Twente krijgt verdiende loon "Mijn zijn al kerstdagen verpest" NEC polst Rob Jacobs Niels Overweg helpt Feyenoord op valreep aan zege AZ blijft wankelend overeind op "Berg" SPORT SPORT Hans Dorjee na SPORT SPORT ROTTERDAM - De spelers van FC Twente hebben zich gisteren geschaard onder het kleine percentage van de Nederlandse bevolking dat in 1980 echt heeft moeten ma tigen. Mede door de kracht van Feyenoord moesten de voetballers uit Enschede zodanig bezuinigen op de aanval dat ze zich in de Rotterdamse Kuip bijna 90 minuten lang moesten beperken tot verdedigen. Die (on)vrijwillige be knibbeling op het sterkste wapen (de tegenstoot) was on middellijk merkbaar in de portemonnee, want waar vorig seizoen nog drie punten op de Rotterdammers werden veroverd, pakte nu Feyenoord de prijs en de premie. Maar hoewel de Jezek-equipe met de 1-0 op de valreep een aardige compensatie kreeg voor het doorlopende geploe ter stond de behoudende speelwijz'e van de tegenstander toch centraal in de discussies die na de partij werden gevoerd. De meningen over het Twentse sys teem liepen daarin ver uiteen. De Tukkers zelf vonden in het geheel niet dat ze zich negatief hadden opgesteld, laat staan laf. "Laf voetbal je alleen als je in balbezit achterwaarts en breed gaat lopen spelen", verdedigde trainer Hol- link zich. "En dat deden we niet". De spelers van Feyenoord en het merendeel van de 23.000 kijkers vonden gistermiddag van wel. Die spraken bij monde van cen trumspits Jan Peters en aanvoer der René Notten het "schanda lig" uit over de bijna vrekkige spelopvatting van de tegenstan der, die een verdere aftopping van de publieke belangstelling in de hand kan werken. Notten: "Als wij zo in Enschede zouden voetballen, zouden we een golf van kritiek over ons heen krijgen, want die jongens hadden duide lijk opdracht om op de nul te spelen. Het is dan ook zeer te recht dat ze op die manier de boot zijn ingegaan. Ze hebben gewoon gekregen wat ze toekwam". Door de handsbal van Niels Over- ROTTERDAM - Feyenoord heeft zyn trainersstaf weer compleet. Ab Fafié, sinds een week in het bezit van het A- diploma, zal met ingang van 1 januari tot het einde van het seizoen, gaan werken als trainer van het C-elftal. De 39-jarigc trainer heeft zelf gespeeld bij Feyenoord, Xerxes en PSV. Hij seizoen in dienst bij hoofdklasse CVV. weg en de benutte penalty van Vermeulen kreeg FC Twente in die redenering vlak voor slui tingstijd alsnog z'n verdiende loon. De vraag drong zich echter op of Feyenoord zich met dat be toog niet zelf te kort deed en of Twente daarmee niet werd over schat. Hollink vond van wel: "Als je tegen Cassius Clay bokst, kun je misschien een keertje aanval len, maar voor de rest sta je toch met je rug tegen de muur. Vooral als Clay uitgerust is en jij drie par tijen in acht dagen hebt moeten afwerken". Uruguay-comité organiseert tegentoernooi" NIJMEGEN (ANP) - In samen werking met een aantal Nij meegse voetbalelftallen orga niseert de federatie van Uru- guay-comitées op 27 decem ber in sporthal "De Veld- schuur" in Malden bij Nijme gen een tegen-toernooi. Nu de KNVB besloten heeft het Ne derlands elftal toch af te vaar digen naar de mini-wk in het Zuid-Amerikaanse land. Dit is zaterdag door de federatie bekendgemaakt. Naast enkele elftallen die on langs uit protest tegen de be slissing van de voetbalbond weigerden hun competitie duel te spelen, nemen elftal len samengesteld Uit journa listen, artiesten en vluchtelin gen uit Uruguay deel. Simplistisch De vergelijking met de uitgeran geerde bokser mocht dan achter haald zijn, een kern van waarheid school er zeker in. De angst die Twente toch al had, werd nog aangewakkerd door de kracht die de tegenstander ontwikkelde tij dens de wedstrijd en dan vooral in de tweede helft. Waar Feye noord in het eerste bedrijf onge wild nog ruimte liet voor de te genstoot door een te trage op bouw, een te simplistische spe lopvatting (alles werd door het centrum gepropt) en een gebrek kige aansluiting van de linies, daar werden de rijen na rust goed gesloten gehouden. Twente werd in die periode vastgezet en er werd zeer veel "werkgelegen heid" geschapen voor de En- schedese verdedigers. Aan inzet en motivatie ontbrak het de do minerende Rotterdammers dan ook niet; wel aan improvisatie vermogen, maar dat is tegen woordig een luxe in het voetbal. Feyenoord bleef volharden in hetzelfde speitype dat tot mis lukken gedoemd leek omdat de partner zich allengs beter verde digde en ook allengs zuiniger werd op de nul. i Ivan Nielsen omspeelt Twente-doelman Snelders, r r zal i Eenvoudig Het gevolg was dat tenslotte alle Twentenaren zich met het verde digen van het punt gingen bezig houden op een wijze die bepaald niet zo "constructief' was als Hollink later wilde doen geloven. Onder de doorlopende druk werd het uitverdedigen chaotisch en wild en als dan eens in een tegen stoot kon worden gevlucht lieten de aanvallers zich kinderlijk een voudig misleiden. Zo trapte spits Rohde tot tweemaal toe in een grapje van Notten ("Leg terug", riep ik en dat deed hij nog ook"), waardoor hij slechts éénmaal echt gevaarlijk kon worden met een kopbal. Zo ook liet Hallvar Thorescn zich te snel intimideren door Ben Wijnstekers, die nadien dan ook veelal de gelegenheid kreeg het aanvallende avontuur te zoeken. Aanvankelijk zonder succes omdat hij en zijn collega's eenvoudig het vernuft misten om de gele muur te slechten en omdat de Deen Ja- cobsen als vervanger van de zieke Budding nog te weinig begrip toonde in de combinatie. Later diende zich daarbij ook de pech aan. Zondervan (na een kopbal van Troost), de uitstekende jonge doelman Snelders (schot Jacob- sen), Jol (bij een doorbraak van i de voet i t Jol e i later toch nog overschieten Nielsen) en Dilling (knal Van Deinsen) voorkwamen toen op miracueleuze wijze Rotterdamse treffers. Feyenoord leek het laat ste duel van 1980 dan ook te gaan beëindigen met een gelijkspel dat gezien het overwicht, die reddin gen en de cornerverhouding van 17-3, als "frusterend" zou moeten worden geboekt. Reflex Niels Overweg hielp de gerechtig heid echter een handje. Anderhalve minuut voor het einde onderschep te uitgerekend de meest gerouti neerde Twente-speler een voorzet van Vermeulen op een wijze die al leen aan keepers is voorbehouden. "In een reflex" tikte de voorstopper die na zeven weken tobben met een spierscheuring een uitstekende rentree maakte, de bal met de hand weg. "Omdat ik dacht dat Peters anders zomaar had kunnen inkop pen". Dat Peters er nooit meer bij had gekund, "want die bal was te hoog en te hard", kon Overweg op dat moment niet zien. Wel zag hij even later hoe al het zware verdedi gende werk teniet werd gedaan omdat Keizer, die hoogst vrijblij vend floot, de bal op de stip legde. Van elf meter mocht Pierre Ver meulen Feyenoord, dat in januari op Tenerife gaat overwinteren, naar de winst schieten. "Verdiend, maar wel op een lullige manier", vond Overweg. "Niks lullig", bestreed Notten. "Als ze hadden aangevallen hadden ze misschien ook verloren, maar dan was het tenminste nog een leuke pot voor ze geworden. Nu liepen ze heel zuinig te doen en verloren ze toch. Hun verdiende loon". PAUL DE TOMBE Dido Havelaar DEN HAAG (GPD) - Doelman Di do Havcnaar van FC Den Haag heeft zaterdagavond in de wed strijd tegen NAC zijn midden- handsbeentje gebroken. Have naar is voor zeker drie weken uit geschakeld. De Hazerswoude doelman hield de- 'uitgeschakeld' ze blessure over uit een botsing met Koos Waslander van NAC in de 15e minuut van de eerste helft. Overigens werd de doelman pas in de rust gewisseld, daar de bles sure toen pas werd opgemerkt door Havenaar zelf. Naïef Het gebrek aan scherpte werkte allengs fnuikend op de prestaties van de thuisclub. De linies liepen niet langer vloeiend in elkaar over, de verbindingen werden steeds moeizamer gelegd en Sparta kwam tot het besef dat de hevigste druk van de ketel was weggevloeid. Op links kreeg Geert Meyer teveel ruimte van de spectaculair ogende, maar naïef opererende André Wasiman, zo dat de Amsterdammer de basis kon gaan leggen voor zijn beste seizoenprestatie. De Surinaamse rechtsback ging luchtig voorbij aan de waarschuwing, die Meyer hem na 74 minuten voorhield. In gestrekte draf liet de Sparta-lm- kerspits Wasiman toen de hielen zien, waarna Simon van Vliet er aan te pas moest komen om de daaropvolgende inzet van Ruud Geels te blokkeren. Dat voorval leidde niet tot een verhoogde waakzaamheid van Wasiman ten opzichte van Meyer. Integendeel, de nummer elf van de Kasteelhe ren kreeg ook daarna vrij spel, wat in de 78ste minuut de 0-1 in de hand werkte. Met een fraaie trekbal op Geels vierde Meyer zijn vrijheid bot, waarna de ka lende centrumspits koelbloedig de 0-1 achter Vermunt depo neerde. Met Makkie Nijssen voor de als kaatser en afstopper nuttige Joop van Daele koos trainer Hans Doijee voor een verhevigde pres sie op de veste van Formannoy. Voorstopper Simon van Vliet di rigeerde hij naar het front; ach terin hielden alleen Struis en Wa siman nog de wacht. Sparta werd op eigen helft vastgezet en wan kelde onder de door Excelsior ontketende aanvalsdrift. Makkie Nijssen miste de 1-1, nadat For mannoy een kopbal van Van Vliet uit zijn handen had laten vallen. Maar vijf minuten voor tijd gaf Nijssen het Engels aan doende offensief van zijn ploeg gestalte met de gelijkmaker, die door Ernst was uitgedokterd. „Gouden winst" Niets leek toen een vredige afslui ting van de Rotterdamse twee strijd nog in de weg te staan, tot dat één minuut voor tijd de op nieuw door Wasiman losgelaten Geert Mever met een briljante crosspass René van der Gijp voor de eerste keer in beweging wist te brengen. Nadat Vermunt de eer ste inzet had gestopt, haalde de Dordtenaar in de rebound beslis send uit. "Een gouden overwin ning. We kunnen nu feestend op kerstvakantie", jubelde Barry Hughes. "Hughes kan dat doen", reageerde Dorjee korzelig. "Mijn kerstdagen zijn door dit verlies al verpest". GERARD VAN PUITEN ROTTERDAM - NEC heeft Ex celsiors assistent-trainer Rob Jacobs gepolst als kandidaat voor de functie van hoofdtrai ner. De huidige oefenmees- tcr, Leen Looyen, keert aan het einde van dit seizoen de Nijmeegse eredivisieclub de rug toe. Jacobs (37). die als ac tief voetballer uitkwam voor Feyenoord, Xerxes-DHC en Excelsior, slaagde deze Jacobs: „Ik heb bij Excelsior een mooie tijd gehad, maar nu ik in het bezit ben van het A- dipluma, wil ik op eigen be nen gaan staan". De Rotterdammer werd afgelo pen week telefonisch bena derd door cursusgenoot Doe- ke Hulshuyzen, die als assis tent-trainer werkzaam is bij NEC. „Hulshuyzen heeft mij bij het bestuur van NEC aan bevolen", aldus Jacobs. „In de komende week volgt een gesprek en dat veacht ik met belangstelling af. NEC lijkt mij in elk gèral een goede club om als hoofdtrainer in het betaalde voetbal te starte- MAANDAG 22 DECEMBER 1980 PAGINA 13 Kristen Nygaard rechts) haalt fraai uit: AZ'67 leidt met 0-1 bij Wageningen. de Van de Berg door zowel McDonald als Hazelhekke op een haar na gemist. Kort voor rust kregen de Wageningers een flin ke mentale dreun te verwerken toen Nygaard na aangeven van respectievelijk Arntz en Kist met een fraaie voiley doel trof (0- 1). Het pleit voor de Bergbewoners dat het zich voor 10.000 kijkers niet liet ohtmoedigen. Integendeel, zeven minuten na de hervatting werd de soms arrogante houding van sommige AZ-spelers afge straft. Een slim passje van Hazel hekke bereikte McDonald, die vervolgens (zij het fortuinlijk) doelman Treytel om de tuin leid de: 1-1. AZ leek wakkèr geschud en perste eën geducht offensief uit het lijf. Een treffer kon niet uitblijven, ondanks prutswerk van Kist in de punt van de aanval. Hij miste twee kansen op rij, waarna Pier Tol het goede voorbeeld gaf. Bij een voorzet van Jonker haalde Tol plotseling uit. Via de onder kant van de lat verdween het leer over de doellijn: 1-2. Wageningen bezat nog wel de kracht om terug te komen, maar had het geluk niet aan zijn zijde. Schoten van Hendriks en Braam misten op een haar na het doel en kort voor het einde stopte Hoven- kamp zijn opponent Hazelhekke middels een grove (onbestrafte) overtreding op het nippertje af. Scheidsrechter Van Swieten toon de de gele kaart aan zowel Arntz van AZ als Van Vijfeyken (Wage ningen) wegens het onderuit ha len van de tegenstander. ROTTERDAM - De kerstsfeer leek op Woudestein zo aar dig geschetst; alle ontwikkelingen wezen in Kralingen op een vredige ontknoping van de Rotterdamse burentwist Excelsior-Sparta. Het verdrag van de Maasstad lag klaar om getekend te worden, de 1-1 deling behoefde alleen nog maar te worden bijgeschreven in de annalen van de KNVB. Amper zestig seconden voor de aanvang van het winterreces wrikte René van der Gijp zich evenwel los van de anonimiteit, die hem 89 minuten in een houdgreep had geklemd. Het zo omstreden 19-jarige Dordtse talent, dat tevoren slechts als veldvulling had dienstgedaan, kreeg op de valreep de geest na een splijtende crosspass Van ploegmaat Geert Meyer. Genadeloos negeerde de nonconformist de eensluidende wens tot een 'staakt het vuren' en zadelde Excelsior vervolgens met een 1-2 ne derlaag op. De eindstoot van Van der Gijp was bij Excelsior-trainer Hans Doijee als een slag onder de gordel aan gekomen. Op het opvallend goed M bespeelbare Woudestein had zijn ëlftal het spel immers groten deels gedicteerd en was de offen sieve inbreng van Sparta beperkt gebleven tot een handjevol ge vaarlijke tegenstoten. "Zeker ze- .Ven doelrijpe kansen hebben wij gehad, maar die werden niet be nut", meldde de Delftenaar zich aan voor de rol van martelaar. "En Sparta kwam twee keer voor het doel en het was meteen raak. Met mensen als Geels en Van der Gijp beschikt Hughes nu een maal over mensen, die wél de kwaliteit hebben om beslissend uit te halen". Met die verklaring tekende Dorjee haarscherp het verschil tussen de beide equipes. Binnen de be grenzing van het klein gehouden speelveld, stopte Excelsior tot de 16-meterlijn meer vernuft in de aanvalsopzet. Libero Rob Ouwe hand, maar vooral spelregelaar Frans Struis bouwden met mes scherpe 40-meterpasses de diep gang m het opbouwwerk van Ex celsior in. De korte, in de krappe ruimte tot balverlies gedoemde combinaties van Sparta staken daar schril bij af. De mannen van Barry Hughes wisten zich dan ook sporadisch kansen te schep pen; tot een kwartier voor tijd ging aan elke sollicitatie naar een Sparta-goal een slordigheid van de tegenpartij vooraf. Zo kon Adri van Tiggelen (hij werd door arbiter Ram ten onrechte ont haald op zijn derde gele kaart na een overtreding tegen Struis) in de 21ste minuut na een flater van Van Tour René van der Gijp aan trekkelijke uitzichten op 0-1 bie den en moest 18 minuten na rust Excelsior-doelman Vermunt 1 Uitlopend redden, nadat Ouwe hand Geels een 'vrije loop' had (aangeboden. Op eigen kracht had Excelsior zich toen al verscheidene malen een Weg gebaand in de richting van de voortreffelijk functionerende Sparta-goalie Jan Formannoy. jDie van NEC afkomstige huur ling kon zijn ploeg, waarin Wim Suurbier wegens griep ontbrak, pp de been houden, omdat Ton Pattinama (2x) en Dick Ernst (2x) eenvoudig de kalmte misten om ponderd procent munt te slaan juit de door Struis, Joop van Daele en Ouwehand aangedragen voor- arbeid. Net als vorige week tegen PSV liet de club van Hans Dorjee in kans rijke posities de vicieuze cirkel van het onvermogen op volle toe ren ronddraaien, al had Ernst drie minuten na rust dan wel de pech dat hij de lat trof. Maar daar stond (dan weer tegenover, dat de goed door Bert Jansen bewaakte Piasmans drie minuten later te lang treuzelde in een situatie, die om een doelpunt vroeg. 1-2 verlies tegen Sparta: WAGENINGEN (GPD) - Opmer kelijk moeizaam haalde AZ'67 ongeslagen de winterstop. Even als vorige week woensdagavond tegen Go Ahead Eagles bleef de formatie van trainer Kessler gis teren bij Wageningen wankelend overeind: 1-2. Maar het feit dat de miljoenenploeg uit Alkmaar ook op de Berg diverse keren wankel de op de rand van de afgrond, toont aan dat AZ'67 aan (winter- )rust toe is. Overigens is die periode van ont spanning er nauwelijks. De mees te AZ-spelers nemen deel aan de mini-WK in Üruguay. Vreemd ge noeg toonde trainer Kessler, die zelf terdege beseft dat de snee uit zijn manschappen is, zich blij met dit voetbaltoernooi. De grijze oe- fenmeester, die zelf de Oosten rijkse bergen als winterverblijf verkiest, vertelt: „Een gelegen heid voor zowel de club als de jongens om daar reclame te ma ken". De reclame op de vaderlandse voet balvelden is nauwelijks meer te ontdekken. In Wageningen be schikte AZ niet meer over het vermogen de tegenstander spe lenderwijs onder de voet te lopen, zoals in het begin van dit seizoen. Nee, AZ loert op foutjes van de tegenpartij en heeft dan nog wel zoveel klasse in huis om die effi ciënt uit te buiten. Moeilijker is het om zelf tot oogstrelende com binaties te komen. Met name Metgod, Nygaard en Kist impo neerden allerminst. Het technisch surplus leverde de Alkmaarders wel een veldover- wicht op, maar Wageningen was met enkele snelle counters ge vaarlijker. Zo werd na een kwar tier een vrije trap van de herstel

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13