LUSY verrassend onderuit tegen Ruiter YC: 3-1 LZ glijdt af naar gevarenzone HVS moet diep buigen 7-16 Verlies AMVJ in EC-duel Knappe zege Zijl/LGB Knappe overwinning Leidse shorttrackers Dames en heren van Noord wijk winnen overtuigend MAANDAG 22 DECEMBER 1980 .SPORT SPORT LEIDEN - In de volleybalcompetitie v de divisies werd zaterdag alleen een in haalprogramma afgewerkt, waarin toch weer verrassende resultaten wer den hcreikt. Zo verloor LUSV na 31 wedstrijden ongeslagen te zijn geweest tegen Ruiter VC (3-1) en verspeelde Donar een belangrijk punt aan Gemini. LUSV miste zijn belangrijke steun pilaar Frans Klumper (winter sport) in de confrontatie met Rui ter VC. Vanaf het begin draaide de LUSV aanval niet zo soepel, want Ruiter had een uitstekend blok. Over het algemeen waren de Ruiter-spelers dan ook zo 10 15 cm langer dan de studenten. Ruiter nam een 3-8 voorsprong, waar LUSV nog wel wat van af knabbelde (6-8) maar er vielen te grote gaten in het achterveld en blok, zodat LUSV al gauw op ver lies stond (9-15). De tweede set bood hetzelfde beeld. Keiharde smashes die de Ruiter aanvallers zonder enige moeite door of over het LUSV blok sloegen, brachten weer 9-15 op het scorebord. In de derde set ging de LUSV- aanval eindelijk beter draaien. Tevens werd er overgeschakeld op een 1-5 systeem en vooral door Waldo Broeksma en John Groen werd een 15-10 winst binnenge haald. In de volgende set was de combinatie spelverdeler aanvaller volledig zoek en Ruiter wist verdiend met 15-8 de eerste competitienederlaag van LUSV te bewerkstelligen. LUSV staat op Ruiter nu nog met 1 punt voor op de eerste plaats. De Gemini 2-heren hadden tegen Donar voor het eerst de beschik king over een coach, namelijk Casper Brussee. Uiteraard kende hij (zelf ex-Donar speler) de te genstander door en door. Donar's start was prima met een 15-6 winst, maar daarna was het Ge- mini-blok veel beter, terwijl ook de serves vaak erg moeilijk aan kwamen. Daardoor kon Gemini onverwachts de tweede en vierde set winnend afsluiten (12-15 en 5- 15). Donar, dat dit keer in Ron Groen zijn beste aanvaller had, won de overige sets, al had men het in de vijfde set na 13-6 en 13- 10 nog knap benauwd (15-5 en 15-10). Hierdoor werd het een krappe 3-2 winst voor Donar. Na afloop weet Donar het puntver lies aan het knappe coachen van Casper Brussee. De WW-heren moeten op de dag dat er een speler trouwt, maar niet meer spelen, want tegen DOS ging men de boot in. De spe lers kwamen na de receptie van Hans en Joanneke Sanberg te laat in Schoonhoven aan, waar door er geen tijd meer voor het inspelen was. Op zich geen be zwaar, men had zich netjes gedra gen (Jus d'orange). In de eerste set ging alles nog goed: via een eenvoudig spelletje werd DOS verslagen met 9-15. In de tweede set kwam echter dc klad in het WW-spel. Coach Piet Kapteijn beschikte slechts over 6 spelers, waardoor wissels onmogelijk werden. DOS kwam in zijn ritme en won met 15-2. Na die set was WW eigenlijk volle dig uitgespeeld. Door een te zwakke pass en slecht afgewerk te aanval (veel uit) van WW kreeg DOS de gelegenheid om zo wel de derde als de vierde set vrij simpel te winnen. Een onver wachts en niet ingecalculeerd 3-1 verlies voor de WW-ers was het gevolg. De Gemini-dames moesten opbok sen tegen de nummer twee van de ranglijst, Sarto, en dat gaf teveel problemen. Toch heeft Gemini nog best kansen gehad op set winst, maar op de beslissende momenten maakte men slordige fouten, terwijl ook de veldverde- diging erg zwak was. Sarto won i via 15-12, 15-3 en 16-14 met 3-0 en liet Gemini nog steeds in degradatiezorgen. De dames van Leython 1 speelden mee in een sterk bezet toernooi in Rijnsburg. Zij streden om de Zil veren Tulp. De dames moesten in hun eerste wedstrijd even wen nen aan de zwarte lijnen in plaats van de normale gele en aan de lengte van het speelveld. Dit was namelijk korter dan de gebruike lijke 9 meter. De dames hebben al hun wedstrijden met 2-0 gewon nen. Topper in deze poule was de wedstrijd Leython 1-NOVO 1. De dames van Leython spelen pro motieklas en de dames van NO VO 1 draaien goed mee in de der de divisie. Leython begon erg ge motiveerd aan de strijd. Ook deze wedstrijd werd zeer verdiend met 2-0 gewonnen. Aan het einde mochten de Leython-dames trots hun Zilveren Tulp in ontvangst GER RENES LEIDEN (ANP) - Van de vijf vol- leybalploegen in de Europese be kertoernooien zijn er na het afge lopen weekeinde nog maar drie over. In het Europese toernooi tweede ronde van de Europacup 3 bereikte. Tegenstander Hisri- bank uit Turkije werd thuis met 3-0 verslagen. In Turkije verloor Zaan'69 met 1-3. voor landskampioenen won AMVJ in Amstelveen weliswaar met 3-1 van Cus Torino uit Italië, maar had de eerste wedstrijd in Turijn met 3-0 verloren. WC uit Vught verloor tegen Rode Ster kansloos in eigen huis met 0-3. In Bratislava hadden de Vughtenaren al verloren met 1-3. Meer geluk had Zaan'69, die als enige Nederlandse herenploeg de De twee damesploegen (DVC en VCH) hadden minder moeite. Het Dokkumse DVC bereikte de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen door Radnicki Belgrado thuis met 3-0 te ver slaan. VCH uit Heerlen versloeg het Spaanse Sniace tweemaal met 3-0. LEIDEN/ARNHEM - LZ'86 is uit vorm. Dc Leidse formatie leed een 5-6 nederlaag legen hjet echt niet groots spelend het Y. Door deze nederlaag komt LZ zo langza merhand in de buurt van de gevarenzone. De Zijl/LGB speelde een goede wedstrijd. De 6-8 uil-overwinning op Neptunes Arnhem garandeert de aansluiting met de kopgroep. Katwijk won .op het nippertje van hekkesluiter IJsselmeeuwen met 9-8. Vivax uit Oegstgeest blijft de ranglijst van de derde klasse aan voeren. Het Goudse DONK werd met 0-8 duidelijk verslagen. DKD verloor in dezelfde klasse het middenmoot duel van RZV met 8-6. LZ'86 speelt al enkele weken beneden de normale vorm. De wedstrijd tegen het Y vormde daarop geen uitzonde ring. De Leidenaars konden door een overwinning definitief af stand nemen van de laatste plaat sen. Geen moment echter wekte de pupillen van coach GijS van der Leden de indruk echt voor de zege te willen vechten. De Am sterdammers, die tot zaterdag avond evenveel wedstrijdpunten verzamelden als LZ'86, wonnen de meesten persoonlijke duels en waren ook als ploeg beter dan LZ. De 6-6 overwinning was dan ook terecht. Eén Leidenaar ontwor stelde zich aan de matheid die over de ploeg hangt, Jan de Graaf. Hij was wel in staat per soonlijke duels te winnen en was daardoor als enige een constant gevaar voor de overigens uitste kend keepende Y doelman Ron Gal. Grotendeels door zijn toe doen bleef LZ in de wedstrijd. In de eerste periode wist Huub Ver meulen de Amsterdammers voor de eerste maal aan de leiding te brengen. Twee benutte man meer situaties (Bram vd. Leden en Ar nold Rood) bracht de tussen stand na één periode op 1-2. Ook in de tweede periode werden er over en weer spelers uit het water gestuurd. Beide ploegen beheer sten het afronden van deze kan sen perfect (LZ'86 lx en het Y 2x), alleen Jan de Graaf scoorde mid dels een schitterende aktie op de midvoorplaats een "normale" treffer (3-4). De derde periode bracht de beslissing. De Amster dammers vergrootte door een af standsschot van Ab Eylander dc voorsprong tot 3-5. Deze marge van twee doelpunten hebben de Leidenaars niet meer kunnen overbruggen. Jan de Graaf scoor de met een man minder nog 4-5, maar toen Joop Siera om een on duidelijke reden voor 45 secon den naar de kant vyerd gestuurd bepaalde Arnold Rood de stand na drie perioden op 4-6. In de laatste periode probeerde LZ het nog wel, maar de aanvallen waren te krachteloos. Dat het 14 secon den voor tijd hog 5-6 (Joop Siera) werd was alleen nog belangrijk voor de statistieken. De Zijl/LGB heeft de laatste wedstrijd voor de winterpauze heel wat beter ge presteerd. De lastige uitwedstrijd tegen Neptunes Arnhem werd in een 6-8 overwinning omgezet. Door deze overwinning blijven de rood witten op de helft van de competitie goed meedraaien in de top van de nationale waterpo- lohoofdklasse. De Leidse forma tie besloot de eerste competitie helft op een goede wijze. De Arn hemse ploeg, voornamelijk steu nend op wat oudere routiniers, moet het hebben van "zwaar" spel. Deze spelwijze roept bij vele tegenstanders irritatie op. De Zijl/LGB echter beantwoordde dit hang en trekwerk op de enig juiste manier. De Leidenaars wa ren constant over het hele veld in beweging, daarmee de Arnhem mers dwingend hun vertrouwde statische spel te verlaten. Daar de zwemsnelheid van de Leidenaars De Amsterdamse goalie Ron Gal komt hoog uit het water op een schietpoging te pareren. Niettemin zal het schot van Jan de Graaf doel treffen. groter was, kon de opponent vaak niets anders doen dan zware overtredingen maken. Het gevolg was dat veel Arnhemmers voor 45 seconden de kant op moesten. Vier Zijl/LGB doelpunten kwa men dan ook voort uit man meer situaties en bovendien benutte Martin Vreeburg nog een straf- worp. De eerste twee perioden kon Neptunus het nog bijbenen Na een 2-2 stand na de eerste pe riode (Leidse doelpunten van Alex van Belkum) liep de Zijl/ LGB wel uit naar 4-2 (Stan van Belkum en Jacob Spijker) maar de Arnhemmers kwamen terug tot 4-4. De derde periode gaf de doorslag. Eerst rondde Albert Spijker een break op doeltreffen de wijze af (4-5) waarna Martin Vreeburg 4-6 (strafworp) en 4-7 liet aantekenen. De laatste perio de werd plichtmatig uitgespeeld. Martin Vreeburg rondde nog een numerieke meerderheid af (4-8), waarna Hans Hoogveld de stand voor de Arnhemmers een draag lijker aanzien gaf (6-8). Katwijk speelde in de Mierenweide een zeer spannende wedstrijd te gen IJselmeer. Tot vlak voor tijd leek de wedstrijd in een 8-8 ge lijkspel te eindigen. Dirk van Leeuwen wist enkele seconden voor tijd toch de verdiende 9-8 overwinning veilig te stellen. Zo als zo vaak was de verdediging het zwakste punt bij Katwijk. Me de daardoor verspeelde de zee- kanters twee maal (5-2 en 8-6) een veilig lijkende voorsprong. Positief punt was het goede spel van de uit de jeugd afkomstige Albert van der Plas. Doelpunten: Dirk van Leeuwen (3x), Albert van der Plas (2x), Paul v.d. Putten (2x), Arres Parlevliet en Piet de Vries. Vivax heeft zijn positie als lijstaan voerder in de derde klasse met. verve verdedigd. Het Goudse DONK was geen partij voor de Oegstgeester ploeg. Na in de eer ste periode al met 0-2 te hebben voorgestaan werd de voorsprong gestaag uitgebouwd (0-5 en 0-7) tot de uiteindelijke 0-8. Dat de Oegstgeestse verdediging de nul kon vast houden, was voor een groot deel te danken aan het goe de keeperswerk van Henk de Mooy. Doelpunten: J. Piasmeier 2x, J. v.d. Winkel 2x, Ruud Worm- goor 2x, Marcel Rompes en Leo Onderwater. DKD verloor met 8-6 van RZV door een slecht gespeelde eerste perio de. Goals: H. van Hoven 2, F. Dreef 2, R. Dreef en Bob Wouters. DIRK KLOOS Vliet wijk kan hoop op handhaven opgeven. LEIDEN - Veel spanning was er gisteren op de Ton Menkenbaan in de tweede wedstrijd van het driebanentoernooi shorttrack. In een van de ritten op de 500 meter was er een felle strijd tussen de Belg Johan Anthonis en de jeugdige Oegstgeestcnaar Charles Veldhoven. De Belg won de rit in een nieuw Belgisch record (48.63) maar Veldhoven knab belde niet minder dan anderhalve seconde van zijn persoonlijk record af. In een spannende 3000 meter met aflossing ging de zege naar de Leidse ploeg, die aanvankelijk de ploegen van Brugge en Heist op den Berg voor had moeten laten gaan. Maar in een sterk tweede gedeelte ging de Leidse ploeg sterk door en kwam met een voorsprong van 2 seconden als eerste over de eindstreep. Uitslagen 500 meter: 1. Johan Anthonis 48.63, 2. Charles Veldhoven 48.96, 3. Menno Boelsma 49.65, 4. Wim den Eisen 49,75. 1000 meter: 1. Cees Boer 1.42.42, 2. Bert Discart (België) 1.43.56, 3. Joop Wolvers 1.43.73, 4. Charles Veldhoven 1.46.55.3000 meter met aflossing: le rit: 1. Delft 4.56.40, 2e rit: 1. Leiden: 4.53.60. Na twee ontmoetingen leidt de ploeg van Leiden met 11 wedstrijdpunten, 2. Heist op den Berg 9, 3. Delft 7, 4. Brugge 6,5. Amsterdam 3 en Wilrijk sluit de rij met 1 punt. Bij de dames behaalde Jolanda Grimbergen uit Rijnsburg een zegeop de 500 meter 57.60, de overige ritten gingen naar Belgische meisjes. DEN HAAG - De badmintonners van Vlietwijk kunnen de hoop dat zij zich handhaven in de op één na hoogste klasse opgeven. De VoorSchotense over- gangsklasser verloor, zoals ver wacht, kansloos bij koploper DKC: 10-1. Vlietwijk heeft nu nog twee wed strijden voor de boeg. Tegen Dropshot kan nog uitstel van exe cutie worden bewerkstelligd. De ploeg lijkt evenwel nagenoeg kansloos in de laatste wedstrijd tegen mederanglij staan voerder Zijderveld. Verlies betekent dan weer terug naar af. In Den Haag zorgde voor Henk Westerbeek voor het enige punt. Westerbeek, die eerder een speel verbod had gekregen, nadat vormverlies bij hem was gecon stateerd, versloeg in twee sets Coemaet: 15-7, 7-15 en 10-15. Pech mochten Alphons v.d Berg en Irene de Vrind claimen. V.d Berg verloor slechts met 15-13 en 15-11 van Van Wezel. De Vrind ging in twee verlengingen onder uit tegen Van Beek: 12-11 en 12- 9. Veglo boekte een regelmatige zege op IJmond: 5-3. Zowel Wim de Rooy als Hans van Harteveld no teerden winst in het enkelspel, In het gemengd dubbel boekte de Leidse formatie twee overwin ningen, waarna al in het heren- dubbel de beslissing werd gefor ceerd. Ook hier verloren de da mes. Leiden leed een klinkklare neder laag in Haarlem. Spadon kwam in het herenenkelspel tot het enige winstpunt tegen Haarlem 3: 7-1. LEIDEN - De hockeyers van Alec- to zijn de zaalcompetitie goed be gonnen. De eerste twee wedstrij den werden gewonnen met één doelpunt verschil. In tegenstel ling tot de Forescate-dames die slechts één punt haalden uit twee wedstrijden. De dames én heren van Noord wijk wonnen de twee wedstrijden. De Alecto-heren keken de hele wedstrijd tegen Evergreen tegen een achterstand aan. Op het nip pertje wonnen de hockeyers uit eindelijk met 4-3. Tegen Pollux werd de overwinning ook niet overtuigend binnengehaald (5- 4). Topscorer was Robert Kruide nier met vier goals in de twee wedstrijden, gevolgd door zijn broer Michiel en Marco Koeken, die ieder tweemaal doel troffen. De herenploeg van Noordwijk won met groot gemak van Hudito (4- 1). Bij de rust was het al 3-0. Ook Pollux werd na een 3-1 ruststand vrij gemakkelijk verslagen (5-3). Absolute topscorer was Fred Beuk, die zesmaal raak schoot. De andere drie doelpunten kwa- I men op naam van Ralph Wis- breun. DAMES Noordwijk keek in de eerste wed strijd tegen Hudito al snel tegen een achterstand aan. Bij rust was die achterstand door doelpunten van Brigitte Kimmenade en Ale xandra van Kan al omgezet in een 2-1 voorsprong. Loki Fase bracht via een strafcorner en een strafbal de" eindstand op 4-1. De tweede wedstrijd tegen Ring Pass werd met 3-2 gewonnen. Al in de eerste minuut stonden de Noordwijkse dames op een 0-2 achterstand. Doelpunten van Alexandra van Kan en Marianne Tit (2x) brach ten uiteindelijk de winst. De Forescate-dames verloren de eerste wedstrijd tegen Groen Geel kansloos met 1-6. Els de Bouvry scoorde uit een strafbal het enige doelpunt. Na een preek van coach Chris Rozier ging het in de tweede wedstrijd tegen Ring Pass iets beter (3-3). Fores- cate kwam via een doelpunt van Liesbeth van de Burg op voor sprong. Groen Geel kwam echter goed terug en scoorde driemaal. Door doelpunten van Evelyn Kimman (strafcorner) en Karin Wansink kwam Forescate in de slotfase op gelijke hoogte. LEIDSCHENDAM - Het was voor de Stompwijkers om door de grond te zakken. Een wanhoopszucht slaakte vanaf de tribune sporthal De Fluit in op het moment dat Ank van den Bosch voor twee minuten naar de kant mocht. Zij illustreerde juist daarvoor op wel dadige wijze de onmacht van de HVS- équipe in de handbaltopper tegen Fo reholte, door na een onbenullige over treding de bal tijdens dood spel kwasi per ongeluk weg te schoppen. Op nieuw gingen de hoofden omlaag. HVS, mentaal geknakt, moest wel heel diep buigen voor 'Les vertes': 7-16. En dus staat HVS weer met beide benen op de grond. Aanvankelijk dé verras sing in de eerste klasse, maar door het krachtdadige Foreholte toch duidelijk met de neus op de feiten gedrukt. De dames uit Voorhout stoven hun con currenten pal na de doelwisseling voorbij om zich zodoende weer in de divisietop te nestelen. Na de 6-8 tus- senscore deelde de ploeg, terwijl Carrie Kramer op de strafbank zat, de ene na de andere dreun uit, hetgeen via een 6-15 tussenstand resulteerde in de af getekende 7-16 einduitslag. "Inderdaad, op zo'n grote overwinning had ik niet durven rekenen", verklaar de Foreholte-coach Wim Geerlings na derhand. Afgaande op die ruime marge sprak hij van een hem tegen gevallen HVS. Opnieuw kwam het hoofdstuk Sjanie Waaijer-Van den Bosch ter sprake, om wie het lange tijd allemaal draaide bij de Stompwijkers. Sinds drie weken ontbeert HVS haar inbreng vanwege een ernstige knieblessure (deze week kwam zij uit het gips) en het staat vast dat zij dit seizoen niet meer terug zal komen binnen de lijnen. Prompt volgde er puntverlies, Forehol te tracteerde de ploeg van Karei te Lin- dert voor de defde achtereenvolgende maal op verlies. Een terechte nederlaag, "maar de cijfers geven toch niet het juiste verschil in kracht aan. 16-7 is geflatteerd", oor deelde Te Lindert. "We hebben doel kansen zat gehad. Foreholte wist dui delijk geen raad met ohze aanval. Al leen de laatste pass naar de vrijstaande speelster en de afronding, daar ging het HVS koos voor deze gelegenheid in plaats van de gebruikelijke 3-3-aanval voor een 4-2-systeem. Foreholte keek daar één helft lang nogal tegenop en liet verdedigend dan ook nogal wat ga ten vallen. Toch hield het de Stomp- wijkse ploeg op afstand door zich in de aanval erg trefzeker op te stellen. In de rust gooide Wim Geerlings zijn verde diging volkomen op slot. Als gevolg daarvan draaide Foreholte ook aanval lend soepeler. HVS bokste vergeefs op tegen de groene muur en een enorme frustatie om met een speelster meer binnen de lijnen de achterstand te zien groeien van twee tot vijf punten. De hoofden werden uiteindelijk moede loos in de schoot geworpen. Foreholte bewees duidelijk aan de top te horen. "En wij hoeven geen kampioen te wor den", monterde Te Lindert zijn ploeg op. "Wat we gaan doen? Gewoon pro beren om in de tweede competitiehelft ook twaalf punten te pakken. Dan zien we wel waar we eindigen". GERARD HAVERKAMP De heren van Olga/Saturnus bleven over eind door "angstgegner" EHC met 16- 10 gedecideerd achter zich te laten. De vreugde om de zege werd nog aanmer kelijk vergroot toen bleek dat de con currentie, Hellas 2, Ancora 2 en Hollan- diaan gisteren niet zonder kleerscheu ren uit de strijd waren gekomen. Hellas 2 werd geklopt door degradatie kandidaat Rijnstreek, 16-26, het Schie- damse DWS hield Hollandiaan uit Vlaardingen op afstand, 18-15 en Anco ra 2 liet z»ch een punt afhandig maken door degradatie-kandidaat no 1, Ani mo 2, 23-23. Dat betekent dat de Leide naars in de derde divisie F aan de lei ding gaan met vier punten voorsprong op Hellas 2 en de Hollandiaan en 6 pun ten op Ancora 2! Geen slechte positie voor een debutant. Overigens leek het er gisteren in de 5 Mei-hal niet op dat de roodwitten, bij wie Steven Schrader ontbrak, zo'n duidelijke zege zouden gaan behalen. EHC trok voortvarend van start en gaf lik op stuk na de wat fortuinlijke openingstreffer van Anton Klok, een geblokte bal die precies in de andere hoek caramboleerde dan waar de keeper hem verwachtte. Via 1-1 en 2-1 werd het na 10 minuten zelfs 3-4 voor de Leidschendammers, die de an ders zo schotvaardige Leidse aanval behoorlijk in toom hielden. De hoek- verdediging bij EHC was minder attent op de Leidse hoek-aanvallers omdat het Saturnusgevaar voorheen vooral van de tweede lijn kwam. En in deze wedstrijd was het de beurt van de hoek-aanvallers. Achtereenvolgens scoorden Ab Dieben, Jan Wolter IJssel de Schepper, Wim van Leeuwen en Menno Bom. EHC wankelde en zag zich met de rust verdiend op een 6-9 achterstand gezet. Na de hervatting do mineerde Saturnus, dat weer als van ouds via de break-out, met Hans Blans- jaar in zijn bekende hoofdrol, toesloeg. De eindstand werd 16-10. Oase zat in Rotterdam vast! De verdediging, an ders zo'n hechte linie voor Monique van der Meer, liet herhaaldelijk grote gaten vallen en de geroutineerde hand- balsters van Actief profiteerden daar uiteraard dankbaar van, rust 5-1, eind stand 10-5. De nederlaag kost de hand- balsters uit Oud Ade wel de tweede plaats, die nu wordt ingenomen door Gilze, waar Oase vorige week tegen ge lijkspeelde, 7-7. In de derde divisie G werden de dames van MMO in de twee de helft verslagen door de break-outs van Westlandia, rust 2-2, eindstand 7- 11. In de afdelingsklassen was een beschei den programma vastgesteld. Bij de da mes verloor een gekortwiekt Olympia '72 uit Wassenaar van DIOS: 5-16. In dezelfde klasse verloren de heren van HW'70 in vermoedelijk een van de slechtste wedstrijden sinds het be staan van de vereniging in Voorscho ten kansloos van het Delftse EDH. rust 5-10, eindstand 14-22. In de derde klas se moest een zonder wissels spelend MMO zich met 14-17, rust 7-8, gewon nen geven tegen Wings 2. FRANK BONTE

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 16