Het gevaar van een beperkt kernwapen-conflict Conferentie Madrid boekt weinig succes Solidariteit overweegt weer stakingsacties Leider Prima Linea in Parijs gearresteerd Nieuwe beschuldigingen tegen weduwe van Mao Conrad .tillers (58) overleden ZATERDAG 20 DECEMBER 1980 BUITENLAND PAGINA 9 Daniel Ellsberg. Daniel Ellsberg was eindjaren zestig defensiespecialist bij de Rand Corporation. Deze or ganisatie, die onder be schermheerschap staat van de Amerikaanse luchtmacht, is gespecialiseerd in grote on derzoeken. Het was dan ook niet vreemd, dat de toenmalige minister van defensie iticNamara bij deze organisatie aanklopte om een onderzoek in te stellen naar het ontstaan van de oor- log in Vietnam. Ellsberg was een van de mensen die met dit onderzoek van de zogenaamde Pentagon-pa pers werd belast. Ellsberg was aanvankelijk voorstander van de Ameri kaanse bemoeienissen in Viet nam. Toen hij van 1965 tot 1967 voor het ministerie van binnenlandse zaken in Viet nam werkte, begon zijn me ning al te veranderen. Tijdens het onderzoek van de Pentagon-papers kwam hij tot de ontdekking dat er grove fouten waren gemaakt, die de regeringen trachtten te ver doezelen. In 1971 ging hij ertoe over ont hullingen uit deze zeer gehei me rapporten door te spelen naar de pers. Om op die ma il ier een en ander aan de kaak te stellen. Hoewel de regering trachtte pu- blikatie in de New York Times tegen te gaan, sprak de rech ter uit dat censuur in de VS verboden was en dat de docu menten wel degelijk mochten worden gepubliceerd. Na aanvanKenjK op borgtoch t te zijn vrijgelaten - nog die zelfde dag - volgde later een langdurig proce$. Hij werd tot vele tientallen jaren ge vangenisstraf veroordeeld, maar kwam niettemin al spoedig vrij. Op dit moment is hij zonder functie. Hij houdt zich bezig met het geven van gastcolleges over zaken als de nucleaire strategie van de VS. "Uit be zorgdheid", zoals hij zelf zegt. In dit kader hield hij onlangs voor het juridisch studiecen trum van de Leidse universi teit een lezing. De kans op een beperkt nu cleair conflict wordt met de dag groter. En daardoor groeit het gevaar van een omvangrijk nucleair con flict. Daniel Ellsberg, de Amerikaan die in 1971 bekendheid kreeg door zijn onthulling van de zogenaam de Pen tagon-papers. brach t vori ge week geen opwekkende berich ten mee uit de Verenigde Staten. Tijdens een van zijn lezingen, hier in Leiden, maakte hij het nog bonter door in dit verband te spreken van een 'zelfmoord-stra tegie' van de NAVO. Had Ellsberg nu alleen maar som bere kreten te berde te brengen, of houdt zijn onheilsprofetie wel degelijk een realiteit in? Zijn eerste stelling: een groeiende kans op een nucleair conflict, kan niet los worden gezien van zijn tweede bewering: dat de NAVO een zelfmoord-strategie voert. Het uitgangspunt van de NAVO- partners, toen zij in 1949 het At lantisch bondgenootschap beze gelden, was een passend ant woord te geven op de dreiging van het Warschaupact. De veilig heid van het Westen moest koste wat kost worden gehandhaafd. En de ideologie van het War schaupact hield een bedreiging daarvan in. De Verenigde Staten hadden in die tijd een verre voorsprong op de Sowjet-Unie. Wat conventionele wapens betreft, maar zeker ook met hun kernwapens. De gehei men van de atoombom waren nog maar net naar het Oostblok overgesijpeld. Dus konden de At lantische bondgenoten zo kort na de Tweede Wereldoorlog nog een vuist ballen tegenover het Oos ten. Die 'bevoorrechte' positie kon het Westen tot de beginjaren zestig Om een voorbeeld te noemen: nog in 1961 stonden tegenover vier kernraketten van de Sowjet- Unie honderden van het Westen; de VS hadden 3000 bommenwer pers, de Sowjet-Unie een paar honderd. Deze situatie was op zich al gevaar lijk genoeg. Want hoewel de Sow jet-Unie beperkte middelen had, zou één atoomaanval van het Westen, direct een tegenaanval van het Oostblok tot gevolg heb ben gehad. Cuba-crisis Maar al heel snel begon ook het Oostblok zijn tanden te laten zien. Dit bleek tijdens de zoge naamde Cuba-crisis in 1962. Mos kou had - in het geheim - raket bases op Cuba gestationeerd en was bezig deze met kernkoppen te bewapenen. De 'harde' politiek die Kennedy toen voerde, voor kwam een Derde Wereldoorlog. Maar toen pas bleek dat de Sow jet-Unie hard bezig was het Wes ten op kernwapengebied in te ha len. Nu, in de jaren tachtig, zijn de rollen min of meer omgedraaid. Het Westen kan nauwelijks meer een vuist maken tegenover het Warschaupact. Reden voor de havikken onder de Westelijke militaire strategen om de bondgenoten te manen meer aan hun defensie te spenderen. Nu heeft de Russische president en partijleider Leonid Brezjnjev het Westen dit jaar schijnbaar de hel pende hand geboden. Tijdens een bezoek aan Oost- Duitsland stelde hij voor 1000 tanks uit dat land terug te trek ken, alsmede 20.000 man troepen en een aantal - verouderde - kernwapens. Bovendien stelde hij voor dat het Oostblok zou be loven niet als eerste de vinger op de atoomknop te drukken, wan neer het Westen diezelfde belofte zou doen. Ook wilde hij dat de NAVO-landen van West-Europa dan niet de nieuwe Amerikaanse kernwapens op hun grondgebied zouden stationeren. Zo op het oog een aanbod om even langer over na te denken. Toch deed het Westen dat niet, omdat het in wezen een lachertje is. Het Warschaupact heeft namelijk altijd nog de SS-20 raketten ach ter de hand. Reden waarom Ame rika erop aandringt hier in het Westen nieuwe kernwapens te| stationeren, die een antwoord moeten vormen op die SS-20 die Moskou op het Westen gericht heeft staan. Uitgangspunt Toch zou het Westen er goed aan doen, aldus Ellsberg, om met het Warschaupact rond de tafel te gaan zitten. Het 'aanbod' van Brezjnjev zou dan als uitgangs punt kunnen dienen voor verder gaand overleg. Waarbij het Oos ten misschien een stap terug zou kunnen doen, waarop het Westen ook iets van zijn bewapenings drift zou kunnen inslikken. Zoals de feiten nu liggen, blijven beide partijen wantrouwend te genover elkaar staan. Men doet zogenaamd een stap terug, terwijl dat in feite niets inhoudt. Maar zo langzamerhand is men in een si tuatie terechtgekomen, waarin een uiterst klein vonkje de we reld in een vuurzee van kernex plosies kan "doen veranderen. Want naast die tegenstellingen tus sen Oost en West, is er nog een reden temeer om bevreesd te zijn voor een nucleair conflict. En dat is een conflict, waarbij het tot een nucleair treffen op kleine schaal komt. De barrière tussen het ge bruik van conventionele wapens en kernwapens is bijna geslecht, aldus Ellsberg. Het gevaar schuilt voornamelijk in de kleinere sta ten die toch over het gebruik van kernwapens beschikken. Zo'n oorlog tussen Iran en Irak bij voorbeeld kan gemakkelijk ont aarden in een conflict, waarbij beide partijen kernwapentuig ter hand zullen nemen. In dit kader zijn ook recente uitla tingen van NAVO-secretaris-ge- neraal Luns interessant. Deze wijst bij voortduring op de moge lijkheid van zo'n beperkt kernwa pengevecht. Het angstwekkende van deze redenering is dat hij als uitweg wordt gezien voor een kernwapenconflict tussen de gro te mogendheden. Een soort blik semafleider dus. Maar hoe gevaarlijk zo'n bilateraal conflict alleen al met conventio nele wapenen kan zijn heeft de geschiedenis wel bewezen. Nu de mensheid twee wereldoorlogen en twee atoomaanvallen verder is, is duidelijk dat een klein con flict kan ontaarden in een oorlog van wereldformaat. Als er dan op kleine schaal tussen beide partij en kernwapens worden gebruikt, is de drempel voor de grote mo gendheden geslecht. Het nucleai re conflict krijgt dan een sneeuw baleffect. waardoor de grote we reldbrand niet kan uitblijven. De angst die er voor het gebruik van kernwapens bestaat, is altijd gebruikt als argument dat het zo'n vaart wel niet zal lopen. Maar dat het wèl zo'n vaart loopt be wijst de geschiedenis, volgens Ellsberg. Dreigement Een goed bewaard gebleven ge heim, zei Ellsberg namelijk tij dens zijn lezing, is dat Eisenho wer in het Koreaanse conflict wel degelijk heeft gedreigd met y gebruik van kernwapens. "Dat het toen in 1953 niet tot een dergelijk conflict is gekomen, is te danken aan de Chinezen, niet aan de Verenigde Staten. De Chi nezen, geschrokken door het dreigement van Eisenhower, gin gen in op diens eisen. Maar was dat niet gebeurd, dan was daar in Azië een kernoorlog ontketend". Presidenten zijn niet bang om kern wapens te gebruiken, is Ellsbergs stelling. Sinds 1953 is er - in het geheim - te pas en te onpas mee gedreigd. Een andere factor waardoor de atoomdrempel wordt verlaagd is de neutronenbom. Een 'klein', nucleair wapen, dat veel gemak kelijker hanteerbaar is dan de af standsraketten. Omdat het kan worden ingezet tegen tankdivi sies. Bovendien heeft deze 'neu tronengranaat'. zoals de militai ren het moordtuig noemen, het twijfelachtige voordeel dat het weliswaar mensen doodt, maar voorde maatschappij belangrijke gebouwen en installaties intact laat. Een conventioneel conflict kan ook hierdoor bijna van het ene mo ment op het andere veranderen in een nucleair conflict, dat op zijn beurt weer een atomaire confron tatie tussen de grootmachten kan teweegbrengen. Een totale vernietiging dreigt dus door de nieuwe ontwikkelingen en door de nog steeds van kracht zijnde NAVO-strategie. Volgens Ellsberg was het daarom een goe de zaak dat de Westeuropese partners niet zonder meer ingin gen op het aanbod van Carter om die neutronenbom te ontwikke len en in West-Europa te statio neren. Evenals het zeer begrijpelijk is. al weer volgens Ellsberg. dat aan de eis van Amerika's defensieminis ter Brown om de defensie-uitga ven op te voeren, niet zonder slag of stoot wordt voldaan. "Een goe de bondgenoot is een kritische bondgenoot", is Ellsbergs mojto. In het kader van bovengenoemde ontwikkelingen is dat een stel ling die men alleen maar kan on derschrijven. Ook al omdat deze week alweer een geheim rapport van het Pentagon is uitgelekt, waarin de gevechts kracht van de Amerikaanse troe pen in Europa als ontoereikend te boek staat. Het feit dat er voor de eerste fase van een eventuele strijd onvoldoende materieel en reserves zijn, betekent dat de Westelijke strijdkrachten al gauw genoodzaakt zijn kernwapens in te zetten. De drempel daarvoor is, in het licht van bovenstaande, zeker niet al te hoog. ANNEMIEK RUYGROK REGEN VAN KRITIEK OP RUSLAND MADRID (Reuter) - In Ma drid is gisteren de confe rentie over veiligheid en samenwerking in Europa (CVSE) volgens plan ver daagd tot eind januari. De afgevaardigden uit de 35 Hector Campora Oud-president Argentinië overleden MEXICOSTAD (AP)-Hector Cam pora, de voormalige president van Argentinië is gisteren op 71- jarige leeftijd in Mexicostad na een langdurige ziekte overleden. Campora, die al zeker een jaar in Mexico werd behandeld aan keel kanker, werd in 1973 tot presi dent gekozen als een soort ver vanger van de verbannen Peron. Na 49 dagen in functie te zijn ge weest, nam Campora ontslag voor de nieuwe verkiezingen die Peron en zijn vrouw Isabel als president en vice-president aan de macht brachten. Peron overleed in 1974 en de mili taire leiding, die twee jaar later de regering van Isabel aan de kant zette, gaf bevel tot de arrestatie van Campora. Deze zocht evenwel zijn toevlucht tot de woning van de Mexicaanse ambassadeur in Buenos Aires waar hij 42 maanden zou blijven. Na herhaalde oproepen van de Me xicaanse regering om Campora in ballingschap te laten gaan, gaven de militairen hem in november 1979 toestemming het land te ver laten. Sindsdien woonde Campora in Me xico. deelnemende landen vin den dat er sinds de proble matische opening van de conferentie op 11 novem ber maar weinig vooruit gang is geboekt. Amerikaanse diplomaten en gede legeerden van de andere NAVO- landen menen wel dat de eerste fase van de conferentie die ge wijd was aan de toetsing van de naleving van de in 1975 gesloten akkoorden van Helsinki, voldaan heeft aan de westerse wensen door de constante en zware druk die is uitgeoefend op de Sowjet- Unie inzake de mensenrechten en Afghanistan. Zes weken lang hebben de westerse delegaties een regen van kritiek doen neer dalen op de Sowjet-afgevaardi- ging, waarbij het Kremlin ervan werd beschuldigd de ontspan ning tussen Oost en West te on dermijnen door de mensenrech ten te beperken en te weigeren zijn troepen uit Afghanistan te rug te trekken. NAVO-functiona- rissen zeiden dat er niet gedacht kan worden aan een verdere uit bouw van de Helsinki-akkoor- den, een hoogtepunt van de dé tente tussen Oost en West. als de Russen in Afghanistan blijven en zolang de kans bestaat dat zij in Polen zullen ingrijpen. Wanneer 27 januari de conferentie weer bijeenkomt, zal er achter ge sloten deuren druk onderhan deld gaan worden over westerse en oosterse voorstellen voor een ontwapeningsconferentie. Tot nu toe hebben de diplomaten van beide partijen zich weinig hoop vol getoond ten vooruitzichten op een mogelijk akkoord op dit punt. Maar zij me nen dat dit kan veranderen als de spanning rond Polen wegebt en als Moskou snel initiatieven neemt tot wapenonderhandelin gen met de nieuwe Reagan-rege- ring. Westerse gedelegeerden hebben in de afgelopen weken trouwens Polen niet genoemd in de debat ten om een aanvaring met de Sowjet-delegatie, die de Poolse afvaardiging danig in verlegen heid had kunnen brengen, te ver mijden. Maar zij lieten wel duide lijke waarschuwingen horen dat een militair optreden van de Sow jet-Unie in Midden-Europa de doodklap zou betekenen voor de conferentie en de ontspanning. De onderhandelingen over een ont wapeningsconferentie zullen zich concentreren op een door de NAVO gesteund Frans voorstel om de risico's van een verras singsaanval in Europa te vermin deren en op voorstellen van oost- bloklanden voor een algemene ontwapeningsconferentie. Het Westen heeft deze voorstellen reeds min of meer afgewezen. MOSKOU - De ministerraad van de Sowjet-Unie heeft gisteren twee nieuwe vice-premiers benoemd. Het zijn Alexei Antonov, sinds 1965 minister voor de electroni- sche industrie, en Iwan Bodjoel, tot dusver partijleider in de Sow- jetrepubliek Moldavia. De 73-jarige Wladimir Nowikov is vanwege zijn hoge leeftijd als vi ce-premier afgetreden. PEKING (AFP) - Jiang Qing, dc weduwe van Mao. is er in het proces in Peking tegen de bende van vier door een medebeklaagde van beschul- digd, dat zij zich aan het begin van de culturele revolutie (1966 '76) meester heeft willen maken van het opperbevel van het volksbevrij dingsleger. Dit meldde het Chinese persbureau Nieuw China. Chen Boda een van de leiders uit deeerste jaren van de culturele revolutie vertelde de rechters dat Jiang Qing in een strijd om de macht was gewikkeld met Lin Biao, toen minister van defensie, die door Mao als zijn opvolger was aangewezen. Lin kwam in 1971 bij een vliegtuigonge luk om, nadat een poging tot een militaire coup was mislukt. De aanklager heeft de speciale rechtbank in Peking gevraagd Yao We- nyuan, lid van de bende van vier, de doodstraf te geven. Als reden gaf de aanklager dat hij verantwoordelijk was voor „onnoemelijk veel leed en schade voor ons land en volk". De 49-jarige Yao. die in de officiële Chinese pers wordt afgeschilderd als de schrijver uit wiens pen het bloed droop van de mensen die hij belasterde en vervolgde, wordt ervan beschuldigd de media in China te hebben gebruikt „de proletarische dictatuur omver te werpen" In China staat op opruiing de doodstraf. k Voor Amerikaanse kinderen op de luchtmachtbasis McGuire komt de "Santa Claus", de Kerstman, dit jaar op ultra moderne wijze: een 'omgeschilderde,' C 141 vrachtmachine, voor de gele genheid voorzien van een gewei Rudolph het rendier), een rode neus en geschilderd gezicht. HAMBURG (ANP) - De commissa ris van het station "Deutsche Welle", de voormalige regerings woordvoerder en SPD- afgevaardigde in Bonn, Conrad Ahlers, is gisteren onverwacht overleden aan een hartstilstand. Leidende politici van alle partij en prezen de politieke en journa listieke verdiensten van Ahlers die 58 jaar oud is geworden. Willy Brandt, die in het begin van zijn kanseliersschap "Conny" Ahler in 1969 naar Bonn haalde als woordvoerder, noemde de geëngageerde en hulpvaardige sociaaldemocraat een "vriend zo als men er niet vaak meer vindt". Ahlers heeft in 1962 en kritisch bericht gemaakt overeen NAVO- oefening "Fallex 62" in het tijd schrift Der Spiegel. Dit leidde tot zijn arrestatie op verdenking van landverraad. Naar aanleiding van de Spiegel-affaire moest de toen malige minister van defensie Franz-Josef Strauss altreden. PARIJS - Marco Donat-Cattin, de vermeende leider van de linkse extremistische organisatie Prima Linea in Italië, is door de Franse politie in Parijs gearresteerd. De extremist is zoon van de Ita liaanse christendemocratische leider Carlo Donat-Cattin. die door de onthulling van de activi teit van zijn zoon in grote politie ke moeilijkheden kwam De 28-jarige Marco Donat-Cattin had papieren bij zich op naam van Renato Palma. Tegen hem liepen een aantal internationale arrestatiebevelen, met name van liet parket van Bergamo, wegens moord, poging tot moord en vrij heidsberoving van mensen. Hij is in Parijs opgesloten in afwach ting van een verzoek tot uitleve ring van de Italiaanse autoritei- WARSCHAU (AP)-Temidden van nieuwe dreigingen met werkon derbrekingen door de onafhan kelijke Poolse vakbond Solidari teit is het Poolse parlement giste ren begonnen met de behande ling van sociaal-economische hervormingsvoorstellen. Het parlement zal in eerste instan tie een economisch plan voor 1981 bespreken. Bovendien staat de voorlopige begroting voor het eerste kwartaal van 1981 op de agenda. Ondertussen uitten journalisten tij dens een vergadering van de jour- nalistenbond kritiek op dc voort durende censuur. Hun klachten betroffen in het bijzonder een re geringsverbod betreffende open bare vertoning van 'arbeiders 80'. Een documentaire over de Poolse stakingsgolf van de afgelopen zo- Leden van Solidariteit onthulden dat men overweegt om werkon derbrekingen te organiseren in drukkerijen, als de vertoning van 'arbeiders 80' in januari verboden blijft. Een van de bedrijven waar mogelijk het werk zou worden stilgelegd is de drukkerij in War schau. waar het communistische partijblad Trybuna Ludu wordt gedrukt. De prikacties zouden kort zijn en zich verplaatsen van stad naar stad. Ze zouden zo worden opge zet, dat reeds lopende persen niet worden stopgezet, dit om geen papier te verspillen. Schuld De Poolse vice-premier Henryk Ki- siel waarschuwde dat 1981 voor het eerst in de Poolse communis tische geschiedenis een oneven ten. Aardbeving Iran eist 26 doden NICOSIA, CYPRUS (AP) - Bij de aardbeving in centraal- Iran zijn tot nu toe tenminste 26 mensen om het leven geko men. De melding van vier slachtoffers kwam uit het dorp Chesmeali, by de heilige stad Qom, 125 kilometer ten zuiden van Teheran. Het officiële Iraanse persbu reau Pars maakte verder mel ding van schade die is aange richt in de dorpen Dizijan, Ka- lanqueshin, Qal e-Cham en Dastjerd. Over de omvang van de schade is nog niets be kend. wichtige begroting op zou leve ren. Hij zei dat de Poolse buiten landse schuld was opgelopen tot 23 miljard dollar. Kisiel kondigde een verder verso bering aan door te wijzen op het feit dat de loonstijgingen die de stakingsgolf dit jaar heeft veroor zaakt. al hoger zijn dan het land zich op het ogenblik kan permit teren. Dc minister van financiën, Marian Krzak, zei in het Poolse parlement dat de bezuinigings maatregelen van de regering zou den leiden tot inkrimping van het overheidsapparaat met 5000 man. BANGUI - In Bangui is gisteren het proces begonnen tegen ex- keizer Bokassa van centraal- Afrika, die naar Ivoorkust is uit geweken. Hy wordt o.a. beschul digd van moord, mishandeling en verduistering,, gepleegd tussen 1974 en zijn val op 20 september 1979. 85 miljoen schade bij grote branden in Athene ATHENE (AP) - Brandstichters, mogelijk linkse extremisten, hebben gisteren twee grote wa renhuizen in Athene met Moloto- v-cocktails bestookt. Beide acht verdiepingsn tellende gebouwen brandden volledig uit Volgens de politie vielen er geen gewon den. De schade wordt geraamd op ruim 85 miljoen gulden. De polit ie deelde mee dat de verant woordelijkheid voor de branden is opgeëist door een tot op heden onbekende groep met de naam: "oktober 80". Aangenomen wordt dat het gaat om een linkse actiegroep. Niet bekend is op welke wyze de groepering zich aansprakelijk heeft gesteld In het verleden hebben linkse organisaties klei nere bomaanslagen uitgevoerd in stadsbussen in Athene. Een woordvoerder van de brand weer verklaarde dat de branden in het centrum van Athene dc grootste waren in de 50-jarige ge schiedenis van de Atheense brandweerorganisatie. Zij vallen in de piek van de kerstmisperio de wanneer de goederenvoorra den groter zijn dan normaal.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9