THD steeds meer opgebeld Cleveringa: het woord bij de daad "Alleen bouw in Stevenshof als rijk geld geeft" In 1979 draaiden 8889 mensen 125202 THD-Leiden ook met Kerstmis beschikbaar Postkantoren sluiten woensdag 0111 drie uur Leidse stadsrubriek ONDERDAG 18 DECEMBER 1980 LEIDEN le g< 9? LEIDEN - Rudolf Pabus Cleverin ga, afgelopen maandag op 86-ja- rige leeftijd overleden, was van 1927 tot 1958 als hoogleraar ver bonden aan de juridische facul teit van de universiteit van Lei den. Van hem werd verteld dat hij het woord recht bij voorkeur met een hoofdletter schreef. Het lijkt wat overdreven daaraan speciale aan dacht te besteden. Meer hoogle raren in lang vervlogen jaren had den zó'n hoogachting voor het werk waarmee ze bezig waren, dat ze er een dergelijke karakte ristiek op na hielden. Bij Cleveringa heeft die R van Recht een markante betekenis gekregen door zijn befaamde pro testrede op 26 november 1940, toen de bezetter gelastte dat jo den uit overheidsdienst werden ontslagen. Die maatregel trof ook Cleveringa's leermeester en voorbeeld, prof. E.M. Meijers, de hercules van het burgerrecht. Cleveringa, toen de caan (voorzitter) van de juridi sche faculteit, kon dat niet ver kroppen en met hem vrijwel alle hoogleraren.die op dit vakgebied werkzaam waren. Dat laatste is nadien, waarschijnlijk onbedoeld, wat in de schaduw ge bleven, Cleveringa's optreden was mëér dan een één-mansac tie, hij genoot de steun van de fa culteit. De stoot tot het protest was ook gegeven tijdens een fa culteitsvergadering, enkele da gen eerder. Er was aanvbankelijk sprake geweest van een schrifte lijk protest namens de gehele fa culteit. Daar had men van afge zien. omdat een persoonlijk ge tuigenis ongetwijfeld grotere in druk zou maken. Prof. Telders had bij die gelegenheid aangebo den het protest te verwoorden, met'het argument dat hij onge huwd was en dus minder kwets baar. Niemand twijfelde er aan dat degene die publiekelijk de maatregel zou afkeuren de grootst mogelijke narigheid wachtte. "Cleveringa weigerde: hij was de decaan, het was zijn taak, als de caan" (L. de Jong, "Het Konink rijk der Nederlanden in de Twee de Wereldoorlog", deel 4). Wat nu, veertig jaar later, in de rede van Cleveringa opvalt is hoezeer Meijers het centrum blijft van zijn gedachtenwereld. Tweeder de van zijn tekst is aan hem ge wijd. "Het is deze Nederlander, deze nobele en ware zoon van ons volk, deze mens. deze studenten vader. deze geleerde, dien de vreemdeling welke ons thans vij- andiglijk overheerst, ontheft uit zijn functie". De maatregel trof, zoals gezegd, alle joden in overheidsdienst. Daar drukte een andere Leidse hoogle raar op, prof. L. J. van Hoik, in een college dat geen bekendheid naar buiten kreeg (zie P.J. Idenburg: "De Leidse Universiteit 1928 - 1946") o.a. omdat de tekst ervan niet werd vermenigvuldigd. Er waren dus méér stemmen, ge lukkig. Maar die van Cleveringa reikte het verst en woog het zwaarst. De huidige generatie zal zich mis schien afvragen waarom Cleve ringa's faam legendarische vor men aannam, terwijl andere ver zetsdaden (minstens zo gedurfd en van idealisme doortrokken) in het vergeetboek belandden. Men moet dat zien in het licht van de omstandigheden waaronder verzet werd gepleegd. Dat moest, om begrijpelijke redenen, bijna altijd anoniem gebeuren. Cleve ringa echter sprak zijn afkeuring uit in het openbaar, voor een gro te schare toehoorders. Iedereen, hijzelf incluis, wist dat dat hem duur kon komen te staan. (Hij ging ook geruime tijd de gevan genis in). Die persoonlijke moed én de kracht van het vrije woord, waarmee een door iedereen gevoelde verkrach ting van het recht aan de schand paal werd genageld, creëerden een beeld van fierheid, van onge- knechtheid vooral, dat onver flauwd zijn betekenis behield. Daar kwam nog iets bij: Cleverin ga's vak was het recht, hij diende er - zouden wij nu zeggen - ook over te waken. Dat sprak in die tijd niet zo vanzelf, getuige de ruggegraatloze houding van ons hoogste rechtscollege, de Hoge Raad. De rede van 26 november 1940 herstelde iets van dat ge schonden prestige. De boodschap van veertig jaar gele den was dat het recht niet be hoort te wortelen in de studeerka mer, maar in het leven van alle dag. RITIJD PAAUW Motie PPR in raad: LEIDEN - Bebouwing van de Ste- venshofpolder mag niet begin nen voordat vast staat dat het rijk voldoende subsidie zal geven. Dat is zo ongeveer de strekking van een motie die raadslid Frits van Oosten maandag aan de ge meenteraad zal aanbieden. Van Oosten (PPR) vindt wel dat het bestemmingsplan voor de Ste- venshofpolder zo snel mogelijk moet worden vastgesteld. Hij vraagt zich daarbij alleen af of be bouwing wel zo verstandig is. In de motie voert hij aan dat bebou wing alleen zinvol is wanneer de huizen voor Leidse woningzoe kenden worden bestemd. Die Leidse woningzoekenden zijn vooral mensen met lagere inko mens, wat betekent dat de nieuw bouw niet te duur mag zijn. Om de kosten voor de bewoners te drukken, moet het rijk voldoende subsidie geven en zolang de garantie hiervoor niet bestaat, mag de gemeente het risico van het bouwen van te dure wonin gen niet nemen. Van Oosten vraagt het college van burgemeester en wethouders dan ook om de onderhandelingen die met het rijk worden gevoerd over de subsidie, met kracht voort te zetten. Hierbij moet bovendien de steun van de provincie worden gevraagd en worden gewezen op Van Oosten (PPR): Stevenhof alleen voor Leidenaars. de effecten van de v/oningbouw op de werkgelegenheid. Zo nodig kunnen de betrokken bewinds lieden en kamerleden worden uitgenodigd naar Leiden te ko- k LEIDEN - Het aantal mensen dat de Telefonische Hulp- n dienst in Leiden belt is in 1979 flink toegenomen. Werd het nummer van de THD in 1987 7662 maal gedraaid, vorig jaar gebeurde dat 8889 keer, een toename van zestien procent. Dit blijkt uit het jaarverslag van de THD over 1979. Daarin wordt op gemerkt dat het in eerdere jaarverslagen geopperde vermoe den - er zou een verzadigings punt in de telefonische hulpver lening zijn bereikt - niet bewaar heid is geworden. Weliswaar was het aantal telefoontjes in 1978 ten opzichte van 1977 teruggelopen; j het getal van 1979 overtreft dat vanzowel'78als'77. "Ook lijkt de snelle groei van allerlei categora- Ie telefonische hulpdiensten 1 (vrouwentelefoon, jongerentele- foon e.d.) voorlopig nog geen in- vloed uit te oefenen op de belcij- fers van de THD-Leiden", zo merkt de stichting in haar jaarverslag op. De THD maakt onderscheid tussen de zg. "reële gesprekken" en de zg. "silent calls": mensen die wel opbellen, maar daarna direct of na enige tijd zonder iets te zeggen de hoorn weer op de haak leggen. Het aantal reële gesprekken be droeg in 1979 6806 en in 1978 5903, wat neerkomt op een stijging van 15,3 procent. Het aantal silent calls was vorig jaar 2003. Waarom deze mensen bellen? Het jaarver slag: "Wij weten het niet en zullen er ook nooit de antwoorden op krijgen. Het verschijnsel van de stille beller zal altijd blijven be staan bij deze vorm van hulpver lening. Wij kunnen slechts hopen dat het percentage in de toe komst zal afnemen. Immers het kan storend werken in gesprek ken met bellers die wél met ons over hun problemen willen spre ken, wanneer zo'n gesprek door een stille beller via de tweede te lefoonlijn wordt onderbroken". Wanneer het contact met de telefo nische hulpdienst wel tot stand komt, kan dit tot een grote ver scheidenheid aan onderwerpen leiden. Veel bellers praten over hun eenzaamheid. In 1979 was dat in 21,5 procent van de geval len. In 1978 25.8 procent: Proble men met relaties en psychische problemen zijn eveneens veelbe sproken onderwerpen (resp. 19.1 en 18,2 procent in 1979). Verdere cijfers 12,5 procent vroeg om in formatie, 9,7 procent sprak over sexuele problemen, 9,2 procent belde over problemen als de dood, ziekte, zelfdoding, geloofs zaken en 6,3 procent over maat schappelijke problemen. De cij fers moeten omzichtig worden benaderd: niet elke van de 75 vrij willigers van de THD zal op de zelfde wijze rubriceren. De totale duur van de in 1979 ge voerde gesprekken bedroeg 2299 uur. Gemiddeld duurde een ge sprek 21 minuten. Van de 2299 uur werd 38 procent in beslag ge nomen door de zg. "chronische bellers": mensen die regelmatig een beroep doen op de THD en 'door deze dienst vaak worden verwezen naar meer specifieke vormen van hulpverlening. Het aantal "chronische bellers" be droeg in 1976 nog 54.4 procent en daalt steeds verder. Van alle ge- prekken werd 43,2 procent tus sen 's avonds zes uur en twaalf uur 's nachts gevoerd. 24,3 pro cent tussen twaalf uur en zes uur 's ochtends en de rest overdag. Dit jaar heeft de Telefonische Hulp dienst zich speciaal tot jongeren gewend. Dat gebeurde door mid del van informatiemateriaal, dat rond 15 mei naar tachtig scholen en veertig andere instellingen werd gestuurd. In de periode tot 31 augustus 1980 steeg het aantal bellende jongeren (onder de twintig jaar) flink, daarna bleven ze vrijwel weg. Voor de THD aan leiding om de jongerenacties in de toekomst nog eens te herha len. Wie in nood verkeert of eenzaam is kan altijd, dag en nacht, vertrou welijk met de Telefonische Hulp dienst praten. Het i 125202. LEIDEN - Telefonische Hulpdienst Leiden zal ook tijdens de ko mende feestdagen dag en nacht beschikbaar zijn voor iedereen die op deze dienst een beroep doet voor hulp-per-telefoon of om zo maar een praatje te maken met iemand. Daarnaast wil de Telefonische Hulpdienst ook dienst doen als Kerst- en informatiecentrum. Iedereen die wil weten waar Kerst- ins en andere evenementen worden gehouden en wat de ope ningstijden zijn, kan bij de Telefonische Hulpdienst terecht: tele foon 071-125202. Iedereen die Kerst-ins organiseert wordt verzocht dat mét de bij zonderheden als adres en openingstijden bekend te maken aan de Telefonische Hulpdienst Leiden. LEIDEN - Op woensdag 24 decem ber sluiten alle postkantoren in Leiden om 15.00 uur; op woens dag 31 december om 13.00 uur. Dat is vroeger dan in voorgaande jaren. Op zaterdag 27 december is alleen het postkantoor Leiden Bree- straat op de normale tijd ge opend, namelijk van 9.00 uur tot 12.00 uur. Op 31 december zullen rond het middaguur alle brieven bussen en automaten worden af gestopt tot 1 januari 's middags. Hierdoor kunnen tijdelijk geen Commissie: niet roken en geen compromis LEIDEN - Het ziet er naar uit dat de raadsvergaderingen en commis sievergaderingen van de gemeen te Leiden binnen niet al te lange tijd "rookloos" zullen worden doorgebracht. De commissie voor volksgezondheid was gister avond unaniem van mening dat er een rookverbod moet worden ingesteld. De commissie voor al gemene zaken sprak zich onlangs al in meerderheid vooreen derge lijk verbod uit. De commissieleden vonden gister avond bovendien dat een eventu eel rookverbod voor de gehele vergadering moet gelden. Een compromis, bijvoorbeeld pas na twee uur beginnen met roken, vonden zij belachelijk. Iedereen zou toch met spanning zitten wachten tot de twee uur verstre ken zijn, en daarna de "schade" inhalen. Er zal een positief advies naar de gemeenteraad gaan, die de uiteindelijke beslissing moet brieven worden gepost. Volgens de PTT is deze maatregel helaas noodzakelijk om ie voorkomen dat door vandalisme rond de jaar wisseling stukken worden be schadigd. Op 27 december vindt geen bestel ling plaats. De postbussen die zich in de buitengevel van enkele kantoren bevinden zullen ook niet van post worden voorzien. Op deze dag zijn ook alle zelfbc- dieningsruimten afgesloten. Vanwege de drukte zal de PTT nor male brieven met voorrang be handelen. In de verzending van wenskaarten kan echter vertra ging ontstaan. Om te voorkomen dat spoedeisende drukwerken zoals rouwkaarten en familie drukwerk tussen de wenskaarten geraken wordt gedurende 11 tot en met 31 december aanbevolen deze stukken met toelichting aan het loket van een postkantoor af te geven. Geld voor JAC Leiden LEIDEN - Het Jongeren Advies Centrum in Leiden heeft van het Nederlands Comité voor Kinder postzegels een eenmalige bijdra ge van 15.000 gulden ontvangen. Het geld is bestemd voor huisves ting, aanschaf van inventaris enz. In het afgelopen jaar ontving het JAC bijdragen en giften van het nationaal fonds voor de geestelij ke volksgezondheid, het Konin gin Juliana Fonds, het Brugfonds Leiden en vah de Hervormde Diakonie. Het JAC verwacht in de toekomst vooral van de ge meente Leiden afhankelijk te zul len zijn: zij heeft zich inmiddels positief over deze voorziening voor jongeren uitgelaten. door René van der Velden Jaap Visser John Parsons: "Engeland en Nederland hadden zo vlak na de oorlog schouders nodig om op uit te huilen". Gemengd dubbel Binnenkort rolt er bij alle Lei denaars een heel aardig mini- krantje in de bus; 35 jaar Lei- den-Oxford. Een vier pagi na's dik blaadje over het ze vende lustrum tussen beide universiteitssteden. Albert-Hier is Londen-Milha- do en de bekende sportjour nalist John Parsons beschrij ven hoe de uitwisseling 35 jaar geleden tot stand is geko men. Een erfstuk van de oor logsjaren, zo blijkt. John Par sons heeft het er over dat Ne derland en Engeland zo vlak na de oorlog schouders nodig hadden om op uit te huilen. Bovendien hadden beide lan den elkaar nodig om weer te leren lachen. Volgens de aristocratische ten- nisverslaggever kan de "Ox- ford-Leiden link" in z'n een tje dan wel geen nieuwe we reldoorlog voorkomen maal ais het ooit bonje wordt tus sen Engeland en Nederland zullen Leiden en Oxford in geen geval tegenover elkaar komen te staan. "En dat op zich is de viering van een 35s- te verjaardig best waard", vindt Parsons. In het krantje staat verder waar de uitwisseling tussen Leiden en Oxford zoal toe heeft ge leid. Inmiddels hebben 10.000 Leidenaren de oversteek ge waagd om een kijkje in Ox ford te nemen en andersom hebben evenzovele Oxfordïa- nen de Sleutelstad aange daan. Tal van intieme contac ten schijnen hiervan het ge volg te zijn geweest. Veertien uitwisselingsklanten hebben elkaar de eeuwige trouw be loofd. Nou ja, eeuwig. Vol gens de laatste berichten zijn er van die zeven gemengde dubbels al weer een paar ont bonden. In maart volgend jaar komen zo'n honderd inwoners van Oxford naar Leiden om het zevende lustrum van de uit wisseling te vieren. Allemaal oud Leiden-gangers die zo veel mogeljk bij oud Oxford- gangers worden onderge bracht (Oxford-gangers die van 21 tot 28 maart nog een bed over hebben graag con tact opnemen met Hans Ka- gie; tel. 145344, toestel 320) Een speciaal voor dit lustrum in het leven geroepen comité, onder voorzitterschap van oud Sportstichting- directeur Gé Philipsen, heeft voor de Engelse gasten alvast een pro gramma in elkaar gedraaid Dat programma bevat onder meer: een herdenkingsdienst in de Hooglandse kerk, een trip naar de Deltawerken, een puzzcltocht door Leiden en een feestavond in de Stadsge hoorzaal. In de Waag zal tij dens de lustrumweek een fo totentoonstelling worden ge houden over Oxford. Gé Philipsen, voorzitter van de lustrumcommissie, kan zich- nog levendig de uitwisseling van 1959 herinneren. "Er ging toen een groep turners naar Oxford en daar zou een de monstratie worden gehou den. Maar turnen met toestel len kenden ze in Oxford niet. De toestellen moesten hele maal uit Londen worden ge haald. De demonstratie vond plaats in een schitterende tuin. Bij een van de onderde len werd met muziek geturnd. Op een zeker moment begon het verschrikkelijk te rege nen. Om de piano maakte nie mand zich druk maar de pia nist kreeg een Bobby-helm op z'n huofd en een politiejas om z'n schouders. De volgen de dag stond er een prachtige foto in de Oxford Mail met als onderschrift: 'Police-protec tion fora Dutch pianist'. Poli tic-bescherming vooreen Ne derlandse pianist dus" Lekker gezicht Wanneer je met de trein van Lei den naar Haarlem reist, of om gekeerd. dan wacht je ter hoogte van de Merenwijk een lugubere verrassing. Daar lig gen namelijk nog altijd wrak stukken van het treinongeluk van woensdag 3 december. De ramptrein staat nog steeds, met de gehavende neus onder de modder op het centraal station van Leiden. Ook geen lekker gezicht uiter aard. Woordvoerder Binnendijk van de Nederlandse Spoorwegen laat weten dat de ramptrein vanacht naar Haarlem zal worden gesleept en vandaar naar een of andere NS-wcrk- plaats om vervolgens weer te worden opgekalefaterd. r Oxford voor een demonstratie. Ma a r i moesten uit Londen worden gehaald. Wanneer de wrakstukken op de plaats van het ongeval wor den opgeruimd staat nog niet vast. Volgens NS-man Bin nendijk kunnen de oprui mingswerkzaamheden niet overdag worden uitgevoerd wegens de grote drukte op het traject Leiden-Haarlem. Binnendijk: "Op dit moment wordt hi t bergingswerk voor bereid. Het is namelijk een behoorlijk ingewikkelde zaak omdat er verschillende be drijven met allemaal hun ei gen verantwoordelijkheid bij betrokken zijn. Ik verwacht dat de zaak rond de jaarwissc ling zal zijn opgeruimd. Met een schoon baanvak het nieu we jaar in. zullen we maar zeg gen. Voorlopig moeten de rei zigers als ze ter hoogte van de plaats van het ongeval komen nog maar even de andere kant opkijken". et toestellen kenden Roodgloeiend Meneer Vermeulen van 'Huis dieren in nood' zit dringend verlegen om verpleegadres- sen voor huisdieren. Omdat half Nederland tegenwoordig met de wintersport gaat. ko men er straks weer een hele boel honden, katten en kana ries tijdelijk zonder baasje te zitten. De heer Vermeulen: "De tele foon staat de laatste dagen werkelijk roodgloeiend M n adressenbestand is helemaal uitgedund. Ik heb niets meer. Normaal gesproken heb ik zo'n tachtig verpleegadres- sen. Van du- 80 mensen ga.t er natuurlijk ook een aantal op de wintersport. De mensen die thuisblijven zijn nu alle maal voorzien" Mensen die tijdelijk een huis dier kunnen houden graag contact opnemen met J Ver meulen; tel. 121760

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3