Industrie brokkelt snel af Voor twee miljard aan bloemen geveild Arts in 2000 tot over zijn oren in computers ort zakelijk Waarschuwing topambtenaar economische zaken: •>T> Rotterdam koopt stukgoed- bedrijf RECORD VBN: Werk bij Nedstaal (1650man) op de tocht Steun bedrijven soms riskant h lIJDAG 19 DECEMBER 1980 ECONOMIE PAGINA 25 uchtvaart Franse nationale luchtvaart maatschappij. Air France, is van jlan haar tarieven in Europa vol gend jaar te verlagen. De presi dent van Air France, Pierre Gi- raudet. deelde dit gisteren mee in Parijs, maar wilde nog geen cij- noemen. Air France is van )lan vijftien Airbussen A310 te bestellen. De verouderde Cara- velles, die zeer veel brandstof ver bruiken, gaan er uit. renco vragen aan minister van Aarden- jie (economische zaken) willen de PvdA-kamerleden Zijlstra en Ter Beek duidelijkheid over de ge sprekken die tussen Urenco en Joegoslavische instanties wor den gevoerd over de verrijking UTRECHT (ANP) - De arts van het jaar 2000 zal tot over zijn oren in de computers zitten. Dat is de stel lige overtuiging van J. H. van Bemmelhoogleraar informatica aan de medische faculteit van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Van Bemmel sprak gisteren in Utrecht op een symposium van hel Nationaal Ziekenhuisinsti tuut NZIover automatisering in de gezondheidszorg. Een aanvullende automatiserings opleiding voor de medische stu dent moet voorkomen dat in de toekomst medische informatica oneigenlijk wordt toegepastzo als nu vaak het geval is, aldus Van Bemmel. Hij pleitte ervoor dat. nu de auto matisering toeneemt, er tijdig maatregelen moeten worden ge nomen om de ontwikkelingen in goede banen te leiden. Zo mogen er volgens hem geen grote centrale gegevensbestanden ontstaan. De gebruiker van het systeem, bij- voorbeeld de arts, moet kennis van zaken hebben. Er moet vol- gens Van Bemmel ook voor wor den gewaakt, dat de arts niet stukje bij beetje zijn eigen verant woordelijkheid aan de computer inlevert. Dat zou kunnen gebeuren als de arts bijvoorbeeld bij het stellen van een diagnose straks te veel afgaat op de gegevens die de com puter hem aanreikt, in plaats van de computer uitsluitend als on dersteuning van zijn werk te ge bruiken. Koppelen Volgens Ir. Reys ran het Nationaal Ziekenhuisinstituut maken mo derne computertechnieken het mogelijk om gegevens vanuit ver schillende bestanden in verschil lende computers opgeslagen aan elkaar te koppelen. "Hiermee wordt het mogelijk om een meest al vervormd totaalbeeld van per sonen op te roepen met alle gege vens voor de privacy van dien aldus Ir. Reys. die in dit verband pleitte voor een duidelijke priva cywetgeving. Reys waarschuwde ook tegen dief stal van patiëntengegevens en te gen instanties die. gegevens op vragen om ze i'ervolgens voor on eigenlijke doeleinden te gebrui ken. Hij vindt dat het roer niet volledig in handen van automatiserings deskundigen moet worden gege ven. Deze kunnen adviseren, maar de beslissingen moeten een breder draagvlak krijgen, aldus Reys. die vindt dat in elk zieken huis een breed samengestelde be leidsgroep zich over de verschil lende aspecten van automatise ring zou moeten buigen. erder willen zij weten in hoeverre daarbij is gesproken over de mo gelijkheid van een Joegoslavisch aandeel in Urenco of over de bouw van een verrijkingsfabriek in dat land. JBenoemingen ij DAF Truck BV is ir. A. van der Padt met ingang van 1 januari be noemd tot lid van de raad van be stuur. Sinds 1 december 1979 was de heer Van der Padt algemeen directeur van de divisie speciale produkten van DAF. Voordien was hij o.m. president-directeur bij Volvo Car BV. ij IBB-kondor is de heer W. Pluy- gers, lid van het presidium van de raad van bestuur van Elsevier- NDU, benoemd tot DEN HAAG - Als er niet snel wordt opgetreden, zal de afbrokkeling van onze industrie zich in versneld tempo voortzetten. Dan staan we nog maar aan het begin van een negatieve ontwikkeling, die dras tisch moet worden omgebogen. Dit zei de directeur-generaal van industrie van het ministerie van economische zaken drs. H. Leliveld gisteren. 'andbrieven len aantal hypotheekbanken heb ben gisteren de afgiftekoers van hun 11 pet pandbrieven verlaagd 199.50 naar 99 pet. Bij de West- land-Utrecht Hypotheekbank be treft het de 11 pet pandbrieven 1980 per 1982-88 (effectief rende- ment nu ca. 11,29 pet), bij de FGH Hypotheekbank de 11 pet pand brieven 1980 per 1982-88 (effectief rendement thans 11.32 pet) en bij de Nederlandse Scheepshypo- i theekbank de 11 pet pandbrieven 1980 per 1984-88 (effectief rende ment nu ca. 11,25 pet). De WUH heeft voorts de afgifteprijs van haar 11 pet spaarpandbneven 1980 per 1985 verlaagd van 99,50 98,50 pet., waarmee het ef fectieve rendement op basis van samengestelde interest thans ca. 11,34 pet is. Auto's Het Italiaanse automobielconcern Fiat wil van 1982 tot en met 1984 elk jaar een nieuw model perso nenauto aanbieden ter voortzet ting van de modelvernieuwing, die met de introductie van de Rit- mo, de Panda en de Lancia Delta 5 begonnen. Volgend jaar komt er een Fiat 127 met een dieselmotor. In de toe komst zullen alle modellen behal- 2 de 126 en de Panda naar keuze met een dieselmotor geleverd kunnen worden. Verder wil Fiat diverse modellen van een turbo voorzien. ATWIJK AAN DEN RIJN - Groente- periode 18/12/'80. Boerekool 43- waspeen AI p. kist 7.10-18.10. All Porjectontwikkelaar G. Bakker gaat ontruiming vragen van het kraakpand Weteringschans 89, j dat deel uitmaakt van het deze maand grotendeels ontruimde copmplex de Grote Wetering. Hij heeft een kort geding aangespan nen, dat donderdag 22 januari om 11.00 uur voor de president van de rechtbank in Amsterdam dient. Omdat de krakers hun identiteit niet bekend willen ma ken zijn zij gedagvaard als 'de be- perceel Wetering- ans 89'. De "koopkrachtverschuivingen" ten nadele van het westen en ten voordele van (onder meer) de OPEC-landen, hebben voor Ne derland onder meer veroorzaakt dat de industriële werkgelegen heid tussen 1973 en 1979 is ge daald met 164.000 manjaren en dat de binnenlandse afzet van de Nederlandse industrie tussen 1973 en 1979 beperkt is gestegen. Ook is het binnenlands markt aandeel van de industrie tussen 1973 en 1979 met 7,5 procent ge daald. ROTTERDAM (ANP) - De kans dat de ondernemingsraad, en dus de werknemers, een flinke vinger in de pap krijgen bij het stukgoed- bedrijf Rotterdam-Terminal is toegenomen, nu de gemeente raad van Rotterdam gisteren be sloot om het bedrijf voor 22 mil joen gulden aan te kopen. De Raad ging praktisch zonder slag of stoot akkoord. Voorwaarde is echter wel dat de huidige eigenaar voorlopig huur der van de terreinen - twee loca ties - wordt en de werkgelegen heid voor ongeveer 400 mensen daarmee gewaarborgd is. Nieuwe huurders zullen garant moeien staan voor de continuïteit van het bedrijf en behoud van de werkgelegenheid, zo vindt de ge meente. De Rotterdamse haven wethouder J. Riezenkamp vindt dat het bedrijf het beste kan wor den overgenomen door het sa menwerkingsverband waarin het personeel van Rotterdam Termi nal en een aantal grotere stuk- goedbedrijven in Rotterdam ver tegenwoordigd zijn. Daarover vinden momenteel ook met de Nederlandse Herstructurerings maatschappij (NEHEM) onder handelingen plaats. De ondernemingsraad van Rotter dam Terminal stelde zich onlangs middels een inderhaast opgerich te stichting kandidaat voor de overname van het bedrijf. Ter illustratie van de ernst van de sociaal-economische toestand noemde Leliveld onder andere het grote aantal werklozen en ar beidsongeschikten (samen een miljoen); de gespannen arbeids markt, bijvoorbeeld in de Rand stad, waar de openstaande vraag naar metaalbewerkers de werk loosheid met 3800 overtreft, zodat bepaalde grote projecten niet van de grond dreigen te komen; de noodzaak dat de export sterk wordt opgevoerd, opdat Neder land in 1990 nog in staat zal zijn haar energierekening te betalen. Leliveld noemde een groot aantal voorwaarden waaraan het toe komstige sociaal-economische beleid zal moeten beantwoorden, wil de negatieve ontwikkeling in de industrie een keer nemen. 7.o moet de aantrekkingskracht van het werken in de industrie groter worden. Een groter deel van de bevolking moet kunnen deelne men aan het arbeidsproces. De druk van sociale premies en be lastingen moet sterk verminde ren, zodat de rendementen der bedrijven kunnen verbeteren. De arbeidsmarkt moet meer vol gens vraag- en aanbodverhou dingen kunnen werken. De kapi taalmarkt moet beter functione ren met betrekking tot vraag en aanbod van risicodragend kapi taal. Het onderwijs dient belang rijk te worden verbeterd en aan gepast aan de eisen van de indus triële maatschappij. Daling Het Centraal Bureau voor de Statis tiek zei gisteren, dat de bedrijvig heid in de Nederlandse industrie de komende drie maanden enigs zins zal afnemen. Dat is een ten dens die zich ook al in de maand november heeft voorgedaan. Deze uitkomsten hebben betrek king op 80 procent van de Neder landse industrie, uitgezonderd de voedings- en genotmiddelenin dustrie. De investeringen in de industrie zullen in 1980 een toename met 15 procent (1,2 miljard gulden) tot 9,1 miljard gulden laten zien. In 1981 wordt een daling verwacht met acht procent (0,8 miljard), tot 8,3 miljard gulden. Zowel de stij ging in 1980 als de verwachte da ling in 1981 zijn voor een groot deel toe te schrijven aan meer dan wel minder investeringen in de aardolie-industrie. Dat blijkt uit een donderdag gepu bliceerd steekproefonderzoek naar de te verwachten investerin gen in de nijverheid in 1980 en 1981. ERIE - Het lijkt een vliegtuig dat net dwars door een gebouw vliegt, maa dagen in een park in Colorado (Verenigde Staten) zijn "deuren" opent. De eigenaar heeft het toestel voorzien van een keuken, en extra zitplaatsen. i restaurant, dat deze DEN HAAG (GPD) - De twaalf bij de Vereniging van Bloemenveilingen in Nederland (VBN) aange sloten veilingen hebben voor het eerst een omzet bereikt van twee miljard gulden. In 1979 was de om zet nog 1788 miljoen. De snijbloemen- en potplantensec- tor heeft de laatste tien jaar een grote groei doorgemaakt. In 1971 werden voor in totaal ruim 544 miljoen gulden geveild. Vijfjaar later was dat 1258 miljoen en in 1980 ruim twee miljard. Ook de export van bloemen maakt een sterke groei door. De voorzit ter van de VBN, drs. G. Hogewo- ning. verwacht ten opzichte van 1979 een stijging van 17 procent. Inclusief verpakking zal de ex portwaarde van bloemen en plan ten dit jaar dan ook ruim 1,9 mil jard gulden bedragen. Bij de snijbloemen- en potplanten teelt zijn 8.000 bedrijven betrok ken. Het aantal arbeidsplaatsen bij teelt, veilingen en exporteren de groothandel bedraagt onge veer 40.000. Daarin is niet de groeiende detailhandel begre pen: in tien jaar tijd steeg het aan tal verkooppunten in ons land van 7.000 naar 8.100. ALBLASSERDAM (GPD) - De 1650 werknemers van het in Al- blasserdam gevestigde schroot- verwerkende bedrijf Nedstaal. ei gendom van de Westduitse staal- gigant August Thyssen. worden met ontslag bedreigd Door de crisismaatregelen van de Europe se Kolen en Staal Gemeenschap (EGKS) moet Thyssen zijn pro- duktie terugbrengen. Deze maat regel wordt aan de onderneming opgelegd, zodat Thyssen vrij is om te bepalen in welke fabrieken van het concern produktiever- mindenng wordt doorgevoer- d. Volgens de Industriebonden FNV, die dit donderdagmiddag be kendmaakten. ligt er voor Ned staal een achttal plannen op tafel, variërend van sluiting tot het bouwen van een nieuwe fabriek, die circa 240 miljoen gulden zal gaan kosten en waarvan de Ne derlandse overheid 30 procent voor haar rekening zou moeten De Industriebonden hebben zich uitgesproken voor de bouw van een nieuwe fabriek, op een ande re plaats. Dit vanwege stank- en lawaaioverlast voor omwonende- Op een door de FNV gedaan ver zoek aan devaad van bestuur van Thyssen om nadere inlichtingen, is nog niet gereageerd. Nedstaal is een schroot-verwerkende in dustrie en produceert o.a. lichte profielen en betontaal. In de afge lopen zes jaar liep de werkgele genheid bij het bedrijf door na-^ tuurlijk verloop al met 600 ar beidsplaatsen terug. In 1990 wellicht 700.000 werklozen" UTRECHT (ANP) - De Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) vreest, dat de schatting dat er in 1990 tussen de 500.000 en 700.000 werklozen zullen zijn nog aan de lage kant is als het huidige beleid van overheid en onderne mers niet verandert. Niet alleen zal het aantal werklozen bij de komende jaarwisseling al de 320.000 bereiken en staat er te genover de groeiende vraag naar werk een daling van het aantal banen, de onvermijdelijke auto matisering via de ,.chip" zal de werkgelegenheid nog veel verder aantasten. Deskundigen van de FNV hebben volgens de ..Vakbondskrant" van de FNV berekend, dat er in de jaren tachtig werkgelegenheid bij moet komen voor een miljoen mensen. De helft daarvan is no dig om de „natuurlijke aanwas" van de beroepsbevolking op te vangen. Maar dit jaar is tot en met november door collectieve ontslagen in de industrie al werkgelegenheid voor 15.000 mensen verloren ge gaan. In het jaar 2000 is er werk nodig voor zes miljoen mensen. 640.000 meer dan nu. Het overgrote deel van hen dient zich al voor 1990 aan, aldus de FNV. GRONINGEN (ANP) - Tot dertig procent van de dertien miljard gulden steun die de overheid de afgelopen jaren in de industrie heeft gestoken, kan wel worden afgeschreven. De regering neemt met haar finan ciële injecties in niet- veelbelovende takken van de Ne derlandse industrie een groot ri sico. Dit zei mr. L. A. Geelhoed, juridisch adviseur op het ministerie van justitie, gisteren op de tweede dag van een symposium in Gro ningen over plaats en toekomst van de Nederlandse industrie, ge houden naar aanleiding van het Rapport van de Wetenschappelij ke Raad voor het regeringsbeleid (WRR) over dit onderwerp. gens een commissie van onafhan kelijke deskundigen levensvat baar zijn. Volgens de regering valt echter moeilijk uit te maken, welke sectoren wel, en welke geen goede vooruitzichten heb ben. Geelhoed stelt daar tegenover, dat ook aan het huidige steunbeleid van de regering grote risico's zijn verbonden. Tokyo PH Unl-Invest Viking 271,00 64.00 42,80 VRIJDAG 19 DECEMBER 1980 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVEK BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - Het Dam rak ging vandaag rustig weg. De koersen moesten echter over een breed front wat terug. Opvallend bleef Volker S te vin zich gedra gen. Nadat de koers van het in zware moeilijkheden geraakte concern gisteren bij forse omzet ten was blijven hangen op f18. kwam er vanmorgen nog f 0.90 bij Koninklijke Olie viel f 6 terug naar i 213 N Unilever verlooi f 0,00 op 1122,50en Hooi oven eenl al ve gulden op f 13.80. Philips werd f0.30 goedkoper op f 14,80. ter wijl KLM een eerdere kleine winst weer snel verloren zag gaan. Akzo vormde in dit gezel schap een uitzondering met een f 0.30 hogere koers van f 17.70 De banken en de verzekerings waarden begonnen fractioneel la ger De hypotheekbanken waren nagenoeg onveranderd Elsevier NDU zakte nog eens f 2 tot f 138 Boskalis en Ogem bleken iets meer waard te zijn, maar HBG verloor f 0 40 op f 69.60 Heineken zakte 11.30 in op f 49.70 De staatsfondsenmarkt lag er prijs houdend bij

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25