DS'70 redt abortusvoorstel 'Abortuswetgeving strikt toepassen' Kamer wil vakantiegeld vanaf f 5.200 aftoppen Voorlopig einde aan tien jaar abortusdebat HOFJES IN LEIDEN Voor,,slanke feestdagen? Tweede Kamer stemt in met Taiwan-order Vet met kleinste kamermeerderheid aanvaard keert vijf miljoen meer nit fcIJDAG 19 DECEMBER 1980 (ADVERTENTIE) BINNENLAND Uniek boek over het wel en wee in de Leidse hofjes Samenstellers Herman Klei- brink en Ruud Spruit. Meer dan 200 unieke foto's en tekeningen. Prijs 75,- (na 1—1— 81 79,50) Te zien en te koop bij elke goede boekhandel in Leiden en omgeving. Een boekhandel De Kier uitgave h de stemming bleek de meerder heid niet kleiner te kunnen zijn: 76 kamerleden van de beide rege ringsfracties en DS'70 stemden voor. Links, de kleine rechtse partijen en twee CDA'ers (samen 74) stemden tegen het voorste lt wetsvoorstel van de ministers Ginjaar (volksgezondheid) en De Ruiter (justitie) zal nu naar de eer- fete Kamer gezonden worden. Het 'nitiatiefvoorstel van PvdA en D'66 komt niet meer in behande ling. Over het initiatiefontwerp van SGP en GPV hoefde de Ka mer niet meer te stemmen. Het wetsvoorstel kreeg uiteindelijk de steun van het enige DS'70 ka merlid N ij hof, nadat met name CDA-fractieleider Lubbers ster ke druk op hem had uitgeoefend. Binnen zijn eigen fractie slaagde Lubbers erin alsnog drie van de vijf weifelaars naar de kant van de regering over te halen. Slechts de kamerleden Van Leyenhorst en Couprie bleven bij hun afwij zende oordeel. Lamer was iompleet EN HAAG (GPD) - Voor het eerst sinds de vergadering van de Tweede Kamer over de soeverei niteitsoverdracht van Indonesië in 1949 waren gisteren alle ka merleden op het Binnenhof aan- jwezig. Zij waren door de partijen opgetrommeld voor de belangrij ke stemmingen over de RSV- levering aan Taiwan en het abor- tusvoorstel van de regering, jevrouw Salomons (PvdA) kwam jop kosten van de partij overvlie- uit New York. Geurtsen Dankert (PvdA) wer- teruggeroepen uit het Euro- Ipese Parlement in Straatsburg. [Twee zieke PvdA-leden, Voogd en Roels, werden vlak voor de [aanvang van de vergadering 'thuis opgehaald. (et unieke aantal werd 's avonds lom acht uur bereikt toen Dankert Loyaal [(WE pese Namens het overgrote deel van zijn fractie verklaarde woordvoerder Deetman dat het kabinet de frac tie met de laatste wijzingen in vol doende mate tegemoet was geko men. De fractie woog af, dat zij door het regeerakkoord gebon den was loyaal aan het initiatief mee te werken. Omdat ook de overheid door het vergunningen stelsel een meer actieve rol was toebedeeld, kon de meerderheid van de fractie uiteindelijk voor stemmen. Dit standpunt werd gedeeld door het CDA-kam.erlid mevrouw Van Heel-Kasteel, die tot gisteravond als tegenstandster van het wets ontwerp genoemd werd. Me vrouw Van Heel liet in een aparte stemverklaring weten af te heb ben gewogen de mogelijkheid dat er opnieuw geen wettelijke regeling uit de bus zou komen, of een voor haar geheel onaanvaard bare wet. „Na een gewetensvolle en moeilij ke afweging" besloot mevrouw Van Heel toch het regeringsont werp te steunen. Daarbij speelde cassis, sinas, cerise, citroen. slechts 8 kcal per glas. bereid zonder suiker DEN HAAG (GPD) - Zodra de nieuwe abortuswet ook door de Eerste Kamer aanvaard is, zal deze strikt worden toege past. „Het gaat erom de praktijk aan te passen aan de wet," zo verklaarde minister De Ruiter (justitie) na afloop van het abortusdebat. Hij is er verder van overtuigd dat met deze wet ,,in de praktijk" goed mee te werken valt. De Ruiter wees erop dat er nog hard aan gewerkt moet wor den om het wetsontwerp ook door de maatschappij aan vaard te krijgen. Hij bevestigde echter dat de wet op de omstreden punten zal moeten worden uitgevoerd. „Je maakt een wet om hem na te laten leven.' De bewindsman verwacht dat ook de Eerste Kamer het wets ontwerp zal aanvaarden. Volgens De Ruiter bestaat er wei nig kans op een herhaling van de gebeurtenissen in 1976, toen de liberalen het initiatiefontwerp van PvdA en VVD lieten struikelen. De minister wees erop dat het om een wetsontwerp gaat met een duidelijk andere inhoud. De fractieleiders Lubbers (CDA) en Rietkerk (VVD) toonden zich beiden verheugd dat het abortusprobleem geregeld is en geen rol meer zal spelen in de komende verkiezings- en formatieperiode. Rietkerk ziet in het aannemen van dit wetsontwerp verder een bewijs dat CDA en VVD na de verkiezingen hun coalitie moeten voortzetten. In de steek Bij de PvdA- en D'66-fracties heerste na afloop van de stem ming geslagenheid. Ineke Haas-Berger, woordvoerster van de PvdA in dit debat, liep met tranen in de ogen rond. Volgens haar mede-woordvoerder Hein Roethof, heeft de VVD „de zaak zeer in de steek gelaten". Roethof, die zei „aangeslagen te zijn na elf jaar betutteling van de vrouw" noemde de gang van zaken slecht voor het parlementaire stelsel. „Het is ongehoord dat bij een zo belangrijke zaak een éénmansfractie de doorslag kan geve- In een reactie zei Elida Wessel-Tuinstra (de D'66- woordvoerster in dit debat) dat door het aannemen van dit wetsontwerp de kloof tussen praktijk en wetgeving niet is opgeheven. Het wetsontwerp is „met eigentijds" en doet geen recht aan de verantwoordelijkheid van de mens anno 1980. De WD heeft volgens mevr. Wessel „nu al haar verkiezings programma volstrekt verloochend". Ook zij vreest dat de uitvoering van deze wet, gezien het feit dat het niet stoelt op de gevoelens van een meerderheid uit de samenleving, op zeer grote problemen zal stuitten. (ADVERTENTIE) Het CDA steunde die motie niet, omdat het gevoelig was voor een argument dat Albeda tijdens het debatje ter tafel bracht: volgens de wet op het minimumloon mag de vakantietoeslag niet beneden 5200 gulden worden afgetopt. Hoewel de PvdA deze wetsuitleg bestreed, stemde het CDA ermee Christen-democraat Weijers kwam met een motie waarin de regering werd gevraagd voor de aftopping „het laagst mogelijke niveau bin nen de wettelijke grenzen" te kie zen. Deze motie werd aangeno men, met steun van de oppositie. Albeda zal de kwestie opnieuw in de ministerraad bespreken, zei hii. Jeugdkonen Minister Albeda zal de jongste werknemers die het minimum jeugdloon verdienen, ontzien. Hij nam gisteren een motie van de regeringspartijen VVD en CDA over, die in principe wel akkoord gaan met de korting op de jeugd lonen maar daarbij de jongste groepen willen sparen. De minimumjeugdlonen worden vastgesteld dooreen bepaald per centage af te trekken van het mi nimumloon voor volwassenen. Drieëntwintigjarigen krijgen het normale minimumloon en voor elk jaar jonger gaat er 7,5 procent af. Albeda wil de jeugdlonen ver lagen door dit percentage te ver hogen tot 10. De minimumjeugdlonen zijn de laatste tijd veel te sterk gestegen, meent de minister, en een gevolg daarvan is de stijging van de jeugdwerkloosheid. Wanneer de lonen zouden dalen kunnen ook meer jongeren weer aan het werk. Mede door dit voorstel hoopt de re gering in samenhang met vele an dere maatregelen een oplossing te brengen voor de zeer hoge jeugdwerkloosheid, wat hij het „grootste maatschappelijk kwaad" noemde. Het zal wel be tekenen dat er een verschuiving plaats zal vinden Van ouderen naar jongeren, zodat meer oude De beslissende stem tij dens het abortusdebat, kwam gisteren toch on verwacht van het Twee de-Kamerlid Nijhof van DS'70. DEN HAAG (GPD) - Rijn-Schelde- Verolme mag nu ook van het par lement twee onderzeeërs en ma teriaal voor kerncentrales leve ren aan Taiwan. De Tweede Ka mer is gisteravond met de kleinst mogelijke meerderheid (76 tegen 74 stemmen) akkoord gegaan met het kabinetsbesluit RSV een ex portvergunning te verlenen. Ze ven leden van de CDA-fractic stemden voor de tegen de order gerichte motie van Brinkhorst (D'66). Peking heeft verschillende malen officieel geprotesteerd tegen de voorgenomen leverantie aan Tai wan. Minister Van Aardenne (economische zaken) die de kwestie in het kabinet heeft door gedrukt tegen de wens van minis ter Van der Klaauw (buitenland se zaken) in, zei dinsdag tijdens- het debat in de Tweede Kamer, dat China als eerste tegenmaatre gel onderhandelingen met Shell op een laag pitje heeft gezet. Shell probeert van Peking vergunning te krijgen voor de winning van olie en aardgas in het Chinese zeegebied. Volgens Van der Klaauw zijn er geen Chinese bezwaren tegen de leverantie op zich, maar wordt de overheidsbemoeienis met deze order door Peking uitgelegd als een erkenning van het regime op Taiwan. China, maar ook Neder land, beschouwt het vroegere Formosa als een provincie van de Volksrepubliek. Van Aardenne probeerde dit gegeven te onder vangen met het argument dat de regering geen exportvergunning voor een land, maar voor een klant afgeeft. ook een rol dat een nieuwe rege ling vrijwel zeker tot stand zou komen, zonder dat het CDA daar invloed op kon uitoefenen. Al eerder op de dag waren de kamer leden Mateman en Van Dijk voor dit argument van fractieleider Lubbers bezweken. Nijhof (DS'7U) had tot het laatste moment zijn komend stemge drag geheim weten te houden. Pas halverwege zijn stemverkla ring werd duidelijk dat hij de re gering zou steunen, zij het niet van harte. Doorslag gaf voor hem de mogelijkheid dat abortus op nieuw een rol in de komende for matie zou gaan spelen. In de loop van de dag groeide de spanning op het Binnenhof vrij wel met de minuut, vooral nadat om twaalf uur de CDA-fractie voor een langdurig overleg bij eenkwam. Ook na afloop van het beraad was het nog onduidelijk of de regering op een meerder heid in de Kamer kon rekene- Lubbers zocht werkelijk in alle hoeken van de Kamer steun voor het regeringsontwerp. Zo bena derde hij zelfs te vergeefs het PPR-kamerlid Waltmans, die in 1976 tegen het initiatiefwetsont werp van PvdA en VVD gestemd had (overigens samen met zijn fractiegenoot Bas de Gaay Fort man). Waltmans is een princi pieel tegenstander van abortu- Ook twee PvdA-moties, waarin werd gevraagd om een nota over het exportbeleid voor strategi sche goederen en om af te zien van het nucleaire gedeelte van de mogelijke transactie met Taiwan, haalden het gisteren niet. Omdat Taiwan volkenrechtelijk niet be staat, valt het formeel niet onder de controle van het Internatio naal Atoom Energie Agentschap (IAEA). De tegenstanders van de order in de Tweede Kamer zijn er niet gerust op dat Taiwan de Voornamelijk dooi de VS gelever de kerntechnologie uitsluitend voor vreedzame doeleinden zal gebruiken. EN HAAG (GPD) te accepteren iat het kabinet de vakantietoe slag volgend jaar op een hoger ni veau aftopt dan de Kamer wil. Mi nister Albeda kreeg gisteravond een motie (ingediend door het CDA) mee naar huis, waarin staat pat de toeslag moet worden afge topt op het wettelijk laagst toege stane niveau (5200 gulden). S bewindsman zorgde gister avond voor opschudding in de jCamer. Hij stuurde een brief, met fle mededeling dat het kabinet een vorige week aangenomen inotie van het CDA (aftopping op 5000 gulden) niet wilde uitvoe ren. Albeda wilde niet verder om jaag gaan dan 5500 gulden (aan hankelijk stelde hij 6000 voor). Het kabinet vindt dat er genoeg is genivelleerd, zo luidde zijn bood schap. jdens een spoeddebatje in de Tweede Kamer gisteravond pleek dat argument het CDA en 'e linkse partijen niet aan te spre- en. Van der Doef (PvdA) noem- e het „politieke onwil" en kwam n motie om van de regering i de CDA-motie van vorige tveek onverkort uit te v ren werkloos zullen worden door dat goedkopere jongeren hun plaatsen innemen. Van Iersel (CDA) en De Korte (WD) gaan akkoord met de voor gestelde matiging omdat daar mee de arbeidsmarktpositie van de jongeren verbeterd kan wor den. Volgens hen zijn de relatief hoge minimumlonen voor jonge ren mede oorzaak van de hoge jeugdwerkloosheid. De oppositiepartijen hebben wei nig overgelaten van de maatregel. Moor (PvdA) zei zelden zo'n slecht voorstel gezien te hebben. De minister kan volgens hem geen garantie geven voor de rela tie tussen verlaging van het loon en meer werk voor jongeren en verder worden met het voorstel slechts de lasten verschoven van de jongeren naar de ouders of ver zorgers. Ook de kleine linkse par tijen wezen de maatregel ten sterkste af. Mevrouw Bischoff (D'66) staat ei genlijk tussen de twee kampen in. Ook de jongeren moeten in de ze moeilijke tijd een veer laten, meent zij, maar het voorstel van de regering vindt zij te extreem. EN HAAG (GPD) - De abortuswet van het kabinet-Van Agt is gisteravond tegen alle verwachtingen in door de Tweede Kamer aangenomen. /EERRAPPORTEN pdhoven n Helder ftterdam hlaga illlnl'rn regenbui 6 halfbew. 6 halfbew. 5 regenbui hagelbui 5 regen 16 onbew. 16 :waar bew. 2 regenbui 10 mist 2-1 6 rbew. 15 10 0 licht bew. halfbew! licht bew. 12 9 LEIDEN (GPD) Enkele jaren gele den verspreidde de vrouwenbe weging twee veelzeggende pren ten. Op de ene stond een - blij kens het onderschrift ongewenst - zwangere Van Agt, toen nog mi nister van justitie. De ander was een tekening van politiek teke naar Opland. Hij verbeeldde de Nederlandse maagd, hoog zwan ger van een drietal moeilijk lig gende abortuswetsontwerpe- Diezelfde vrouwenbeweging, die indertijd zo aandrong op een spoedige en vooruitstrevende re geling van het abortusvraagstuk, blijkt het pleit verloren te heb ben. Zo duurde het nog eens vier jaar na het vorige debacle voordat een regeling de Kamer passeerde. En het wetsvoorstel van het kabi net komt nauwelijks aan de ver langens van de beweging tege moet: het gaat de vrouwen lang niet ver genoeg. Hoewel een snelle regeling van het abortusprobleem nooit het be langrijkste doel was, kwam het mislukken van het PvdA-VVD-- abortus-initiatief in 1976 toch hard aan. Op dat moment was de politiek al zes jaar bezig een op lossing te zoeken. De afgelopen avond, dus nog eens vier jaar na de martelgang van 1976, is het uit eindelijk en met de hakken over de sloot wel gelukt. De eerste horde - de Tweede Ka mer - is genomen. En, in tegen stelling tot 1976, lijkt ook de Se naat volgend jaar het ontwerp te zullen goedkeuren. Want „aan de overkant" steunt ditmaal de ge hele VVD-fractie het wetsont werp, terwijl de beide regerings fracties daar een grotere meer derheid hebben dan in de Twee de Kamer. Eventueel kunnen er dus meer christen-democraten uit de boot vallen. In 1970 verscheen het eerste ont werp, een initiatiefwetsontwerp van de PvdA-Tweede- Kamerleden Lamberts en Roet hof. Dit ontwerp kwam kort voor dat (in 1971) de eerste abortuskli niek opende, en wilde de door een arts verrichte abortus uit het Wetboek van Strafrecht halen. Het beslissingsrecht zou bij de vrouwen moeten komen te lig gen, in overleè met haar arts. KVP-ministers Twee KVP-ministers uit het kabi net-Biesheuvel, Stuyt (volksge zondheid) en Van Agt (justitie) kwamen in 1972 met een eigen voorstel; uitgangspunt: bescher ming van het ongeboren leven. Dat betekende dat abortus alleen was toegestaan indien het leven of de gezondheid van de vrouv. ernstig bedreigd zou worden door het uitdragen van de zwan gerschap en dat de beslissing bij een team van deskundigen zou komen te liggen. Deze twee wetsontwerpen zijn nüoit in stemming gekomen en toen in 1973 het kabinet-Den Uyl gevormd werd, is het ontwerp Stuyt-Van Agt ingetrokken. In ja nuari 1975 kwamen de kamerle den Hannie van Leeuwen (ARP) en T. van Schaik (KVP) met een nieuw confessioneel voorstel (het latere voorstel-Gardeniers-Van Leeuwen) dat niet veel afweek van het ingetrokken ontwerp Stuyt-Van Agt. Deze voorstellen zaten op de „nee, tenzij"-lijn van het voorstel-Lamberts-Roethof. In hetzelfde jaar dienden de VVD- Tweede-Kamerleden Veder-Smit en Geurtsen een wetsontwerp in dat min of meer tussen de twee liggende wetsontwerpen in zat en dat al enkele elementen van hel huidige regeringsvoorstel (van Ginjaar en De Ruiter) in zich had. Volgens het voorstel-Veder- Smit-Geurtsen besliste de vrouw samen met haar arts en kan de arts deskundigen raadplegen, maar moest hij dan wel binnen acht dagen zijn besluit aan de vrouw meedelen. Verder wilde het VVD-voorstel een toetsings commissie die criteria voor abor tus zou moeten opstellen en wil de de VVD iets doen aan het com merciële karakter van de abortus hulpverlening. De meest eenvou dige oplossing hiervoor zou ge weest zijn om abortus in het zie kenfondspakket op te nemen, maar dat was kennelijk niet de bedoeling van de VVD. Up dat moment lagen er zo drie wetsontwerpen, waarvan er niet één een meerderheid in de Twee de Kamer zou kunnen krijgen. Daarom gingen VVD en PvdA in het voorjaar van 1976 met elkaar om de tafel zitten, waarna het compromisvoorstel Lamberts- Roethof-Veder-Smit-Geurtsen uit de bus kwam: hierin werd het zelfbeslissingsrecht van de vrouw gehandhaafd, maar de toetsingscommissie van de VVD bleef ook. Een dertien werkgevers, waarboven strenge re bepalingen zouden gelden, werd onder druk van de vrou wenbeweging uit het ontwerp ge schrapt. Kort daarna, in mei 1976. haalde Van Agt zich als minister van jus titie voorgoed de woede van de vrouwenbeweging op de hals toen hij, zoals ook in september 1974 al gebeurd was, probeerde de Bloemenhovekliniek in Heemstede te sluiten. Dagenlang postten actievoersters bij de kli niek om de sluiting te voorko men. Wat uiteindelijk lukte In september 1976, zes jaar na indie ning van het eerste wetsontwerp, kwamen de twee abortusvoor- stcllen in de Tweede Kamer dat van AR-KVP en dat van PvdA VVD. Het laatste voorstel kreeg een meerderheid van 83 tegen 58 stemmen, waarmee een grote ma te van vrijheid van abortus een feit leek te gaan worden. Eerste Kamer Het voorstel moest echter nog door de Eerste Kamer en op 14 decem ber 1976 werd het in een voltallige Eerste Kamer met 34 stemmen voor en 41 tegen verworpen. Dit kon gebeuren doordat acht van de twaalf WD-leden in de Eerste Kamer hun steun aan het eigen wetsontwerp onthielden. Een vreemde gang van zaken, aange zien in liberale kring de vrijheid van abortus een vrijwel algemeen aanvaard principe was. Toen na de val van het kabinet-Den Uyl op 25 mei 1977 nieuwe verkie zingen werden gehouden, vorm de het abortusvraagstuk een be langrijke hindernis in de nieuwe kabinetsformatie. In de bespre kingen tussen PvdA. D'66 en CDA wilden PvdA en D'66 alleen afspraken maken over de proce dure waarlangs een nieuwe abor tuswet tot stand moest komen, terwijl Van Agt juist over de in houd wilde praten. De besprekingen werden op het nippertje gered door Veringa, die een voor beide partijen aanvaard baar compromis wist te formule ren. Een tweede kabinet-Den Uyl kwam echter niet van de grond door onenigheid over personen en vervolgens werd het „Veringa- akkoord" in grote lijnen overge nomen in het regeerakkoord van de huidige CDA VVD regering. Het nu door de Kamer aanvaarde wetsontwerp vormt het resultaat van deze afspraken. Beide rege ringsfracties hadden namelijk toegezegd op loyale wijze een eventueel regeringswetsontwerp te benaderen. Twee, drie maal kwam het kabinet met wijzigin gen om beide of een van beide partners wat verder tevreden te stellen. DEN HAAG (ANP) - Ter gelegen heid van de zevenhonderdste staatsloterij, die in maart volgend jaar wordt gehouden zal een bc drag van ongeveer 5 mihoen gul den aan extra prijzen worden uit gekeerd. De trekking van deze extra prijzen zal gebeuren op 11 maart, tijdens de door de televisie uitgezonden nationale finale van het Eurovi sie-songfestival. Dit heeft het mi nisterie van financien bekend ge maakt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7