Kraakbond verliest kort geding "Inspraak is recht voor iedere burger Bezuinigen op representatie en toelagen Auto vliegt in brand Geld voor bedrijven in Hallen Leidse stadsrubriek "Schelden op Pais dom en niet fatsoenlijk" VRIJDAG 19 DECEMBER 1980 Tegen Westlandf Utrecht LEIDEN/AMSTERDAM - De Leidse Kraakbond en de be weging voor werkende jongeren KWJ hebben het kort geding tegen de V/estland/Utrecht projectontwikkeling (WUPO) verloren. Borgerhoff Mulder, president van de Amsterdamse rechtbank overweegt in zijn vonnis dat het in Nederland niet verboden is om bepaalde stukken, van wat voor aard ook, onder de aandacht van de autoriteiten te brengen. UNIVERSITEIT: Inzet van het kort geding was een pamflet dat de WUPO naar de ge meente stuurde om zijn verzoek tot verruiming van de regels van woningverdeling te ondersteu nen. Het pamflet was onderte kend door de Leidse Kraakbond en de KWJ. De inhoud ervan was opruiend en zette aan tot het ple gen van vernielingen in wonin gen. De Kraakbond en de KWJ zagen er dan ook een vervalsing in en sleepten daarop de WUPO wegens smaad voor de rechter. Eén van hun eisen daarbij was een advertentie in de krant waardoor de naam van Kraakbond en KWJ zou worden gezuiverd. De rech ter achtte het toesturen van (al dan niet vals) pamflet niet straf baar. De raadscommissie volks huisvesting had het pamflet wel een belediging voor de Kraak bond en KWJ genoemd. De vrrui- ming van de regels voor de verde ling van de woonruimte wees de commissie resoluut van de hand. B en W hebben dat de WUPO schriftelijk laten weten. Tegen die beslissing van B en W kan de WUPO bezwaar maken, zo liet het college weten. De herkomst van het pamfet blijft in nevelen gehuld. De omstreden bewaker Van Tol kreeg naar zijn zeggen het pamflet op de Prinsessekade in handen geduwd. Volgens de Kraakbond bestaat er van het pamflet slechts één exemplaar, dat van Van Tol. LEIDEN - Leiden leeft. Dat vond ook de kerstman en hij trommelde drie collega's op om dat gevi inwoners van de stad op het hart te drukken. Met een arreslee trokken zij gisteravond door het centr Stadhuisplein was het startpunt (zie foto). Achter hun toonbank keken winkeliers instemmend toe. VERORDENING GEMEENTEBESTUUR: LEIDEN - Een 19-jarige automobilist uit Leiden moest gistermiddag rond drie uur toezien hoe op de hoek van Willem de Zwijgerlaan en de Kooilaan de motor van zijn auto geheel uitbrandde. De politie slaagde erin om het vuur met twee brandblussers te doven. Oorzaak van de brand: kortsluiting. De brandweer moest er gisteravond om kwart voor negen aan te pas komen om een brandje te blussen in de Valkenhorst in de Merenwijk. Daar was tijdens het frituren de vlam in de pan geslagen. De brand bleef beperkt tot de keuken. Een gasfornuis werd door het vuur vernield. LEIDEN - Meepraten over het be stuur van een gemeente is een recht van iedere burger. Het ge meentebestuur is verplicht om er voor te zorgen dat inspraak mo gelijk is. Om te bereiken dat de inwoners van de gemeente Lei den zeker kunnen zijn van hun recht op inspraak hebben B en W voorgesteld een inspraakveror dening vast te stellen. Om er op toe te zien dat de inspraak ook werkelijk plaatsvindt zoals dat in de verordening wordt gere geld. wordt er een inspraakcom missie ingesteld. In die commis sie zal één raadslid zitting nemen, terwijl de overige leden 'gewone' burgers zijn. De commissie moet in de regel openbaar vergaderen. Beslissen kan de commissie niet, adviseren wel. In een toelichting op de ontwerp verordening schrijven B en W dat er helaas vertraging is ontstaan wegens 'nadere bezinning onzer zijds'. Met andere woorden, het oorspronkelijk ontwerp van de werkgroep, die twee jaar geleden de nota Afspraak over Inspraak uitbracht, stuitte op weerstand van de wethouders. Wethouder Waal beklemtoonde telkens de gevolgen van een inspraak procedure die in een verordening wordt vastgelegd. Volgens Waal zouden plannen van de gemeente onaanvaardbaar lang opgehou den kunnen worden door indie ners van bezwaarschriften. Nu al kan de burger op drie niveau's be zwaar maken: eerst bij de ge meente, dan bij Gedeputeerde Staten (provincie) en tenslotte bij de Kroon (Raad van State). Wordt de inspraak in een verordening vastgelegd dan - zo redeneerde Waal - kan men eerst een dergelij ke drievoudige bezwaarschrifte n-procedure volgen over de wijze van inspraak en vervolgens nog eens over het plan zelf. Dat zou betekenen dat bezwaarschriften een twee keer zo lange weg zou den afleggen, voordat zij zijn af gehandeld. Voor de uitvoering van gemeentelijke plannen zou dat een lijdensweg zijn. B en W hebben de verordening nu zo gemaakt, dat de wet Admini stratieve Rechtspraak Overheids Beschikkingen (wet AROB) hier op niet van toepassing is. De wet AROB maakt het indienen van bezwaarschriften mogelijk. In plaats daarvan voorziet de veror dening in het indienen van een klacht. Na advies te hebben inge wonnen van de inspraakcommis sie. beslissen B en W in laatste instantie. Hoger beroep bij de provincie en de Raad van State is dan dus niet mogelijk. Twijfelgevallen In sommige gevallen is het duide lijk dat de gemeente geen in spraak hoeft te verlenen, zo staat er in de toelichting. Dat is bij voorbeeld het geval bij besluiten, waarbij de gemeente enkel een wettelijke verplichting nakomt en dus zelf geen speelruimte heeft. Ook kan het zijn dat de in spraak al bij de wet of verorde ning is geregeld. Zo kent de hin derwet een hoorplicht. Ten slotte menen B en W dat in gevallen waarbij 'aanvoelbaar is dat weini gen zich erbij betrokken kunnen voelen' inspraak niet zinvol is. Maar hoe B en W moeten 'aanvoe len' of er behoefte is aan inspraak is onduidelijk. in twijfelgevallen heeft de in spraakcommissie dan de taak om de zaak te onderzoeken en daar over advies uit te brengen aan het college. Het college heeft echter het laatste woord. In principe kunnen B en W. met de nieuwe verordening in de hand. inspraak achterwege laten, al is de geest van de verordening dat als regel over elk besluit inspraak een recht is. Het ontwerp van de inspraakveror dening is toegestuurd aan alle wijk- en buurtverenigingen en een aantal welzijnsinstellingen. Deze hebben tot 1 maart gelegen heid om hun mening te geven over de verordening. Kortom in spraak. LEIDEN - De Leidse universi teit moet drastisch gaan bezuini gen op representatie en op ambts toelagen (onkostenvergoedingen e.d.). Maar de op deze manier vrij gekomen centen moeten worden aangewend voor een behoud van arbeidsplaatsen. De universiteitsraad nam gister avond tijdens de laatste vergade ring van de raad dit jaar een motie van deze strekking aan. Een zin, die luidde dat ook zou moeten worden bezuinigd op de "franje" van de Leidse universiteit, haalde het niet. Ook de Leidse universiteit moet in de toekomst met minder zien rona te komen. Gisteravond werd hoofdzakelijk over deze fi nanciële teruggang voor de uni versiteit gesproken; de zoge naamde meerjarenafspraken. In deze meerjarenafspraken wordt voor de komende vier jaar de verdeling van het geld over de universiteit geregeld Daarnaast wordt geregeld welke taken fa culteiten en diensten met de toe gewezen middelen zullen uitvoe- Het colllege van bestuur van de Leidse universiteit stelt voor de bezuinigingen van drie procent op de personele lasten verhou dingsgewijs gelijk te verdelen over de faculteiten en diensten. In de loop van volgend jaar zou dan duidelijk moeten worden hoe de faculteiten en diensten de ze bezuinigingen willen realise- Minister Pais van onderwijs had aan de Leidse universiteit voor het komende jaar 300.6 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor personele middelen. Door de be zuinigingen kan hij nu slechts 293,2 miljoen beschikbaar stel len. Dat is 7,2 miljoen minder dan voorzien. In 1984 zal dit verschil, zoals het er nu uitziet, oplopen tot 12,9 mil joen. Volgend jaar zal op de niet- personele middelen 2,6 miljoen worden bezuinigd (van 70,5 naar 67,9 miljoen). In '84 zal volgens de verwachtin gen binnen de universiteit voor met-personele middelen 76,1 miljoen beschikbaar zijn. Deze stijging hangt samen met de uit breiding van het ruimtebestand van de universiteit (onder andere het Witte Singel-Doelencom plex). Volgens de woordvoerder van de Leidse universiteit wordt geen personeelscategorie (bijv. weten schappelijk personeel in vaste dienst. doctoraal-assistenten, student-assistenten, met-weten schappelijk personeel, enz) door LEIDEN - Staatssecretaris Haze kamp van economische zaken heeft Leiden 355.500 gulden sub sidie toegezegd. Het geld is be stemd voor de bouw van een be drijfsverzamelgebouw in het ge bied de Hallen (bij de Groenoord- hallen) B en W hebben het plan om een verzamelgebouw neer te zetten, waarin kleine bedrijven uit stadsvernieuwingsgebieden kunnen worden ondergebracht. Het gebouw heeft een oppervlak te van ruim 1500 vierkante meter en is verdeeld in 22 eenheden, die variëren in grootte. De verplaatsing van kleine, am bachtelijke bedrijven uit stads vernieuwingsgebieden stuit in de praktijk op problemen. De be drijven zijn vaak gehuisvest in oude panden met een lage huur. Om zelf een nieuw gebouw te ver wezenlijken is voor veel bedrijf jes financieel onmogelijk. De gemeente denkt met de subsidie van het Rijk de huisvestingslas ten in het bedrijfsverzamelge bouw tot een aanvaardbare hoog te te kunnen terugbrengen. Het nieuwe gebouw zal niet alleen on derdak bieden aan bedrijven die uit stadsvernieuwingsgebieden verplaatst moeten worden, ook bedrijven die in hun groei wor den belemmerd komen in aan merking voor deze bedrijfsruim te. Doordat het hier met name gaat om kleine, niet-publiekgerichte am bachtelijke bedrijven en door het ontwerp van het gebouw ver wacht de gemeente dat de over last voor de buurt tot een mini mum wordt beperkt. Het ministerie van economische za ken wil dat de eenheden van het gebouw worden verkocht of "ge- leased" (een soort huurkoop). "De uitgifte van grond staat hier buiten", aldus een woordvoerder van de gemeente, "dat is weereen heel ander probleem". door René van der Velden Jaap Visser Patatoloog We leven in een tijd van 'ver zachtende omstandigheden' het eufemisme-tijdperk. "Werksters worden tegen woordig interieur-verzorg sters genoemd, de dames van de schoonmaakdienst noe men we hygiëne-medewerk- sters, het koksmaatje aide de cuisine, boeren agrariërs en ga zo maar door. Straatma kers noemen zichzelf aardbol stoffeerders of keiologen. Binnenkort krijgen we een nieuwe cultus, die van de pa- tatologen Patatboer André Cambier uit de Vrouwensteeg heeft inmid dels de aanzet gegeven. Sinds kort hangt er aan de deur van zijn snackbar een bordje met 'A.J. Cambier Patatoloog'. Aan zijn klanten vertelt An dré een smakelijk verhaal over zijn trip naar België waar hij aan de universiteit van Gent een cursus patatologie volgde. "De cursus duurde maar een maand maar het was wel aan poten. Vooral het onderdeel grondstoffenkennis was zeer zwaar", vertelt André met een stalen gezicht. "De eerste keer ben ik dan ook gezakt maar na veel zelfstudie kreeg ik nog een tweede kans. Toen ben ik met lof geslaagd". Patatboer Cambier is door een toevalligheid op het idee ge komen om aan de patatolo- gie-faculteit van de Gentse universiteit een verzoek te richten om als buitenlander tot de cursus te worden toege laten. "Vorig jaar logeerde in Minerva een Belg die hier el ke avond patat kwam eten. Die man vond vooral mijn kennis op het gebied van het voorbakken indrukwekkend en vroeg mij of ik me niet wil de specialiseren. Daar voelde ik wel wat voor want ik was André Cambier: "Ik was creatief uitgekeken op de patatten' creatief uitgekeken op de pa tatten. Ik wilde wel eens wat anders. Vandaar dat ik op ze ker moment m'n koffer pakte en naar Gent afreisde. Daar wachtte de Leidenaar dus een zware maand. Mayonaise slaan, grondstoffenkennis, het voorbakken en de zout- toevoegging, voorwaar geen peuleschilletjes. André: "Ik heb ook nog een spoedcursus pindasaus gedaan. Zat ik als enige Nederlander tussen veertig Chinezen". Na zijn geslaagde herkansing keerde André. trots als een paauw, met een oorkonde on der zijn arm in Leiden terug. "Ik heb dezelfde dag nog m'n bordje opgehangen. Gelijk hingen er twee studenten aan de lijn. Wanneer ik praktijk had? Ik heb maar gezegd dat ze iemand anders moesten zoeken omdat ik in de ziekte wet liep". André is vast van plan om over enkele maanden wéér naar Gent te gaan. "Dan ga ik ver der voor professor in de pata tologie. Als dat lukt mag ik zelf een patatologie-faculteit gaan beginnen. Ik ben nu al bezig om m'n huis te verbou wen. Er komt een kleine colle gezaal in. Voorlopig ben ik in de enige patatoloog inde stad. En als ik één van m'n collega's erop betrap deze titel ten on rechte ook te gebruiken dan gooi ik het voor de bond van patatbakkers". Nare smaak Het vandalisme viert hoogtij. Wanneer je je fiets opeen wil lekeurige plaats in de stad stalt moet je 'm met zeker twee stevige kettingsloten aan een ijzeren hek vastma ken wil je een goede kans ma ken om je stalen ros enkele uren later nog op dezelfde plaats aan te treffen. Staat-ie er nog dan hoefje niet raar op te kijken wanneer het zadel of een van de wielen eraf is. Met dit alledaagse verschijnsel hebben we onderhand leren leven maar bij het aanhoren van het verhaal van een wan hopige mevrouw Groenen dijk kregen we toch wel een nare smaak in de mond. De vandalisten onder ons schij nen hun werkterrein te heb ben verruimd. Ook het invali den-voertuig is tegenwoor dig een prooi voor verniel zucht. Frans Groenendijk, de 42-jari- ge zoon van mevrouw Groe nendijk, is epilepsie-patiënt. Frans vervoert zich met be hulp van een motorische drie wieler. Een tweedehands wa gen waarvoor hu zo n 5000 gulden heeft moeten neerleg gen. In een «aar tijd heelt Frans acht ingrijpende repa raties aan zijn voertuig gehad Allemaal het gevolg van van dalisme. Vorige week werd het invaliden voertuig bijna totaal gesloopt. Schade: 2000 gulden. Wanneer Frans thuis is. hij woont In de Condor horst in de Merenwijk, staat zijn voertuig buiten aan de ketting en afgedekt met een zeil. Mevrouw Groenendijk: "Het slot knippen ze gewoon door en het zeil rukken ze eraf. Het is ongelooflijk. Ze halen de bougies weg, de verdeelkapt alles. De accu zit vast met drie ijzeren beugels. Die knippen ze ook door en de accu nemen ze mee. Laatst hadden ze de hele motor eruitgesloopt. Het enige dat ze hadden overgeia- ten waren drie wielen en een stoel". Mevrouw Groenendijk hoopt dat een of andere instantie be reid is om Frans in zijn onkos ten tegemoet te komen Hier is echt niet tegen op te bok sen. Frans krijgt een klein» ia- xi-vergoeding van het GAK Zo'n 600 gulden voor drie maanden. Daar moet hij alles van betalen. Ook de repara ties. Da's niet meer op te bren gen. Bovendien krijgt Frans een enorme dreun wanneer ze zijn wagen weer gesloopt heb ben. Echt. dan is hij drie we ken van slag". de bezuiniging onevenredig zwaar getroffen. "In een aantal gevallen heeft het grote moeite gekost dit resultaat te bereiken", aldus de woord voerder. Het duidelijkste voor beeld hiervan is volgens hem de faculteit wiskunde en natuur kunde. "Deze faculteiten krijgen vol gend jaar extra geld om de aan stelling van twintig student-as sistenten en veertien doctoraal- assistenten veilig te stellen. De fa culteit zal dit geld zeker voor een deel terug moeten betalen". LEIDEN - De studentengroe pering CGL heeft gisteravond in de Leidse universiteitsraad fel uitgehaald tegen manier waarop de "anti-Pais-bewe- ging" meent actie te moeten voeren. Theo Brinkel van de CGL zei onder meer zich te distantiëren van de activitei ten van de anti-Pais-bewe- ging. "Lopend door Leiden word je vrijwel continu herinnerd aan het feit dat Leiden een univer siteit herbergt. Dit uit zich bij voorbeeld in de relatief grote aantallen jongeren op straat, maar ook (en dat is begrijpe lijk) in vele soorten en vor men van posters en aanplak biljetten op de muren.Vooral die betrekking hebben op mi nister Pais van onderwijs. Te gen hem wordt dc laatste tijd op die muren fel actie ge voerd. Dit natuurlijk vanwe ge zijn plannen met betrek king tot de tweefasenstruc- tuur". De CGL trok hierteg- gen gisteravond van leer te gen de wijze waarop dit ge beurt. Theo Brinkel: "Men bedient zich met het grootste gemak van kreten als: "Rot op met die kankerzooi", of "Pais, pias huichelaar, kwam je zelf in vier jaar klaar", "Fuck Pais" en nog veel meer van dat fraais". Toppunt van dit alles is voor de studentengroepering CGL wel een poster waarmee wordt opgeroepen voor een demonstratie tegen de minis ter. De bewindsman wordt daarbij afgebeeld met een ka potte bril en een blauw oog. "De CGL distantieert zich na drukkelijk van een dergelijke manier van bestrijden van ie mands politiek. Het is niet al leen onfatsoenlijk, maar ook nog dom. Schelden of het op roepen van een gewelddadige sfeer hoort thuis in de jungle". Het schaadt volgens de CGL al leen maar "je eigen zaak en dat is zonde. Het toont boven dien dat de actievoerders niet begrijpen waar de uiteindelij ke beslissing ligt. Anders zou den ze zich richten tot dc Tweede Kamer, waar de be sluitvorming over de twee-fa- senstructuur zal geschieden. Gelukkig", aldus de CGL, "wordt er daar nog construc tief gedacht over een nieuwe inrichting van het weten schappelijk onderwijs en be dienen onze volksvertegen woordigers zich nog niet van dergelijke methodes". Universiteit: niet bemoeien met Israël LEIDEN - Dc Leidse universiteits raad zal niet bij dé I iaêliei aan kloppen om ze te vertellen hoe erg hij het vindt dat de academi sche vrijheid in dat land en met name op de Westelijke Jordaan- oever wordt aangetast. De meerderheid van de raad was tegen een motie waarin stond dat dit zou moeten gebeuren. In de motie stond onder meer dat dc activiteiten van de Israélk i da u een ernstige beknotting vormen voor de academische vrijheid en dat die maatregelen onmiddelluk moeten worden ingetrokken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3