Chomeini maant tot kalmte Thatcher grijpt niet in Bonn: meer voor defensie, maar onder NAY O-norm Noodzaak groei defensie NAYO duidelijk maken KAART amro bank Prawda richt harde verwijten aan NAVO Kleine zaken. Grote zaken. Je doet ze op het postkantoor. Door Kerstmis valt de drukste koopavond dit jaarop 23 december. Als service is uw Amro Bank dié avond open i.p.v.de gebruikelijke koopavond. DONDEDAG 18 DECEMBER 1 BONN (G'D/UPI) - Het Westduitse minister van defensie krijgt vol gend jas 700 miljoen mark meer dan aanankelijk was beraamd. Dit han£ vooral samen met de extra kGten van de Tornado- gevechtvliegtuigen. die in sa- menvecing met Engeland en Italië wirden ontwikkeld en ge bouw! /erder speelt mee dat de Veretigle Staten grote druk üit- oeferen op de Bondsrepubliek om d? cefensie-inspanningen te verhqjei. De Wesdiitse minister van defen sie Ajel komt namelijk 1,2 mil jard na-k te kort om de eerste termijüetalingen te voldoen voor de Tornado- j gevechtvliegtuigen. die in de toekoms de verouderde Star- fighters en Phantoms van de Westduite luchtmacht moeten gaan venangen. De minister is kennelijk het slachtoffer gewor BUITENLAND Ook Denemarken onder drie procent den van het slechte beleid van de nationale administraties van de drie landen voor het ontwerp en de produktie van het supervlieg tuig. De totale overheidsbegroting van West-Duitsland voor 1981 be draagt 24,6 miljard mark, wat 4,3 procent meer is dan dit jaar. De netto kredietopname is 27,44 mil jard mark. Minister van financiën Hans Matt- höfer (SPD) is van mening dat de gisteren door het kabinet goedge keurde begroting een "aanzienlij ke conjuncturele werking" zal hebben. Wegens de labiele inter nationale situatie sluit hij risico's echter niet uit. Wij zullen ons naar de conjunctuur blijven richten, aldus Matthöfer. Zwaartepunt van de nieuwe begroting is vol gens de minister de hogere uitga ven voor werklozen. Daarnaast noemde hij de stijging van de ont wikkelingshulp, die ver boven het gemiddelde ligt. Overigens blijven de uitgaven voor defensie volgens de begroting voor 1981 met 2,2 procent onder de NAVO-norm van 3 procent. Dit ondanks de verzekeringen van bondskanselier Helmut Schmidt. Op de Westduitse defensiebegro ting, zo bleek gisteren is voor 1981 in marken een verhoging Denemarken Het Deense parlement heeft gister avond met 95 tegen 73 stemmen een voorstel van drie rechtse par tijen verworpen om het defensie budget in 1981 met drie procent reëel te verhogen overeenkom stig de in de NAVO overeengeko men norm. Een en ander bete kent dat het Deense defensiebud get zal stijgen met een percentage dat gelijk is aan de inflatie. Secretaris-generaal van de NAVO Josef Luns heeft de Deense mi nister van defensie gisteren in een brief laten weten dat indien Denemarken onvoldoende bij draagt aan de verdediging van de Baltische zeestraten, de veilig heid van de noordflank van de NAVO ernstig zal worden aange tast. TEHERAN (AFP/UPI) - Nadat in verscheidene Iraanse ste den felle betogingen hebben plaatsgevonden, heeft Iraans geestelijke leider, ajatollah Chomeini, gisteren ge vraagd alle demonstraties die voor vandaag op het pro- gramna stonden af te gelasten. In de oprccp van Chomeini werden j in het bizonder de religieuze lei- I ders en ce revolutionaire organi saties in ce grote steden gevraagd af te zien van hun voor vandaag georganiseerde manifestaties. Deze demonstraties hadden ten doel de "recente gebeurtenissen in Iran en ii het bijzonder in Isfa han te veioordelen, waarbij de autoriteit *an de imam is bele digt, In Isfchan verscheurden be togers onder het roepen van leu zen tegen de geestelijkheid por tretten van Chomeini. De revolu tionaire leider besloot volgens ra dio Teherar. tot zijn oproep we gens de "hachelijke toestand" in het aldn. Met het oog op de een heid hoeft het volk niet te reage ren als "men mij beleidt, mij of mijn portret". Behalve in Isfahan werd deze week ook betoogd in Teheran, Tabriz, Sjiraz, en in de heilige steden Qom en Masjad. Hier werden geen portretten van Chomeini I verscheurd, maar van ajatollah Montazari, een van de voornaam ste kandidaten voor de opvolging van Chomeini. De betogingen waren de grootste die tegen de geestelijkheid zijn gehouden sinds de omverwerping van de sjah in januari 1979. Waarschuwing Radio.Teheran zond een verklaring van de revolutionaire garde uit waarin de "linksen, liberale na tionalisten en mensen die zijn vergiftigd door het Westen" zeer scherp werden aangevallen. "We waarschuwen de aanstichters van de incidenten, deze verachte lijke huurlingen van het imperia lisme die werktuigen zijn gewor den voor Amerikaanse samen zweringen", aldus de verklaring. Op welke incidenten men doelde werd niet gezegd, maar waarne mers menen dat de anti- Chomeini-betogingen werden bedoeld. Volgens deze waarne mers is Irans geestelijkheid voor al geschokt door de betogingen in de heilige steden. In Qom is al eerder tegen de geeste lijkheid gedemonstreerd. Toen ex-minister van buitenlandse za ken Ghotbzadeh werd gearres teerd door de revolutionaire gar de na zich kritisch te hebben uit gelaten over de geestelijkheid, trokken in Qom duizenden men sen de straat op. Deze betogingen zouden ajatollah Chomeini ertoe hebben bewogen bevel te geven tot de vrijlating van Ghotbzadeh. TOKIO - De Japanse premier Zenko Suzuki inspecteerde vanochtend de Tokiose vismarkt Tsukiji, i zich kennelijk verbaasde over de afmetingen van de tonijnen. "Gevechten in Tsjaad ten einde' LOME (AFP) - De gevechten op het gehele grondgebied van Tsjaad "zijn daadwerkelijk beëindigd". Dit heeft Goukouni Oueddei, pre sident van de overgangsregering voor nationale eenheid van Tsjaad gisteren bekendgemaakt in een boodschap aan de presi dent van Togo. Het akkoord over een staakt-het- vuren is op 28 november door Oueddei. ondertekend in Lomé en op 16 december door zijn te genstander Hissene I labre, de lei der van de strijdkrachten van het noorden (FAN). MOSKOU (AFP/Reuter)- Het Rus sische partijblad Prawda heeft de de NAVO ervan beschuldigd in haar houding inzake Polen "de al gemeen aanvaarde normen voor internationale betrekkingen "te overschrijden. Het harde commentaar, dat giste ren al door het persbureau Tass werd verspreid, is ondertekend met Alexei Petrov, waarvan alge meen wordt aangenomen dat dit het pseudoniem is voor het cen trale comité. De Prawda reageert met haar com mentaar op de NAVO- bijeenkomst van vorige week in Brussel waar ministers van de Westerse alliantie varianten heb ben bestudeerd van mogelijke reacties op een eventuele Russi sche inval in Polen. De Prawda stelt zich de vraag "wat de NAVO beweegt zich te be moeien met een land dat geen lid is van deze organisatie en een on vervreemdbaar deel is van het so cialistische systeem". Volgens het blad wil de NAVO slechts een oud doel verwezenlijken name lijk "uitbreiding van het gebied van haar activiteiten". De Praw da beschuldigt de NAVO- ministers ervan de Russische buitenlandse politiek te belaste- rep en de bedoelingen van de Sowjet-Unie en andere socialisti sche landen te verdraaien. "Het Westen probeert zich te presente ren als de kampioen van de ont spanning terwijl het haar activi teiten naar Polen wil uitbreiden", zo zegt het blad. De Sowjet-Unie heeft de bemidde ling van het Vaticaan gevraagd om met behulp van het Poolse episcopaat de rust in Polen te her stellen. Aldus meldt het Spaanse dagblad "El Pais" uit Rome. Het onderhoud tussen de adviseur van het ministerie van buiten landse zaken in Moskou, Wadim Zagladin, en de pauselijk staats secretaris, mgr. Casaroli, vond plaats op 9 december. Zagladin zou mgr. Casaroli hebben verzekerd, dat de Sowjet-Unie Polen niet zou binnenvallen. Moskou moest echter wel kun nen rekenen op de hulp van het Vaticaan en van de katholieke kerk in Polen "om bepaalde ex cessen van de Poolse stakers af te remmen". De museumkaart geeft toegang tot 167 Nederlandse musea (waaronder alle rijksmusea). Verkrijgbaar bij alle postkantoren en postagentschappen. pttpost och hulp YS aan El Salvador (ADVERTENTIE) WASHINGTON (UPI) - Washing ton heeft gisteren besloten zijn economische hulp aan El Salva dor ten bedrage van 20 miljoen dollar voor het lopende jaar te hervatten, doch zei in zijn mede deling niets over de vijf miljoen aan militaire hulp. Deze was ook stopgezet na de moord op vier Amerikaanse vrouwen in het land. "De manier waarop de regering van El Salvador het onderzoek naar de moord benadert heeft samen met andere ontwikkelingen de si tuatie voor de Verenigde Staten voldoende opgehelderd om de economische hulp te hervatten". zo deelde het ministerie van bui tenlandse zaken mee. De nieuwe regering van El Salva dor heeft de arrestatie bevolen van kolonel Adolfo Majano, een voormalige Salvadoriaanse machthebber die door zijn lelie kritiek bij het regime van zijn land in ongenade is gevallen. Te gelijkertijd heeft een groep jonge officieren een verklaring uitgege ven waarin zij Majano hun "on voorwaardelijke steun" aanbie den. Daarmee is de mogelijkheid ontstaan van een scheuring bin nen de Salvadoriaanse strijd krachten die zelfs zou kunnen uitlopen op openlijke strijd. Hongerstaking Ulster Tijdens de vorige week van 9 tot en met 11 december in Brus sel gehouden bijeenkomst van de NAVO-ministers van defensie en buitenlandse za ken heeft Amerika zijn bond genootschappen gemaand om hun defensieverplichtin gen meer serieus te nemen. De in 1979 overeengekomen jaarlijkse stijging van de na tionale defensiebudgetten met reëel 3 procent moet wor den gerealiseerd. Amerika zelf verhoogt zijn defensie uitgaven voor 1981 met 4.8 procent tot 310 miljard gul den. Voor de jaren daarna is een stijging voorzien van 6 tot 7 procent. Deze aanzienlijke verhoging van de Amerikaanse defen sie-uitgaven is nodig om: de strategische strijdkrachten (raketten, onderzeeboten en bommenwerpers) te moder niseren; de bijdrage aan de NAVO op een verantwoord peil te handhaven en om be dreigende ontwikkelingen el ders (bijvoorbeeld in het Mid den-Oosten) het hoofd te bie den. Amerika meent dat met deze stijging ook Europese belangen wor den gediend en acht het daarom onaanvaardbaar dat het welva rende Europa zijn voorbeeld onvoldoende volgt. Omgerekend per hoofd van de bevolking bedragen de Amerikaanse defensie uitgaven rond 1500 gulden per jaar en de Westeuropese niet meer dan 800 gulden. Uit het voorgaande mag niet worden afgeleid dat de Europese bijdrage aan de NAVO onaanzienlijk is. Integendeel, deze biidra- ge omvat in vredestijd onder meer 60 procent van de gcvechts vliegtuigen, 75 procent van de tanks en 80 procent van het aantal militairen. Bovendien kan Europa - onder andere door het sys teem van de dienstplicht - in crisistijd de gevechtskracht van de NAVO sneller versterken dan Amerika De Westduitse bonds kanselier Helmut Schmidt heeft nog onlangs verklaard dat de sterkte van het Westduitse leger (in vredestijd 495.000 militairen) in drie dagen kan worden opgevoerd tot 1,2 miljoen militaire- Wat Europa ten opzichte van Amerika kwetsbaar maakt is dat sommige Europese bondgenoten hun belofte om de defensie- uitgaven met 3 procent te laten stijgen niet nakomen. En dat Amerika zich daar druk over maakt is terecht. Toch vind ik het toespitsen van de kritiek op het niet halen van de grocinorm weinig bevredigend. Waar nauwelijks over gesproken wordt is of de militaire behoeften wel goed zijn vastgesteld en of de beschik bare financiële middelen doelmatig worden besteed. Er zijn des kundigen die twijfelen aan de noodzaak van de plaatsing van het nieuwe Amerikaanse strategische MX-raketsysteem (kosten 68 miljoen gulden) en van de vervanging van de Britse strategische Polaris-onderzeeboten door Amerikaanse Trident-onderzeeers (kosten 25 miljard gulden). Anderen menen dat de taken waar voor deze nieuwe wapensystemen zijn bestemd ook door veel goedkopere middelen kunnen worden uitgevoerd. Naast deze twijfels aan de noodzaak van bepaalde projecten zijn er ook bedenkingen aan te voeren tegen het materlaal- aanschaffingsbeleid. Er worden binnen de NAVO te veel typen wapensystemen en wapendragers gekocht en dat maakt de prijs per eenheid onnodig hoog. Bovendien zijn de kostenramingen die aan de politieke beslissingen ten grondslag liggen soms aan de te lage kant waardoor er in latere jaren meer geld op tafel moet komen om aan bepaalde verplichtingen te voldoen. De nieuwe Westduitse zware jachtbommenwerper Tornado gaat in plaats van de aanvankelijke 28 miljoen D-mark per stuk. het bedrag van 68 miljoen D-mark kosten. En ook de Leopard 11-tank is aanzien lijk duurder dan oorspronkelijk gepland Op de wijze waarop binnen de NAVO tie beschikbare financiële middelen worden besteed is dus kritiek mogelijk Meer geld betekent niet altijd meer gevechtskracht. Ook kan het zijn dat de 1,5 procent groei van de Nederlandse defensie-uitgaven beter wordt besteed dan de 3 procent van Noorwegen. Demogelijkheid is zelfs niet uitgesloten dat bij een betere besteding van de finan ciële middelen, een reële groei van het defensiebudget overbodig is. Mijns inziens moet dan ook niet het al of niet halen van de groeinorm in het middelpunt van de belangstelling staan, maar de vraag hoe binnen de NAVO het geld wordt gebruikt. Het achterblijven op de jaarlijkse groeinorm van 3 procent door verschillende NAVO-landen is voor veel autoriteiten en deskun digen aanleiding om weer eens met nadruk te wijzen op de ach terstand die de NAVO heeft ten opzichte van h-i V. De wijze waarop dat gebeurt vind ik soms erg eenzijdig Men vergeet gemakkelijk dat er in de huidige situatie voor de NAVO ook lichtpunten aanwijsbaar zijn. Ik denk bijvoorbeeld aan de problemen waarmee de militaire leiders in het Kremlin worden geconfronteerd; problemen zoals de onbetrouwbaarheid van de Warschaupact-partners; de kwetsbare toegangen tot de wereld zeeën; de kracht van het Amerikaanse onderzeebootbestrijdings- potentieel en de noodzaak om de beschikbare militaire middelen over meerdere fronten te verdelen. Ik denk ook aan de sterke punten van de NAVO. In de afgelopen jaren is de verdediging tegen tanks aanzienlijk versterkten zijn nieuwe vliegtuigen (onder andere F-16) en tanks in gebruik geno men. Het Westduitse leger is begonnen met de invoering van 212 anti-tankhelikopters en aan de uitrusting van de Amerikaanse troepen in Europa zijn 51.000 nieuwe anti-tankwapens toege voegd. Ook is het aantal Amerikaanse divisies dat in crisistijd de Europese verdediging kan versterken met drie uitgebreid (nu vier). Er is dus geen reden voor paniek. Hiermee wil ik niet zeggen dat een groei van de defensie-uitgaven overbodig is. De noodzaak moet echter op een meer evenwicht i ge wijze duidelijk worden gemaakt. Bovendien moet er zeker heid komen over het doelmatig gebruik van de financiële midde len. De bereidheid in Europa om aan de defensieverplichtingen te voldoen zal ongetwijfeld toenemen wanneer de NAVO aan deze beide voorwaarden voldoet LONDEN (UPI) - Premier Marga ret Thatcher van Engeland wil niet ingaan op een verzoek van kardinaal Tomas O'Fiaich, de pri maat van de roomskatholieke kerk van Ierland, zich persoon lijk te mengen in de hongersta king van gevangen IRA-leden. In een telegram aan de kardinaal zei mevrouw Thatcher gisteren te ge loven dat men zowel in Ierland als elders vrijwel i die ge welddaden hebben gepleegd geen recht kunnen hebben op de status van politieke gevangene, een status die dc hongerstakers met hun actie willen afdwingen. Dc Engelse regering kan en wil de ze status niet geven, aldus me vrouw Thatcher in het telegram. Zij verklaarde dat de Europese commissie voor de rechten van de mens het standpunt van dc Engelse regering onderschrijft. De hongerstakers moeten nu er kennen dat een voortzetting van hun actie zal leiden tot nog meer geweld en een nodeloos lijden van andere, onschuldige mensen, aldus Thatcher. Een twaalftal medestanders van een stervende hongerstaker in Noord-Ierland is gisteren de ver gaderzaal van het Ierse parle ment binnengedrongen om aan dacht te vragen voor het lot van de hongerstakers. Na een vecht partij met bodes en politieman nen werden de betogers, onder wie een vrouw, afgevoerd. Enkele uren tevoren had het Britse regeringsbureau voor Noord- lerland in Belfast bekendge maakt dat de toestand van twee hongerstakers drastisch verer gerd was.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9