OPZU Minder olie van OPEC door oorlog Kerstboom massaal verkocht r Gaslevering aan het buitenland zal slinken Spaarpandbiljetten (5 jaar) „Acties tegen lager Pandbriefbiljetten (5jaar) jeugdloon harder Drama "Volker" legt zwakheden bloot van raad commissarissen lANDAG 22 DECEMBER 1980 ECONOMIE PAGINA 23 chiphol economische betekenis van schiphol is groot. De 26.500 men- :n die op de luchthaven werken lroegen in 1978 1,9 miljard gul len bij aan het nationaal inko- nen. De mensen die bij de 320 jedrijven en instellingen op schiphol werken verdienen ge- niddeld dertig procent meer dan t de rest van Noord-Holland, ze gegevens staan in een rapport >ver de economische betekenis ran de nationale luchthaven. Het apport is in opdracht van de pro- e Noord-Hollland opgesteld [oor een werkgroep, waarin on der meer de gemeente Amster dam en de kamers van koophan del uit de regio zitten. ledingfabriek SCHAESBERGEN (ANP)- Neder land heeft de kerstboom weer massaal in huis gehaald. "Er staan nu ruim twee miljoen kerst bomen in de Nederlandse huiska mers. Dat is ongeveer hetzelfde aantal als vorig jaar. Met een ge middelde prijs van twintig gul den per boom is naar schatting vijftig miljoen gulden uitgege ven". meent G. Pelgrum, inkoper van de Heidemaatschappij in Schaesbergen, die met driehon derdduizend afgeleverde kerst bomen veruit de grootste leve rancier is in ons land De kerstbomenverkoop is dit jaar bijzonder laat op gang gekomen als gevolg van zware sneeuwval in West-Duitsland en België, be gin december. Het toch al dure transport ondervond hierdoor giuie vertraging, ivog aiuju moei tachtig procent van de fijnspar ren uit het buitenland komen: veertig procent uit West-Duits land, twintig procent uit de Ar dennen, tien procent uit Luxem burg en Frankrijk. De rest komt uit eigen land. De prijzen van de kerstbomen zijn dit jaar weer ruim vijf procent ge stegen en variëren van vijftien gulden voor een kleine boom tot 25 gulden voor een middelgroot exemplaar. Pelgrum constateert een groeiende vraag naar grotere bomen. Een lichte stijging valt ook waar te ne men in de verkoop van kerstbo men met kluit. Die kunnen na ge bruik weer de tuin in Laat L. Koops uit Oosterhesselen m Drenthe is evenmin ontevieueii. Hij is een van de grote kerstbo mentelers in Nederland. "De han del is laat op gang gekomen, om dat we deze maand al twee maal winter hebben gehad", zegt hy. Weinig gelukkig is hij met som mige handelaren, die tegen af- braakprijzen de kerstbomen te koop aanbieden. "Dat is geen lonende zaak. Het doet deze handel geen goed", aldus Koops. Tenslotte heeft een kerst bomenhandelaar uit Huizen nog een gat in de markt gevonden. Men kan bij hem een boom huren en voor 7 januari weer inleveren. Als de boom dan nog in redelijke staat verkeert, ontvangt de koper een deel van de koopsom terug. Volgens Pelgrum is de loonmati ging in Nederland niet van in vloed geweest op het hele kerst gebeuren. "Het publiek wil goede kwaliteit en is bereid hiervoor meer te betalen. Ook kerststukjes gaan tegen forse prijzen de deur uit. De duurste zijn het eerst weg", zegt de inkoper van de Hei demaatschappij. De markt voor kunstkerstbomen lijkt haar beste tijd gehad te heb ben. Er zit geen groei meer in. "Men wil de kerstboom ruiken", zegt Pelgrum. Zijn indruk wordt bevestigd door P. Hoomans, di recteur van handelsonderneming Peha uit Sneek, een van de grote leveranciers van kunstkerstbo men. "De afzet loopt wat terug. Men prefereert kennelijk de le vende natuur in de huiskamer", stelt hij vast. Volgens hem staan er nu een kwart miljoen van dit soort bomen in de Nederlandse huiskamer. Ie bezetters van de failliete kle dingindustrie Douma en Wolf te Haulerwijk (Friesland) hebben nog steeds hoop op een nieuwe toekomst voor hun bedrijf. Mor gen is er in het naburige Ooster- wolde een vergadering waarbij ook kamerleden zijn uitgeno digd. De gemeente Ooststelling werf is bereid het bedrijfspand te kopen waarna het aan een op te richten nieuw bedrijf zou kunnen worden verhuurd, et bedrijf Douma en Wolf wordt al sinds begin november bezet door de 65 werknemers, hoofdzakelijk wen. Provinciale Staten van Friesland hebben zich unaniem uitgesproken voor het behoud de werkgelegenheid bij het bedrijf. Inka e bezetting van de Enka-fabriek AKZO in het Westduitse Kas sei is gistermorgen volgens een mededeling van het personeel beëindigd. werd gezegd, omdat "nu is komen vast te staan, dan in de buitengewone vergadering van de raad van commissarissen van Enka op 21 januari geen beslis sing tot sluiting aan de orde zal komen en worden genomen". rtidanks de actie, die op 12 decem ber was begonnen werd gewoon doorgewerkt. linister moet één minister en één minis terie komen voor het overheids personeel en de trendvolgers. Dat zou de beste garantie zijn dat hun belangen zo goed mogelijk wor den behartigd. Dit zei ABVA- voorzitter Dutman zaterdagmid dag voor de TROS-radio. utman zei sterk de indruk te heb ben dat minister Wiegel als coör dinerend bewindsman voor amb tenarenzaken zich weinig gele gen laat liggen aan de belangen van het overheidspersoneel. Het is typisch dat de minister van sociale zaken zegt wat er met het overheidspersoneel moet gebeu- ;n dat Wiegel zwijgt", aldus Dutman. )AF !et Eindhovense DAF-concern gaat samenwerken met de Ameri kaanse vliegtuiglandingsgestel- lenfabriek Menasco, onderdeel van Colt-Industries. De in New York gesloten overeenkomst heeft betrekking op het zelfstan dig ontwikkelen, beproeven en fabriceren van landingsgestellen, 'hetgeen kan leiden tot uitbrei ding van de werkgelegenheid op langere termijn. De activiteiten het samenwerkingsverband zullen zich voor een belangrijk deel concentreren in Eindhoven. )e combinatie zal om te beginnen proberen een contract te krijgen voor de fabricage van landingsge stellen van de Fokker 29, een v, geluidsarm en zuinig straalverkeersvliegtuig voor 138 tot 156 passagiers, waarvan Fok- r binnen vijftien jaar hoopt te verkopen. Vervolgens zal de I combinatie zich richten op ande orders op de militaire en civiele I markt. Produktie minimaal NEW YORK (AP) - Mede als gevolg van de oorlog tussen Iran en Irak is de totale olieproductie van de landen aan gesloten bij de OPEC nu gedaald tot het laagsnt van de afgelopen tien jaar. 'Petroleum Intelligence Weekly" in het nummer van vandaag. De totale winning bedraagt lkl02.10623,3 miljoen barrels (va ten) per dag tegen 25,5 miljoen in september en 31,2 miljoen in sep tember 1979. De dag-productie in oktober wordt door de nieuwsbrief geschat op 450.000 barrels in Irak en op 150.000 barrels in Iran. Vóór het uitbreken van de oorlog tussen deze landen in september tussen deze landen in september had zij in Irak 3,4 miljoen en in Iran 1,3 miljoen barrels bedragen. Saoedi-Arabië heeft onlangs zijn winning, om aan de vraag op de wereldmarkt te kunnen voldoen, opgevoerd van 9,5 miljoen tot 10,3 miljoen barrels per dag. In een aantal andere kleinere OPE- C-landen is de productie ook op gevoerd. De olie-uitvoer van Irak zou we gens defecten aan de buisleidin gen naar havens aan de Middel landse Zee zijn gestaakt, naar men aanneemt als gevolg van oorlogsdaden of sabotage. Iran is nog in staat betrekkelijk ge ringe hoeveelheden olie uit te oe- ren voeren wel via havens aan het zuidelijke gedeelte van de Per- ziscge Perzische die ver liggen van het strijdtoneel in het noor den. Verhoging Venezuela gaat vermoedelijk op 1 januari zijn olie-prijzen verhogen met 3 dollar per barrel (vat), aldus Caleron deelde de minister van olie 35 dollar per barrel kosten. Minister Calderon Berti, die heeft deelgenomen aan de OPEC-ver- gadering op het Indonesische ei land Bali, zei dat een eventuele nieuwe prijs voor Venezolaanse olie officieel op 1 januari zal wor den bekendgemaakt. In Venezuela wordt per dag 1,8 mil joen barrels olie gewonnen waar ruim de helft van wordt uitge voerd naar de Verenigde staten Staten. Niet iedereen was zaterdagmorgen even gelukkig met het pakfje) sneeuw dat Nederland bedekte. Op de Amsterdamse Westermarkt kwam de bezem er althans aan te pas om enkele marktkramen onder de sneeuw vandaan te halen. Toen kon de handel beginnen ADVERTENTIE MS paarpandbi 1 jetten, looptijd 5 jaar. Het huidige rentepercentage is 10,6%. Groeit JfjO/ in een vaste looptijd van 5 jaar naar f 1.000,-, H SO/O resp. f 5.000,-. Aan toonder. Het huidige aankoopbedrag is f600,- resp. f3.000,- (door afronding op f 5,- resp. f 25,- naar beneden wordt het effectief rendement ca. 10.76%). Dagelijks ingaande rente. *0$ Westland Utrecht Hypotheekbank Leiden, Botermarkt 28/hoek 't Gangetje, 071-132645 - Van nu tot 1990 zullen de gasleveranties van Nederland aan het buitenland slinken. De produktie voor huishoudelijk ge bruik zal waarschijnlijk op peil blijven, maar de industrie zal hoe langer hoe meer op andere brand stoffen moeten overgaan. Dit heeft directeur H.J. Kooykaas van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) gezegd in een interview met het NAM- •personeelsblad. hij zei dat het gasveld in Groningen (Slochteren) zoveel mogelijk zal worden gespaard. Er zal volgens hem zoveel mogelijk uit andere velden worden geproduceerd. Het Groningen-veld wordt zo veel mogelijk als strategische re serve achter de hand gehouden. Het in de jaren vijftig gevonden olieveld bij Berkel blijkt, aldus de NAM-topman, aanzienlijk groter te zijn dan tot nu toe werd ge dacht. Om dit veld tot ontwikkeling te brengen zullen in het dicht be bouwde gebied bij Berkel wel "bijzondere maatregelen" moe ten worden genomen. Op het bij Moerkapelle gelegen veld zal in de komende jaren nieuwe activiteit worden ont plooid, zo zei Hooykaas. Op de Noordzee zal het f-3-veld F-3- veld ontwikkeld, waarvoor plan nen bij de regering zijn inge diend. Daar zullen olie en gas worden gewonnen. Vanaf de platforms zullen olie en gas via een transportleiding naar het Eemshavengebied worden vervoerd. Daar zullen de produk- ten verder worden behandeld. (ADVERTENTIE) ~j "B 10/ Pandbriefbiljetten, looptijd 5 jaar. /O Het huidige rentepercentage is 10' (effectief rende ment ca. 10.50%). In coupures van 11.000,-en f 10.000,-. Aan toonder. Groeit in 5 jaar naar resp. f 1.647,- en f 16.470,-. Na twee jaar reeds inwisselbaar tegen rente-aanpassing. Rente ingaande de le of 16e van de maand iunii ^Westland Utrecht Hypotheekbank Leiden, Botermarkt 28/hoek 't Gangetje. 071-132645 ZEIST (ANP) De acties werkende en werkloze jongeren tegen de kortingen op de jeugdlo nen zullen zich verharden, on danks de goedkeuring van die kortingen door de Tweede Ka- Daarnaast zal het voorstel voor de invoering van een wachttijd van een half jaar voor een RWW-uit- kering felle acties veroorzaken. Deze verwachtingen heeft de cen trale raad van de KWJ, de bewe ging van werkende jongeren gis teren uitgesproken op een bijeen komst in Zeist. De centrale raad waarschuwde ervoor dat de steeds hardere acties van werkende en werkloze jongeren door de KWJ waarschijnlijk "niet meer in de hand kunnen worden gehouden". De centrale raad van de KWJ stelt dat de aanvaarding van de kor- tingsvoorstellen voor het jeugd loon door de Tweede Kamer nog niet betekent dat deze maatregel gerechtvaardigd is. Bote de Boer Het drama Volker Stevin heeft op een indringende wijze het zwak ke punt van een raad van commissarissen blootgelegd. Het ver trouwen in het instituut was al niet overdreven groot. Het moet nu een heel ernstige knauw gekregen hebben. Bij het bouwcon cern ging het al maanden allerberoerdst, en was het hommeles in de raad van bestuur, zo ongeveer tot handgemeen toe, voordat de commissarissen ervan hoorden of het zelfs maar vermoedden. De president-commissaris zegt nu er iets van te hebben voorvoeld, maar „ik stond daarin alleen," aldus zijn verklaring vorige week. De oorzaak is eenvoudig aan te geven. Voor zijn oordeelvorming is de raad van commissarissen geheel aangewezen op de informa ties van de directie, of zoals die tegenwoordig meestal heet de raad van bestuur. De directie, raad van bestuur, beslist zelf wat ze de commissarissen vertelt en wanneer. Commissarissen mogen niet binnen het bedrijf informaties inwinnen buiten de directie om, bijvoorbeeld bij de staffunctionarissen Een personeelslid, of een groep van hen, dat zich rechtstreeks tot de raad van com missarissen wendt, kan rekenen op een beleefd maar ijzig brielje waar hij, of zij, naar de directie wordt verwezen De raad van commissarissen moet dus toezicht houden op de han delingen van de raad van bestuur - in grote lijnen dan - maar moet dat doen aan de hand van de inlichtingen die hij krijgt van die zelfde raad van bestuur. Maar ja, meestal gaat het goed Bij Volker Stevin heeft de raad van bestuur echter veel te lang een te rooskleurig beeld van de gang van zaken gegeven en een on derlinge eenheid gesuggereerd die er allang niet meer was, zo ze er al ooit is geweest. Duidelijker en juister gezegd, de commissa rissen zijn gewoon voor het lapje gehouden. Wat de commissarissen in dit geval Kan - en moet - worden verwe ten is een te groot vertrouwen in de raad van bestuur. Dat com missarissen hun directie vertrouwen is op zichzelf normaal en in feite de enige basis waarop het bedrijf kan functioneren Juist na een fusie als die tussen Volker en Stevin waarbij twee raden van bestuur moesten samengaan, hadden de heren zich toch mis schien wat meer kunnen en moeten afvragen of de samenwer king, ook en vooral in de top, wel zo ideaal was. Het verbazingwekkende van de affaire Volker Stevin is dat ze zich voltrok met een raad van commissarissen die bepaaldelijk niet uit dommen bestaat. Integendeel, er zitten heren in die hun spo ren in het grote zakenleven meer dan verdiend hebben. Dit bete kent tevens dat zij het zwakke punt in de verhouding commissa rissen-directie goed kennen. Het aangeven van de kwaal, de afhankelijkheid van de gegevens die de directie belieft te verstrekken, geeft tevens de medicijn aan: zorg ervoor dat de raad van commissarissen zijn informaties ook elders kan halen. De raad dient dus de bevoegdheid te krijgen bij hun licht op te steken. Dat kan wel problemen geven, nl. spanningen tussen de directie en de staf indien de informaties van de staf verder gaan dan die van de directie, of als ze beter zijn. Maar daar is het nu juist om begonnen: tijdige en goede inlichtingen. Minister Albeda van sociale zaken heeft er dik een maand geleden ook voor gepleit dat de raden van commissarissen eens wat meer contact zoeken met de ondernemingsraden, leden van de onder nemingsraad uitnodigen voor een commissarissenvergadering. Er kan dan informatie worden uitgewisseld. Het wederzijds ver trouwen tussen beide colleges zou er door groeien. Een ondernemingsraad zit trouwens met hetzelfde probleem als een raad van commissarissen. Hij is ook zeer afhankelijk van de informaties door de directie, raad van bestuur, verstrekt. Het hoe dan ook falende toezicht van de raad van commissarissen op de raad van bestuur van Volker Stevin wakkert allicht de roep om hervormingen van het instituut aan. Minister Albeda waar schuwde tegen één: het uitbreiden van de bevoegdheid van de raad van commissarissen van toezicht houden op en met raad ter zijde staan van de directie tot medebestuur van de onderneming. Zo krijg je twee besturende organen in de onderneming, met alle wrijvingen van dien. Van een tweede mogelijkheid: het rechtstreeks kiezen van de raad van commissarissen door de aandeelhoudersvergadering en de o.r., althans van het opmaken van een gezamenlijk profiel voor de raad van commissarissen, was de bewindsman een voorstander. Dit onder de voorwaarde dat commissarissen zich onafhankelijk en zelfstandig (kunnen) opstellen tegenover elke groep in de onderneming. Naarmate de economische situatie in het algemeen en die bij vele ondernemingen in het bijzonder verslechtert, wordt het toezicht van commissarissen belangrijker. De geschiedenis van Volker Stevin doet het ergste vrezen, ook bij hen die weten dat generali seren gevaarlijk en onbillijk is. LEIDEN - Veemarkt, maandag. Totaal: 1418 dieren, slachtrunderen: 669, schaap/lam: 749. Stieren le kwaliteit 7,40 tot 8.- per kilo. 2e Kwaliteit: 6.90 tot 7,35. Vaarzen le kwaliteit 6,60 tot 7,85; 2e kwaliteit 5,95 tot 6,55. Koeien le kwali teit: 6,45 tot 7,80; koeien 2e kwaliteit: 5,75 tot 6,35, koeien 3e kwaliteit: 5,45 tot 5,70. Worstkoeien: 4,75 tot 5,85, extra kwali teit plus dikbillen 8,- tot 14.-. Schapen: 170,- tot 210,-; lam: 180 - tot 210,-. Lam le kwaliteit 220,- tot 295,-. Toelichting slachtrunderen: Aanvoer matig; handel: vlot; prijzen: stabiel Schapen/lammeren: aanvoer redelijk; handel: matig; prijzen: stabiel. LEIDEN - Groenteveiling: 22-12-1980 Aardappelen 17-25, Andijvie 1,50-3,-. Boerekool 87-95, Prei 1,55, Spruiten A 85-96, Spruiten B 1.19-1.33, Spruiten D 84-1.06. Uien 33-34, Witlof 2,45-3.85, Sla 84-1,26, Peterselie 96-1,09, Seldery 1.06- 1,30. Groenteveiling Katwyk aan den Rijn Periode: 22-12-1960 Andijvie per kg 0.38. Boerenkool per kg 33-59, Groene kool 45-51, Waspeen AI per kist 18,- - 21,50, Waspeen All per kist 10,- - 17,50, Waspeen BI per kist 21- - 28,60, Waspeen Bil per kist 6,90-8.50, Waspeen Cl per kist 8,10-11,90, V, CII per kist 6,90-9,60. Aanvoer 126 ton. Breekpeen BI per kist 3,70, Breekpeen Cl per kist 8.80-10.80. Peterselie (krul) 0,25, Knolselderij 27-91, Bloemkool 12 I per bak 1 1,33-1,40. 1CT1EVE 1ANDELEN 83,70 265,60 261,50 140,00 143,50 201,50 122Ï20 BINNENLANDSE AANDELEN 112,00 2,31 133,00 133,00 0.00b 180,00b 175.00 92.00e 391,50 392,00 43,00 43,00 90.00 94.00 98,20 98,50 Dorp en Co. Duiker App EMBA Gel. Delft c Ged. Tram 4440.00 4435.00 80.10e 15.00c 187,00 273,00e BELEGGINGS- INSTITUTEN (elf. VG 159,50e Tokyo P t'ni-lnv« Viking Manhal Oppenhei 25,51 322.00 21,00 15,70 25,50 Technology 28.70 28.80 Value Line Vance. Sand. 16.80 16.80 GOUD EN ZILVEK BUITENLANDS GELD ling iltO' 15 25 15.55 AMSTERDAM (ANP) - Het Dam rak vyas op de eerste dag van deze korte Kerstweek niet onvriende lijk gestemd. Slechts op twee da gen kan er normaal worden ge handeld en woensdag zal slechts tot 12.15uur handel mogelijk zijn. Hoewel de rente in Amerika blijft stijgen en ook de binnenlandse rente langzaam omhoog gaat, wa ren zowel Neq York als Amster dam niet pessimistisch. De meester noteringen gingen de hoogte m waarbij Kon Olie en met name Ahold in de lift zaten. Bij deze niet ongunstige ontwik keling moet wel worden aangete kend, dat de handel weinig voor stelt en onder deze omstandighe den kunnen lichte vraag of klein aanbod vaak al flinke koersver- schuivingen veroorzaken Kon. Olie begon 1,50 hoger dan vrijdag op 216.50 en liep daarna nog wat op tot circa ƒ217, kim werd 40 cent duurder op 57.20. Unilever moest 40 cent prijsge ven op 122 en de andere interna tionale fondsen waren nagenoeg prijshoudend In de financiële sector noteerde Amrobank twee kwartjes hoger op 58.20

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23