Pri j sm a atre gelen voor bedrijven iets soe peler tED CNV wil steun voor Groningse confectie Advies over fusie mag later... Voor zestig miljoen aan kaarsen verkocht Grieken willen weer Nederlands kalfsvlees Consumentenbond en ondernemers ontevreden NCW wijst regeling gehandicapten af 1980 NSDAG 23 DECEMBER 1980 VTM'lill PAGINA 13 iarboek ombudsman van het levensver- ekeringsbedrijf, die tot taak leeft klachten van verzekerden e behandelen, bepleit in zijn gis- gren verschenen jaarverslag heer eenheid in de grondslagen in methoden tot vaststelling van :en- 'c afkoopwaarde van het winst landeel bij levensverzekeringen, het moet volgens hem een zodanige De egeling komen, dat ook degene. de he zijn verzekering afkoopt, een ïeel edelijk deel ontvangt van het ori- endement, dat de verzekerings- erd naatschappij gemaakt heeft op ie door de verzekerden betaalde iremies. n maatschappij tot maatschappij wd )estaan er grote verschillen tus- en- len de afkoopresultaten. Ie- ,ofèderlandse Crediet- de oank et i Nederlandse Credietbank heeft S®- ille aandelen overgenomen van le Asien Pazifik Bank in Ham- ko" burg. De overneming vindt plaats uw !>m le komen tot een uitbreiding ran het dienstenpakket voor de Internationaal georiënteerde j—ilanten van de NCB. aldus de Dank. uchtvaartstaking i londerhoudstechnicivandePor- l iugese luchtvaartmaatschappij TAP zijn gisteren voor onbepaal de tijd in staking gegaan om een pieuwe salarisindeling le verkrij gen. De duizend technici hebben faten weten dat zij hun staking pullen beëindigen wanneer de di rectie instemt met onderhande lingen over de eisen die een half aar geleden voor het eerst wer den ingediend. ekort rer de eerste negen maanden van flit jaar wijst de Nederlandse be- alingsbalans op transactiebasis pen tekort aan van 4,5 miljard gul den. Wat evenveel is als het te kort, dat het Centraal Planbureau in zijn jongste "macro- pconomische verkenning" voor geheel 1980 heeft voorspeld. ji slaap gevallen ondernemingsraad van de Gas- finie in Groningen heeft haar ,m werkzaamheden opgeschort tot 1 februari uit protest tegen het ont- m slag van drie nachtwakers. De Wijze waarop de nachtwakers zijn pntslagen. zint de or niet. b nachtwakers werden op 4 no- je_ vember op staande voet ontsla gen nadat zij enkele dagen eerder tijdens hun werk in slaap waren gevallen. EIDEN - Leicf$2 veemarkt, dinsdag, jtale weekaanvoer 5631dieren. waar- - |n4213 vandaag, die als volgt te specifi- iren zijn: slachtrunderen 100, ge- in fuiksvee 146 stuks, graskalveren 14, O- achtere kalveren 1801, varkens 1321, id iggen 60, schapen of lammeren 716, Dkken of geiten 55. Prijsnoteringen pehtrunderen zelfde als gisteren, luchtere slachtkalveren: 1.25-2.00. achtvarkens 2.30-2.35. Gebruiksvee: en kalfkoeien 1650-2965, vare- 1050-2210, pinken 800-1500, gras- ilveren 250-800. nuchtere kalveren fok of mesterij rood 250-400, idem t 175-300, biggen 85-93, schapen 0-210, lammeren 180-210, geiten 20-95, kschapen extra kw 220-295. Toelich- ïgen (resp. aanvoer-handel-prijzen); achtrunderen matig-vlot-stabiel, kalf- melkkoeien matig-rustig-stabiel, va- koeien idem, vaarzen en pinken idem. askalveren idem, nuchtere kalveren r-rustig-stabiel, varkens ruim- •iets lager, biggen dubbel atig-stabiel, schapen en lammeren re- ïlijk-matig-stabiel, geiten matig-vlot- IOENTEVEILING KATWIJK AAN SN RIJN. Datum 23/12. :erekool 59-84, Waspeen AI per kist .- - 18,20, Waspeen All per kist 4,- - ,50, Waspeen BI per kist 21,- - 25,50, aspeen Bil per kist 3,50, Waspeen Cl kist 10,50-12,40, Waspeen CII per kist 10-10,-, Aanvoer 129 ton, Breekpeen Cl kist 9,-, Prei A per kg 98-1,01. Prei B kg 0,47, Uien per kg 44-50 TILBURG (ANP) - Per Nederlands gezin zullen dit jaar vijftig kaar sen worden opgebrand tegen 44 vorig jaar. In totaal zal ongeveer zestig miljoen gulden worden uitgegeven voor de aanschaf van kaarsen. Dit zegt de Nederlandse Vereniging van Kaarsenfabrikanten te Tilburg, waarbij negentien fabrikanten zijn aangesloten. De produktie van de Nederlandse kaarsenfabrikanten is dit jaar met bijna een half miljoen geste gen tot ruim 9.5 miljoen kilo, 3,5 mihoen kilo bestemd is voor de export. Dat is 18 pro cent meer dan vorig jaar. Daar staat evenwel een 30 procent ho gere import (nu 5,5 miljoen kg) tegenover. De stijging is volgens de vereniging voornamelijk het gevolg van een vergrote invoer uit Oost- Duitsland. De kaarsenfabrikan ten vinden deze gang van zaken nog altijd een zorgelijke ontwik keling. vooral omdat deze invoer gepaard gaat met flinke prijsda lingen. Desondanks is de Nederlandse kaarsenindustrie tevreden dat het kaarsenverbruik weer is toe genomen. DEN HAAG (ANP) - Griekenland heeft met onmiddellijke ingang de invoer van Nederlands kalfs vlees weer toegelaten, zo is giste ren door het ministerie van land bouw bekendgemaakt. Het be sluit is genomen op grond van de certificaten, die de Nederlandse veterinaire dienst de Grieken heeft verstrekt, waarin wordt ver klaard dat er geen hormonale stoffen in het kalfsvlees zitten. De invoer van Nederlands kalfs vlees werd in september door Griekenland verboden omdat er sporen van hormonale stoffen in gevonden zouden zijn. Volgens een woordvoerder van het minis terie van landbouw ging het ech ter om een partij vlees die slechts via Nederland was vervoerd. Het openstellen van de Griekse grens voor Nederlands kalfsvlees is volgens het ministerie het re sultaat van het overleg dat minis ter Braks (landbouw) de afgelo pen weken met zij n Griekse colle ga heelt gevoerd. DEN HAAG (GPD, ANP) - "Om de inflatie terug te dringen kunnen prijs maatregelen niet worden gemist. Het kabinet heeft gekozen voor voortzetting van die maatregelen, met een kleine versoepeling voor het bedrijfsleven" Dit zei minister Van Aar- denne (economische za ken) gisteren bij het be kendmaken van de prijs maatregelen voor volgend jaar. Consumenten en on dernemers zijn ontevre den over de plannen van de bewindsman. Er zal geen straffer prijsbeleid ko men, zoals de consumentenorga nisaties hebben gevraagd. De mi nister wil het bedrijfsleven toe staan de hoge rentekosten ruimer door te berekenen. De industrie mag van de stijging van de loonkosten één procent doorberekenen. Dat betekent nog geen prijsverhoging van één procent, want de prijsstijging op grond van gestegen loonkosten houdt verband met het aandeel, dat de loonkosten vormen van de totale kosten. Zouden bijvoor beeld de loonkosten de helft uit maken van de totale kosten, dan zal de prijsstijging niet meer dan een half procent mogen bedra gen. De stijging van de grondstoffen- kosten mag, zoals tot nu toe steeds het geval was, geheel wor den doorberekend in de prijzen. Voor dienstverleningen mogen de tarieven in 1981 in totaal met 4,5 procent worden verhoogd. Daar van mag de helft ingaan op 1 ja nuari en de andere helft op 1 juli 1981. De uurtarieven mogen met 4,9 procent omhoog. De 4,5 procent zou ook moeten gel den voor de tarieven, die de over heid voor haar dienstverlening in rekening brengt. Voor de over- heidstarieven was echter in juni van het vorige jaar al toestem ming gegeven voor een verho ging van vijf procent. Dat wil de minister nu niet terugdraaien, omdat dit op praktische bezwa ren stuit. Consumenten De consumentenbond heeft giste ren bij minister Van Aardenne aangedrongen op een straffer Zee- Nieuwe staking is niet verstandig VLISSINGEN (ANP) - trictsbestuurder R. Bil1 industriebond CNV ir land zou het "zeer onverstan dig" vinden als de werkne mers van de Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen in januari op nieuw in staking zouden gaan. Nieuwe stakingsacties dreigen nu de onderhandelingen tus sen werkgever en werkne mers over de uitvoering van het op 1 oktober bereikte ak koord in een impasse zijn ge raakt. De directie van de KMS zegt geen financiële ruimte te heb ben om aan de eisen van de bond tegemoet te komen. "Economie groeit minimaal" DEN HAAG (ANP)- De organi satie voor economische sa menwerking en ontwikkeling (OESO) verwacht evenals het Centraal Planbureau, dat de economische groei in Neder land in 1981 niet meer dan een kwart procent zal bedragen. In haar gisteren uitgegeven halfjaarlijkse prognose voor de wereldeconomie spreekt zij echter de verwachting uit, dat het groeitempo van de Ne derlandse economie in de loop van 1981 zal stijgen tot anderhalf procent per jaar. Dit zal worden veroorzaakt door een lichte toeneming van de voorraadvorming door het bedrijfsleven en door een verbetering van onze beta lingsbalans in vergelijking met 1980. Een lachende lompen-en schillenboer rijdt door de straten i de muur. De slagzin roept op om de Maze-gevangenïs. waai hongerstaking hieldente vernietigen. e Belfast. Achter hem een kreet op een aantal IRA-gevangenen een prijsbeleid. In de huidige econo mische toestand is het voor de consument van het grootste be lang dat de prijzen niet de pan uit vliegen, aldus de bond. De consumentenbond is vooral verontrust over de energieprijzen en de overheidstarieven. De ko mende verhoging van de aardgas- prijs betekent volgens de bond voor het gemiddelde huishouden een verhoging van dertig gulden per maand, terwijl er op het ge bied van energiebesparing "bit ter weinig" tegenover staat. De overheid moet volgens de bond bij het prijsbeleid het goede voor beeld geven. De bond zegt dat er veel meldingen binnenkomen over stijgingen van gemeentelij ke belastingen en tarieven met meer dan de voorgeschreven vijf procent. De bond vindt het onjuist dat bij voorbeeld de grondstofprijsda ling voor koffie niet wordt door berekend in de horeca. Ruimte Minister Van Aardenne geeft met zijn prijsbeleid geen ruimte voor een noodzakelijke verbetering van de rendementen in 1981. Dit zegt het KNOV, de organisatie van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, in een reactie op de door de minister afgekondig de prijsbeschikkingen. Uit de opmerking van de minister dat de loonmatiging van 2,5 pro cent volledig tot uitdrukking moet komen in lagere prijsstij gingen concludeert het KNOV dat "hiervan alleen de consument profiteert". De claims van de vak beweging om de loonmatiging te gebruiken voor werkgelegen- heidsafspraken is hiermee uiter aard helemaal van de baan. aldus het KNOV. UTRECHT (ANP) - De industrie bond CNV is verontwaardigd over het besluit van het kabinet Van Agt om geen steun te verle nen aan de Stijlgroep Groningen, een samenwerkingsverband van drie Groningse confectiebedrij- De Stijlgroep Groningen, waar nu nog 450 man werken, zit in moei lijkheden, maar volgens het on derzoekbureau Berenschot zit er voor een verkleind bedrijf van tweehonderd man nog wel brood De overheid wil desondanks niet met financiële steun (tien tot twaalf miljoen gulden) over de brug komen en de industriebond CNV vindt dat een onbegrijpelij ke zaak. De bond heeft het kabi net per telegram dringend ver zocht op het besluit terug te ko- Voorzitter Leo Ester van de indus triebond noemt het besluit van het kabinet om geen geld meer in het bedrijf te steken, bijzonder kortzichtig. Berenschot ver wacht dat de Stijlgroep, waarin Union, Muller en Levis samen werken, over twee jaar weer met winst kan werken. "Het gaat dus om tijdelijk steunver lening. Maar terwijl op den duur de perspectieven dus gunstig zijn, wil de regering er geen cent in stoppen. Dat betekent dat men dat geld straks wel kwijt is aan WW-uitkeringen als er tweehon derd man onnodig op straat ko men te staan", zo zei Ester veront waardigd. "Als dit kabinet werkelijk zo be gaan is met de werkgelegenheid dan moet het nu de moed opbren gen om te erkennen dat men een foute beslissing heeft genomen" Petitie Het personeel van de Groningse he renkledingfabrieken Muller en Union hebben gisteren een peti tie aangeboden aan de wethouder van economische zaken in Gro ningen, A. Barmentloo. In de pe titie wordt aangedrongen op het behoud van de werkgelegenheid in de provincie. In de kantine van de kledingfabriek Muller werd een gezamenlijke ac tievergadering gehouden waar aan ook de industriebond FNV haar medewerking verleende. De voorzitter van de ondernemings raad van Muller, H. Kwant, drong aan op een betere samenwerking tussen de verschillende departe menten. DEN HAAG (GPD) - Een regeling, waarbij bedrijven in Nederland verplicht zouden worden om op iedere 20 werknemers één gehan dicapte in dienst te nemen is "een wettelijke kunstgreep" en een "bureaucratisch en star instru ment". Dat vindt het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW). Met bepalingen als deze wil staats secretaris De Graaf (sociale za ken) bereiken dat het ontslaan van arbeidsongeschikten zoveel mogelijk wordt beperkt en dat werkgelegenheid voor gehandi capte werknemers onder dwang wordt bevorderd. Sedert 1976 is sociale zaken hiermee bezig. Maar volgens het NCW is er tot dusver weinig van dit streven te rechtgekomen, ook al omdat de verslechterde. Het verbond denkt dat het beper ken van het aantal ontslagen van gehandicapten effectiever is dan het bevorderen van de werkgele genheid via een gedwongen rege ling. ROTTERDAM (ANP) - De ver- voersbonden FNV mogen uiter lijk 5 januari 1981 advies uitbren gen over de voorgenomen fusie tussen de Nederlandse scheep vaartbedrijven Nedlloyd en KNSM. Dit compromis-voorstel kwam gisteren uit de bus tijdens een kort geding dat de vervoers- bonden hadden aangespannen tegen Nedllovd. Nedlloyd had de vervoersbonden FNV aan een uiterste datum van 23 december willen houden, om dat ook andere bij de fusie-be sprekingen betrokken bonden kun oordeel al hebben gegeven. Bovendien liet de raadsman van Nedlloyd, gisteren duidelijk blij ken dat Nedlloyd van mening is dat de vervoersbonden FNV hun zaken niet slagvaardig hebben aangepakt. De vervoersbonden konden aan vankelijk niet voor 10 januari met een advies komen, reden waarom zij het kort geding aanspanden. Het ijs werd maandag echter al grotendeels gebroken, nadat Nedlloyd de centrale onderne mingsraad van de KNSM, die een advies pas op 31 december kan uitbrengen, daarvoor toestem ming gaf. Nadat de bonden maandag tijdens het kort geding van Nedlloyd ge daan hadden gekregen dat zij op 2 januari in de Rotterdamse en Am sterdamse haven onder werktijd ledenvergaderingen zouden kun nen houden trokken zij het kort geding in. Nedlloyd ging ermee akkoord dat de vervoersbonden FNV uiterlijk 5 januari over de fusie zullen adviseren. 6.50e 116.80 GOUD EN Z1LVEK Goud fijnmetaal: 39.730 40.430. Zilver fijnmetaal 1.023 1.126. BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - Het Beurs plein heeft vandaag op de laatste volle beursdag van deze kerst week een tweezijdig beeld ver toond. Aan de ene kant werden de internationale waarden aange tast door de zeer zwakke stem ming van de dollar, zodah de koerssprong in Amerika niet werd gevolgd. Anderzijds heerste voor banken en verzekerings fondsen een vaste stemming met de Middenstandsbank aan kop. Ook voor Verenigde Nederlandse Uitgeverijen bestond enige be langstelling. Het meest in het oog springend was vandaag de NMB. Gisteren ty- dens de beurs klom de notering met 5.- en nu werd direct 7,- de koers nog verder aantrok?.™/ 198,-. AMRO bank trok 1,30 aan tot 60.- en ABN 1.50 tot 289,50. Een bepaalde aanleiding voor deze winsten kon niet wor- od dat de bankaandelen de laat- tijd flinke klappen hebben pen en hield het voorlopig technisch herstel met het het gladstrijken van posi- ar de ultimo.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13