Pet af", zegt Berkhof Zaandamse hervormden hebben moeite met homofiele predikant Hervormde lof voor gereformeerde visie op bijbelgezag' i Verzet juist, meent prelaat van Manila Verklaring van WH over Mooi Onderzoek naar arrestatieteams Zilveren Camera voor Paul Stolk LEIDEN professor H. Berkhof, hervormd kerkelijk hoogleraar in Leiden, heeft het pas verschenen gereformeerde rapport over het gezag van de bijbel met rode oren gelezen. "Pet af ervoor", zo vat hij zijn beoordeling samen. "Wat daarin staat, is zowel vanuit het geloof als vanuit de wetenschap verantwoord" Dit is nu eens een kerkelijk werk- I stuk dat niet de traditie hand haaft. met veroordeling van alles wat daarmee strijdt, en ook niet een voorzichtige middenweg volgt. Hier wordt een aanzienlij ke koerscorrectie beoogd in het beleid en zelfs in het belijden. Maar zonder enige verdoezeling wordt die toch zo geformuleerd dat mensen van sterk uiteenlo pende opvattingen het stuk kon den ondertekenen". Paboe lerkhof constateert in het gerefor meerde blad 'Kerkinformatie', dat hem om commentaar op het rapport vroeg, in zijn éigen kerk - de Hervormde Kerk - een taboe op dit thema, op de vraag dus naar het gezag van de bijbel. "En in de synode zal de rechtervleu gel er wel voor waken, dat dit ta boe gehandhaafd blijft", ie Hervormde Kerk heeft zich wel iswaar al enkele keren over het gezag van de Schrift uitgelaten - zoals in 1953 met 'De leer aan gaande de Heilige Schrift' en in 1967 met 'Klare Wijn' maar, zegt prof. Berkhof, in geen van deze stukken waagde men de las tige vragen rond het histonsch- kntisch bijbelonderzoek te lijf te gaan. "Er werd wel naar verwe zen. maar ze werden tegelijk ont weken". "Vreemd eigenlijk, waar toch alle hervormde predikanten aan de universiteiten erin zijn on derwezen. wat voor de gerefor meerden nog maar sinds kort geldt. Ja. maar zeer velen verge ten het maar weer gauw. omdat het in de plaatselijke gemeenten maar onzekerheid en verdeeld heid schept. Waarheden die wij verdringen zullen zich toch steeds weer hinderlijk melden". len van het gereformeerde werk stuk onvoldoende op elkaar vindt afgestemd, is de hoofdlijn hem wel duidelijk: "De bijbel is het verslag van ménsen, die een ont moeting met Gód hebben en ver tellen hoe Hij bij hen aankomt, met de bedoeling dat ook wij er deel aan krijgen". "Do bijbelwaarheid is niet objec tief, noch subjectief, maar relatio neel. De fout én van het funda mentalisme én van veel histori sche kritiek is, dat men alleen een objectieve feitelijkheid wil. uitge licht uit de geloofsontmoeting". Als theoloog, die zelf dogmatiek en bijbelse theologie doceert, neemt prof. Berkhof de pet af voor het gereformeerde rapport. De op stellers pakken ook de kritieke problemen aan: de wonderen van Jezus, zijn opstanding en hoe de bijbel gezag kan hebben in he dendaagse ethische vragen. "Vooral de gedeelten over de histo rische betrouwbaarheid van de bijbel en over de bijbel als norm voor het leven, die samen de hoofdmoot van het rapport vor men. zal menigeen, zoals ik. met rode oren lezen. Wat daar staat is zowel vanuit het geloof als vanuit de wetenschap verantwoord". Berkhof kwalificeert het stuk ook als "een studie die voor alle ker ken van het grootste belang is". "Geen kerk heeft, bij mijn weten, dit hete hangijzer ooit zo resoluut durven aanpakken". Berkhof .heet hangijzer resoluut aangepakt Leveranties. Minister Van der Klaauw heeft het moderamen (bestuur) van de synode van de Hervormde Kerk op een brief van oktober geantwoord dat er sinds enige jaren geen nucleaire le veranties vanuit Zuid-Afrika aan ons land plaats vinden en ook niet omgekeerd. Het synodebe- stuur had de minister gevraagd, of Nederland is betrokken bij nu cleaire activiteiten van Zuid- Afnka door uranium uit Namibië in Almelo te verwerken. De minister deelt nu mee. het niet wenselijk te vinden, dat er recht streeks uranium uit Namibië wordt gekocht. Dat gebeurt ook niet. Wel wordt uranium uit Na mibië verwerkt met uranium uit andere landen, zoals de Verenig de Staten, Canada, Groot-Brit- tannië en West-Duitsland. Het produkt dat hierdoor ontstaat wordt in Almelo verrijkt, maar is dan, volgens de minister, niet meer als een Namibisch produkt te herkennen. Alleen totale stop zetting van de uraniumexport uit Namibië zou kunnen voorkomen dat dit nog in Almelo wordt ver werkt. Buti. De zwarte predikant Sam Buti is afgetreden als voorzitter van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken. Hij ontkende, dat zijn af treden een gevolg is van de span ning tussen de Zuidafrikaanse re gering en de Raad van Kerken. Zijn predikantswerk in Alexand ra (bij Johannesburg) en zijn functie van secretaris-generaal van de zwarte Nederduitse gere formeerde dochterkerk kan hij er niet meer mee combineren. Hervormde Kerk: aangenomen naar Schildwolde E. van Stuy- venberg Berkhout, naar Purme- rend S. de Vries Peize, naar Amersfoort (voor rust- en ver pleeghuis De Lichtenberg) D. van Boven aldaar. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: aangenomen naar Leek-Roden J. M. Goedhart Zwolle. Uitgetreden. De Goudse gerefor meerde gemeente in Nederland heeft zich van het landelijk kerk verband losgemaakt. In dit kerk verband bestond al enige tijd diepgaande verdeeldheid over de prediking van de Goudse predi kant A. van den Berg. Vanaf juni houdt een kwart van de 1200 le den. met toestemming van de sy node. al afzonderlijke diensten. Sin twijfelt aan belofte Marcos Kardinaal Sin. aartsbisschop van Manilla Filippijnen), heeft verklaard, dat te recht verzet wordt gepleegd tegen de handhav ing door president Marcos van de staat van beleg in het land. Maar dit verzet moet wel gepaard gaan met een "positief alternatief*. Over het pauselijke bezoek volgend jaar zei de kardinaal in zijn toe spraak voor de Amerikaanse Ka mer van Koophandel in Manila, dat de komst van de paus aller minst moet dienen ter ondersteu ning van het tegenwoordige regi me. Hij verwacht juist, dat de paus verzet zal aantekenen tegen de schending van de mensen rechten. Volgens Sin zal de paus de mensen wapenen tegen het communisme, maar ook tegen hen "die godloze en slechte be doelingen verpakken in vrome woorden1 over vaderlandsliefde en nationale opbouw". Eindeloos Kardinaal Sin twijfelt er sterk aan. of president Marcos zich wel zal houden aan zijn belofte om in maart de staat van beleg op te hef fen. "Het heeft er alle schijn van. dat de staat van beleg eindeloos wordt gehandhaafd". "Hierdoor zal de geloofwaardigheid van de president bij de bevolking snel slinken". Als reden voor zijn twijfel voerde de Filippijnse kardinaal aan. dat de situatie waarin Marcos de noodtoestand uitriep nauwelijks is veranderd, namelijk de vijan delijkheden tussen moslim opstandelingen en regeringstroe pen en de slechte internationale economische toestand. "In de si tuatie rond de moslim-bevolking is wel enige verbetering geko men. maar de internationale eco nomische situatie belooft nog niet veel goeds", zei Jaime Sin. Hel hoofdbestuur \an de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden neemt in meerderheid afstand van de bewoor dingen waarin de persoon van dr. R.J. Mooi in het vrij/innig-hervormde blad "Kerk en Wereld" werd getekend na dat hij was gekozen tot secretaris generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk. De redactie van "Kerk en Wereld" schreef na deze benoeming, dat het bij de vervulling van zulke va catures toch meer om deskundig heid moet gaan dan om de kerke lijke kleur van de man. Zij ver klaarde. dr. Mooi in de afgelopen dertien jaar dat hij secretaris alge mene zaken van de kerk was meer als Gods ambtenaar te heb ben gezien dan als een inspiratie- ve figuur. Het hoofdbestuur van de vrijzinni ge hervormden geeft in "Kerk en Wereld" van vandaag toe. dat de benoeming van dr. Mooi in deze kring gemengde gevoelens heeft opgeroepen. Het betreurt de be noemingsprocedure. maar een meerderheid van het hoofdbe stuur wil ook afstand nemen van deze bewoordingen in "Kerk en Wereld". Het hoofdbestuur hoopt en vertrouwt dat met dr. Mooi een vruchtbare samenwerking moge lijk zal zyn. (Zoals bekend, stond dr. Mooi niet op de voordracht. Hy werd geko zen. nadat de Gereformeerde Bond en de Confessionele Ver eniging in de Hervormde Kerk bezwaren hadden geuit tegen de voordracht van het synodebe- stuur). jDmgedraaid 'olgens Berkhof zijn de verhoudin gen nu omgedraaid. Jarenlang heeft hij deelgenomen aan het of ficiële gesprek tussen gerefor meerden en hervormden, waarbij men het over de aard van het ge zag van de Schrift nooit eens werd. De hervormden kwamen steeds met lastige ontdekkingen uit de historische kritiek aan. De I gereformeerden leverden achler- hoedegevechten. "Aan de her- vormde kerk voltrekt zich nu de 'wet van de remmende voor- sprongZij ligt in de aanpak van dit brandende probleem een eind op de gereformeerde kerken ach- j ter En dal ziet prof. Berkhoj I voorlopig niet veranderen. Hoewel de hoogleraar de onderde Van onze redactie geestelijk le ven) Een flink aantal Zaan- damse hervormden heeft grote moeite met het feit dat de Utrechtse predikaht P. Oussoren (37), die binnenkort in Zaandajm wil gaan werken, samenwoont met eeh vriend en ho mofiel is. Toen de ker- keraad op 16 november het beroep op ds. Ous soren had uitgebracht, begon het meteen al te lefoontjes en brieven te regenen van mensen die hun bezwaren daar tegen kenbaar wilden maken. In verband hiermee werd deze weck in de Zaandamse Paas- kerk een gemeentevergade- ring gehouden - zeer druk be zocht waarop kerkeraads- voorzitter ds. G.H M. Rohhng een brief van ds. Oussoren voorlas als antwoord op de verontruste brieven en tele foontjes. De bekende radio pastor ds. A. Klamer uit Hil versum was gevraagd, deze avond zijn visie te geven op het onderwerp 'bijbel-geloof- homofilie'. Eenheid Ds. Oussoren zegt er zelf van. dat hij zich. zolang de kerke- raad bij zijn besluit blijft, niet laat ontmoedigen. Per slot van rekening is overal wel iets op een predikant aan te mer ken. Wel vindt hij het heel fout, als mensen bijbeltek sten op zijn persoon gaan toe passen en een scheiding te weeg brengen tussen homo- sexualiteit en de uiting daar- Een van de bezwaren tegen de komst van ds. Oussoren is dat hij de eenheid in de ge meente zou kunnen versto ren. Ds. Oussoren prijst de kerkeraad dat deze kennelijk niet ten koste van alles die eenheid wil bewaren. In Utrecht heeft hij met collega's en kerkeraad altijd een goede verhouding en samenwer king gehad, en hij vraagt zich dan ook af. wat er in Zaandam eigenlijk aan de hand is. Risico Ds. Rohling vond het erg moei lijk. te praten over iemand die zelf niet aanwezig was. Dat brengt grote risico's mee. Hij verwierp de gedachte als zou homoscxualiteit een ziekte zijn. of besmettelijk, of een gevolg van opvoeding. Ook waarschuwde hij voor het al gemene beeld dat er van de homofiel bestaat. Ds. Klamer gaf toe. dat in de bij bel homofilie wordt afge keurd. Maar. zei hij. in de bij bel wordt slavernij ook goed gekeurd. komt polygamie voor en wordt de vrouw min derwaardig geacht. Bijbeltek sten moeten echter niet uit hun verband worden gelicht en ook moet men ze niet zo maar op andere mensen toe passen. De gemeente-avond maakte in elk geval duidelijk, dat veel mensen over dit onderwerp nog willen doorpraten. Het laatste woord is er in Zaan dam nog niet over gezegd. Pleegkind Ds. Oussoren - die met zijn vriend een pleegkind heeft werd in 1972 hervormd predi kant in Koog-Zaandijk. In de periode van november 1975 tot februari 1977 was hij achtereenvolgens bureause cretaris aan de katholieke theologische hogeschool in Utrecht en leraar bijbelken nis aan het Willem de Zwij ger-college in Bussum De- laatste jaren werkte hy als luthers predikant part-time ïn- het bejaardenpastoraat vanl de stad Utrecht. BINNENLAND Mug-affaire krijgt staartje AMSTERDAM (ANP) - De aan kondiging van een afscheids rede door de onlangs afgetre den PvdA-fractievoorzitter Pelle Mug heeft tot strubbe lingen in de Amsterdamse ge meenteraad geleid. Na een rapport over de onroerend- goedperikelen van Mug zag deze zich begin deze weck ge noodzaakt zich terug te trek ken uit de Amsterdamse poli tiek. Bij een officieel afscheid echter zou Mug toegesproken moeten worden door de nes tor van de gemeenteraad, in dit geval CDA- fractievoorzitter Steenber gen. Omdat Steenbergen vandaag afwezig zal zijn, zou de eer aan CPN-fractievoorzitler Walra ven vallen. Walraven heeft echter felle kritiek op de han delingen van Mug geuit en is niet van plan hem toe te spre ken. Naar het er nu uitziet, zal zelfs de gehele CPN-fractie Je raadzaal verlaten als Mug ver schijnt. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft gisteren de accijns verhogingen. die op 1 januari moeten ingaan, goedgekeurd, te komen neer op een verhoging I van de benzineprijs met 1 cent 1 per liter, een verhoging van de prijs van sterke drank met 30 cent per liter, terwijl de sigaretten een kwartje per pakje duurder wor den en de shagtabak 15 cent per pakje. AMSTERDAM (GPD) - Burge meester Polak van Amsterdam heeft contact opgenomen met hoofdcommissaris Valken van de Amsterdamse politie om een on derzoek in te stellen naar de ge dragingen van arrestatieteams bij rellen. Polak zei dit in antwoord op vragen van raadsleden over het politieoptreden die tijdens de algemene beschouwingen over de begroting van 1981 werden ge steld. PvdA, PSP, PPR en CPN hadden "Stakingsgeld' voor culturele minderheden DEN HAAG (ANP) - De drie mil joen gulden die de onderwijssta- kingen van 19 juni en 1 oktober tot nu toe hebben opgeleverd, zullen nog dit jaar ten goede ko men aan leerlingen afkomstig uit culturele minderheden in het kleuter- en iager onderwijs Dit heeft minister Pais van onder wijs bekend gemaakt. Het geld zal worden uitgekeerd aaa de 125 tot 150 gemeenten die meer dan vijftig leerlingen uit de groep culturele minderheden hebben. In totaal gaat het om on geveer 66.000 leerlingen. De ge meenten zullen per leerling 45 gulden krijgen ten behoeve van de aanschaf van leer- en hulpmid delen. aldus het ministerie. er bij de burgemeester op aange drongen om een onderzoek in te stellen. De verhullende en ver goelijkende terminologie waarin de raadsleden zich over de rel schoppers en hun motieven uit lieten, zinde Polak echter niet. ..De 150 agenten die het afgelo penjaar in een ziekenhuis zijn be handeld, zijn geen gevolg van ge weldloze acties". Het mishandelen van demonstran ten door rechercheurs keurt Po lak af. Maar ,,de politic staat aan duidelijke provocatie bloot". Het inzetten van waarnemers bij grootscheepse politieacties, zoals de PvdA dit voorstelde, zal de burgemeester ook met de hoofd commissaris van politie bespre ken. „Het is echter geen oplos sing voor dc problemen. De poli tie treedt verspreid door de stad op, en dan op plaatsen die je niet van tevoren kunt weten". De arrestatieteams blijven volgens Polak „volstrekt noodzakelijk om arrestaties te verrichten waar de ME niet aan toe komt en om de echte schuldigen op te sporen". ZIGEUNERS - Staatssecretaris Haars van justitie heeft laten we ten, dat zij geen enkele reden aan wezig acht om ten aanzien van de groep zigeuners uit Amsterdam af te wijken van de vreemdelin genwet. Aan deze zigeuners, die illegaal in ons land verblijven, kan geen ver blijf m ons land worden toege staan. zo vindt de staatssecreta ris. Dc ongeveer 200 zigeuners waar het om gaat kwamen in dc nacht van dinsdag op woensdag vanuit Amsterdam naar Den Haag. De winnende foto van Paul Stolk SCHIPHOL (ANP) De ANP-fotograaf Paul Stolk uit Rotterdam heeft gisteravond uit handen van premier Van Agt en staatssecrc taris Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) de zilveren camera 1980 ontvangen. Hij kreeg deze prijs voor dc beste persfoto van het jaar voor zijn foto "gekwetst gezag". De foto toont het bebloede hoofd van een gehelmde politieagent te paard en werd genomen op 30 april in Amsterdam Bij de prijsuitreiking stond naast Paul Stolk de man die het onderwerp van dc foto vormde, de Amstcr damse hoofdinspecteur van politie. Kooystra. Behalve Paul Stolk werden nog twee ANP fotografen onderschei den Ruud Hoff won de eerste prijs in de categorie sport, zijn collega Flip Martens kreeg de tweede prys in deze categorie In totaal hebben 165 Nederlandse fotojournalisten 1919 foto's en dia's ingestuurd voor deze jaarlijkse fptowedstiyd Uit het inge zonden werk is een tentoonstelling samengesteld die van 19 de cember tot en met 29 januari gratis op Schiphol te bezichtigen is "Polder Broek in Waterland moet dicht" DEN HAAG BROEK IN WATER LAND (ANP) - De sluis b.j de mei chemische stoffen vergiftig de vuilstortplaats Volgermeer polder bij Broek in Waterland moet onverwijld worden geslo ten zoals de hinderwet dat voor schrijft. Dit heeft de voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State gisteren beslist in een administratief kort geding dat de vereniging Tot Behoud van Waterland tegen de gemeen te Amsterdam had aangespan nen. volgens de vereniging verplicht de beslissing de gemeente Amster dam de sluis te herstellen en ge sloten te houden. Door de reeds jaren buiten werking zijnde sluis passeren dagelijks de Amster damse vuiltransporten naar de belt waar dit jaar vaten chemisch afval zijn aangetroffen. De gemeente Amsterdam heeft aangekondigd te gaan onderzoe ken op welke manier gehoor ge geven kan worden aan de uit spraak van de Raad van State Wethouder Wolffensperger van Amsterdam zei in een reactie op de uitspraak: "Omdat zo n vonnis bindend is. zal Amsterdam er echter alles aan doen dit uit te voeren. Dat betekent afsluiting van het tocgangswater Of dit door reparatie van de sluis- waar mee een gigantische hoeveelheid geld gemoeid zal zijn- zal gebcu ren. moet eerst onderzocht wor den. Mogelijk zullen ook andere oplossingen naar boven komen aldus Wolffensperger. (ADVERTENTIE) Nog verkrijgbaar: binnen en buiten de stadswesten van Dr. Ir. H. A. van OERLE De geschiedenis van de stede- bouwkundige ontwikkeling tot aan het einde van de gouden eeuw Het werk bestaat uit 2 delen: Beschrijving: 488 bladz tekst, met 49 afbeeldingen Atlas: 62 uitvouwbare kaarten Prijs 360,- Er komt geen herdruk Het boek is uniek Het krijgt t z t ongetwijfeld antiquarische waarde Verkrijgbaar by alle boekhandelaren BOEKHANDEL 0E KLER Nieuwe Rijn 45-46 Leiden. Kempenaerstraat Passage 1 - Oegstgeest VOETBAL D« l t «cl tse gemeen teraad is gisteren akkoord gegaan met de plannen om een nieuw stadion voor FC Utrecht te bou wen De kosten van dit sportief commerciële project bedragen 63 111111< li Tl gulden ALGEMEEN - Associated Press (AP) heeft Eric Heiden en Hanm Wen7cl uitgeroepen lot sportlie den van het jaar 1980

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11