tijd vanzelf wel inziet dat hij ntef alleen maar moet pingelen, dan gaat hij de bal heus wel afgeven. Maar als je hem gaat verbieden te pingelen krijgt hij de pest in, want dan is het leuke er vanaf. Vroeger wilde iedereen dolgraag in de voor hoede spelen, doelpunten ma ken. En nu? Nu willen ze op het middenveld, daar lopen ze minder risico. Er komen ook geen echte aanvallers meer uit de jeugd, het zijn allemaal verdedigers en middenvel ders. Een beetje goede aanval ler wordt in de jeugd blijk baar omgevormd tot midden velder of verdediger". Als je dit alles leest, denk je on willekeurig: wordt het niet eens tijd dat de rebellie van de jeugd, die overal maatschap pelijk voelbaar is. zich nu ook eens gaat manifesteren in de voetbalsport? Negentienéénentachtig: het jaar van de Grote Ongehoor zaamheid jegens de (jeugd) trainers. Het zou zo opbeurend zijn. VOORSCHOTEN - In een poging het nu al weer voor de twaalfde maal te houden Kersttoernooi van Blitz een internationaal tintje mee te geven zijn de Voorschotense organisatoren blijven steken in België. Telefoontjes naar alle uithoeken van Europa en zelfs daarbuiten leverden uiteindelijk niet het beoogde resultaat op, maar desal niettemin wrijven Rob Knijnen- burg en Jan van der Nat zich aan de vooravond van het jaarlijkse evenement tevreden in de han den. Weliswaar zijn zij er niet in- geslaagd om een uitschieter van allure naar De Vliethorst te halen, in de breedte gezien is het deelne mersveld sterker dan ooit te vo ren. En daarnaast bleek het moge- j lijk om er een dag extra bij te pak ken. Een vooruitgang in kwalita tief en kwantitatief opzicht dus. Grootste publiekstrekker op twee de en derde Kerstdag is ongetwij feld de lijstaanvoerder van de na tionale competitie, Parker Lei den. Het team van Han Walaart won het toernooi in 1977, maar prefereerde in de daaropvolgen de jaren Londen boven Voor schoten omdat een tournooi in de Engelse hoofdstad veel aantrek kelijker bleek. Het evenement van Crystal Palace vindt ditmaal pas na de jaarwisseling plaats zo dat Leiden de draad weer kon op pikken. Kanshebber nummer één. Andere gegadigden voor de eerste plaats komen van ver buiten de regio, namelijk uit België. Aller eerst is daar Royal Anderlecht dat vroeger onder de naam Fresh Air furore maakte, ondermeer in de strijd om de Europa Cup tegen Den Bosch. Belangrijkste spelers zijn Corky Bell, de Amerikanen Irving en Allan Cunningham (ex- Harlem Globetrotters) en de in ternationals Geerts en Van Pop pen. Een sterke ploeg die overi gens in de competitie wat tegen vallende resultaten boekt. Wat dat aangaat doet de tweede Belgische ploeg het beter. Mon- ceau uit het land der Walen neemt op de Belgische ranglijst een der de positie in. Het team lijkt wat op Verviers, de eerdere tegen stander van Leiden in de Europa Cup II. Twee sterke Amerikanen in de personen van Batts en Ri chardson en verder acht Belgi sche spelers die nauwelijks voor elkaar onderdoen. De vierde ploeg die hoge ogen kan gooien is NN Donar uit Gronin gen. Een team dat al jaren de po tentie heeft om het zeer ver te schoppen, maar dat tot nu toe daar nog niet in is geslaagd omdat men de druk niet aankan. Donar liet een trip door Scandinavië op verzoek van de spelers schieten en verschijnt nu in Voorschoten waar men het vrijuit spelend ver moet kunnen schoppen. Vijf Amerikanen en twee Nederland se toppers staan daar borg voor. Het deelnemersveld wordt gecom pleteerd door het dit seizoen zo verrassend op de voorgrond tre dende Frisol uit Dordrecht en door het Delftse Punch dat al vier keer het Blitz-toernooi won. Om niet meteen als kanslozes gekwa lificeerd te worden komt Punch met drie Amerikanen. Naast Young en Taylor doet men een beroep op good-old Rudy Jack son die in de hoogtijdagen van Punch een belangrijke rol voor zich opeiste. Speciaal voor de ge legenheid komt Jackson twee da gen naar Nederland. Geen Maccabi Tel Aviv dus, de Is- raëlische topploeg die 10.000 dol lar eiste, de totale begroting van het toernooi. Overigens hono reerden de organisatoren die eis, maar uiteindelijk besloot Macca bi toch thuis te blijven. Om toch een buitenlandse topploeg te contracteren belden de mensen achter het Blitz-toernooi vervol gens half Europa af. Uit West- Duitsland (op toernee door Ame rika) en Frankrijk (landentoer- nooi in Parijs) bleek echter geen representatieve club te halen, in Scandinavië wordt druk geoe fend en in Italië en Spanje draait de competitie op volle toeren. Wel kreeg de organisatie diverse telefoontjes van mindere goden uit Hongarije en Zweden maar daar besloot men niet op in te gaan. Tevreden met wat men nu heeft start het Blitz-toerno^(de ver eniging zelf doet niet meer mee vanwege het sterke veld) op Tweede Kerstdag om 10.30 uur met het duel tussen Leiden en Dordrecht. Gespeeld wordt in twee poules. Naast de twee star ters is Monceau ingedeeld in pou le A; Donar, Punch en Ander lecht komen in poule B uit. Op de eerste dag omvat een wedstrijd 2 keer 15 minuten zuivere speel tijd. Zaterdag 27 december is de finale-dag die om 11.00 uur be gint. Dan worden er volledige LEIDEN - Het verschil was niet al leen bepalend voor winnen of verliezen, het was daarnaast ook nog zeer typerend. Negen secon den te gaan in het tweede duel binnen een week tussen de da mes van Parker Leiden en BOB. De stand: 71-70 in het voordeel van de underdog Leiden dat afge lopen zaterdag met 60-55 verloor. Record-international van BOB, Carla de Liefde, mag twee vrije worpen nemen. Zonder blikken of blozen buigt ze de stand om in 71-72. En begaat vervolgens, vier seconden later, (met opzet) een persoonlijke fout. Tegen Mardeth van Gennip die voor het eerste seizoen met haar teammaatjes in de eredivisie uitkomt. Trillend van de zenuwen verkwist de Leidse speelster haar twee vrije schietkansen en daarmee een unieke mogelijkheid om topclub BOB te vloeren. Marijke Klos gaat omhoog vooceen schot. Carla de Liefde 48) blijft met haar beide benen op de grond staan. Dat zou later de doorslag geven. wedstrijden afgewerkt. De moge- passe-partout betaalt men lijkheid van een dunktoernooitje j 12,50, voor een dagkaart 7,50. tussendoor wordt nog bekeken. <je hal zelf is weer alles te koop De prijzen voor dit tweedaagse eve- op het gebied van basketbal, nement zijn redelijk. Voor een ad VAN KAAM Het hoofd koel houden, dat gaf gis teren in de Vijf Meihal de door slag en het geroutineerde BOB bleek op dat cruciale moment daartoe in staat. Leiden niet. Of beter nog niet. De formatie van Rob de Vries komt dit 99 DEN HAAG - De Koninklijke Ne derlandse Algemene Scherm- bond, haar voorzitter de heer Leenderts en zijn dochter Jacky willen dat de Zoetermeerse schermleraar Kasper Kardolus zijn uitspraken, onder andere ge daan in het NRC-Handelsblad en in het Leidsch Dagblad, terug neemt. Kardolus moet, zo zei de advocaat van de eisers, mr. Kol len, zijn uitspraken herroepen in een advertentie op de sportpagi na in de NRC. De Schermbond en vader en dochter Leenderts ei sten dat gisteren in een kort ge ding voor de Haagse rechtban- k. Kasper Kardolus, die al enkele ma ken eerder met de Schermbond overhoop lag, zei in verschillende interviews, dat de kinderen van bestuursleden bij de selectie voor de nationale schermploeg wer den voorgetrokken. Ook uitte hij kritiek op de gebeurtenissen rond het jeugdwereldkampioen schap schermen in Venetië. De kinderen, zo zei hij op 11 oktober in het Leidsch Dagblad, moesten met een bus naar Venetië, terwijl er een subsidie was voor vliegtic kets. Hij zei verder dat „het tijd wordt dat we van deze regenten afkomen. Elke keer beloven ze van alles, maar als puntje bij paal tje komt, belazeren de heren je waar je bij staat". De advocaat van de Zoetermeerse Mitre, mr Schuering, betoogde voor de rechtbank dat Kardolus de uitspraken in de NRC nooit heeft gedaan. Hij verwonderde er zich over dat de Schermbond op grond van een kranteartikel kort geding aanspande. Schue ring: „Hoe kan men in een dag vaarding uitgaan van een krant. Wij weten als advocaten toch ook dat de artikelen vaak opjuist of onvolledig zijn". Hij zei verder dat Kardolus nooit heeft gezegd dat Jacky Leenderts door toe doen van haar vader in de natio nale schermploeg is gekomen. Schuering: „Iedereen weet dat Jacky de beste schermster van Nederland is, die het verdient in de nationale ploeg te worden op genomen. Kasper Kardolus kan dat gewoon niet gezegd hebbe- Volgens Schuering heeft de journa list van de NRC, Frits Suer, uit spraken van verschillende men sen door elkaar gehaald. „In het bewuste interview doen ook an dere mensen uitspraken. Fnts Suer zal die hebben verwisseld. Kardolus heeft ze in elk geval nooit gedaan. Maar, zelfs als Kar dolus die uitspraken heeft ge daan, wat niet het geval is, zijn ze dan zo verschrikkelijk?", vroeg mr. Schuering zich af. Mr. Kollen vond van wel. „Mijn cliënten zijn in hun eer en goede naam aangetast. Er is openlijk ge suggereerd dat er in de Scherm bond door de bestuursleden wordt gerommeld. Ook geeft Kardolus door die uitspraken een onjuist en onvolledig beeld van de Schermbond. De kans bestaat dat er minder mensen gaan scher men en dat de externe geldgevers kopschuw worden gemaakt". Hij bestreed ook dat Kardolus de uit spraken niet gedaan zou hebben. „Ik geloof er niets van dat een kwaliteitskrant als de NRC Kar dolus onjuist heeft geciteerd. Frits Suer heeft overigens een brief geschreven waarin hij zegt dat alle uitspraken juist zijn weer gegeven. In het Leidsch Dagblad staan een week later dezelfde uit latingen, dan mag toch worden aangenomen dat de gesprekken met Kardolus goed zijn weerge geven". Mr. Kollen gaf de rechtbank ver schillende brieven van buiten landse schermorganisaties, waar in werd bevestigd dat de be stuursleden nooit hebben gepro beerd de beste wedstrijden voor hun kinderen te krijgen. Op die manier zouden de kinderen aan meer punten kunnen komen en op grond daarvan een plaats in de nationale selectie krijgen. Ook een brief van een lid van de Tech nische Commissie, waarin het zelfde stond, werd aan de recht bank-president mr. Portheine overhandigd. De raadsman van Kardolus, mr Schuering, probeerde aan te to nen dat de bestuursleden wel de gelijk hun kinderen voortrokken. „Als je dochter gaat schermen", zei hij, „denk je al gauw dat zij een soort superfiguur is. Dat z(j de beste is. Onbewust zal je haar dan voortrekken. Geheel te goeder trouw, maar er ontstaat een zeke re voorsprong". Mr. Kollen bleef echter bij zijn eis De uitspraak van de Haagse rechtbank komt nog vóór 31 de cember. HENNY VAN EGMOND voor het eerst in het walhalla van het basketbal uit en hoewel men het boven verwachting goed doet moet men toch nog veel leren. Te gen wat mindere goden lukt het allemaal best, maar tegen clubs van bet kaliber als BOB spelen de zenuwen de Leidse dames nog te vaak parten. Gewoon een kwestie van ervaring, van tijd dus ook. Als Leiden trouwens gisteren al over de nodige routine had kun nen beschikken zou het niet eens zo spannend geworden zijn. Want BOB moest het opnieuw doen zonder haar twee beste speel sters, Anita Blangé en Irene Maarschalkerwecrd. Weliswaar staan er dan altijd nog Carla de Liefde en Ria van der Meijs in het veld, maar tegen het met drie ju nioren aangevulde quintet kreeg de thuisploeg beslist voldoende mogelijkheden om een paar maal een flink gat te slaan. Op belang rijke momenten (23-16 en 42-45) raakte Leiden evenwel opeens de kluts kwijt en deed de meest domme dingen. Zo scoorde men in een tijdsbestek van zes minu ten geen enkel punt (rust dan ook 28-36) en vergat men het in fou- tenlast geraakte BOB nog verder in de problemen te brengen waar door het gat weer tien punten werd: 50-60. Toch kreeg Leiden nóg een kans. Een alles-of-niets-spelletje le verde zowaar het beoogde resul taat op toen BOB'in de slotfase uitblinkster Ria van der Meijs verloor en opeens weer de adem van de Leidse ploeg in de nek voelde. Maar toen de spanning ten top steeg deed Carla de Liefde wat iedereen verwachtte. En Mar deth van Gennip eigenlek ook.... AD VAN KAAM

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9