"Nu minder plezier in het wethouderschap" Herdruk Wassenaars boek eigenlijk nieuwe uitgave Weidse agenda Achtduizend gulden voor rampgebied in Zuid-Italië MAANDAG 22 DECEMBER 1980 Kijken naar Engelse tv in Wassenaar LEIDEN - Inwoners van Wasse naar, Den Haag en Voorburg, die zijn aangesloten op het kabelnet, zullen tijdens de kerstdagen en nieuwjaar naar programma's van de Engelse commerciële televi siezender ATV kunnen kijken. De Casema (centrale antenne sys temen exploitatiemaatschappij) beschouwt de uitzending als een proef waarvoor zij het ongebruik te kanaal 4 ter beschikking heeft gesteld. De proef geldt alleen voor de drie genoemde plaatsen omdat die zijn aangesloten op de kabels van station Rijswijk, dat al enige tijd Engelse programma's ontvangt. Vechtpartij in zwembad VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense politie heeft gistermiddag vijf jongelui in de leeftijd van 15 tot 18 jaar aangehouden. Zij wa ren betrokken bij een vechtpartij tussen twee groepen Voorscho- tense jongeren bij het nieuwe zwembad Het Wedde. Volgens de politie komt het vaker voor dat de jongelui relletjes schoppen bij het zwembad. Gisteren zou het om een wraakactie gaan van de ene groep, die eens "schoon schip" wilde maken met de ande re. Bij de vechtpartij werd een aantal jongens zodanig verwond dat zij zich onder doktersbehan deling moesten stellen. Scholennota stelt PvdA-wethouder Voorschoten teleur PvdA-wethouder Eveleens: "teleurgesteld". VOORSCHOTEN - Volgens PvdA-wethouder Eve leens is de collegialiteit binnen het Voorschotense college van B en W ge schonden na de behande ling van de 'Scholennota Deze nota regelt het totale onder wijs in Voorschoten voor de ko mende twintig jaar. Het saneren van het openbare onderwijs tot één of twee gecombineerde kleu ter- en basisscholen die een cen trumfunctie moeten gaan vervul len voor de wijken Centrum, Ade- geest, Bloemenwijk en Bosch geest deed de meeste stof opwaai en bij het behandelen van de-no ta. Vrijdagavond besloot de Voor schotense raad tot het vestigen van één openbare school in een verbouwd Cultureel Centrum. De wijze waarop alles in zijn werk is gegaan maakte dat Eveleens zich teleurgesteld voelde in de sa menwerking met zijn collega wethouders en ook voelde hij zich door PvdA-fractievoorzitter Visser op onelegante wijze voor het blok gezet. Naar aanleiding van de Scholenno ta hadden PvdA en D'66 zich steeds op het standpunt gesteld dat er in iedere wijk een openbare school zou moeten komen. De te rugloop van het aantal geboorten zorgde echter voor de noodzaak tot opheffing van enige scholen. PvdA, D'66 en CDA kozen daar om op 2 december tijdens een ge combineerde commissievergade ring voor de bouw van één basis school in de wijk Boschgeest en aanpassing van de huidige Ade- geestschool. Alleen de WD steunde toen het advies van de werkgroep Openbaar Onderwijs dat luidde: vestiging van een school in het Cultureel Centrum die de wijken Boschgeest, Ade- geest, Bloemenwijk en Centrum van openbaar onderwijs zou moe ten voorzien. De wethouders Marselis (CDA) en Eveleens zagen meer in twee scholen, waardoor ook Bosch geest en de toekomstige wijk Starrenburg openbaar onderwijs zouden behouden. Na een hoor zitting ging het CDA inclusief Marselis echter volledig overstag en zo besloot de gemeenteraad van Voorschoten afgelopen vrij dag tot vestiging van een nieuwe school in een vleugel van het Cul tureel centrum. Marselis vertelde deze c pas de dag van de raadsvergade ring aan zijn collega Eveleens. Deze wethouder kwam daardoor alleen te staan in het college. Via een interview had Eveleens al ge merkt dat zijn fractie zich ook maar had aangesloten bij het ad vies van de werkgroep Openbaar Onderwijs. In dit artikel sprak PvdA-fractievoorzitter Visser zijn teleurstelling uit over het feit dat twee leden van zijn fractie niet bereid zouden zijn om een te maken. Eveleens tilt erg zwaar aan een nog niet zo lang geleden genomen raadsbesluit waarin werd beslo ten om grond te reserveren voor de bouw van een school in Bosch geest. Verder houdt hij als wet houder van planologie niet alleen rekening met de onderwijstech nische aspecten van de zaak, maar ook met de verbindingsmo gelijkheden naar de nieuwe school vanuit de drie wijken. Teleurgesteld Eveleens liet afgelopen vrijdag in de raad duidelijk blijken zijn werk als wethouder niet meer zo plezierig te vinden. Desgevraag) zegt hij: "Op dit moment zeg ii,^ nog niets. Voorlopig ga ik alles oj een rijtje zetten. Ik ben zwaar ttr leurgesteld. Ik ben wethoudq omdat ik Voorschoten een fiji dorp vind. Ik heb nooit echt poli tiek bedreven volgens sommige mensen. Zie mij maar als eer technisch uitvoerder van de wen sen van de gemeenteraad. Op di moment is voor mij belangrijj dat de raad kort geleden beslod tot het reserveren van bou' grond voor een openbare schoi in Boschgeest. En zo lang de raaj die beslissing niet intrekt acht mij verplicht het raadsbesluit uij te voeren. Bovendien heb ik ge leerd dat voorspellingen ove| aantallen leerlingen vaak niet uit komen. Ik meen nog steeds dat e| in de wyk Boschgeest ruimte ii voor een openbare school. Daar naast duurt de bouw van een '1 ar* trum veel te lang. Een stevig ge sprek kan veel oplossen. Voor mij hebben WD en CDA handjeklap gespeeld en daar trap ik niet in.' JOOP PEETERS Beeld van dorpsgeschiedenis WASSENAAR - Een herdruk, maar toch ook een nieuw boek, dat is het nieuwste werkstuk van de Wassenaarder E, Janson, dat weer handelt over de geschiedenis van zijn woonplaats. Zo'n acht jaar na het verschijnen van "Uit de geschiedenis van Wassenaar" komt nu binnenkort een fraai 190 bladzijden tellend boek uit met dezelfde titel als het voorgaande. Janson heeft bewust daarvoor gekozen, omdat het eerste boek de basis is geweest voor het huidi ge. "Uit de geschiedenis van Wasse- Toch is er zoveel veranderd, dat ge rust van een hele nieuwe uitgave kan worden gesproken. De schrijver heeft de laatste bekende gegevens toegevoegd en de tekst zoveel mogelijk uitgebreid. Ver der zijn er geheel nieuwe hoofd stukken over de "regthuyzen" en raadhuizen en over kunstenaars, die in Wassenaar wonen of heb ben gewoond aan toegevoegd. Een belangrijke verandering is ook de vernieuwing en uitbrei ding van het illustratiemateriaal, waardoor de geschiedkundige tekst aangenaam wordt verleven digd. Recenter fotowerk tegen over oude prenten en tekeningen bieden nu meer zicht op de enor me veranderingen door de eeu wen heen en scheppen samen met de tekst een uniek historisch beeld van Wassenaar. Janson, die dergelijk werk als hob by uitoefent, heeft de laatste ja ren met boeken en publicaties be wezen de plaatselijke geschied schrijving aan te kunnen en wat van evenzo groot belang is, hij kan ze vertalen naar de leek en geihteresseerde lezer toe. Zo ver schenen van zijn hand onder an dere werkstukken over de kaste len in en om Den Haag, over kas teel Duivenvoorde in Voorscho ten en zo'n dertien jaar geleden al heeft hij de eerste historische ver kenningen in Wassenaar op pa pier gezet. Zijn ervaring en kennis (opgedaan met spitwerk in archieven, histo rische boeken en als voorzitter van de Historische Vereniging Wassenaar) bewijst zich ook nu weer in zijn nieuwste uitgave. Vrij chronologisch, vanaf de eer ste naamgeving, de eerste bewo ning, de verdere ontwikkeling met de aanwezigheid van kaste len en landhuizen en het binnen stappen in de moderne tijd met villawijken en andere riieuw- bouwplannen, trekt de Wasse- naarse geschiedenis aan de lezer voorbij. Toch is Janson er ook nu niet in geslaagd om op iedere vraag een antwoord te vinden (welke ge schiedschrijver kan dat overi gens wel?). Logisch eigenlijk, omdat de historische gegevens nog lang niet compleet zijn en misschien ook wel nooit zullen worden. Zo blijft het naast de fei telijkheden voor hem ook links en rechts nog werk dat op veron derstellingen of gewoon lpgisch redeneren berust. Zo lijkt het voor Janson het meest voor de hand liggend dat de naam Wassenaar terug gaat tot de eer ste zich noemende heer van Was senaar, Philips de Wasnare. Om streeks 1200 komt die naam regel matig in stukken voor en ontle ding levert de woorden "Wasa" (drassig, laag gelegen land) en "Nare" of "Naer" (nabij) op. Daar mee komt men dus aan een oor sprong van "dichtbij drassig land". Janson concludeert daar uit dat Wassenaar duidt op de si tuering van de goederen van Phi lips de Wasnare, dicht bij drassig land. Janson gaat echter niet voorbij aan andere mogelijkheden hoewel hij daar de onwaarschijnlijkheid al bij aantekent. Zo noemt hy een verklaring onhoudbaar waarin Wassenaar zijn naam te danken zou hebben aan de Romeinse kei zer Caligula, beroemd en berucht om zijn orgieën en wrede optre den. Caligula was de bijnaam van keizer Gaius Caesar Germanicus (37 n.Chr- 41) zou bij een tocht door het Germania van die tijd, zo onder de indruk zijn gekomen van de Noordzee, dat hij zijn sol daten opdracht gaf hun helmen met zeewater te vullen en dit mee te nemen naar Rome. Om deze reden zou Caligula "watergek" of "wassernar" zijn genoemd. Ondanks vrij veel vondsten (oud ste: scherven uit 1800 v.Chr.) blijft het nog steeds moeilijk om vast te stellen wanneer de wat ge regelde bewoning gaat plaatsvin den. Over bewoning door de Ro meinen is niets bekend, over de periode daarvoor nog minder en het ontstaan van Wassenaar als dorp laat zich slechts gissend be palen, zo meldt de schrijver. Interessant in het boek is ook de passage over een dorpje dat ooit eens aan de Wassenaarse Slag moet hebben bestaan: Berkheij. De precieze plaats waar het dorp je, dat op een bepaald ogenblik Scheveningen en Katwijk als vis sersplaats geduchte concurrentie aandeed, gelegen heeft is ondui delijk. Aangenomen wordt, dat het ten noorden van de Wasse naarse Slag moet worden ge- zocht.Duidelijk is wel dat in 1412 de inwoners van Katwijk het ver bod kregen opgelegd zich in het welvarende dorpje Berkheij te gaan vestigen. In de laatste jaren van de 15e eeuw telde het dorpje acht tot tien vissersboten. In 1514 werden nog slechts twee geteld. De sancties van de omringende plaatsen en vooral het voortdu rende geveacht met het duinzand dat steeds weer huisjes onder- stoof en onbewoonbaar maakte moet langzaam funest zijn gewor den Voor het dorp. Een andere veronderstelling is dat het dorpje uiteindelijk in zee is verdwenen, doordat de kustlijn zich lang zaam landinwaarts heeft ver plaatst. Uit het boek blijkt dat de rijkdom zich al eeuwen geleden rond en in Wassenaar concentreerde: zo'n dertig kastelen, landgoederen en buitenplaatsen (allemaal be schreven en veelal ook afgebeeld in het boek) in zo'n kleine plaats a;s Wassenaar toendertijd zeker nog was maken dit overduidelijk. De kapitale boerderijen die Jan son verder in zijn boek beschrijft maken deze stelling over de wel vaart compleet. Voor de kerken en scholen (de eer ste dateert uit de laatste jaren van de 17e eeuw), de regthuyzen en raadhuizen trekt de auteur drie aparte hoofdstukken uit. Hij laat ook niet de ontwikkeling van Wassenaar tot villadorp door de inbreng van diverse exploitatie maatschappijen onbesproken, waarmee hij tot in de huidige tijd is gekomen. Aardig is tot slot nog zijn aandacht voor kunstenaars die in Wasse naar leefden of leven. Zo vallen Foto van de gele tram rijdend Zijdeweg richting Wittenburgweg rond 1925. onder andere de namen Paul Ci- Olivier"), Cornelis Jetses (illu- (graficus en filmer) Piet Zwart! (ontwerper en architect). CHARLES LENNARTZ Kapteijn 25 jaar priester Oplegger blokkeert rijksweg ZOETERWOUDE/LEIDER- DORP - Het verkeer dat de afslag Zoeterwoude wilde ne men op rijksweg 4 richting Amsterdam heeft vanmorgen omstreeks negen uur ernstige stremming ondervonden door een oplegger van een vrachtwagen die de weg blok keerde. De oplegger was op de afrit van de dieplader afgeschoven en kwam zodanig op de weg te staan, dat alleen heel kleine personenwagens nog konden passeren. Er deden zich ver der geen materiële of per soonlijke ongelukken voor en de stremming was na zo'n drie kwartier weer opgehe- HOOGMADE/VOORSCHOTEN - De uit Hoogmade afkomstige G.F.J. Kapteijn heeft gisteren zijn 25-jarig priesterfeest ge vierd. De nu in het onderwijs werkzame priester werd op 17 de cember 1955 door de toenmalige bisschop van Haarlem tot pries ter gewijd. Samen met nóg een studiegenoot was de heer Kap teijn de eerste wydeling van het 'bisdom Rotterdam. Na zijn priesterwijding was Kap teijn (nu van Huize Bijdorp in Voorschoten) als kapelaan werk zaam in Zoeterwoude, Delft en Den Haag. Sinds 1968 is hij rector in Voorschoten met als speciale G.F.J. Kapteijn opdracht het godsdienstonder wijs op een aantal scholen. Gisteren vierde de jubilaris temid den van zijn familie zijn kwart eeuw priesterschap. ZOETERWOUDE - De Zoeterwoudse werkgroep "Casa Materna" heeft inmiddels achtduizend gulden ingezameld voor het door een aardbe ving getroffen gebied rond Napels in Italië. Zoals bekend houdt de werkgroep zich normaal bezig met het opknappen en begeleiden van een kindertehuis in Napels, "Casa Materna". Nu is het actiedoel echter veranderd, omdat hulp in de door de aardbeving getroffen dorpen veel harder nodig is. De wisselgeldpot bij de kassa's in winkels blijft voorlopig nog tot Kerstmis staan. Het is de bedoeling dat de winkelende klant zijn wisselgeld dat hij van de boodschappen overhoudt in deze potjes doet. De opbrengst van deze potjes is eveneens bestemd voor Italië. De werkgroep heeft inmid dels contact opgenomen met Italië. Het is nu echter nog niet helemaal zeker welk project Casa Materna zal gaan begeleiden. Half januari komt daarover waarschijnlijk meer zekerheid De groep sluit zich verder aan bij de actie die de Wereldraad van Kerken zal gaan ondernemen voor de wederopbouw van het getroffen gebied. Of dit uiteindelijk een adoptie van een door de ramp verwoest dorp inhoud, is nog niet zeker. MAANDAG Leiden - Kijkhuis, Vrouwenkerkkoor- straat 17, film met Christopher Plum- mer, 20 en 22.15 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Koffieshop Leids Volkshuis - Haarlem merstraat 73b, Werklozen Belangen Ver eniging, voor advies dins, 10 tot 12 uur. 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, ama- j teurfotografie, 20 uur. Stadhuis - raadscommissie onderwijs i en samenlevingsopbouw, 19 uur. Stadhuis - gemeenteraad, 19.30 uur. i APOTHEKEN leiden - de avond-, en zondagsdienst van i de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 19 tot woe 24 dec i door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313; apotheek van Breest Smal-, lenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 1 890000. WIJKVERPLEGING L«idcn - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkande, Leider dorp. tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - L. Alders. Lindenhofstraat 20, Noordwijk, tel. 01719-17143. VOORSCHOTEN - Verschillende schakers buigen zich geconcentreerd over het geblokte bord. De schaakvereni ging Voorschoten organiseerde zaterdag ter gelegenheid van hel 35-jarige bestaaii een vierkamptoernooi. Ook werd er een invitatietoernooi gespeeld met als deelneiners de clubkampioenen van Philidor Leiden, LSG en Voorschoten en de kampioen van de Leidse schaakbond. UEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Na bezorging v 1S.00-19.30 uu Zaterdag van Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement 149,55 perp post f 71,90 Jaarabonnement f 186,70 per post f276,10 S 10.65 Hoofdkantoor Witle Singel 12311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Abonnementsgelden t vooruitbetaling te void Bi| automatische overschrijving geen Aki redactiechef: A. van Leeuwen Plv Alg redactiechef: J P M van der Meer (regio) W. Wirtz (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P.J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel Londen. Panjs. Washington. Cairo. Redactie Randgemeenten Telefoon 071-144941 Ch Lennartz. Marsdijk 33a. Leiden, tel 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk. Tel 071-121481 Oegstgeest H. Sonders. 071-155854 Voorschoten J Peters 071-769935 Leiderdorp F Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2