T af eltennisser wil rookverbod in sportzalen Fred Rompelberg moet in Maastricht opgeven WVC raakt na nederlaag tegen koploper DAC steeds verder achterop Wiersma op drie punten sP-AefMn J VRIJDAG 19 DECEMBER 1980 DO/ST PAGINA 17 Door Bert Paauw AMSTELVEEN - Toen Bob Lijesen vorige maand tijden seen tafel tenniswedstrijd het batje er bij neerlegde omdat hij teveel last kreeg van de rookwalm die lustig paffende toe schouwers de zaal in bliezen had hij absoluut niet voorzien dat zijn handelwijze zoveel op zien zou baren. De 36-jarige Amstelvener, sportleider bij de Amster damse universiteit, kreeg niet alleen een schorsing (één week voorwaardelijk) opge legd door de tuchtcommissie van de Tafeltennisbond, zijn daad trok ook de belangstel ling van de publiciteitsmedia. Wat volgens Lijesen was begon nen als een incident ("Ik was niet uit op een demonstratie") ■is inmiddels uitgegroeid tot een principiële zaak waarbij het roken in sportzalen ter discussie staat. De Amstelve ner heeft zich niet neergelegd bij zijn straf maar heeft de gang van zaken voorgelegd aan de Commissie van Be roep van welke instantie hij nog voor de Kerst een uit spraak hoopt te vernemen. Wat gebeurde er nu eigenlijk vorige maand toen Lijesen met zijn vereniging NMB/ VDO bij het Hilversumse Quick'32 aantrad voor een competitiewedstrijd in de hoofdklasse. Lijesen:"Bij het inspelen was er nog niets aan de hand maar vlak voor het begin van de wedstrijd staken een paar toeschouwers een si garet op en één man ging een sigaar zitten roken. Nou had ik in het verleden al vaker last gehad van dergelijke rook. Dan kreeg ik hoestbuien, zware hoofdpijn en voelde me misselijk. Kennelijk ben ik op dat punt wat gevoeliger dan veel andere mensen. Ik ben voor de wedstrijd naar de scheidsrechter gestapt en heb hem verzocht, jie toeschou wers te vragen om het roken te stoppen. Dat weigerde hij omdat hij dat een inbreuk vond op de persoonlijke vrij heid van die mensen. Alsof er ook niet zoiets als het recht op frisse lucht bestaat. Ik ben toen zelf op de sigarenroker afgestapt en heb hem ge vraagd met roken op te hou den. Dat weigerde hij. Het was niet verboden, zei hij, en anderen deden het ook. Ik ben toen m'n eerste partij gaan spelen. Toen het hoesten begon raakte ik geirriteerd en kon ik me niet meer concen treren. Ik dacht: verdomme, nou sta ik weer te spelen in zo'n rooktent. Na die ene par tij ben ik ermee gekapt. Ik heb het tegen de scheidsrech ter en de andere spelers ge zegd. Eén medespeler vatte het niet zo best op, die stak nota bene zelf in de za&l een sigaret op waar ik stevig van baalde omdat ik dat door an dere mensen voor de voeten gegooid kreeg. M'n andere medespeler en de tegenstan ders toonden overigens wel begrip voor mijn houding". Blessure Dat begrip bestond er niet bij de tuchtcommissie van de Tafel tennisbond die met verwij zing naar het wedstrijdregle ment (waarin staat dat het sta ken van een competitiewed strijd wordt bestraft) Lijesen op de vingers tikte. Lijesen- "Staken is alleen toegestaan bij een blessure, te beoorde len door de scheidsrechter. Onzin natuurlijk, want zo'n scheidsrechter heeft meestal geen medische opleiding ge volgd. Wat me ook niet zint is de regeling rond zo'n straf. Na de uitspraak van de tucht commissie heb je amper de gelegenheid om bij de Com missie van Beroep van de bond bezwaar aan te tekenen. En als die Commissie dan na enige tijd uitspraak doet - ik hoop in mijn geval voor kerst mis-dan heb je je straf al lang en breed ondergaan. Absurd gewoon want stel dat die com missie je gelijk geeft". En dat hij gelijk krijgt, dat ziet Lijesen wel zitten. Mede dankzij de steun van de Club van Actieve Niet-Rokers (CAN). Zodra bestuursleden van de CAN 'lucht' kregen van de affaire-Lijesen ston den ze bij de Amstelvener voor de deur om juridische hulp aan te bieden. Lijese- n:"Ik had zelf al een beroeps schrift gemaakt maar een ju rist van de CAN vroeg me of hij het nog even mocht bekij ken. Die man heeft ook in één avond het wedstrijd-regle ment zitten doorspitten. Hij kwam tot de conclusie dat er duidelijk iets niet klopt. Een competitiewedstrijd gaat tus sen twee teams en niet tussen twee spelers. Zoiets noem je een set. Nou, de teamwed strijd is ondanks mijn terug trekken gewoon doorgegaan want de andere spelers heb ben hun partijen afgemaakt. Aangezien in het reglement alleen maar wordt gesproken over het staken van een com petitiewedstrijd is mijn schorsing onjuist. Het regle ment is in mijn geval gewoon niet van toepassing". Overigens is het beroepsschrifl niet alleen toegespitst op de al dan niet onjuiste interpretatie van het wedstrijd-reglement, ook het principiële recht om te sporten in een rookvrije zaal wordt aan de orde ge steld. Lijesen:"Er wordt toch wel met enige spanning uitge keken naar de uitspraak. Die uitspraak kan ook van belang zijn voor andere sportbonden waar wedstrijden in zalen of in overdekte hallen worden afgewerkt. Kijk. het gaat mij er uiteraard niet om iemand het roken te verbieden. Dat moet een ieder voor zichzelf weten. Maar ik vind niet dat een ander daar last van hoeft te hebben". Rookverbod Lijesen is ook van plan op de eerst komende Bondsraads vergadering een voorstel voor een rookverbod in te dienen. Hij stelde dit al eerder aan de orde tijdens een vergadering van districts- competitieleiders. "Maar dan krijg je zo'n lacherige reactie in de trant van: dat kan toch niet", vertelt Lijesen, die vast besloten is om door te zetten. De reacties binnen de Tafel tennisbond zijn nu over het algemeen ook wat positiever. Lijesen: "Ik heb erg veel bij val gehad, eigenlijk maar wei nig afkeuring. Zelfs rokers die sporten zeggen dat ik ge lijk heb. Agressieve reacties waren er niet bij. Wel opmer kingen van mensen die iets over mij hadden gelezen of gehoord. Wil je een sigaretje, vragen ze dan. Ach, dan lach ik maar wat en haal de schou ders op". MAASTRICHT (GPD) - Het is Fred Rompelberg gisteren niet meer gelukt om zijn deelname aan de Maastrichtse Zesdaagse ie red den. Zijn wens om verder te kun nen koersen, werd door de koers- leiding na lang overleg niet inge willigd. Kort voor de start van de derde koersavond voerden Peter Post en de renners Jan Raas, Pa trick Sercu, Don Allan, Danny Clark, René Pijnen en Albert Fritz in de catacomben van de Eurohal een diepgaand gesprek met de teleurgestelde Rompel berg. Zij slaagden erin de Maas trichtenaar ervan te overtuigen dat zijn gedwongen opgave de beste oplossing was. ,,We hebben er uitvoerig met Rom pelberg over gesproken. Natuur lijk is het voor hem niet leuk dat hij op deze manier uit de zesdaag se moest stappen. Maar van de andere kant kon hij er begrip voor opbrengen dat hij de vereis te ervaring op een .kleine piste koppelkoersen te rijden mist. Voor ons was het risico te groot. Fred nam vrede met de belofte dat hij in de toekomst de kans wordt geboden om op grote pis tes ervaring op te doen. Over een of twee jaar beschikt hij dan mis schien wel over voldoende routi ne om in Maastricht een goede zesdaagse te rijden", meende Re né Pijnen, die gisteravond in de eerste koppelkoers, aan de zijde van Gerrie Knetemann, de lei derspositie met succes wist te verdedigen. „Voor zijn eerste zes daagse van dit winterseizoen rijdt de Kneet buitengewoon goed. De jongen heeft courage in zijn lijf. Dat blijkt wel uit zijn manier van riiden". aldus René Piinen. Gerrie Knetemann rijdt inderdaad erg hard op het ovaal in de Euro hal. Tijdens de vorige edities van de Maastrichtse zesdaagse be wees de ex-wereldkampioen al dat de Limburgse baan hem erg goed ligt. „Toch heb ik de eerste dag erg veel afgezien", lachte de gebruinde pupil van Peter Post, die twee weken geleden een tien daagse trip door de Antillen af sloot. „Met enkele Franse ren ners, Thevenet o.a., heb ik daar drie korte wegwedstrijden gere den. Voor de rest hebben we er een gezellige vakantie van ge maakt". De eerste helft van de vijfde Zes daagse van Maastricht is nu ach ter de rug. In totaal zagen onge veer 6500 toeschouwers de ren ners aan het werk op de baan in de Eurohal. Eigenlijk een magere beloning voor de inspanningen die de organisatoren en de ren ners zich getroosten. „Toch zijn we tevreden over de opkomst van het publiek, tijdens de eerste drie dagen", meent Jules Joosten, de financiële man van de organisa tiestichting. „Morgen en zaterdag wordt het beslist een volle bak. Zondag rekenen we ook nog op een grote toeloop. De sfeer is nu al erg gezellig en er wordt volop spektakel geboden". De stand, gisteravond om 22.00 uur. bij de beroepsrenners was: 1. Pijnen/Knete- mann (Ned) 129 punten, op een ronde: 2. Frank (Den)/Hermann (Lie) 113,3. Clark/ Allan (Aus) 100, 4. Raas (Ned)ZHempel (Wdl) 98. 5 Sercu (Bel)/Fntz (Wdl) 87. 6. Peffger/Schütz (Wdl) 81. op twee ron den 7 Debosscher(Bel)/Wijnands (Ned) 110, op drie ronden: 8. Doyle/Burton (Gbr) 139, op vier ronden: 9. Van Vliet/ Oosterbosch (Ned) 131. SKC en LUSV delen het punt Van der Wal zorgt bijna voor verassing LEIDEN - In de eerste klas van de volleybalcompeti tie lopen bij de heren de beide koplopers RVV en DAC steeds verder uit. DAC deed dit door de lasti ge uitwedstrijd tegen de nr. 3 WVC winnend af te sluiten. Toch had DAC erg opgezien tegen deze con frontatie. Met de uitblinker Wilfred Boerefijn en Rudolf Hoitsma in een domi nerende rol werd van WVC alleen in de eerste set veel moeite onder vonden. Daardoor was die set ook de attraktiefste voor het enthou- Halve marathon van AV holland LEIDEN - voor het vierde achter eenvolgende jaar organiseert de Leidse atletiekvereniging AV Holland een Kerst-halve-mara- thon. Dit evenement over 21,1 ki lometer wordt zondag verwerkt met start en finish bij het sport park De Vliet aan de Voorscho- terweg (voor het terrein van de voetbalvereniging LDWS) De halve marathon staat zowel voor wcdstrijdlopers als voor presta tielopers open. De start is om elf uur. Behalve een halve marathon bestaat er ook de mogelijkheid om mee te doen aan prestatielo pen over drie, zes en negen kilo meter. De start van deze serie prestatielopen is om 11.05 uur. Het parcours van de halve mara thon voert de deelnemers voorna meliik over rustige en verharde wegen (merendeel fietspaden) door het polderlandschap van de plaatsen Zoeterwoude, Slomp- wijk, Leidschendam en Leiden. siaste publiek. Toen DAC die set winnend afsloot (14-16), ging het daarna wat soepeler. 15-17 en 11- 15 waren voldoende voor een 0-3 zege. Bij LUSV-2 tegen SKC, de twee studententeams, stond er meer op het spel dan de punten alleen. De onderlinge rivaliteit stond dan ook garant voor een spannen de wedstrijd. LUSV behaalde de eerste winst (15-10). Vooral de combinatie Kees Lagerwaard/ Herman Stam was erg sterk; maar SKC sloeg hard terug (8-15, 13—15). Met name trainer/coach Frank Knops was voor SKC dit keer als speler van grote waarde. In de derde set stond LUSV nog op 13-10, om toch te verliezen. In de vierde set kwam LUSV op 13- 9, maar nu kon men moeite de winst vasthouden (15-13). Door deze 2-2 was er niet beslist wie de sterkste was. Orion was de eerste set bij Gemini-3 ruim met 9-15, maar daarna kwam Gemini door een goede serve en een sterke aanval uitste kend terug. Vooral lepe Roche scoorde veel en stond aan de ba sis van de 15-9 en 15-7 winst. In de vierde set kwam Orion door slordigheidjes aan de Gemini kant snel op 0-6. Die marge kon Gemini niet meer goed maken waardoor het via 11-15 toch nog 2-2 werd. Leython miste spelverdeler Roel van Rooyen en hoofdaanvaller Louis Cloquet tegen LUSV-3. Daarom kwam het wat moeilijk op gang (12-15). Daarna was het verzet gebroken en met 6-15 kwam Leython op 0-2. Enige wis sels in de ploeg leken aanvanke lijk geen invloed te hebben op de overmacht, maar via 4-12 wist LUSV toch terug te knokken en zelf winst te bewerkstelligen (15- 13). Vooral blok en pass faalden aan Leython zijde. In de vierde set met de basisploeg was er geen vuiltje aan de lucht en werd LUSV definitief op verlies gezet met 5-15 (1-3). RW kwam tegen DAC-2 niet zo best voor de dag. Misschien was het ontbreken van Jan Bloot hier debet aan. Toch kwam men niet echt in gevaar, want meestal was een time-out voldoende om een achterstand weg te werken en winst te pakken. Verbazing wek te overigens het ongemotiveerd harde serveren van DAC tijdens de inspeelperiode, waarbij de kans op blessures groot was. RW won via 8-15, 9-15 en 10-15 met 0-3 in deze redelijk spannen de wedstrijd. Donar-2, dit jaar debutant in de eer ste klas, komt er steeds beter in. Duidelijk is te merken dat de ploeg rond Kees de Bock en Mi chel de Geus stees beter inge speeld raakt. Het bewijs werd dit keer geleverd door NOVO-2 in ei gen huis te verslaan met 0-3, in een vaak aantrekkelijk duel. Bij de dames moest koploper Ge- mini-2 zijn eerste verlies incasse ren. Verantwoordelijk hiervoor Was notabene het debuterende Ridderveld. Dit Ridderveld draait met Marijke Verkerk als centrale post erg sterk en over donderde Gemini aanvankelijk volkomen. Met 15-6 en 15-10 kwam het zelfs ruim voor. Wel moest Ridderveld de derde set af staan (9-15) maar daarna wel snel de verdiende 3-1 zege binnen haalde (15-10). De zusterstrijd tussen Leython-4 en Leython-3 leek op papier een aar dige confrontatie te worden, maar de praktijk bleek anders. Leython-3 viel na een sterke sei zoenstart wat terug en mist dui delijk zelfvertrouwen terwijl Leython-4 na een aarzelende start nu de ene na de andere tegenstan der vermorzelt. Ook nu was dit het geval, want afgezien van ver lies in de tweede set (door con centratieverlies) was het eigen lijk een eenzijdige wedstrijd met een groot overwicht van het ge routineerde Leython-4 (15-5, 13- 15, 15-4 en 15-10). Leython-2 won met sterk aanvals- spel en goede serves de eerste twee sets van VCL (15-7, 15-10). Een wissel in de derde set pakte verkeerd uit waardoor die verlo ren ging (7-15). Leython-2 stelde in de vierde set echter orde op zaken en won gemakkelijk met 15-6 van een vooral technisch te genvallend VCL. In Up Go en DAC-2 speelden een leuke partij in de eerste sets die beide met 12-15 naar DAC gin gen. In de derde set had In Up Go meer zicht op het DAC spel (veel prikballen) waardoor men, al was het net aan, met 16-14 goed terug kwam. De vierde set was een anti climax. De scheidsrechter maak te problemen over een ernaast ge speelde recreantenwedstrijd en zorgde voor 10 minuten spelon- derbreking waardoor het ritme totaal werd verstoord. DAC prof- teerde slim via 7-15 (1-3). Orion-3 lijdt tegen runncr-up S'70 een terecht nederlaag (3-1). In elk opzicht was het spel van Alie Oudshoorn c.s. beter verzorgd. Toch speelde Orion niet slecht en men hoop dan ook in de tweede helft van de competitie, gezien de stijgende lijn in het spel. van die laatse plaats af te komen (14-6, 15-6, 15-11 een 3-1 voor S'70) GER RENES BAMAKO (ANP) - In de zeventien de ronde van het toernooi om de wereldtitel dammen heeft Harm Wiersma zijn achterstand op Ana toli Gantwarg teruggebracht tot drie punten. De wereldkampioen boekte zelf een solide overwin ning op de jonge Canadees Velt- man, terwijl lijstaanvoerder Gantwarg alle zeilen moest bij zetten on. Jannes van der Wal een punt te ontfutselen. Met vier ron den te spelen heeft de Sowjetrus nog steeds de beste vooruitzich ten op het kampioenschap. Gant warg is eerste met 27 punten. Wiersma en Mitsjtsjanski (Sow.) delen de tweede plaats met 24 punten. Wiersma zorgde, in de zeventiende ronde van het toernooi in de Mali- nese hoofdstad Bamako, voor een van de drie overwinningen en lijkt steeds beter in vorm te ko men. De andere zeges kwamen op naam van Bastiaannet, die via secuur spel Gba uit de Ivoorkust opzij zette en Misjtsjanski, die de „thuis" dammende Soumaoro geen schijn van kans gaf. Jannes van der Wal heeft die kansen te gen Anatoli Gantwarg zeker wel gehad. Een mogelijke verrassing werd echter door de titelpreten- dent in de slotfase voorkomen. Ook de hoogst geplaatste Afri kaan, N'Diaye, heeft tegen Mogil- janski (Sow.) op de rand van een nederlaag gestaan. De Malinces slaagde er op het nippertje in de schade te beperken tot het verlies van een schijf. Met de bereikte remise kon hij zeer ingenomen zijn Na de zeventiende ronde is de stand in het toernooi om de wereldtitel dammen: 1. Gantwarg 27 punten. 2 Wiersma enMisjtsjanki24;4. N'Diayc23, 5. Korenevski en Sjtsjogolev 22, 7. Lesjtsjinki, Mogihanski en Van der Wal 21; 10. Clerc 19; 11 Bas tiaannet 18, 12. Issa, Verpoost en Ba 16; 15. Veltman en Jansen 13; 17. Gba en Diaw 12; 19. Marcos en Issalene 10; 21. Soumaoro 8; 22. Krista 6. Het blok van Donar met Kees de Bock rechts pareert een aanval van NOVO. De Leidenaars

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17