ni gaat meer geldzaken doen LPG via Westerschelde riskant Iglo waarschuwt per advertentie Klachten over mishandeling door politie I Sluizen gesloten tegen gif in water Opbrengst accijnzen bijna miljard te laag Minister Ginjaar wil één grote terminal bij Europoort Kabinet wil positie tegenover banken versterken NOS-banden opnieuw afgepakt in Suriname ZINGER Wij zijn Hewlett-Packard dealer. DEN HAAG (GPD) - Het dienstenpakket van de gelddiensten van de PTT (de Postgiro en de Rijks Post Spaarbank) wordt fors uitgebreid. Naast re cent ingevoerde nieuwe taken, zoals het verstrek ken van particuliere ter mijndeposito's, tweede hypotheken en doorlopen de kredieten zullen op kor te termijn nieuwe diensten aan het pakket worden toegevoegd. Het uitgebreide takenpakket moet de PTT-gelddiensten in staat stel len beter met de commercièle banken te concurreren. De nieu we diensten zijn: - de verkoop van reischeques; - effectenbemiddeling; - creditrentevergoeding voor za- kenrekeningen; en - voorfinanciering van de rijksbij drage eigen woningbezit. Minister Van der Stee (financiën) en staatssecretaris Smit-Kroes (verkeer, PTT) hebben gisteren de Tweede Kamer van deze plan nen op de hoogte gesteld. Deze uitbreiding van het diensten pakket maakt deel uit van de al enige tijd slepende discussie over de oprichting van een Postbank, waarin de PTT-gelddiensten zou den moeten worden gebundeld. PvdA en CDA vinden dat die Postbank er moet komen, maar onder druk van vooral de VVD is de beslissing daarover nog steeds niet genomen. Zowel door de voor- als tegenstan ders van de Postbank is wel steeds aangedrongen op uitbrei ding van het takenpakket van de PTT-gelddiensten. Door de voor standers om de overgang naar een echte Postbank makkelijker te maken en de achterstand ten opzichte van de commerciële banken niet te vergroten, en door de tegenstanders omdat men ver wacht dat dan een Postbank mis schien niet zo hard meer nodig zal zijn. De beide bewindslieden zeggen de ze uitbreiding toe te staan om de voortgang van de PTT- gelddiensten te waarborgen. Maar zij geven toe dat deze - voor al op particulieren gerichte - uit breiding op langer termijn ook die voortgang niet kan garande ren. Verzet Juist de uitbreiding van de dien sten aan het bedrijfsleven stuit echter bij de tegenstanders van de Postbank op verzet. Om al de ze problemen te ondervangen Na ontsnapping styreen in Duitse Rijn DEN HAAG/BLOEMENDAAL (ANP) - Rijkswaterstaat heeft gistermiddag de prinses Irene- sluis bij Wijk bij Duurstede en de prinses Beatrix- en Koninginne- sluis bij Vreeswijk gestremd. Daarmee moet worden voorko men, dat door het schutten ver vuild water in de reservoirs voor drinkwater terechtkomt. Dit is gisteren door Rijkswaterstaat be kendgemaakt. Zondagavond raakte de Rijn ter hoogte van het Duitse Rees ern stig vervuild, nadat bij een aan va ring tussen twee binnenvaarttan kers één daarvan grote hoeveel heden van het uiterst giftige sty reen verloor. Volgens Sprey, di recteur van de watertransport maatschappij Rijn Kennemerland en van het Noord hollands provinciaal waterlei dingbedrijf, zal de sluiting van de sluizen pas worden opgeheven wanneer watermonsters bij Lo- bith hebben uitgewezen, dat het aantal microgrammen styreen per liter minder dan tien be draagt. Het waterleidingbedrijf neemt het Rijnwater niet alleen in voor de hoofdstad, maar tevens voor de provincie Noord-Holland en apart voor de hoogovens. De wa tervoorziening zal gewoon door gaan. Andere waterleidingbedrijven on dervinden geen hinder van de gif tige stoffen in het Rijnwater. De drinkwaterleidingen van Rotter dam, die vroeger ook uit de Rijn tapten, nemen water in uit de Maas. Het duinwaterleidingbe drijf van Den Haag, dat voor kort water betrok uit de Rijn, is nu eveneens aangewezen op de Maas. heeft de regering een onderzoek in gang gezet naar de mogelijk heid van „privatisering" van de gelddiensten. Dat kan betekenen dat de PTT-gelddiensten worden samengevoegd in één bank, die dan echter particulier bezit (van aandeelhouders dus) wordt en geen directe banden meer met de PTT heeft. Een rapport hierover wordt door de beide bewindslie den in het komende kwartaal toe gezegd. De voorgestelde uitbreiding heeft vooral voordelen voor de particu liere rekeninghouder. De ver koop van reischeques is bedoeld voor rekeninghouders die inci denteel landen bezoeken waar de girobetaalkaart niet wordt geac cepteerd en die ook geen Euro card (de creditcard van de ban ken en de PTT) hebben. Bij de effectenbemiddeling zal de PTT zich voorlopig beperken tot het bemiddelen bij de uitgifte van obligaties. De creditrentevergoe ding is bestemd voor zakelijke re keninghouders en biedt hun de mogelijkheid hun rekening te splitsen in een rentedragend en een rentevrij gedeelte, de laatste te gebruiken voor regelmatige transacties. Ten slotte zal de mo gelijkheid van voorfinanciering van de rijksbijdrage voor het ei gen woningbezit worden inge voerd, waarbij de rijksbijdrage als zekerheid aan de PTT wordt overgedragen. De afgelopen maanden zijn al enke le nieuwe taken aan het PTT- pakket toegevoegd. In oktober werd de mogelijkheid van parti culiere termijndeposito's ge opend en sinds pas één week ver strekt de PTT tweede hypothe ken en doorlopende kredieten. Mogelijkheden waarop nog wordt gestudeerd, zijn de kre dietverlening in rekening- courant aan zakelijke rekening houders en het verstrekken van zakelijke termijndeposito's. Man en zoontje vergiftigd AMSTERDAM (ANP) - In het koninklijk Paleis op de Dam in Amster dam heeft gistermiddag de bijna voltallige koninklijke familie de jaarlijk se kerstviering bijgewoond met het hofpersoneel. Alleen prinses Christina en haar gezin en Carlos ontbraken. Op de foto prinses Irene met twee van haar kinderen, Marguerita, die zich tegoed doet aan het traditionel kopje chocolademelk en Maria Carolina. DRIEBERGEN (ANP) - Een 38- jarige therapeut uit Driebergen en zijn tweejarig zoontje zijn vori ge week door vergiftiging om het leven gekomen. Dit is gisteren vastgesteld door de patholoog anatoom dr. J. Zeldenrust. De po litie vermoedt een huwelijksdra ma. De 31-jarige echtgenote van de man wordt nog verpleegd op de reanimatie-afdeling van het academisch ziekenhuis in Utrecht. De politie trof man en kind zaterdag dood aan en de vrouw bewusteloos. BINNENLAND HEERLEN (GPD) - De Iglofa- brieken hebben vandaag in alle dagbladen die in Lim burg verschijnen een adver tentie geplaatst waarin men sen, die in een reeks met na me genoemde winkels in Noord- en Midden-Limburg tussen 11 en 21 december diepvriesprodukten van Iglo of andere merken hebben ge kocht, worden opgeroepen deze producten niet te gebrui ken en telefonisch contact op te nemen met Iglo in Utrech- t. Gisteren bleek dat het nitriet in de pakken diepvries-nasi dat vorige week aan twee Venray- se vrouwen het leven kostte, afkomstig is uit een lekkend aggregaat van de koelinstalla tie van een bestelwagen van Iglo. Deze wagen behoort tot een achttal in 1980 geleverde auto's waarvan het systeem is gevuld met 350 liter nitriet- houdende vloeistof. De samenstelling van dergelij ke vloeistoffen wordt door gaans door de leveranciers er van als fabrieksgeheim be schouwd en daarom niet aan de gebruikers meegedeeld. Het is intussen duidelijk ge worden dat het gaat om een „twee-trapssysteem" waarin voorgekoeld wordt met het veelgebruikte freon. De koe ling wordt daarna overge bracht op een bak met een sterke zout-oplossing waarin ook een oplossing zit met een hoge concentratie nitriet. Iglo heeft onmiddellijk alle acht de wagens met de nieuwe vloeistof tot nader order bui ten gebruik gesteld. Het nitriet moet op de diep- vriespakken gelekt zijn tij dens een op 11 december ge maakte rit vanuit Hulsberg in Zuid-Limburg naar Noord- Limburg. Tijdens deze rit heeft de chauffeur op 29 plaat sen diepvries-produkten af geleverd. Het gaat niet alleen om diepvriesprodukten van Iglo, maar ook om diepvries produkten van andere mer ken en consumptie-ijs. Nadat het lek in de koelinstalla tie was ontdekt, werd, tegen de instructie van het bedrijf in, de lading van de wagen niet weggegooid, maar over geladen in een andere au to. Gemeente Amsterdam gedagvaard DEN HAAG (GPD) - De opbrengst van de diverse accijnzen valt dit jaar zwaar tegen. In de miljoenennota 1980 die vorig jaar september werd ingediend, werd voor dit jaar een opbrengst van 7,9 miljard gulden geraamd. In werkelijkheid is slechts 7 miljard in de schatkist gevloeid, een tegenvaller van bijna èen miljard gulden dus. Voor het belangrijkste deel wordt deze lagere opbrengst veroorzaakt door het lagere verbruik van lichte olieprodukten, tabak en alcohol, alsmede de ingezakte autoverkopen, die de opbrengst van de bijzondere ver bruiksbelasting nadelig heeft beïnvloed. Dat schrijft minister Van der Steè in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer. De accijnsverhoging, die op 1 januari van dit jaar van kracht werd, heeft 100 miljoen gulden bijgedragen aan de lagere opbrengst. Verwacht was dat die accijnsverhoging 910 miljoen gulden zou opbrengen, maar dat werd slechts 810 miljoen gulden. De bijzondere verbruiksbelasting leverde 30 miljoen gulden minder op dan verwacht, de benzineaccijns 10 miljoen, de tabaksaccijns 20 miljoen, terwijl het grootste nadeel werd geleden door de zwaar teruggevallen verkoop van alcoholhoudende dranken: 40 miljoen gulden minder aan accijnzen. DINSDAG 23 DECEMBER 1980 WEERRAPPORTEN Ie 6 x| II 1 E Amsterdam regen 8 7 2 De Bilt 7 7 2 Deelen 6 6 2 Eelde 6 6 3 Eindhoven 05 Den Helder 7 7 3 Rotterdam geh. bew. 8 8 1 Twente 6 6 1 Vlissingen geh. bew. 8 6 03 Zd. Limburg motregen 5 5 05 Aberdeen 9 3 01 Athene licht bew. 17 6 0 Barcelona onbew. 16 6 0 3 1 1 Bordeaux zwaar bew. 14 6 1 Brussel 7 7 1 Frankfort motregen 6 3 03 Genève onbew. 5 -1 02 Helsinki geh. bew. 1 0 4 Innsbruck sneeuwbui 1 -8 6 Klagenfurt 0 -12 0 Kopenhagen zwaar bew. 3 3 04 Lissabon onbew. 17 0 Locarno onbew. 17 6 0 Londen zwaar bew. 11 10 0 Luxemburg motregen 4 Madrid onbew. 14 -2 0 Malaga half bew. 20 9 0 Mallorca 16 4 0 München sneeuw 2 -1 2 onbew. 16 6 0 Oslo -2 -5 4 Parijs motregen 06 Rome onbew. 12 6 0 Split licht bew. 11 5 0 Stockholm geh. bew. 1 0 05 Wenen zwaar bew. 5 2 0 sneeuw 5 2 0 Istanbul geh. bew. 10 Las Palmas 21 17 0 Tel-Aviv onbew. 18 10 0 Tunis weerlicht 13 7 10 DEN HAAG (GPD) - De aanvoer van LPG via de Westerschelde is verhoudingsgewijs gevaarlijker dan in andere gebieden, in die zin dat de kans op een groot ongeval waarbij meer dan honderd doden vallen, op papier groter is. Dat blijkt uit een studie v/aarbij TNO een aantal aanlandingspunten voor LPG met elkaar heeft verge leken, een studie die minister Ginjaar (volksgezondheid en mi lieu) aan de Tweede Kamer heeft gezonden. Duidelijk is, aldus de bewindsman, dat het dringend noodzakelijk is om een oplossing te vinden voor het probleem van de huidige aan landing van LPG via de Wester schelde. Aan beide zijden van dit vaarwater liggen twee grote „ter minals": die van Eurogas bij de Sloehaven en Dow Chemical bij Terneuzen. Bovendien moet re kening worden gehouden met het LPG-transport naar Antwer pen. Ginjaar blijft erbij dat één grote ter minal in Nederland - die van Shell-BP in Europoort in dit ge val - een betere keuze is dan die waarbij voor vier verschillende aanlandingsplaatsen wordt geko zen. Vier plaatsen zijn onder zocht: in Amsterdam, in Rijn mond, aan de Westerschelde en in Moerdijk. De locatie in Rijn mond biedt de minste kansen op een ongeval. Moerdijk is in die vergelijking buiten beschouwing gelaten. Het gaat in het laatste ge val om de plannen van Polyga- s. Grote schade valt volgens de TNO- studie in Zeeland te verwachten wanneer er zich een ongeluk met een LPG-tanker in de buurt van Vlissingen zou voordoen en een gaswolk ontstoken zou wordep. Daarbij is het van belang of er Arts boycot vervuilende fabrikant SNEEK (ANP) - De Sneeker huisarts W. Lofvers weigert nog langer geneesmiddelen te verstrekken of voor te schrij ven die zijn gemaakt door Philips-Duphar. De huisarts vindt dat deze firma schuldig is aan het storten van vaten met gif in de Volgermeerpol der bij Broek in Waterland. "In elk geval heeft Philips- Duphar nooit tegengespro ken, dat men er schuldig aan is. Het is vooral de dubbelhar tigheid en de immoraliteit waarmee dergelijke firma's met de belangen omsprin gen", aldus Lofvers gisteren. Volgens de huisarts blaast het bedrijf aan de ene kant hoog van die toren wanneer het om de gezondheid gaat, maar an dere kant vergiftigt het het milieu. Lofvers ziet zijn daad voorlopig nog als een een mansactie. grote of kleine tankers bij betrok ken zijn. De studie heeft schepen bekeken met een capaciteit van 5000 kubieke meter, van 70.000 en van 125.000 kubieke meter. De kans op het optreden van maxi male schade is bij de grote sche pen vijftien* twintig maal zo groot als bij vervoer van LPG met een kleine tanker. Het gaat overigens steeds om re kensommetjes waarmee de risi co's die aan de verschillende plaatsen verbonden zijn, kunnen (ADVERTENTIE) worden vergeleken. Over de toe komst zegt dat echter niets. Een ongeval waarbij jn het Wester- scheldegebied duizend doden vallen, doet zich volgens de cij fers eens in de ongeveer 110.000 jaar voor. "Domino" In Zeeland - en dan gaat het vooral om het transport naar Antwerpen - speelt ook het feit een rol dat de vaarroute redelijk dicht langs woonkernen voert. Welke aanlan- dingsplaats wordt gekozen, is AMSTERDAM (ANP) - Bij het klachten- en adviesbureau poli- tie-optreden in Amsterdam heb ben zich tot dusver 45 mensen ge meld met klachten over mishan deling door de politie bij de ont ruiming van het gekraakte pand de Grote Wetering op 2 decem ber. Samen met het bureau samenwer kende advocaten van het advoca- tencollectief "De Rijp" hebben van dat aantal al achttien mensen klachten ingediend bij de officier van justitie in de hoofdstad. Ook zullen de advocaten de gemeente Amsterdam dagvaarden in een ci viele procedure voor de recht bank. Het doel daarvan is om aan zes mensen 10.000 gulden te laten betalen voor geleden materiële en inmateriële schade en smarte- geld. Dit heeft het klachtenbu reau gisteren meegedeeld. De gemeente wodt gedagvaard om dat burgemeester Polak ook hoofd is van de politie. Medewer kers van het bureau en de advoca ten vertelden dat de politie niet ls opgetreden in het belang van de openbare orde. In plaats van het verspreiden van de demonstran ten werden deze ingesloten en vervolgens in elkaar geslagen, al dus mr. R B. Hartkamp. Niet alleen krakers en demonstran ten maar ook toevallige voorbij gangers liepen bij de acties van de politie in verschillende delen van de stad, ook 's avonds na een demonstratie, ernstige verwon dingen op. Mede op grond van gegevens van het ziekenhuis kan worden aan getoond dat mensen bewusteloos zijn geslagen, anderen werd een arm uit de kom gedraaid of had den gebroken ribben en één had als gevolg van het politie optreden zelfs een gescheurd ver hemelte, zo werd gezegd. Volgens de medewerkers van het bureau en de advocaten is vastge steld dat de politie gebruik maak te van de harde kant van knup pels, geweer en pistoolkolven en stokken met spijkers die onder meer uit afvalbakken werden ge haald. Het klachten- en a^viesbu- eveneens belangrijk. De „domi no-effecten" die zich kunnen voordoen bij een ongeval in het Sloegebied. zullen kleiner zijn dan die in Terneuzen. Ook valt volgens het TNO-rapport niet uit te sluiten dat een ontploffende gaswolk gevolgen heeft voor de kerncentrale in Borssele, maar de samenstellers weten niet hoe zij die kans cijfermatig moeten weergeven. Zij doen wel een aanbeveling voor het treffen van maatregelen Het is volgens TNO beter om LPG- tankers, die een ZeeuWse haven of Antwerpen als eindbestem ming hebben, te dwingen de rou te via de Wielingen te kiezen en de Oostgatroute te vermijden De Wielingenroute is veiliger, aldus TNO. Minister Ginjaar ziet zich, zoals ge zegd, gesterkt in zijn opvattingen dat er wat aan de LPG- problematiek in het Westerschel- degebied moet gebeuren Wat dat zal zijn. is nog onduidelijk. Opval lend is dat de bewindsman stelt dat de keuze voor éen terminal in plaats van vier locaties beter is; de regering heeft dat standpunt overigens ook al eerder ingeno men. reau wil dat er een onderzoek naar de gebeurtenissen wordt in gesteld. Uit de Hartkamp klachten valt vol gens het bureau d uidelijk af te lei den dat het politie-optreden ge brek aan leiding vertoonde. Voor al het inzetten van arrestatie teams, bestaande uit mensen die niet of nauwelijks op hun taak waren voorbereid, leidde tot ge welddadig optreden, aldus het bureau. Mr. Hartkmap bracht ook een aan tal wensen naar voren met het oog op een mogelijk optreden van de politie in de toekomst. "Dat optreden moet zich kenmer ken door het voldoen aan de wet, dat wil zeggen; bijstand verlenen, en het handhaven van de openba re orde, waarbij geen "uitglijers" kunnen worden geaccepteerd als het in elkaar knuppelen van men sen. Er dient een verbod te ko men op het gebruik van vuurwa pens en een verbod om de "ner veus makende" helikopter in te zetten". DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP)-Voor de tweede maal bin nen enkele dagen hebben de Su rinaamse autoriteiten de banden en opnameapparatuur van NOS- verslaggever Gijs Wanders in be slag genomen. Afgelopen zaterdag gebeurde dit voor de eerste keer vlak na de uit zending van een gedeelte van het interview dat Wanders had met vice-premier Haakmat in het NO- S-radioprogramma "Met het oog op morgen". Zonder opgaaf van redenen werd toen de apparatuur in opdracht van Haakmat in be slag genomen. Wanders veron derstelde dat de vice-premier en kele uitspraken over maatregelen tegen de Nederlandse regering betreurde. Enkele uren nadat deze inbeslagna me ongedaan was gemaakt, heb ben twee leden van de militaire politie gisteren opnieuw de ban den en opname-appartuur in be slag genomen. Ditmaal naar hun zeggen in opdracht van bevelheb ber Bouterse. Dit heeft de pers dienst van de NOS gisteren be kendgemaakt. De Surinaamse autoriteiten heb ben ook nu weer geen reden op gegeven voor hun optreden. Wel hebben zij aangekondigd, dat zij een onderzoek instellen naar een zestiende bandje, waarover Wan ders zou beschikken. Volgens de NOS is Wanders met vijftien ban den vertrokken. (ADVERTENTIE) B«da ctogan dmer - dansant met muziek van het duo Henny Langeveld Kerstmenu if 110.- per couvert Sprosal Holaémngemwt Vraag onze kerstfokfor met menu's Reserveer nu uw tafel in ons sfeervol Restaurant HOTEL-RESTAURANT Boulevard Zeereep - Noordwijk a/Z Telefoon (01719) 19330 Dat betekent voor u: Complete serie HP pocketcalculators Uit voorraad leverbaar Alle accessoires en toebehoren Vakkundige demonstratie Uitstekende service HEWLETT PACKARD

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7