Accijnsverhoging op borrel lager Terlouw: linkse meerderheid niet realistisch Door goedkope pijnstiller grote besparing ractieleider D'66 wilredelijke brede steun in parlement •Geen zestig maar dertig cent per fles gen' Fokker-order voor Bolivia wordt bekeken \bor„slanke feestdagen" DONDERDAG 18 DECEMBER 1980 fTTfTTH *la de PvdA is vandaag ook Demo- craten'66 met een verkiezingsstra tegie gekomen. Een koers voor de kamerverkiezingen van volgend jaar mei. Gijs Korevaar en Hans de Bruijn voelden D'66- fractieleider Jan Terlouw hierover aan de tand. DEN HAAG (GPD) - „De VVD heeft zijn plaats in het politieke krachtenveld ingenomen als con servatieve partij. Daar is niets schandelijks aan, maar storend is dat ze dat niet willen zeggen. Zo gauw er in de VVD enige bewe ging zit richting midden, dan ont staat er meteen een grote onrust. Dan ziet de aanhang zich de mo gelijkheid om conservatief te stemmen ontglippen". ,De VVD die kan gewoon niet meer weg uit die hoek. Ideeën over een progressieve stroming in de VVD, met mensen als Kappeijne van de Copello en Nijpels, die de VVD in een progressieve richting zouden kunnen trekken, zijn een illusie. Daarvoor zit de WD te veel verankerd in de conservatie ve hoek. Een democratische hoek, maar je moet niet blijven doen alsof dat niet waar is". ,Er is voor een hoop VVD- stemmers geen alternatief als de VVD uit die hoek weg gaat. Als de VVD dat echt serieus zou doen. dan ontstaat er een vanzelf een nieuwe conservatieve partij. En dat willen mensen als Wiegel na tuurlijk helemaal niet". Het partijbestuur van D'66 èn Jan Terlouw hebben besloten: D'66 zal niet in een regering samen met CDA en VVD gaan zitten. „Regeren met een kabinet dat we vier jaar bestreden hebben, dat is toch ongeloofwaardig", zegt Ter louw in een gesprek over de ver kiezingsstrategie van de Demo craten. De eerste keus van Terlouw en de zijnen is voor een kabinet van CDA, PvdA en D'66. Mislukt dat, dan mikt D'66 op een coalitie van PvdA, VVD en D'66. Wordt ook dat onhaalbaar, dan wordt een links minderheidskabinet van PvdA en D'66, gedoogd door PPR, PSP en CPN, „niet uitge sloten". Hoe realistisch zijn die mogelijkheden? Terlouw: „De eerste lijkt mij realis tisch. De tweede nauwelijks. Niet door ons, maar door de PvdA. Als het erop aan komt, denk ik dat de VVD het nog wel zou willen pro beren, maar de PvdA niet". - Ten onrechte? „Nee, het is ook moeilijk. Kijk naar het stemgedrag van de VVD, het constant aan de rem hangen. De VVD is echt het tegenovergestel de van de PvdA als het gaat om het in beweging willen zijn. De VVD wil niet graag in beweging zijn. Dan lijkt het mij politiek niet waarschijnlijk dat .je tot een re geerakkoord zou kunnen kome- Slechte tijden - D'66 kiest dus voor de ..brede coa litie" met CDA en PvdA? „Er komen slechte tijden aan. Ik denk dat het nodig is. dat heeft ook deze periode weer bewezen, met een redelijke brede parlemen taire meerderheid te regeren. Ook al omdat je impopulaire maatre gelen zult moeten nemen. Dan moetje niet met zo'n krappe steun zitten. Steun in het parlement ver taalt zich toch in steun bij de be volking". „Uit realistische overwegingen, want dat is toch erg onwaar schijnlijk. Ik wil het graag hoor, daar niet van. Maar als de PvdA houdt wat ze heeft. 53 zetels, dan moeten wij er 23 halen. Tegelijk kan dat haast niet. Halen wij er 27, en dat kan best, dan gaat dat ook ten koste van de PvdA. Nee, jezelf ophangen aan een linkse meer derheidsstrategie, is je kiezers niet helder voorlichten". „Ik vind dat heel aardig, maar het is niet realistisch. Bovendien, het hele idee van een linkse meerder heid, een progressieve volkspar tij, is bij mij in het verkeerde keel gat geschoten. Dat hebben we al Jan Terlouw. eens gehad in '72. Maar toen heb ben de PvdA en de PPR ons rus tig laten stikken toen wij verlo ren. Ik ben daar niet meer voor in. Wegens betaald leergeld". „Het zou voor D"66 natuurlijk ge makkelijker zijn om alleen met de PvdA te regeren. Dan kunnen wij constant de PvdA tot redelij ke standpunten overhalen. En je hebt bovendien de sleutel van het kabinet in handen. Onze positie zou dan sterk zijn. Bij CDA en PvdA zitten wij tussen de grote jongens in. Profileer je dan maar eens! Uit D'66-belang zou ik dus moeten kiezen voor de eerste combinatie, maar ik vind dat dat ondergeschikt behoort te zijn aan landsbelang". Strijdpunten - De PvdA gaat met zes strijdpun ten de verkiezingen in. Heeft D'66 die ook „Nee. Strijdpunten betekenen dat ze in essentie in het regeerak koord terug moeten komen. Mijn opvatting is dat elk punt onder handelbaar moet zijn. Als de PvdA bedoelt: voor die punten gaan wij hard vechten en willen we desnoods inleveren op andere gebieden, dan kan dat. Maar de PvdA wil die zes punten letterlijk in het regeerakkoord. Ik houd niet van die methode". „Kijk naar hun werkgelegenheids- strategie: centrale afspraken, een centraal plan. Niets over een be tere atmosfeer waarin de particu liere onderneming zich kan be wegen. Of hoofdaandacht voor een beter industriebeleid. Daar herstellen we de economie niet mee, vrienden. Het zijn dingen waarover we best willen praten, maar onze prioriteiten liggen an ders. Ook in het loondebat is ge bleken dat wij daar anders tegen aankijken dan de PvdA en hier dichter bij het CDA staan. Die waarheid moet gezegd worde- „Het sluiten van de kerncentrales stuit bij ons toevallig niet op veel bezwaren. Al vind ik het zelf on zin om Borssele te sluiten. Ons programma zegt: eerst brede dis cussie, dan beslissen. Ik ben erop tegen om nieuwe te bouwen, maar zolang er in België op een paar kilometer, met veel zuidwes tenwind, zo'n centrale staat- - Maar in zo'n redenering kan je ook zeggen: zolang de Duitsers nieuwe kernraketten hebben, waarom zouden wij tegen zijn? Dan is het toch niet zo onredelijk dat de PvdA tegen is? „Het is ook niet onredelijk dat ze Borssele willen sluiten, maar wel dat ze dat als dictaat opleggen. Als de PvdA Borssele dicht wil, dan moet uit de onderhandelin gen blijken of ze bereid zijn daar voor iets anders in te leveren. Zo werkt dat.". - Dat geldt ook voor de kernwapen- „Nee, dat ligt anders. Niet plaatsen, maar met dat standpunt wel flexi bel opereren, er de NAVO mee in. Als we weten dat er iets echt we zenlijks te bereiken is - niet slechts honderd van die dingen minder maar echt iets dat de be wapeningsspiraal verlaagt - en je moet dat betalen met een paar ra ketten op je grond, dan is dat voor ons niet zomaar uitgesloten. Dat „Een hard punt. maar dat is niet erg. Dan vecht je ook hard. maar je vécht wel. Je dicteert niet". Vreselijk „Maar ik denk dat die strijdpunten bij de PvdA vooral naar binnen toe moeten functioneren. Om aan het partijkader, niet zo zeer de kiezers, te laten merken: we wil len dan wel weer regeren met dat 'vreselijke' CDA, maar niet ten koste van alles. Dan zeg ik: je hebt ook te maken met D'66 cn in ons programma staat wel eens wat anders. Dan kan ik vanzelf niet zeggen: dat is dan best". Tenslotte: ,,Ik heb een redelijk opti mistische verwachting van de ka binetsformatie. Ik denk dat die snel kan. ook programmatisch. Ik denk dat we minder punten zul len willen regelen. En ook minder uitputtend". „Maar ik moet eerst het PvdA- congres zien. Tot zolang is het moeilijk speculeren. Wat gebeurt daar? Welke compromissen wor den daar gesloten'' Verliezen we Den Uyl? Ik denk het niet hoor, maar uitsluiten kan je het niet. En wat moet die partij doormaken om hem te behouden. Dat is alle- maal hoogstbepalend voor wat er gaat gebeuren" ?EN HAAG (GPD) - Een fles sterke drank wordt op 1 januari niet 60 maar 30 cent duurder. Staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) besloot gisteravond zijn plannen voor verhoging van de belasting op alcohol te halveren. jfij maakte daarmee zijn voorstel len om de accijnzen op alcohol,si garetten (25 cent per pakje) en benzined cent per liter) te verho gen aanvaardbaar voor een meerderheid in de Tweede Ka mer. Van Amelsvoort zegde de Kamer voorts toe, dat de kleine sigaren winkelier voortaan een groter deel zal krijgen van de winstmar- Ontwikkelingsgeld in eigen zak pAANSTAD (ANP) - De politie van Zaandam heeft een 30-jarige Amsterdammer, penningmees- ter van de stichting 'Zaanstad- Champur' aangehouden op ver denking van fraude. Dit heeft de politie meegedeeld. De verdachte heeft inmiddels bekend tussen 1976 en 1979 in totaal 43.000 gul den in zijn eigen zak gestoken te hebben, terwijl dit bedrag be stemd was ter ondersteuning van projecten in Champur in Bangla desh. Het geld was afkomstig van een inzameling in 1974 onder de Zaandammers, waarbij toen 65.000 gulden werd opgehaald. ge op tabakswaren. Wanneer fa brikanten, grossiers en detail handel er niet in slagen om zelf een betere verdeling van de winstmarge af te spreken, zal de minister van economische zaken een 'margebesluit' uitvaardi- Beide toezeggingen van Van Amelsvoort waren voor de WD- fractie in de Tweede Kamer vol doende om haar bezwaren tegen de voorgestelde accijnsverho gingen te laten varen. Aanvanke lijk verzetten de liberalen zich nogal fel, uit vrees voor nadelige gevolgen voor het bedrijfsle ven. Ook het CDA steunt de regerings plannen, hoewel zij liever een an dere weg had bewandeld om het gat in de begroting voor volgend jaar te dichten. Naar die andere weg, instelling van een super- BTW-tarief voor luxe artikelen, stelt de regering een onderzoek in. De toezegging dat de resulta ten daarvan in de loop van vol gend jaar bekend worden, stelde het CDA tevreden. Tegen De PvdA blijft zich verzetten tegen de voorstellen van de regering. Op zichzelf is de socialistische fractie niet tegen verhoging van de accijnzen, maar dan vooral om het roken, drinken en auto-rijden tegen te gaan. Nu de regering heeft verklaard dat het uitslui tend om het geld te doen is, wijst de PvdA de verhoging af. Argu ment daarbij is, dat in de loop van de begrotingsbehandelingen alle voorstellen van de PvdA om op andere manieren aan geld te ko men, door een kamermeerder heid zijn verworpen. De halvering van de voorgestelde verhoging van de accijns op alco hol betekent dat het Rijk 25 mil joen gulden minder zal ontvan gen dan geraamd was. Dat gat zal worden gedekt, zo zei Van Amelsvoort, „door versterking van het profijtbeginsel in retribu ties". Welke retributies (vergoe dingen voor diensten die de overheid en gesubsidieerde in stellingen verlenen) hij daarbij op het oog heeft, wilde hij niet zeg gen. Wöltgens (PvdA) noemde het on verteerbaar dat de bewindsman niet wilde aangeven op welke manier het gat zal worden gevuld. Zijn suggestie dat bibliotheekbe zoekers en klanten van de gezins zorg het kind van de rekening dreigen te worden, verwierp Van Amelsvoort echter. Aan wie de rekening dan wel wordt gepre senteerd, bleef ook na aandrang van de Kamer vaag. „Daarover moet de eerst ministerraad be slissen", aldus de staatssecreta- (ADVERTENTIE) WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Berlijn Frankfort i Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locarno Londen München Oslo Split Stockholm Wenen Istanbul Beiroet Tel-Aviv licht bew. geh. bew. half. bew. regenbui licht bew. onbewolkt onbewolkt geheel bew. half bew. geheel bew. onbewolkt onbewolkt Gegarandeerd tot f 1(H),- per cheque. Zonder kosten erkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. Oud-ARPers worstelen met bewapening DEN HAAG (GPD) - Vele AR- P'ers hebben in het verleden geworsteld met het probleem van de bewapening. In het verlengde daarvan worstelen uit de ARP gekomen CDA-le- den nu met de modernisering van de kernwapens. Oud- ARP-voorzitter Hans de Boer zei dit gisteren tijdens de pre sentatie van het boek over de geschiedenis van de in okto ber opgeheven ARPPersonen en Momenten uit de geschie denis van de Anti-Revolutio naire Partij. Hij overhandig de het eerste exemplaar aan senator prof. De Gaay Fort man sr. (zie foto). De kwestie van de plaatsing van de kernwapens moet vol gens De Boer tijdens de kabi netsformatie aan de orde worden gesteld en tot een op lossing worden gebracht. De formaties in Nederland ple gen vrij lang te duren en voordat die zijn afgerond, staan we aan de vooravond van de beslissingsdatum. In december 1981 moet het Ne derlandse besluit over de plaatsing van de kernwapens vallen. Als het niet tijdens de formatie wordt geregeld, plaatst men een „tijdbom op kwartaalbasis" onder het nieuwe kabinet, meent het Tweede-Kamerlid. Ook Eerste-Kamerlxd en oud minister van binnenlandse zaken, professor De Gaay Fortman, sprak een kleine waarschuwing aan het adres van het CDA uit. Volgens hem is de ARP in het verleden al tijd opgevallen door de so ciale lijn. De Gaay Fortman hoopte dat deze lijn ook in het CDA te zien zou blijven: „Pas dan is bewezen dat wij niet voor niets de partij hebben opge heven". UTRECHT (ANP) - Het zieken fonds Schiedam-Vlaardingen- Maassluis (SVM) heeft succes ge boekt met een oproep aan de art sen in zijn werkgebied om in plaats van de dure pijnstiller Glifanan voortaan in eerste in stantie het goedkopere Copamol voor te schrijven. Aan deze op roep is op grote schaal gehoor ge geven en daardoor bespaart het fonds dit jaar ongeveer 160.000 gulden. Het op landelijke schaal navolgen van dit voorbeeld zou een besparing van zestien mil joen gulden kunnen opleveren. Dit meldt „Inzet", het blad van de Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen. Het ziekenfonds SVM deed zijn oproep op 1 juli vorig jaar. Het deelde de artsen mee, dat Copamol volgens de Utrechtse hoogleraar prof. dr. F A. Nelemans (farmacotherapie) bij gebruik volgens voorschrift niet alleen minder, maar bovenal minder ernstige bijwerkingen veroorzaakt dan Glifanan. Bo vendien attendeerde het fonds de artsen erop, dat tien tabletten Glifanan drie gulden kosten en tien tabletten Copamol maar een kwartje. ROTTERDAM (ANP) - Dc raadskamer van de Rotterdamse rechtbank heeft de vijf havenar beiders die tijdens de havensta king vorig jaar werden gearres teerd, een schadevergoeding van 2.200 gulden de man toegekend. De vijf werden ten onrechte vast gehouden na een confrontatie tussen enkele honderden stakers en de mobiele eenheid. De vervanging van Glifanan door Copamol leidde in 1979 in het werkgebied van het ziekenfonds al tot een besparing van - omgere kend op jaarbasis - 115.000 gul den. Voor dit jaar wordt de bespa ring geraamd op 160.000 gulden De wijziging in het voorschrijfpa- troon is waarschijnlijk ook gesti muleerd door een artikel in het Nederlands Tijdschrift voor Ge neeskunde van oktober 1979 over door Glifanan veroorzaakte ern stige leverbeschadigingen. In het werkgebied van het zieken fonds SVM functioneert een me- disch-farmaceutische commis sie, die ook andere geneesmidde len kritisch gaat bekijken, te be ginnen met antibiotica. Deze commissie bestaat uit twee apo thekers. drie huisartsen, twee specialisten en - van de kant van het ziekenfonds twee advise rend geneeskundigen en de adv serend apotheker. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal opnieuw bekijken of Fokker een exportvergunning kan krij gen voor de levering van twee F- 27's aan Bolivia. Dat heeft minis ter Van Aardenne (economische zaken) gisteren gezegd in de Tweede-Kamercommissie voor de handelspolitiek. Bij het nieuwe beraad zullen de ju ridische en financiële gevolgen van een weigering van de export vergunning opnieuw worden af gewogen tegen de toestand in het Zuidamerikaanse land, waar rechtse militairen onlangs de macht grepen. De kamercommis sie drong er in meerderheid op aan, de vliegtuigen te leveren in dien de ontwikkelingen in het land het maar enigszins rechtvaardigen. Eerder heeft Van Aardenne de ex portvergunning geweigerd in verband met de staatsgreep. Complicatie is echter dat de twee vliegtuigen deel uitmaken van een bestelling van zes stuks door de Boliviaanse luchtmacht. Boli via dreigt de eerste vier toestel len, die al vóór de staatsgreep wa ren afgeleverd, niet te betalen wanneer Fokker de laatste twee niet levert. De Bolivianen staan nog voor 60 miljoen gulden in het krijt. De Britse verzekeringsmaatschappij Lloyds, waar Fokker zich tegen risico's heeft verzekerd, zal de Staat voor 54 miljoen aanspre ken. Die vordering is mogelijk, doordat de Staat zich tegenover Lloyds garant heeft gesteld. Voor regering en Kamer gaat het om een moeilijke keuze. Weige ren van de exportvergunning zou betekenen dat Nederland de vier al geleverde vliegtuigen min of meer aan Bolivia cadeau geefL Bovendien kan het Fokkers repu tatie in Zuid-Amerika schaden en daardoor voor 1.2 miljard gulden aan eventuele orders op het spel zetten. Het verlenen van de vergunning kan echter steun betekenen aan een dictatoriaal regime. Immers, de toestellen zijn wel voor civiele doeleinden besteld, maar kunnen evengoed dienen voor het trans port van militairen. Alvorens de knoop door te hakken, zullen re gering en Kamer zich daarom nog eens terdege informeren over de binnenlandse toestand in Boh (ADVERTENTIE) cassis, sinas, cerise, citroen. slechts 8 kcal per glas. bereid zonder suiker

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7