"Ouderwe tse" z ege De Danaïden Leidenaars pakken de wintertitel Dames Leiden: een aanwinst Kuyf gritst schaakzege uit handen van Huizer Bij puntloos BOB Leidenaars vensterke m kopposi tie in overgangsklasse DAC pakt de Zilveren Tulp MAANDAG 22 DECEMBER 1980 PAGINA 17 SPORT SPORT LEIDEN - De basketbalsters van Parker kunnen nu al de surprise van de ere divisie worden genoemd. Aan de vooravond van de competitie was hooguit een plek in de middenmoot voor de promovendus van de hoogste damesafdeling weggelegd. Al thans dat was de gedoodverfde mening. De titel leek klaar te liggen voor BOB of landskampioen DL Amsterdam. BOB, dat vorig jaar nog zo stuntte in de Europa Cup 1, had zaterdag evenwel de grootste moeite met de Leidse dames. De pupillen van Rob de Vries, die thuis nog onge slagen zijn en uit alleen van me depromovendus Sea Devils had den gewonnen, verloren slechts met vijf punten verschil: 60-55. Een bijzonder knap resultaat, al moet daar direct bij worden opge merkt, dat BOB de internationals Anita Blangé en Irene Maarschal- kerweerd miste. De 'groentjes' van De Vries lijken met de speeldag rijper te worden. Met de thuiswedstrijd tegen BOB (vanavond in de Vijf Meihal. Aan vang: 20.30 uur) en het bezoek bij Raak (a.s. zondag) nog voor de boeg moet Leiden een vierde plaats kunnen bezetten tijdens het winterreces. De volgelingen van De Vries worden overigens weinig rust gegund, want rond de jaarwisseling nemen de dames van Leiden net als de heren deel aan een sterk toernooi in Londen. Trouwens de nieuwelingen Lucie Groothuis (Jolly Jumpers) en Ma rijke Klos (Juventus) zouden een nog drukkere basketbalagenda kunnen hebben als zij waren in gegaan op een aanbod om uit te komen voor Oranje. Groothuis, die meervoudig international is, voelt er weinig meer voor de Oranjekleuren te verdedigen nu zij getrouwd is. Klos, die met Lei den in de ere divisie debuteert, denkt de mentale druk nog niet aan te kunnen. Bovendien ver wacht zij dat haar studie een knel lend probleem kan worden als zij ingaat op een invitatie van Oran je. Klos blijft niettemin een po tentiële international. Centers van haar kaliber zijn er maar wei nig in Nederland. Klos was ook in sporthal de Vier span weer de produktiefste Leid se schutster. Maar ook zij kon niet verhinderen, dat de thuisploeg na zeven minuten uitliep naar 16-7. Na een 28-25 tussenstand rustten beide ploegen bij 32-26. Na de basketwisseling slaagden de pu pillen van De Vries er wel in BOB onder druk te houden, maar niet om de achterstand ongedaan te maken. Eindstand: 60-55. De schotvaardigste speelsters: Klos 17, De Wit 13, Van Gennip 9, Vijf- sinkel 7 punten. Trotters Trotters-BV Groningen 94-85. Trotters besloot de eerste helft van de competitie met een zege op oud- eredivisionist BV Groningen. De Leidse eerste-divisionist heeft praktisch het gehele duel voor ge staan. De formatie, die werd ge coacht door het bestuurlid Hen- nie Nijssen pauzeerde bij een 48- 42 ruststand. Hoewel de voor sprong vijf minuten voor tijd vijf- OUD BEIJERLAND - De basketballers van Parker heb ben zich zaterdagavond tot winterkampioen gekroond bij BOB. De Leidenaars rolden met speels gemak het nog puntloze BOB op: 68-137. De komende dagen zal de vice-landskampioen hard nodig hebben, nu zowel Jim Woudstra als ook Steve Puidokas nog in de ziektewet lopen. Beiden zijn belangrijke pion nen in de formatie van Han Wallaart. HMB Trotter Tony Lamping dreigt i tien punten (85-70) bedroeg, fi nishten de Noorderlingen, die met zes man in de Vijf Meihal ar riveerden, bij 94-85. Trotters, dat minimaal tot februari het duel met BV Groningen niet zal kunnen beschikken over Peter Paulides (knieblessure) neemt deze week een definitief besluit over wie de ploeg volgend jaar gaat coachen. De voornaam ste kandidaat lijkt Kallenberg, de nestor van het Leidse basketbal. Probleem is echter, dat Kallen berg op het moment het Alphen- se BVO onder zijn hoede heeft. Woudstra en Puidokas waren ech ter niet onmisbaar voor het duel in Oud-Beijerland. BOB be schikt immers over slechts twee ere-divisiewaardige spelers: Eric van Solm en de Amerikaan Way ne McCullough. Omdat op een dergelijke basis uitkomen in de ere-divisie een aanfluiting voor de basketbalsport is, belegden de BOB-ers aan de vooravond van het treffen met Leiden (weer eens) een bezinningsavond. Doorgaan of stoppen luidde de hoofdvraag. „Doorgaan" klonk het uiteindelijk, waardoor Lei den zaterdagavond in de Vier span een trainingspartijtje moest afwerken. Omdat BOB amper in staat is de LEIDEN - In de Overgansklasse A van de microkorfbal- competitie is het De Danaïden niet alleen gelukt de eerste plaats te behouden, maar ook te versterken. Concurrent ASKO verloor met 5-4 van KVS dat nu de tweede plaats met drie punten achterstand op De Danaïden bezet. Per- nix verraste in de Overgangsklasse C door koploper Pams op gelijke hoogte te houden: 10-10. De Leidenaars bezet ten nog wel de onderste plaats, maar hebben nagenoeg aansluiting weten te maken met Westerkwartier en Rust Roest. De Danalden-BEP 11-10 (6-6). In de 5 Meihal heeft De Danaïden door haar formidabele prestaties in de microcompetitie het publiek weer helemaal achter zich gekre gen. Niet alleen de eerste plaats van de Leidenaars zal daar aan debet zijn. Het spel van de Leidse ploeg wordt met de week beter en sensationeler, zodat het publiek tot en met de laatste minuut in spanning wordt gelaten, wie er nu gaat winnen. De doelpunten in de beginfase waren zeer duur. Zowel BEP als De Danaïden zag geen kans scherpte in hun scho ten te leggen. Na 15 minuten spelen was de stand pas 1-1. BEP kwam daarna los van De Danaïden en liep uit tot 1-4. Maar net zo snel als de ploeg van Gerard Bos op achterstand was gezet, waren de zaken weer recht getrokken. Door doelpun ten van Eric Peters, Hennie Devi- lee en Hans v.d. Leek, de motor van De Danaïden, kwamen de Leidenaars op 4-4. In de 2de helft die eveneens met een gelijke stand (6-6) van start ging kwam De Danaïden door doelpunten van Kees Christiaanse en Hennie Devilee op 8-7. Ondanks uitste kend paalzone-werk van Yvonne Kamerling zag de Leidse ploeg geen kans om een doorbraak in de score te forcereh. Dit gebeurde wel toen Yvonne Kamerling zelf in de spits van de aanval ging spe len. De klasse waarmee zij De Da naïden over een dood punt tilde werd door een enthousiast pu bliek staande beloond: 9-7. Bea Schrama loodste daarna de Bos equipe voorlopig in veilige ha ven: 10-7. De laatste 5 minuten bracht BEP de spanning echter weer volledig terug. Via 11-8,11- 9 en 11-10 was met nog twee mi nuten te spelen alles weer moge lijk. Een koel opererende Kees Christiaanse zorgde er echter voor dat de bal niet meer uit de Leidse aanval kwam. Doelpun ten: Hennie Devilee 2x, Hans v.d. Leek 2x, Kees Christiaanse 3x, Eric Peters, Bea Schrama, Trudy Nap en Yvonne Kamerling. Pernix-Pams 10-10 (7-5). De dwin gend voorgeschreven tweede training van Pernix, waarvoor Kees en Liesbeth v.d. Kraan be dankten en waardoor Kees Bro- kaar en Jet Boter in de basis ston den, leggen Pernix gepaald geen windeieren. De ploeg is nu ook doordeweeks wat meer met de wedstrijd van zaterdag bezig en dat is aan de instelling van Pernix duidelijk waarneembaar. Pernix trok zich ook niets aan van de vroegere hoofdklassereputatie van de Haagse ploeg en startte fu rieus, waardoor na een kwartier spelen een 3-1 voorsprong geno teerd kon worden. In de 16de en 17de minuut had Pams de stand alweer in evenwicht, maar de druk op de Pams-korf was toch van dien aard dat Pernix met een verdiende 7-5 voorsprong ging rusten. In de tweede helft bleef de stand tot in de 39ste minuut onge wijzigd. Maar de steeds feller wordende duels eindigden ten slotte in twee strafworpen, die Pams tot twee maal toe feilloos benutte. In het laatste kwartier was de spanning tenslotte te snij den. Tot twee maal toe kwam Per nix op voorsprong, maar beide malen zagen de Hagenaars kans gelijk te maken. In de laatste vijf minuten kwam Pernix zelfs op achterstand (9-10), maar Janko Breedveld bepaalde de eindstand toch op 10-10. Doelpunten: Kees Brokaar 2x, Kees Hortensius 4x, Agnes de Rooij, Jet Boter en Janko Breed veld 2x. In de eersteklasse B maakte Fides Pacta korte metten met Terheij- den. Ontdaan van alle spanning maakte de Leidse ploeg een pro- duktief uurtje door. Met 18-8 werd Terheijden verslagen. Al binnen 5 minuten wist Terheij den waar het aan toe was. Toen stond de Leidse ploeg al met 6-0 voor. De doelpuntenmachine stokte daarna een korte periode maar nog voor rust stond Fides met 10-3 voor. In de tweede helft scoorden beide ploegen nog re gelmatig, maar tegen Fides Pacta was gisteren geen kruid opge wassen. Volledig verdiend sloot de Leidse ploeg de wedstrijd win nend af met 18-8. Doelpunten: Hennie Piket 6x, Wim Piket 6x, Yvonne Neuteboom, Nico Pikaar 2x, Dik Onderwater 2x, Diet Rijsbergen. Zuiderkwartier kwam tegen Het Zuiden net een punt te kort voor een gelijkspel. Het Zuiden ver sloeg de Leidse formatie met 9-8. In de eerste helft ontliepen beide ploegen elkaar niets (4—4), maar in de 2 de rondgang leek Zuiderkwartier toch op ae goede weg te zitten (4-7). De vreugde was maar voor korte duur. Een tussensprint van Het Zuiden bracht de stand weer in even wicht. Door Dirk-Jan de Kreek (3x) kwam Zudierkwartier nogmaals aan de leiding (7-8), maar de Rotterdam mers hadden toch de langste adem. Via 8-8 werd het 9-8 voor de Rotterdammers. Doelpunten: Toos van Dam 2x, Joep van Dam, Rens Henze en Rob de Hertogh. In de tweede klasse won Ons Eiland na de 1ste helft met een 4-1 ach terstand te hebben afgesloten, met 8-11 van Merwic. De aanvan kelijk groter wordende achter stand (5-1) werd snel ingelopen en via 7-7 zag Ons Eiland kans door doelpunten van Huib Has- selbach 5x, Barry van Duin 2x, Patrick Verra, Wim Nijenhuis, Yvonne v.d. Steen en Jan van Kalkeren een verdiende overwin ning in de wacht te slepen: 8-11. De Algemene had gisteren weinig problemen met Blauw Wit '51. Met 16-11 werd het soms hard spelende Blauw Wit met lege handen naar huis gestuurd. De vele doelpunten kwamen uit han den van: Ruud (4x), Wim (4x) en Truus van Vliet 2x, Wim van Iter- son 2x, Henneke Redel, Mieke v.d. Berg en Janny van Iterson 2x. Crescendo zag zich in de laatste tien minuten de wedstrijd door de scheidsrechter ontnomen wor den. Drie doelpunten, die als ver dedigd aangemerkt moesten worden, vonden genade in de ogen van de scheidsrechter, maar betekenden de ondergang van Crescendo: 12-14. Voor de doelpunten zorgden: Louis Kok 4x, Wilfred Cornelisse 3x, Marlies Brouwer, Wim Barends 3x en Joke Geijer. TOP behaalde tegen Swift een ge lijkspel: 8-8. Bij rust bezaten de Sassenheimers nog een 4-6 voor sprong. In de 2de helft kwam Swift op gelijke hoogte en nam zelfs met nog 10 minuten spelen een voorsprong. Maar TOP zag met nog 6 minuten te spelen kans de stand weer in evemwicht te brengen, waarmee de kam pioenskansen in veiligheid wer den gesteld. Doelpunten: Ineke Westerbeek, Hanneke Breedijk, Anne v.d. Zaag, Hans Oudshoorn, Bert Staal en Harold Simmelinck 3x. GERT GRESSIE sterkere broeders noemenswaar dige tegenstand te bieden, heb ben diezelfde verenigingen (Do- nar, Leiden, Amstelveen en Den Bosch) wat geld in de BOB-kas gestort. Aanvankelijk was het de bedoeling om met die financiën enige versterkingen aan te trek ken. Gewezen bankzitters bij Lei den (Peter Paulides en Joost Cor- nelissens) werden gepolst. Het ar gument 'competitievervalsing' dat de overige clubs aanvoerden tegen dit voorstel noopte BOB op dezelfde voet het tweede compe titiegedeelte te gaan afwerken. Alleen krijgt McCullough nu een onkostenvergoeding en zijn drie junioren tussentijds overgeko men naar het eerste team. Dit laatste is gebeurd met het oog op volgend jaar als BOB in de eerste divisie uitkomt. 'Mister BOB', Wim Benschop en Carlo de Liefde, die eerder stop ten, weigerden na de bezinnings avond terug te keren. Daardoor is de BOB-score praktisch geheel afhankelijk van de inbreng van Eric van Solm en Wayne McCul lough. Zij kwamen ook als enigen in de dubbele cyfers. De broer van Leiden-speler Paul van Solm drukte 19 punten af. McCullough kwam tot een totaal van 22 pun ten. Beiden konden de Leidenaars ech ter geen strobreed in de weg leg gen. Na vijf minuten was de stand reeds 8-16 en dat verschil werd halverwege de eerste periode uit gebouwd tot dertien punten: 17- 30. Via 23-50 na een kwartier spe len, rustten BOB en Leiden by een 35-69 pauzestand. Hoewel de Vyf Meihal bewoners vrijblijvend bleven basketballen, werd de voorsprong gestaag uit gebreid. Via 47-83. 57-101 werd de eindstand op 61-125 op be paald. BOB kon dan ook in geen enkel opzicht potten breken, want de pupillen van Wallaart pakten ook nog 69% van de verde digende en 58% van de aanvallen de rebounds. Met name Sid Bruinsma was onstuitbaar. De Nederlandse Amerikaan lever de na de komst van Paul van Solm een groot deel van zijn speeltijd in. Bruinsma is echter de laatste weken bijzonder goed op dreef. Hoewel uit zijn cijfers tegen BOB geen conclusies ge trokken mogen worden (daar voor was de tegenstand te zwak), onderstreepten zijn score en re bounds wél zijn stijgende vorm. Bruinsma werd het afgelopen weekeinde topscorer met 26 pun ten, terwijl hij ook de meeste re bounds pakte: 15. Scores Leiden: Kip 10 (63%) en 12 rebounds; Strong (60%) en Van Solm (50%) 12 en 11 rebounds; Mitchell (64%) en Chris Plaat (72%) 16; Tony Parker (67%) 20; R. Kruidhof (75%) 24 en Sid Bruins ma (59%) 26 punten en 15 re bounds. de Zilveren Tulp. Op de foto probeert RIJNSBURG - Het Alphense DAC heeft het volleybaltoernooi om de Zilveren Tulp gewonnen. Twin tig teams van veertien verenigin gen zorgden voor het vijfde achtereenvolgende jaar voor een geslaagde happening, op touw gezet door de Rijnburgse volley balvereniging RW. En niet al leen dat, ook werd weer eens de aandacht gevestigd op de slechte- accommodatie waarin de Rijns burgers bivakkeren. Het toernooi werd gespeeld in de zaal van het sportcomplex Het Waterbos, waar officieel ruimte is voor één volleybalveld maar door nauw keurig passen en meten ruimte voor twee velden was geschapen. Desondanks dat alles werd het toer nooi soepel afgewerkt. Alle he renteams streden in twee poules voor een finaleplaats. De organi serende vereniging wist zich niet te kwalificeren. Mede door de af wezigheid van aanvaller Jan Bloot, moest RW in de beslis sende partij VC Shot uit Culem- borg voor laten gaan. Daar trof die ploeg DAC, dat uiteindelijk aan het langste eind zou trekken dankzij een 2-1-triomf. Derde werd het eerste team van VW uit Delft, dat in de twee voorgaande jaren de verzilverde tulp in ont vangst nam. De Delftse reserves legden beslag op de vierde plaats. VOORSCHOTEN - Aart Huizer schudde ontmoedigd het hoofd. Zowel Rinie Kuyf als Henk van Maaren waren door de clubkam pioen van de Voorschotense schaakvereniging danig in de mangel genomen. Beiden ont snapten tot zijn ergernis echter met een remise. Gedesillusio neerd verloor Huizer vervolgens van Wim Heemskerk, waarna Van Maaren en Kuyf de eerste plaats in het jubileumtoernooi van de s.v. Voorschoten voor zich op kónden eisen. Ter gelegenheid van het vijfender tig-jarig bestaan zette de jubile rende vereniging een ruime vijf- tig schakers in groepen van vier aan het werk. De in vita tie vier kamp mocht zich daarbij verheu gen in een sterke bezetting. Leids kampioen Rinie Kuyf en de club kampioenen van de drie sterkste verenigingen uit de Leidse regio vormden de deelnemers: Henk van Maaren voor Philidor, Wim Heemskerk voor LSG en Aart Huizer voor Voorschoten. Huizer had duidelijk zijn zinnen op de toernooiwinst gezet. In de eerste ronde manoeuvreerde hij Kuyf in een verloren positie. Op miracu leuze wijze wist de Boskoper ech ter nog met een remise te ont snappen. Van Maaren strafte in deze openingsronde een ope ningsblunder van Heemskerk ge degen af: 1-0. Tegen Van Maaren kwam Aart Huizer opnieuw riant te staan. Wederom geraakte de Voorschotenaar het juiste spoor bijster, waarna ook Van Maaren de remisehaven wist te bereiken. Zoals het Huizer zaterdag tegen zat, zo had Kuyf de wind mee. Kuy- fleek door Heemskerk na pion- verlies opgerold te worden. Tac tisch gerommel van de Leids kampioen bracht zijn Rijnsburg- se opponent nog in onverwachte problemen. De moeilijkheden groeiden Heemskerk zelfs boven het hoofd, waardoor Kuyf toch won. Het treffen tussen Van Maa ren en Kuyf moest toen de beslis sing brengen. Een vermoeide Kuyf had weinig animo meer voor een hard gevecht: Vj-'/j. aart Huizer kreeg toen nog de kans om op gelijke hoogte te komen met zijn twee rivalen. Huizer was echter mentaal gebroken en ver loor kansloos van Heemskerk. De eindstand in de invitatievier kamp: 1-2 Kuyf en Van Maaren 2; 8-4 Heemskerk en Huizer 1. Erik de Vries zorgde voor een op merkelijke prestatie met het win nen van de B-groep. De Vries was ooit een groot jeugdtalent. en is na een afwezigheid van ruim tien jaar weer actief in de schaak sport. Nog maar korte tijd bezig won De Vries nu reeds de eerste groep. Met een score van 3 uit 3 bleef hy Bongers (l1/,), Sikkel (1) en Jan Bakker (Vy ruim voor. De winnaars in de overige groepen waren: 2-Beijersbergen; 3- Münninghoff; 4-Van Vleuten; 5- Henseler; 8-Bert van Dijken; 7- Verhage; 8-Jan Bey; 9- Westerduin; 10-Volten; 11- Bruins; 12-Westhof. Vlak voor het treffen in Voorscho ten bewerstelligde de succesvolle Rinie Kuyf plaatsing voor de strijd om het Nederlands kam pioenschap. In de te Eindhoven verspeelde voorwedstrijden won Kuyf met een score van 5'/2 uit 7 de B-groep. Hij deelde de eerste plaats met Herman Grooten. De Boskoper remiseerde met Groo ten, Cuypers en Han Janssen. Op merkelijk was dat gevestigde krachten als Vogel, PUester en Van Dop er in deze groep niet aan te pas kwamen. Ook in de A- groep domineerden de jongeren. Coen Stehouwer won hier, terwijl om de tweede plaats nog een be slissingskamp tussen Scheeren, Boersma, De Boer en Douven ge speeld moet worden. Nu de hoofdsponsor zich heeft terugge trokken staat de Nederlandse kampioensstryd echter op losse schroeven. Immers geld om het deelnemen voor de nationale top- spelers aantrekkelyk te maken is er nu niet Momenteel lykt het dan ook niet waarschijnlijk dat Kuyf de kans gaat krygen om in maart de strijd met de grote jon gens aan te binden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17