'Minderheden bewust maken' HSZEEEEHi "Nu wat doen tegen overlast rijksweg A4 i-e/bfee agenda Concours hippique in Leiderdorp Hoofddorper Venloo wil voor PvdA in Tweede Kamer: Tal van activiteiten op Tweede Kerstdag Leiderdorp rekent uurtarief DINSDAG 23 DECEMBER ISM LEIDERDORP - De ruitervereni- ging "Liethorp" in Leiderdorp organiseert tweede kerstdag in de manege in sportpark "De Bloemerd" in Leiderdorp een In- doorwedstrijd met als belangrijk ste onderdeel een Concours Hip pique. Dit sportevenement wordt door de ruitervereniging in sa menwerking met een autobedrijf opgezet. Er zullen zo'n honderd ruiters en amazones in de ring verschijnen, verdeeld over vijf onderdelen: pony's klassiek; pony's speel uw spel; paarden klassiek; paarden speel uw spel en een springcon cours om een trofee beschikbaar gesteld domr het autobedrijf. Bij het "speel uwspel"-spel gaat het erom binnen een bepaalde tijd een zo hoog mogelijk aantal punten te vergaren (binnen 70 se conden) door zoveel mogelijk hindernissen foutloos te nemen. In de pauzes worden er diverse de monstraties gegeven. Zo komt onder meer de Nederlandse kam pioene dameszadelrijden en er zal een dressuurdemonstratie met uitleg worden gegeven. Ver der is er een Fries aangespannen paard te zien en een groepsdres- suur. De aanvang van het hele ge beuren is om 9.00 uur en zal rond 18.00 uur afgelopen zyn. Expositie WARMOND - Galerie De Pomp in de Dorpsstraat in Warmond is tot 2 januari open voor een kerstex positie. Op deze tentoonstelling zullen onder meer de werkstuk ken te zien zijn van: Annette Lee mans (droogbloemen iq kerst sfeer), Oetje de Mink (kerstboom- figuurtjes) en Fransien Post (brooddeegfiguren). Verder is er een kerstgroep van brooddeeg van Gerda Janssens te zien. Ook zijn er van anderen nog kerstkaarten, kerststrooifiguren en brooddeegfiguren tentoonge steld. HOOFDDORP - 'Als men maar niet denkt dat, als het me lukt en ik kom in de Tweede Ka mer, ik me alleen maar zal inzetten voor de Su rinaamse belangen. Dat is beslist niet het geval en trouwens dat kan volgens de Nederland se wet niet eens. Maar ik zal me wel met de volle honderd procent inzet ten voor de culturele minderheden, zoals die in de Nederlandse sa menleving voorko men" Dat zegt Owen Venloo uit Hoofddorp ("Vroeger woon de ik in Katwijk aan den Rijn"), die zichzelf als Surina mer kandidaat heeft gesteld voor een zetel in de Tweede Kamer voor de PvdA. Venloo, overigens nu al actiefin de PvdA-afdeling Haarlem mermeer als vice-voorzitter en lid van het gewestelijk Pvd A-bestuur Noord- Holland-Noord, is bestuurs lid van de Evert Vermeer stichting (een stichting in de PvdA die zich vooral richt op ontwikkelingssamenwer king). Venloo over zijn kandidatuur. „Er zijn in ons land honderd duizenden gekleurde mensen (Surinamers, Antillianen, Ma rokkanen, Turken enz.) van wie nu al vaststaat dat zij blij vend in Nederland zijn geves tigd. Zij maken deel uit van de Nederlandse samenleving, Maar vinden bijna geen her kenning in lichamen zoals ge meenteraden. provinciale be sturen en helemaal niet in de Tweede Kamer. Daar hebben wij helemaal niets", zegt Ven- Niet juist „Ik wil nu", vervolgt Venloo, „daar als actief Surinaams PvdA-lid proberen een eind aan te maken. Dit is feitelijk een toestand die niet juist is. Deel uitmaken van de Neder landse samenleving, maar niet het gevoel hebberi erbij te horen. Ik hoop nu dat mijn initiatief er toe zal leiden dat meer Suri namers, Antillianen en al die anderen zich bewust worden van deze mogelijkheid en po litiek actief gaan worden. En dan maakt het feitelijk niet zoveel uit of ik dan wel of niet zal worden gekozen, in elk ge val zit er dan beweging in de i. En dat is de opzet: de bewust te maken" Het is in elk geval moeilijk m hun beleid te rug te vinden. Men moet tijdig op de veran deringen in de Nederlandse samenleving kunnen inspe len en die soepelheid missen de meeste ambtenaren he laas", meent Venloo. Voorzichtig Discriminatie Venloo zal, als hij wordt geko zen, vooral gaan letten op de tekortkomingen in beleid en wetgeving. Vooral het horeca- beleid met betrekking tot de discriminatie zit hem hoog. „Al in 1973 werd er door de PvdA-kamerleden Ed van Thijn en Theo van Lier op ge- eigenaar die discrimineert zijn vergunning zou moeten kwijtraken. De toenmalige minister van justitie (Van Agt, red.) was het daar roerend mee eens. Maar deze wet is er nog steeds niet. En daar ben ik wel eens kwaad over". Ook heeft Venloo nogal wat kri tiek op de ambtenaren, zowel bij gemeenten, provincies als bij het rijk. „Ik heb de indruk dat veel ambtenaren niet vol doende beseffen welke veran deringen zich de afgelopen 15 tot 20 jaar hebben voorge daan. Over zijn kansen om in het par lement te komen is hij nogal voorzichtig. „Het ligt aan de steun die ik van de afdelingen krijg. Ik heb wat propaganda gevoerd, vooral in de Rand stad. De leden van de PvdA hebben het tot 15 november voor het zeggen gehad en tot nu toe heb ik van vrij veel af delingen bericht gekregen dat ze mijn kandidatuur wel willen ondersteunen. Maar hoeveel er dat gaan worden weet ik nog niet, dat wacht ik maar af. Verrassend vind ik echter wel dat er zelfs afdelin gen uit Limburg en Brabant mijn kandidatuur ondersteu nen. Dat geeft wel enige hoop". Teleurgesteld is de beleidsme dewerker welzijnszaken bij de gemeente Haarlemmer meer over het partijbestuur. I n het concept- partijprogramma staat dat mensen uit etnische minder heden meer functies moeten gaan vervullen bij politie, jus titie en andere overheidsin stellingen. Nu hadden ze zelf een goed voorbeeld kunnen geven door mij een plaats te geven op de lijst van 27 na men die het partijbestuur mag kiezen voor de verkiezin gen van volgend jaar". Het partijbestuur mag de helft van het aantal nu beschikbare zetels in de Tweede Kamer aanwijzen, de rest beslissen de afdelingen. Venloo: „Maar daarover heb ik niets ge hoord, ik heb trouwens hele maal geen reactie gehad van het partijbestuur en dat valt me heel erg tegen". Erbij horen Venloo wijst nog op het feit dat bij de Surinamers (de zoge naamde tweede generatie) die zelf niet in Suriname zijn ge boren, weinig behoefte be staat om terug te gaan naar Suriname. Dat berekent vol gens Venloo dat er bij deze mensen sterk de behoefte be staat om hun gedachten in de volksvertegenwoordiging te rug te vinden. „En", vervolgt Venloo, „vooral bij de jongeren leeft sterk de wens erbij te horen. Het ge voel te hebben dat onze stem hoorbaar is in de Kamer". Over de remigratie (terugkeer) naar Suriname zegt hij: „Ik denk dat er maar weinig terug zullen gaan naar het moeder land. En voor diegenen die wel teruggaan zou ik ervoor willen pleiten dat de Neder landse overheid voldoende steun geeft om deze mensen daadwerkelijk te helpen. Bij voorbeeld om een klein be drijfje op te zetten of iets der gelijks. Op die manier hebben deze mensen er wat aan". Gematigd Op de valreep geeft Venloo nog zijn mening over de toestand in Suriname. „Als ik het hier in Nederland goed kan beoor delen, tenslotte heb ik het ook maar van horen zeggen, ben ik gematigd optimistisch. Ik ben het voor een groot deel eens met de PvdA-delegatie die onlangs een bezoek aan Suriname heeft gebracht. Op één ding zou ik bijzonder alert zijn: de bijzondere rechtsple ging in Suriname. Ik hoop en verwacht dat men humaan zal zijn in het straffen en het gra tiebeleid. Als dit niet goed is, dan verwacht ik dat men ver der zal afglijden". „Wezenlijk voor de opbouw van Suriname vind ik dat de Ne derlandse steun waardevast zal zijn. Het zou niet eerlijk zijn tegenover Suriname deze steun aan de daling van de gulden onderhevig te laten zijn. Ze hebben die steun zo Adspirant-Tweede-Kamer- lid voor de PvdA Venloo uit I Hoofddorp: "Vooral het horeca- beleid met betrekking tot de dis- I criminatie zit me dwars". t hard nodig. En een stuk Ne derlandse invloed kan opbou wend werken in Suriname", vindt Venloo. KEES VAN KUILENBURG Massale nieuwjaarswens naar gemeente Leiderdorp LEIDERDORP - De omwonenden van de Rijksweg A 4 (Amsterdam-Rotterdam) in Leiderdorp laten deze dagen opnieuw merken dat zij genoeg hebben van het wachten op maatregelen tegen de geluidsoverlast die veroorzaakt wordt door deze snelweg. Via nieuwjaarskaarten dringen zjj op daden van de gemeente aan. Vandaag waren al zo'n 75 kaarten van bewoners uit onder andere de Marijkestraat, de Margriet- straat, de Mauritssingel, de B.G. Cortslaan en de Ericalaan bij de gemeente binnengekomen. De kaarten zijn voorgedrukt door het actiecomité Rijksweg A 4 en bij de omwonenden in de bus ge daan. Deze hoeven ze alleen nog men tot maatregelen ter bestrij ding van de overlast zal moeten overgaan, doen wij een beroep op de bewoners om ons daadwerke lijk te steunen", zo omschrijft het actiecomité de verspreiding van de nieuwjaarskaarten waarop in vette letters gedrukt staat: "Rijksweg A4: voor ons een last, (voor) u een zorg?" De Prinses Marijkestraat steeds geluidsoverlast. Bij de gemeente verwacht men eveneens dat een groot deel van de totale kosten via subsidie kan worden verkregen van het minis terie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne. Dit laatste is echter nog niet helemaal zeker. Leiderdorp met op de achtergrond de "dam de rijksweg loopt: nog verder door te sturen naar de ge- De gemeente heeft inmiddels meente, met daarop hun i adres en een postzegel. Het actie comité laat weten dat uit de grote stroom van kaarten het ongenoe gen van de omliggende wijkbe woners moet blijken. "Alweer is er een jaar voorbij, een jaar waarin wij voortdurend op de bres hebben gestaan voor een betere woon- en werkomgeving. Het onderzoek naar de geluids hinder van de Rijksweg is inmid dels afgerond en het heeft uitge wezen dat er geluidshinder is. Nu eerste onderzoek naar de geluids hinder afgesloten. Duidelijk is geworden dat de overlast zo erg is dat maatregelen moeten worden genomen. Binnenkort volgt een op het eerste aansluitend onder zoek naar de aard van de maatre gelen en de kosten. Verwacht wordt dat Rijkswaterstaat in ja nuari/februari met kostenbereke ningen van verschillende moge lijkheden aankomt. Dan kan ook over alternatieven worden ge dacht. Auto gestolen OEGSTGEEST - In Oegstgeest is gisteravond een groene Datsun 120 gestolen. De wa gen stond geparkeerd voor de Apollohal. De eigenaar was in de hal aan het sporten. De da der heeft de sleutels van de wagen uit de kleren van de ei genaar gehaald, die in de kleedkamer hingen. De wa gen is nog niet teruggevon den. OEGSTGEEST/ZOETERWOUDE - In Oegstgeest en Zoeterwoude worden Tweede Kerstdag bijeen komsten georganiseerd voor jong en oud.. De kerst-in in Oegstgeest wordt gehouden onder het motto "Kom er eens uit" en vindt plaats in gebouw "Taberna". Vanaf 14.00 uur kan daar iedereen te recht. De organisatie, sociëteit "De Fuik", nodigt mensen die in x het bezit zijn van een muziekin strument uit, dat mee te nemen, zodat er gezamenlijk muziek kan worden gemaakt. Voor kleine kinderen wordt spe ciaal een hoek van de zaal inge richt om te kleien. Ook voor de volwassenen is er nog een han- denarbeidmogelijkheid in 'de vorm van het beschilderen van tegeltjes. Aanwezig zijn ook spel- mogelijkheden. Zo kan er wor den gebiljart en gesjoeld. Ook is er een tafeltennistafel aanwezig. Rond 17.00 uur kunnen de aan wezigen een kerstmaaltijd lie 's Avonds wordt de grote zaal van "Taberna" omgebouwd tot een grote kerst-discotheek. De disco begint om 20.00 uur en is bedoeld voor jongeren vanaf 16 jaar. Ook in Zoeterwoude wordt vrijdag (Tweede Kerstdag) weer de tradi tionele kerst-in gehouden. Deze bijeenkomst, die mede mogelijk wordt gemaakt voor een gemeen telijke subsidie van 2500 gulden begint eveneens om 14.00 uur. In het verenigingsgebouw "Ons Huis" begint dan een toneelvoor stelling voor kinderen van vier tot en met tien jaar. Hierna is in hetzelfde gebouw gelegenheid tot het beoefenen van handvaar digheid voor de jongeren. Voor de iets ouderen worden er films (over onder andere oud- Zoeterwoude) en dia's met reis verhalen getoond. De denksport komt 's middags aan bod met een damsimultaan, 's Avonds is er vanaf 19.90 uur een schaaksimultaan. Om 20.00 uur begint, het klaverjassen. Liefhebbers van lichte klassieke muziek kunnen vrijdag terecht in de Nederlandse Hervormde kerk (vanaf 14.30 uur). In de grote zaal van "Ons Huis" wordt de gehele middag een gevarieerd muziek programma verzorgd. 's Avonds treedt de groep "Wolf Af faire" op, gevolgd door de vaste kerst-in finale: het optreden van een dixielandband. Verdere acti viteiten zijn een lampionnenop- tocht met muzidk om 19.00 uur, een kerstbroodmaaltijd om 10.00 uur en de aanwezigheid van een sneltekenaar en sprekershoek. LEIDERDORP - Iedereen die bin nenkort bij de gemeente Leider dorp aanklopt voor een Hinder wetvergunning, zal niet alleen maar - zoals op dit moment wel het geval is - met een aantal vast gestelde tarieven te doen krijgen. Dat heeft te maken met het in werking treden van de Wet alge mene Bepalingen Milieuhygiëne (WABM) op 1 september j.l. In deze wet zijn diverse wetten op het gebied van milieubeheer (waaronder de Hinderwet) verza meld. Door de WABM zijn de werkzaamheden op dit gebied voor de gemeenten sterk toege nomen. Zij worden geconfron teerd met veel ingewikkelder procedures en met zaken, waar mee zij geen ervaring hebben. Juist voor deze zaken wil de ge meente Leiderdorp de legesver ordening gaan wijzigen en een uurtarief instellen dat is geba seerd op de werkelijke kosten die er worden gemaakt. Het werken met alleen maar standaardtarie ven zoals tot nu toe gebruikelijk heeft namelijk het nadeel dat een aanvrager soms teveel, soms te weinig betaalt in verhouding tot het werk dat door de gemeente moet worden verricht. Om bij het systeem van "kostenver haal op uurbasis" de aanvrager niet helemaal in het onzekere te laten omtrent de uiteindelijk te betalen ïègeskosten zal het aantal uren aan een .maximum worden gekoppeld. Samengevat komt een en ander neer op een uurta rief van dertig gulden voor alleen ambtelijk advies. Moeten er ook technische adviezen worden ge geven, dan komt er vijftig gulden per uur bij. Voor beide tarieven geldt een maximum van dertig Als het tegenzit, kan een vergun ning in de toekomst'dus rond de 2500 gulden gaan kosten. Mocht de aanvraag zo ingewikkeld zijn dat er deskundigen van buiten de gemeente moeten worden aange trokken, dan zal de aanvrager de ze adviezen altijd voor de volle honderd procent moeten betalen. De raadscommissie bestuurszaken beschouwt de voorgestelde rege ling als de meest redelijke. Vorige week ging ook de commissie fi nanciën hiermee akkoord. De commissieleden vonden wel dat over één twee jaar deze materie opnieuw moet worden bekeken. DINSDAG U Leiden - Kijkhuis - Vrouwenkerkkol .straat 17, film met in de hoofdrol 4 meters hoge Gorilla, 20 uur. |T1 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, lezing1 zegelverzamelaars. if Tamboerijn - Valeriusstraat 73, vól/ kinderen van 5 tot 12 jaar, woe-mida Advies Centrum, uur, tel. 130983. NVSH-bibliotheek - Rapenburg NVSH informatiecentrum, geopend werkdagen (beh. woe.) van 14 tot 161 en dins, van 20 to .Stats jongerencentrum - Haarlemir straat 73, Nederlandse les voor buitf landse jongeren, 19 tot 20.30 i sluitend soos, muziek of film; v en sport, 15 tot 17 uur. Gespreksavond Bahèi gemeenschaJH Sleutelbloem 2, vanaf 20 uur. F Jongeren Advies Centrum - Caecifl straat 67, ma., dins., dond., vryd., \i tot 22 uur, tel. 126052. Algemene Reclasserings Verenigir Rijnsburgerweg 167, tel. 156440. Ber baar op werkdagen van 9 tot 17 u hulp en informatie aan meerderjarig (vanaf 18 jaar), die door problemen konflict zyn of dreigen te komen met litie en/of justitie. Warmond - tot 2 jan dagelijks beh. rr kerstexpositie, openingstijden: di., i van 19 tot 21 uur; woe., do., zat., zo., v 14 tot 17 uur; woe. ook van 10 tot 12 ui WOENSDAG Leiden - Augustinus - Rapenburg Kerst-In, 20 tot 1 i APOTHEKEN Leiden - de avond-, en zondagsdienst v de apotheken in de regio Leiden, woij* waargenomen van; vr 19 tot woe 24 du,- door: Doeza Apotheek, Doezastraat rj tel. 121313; apotheek van Breest Smf tenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tj WIJKVERPLEGING g Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tj ten noorden van de Rijn 134604, tel. tj zuiden van de Rijn 121753. 1 Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezonj heidscentrum. Berkenkande. Leidif dorp, tel. 410131, spreekuur ma Vm I van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tj 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - L. Alders. Lindenhofstral 20. Noordwijk, tel. 01719-17143 lEIDSCH DAGBLAD Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28684 WASSENAAR-Voor het vijfmaan den oude kangoeroetje "Happy" nadert ook de kerst. Het diertje viert haar eerste kerstfeest bij de "pleegouders" Jan en Hanneke Louwman. Jan Louwman is di recteur van het Dierenpark in Wassenaar. Voor het levendige diertje, is zoals voor iedere jong wezen alles een ontdekking en ze ker ook een verrassing, zoals de weerspiegelende kerst boom bol len in huize Louwman. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 149,55 perp post f 71.90 Jaarabonnement f 186,70 per post 1276.10 Losse nummers0.65 Adjunct-hoofdredacteur R D Paauw AJq redactiechef; A van Leeuwen Plv AJq redactiechef; J M J. Posi Rubriek chefs J Kroon (stad) J P M van der Meer (regio) W. Wirtz (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen. Pari|s. Washington. Cairo. Redactie Randgemeenten Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé Ch Lennadz. Maredijk 33a. Leiden, tel 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk. Tel 071-121481 Oegstgeest H. Sonders. 071-155854 Voorschoten J Peters 071-769935. Leiderdorp F Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2