Arbeiderspartij dierkiest Perez als voorzitter Alexander Haig: strategische VS somber èn tevreden over "Madrid" Nieuwe minister van buitenlandse zaken VS Suriname stelt visumplicht in voor Nederlanders Brown uit kritiek op bondgenoten PAGINA 9 j (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - In een coltrui met sportjasje en met 38.8 graden koorts verscheen hij voor de pers, Alexander M. Haig jr. en hij riep uit dat er in zijn verleden niets belastends zou kunnen worden opgegraven. Zijn nieuwe baas, Ronald Reagan, was juist naar de kapper geweest en naar zijn kleermaker, want de nieuwe Amerikaanse regering zit goed in het pak. Alexander Haig zou gragg zelf de njeüwe president zijn geweest, maar de teen die hij i voorzichtig in het politieke water stak, na zijn terugkeer uit Europa overladen met lof van de plaatse lijke politici vanwege zijn voor- stelling als NAVO-commandant, koelde onmiddellijk af. En Haig. de strateeg, die bij moeilijke vra gen uit ietwat omhoog getrokken schouders het hoofd naar voren steekt en haast loerend rondkijkt I over het gevechtsterrein, be- spaarde zichzelf de vernedering I van een vergeefse poging. Nu in Amerika de jaren vijftig weer i worden opgericht en het (ter be- paling van de sfeer) waarschijnlij ker is Elvis Presley op de radio I tegen te komen dan de dezer da- gerigesneefde John Lennon, ver schijnt Haig ten tonele als de nieuwe minister van buitenland- i se zaken. Een man van onverbid- I delijke loyaliteit tegenover het opperwezen dat in de VS presi dent wordt genoemd, waarbij wèl I de functie, maar niét de persoon I een rol speelt. Alexander Haig is i een functionaris - een efficiënte uitvoerder van orders, een man die ordent en rangschikt en zo doende bij de NAVO wel gefru streerd moest raken. Omdat zul ke eenvoudige problemen als het passend maken van alle NAVO- benzinepompen op alle NAVO- vliegtuigen, onoplosbaar bleke- Voor Alexander Haig is buitenland se zaken een soort slagveld, waar macht uiteindelijk beslist als de onderhandeling faalt. En over zulke kleine zaken als het vervoer van zijn particuliere honden per dienstvliegtuig moet vooral niet worden gezeurd. Alexander Haig houdt van macht en waar die niet of ontoereikend bestaat, zal hij helpen die te creëren: hard en als het er op aan komt, met de hand aan de pet, in een stram saluu- t. Boodschappen Het was deze Haig die in voorbije tijden namens het Witte Huis bij de FBI aankwam met een lijst van veertien personen, wier tele foons in het,„belang van de staat" moesten worden afgeluisterd. Wederrechterlijk of niet; de presi dent is de staat. En daarom had Haig er geen problemen mee, zo min als met zijn rol van bood schapper namens Nixon, waarbij hij elke weigering beantwoordde met de weerlegging: „Het is een order van uw opperbevelheb ber". Hij deed dat toen Rogers weigerde af te treden om ruimte te maken voor Kissinger; hij zei het ook bij het ontslag van Archi bald Cox als Watergate- aanklager. Kortom, de jonge officier die in Vietnam zwetend zijn visie gaf op het gebeuren, om via het Penta gon en het Witte Huis uiteindelijk op te klimmen naar buitenlandse zaken, weet wat gezag is; hij kan het hanteren en vanuit zijn mili tair gezichtspunt aanvaarden. Nogal klakkeloos, zeggen som migen die hem kennen, in de trant van „gezag is gezag en daar tegen kan geen rebellie bestaan". Hij zal wel argumenteren, hij zal bijdragen aan opinievorming, maar hij is er nauwelijks de man naar om zich opzichtig vast te leg gen op zijn eigen mening als laat ste oordeel. Carrière Haig heeft uiteenlopende heren ge diend. Maar hij maakte een fan tastische carrière, die volgens mi litairen slechts valt te vergelijken met die van George Marshall, de enige generaal die het tot nu toe tot minister van buitenlandse za ken heeft gebracht in de VS en wiens „Marshall-plan" voor een goed deel verantwoordelijk is voor de economische wederop bouw van Europa na de Tweede Wereldoorlog, om nog niet te spreken van zijn aandeel in het ontstaan van de NAVO. Er is nog een andere generaal die sneller dan mocht worden ver wacht, door de rangen omhoog schoot: George Custer. Die liet echter het leven bij Little Big Horn, anno 1876, nadat hij in strijd met alle verdragen en over- eenkosten het indianenvolk van de Sioux hun heilige zwarte heu vels in Zuid-Dakota had ontno men, nadat er goud was gevonde- Haigbegon als een hulpje van gene raal Douglas Mc Arthur bij diens staf in het bezette Japan, die een verslagen land democratie moest opleggen. Nadien werkte hij voor Cyrus Vance, Robert McNamara, Henry Kissinger, Richard Nixon, Gerald Ford en Jimmy Carter. In drie jaar van kolonel in 1969 tot generaal „met vier sterren" in 1972, tijdens geruchtmakende ja ren. Straks in de Senaat wordt het Watergate-schandaal weer opge rakeld. De geluidsbanden, die ja ren beslaan van discussies tussen president Nixon en anderen in het Witte Huis, worden afgeluis terd, op zoek naar aanwijzingen die Haig zouden diskwalificeren, hoewel hij zo ongeveer de enige is (op Kissinger na) die de laatste periode van Nixons president schap meemaakte, zonder plaat- schade aan het harnas van on kreukbaarheid waarin functiona rissen van het Witte Huis zich ple gen te hullen, ook als de maten niet kloppen. En dan blijkt dat Haigs stemgeluid voor de historie is vastgelegd tij dens besprekingen p-iet Nixon over het schandaal en de geheim houding daarvan en desnoods het vrijwaren van de president voor de politieke consequenties. Haig droeg zelf een briefje met namen naar de FBI van mensen, die tot de potentiële vijanden van Nixon werden gerekend. Haig bestuurde, arrangeerde en voer de uit. Aanklager Archibald Cox eruit: Haig bracht de boodschap over. Nixons aftreden: Haigs werk voornamelijk, zegt men, als mede het officiële vergeven, dat de plotseling tot het president schap geroepen Gerald Ford, zijn .voorganger Nixon toebedeel- Merkwaardig genoeg bleek Haig in dit hele spel van eindeloze intri ges behendig genoeg om buiten schot te blijven. Dat wijst zo niet op integriteit, dan toch in elk ge val op politieke behendighei- d. Mengsel Haig vreest geen rammelende ske letten die uit de kast kunnen val len. Niettemin, de generaal, met al zijn sterren en al zijn onder scheidingen, liet zich in Nixons dagen fotograferen tegen de ach tergrond van een kantoor in het Witte Huis, met een muur waar aan een foto hing van een grijn zende Nixon. Andere foto's tonen hem in militair aandoend gabar dine, met gestreept overhemd en stippeltjesdas en het is een meng sel van beiden dat de wereld tege moet kan zien. Haig, om kort te gaan, is een politie ke kameleon, een verschijnsel dat de (schut)kleuren van zijn omgeving aanneemt. Een bruik baar, intelligent instrument van macht. En hij is bovendien - om in Nederlandse termen te spre ken - een rechtse rakker, die al twee decennia heeft verkeerd na bij of in het centrum van de macht. In Washington. In de we reld dus. En het was, vreemd ge noeg, de oer-Democraat Calipha- no die door Carter buiten de deur werd gezet, aan wie Haig zijn ont dekking dankt als persoon in het belang van „het nut van het alge meen". Dat was onder president Johnson. Vanaf dat moment in 1963 heeft Haig voortdurend meer strepen en sterren gekrege- Europa krijgt te maken met een „gepolitiseerde generaal", met een man die goede relaties onder houdt met het merendeel van de politici die in het oude wereld deel meetellen. Voor het eerst krijgt hij zelf macht. Veel voor waarden zijn daaraan niet ver bonden. Voordat het oude we relddeel in toejuicningen uit barst, is het wellicht verstandig eerst eens af te wachten wat Haig in zijn nieuwe functie op tafel komt leggen. Het is zeer wel mo gelijk dat de Haig die Europa heeft gekend, in zijn olijfgroene NAVO-pak, niet meer bestaat- Loop dus nooit met te veel geld op zak. Stop geld altj.id goed weg. Altijd extra aandacht als 't druk is. En bewaar cheques en betaalpas nooit bij elkaar. Want je weet 't maar nooit. De Amerikaanse delegatie deelde mee dat zij zich haar standpunt over het voorstel voorbehield tot dat de regering van president Reagan op 20 januari haar ambt heeft aanvaard. Kampeiman was ook pessimistisch ten aanzien van de kansen van an dere ontwapeningsvoorstellen die in Madrid zijn ingediend. Hij zei dat de internationale toe stand nu niet direct vruchtbare grond was waar nieuwe voorstel len in konden gedijen. Volgens hem was dit een algemeen Wes ters standpunt. Conferentiekringen verklaarden dat de Verenigde Staten en neu trale landen meenden dat er na genoeg geen kans op was dat Moskou het Franse voorstel voor militaire controlemaatregelen die bindend zijn en openstaan voor inspectie, zou aannemen. De voorgestelde, op het wekken van vertrouwen gerichte maatre gelen voorzien in mededeling vooraf van manoeuvres, troepen verplaatsingen en andere activi teit buiten het garnizoen in heel Europa, waaronder een strook Russisch grondgebied van 2.500 kilometer. Het Sowjetrussische blok in Ma drid heeft het houden van een al gemene ontwapeningsconferen tie in oktober 1981 in Warschau voorgesteld. Kampclman zegt dat de Verenigde Staten hier in de eerste plaats propaganda in Kampeiman zei dat de NAVO- regeringen voorstellen uitwerk ten voor het strakker maken van militaire controlemaatregelen waarin al is voorzien in het de- tente-akkoord dat vijf jaar gele den voor 35 regeringsleiders is ondertekend. Deze maatregelen roepen op tot mededeling vooraf van sommige manoeuvres maar slaan op slechts een enge strook Sowje- trussisch grondgebied langs Rus- lands westelijke grens. De NAVO zou streven naar uitbrei ding van zulke controlemaatrege len tot geheel Europa, het hele Europese gebied van de Sowjct- Unie inbegrepen en zonder te wachten.op een eventuele afzon derlijke ontwapeningsconferen tie, aldus Kampeiman. PARAMARIBO (SNA/ANP) - Ne derlanders. die tot het grondge bied van Suriname toegelaten willen worden, zullen daar met ingang van 22 december 1980 een visum voor nodig hebben. De Su rinaamse regering heeft gisteren besloten op die datum de visu- mafschaffingsovereenkomst, die op 25 november 1975 tussen Ne derland en Suriname werd geslo ten, voor onbepaalde tijd te schorsen. 'n Zakkenroller herken je niet aan z'n bril. linze correspondent Jaap van' We- sel) JERUZALEM - Shimon Perez is op het partijcon- gres van de Arbeiderspar- tij in Tel Aviv met grote meerderheid als voorzitter tvan de partij herkozen en werd daarmee kandidaat premier. Zijn rivaal, oud- premiêr Jidzak Rabin, kreeg 29 procent van de stemmen, Perez kreeg 70 I procent. Het was de derde keer dat de aartsrivalen Perez en Rabin elkaar be streden. De beide vorige keren won Rabin. Rabin toonde zich een slecht verlie zer. Het kostte hem na zijn neder laag zichtbaar moeite om Perez de hand te drukken. Rabin ziet zijn rivaal als een kankergezwel in de Israëlische politiek en met 30 procent van de stemmen blijft hij een blok aan het been van Pe rez. Een gegeven, dat de eenheid van de Arbeiderspartij niet ten goede zal komen. Perez is vóór onderhandelingen met Jordanië over de toekomst van de westelijke Jordaanoever, maar anders dan in het verleden wordt er geen keuze gemaakt tus sen het koningshuis van Hoes sein en een mogelijk ander regi me in Amman. Met andere woor den: een Palestijns-Jordaanse fe deratie onder leiding van PLO- leider Jasser Arafat wordt niet bij voorbaat afgewezen. In zijn rede voor het partijcongres zei Perez dat hij met iedere Pale stijnse leider wil onderhandelen onder voorwaarde dat die Pale stijnse leider de staat Israël er kent en de terreur afwijst. De ge bruikelijke frase dat Israël nooit en te nimmer met de PLO zal on derhandelen liet Perez achterwe ge. De Arbeiderspartij blijft echter vasthouden aan een blijvende aanwezigheid op de westelijke Jordaanoever en op de hoogte van Golan. Perez zei wel dat zijn partij tegen annexatie van de hoogte van Golan zal stemmen, als die wet deze maand in de Knesset komt. Op het partijcongres heerste een stemming of Perez premier was geworden. De Arbeiderspartij is er, afgaande op de opiniepeilin gen, van overtuigd dat de Likoed van Begin verslagen zal worden. Zover is het echter nog niet. De tweestrijd Perez-Rabin kan de partij verzwakken en dat geldt al evenzeer voor de ruzies om de baantjes in het kamp van Perez. Een geheel nieuw verschijnsel op dit congres vormde de aanwezig heid van een delegatie van de Egyptische Nationaal Democra tische Partij onder leiding van oud-premier Mustafa Chalil en onderminister van buitenlandse (ADVERTENTIE) Een glunderende Shimon Perez na zijn overxvinning. De kans dat hij Begin volgend jaar als premier-zal opvolgen is gegroeid. zaken Butrus Ghali. Chalil zei tij dens een bijeenkomst met Arabi sche afgevaardigden van de Ar beiderspartij dat de Israëlische Arabieren in het verleden een tweederangspositie hebben inge nomen en zich nu moeten inzet ten voor actieve deelname aan het politieke leven en een oplos sing van het Palestijnse vraagstu- De uitvoerige loftuitingen die Cha lil aan Perez wijdde zijn de zo veelste aanwijzing dat Egypte premier Begin als onderhande lingspartner min of meer heeft af geschreven. Cairo wacht nu op de verkiezing van Perez om een doorbraak te kunnen bereiken in de vastgelopen onderhandelin gen over Palestijnse autono- MADRID (Reuter/DPA) - De Ver enigde Staten hebben zich giste ren op de veiligheidsconferentie in Madrid somber getoond waar het plannen betreft, de militaire spanning in Europa stoom af te blazen. Ondanks de somberheid van de Verenigde Staten ten aanzien van dè vooruitgang op het stuk van de militaire ontspanning, heeft een Amerikaanse diplomaat zich te vreden getoond over het vestigen van de aandacht op de mensen rechten en het Sowjetrussische optreden in Afghanistan. Max Kampeiman, vice-voorzitter van de Amerikaanse delegatie, verklaarde op een persconferen tie, dat het vooruitzicht op een door het Westen voorgestelde conferentie over „militaire ver- trouwen-wekkende maatrege len" niet goed was. „De inval in Afghanistan en dc ons inziens slechte staat van dienst van de Sowjet-Unie ten aanzien van de rechten van de mens, zijn hoge hindernissen naar het scheppen van het klimaat dat bevorderlijk is voor de verster king van de banden tussen Oost en West", zei hij. Frankrijk heeft, bijgevallen door andere landen van dc EG, voorge steld dat de 35 regeringen die aan 'Madrid'meedoen, elkaar vol gend jaar opnieuw ontmoeten om te spreken over een pakket mili taire controlemaatregelen die op heel Europa van toepassing zou den zijn, van de Atlantische kust tot de Oeral in Rusland. LOS ANGELES - Een 14- jarig meisje is nogal bang van hel halfautomatische geweer dat zij moet leren hanteren De foto werd gemaakt tijdens een training van de joodse defensie liga, een organisatie in de VS die zich voorbereidt op een tref fen met 'vijanden van het joodse volk', WASHINGTON (UPI) - De Ameri kaanse minister van defensie, Ha rold Brown, heeft gisteren scher pe kritiek geleverd op de bondge noten wegens het niet nakomen van de belofte hun defensiebud getten met 3 procent te verhogen. Brown noemde de kwestie van de defensieuitgaven niet een keuze tussen "kanonnen en boter maar kanonnen en kaviaar'. Men kan van de Verenigde Staten niet verwachten dat kaviaar", voor altijd de zwaarste last voor de bescherming van West-Europa kunnen dragen, met ook nog de verplichtingen in Azië, zo zei Brown in een toespraak tot de raad voor buitenlandse betrek kingen in New York. Brown was bijzonder kritisch over het West- duitse besluit de defensieuitga ven voor volgend jaar met slechts 2,2 procent te verhogen en sprak van een "ernstige teleurstelling". Brown waarschuwde dat de bondgenoten de Amerikaanse militaire steun en/bescherming te veel als vanzelfsprekend aan vaarden en dat het Amerikaanse geduld kan opraken. Twee bekentenissen in Peking O PEKING (Reuter)-Twee beklaagden op het proces tegen contrarevolutio nairen in Peking hebben gisteren schuld bekend en gevraagd om barm hartigheid. De verdediging hield haar slotpleidooi. In de verslaggeving over het proces is niets gezegd over een eis van het openbaar ministerie dat een doodvonnis zou worden uitgesproken. Dc afsluiting van de zaak tegen Mao Zedongs voormalige politiek- secretaris Chen Boda en ex-commandant van de luchtmacht Wu Faxian, heeft het aantal beklaagden dat op zijn vonnis wacht, gebracht op drie. Het Openbaar Ministerie had niet om de doodstraf gevraagd voor de voormalige eerste-commissaris van het luchtcommando van Nanjing, Jiang Tengjiao.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9