Wybo Lelieveld leidt van start tot meet Wilborts: Zenuwen ken ik nog niet Jacques Hanegraaf toch prof eourreur Pijnen en Kneteman winnen in Maastricht In halve marathon Edward Maasdijk lichtpunt in herenzwemploeg s Basketballers willen geen reclame maken voor ITT MAANDAG 22 DECEMBER 1980 WOERDEN (ANP) - Jacques Hanegraaf wordt per 1 mei be roepsrenner. De KNWU zal hem per die datum een licen tie verstrekken. Het eerste verzoek van de 19-jarige Bra bander om prof te worden werd afgewezen, omdat hij reglementair de minimum leeftijd van 21 jaar niet heeft bereikt. Hanegraaf kreeg een contract aangeboden door Peter Post. Het talent kwam vrijdagavond op het bureau van de KNWU zijn tweede verzoek voor een proflicentie persoonlijk toe lichten. Hij deelde mee, dat hij pas per 1 mei - na afloop van de zware vooijaarsklas- siekers - prof wordt en dat hij in de ploeg van Post in zijn eerste seizoen een licht pro gramma afwerkt. Die argu menten waren steekhoudend. De wielerbond gaf hem dis pensatie, maar behoudt zich het recht voor in te grijpen in dien hij zich niet aan zijn woorden houdt. Peter Post en Peter Bonthuis (manager van de Nederlandse profs) willen in de toekomst een bemiddelingsbureau voor beroepsrenners op po ten zetten. "De plannen zijn nog erg vaag", zegt Peter Bonthuis. "Het is in ieder ge val de bedoeling om een der gelijk bureau te beginnen. Wanneer en op welke manier is echter nog niet bekend". De KNWU zal Piet Liebregts een dezer dagen benoemen tot de nieuwe bondscoach van de amateurwegrenners. Liebregts, in zijn rijke wieler- verleden onder andere ploeg leider van de Frisolformatie en de laatste jaren tijdens de wereldkampioenschappen coach van Nederlandse profs, volgt Riny Wagtmans op als bondscoach. MAASTRICHT - Aan de zijde van specialist René Pijnen boekte ex- wereldkampioen Gerrie Knete- mann gistermiddag in Maastricht zijn derde overwinning in een zesdaagse. Een opmerkelijke prestatie als men bedenkt dat Knetemann toch zijn eerste zes daagse van dit seizoen reed en dat René Pijnen de laatste dagen veel hinder ondervond van een hand blessure. Deze had hij vrijdag avond opgelopen bij een valpar tij. Het verhinderde echter niet dat Knetemann en Pijnen het tempo konden bijbenen en in de laatste afsluitende koppelkoers Sercu/Fritz op gelijke hoogte hielden. In het begin van de finale had de zesdaagse-keizer al een ronde voorsprong genomen, maar die wist men halverwege de koers ongedaan te maken. Bij de ama teurs wonnen Slot en Harreno. De eerste lustrum-zesdaagse van Maastricht mag ook voor de orga nisatoren geslaagd worden ge noemd. Weliswaar kwamen circa 2000 toeschouwers minder naar de Maastrichtse Eurohal (23.000), maar in deze slechte periode, vlak voor de kerst, is dat toch een res pectabel aantal. Het is dan ook zo goed als zeker dat het zesdaagse- gebeuren voor Maastricht niet verloren zal gaan en dat het "cir cus" ook volgend jaar weer zijn tenten in Maastricht zal opslaan. De eindstand: 1. Pijnen/Knetemann (Ned) 379 punten, 2. Sercu/Fntz (Bel/WDl) 337. Op één ronde: 3. Frank/Her mann (Den/Lie) 344, 4. Clark/Al lan (Aus) 269, 5. Peffgen/Schutz (WD1) 262. LEIDEN - Wybo Lelieveld heeft gisteren overtuigend de halve marathon (ruim 21 kilome ter) gewonnen die de Leidse atletiekvereniging Holland voor het vierde achtereenvol gende jaar in de kerstperiode organiseerde. De 23-jarige Stompwijker moest weliswaar twee tegenstanders in zijn directe nabijheid dulden maar in de eindsprint schudde hij zijn rivalen moeiteloos af. Lelieveld, lid van De Bataven, zette een tijd neer van 1 uur 11 minuten en 42 seconden. Een goede pres tatie. Wellicht zou er nog een scherpere tijd uit de bus zijn ge rold indien het deelnemersveld, kwalitatief gezien, wat meer ni veau had gehad. Nu had Lelie veld, overigens zelf ook niet be horend tot Nederlands sterkste weglopers, slechts de concurren tie te duchten van Hagenaar Hans Vrolijk en Rotterdammer Dick van Santen. In de breedte had Holland niet te klagen over de deelname. Voor de halve marathon verschenen zo'n 400 deelnemers aan de start en met de 300 prestatielopers voor de kortere afstanden zetten ongeveer 700 lopers en loopsters zich bij sportpark De Vliet in be weging. Een aantal dat nog niet eerder op dit evenement was af gekomen. Zoals gezegd lieten nationale top pers het in deze halve marathon afweten. Het maakte de strijd er niet minder aantrekkelijk om. Wybo Lelieveld nam direct na het startsignaal (voor het terrein van de voetbalvereniging LDWS) de leiding. Hij had zich kennelijk vast voorgenomen om in elk ge val zijn woonplaats Stompwijk als eerste aan te doen. Achter Le lieveld en zijn volgers Vrolijk en Van Santen formeerde zich een tweede groepje met daarin veel regionale atleten, o.a. Holland man Martien van de Hoorn, Bata ven Henk van Leeuwen en Koos Verhoeven en NSL'er Victor Zonneveld. In dit wedstrijdbeeld kwam eigen lijk nauwelijks verandering. In het eerste deel van de loop, dat de deelnemers van Leiden via Zoe- terwoude en Stompwijk naar Leidschendam voerde, lag het tempo behoorlijk hoog maar in het tweede deel (langs de Vliet terug naar Leiden) moesten som migen toch wel tol betalen. Echter niet Lelieveld, die welis waar voor de eerste maal aan deze halve marathon meedeed, maar zich toch niet op het parcours had verkeken. "Het ging eigenlijk al lemaal vrij makkelijk" was zijn lakonieke commentaar na afloop. (Sparta) 1.11.44, Van Santen (PAC) 1.11.48, Zonneveld (NSL) 1.13.32, Ver hoeven (Bataven) 1.13.32, Van Leeu wen (Bataven) 1.13.45, Bronswijk (Olympus'70) 1.14.05, Lavender (Ilion) 1.15.52, Van de Hoorn (AV Holland) 1.16.36, Schijff (Bataven) 1.16.44, Ulijn (NSL) 1.16.57, Oudshoorn (Hellas) 1.16.58, Kaat (PAC) 1.17.18, Went (NSL) 1.17.29, Zuiderduin (NSL) 1.17.46, De Jong (PAC) 1.17.46. Van Vliet (Olympus'70) 1.17.53, Grimber gen (De Spartaan) 1.18.15, VandeLuyt (NSL) 1.19.22, De Wit (AV Holland) 1.19.26, Volker (AV Holland) 1.19.32. Wybo Lelieveld (met pet) voert het kopgroepje rechts achter hem Haiis Vrolijk. mm i de halve marathon c Martin Overdevest Nieuweling Overdevest imponeert LEIDEN - Nieuweling Martin Overdevest heeft zijn derde dub bele zege in de landelijke wieler- veldritten geboekt. Zaterdag was de Leidenaar de beste in Almelo, gisteren won Overdevest in Box tel. Amateur John Kuyvenhoven reed in Almelo sterk en eindigde daar als vierde. De koers in Almelo verliep pro bleemloos voor Overdevest. Aan de meet had hij een minuut voor sprong op een achtervolgend drietal, waarvan Nijboer uit De nekamp de spurt won voor Dek ker uit DoAinchem en Hendrix uit Assen. John Kuyvenhoven moest in de amateurkoers slechts de gevestigde krachten Snoeyink, Dolfsma en Van der Kerkhoff voor zich laten. Reinier Hoogkamer finishde als veertien de. De wedstrijden in Boxtel waren zwaar: weinig fietsen, daarente gen wel veel loopwerk in de bag ger. Bij de nieuwelingen moest Martin Overdevest zich ditmaal tot de bodem geven om de sterke loper Janssen voor te blijven. Uit eindelijk bedroeg het verschil 25 seconden ten gunste van de Swift renner. Van Straten uit Hilver sum eindigde als derde. De rit bij de amateurs leverde een overwin ning op voor Reinier Groenen- daal. Frans Francissen eindigde als tweede, Alphenaar Kees van de Wereld werd derde. Leidenaar Reinier Hoogkamer was hier goed voor een dertiende plaats. John Kuyvenhoven stapte af. Piet Overdevest reikte bij de lief hebbers/veteranen tot een elfde plaats. Herman Zuiderduin was ditmaal weer de snelste in de regionale cross te Lisse. Nico Slingerland uit Noord wij kerhout kwam als tweede over de meet, Zoeterwou- denaar Kees Kerkvliet werd der de. ANTIBES (ANP) - In het zonnige Antibes is het afgelopen week einde de Europacup van het mid- winterzwemmen, ondanks de aanwezigheid van dertien Olym pische kampioenen, allerminst met paukenslagen ingeluid. Het loffelijk pogen van de nationale federaties om ten koste van de nodige financiële offers de wed strijden meer over de seizoenen te spreiden, leverde niet meer op dan een handvol Europese toptij den van Salnikov (3.48.46 op de 400 meter vrij), Smjetov (56.84 op 400 meter rug) en Ines Diers 1.58.86 op de 200 m vrij), zodat de dit jaar op vrijwel alle grote wed strijden afwezige Amerikanen nog steeds kunnen volhouden de snelsten te zijn op zowel de lange- als de korte baan. Nederland raakte in Antibes één Europese toptijd kwijt: de Oostduitse Olympische kampioene Ines Diers was op de 400 meter 4,5 se conde sneller dan Enith Brigitha driejaar geleden in Amsterdam, en pakte er één nationaal record voor terug, dat van de zelden ge zwommen vier maal honderd me ter vrije slag heren. In de series gingen Hans Broers, Frank Drost, Edward Maasdijk en Albert Boonstra naar 3.30,50. In de finale werd daar 2,5 seconde vanaf gehaald. De zevende plaats die dat opleverde was de op een na beste Nederlandse herenpres tatie. De Leidenaar Edward Maasdijk, die met een tussentijd van onder de 51 seconden de ba sis legde voor dat record, leverde ook individueel de beste presta tie van het matte Nederlandse he rengezelschap met een vijfde plaats op de honderd meter vlin derslag in 56.47 seconden, exact dezelfde tijd die hij ook in de se ries noteerde. De Nederlandse damesploeg was gehandicapt door de afwezigheid van Annelies Maas. Op het mo ment dat Annelies' vriend Mi chael Kraus uit de Westduitse ploeg werd gezwommen, doem de bij de in West-Duitsland trai nende Nederlandse uit het niets studieperikelen op, die haar tot afzeggen noopten. Een gevolg was wel dat de vier maal honderd meter vrije slag estafette nu eens met Conny van Bentum, Yvonne van der Hurk, Annemarie Ver stappen en Wilma van Velsen lou ter uit jonkies bestond, die tot tweemaal toe het nationale aspi rantenrecord scherper stelden. Meer dan een vierde plaats achter Oost-Duitsland, Zweden en Wes t-Duitsland zat er voor de "halve" bronzen Olympische ploeg niet Alleen de rugslagzwemsters Moni que Bosga en Yolanda de Rover werden met een tweede en een derde plaats op de honderd en tweehonderd meter de eer deel achtig door de microfonist te worden vermeld. De goed debu terende Yolanda van der Meer (achthonderd meter) en Annema rie Verstappen (tweehonderd meter wisselslag) vielen daar met een vierde plaats net buiten. De met dispensatie zwemmende Monique Bosga ging als start zwemster van de afsluitende vier maal honderd meter wisselslag zo traag door het water dat de vierde plaats van de dames achter Oost-Duitsland, West-Duitsland en Zweden moest worden prijs gegeven aan Groot-Brittannië. De heren eindigden als negende van de in totaal veertien deelne mende landen. Eric Wilborts - geenz LEIDSCHENDAM (GPD) - De 16-jarige tennisser Eric Wil borts is het afgelopen week einde in Leidschendam de jongste Nederlandse indoor- kampioen bij de "senioren ge worden omdat hij zich op de belangrijkste momenten op vallend kalm en zelfverze kerd toonde. Dankzij die mentaliteit won de Tilburger zaterdag en zondag vier sets in de verlenging. In de halve finale werkte hij zich op die manier langs de Limburger Marc Albert (7-6, 7-6, na een achterstand van 4-2 in de tweede set) en gisteren langs Rolf Thung: 7-6,0-6, 7-6. Het grillige scoreverloop in de eindstrijd zorgde ervoor dat de winnaar Wilborts vier spel len minder veroverde dan de Jongste indoorkanipioen tennis 13 jaar oudere verliezer, die in de halve finale langs Van Boeckel was geglipt: 6-4, 5-2, waarna Van Boeckel moest opgeven. In tegenstelling tot Marcella Mesker, die bij de dames haar titel ten koste van Marianne van der Torre (6-4, 6-2) ge makkelijk veroverde, had Eric Wilborts het twee uur en vijf minuten bijzonder zwaar in de finale. Rolf Thung, ge woonlijk gehinderd door een zwakke mentaliteit, bleek bij deze gelegenheid dan ook bij zonder gemotiveerd. In die mate zelfs dat hij zijn werk tot de vijfde game van de beslis sende set zwijgzaam en zeer geconcentreerd uitvoerde. Pas in die fase raakte hij geïr riteerd, hetgeen bijna een ver dubbeling van zijn aantal dubbelfouten (van vijf naar negen) tot gevolg had. Niette min wist hij opnieuw een tie break af te dwingen waarin hij met 4-3 en 5-4 de leiding nam alvorens hij met 7-5 defi nitief moest afhaken. Thung: "Wilborts heeft gewonnen omdat hij een van de weini gen is die op de belangrijkste momenten goed speelt. Dat is één van zijn sterkste punten". Wilborts bleek na afloop zelf verzekerd genoeg om dat te beamen: "lk kan me inder daad goed concentreren als het er op aan komt. Of het nu om tiebreaks gaat of om matchpunten, last van zenu wen heb ik niet. Misschien komen die als ik wat ouder ben, maar op dit moment denk ik gewoon niet teveel na en speel ik gewoon". Onder meer door het ontbreken van Louk Sanders, die de voorkeur gaf aan een toernooi in Bulgarije (waar hij in de halve finale werd uitgescha keld door de Rus Borissov: 6- 4, 6-2), leverde het Wilborts de eerste nationale senioren- titel op. Wilborts heeft nu een week vrij en vertrekt dan voor een maand naar Australië om toernooien te spelen. De topdames reizen begin ja nuari naar de Verenigde Sta ten om daar aan het wintercir- cuit deel te nemen. De belang rijkste troef die Nederland daarin kan uitspelen, heet Marcella Mesker. De 21-jarige Haagse had veel minder Marcella Mekker - geen moeite - moeite dan vorig jaar om haar titel veilig te stellen. In 1979 had Mesker in de finale nog dne sets nodig. Ditmaal hield zij Van der Torre simpel ach ter zich en dat terwyl Van der Torre in de halve finale het voordeel had gehad dat haar tegenstandster Ellie Vessies bij een achterstand van 6-3, 2-1 wegens duizeligheid had moeten opgeven Mesker had in die fase nog drie sets moe ten uitvechten met Nanette Schutte 6-7, 6-0, 6-2. Andere uitslagen: Dames dubbelspel: Marcella Mesker/Nanette Schutte-Ma- riëtte Pakker/Marianne van der Torre 6-1,6-7 (5-7), 7-5. Heren dubbelspel: Theo Gor- tcr/RolfThung-Eric Wilborts/ Martin Koek 6-3, 6-4. HAARLEM (GPD) - Voorzitter Dries de Zwaan van de basketbalvereniging Hoofddorp voelt er niets voor om het teke nen van het met sponsor ITT overeenge komen contracl uit te stellen omdat enke le leden protest hebben aangetekend. Wim Bank, een van de lagere teamspelers van Hoofddorp, heeft mede namens twee andere leden schriftelijk uiteengezet waarom hij niet als .nreclamczuil" wil fun geren en zeker niet van ITT, de Internatio nal Telephone en Telegraph Compa ny- Bank wijst het bestuur erop dat deze Ameri kaanse multinational in 1973 ..een niet on belangrijke rol vervulde bij de val van de democratisch gekozen regering van Sal vador Allende in de Zuidamerikaartse staat Chili. Een van de meest elementaire grondrechten, het recht op vrije verkiezin gen, werd daarbij op grove wijze geschon den". De opmerkingen van Bank worden onder meer bevestigd in „Chili, een zwartboek.' Daarin staat te lezen- „Allcnae was nog niet tot president gekozen of het interna tionale grootkapitaal startte een geniepige en meedogenloze strijd tegen de Unidad Popular. De ITT, die in Chili 200 miljoen had geïnvesteerd smeedde het kom plot samen met de CIA, enkele banken, de re- gering-Nixon en andere c In het zwartboek staat ook een citaat afge drukt van de toespraak die Allende op 4 september 1972 hield tot de Verenigde Na- tics: „Ik klaag voor het aanschijn van de hele wereld ITT aan die in mijn vaderland de burgeroorlog wil bewerkstelligen. Wij noemen dat: imperialistische inmen ging". Een jaar later werd Allende ver moord. Geconfronteerd met deze gegevens en de brief van Bank merkte voorzitter De Zwaan op: „Ik wist niet dat ITT betrokken is geweest bij de val van Allende maar ook al had ik het geweten dan had dat niets aan de beslissing van Hoofddorp verander- Bank besluit zijn brief met het verzoek om een ledenvergadering uit te schrijven „waarbij het voorstel aan de leden ter goedkeuring wordt voorgelegd". Zwaan daarover: „De zaak ligt erg simpel. D" e- denvergadering die begin januari bijeen komt maakt uit of het contract wordt ge honoreerd". Aangezien het contract vandaag in Belgie al wordt getekend hebben de leden echter weinig of geen kans meer om de zaak te rug te draaien. Voorzitter Zwaan: „Het zal inderdaad niet gemakkelijk zijn om het contract daarna nog ongedaan te maken, maar dat lijkt me geen probleem." René Pijnen heft in triomf de hand. De zege is binnen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19