'Alleen betaalbare woningen voor Leidenaars bouwen" Raad: Solglytt mag voorlopig nog niet dicht PvdA, PPR en D'66 over Stevenshof: Nieuwe regels voor woonruimteverdeling Dancing mag niet tot drie UUr Open blijven Gezamenlijke Jazzweek in Leiden Leidse stadsrubriek 19INSDAG 23 DECEMBER 1980 LEIDEN - Het lukte de Leidse gemeenteraad gisteravond niet om op de valreep van het oudejaar het bestemmings plan Stevenshof vast te stellen. De partijen bleven steken in het toelichten van de standpunten. Begin januari '81 komt er derhalve een tweede ronde. lagen de Leidse bestuurders erin om de polder vol te bouwen met goedkope woningen? Specula ties over die vraag voerden zoals viel te verwachten permanent de boventoon. Het antwoord viel ook te voorspellen: afwachten, lelangrijk was in dit verband het voorstel dat de PPR, D'66 en de PvdA indienden. "Alleen bou wen als het zeker is dat het om woningen gaat die betaalbaar zijn i voor Leidse woningzoekenden", aldus de drie partijen. Verder pleitten zij voor een krachtige voortzetting van de onderhande- i lingen met het rijk. !De plannen ontwikkelingen zich traag", concludeerde CDA-er Driessen, die het college van B en W verweet "gemaakte procedure- i fouten niet toe te willen geven" De schuldige voor de vertraging kon hij overigens zo aanwijzen: de PvdA. "Wij hebben namelijk altijd om spoed gevraagd". Een foute voorstelling van zaken volgens wethouder Waal. "Eerst de stadsvernieuwing hebben we altijd gezegd. Als we daar niet 1 voor hadden gekozen hadden nu de bewoners van de oude wijken bij ons op de stoep gestaan" overwoord toverwoord dat voortdurend viel was flexibiliteit. Pvd A-er Pe ters legde uit wat zijn partij daar- bedoelde. "We weten nu in middels wel dat de hele polder bebouwd moet worden, maar waar het om gaat is dat we het plan voortdurend moeten kun nen bijstellen". "Gezinswoningen moeten dus ook snel verbouwd kunnen worden. Zodat niet alleen gezinnen er ge bruik van kunnen maken. Het moet ook mogelijk zijn dat we woningen aan elkaar koppelen" Het CDA vestigde in dit verband de aandacht op houtskeletbouw. "Bestudeer de mogelijkheden daarvan eens", zo luidde het voorstel. En PPR-raadslid Van Oosten stelde voor om bij de uit werking van het plan rekening te houden met de bouw van dertig tot vijftig milieuvriendelijke pira midewoningen. Over het aantal te bouwen wonin gen liepen de meningen uiteen. De PvdA en D'66 dienden een voorstel in waarin werd gevraagd het aantal kleine woningen en de gestapelde laagbouw "op te schroeven". Concreet komt dat er op neer dat er in de Stevenshof geen 4500, maar 5000 woningen worden gebouwd. De PSP vond dit aantal in navol ging van de Werkgroep Milieube heer echter te laag. De bebou wingsdichtheid van de Stevens hof is in sommige gevallen zelfs lager dan die van het Waardei- land, oordeelde PSP-raadslid Ponsen. "Teveel groen", ging zij verder, "Natuurlijk gun je iedere Leidenaar een grote tuin, maar gezien de grote woningnood is dat niet mogelijk" Westenwind De oproep tot bezinning die vee voederfabrikant Schrama, geves tigd aan de Rijndijk, richtte tot de Leidse gemeenteraad zal hem hoogstwaarschijnlijk weinig hel pen. Andere grenzen vrije sector e Peters (PvdA): bezettingsnorm .bij woning-ruil hanteren Cleveringa- straat in Leiden i LEIDEN-Naar de vorige week op 86-jarige leeftijd overle- 1 den prof. mr. R.P. Cleveringa I zal een straat worden ge noemd in Leiden. Dit maakte i burgemeester Goekoop gis teravond bekend aan de ge meenteraad. De oud-hoogleraar aan de Leid se universiteit en oud-lid van dc Raad van State kreeg voor al bekendheid door zijn hou ding in de Tweede Wereldoor log. Op 26 november 1940 hield hij namelijk een rede die de stoot gaf tot openlijk verzet van de Leidse universiteit te gen de Duitse bezetters. "Velen heeft hij geïnspireerd. En juist in deze tijd waarin we een opleving van fascisme en racisme bespeuren, moet prof. Cleveringa worden her dacht", zei burgemeester Goekoop. LEIDEN - De regels voor de verde ling van de woonruimte in Lei den worden veranderd. Die be slissing nam de Leidse gemeente raad gisteravond op de drempel van '81. De verandering houdt onder meer in dat de koopprijsgrenzen voor vrije vestiging anders komen te liggen. Vrije vestiging is nu alleen mogelijk bij huizen die meer dan 260.000 gulden kosten of een huur van meer dan 570 gulden per maand moeten opbrengen. Die koopprijsgrens zakt tot 234.000 gulden, terwijl de huur- grens wordt opgetrokken tot 750 gulden per maand. De verlaging van de koopprijs tot 234.000 gulden houdt echter wel in dat woningen tussen 234.000 en 292.500 gulden in het vervolg eerst gedurende een periode van vijf maanden aan Leidse woning zoekenden te koop moeten wor den aangeboden. Is dat vruchte loos, dan vervallen de regels. Het voorstel van het CDA om de grenzen vast te stellen op 234.000 en 260.000 gulden werd verwor pen. Het voorstel van de Pvd A-er Peters om bij woningruil een woonvergunning te verstrek ken als aan de bezettingsnormen wordt voldaan werd wel geaccep teerd door het gemeentebestuur. Raad akkoord met bouw dagverblijf LEIDEN - Zowel de raadscommis sie onderwijs als de gemeente raad gafn gisteravond het start sein voor de bouw van een kin derdagverblijf in de Merenwijk. De totale kosten bedragen ^385.200 gulden. Wanneer precies wordt begonnen is nog niet bekend, maar het rijk heeft wel als voorwaarde gesteld dat in elk geval voor maart vol gend jaar de eerste paal de grond in gaat. En het kinderdagverblijf moet voor 1 maart '82 klaar zijn. In de Merenwijk is op dit moment alleen een peuterspeelzaal voor kinderen van twee tot vier jaar. Oudere kinderen kunnen op school overblijven, maar voor jongere kinderen zijn er geen voorzieningen. Wethouder Waal benadrukte nog eens dat verplaatsing van het vol gens de gemeente milieuhinder- lijke bedrijf onvermijdelijk is. Een aantal raadsleden vroeg hem echter wel de uitwijkmogelijkhe den binnen het gebied nog eens te bestuderen. "Wij vinden het onjuist dat het be drijf min of meer wordt gedwon gen zich buiten de gemeente grenzen te vestigen", zei CDA- raadslid Driessen. CPN-er Brands merkte op dat verplaat sing volgens hem onnodig was, omdat in Nederland meestal een westenwind waait. "En dan waait die zoete lucht precies de andere kant op", zo voorspelde hij. Woonboten Er bestaat een kans dat er toch nog woonboten in de Dobbewetering komen. Oorspronkelijk was dat niet de bedoeling, maar een paar raadsleden kwamen alsnog met een voorstel om een tiental boten in het water toe te laten. Het CDA en de WD waren het hier echter niet mee eens. Ook voorstander Peters had zijn bedenkingen, maar die waren van technische aard. "De boten moeten over land worden aangedragen. Misschien kost dat wel zoveel dat het hele plan niet doorgaat. D'66 vestigde nog eens de nadruk op stadsverwarming. "Stadsver warming kan een aanzienlijke bijdrage leveren aan de energie besparing", aldus het voorstel. "Het is daarom wenselijk dat het college van B en W voor 1 juli 1981 de raad nadere gegevens ver strekt over de eventuele toepas sing van stadsverwarming in de Stevenshof'. Het gaat daarbij volgens D'66 vooral om vragen als: grote of kleine centrales, mo gelijke plaatsen en kun je door de aanleg misschien minder wonin gen bouwen. Directeur Schrama voor zijn veevoedersbedrijf aan de Rijndijk. Hij plaatste gisteren in deze krant een oproep aan de gemeenteraad om zijn bedrijf niet tot vertrek te dwingen. Of hij daarmee succes heeft geboekt, staat nog te bezien. Samantha aan Langebrug LEIDEN - Het Leidse gemeentebe stuur zal de staatssecretaris van Volksgezondheid Veder-Smit er van proberen te overtuigen dat "Solglytt", het laatste particulie re verzorgingstehuis dat Leiden heeft, voorlopig niet dicht moet. Dit besluit nam de Leidse ge meenteraad gisteravond. De dreigende sluiting van het te huis is een uitvloeisel van het be leid van de overheid dat erop is gericht de particuliere verzor gingstehuizen te laten verdwij nen. Dit gebeurt door de tehuizen uit de zogenaamde Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) te zetten. "Een krachtige uitspraak van onze kant is noodzakelijk om te probe ren dat te voorkomen", verduide lijkte de indiener van het aange nomen voorstel, D'66-er Hoeke- ma, gisteravond. "De overheid kan wel zeggen dat er in Leiden voldoende bedden zijn om de pa tiënten te spreiden, maar wij we ten wel dat dat niet waar is". Als rode draad door het verhaal over de sluiting loopt de touw trekwedstrijd tussen het ministe rie van volksgezondheid en het ministerie van CRM. Het eerste ministerie weigert nog langer met geld over de brug te komen via de AWBZ-regeling en het Meer Leids nieuws op pagina 12 LEIDEN - De bar-dancing aan de Langebrug 6a mag in het week einde niet tot drie uur 's nachts open blijven. Dat heeft burge meester Goekoop gisteren beslo ten. Eigenaar De Jong van het cafébe drijf aan de Langebrug, dat beter bekend staat onder de naam van Samantha, had tegen een eerder besluit van de burgemeester be zwaar gemaakt. De commissie voor beroep- en bezwaarschriften gaf de heer De Jong gelijk omdat de discussie over de horeca in de gemeenteraad nog niet was afge rond. In die commissie nam het toenmalige PvdA-raadslid Kes- sen een minderheidsstandpunt in en was tegen verruiming van de sluitingstijd. In november tijdens de behande ling van de begroting, nam de ge meenteraad echter een motie aan waarin werd uitgesproken dat nachtcafés in elk geval niet in de Pieterswijk thuis horen, De over last voor omwonenden was daar bij het argumentDe burgemees ter heeft de bezwaren van De Jong daarom naast zich neerge legd, nadat ook de beroepscom missie het advies had herzien. Een tussenvoorstel van de heer De Jong werd daarmee ook verwor pen. Dat hield in dat Samantha zondagavond gesloten zou zijn en op vrijdag en zaterdagnacht na half twee geen nieuwe bezoekers meer zou toelaten. "Ook dan blijft het cruciale punt dat de inrich ting tot drie uur geopend zou zijn met alle overlast van dien", aldus de burgemeester in een brief aan de advocaat van de caféhouder. vergadering linkse partijen LEIDEN - De linkse politieke par tijen (CPN, D'66, PPR, PSP en PvdA) in Leiden houden in maart een gezamenüjke ledenvergade ring. Het onderwerp van deze vergadering is de bebouwing van de Leeuwenhoek. De besturen van de partijen zijn het hierover eens geworden. De ver gadering is openbaar en heeft een opiniërend karakter. Dat wil zeg gen dat er geen besluiten worden genomen. Alleen de CPN heeft een voorbehoud gemaakt wat de ze vorm betreft. Een gezamenlijke 1 mei-viering is eveneens in voorbereiding. tweede weigert om via de algeme ne bijstandswet de kosten te dra gen."Het is stuitend om te zien dat twee ministeries vechtend over straat rollen", merkte PPR- raadslid Van Oosten daarover gisteravond op. Niet sluiten was ook zijn motto, maar hij plaatste daarbij wel een kanttekening. Van Oosten: "Het huis verkeert niet in al te beste staat. En je kunt zon der meer stellen dat een goede verzorging niet in alle opzichten slaagt. Daarom moet het huis niet in de huidige vorm in stand wor den gehouden". LEIDEN - In de week van 10 tot en met 18 januari staat Leiden in het teken van de jazz. Het promotie team "Leiden leeftheeft een jazzweek opgebouwd rond het internationale dixielandfesti- val dat zaterdag 17 januari in alle zalen van de Stadsgehoorzaal zal worden gehouden. Vast staat dat die week een big band special zal worden gehou den in de Schouwburg. Volgens het voorlopig programma zal er in het Waaggebouw een beurs van oude grammofoonplaten worden gehouden, zijn er optre densvan straatorkesten en rijden er oude auto's door de binnen stad. Het radioprogramma Sesjun zal vanuit de Burgerzaal in het Stad huis een rechtstreekse uitzen ding verzorgen en verder is er on der het motto "Jazz in de kroeg" een speciale avond waarop gen horecazaken jazzcombina ties zullen spelen. Het is de be doeling dat er een speciale "bor relbus" langs deze zaken zal rij den. Tijdens het dixieland festival is het optreden te verwachten van o.a. de Chris Barber Jazzband uit En geland, The Dutch Swing College Band, de Dixie Kids uit Zwitser land, Ted Easton's Jazzband, sa xofonist Buddy Tate uit de Ver enigde Staten cn trombonist George Chrisholm uit Engeland. door René van der Velden Jaap Visser Speurjacht De speurtocht naar de Leidse hondendoder is in volle gang. Welke hondenhater heeft en kele dagen geleden de ge haktballetjes met strychnine in de Slaaghwijk verspreid? Tot nu hebben tien honden van de balletjes gegeten. Bij de tien honden bleek strychnine ("mollendood") even goed te werken als bij mollen. Het zoeken van de hondendo der lijkt op het zoeken naar een naald in de flats in de Slaaghwijk. De Leidse politie heeft "alle hondvriendelijke" Slaagh- wijkbewoners gistermiddag via een folder opgeroepen de politie bij de speurtocht te helpen "door uw ogen goed de kost te geven" en "door al les wat u hoort en ziet" met betrekking tot de hondendo der onmiddellijk te melden aan de politie. "Samen moet het lukken". Inmiddels heeft de politie vier "nogal oppervlakkige" tips binnengekregen. De afgelopen dagen heeft de po litie de hondenbrigade inge zet op zoek naar giftige ge haktballetjes en de dader. De honden van de hondenbriga de zijn erop getraind geen vreemd voedsel te eten. De politie vond gistermiddag nog enkele gehaktballetjes met het dodelijke gif. Voor de "hondenvriendelijke" bewoners in de omgeving van de Condorhorst blijft de gif zaak intussen het gesprek van de dag. "Zo'n man of vrouw is toch niet goed bij het ver stand. Het is nog gevaarlijk voor kinderen ook. Gelukkig is het 't weer er niet voor maar anders zouden de kinderen met hun handen in het zand zitten te dabberen; en dan met hun handen in hun mond....". "Dat geklaagd wordt over hon- denoverlast is logisch. Het stikt van de hondepoep, hon dengeblaf op de flats, noem maar op. Maar daar kun je die honden toch niet op aankij ken. Het ligt aan de eige naars... En dan met gif gaan strooien. Er hadden ook nog eens kinderen aan dood kun nen gaan". De geruchtenmachine is in wer king gesteld. Verteld wordt r dan wel aan de lijn, "ook al eet mijn hond nooit wat van de dat er al veertien honden dood zouden zijn en dat er ook een kind vergiftigd zou zijn. De honden worden uitgelaten maar dan wel strak aan de lijn. Een mevrouw met een Duitse staander van tien jaar oud ("maar ik wil 'm nog niet kwijt, hoor") laat haar hond deze keer zelf uit. Anders doen haar kinderen dit. Een mevrouw met een hond van het onvolprezen merk "vuilnisbak" laat haar hond normaal gesproken altijd los lopen maar sinds zaterdag houdt ook zij haar hond strak aan de lijn, "ook al eet mijn hond nooit wat van de grond". Toch zijn er ook nog hondenbe zitters die zich van alle drukte weinig aantrekken. Zoals een man met zijn zwart soort poe del een honderd meter achter zich. "Ach, zo is het leven. Wat risico nemen, h'e". Een man vertelt dat hij ook zijn steentje heeft bijgedragen aan de geldpot voor de aan brenger van de gouden tip die tot de aanhouding van de hondendoder kan leiden. In die pot zit inmiddels een be drag van 1700 gulden. "Zo'n geldbedrag kan mensen over de drempelvrees heenhelpen om de dader aan te geven. Want er moeten hier mensen rondlopen die weten wie het gedaan heeft", zegt een van de initiatiefnemers van de geldactie zelfverzekerd. De vijf geldinzamelaars streven naar een bedrag van 5000 gul den. De gouden tipgever kan zich in vertrouwen melden, bijvoorbeeld bij de dierenarts Muurling. Samenwerking "Links" Leiden heeft zich opge maakt om de ongeveer 425 werknemers van Adler-Lei- den te steunen bij acties voor het behoud van hun werk. Politieke partijen en groeperin gen die elkaar anders met de grootst mogelijke moeite kunnen "vinden" hebben zich ditmaal kunnen scharen onder de term "behoud van werkgelegenheid". Het rijtje luidt: CPN, 1KB, PPR, PSP, PvdA, en SP; ANJV, KWJ, LSB, de Muurkrant, NVB, NW jongerencontact, Vrouw en Werk, Werkgroep Buitenlandse Arbeiders en Werklozen Belangen Vereni ging. Uitzonderlijk is ook dat dit breed samengestelde steun comité een "lang" leven lijkt beschoren. De Duitse con- cernleiding van de Neder landse Adlerfabrieken heeft haar beslissing om klappen uit te delen immers met drie maanden uitgesteld tot april.... Anderzijds gaan er stemmen op binnen het steuncomité om - desge wenst - werknemers van an dere bedreigde fabrieken in de Leidse regio te steunen; bijvoorbeeld de Wolspinnerij Ede aan de Kanaalweg of de Leidsche Apparaten Fabriek (Gist Brocades) in Zoeter- woude. Het dertien mensen tellende ac tiecomité van werknemers op de Adlerfabriek aan de Roo- seveltstraat is zeer te spreken over deze steun van buiten de eigen schrijfmachinefabriek. Het actiecomité heeft een ver klaring van de "sympathisan ten" afgelopen vrijdag ver spreid onder de Nederlandse werknemers bij Adler. De vertaling voor de Turkse werknemers laat nog even op zich wachten. Zij krijgen het pamflet pas maandag 5 janua ri in de hand gedrukt. Door arbeidstijdsverkorting, een paar roosteryrije dagen en het "inhalen" van twee dagen hebben de Adlerwerknemers namelijk een kerstvakantie vanaf afgelopen zaterdag tot en met zondag 4 januari. In de verklaring van het steun comité staat dat dc concern- leiding van de schrijfmachi nefabriek noodzakelijke maatregelen zoals vernieu wing van het produktiepak- ket niet tijdig heeft aange pakt. "Van dit falende beleid dreigen nu de arbeiders de re kening gepresenteerd te krij gen". Voorts veegt de verkla ring de vloer aan met de stel ling van regenng en onderne mers dat matiging van lonen en uitkeringen automatisch investeringen in werkgele genheid zou opleveren "Te gelijkertijd zie je dat bij Adler juist arbeidsplaatsen dreigen te verdwijnen zoals al bij vele bedrijven is gebeurd. Tegen over de beperkingen voor de arbeiders en de vakbond staat de vrijheid van de onderne mers om hun problemen op de arbeiders af te wentelen". "Door het verdwijnen van een groot aantal Leidse bedrijven krijgen we in Leiden met steeds grotere sociale en eco nomische problemen te kam pen. Behoud van de bestaan de werkgelegenheid is van belang om tot goede oplossin gen te komen", aldus de ver klaring van Leids "Links".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3