"Verkeerde besluiten genomen" "Curium" ontslaat zeven medewerkers jeidse agenda Altijd actieve Tichler: Ik ben een doe-mens Voorzitter De Geer: Polikliniek en topfuncties opgeheven "Burgemeester moet woorden terugnemen" Kamervragen over verzekeringsbedrijf OEGSTGEEST - "Een zeer beslissend moment voor het kinderpsychiatrisch centrum "Curium" in Oegstgeest is de overgang geweest van het woonhuis aan de Rhijngees- terstraatweg naar het grote nieuwe complex aan de Ende- geesterstraatweg, zo'n twee jaar geleden. Dat betekende gelijk een verdubbeling van de ruimte maar ook van de werkzaamheden. En daar waren we gewoonweg niet op berekend." OEGSTGEEST - Bij het kinder psychiatrisch centrum "Curium" in Oegstgeest worden definitief zeven medewerkers ontslagen. Dit heeft het stichtingsbestuur van "Curium" besloten. Dit ont slag maakt deel uit van een totaal reorganisatieplan dat door het bestuur in samenwerking met de externe adviseur professor Zwart is opgesteld. Tot de ontslagen medewerkers behoren de genees heer-directeur Weinberg, de chef van de polikliniek, de huisarts in dienstverband, een secretaresse en twee maatschappelijke werk sters (part-timers) en een thera peut. "Behoud van deze arbeidsplaatsen was absoluut niet mogelijk. Dan zouden we weer opnieuw in de problemen komen als ze gewoon zouden verschuiven. Het ontslag is definitief', aldus de voorzitter van het bestuur van het centrum, De Geer. Het reorganisatieplan moet leiden tot een "Curium" op een nieuwe basis en "om te voorkomen dat tot sluiting moet worden overge gaan", zo stelt het bestuur zelf in de onlangs genomen besluiten. Het centrum werkte geruime tijd met financiële tekorten. Het was zelfs zover dat afgelopen zomer de bank een krediet weigerde. "Curium" slaagde er echter nog in dit terug te draaien, maar de rode cijfers bleven dreigen. Het zag ernaar uit dat de begroting voor 1981 een tekort van een half miljoen gulden zou vertonen wanneer niet zou worden inge grepen. De stichting Centraal Or gaan Ziekenhuistarieven (COZ) wilde de tekorten overigens niet langer betalen. De nieuwe plannen voor "Curium" leiden er nu toe dat het begro tingstekort kan worden terugge bracht tot zo'n 100.000 gulden. Het bestuur van het centrum hoopt het nu verder met het COZ eens te kunnen worden over dit nog resterende tekort. Uit infor mele contacten is De Geer al dui delijk geworden dat het COZ zich in eerste instantie positief heeft opgesteld tegenover de reorgani satieplannen. Het belangrijkste onderdeel van de reorganisatie vormt naast de ont slagen het opheffen van de po likliniek. Verder wordt onder an dere de functie van groepsthera- peut opgeheven. De huidige groepstherapeuten worden met een nieuwe taak voor 2 Deze verhuizing heeft volgens de heer De Geer, voorzitter van het bestuur van de stichting "Cu rium" zijn weerslag gevonden in deze tijd. Ontslag van zeven me dewerkers (waaronder de genees heer-directeur) en het opheffen van de polikliniek zijn nu de con crete gevolgen. Eind 1977 begin 1978 kon "Curium" beschikken over een hypermo dern en uitgebreid onderkomen. Hoogtepunt in die dagen was voor de medewerkers en de kin deren de officiële opening van het centrum door Koningin Julia na, in april 1978. Alles wees toen op een enorme vooruitgang in de kinderpsychiatrie en -opvang in deze contreien, maar nu, zo'n twee jaar later dreigt het tij te ke ren en is "Curium" al in de pro blemen gekomen. Schilderijen gestolen in Oegstgeest OEGSTGEEST - Uit een woning aan de van Cuycklaan in Oegst geest zijn vannacht drie schilde rijen ontvreemd. Men is de wo ning binnengedrongen door het forceren van de achterdeur. Op het moment van de inbraak wa ren de bewoners afwezig. De poli tie kon vanochtend nog niet ver tellen hoe groot de schade is. De Geer geeft beknopt de redenen aan die hebben geleid tot de hui dige reorganisatieplannen. "Wij waren in het oude gebouw hele maal niet op zo'n schaalvergro ting gericht. Wij hadden daar minder medewerkers. De contac ten onderling waren beter. Toen "Curium" in het nieuwe onderko men kwam, werden verkeerde beslissingen genomen omdat wij helemaal niet waren ingesteld op deze omvang. Een fout was bij voorbeeld het in dienst nemen van een huisarts. In een instituut als het onze hoort deze functie niet thuis. Dit ligt voor de polikli niek iets anders. Die zou wel in ons bestel passen. Maar wij moe ten gewoonweg bezuinigen en daarom leek het ons het beste om het minst schadelijke, in dit geval de polikliniek af te stoten". Vol gens het bestuur is deze kliniek niet zo noodzakelijk omdat in de regio veel ander voorzieningen zijn waar poliklinisch werk wordt gedaan. Te duur "De aanwezigheid van te dure me dewerkers (het centrum werkt met veel academici- red.) was ze ker een factor waardoor de finan ciële toestand verslechterde. Het is echter voor ons geen criterium geweest om juist de dure mede werkers te ontslaan, zo van die is te duur en die niet. Nee, er zijn in het verleden beslissingen geno men over krachten, die niet ver antwoord waren. Kijk bijvoor beeld weer naar de polikliniek. Daar werd een enorm verlies ge leden." gelijk opgenomen in de groep van de therapeuten. Voorlopig worden ook geen nieuwe thera peuten aangenomen, ook niet op plaatsen van eventueel vertrek kende therapeuten, zo stelt het bestuur duidelijk. De groepslei ding krijgt nu enkele taken toege schoven van de huidige groeps therapeuten. "Behoud van de arbeidsplaatsen binnen "Curium" was absoluut niet mogelijk. Dan zouden we weer opnieuw in de problemen komen als we ze gewoon zouden verschuiven. De ontslagaanvrage DONDERDAG 18 DECEMBER 198( is definitief', aldus de stichtings^ voorzitter De Geer. Het bestuur heeft voorlopig de ge neesheer-directeur van de Ursu lakliniek in Wassenaar, Ceha be reid gevonden om in samei king met enkele personeelsledei voorlopig het management "Curium" te voeren. Dit zal ge beuren tot er een mangement- team komt dat de leiding zal ov nemen. Verder is een commis ingesteld die de reorganisatie de daarmee gepaard gaande ontj wikkeling van "Curium" gaan begeleiden "en uiteindelijl een werkgemeenschap van de kwaliteit moet instellen." Vai die commissie maken naast hui dige bestuursleden ook professo Zwart van het Nederlands Psy chologisch Instituut, professo Rooymans (hoogleraar in de psy chiatrie in Leiden) en de hee Gerritsma (medewerker van he Nationaal Ziekenhuisinstituut deel uit. Verder treedt dr. J. Mets regionaal inspecteur van d< geestelijke volksgezondheid al: adviseur van deze commissie op I, "Curium" werken nog zo'n zeven tig mensen. Het bestuur heeft als duidelijke doelstelling aange geven dat na de reorganisatie alle overblijvende medewerkers ook verzekerd zijn van hun baan, PvdA-voorzitter in Oegstgeest: OEGSTGEEST - Burgemeester Scheenstra van Oegstgeest moet zijn woorden "dat door een aantal burgers van Oegstgeest het hoofd van wethouder Van Belle is geëist terugnemen". De burge meester deed deze uitspraak in de raadsvergadering van 20 no vember. Voorzitter Van Schendel van de afdeling Oegstgeest van de PvdA vindt deze opmerking echter onjuist en heeft Scheen stra nu per brief gevraagd deze "kennelijke vergissing" in het openbaar ongedaan te maken. Van Schendel schrijft in een toe lichting bij zijn brief aan de bur gemeester dat dit initiatief niet 1 de fractie van zijn partij maar eraan dat PvdA-leden volgens hun partij-programma verant woording aan de eigen leden schuldig zijn. "Indien zij niet; meer het vertrouwen van de le- den hebben dienen zij dan ook op J de stappen", aldus deze richtlijn. J Maar dit is in het geval Van Belle in het geheel niet aan de orde ge weest omdat de ledenvergadè- ring uitsluitend over het vertrou wen in de overige leden van de fractie heeft gestemd. Dat dit oor deel positief luidde en dat Van Belle daaruit de consequentie trok zich als wethouder terug te trekken is zijn zelfstandig geno men beslissing", aldus Van Schendel. Een cruciale lijd voor Curium is volgens bestuursvoorzitter De Geer de periode geweest waarin het splinter nieuwe centrum aan de Endegeesterstraatweg in gebruik werd genomen. Hoogtepunt toen (april '78) was de opening van het centrum door toenmalig koningin Julianahier samen op de archieffoto bij Curium met de toenmalige Oegslgeester burgemeester Van Eysinga. moeilijk te verteren wanneer bestuurder die niet meer de volle dige steun van zijn partij heeft zou aanblijven. Naast de financiële problemen was er dus een foutief management. "Deze directie was niet in staat om haar taak naar behoren uit te oefenen om een levend en func tionerend medewerkersteam in stand te houden". Het centrum kwam volgens De Geer daardoor langzaam in een structuur terecht die het behoorlijk functioneren van de medewerkers bemoeilijk te. "Het was een proces dat af gleed. Nu moest iets gebeuren omdat "Curium" anders onher stelbare schade zou hebben opge lopen." "Wilde verhalen" noemt De Geer het eventueel aanhalen van de banden met de Leidse universi teit. Medewerkers van het cen trum beklaagden zich eerder al over een dergelijke stap. "Dat heeft grote onrust veroorzaakt. Wij verketteren de universiteit zeker niet want ze hebben daar een ongelooflijk potentieel aan kennis en vaardigheid. Maar "Cu rium" is geheel zelfstandig en die zelfstandigheid zullen wij zeker niet opgeven." Ook het bestuur is niet aan de reor ganisatie ontkomen. Zo trad on langs professor Bastiaans zelf te rug. Tussen hem en het bestuur bestonden verschillen van in zicht over hoe de problemen zou den moeten worden opgelost. Verder zou Bastiaans al te lang in het bestuur zitten. "Vroeger was het een bestuur van een huis in Oegstgeest. Nu is het een veel groter instituut in een verander de maatschappelijke situatie. Daarom is een andere samenstel ling en taakverdeling in het be stuur noodzakelijk", aldus De Geer. CHARLES LENNARTZ uitsluitend van hemzelf is uitge- Hij^ vindt het trouwens politiek gaan. Zoals bekend heeft de voor- malige wethouder Van Bellè zelf zijn ontslag ingediend nadat bleek dat de ledenvergadering van zijn partij in het conflict tus sen hem en zijn fractie de zijde van de laatste koos. Scheenstra heeft in de raadsvergadering die hierop volgde zijn teleurstelling uitgesproken over het feit dat de gemeenteraad niet over het ont slag van Van Belle kon debatte ren. Maar Van Schendel consta teert dat Van Belle zelf dit debat heeft verhinderd door zijn zetel ter beschkking te stellen. "Een te waarderen beslissing van Van Belle", aldus de partijvoorzitter en daarom vindt hij ook het ver wijt van Scheenstra over deze ontwikkeling een onrechte Van Schendel herinnert Scheenstra Leiderdorps raadslid directeur GGD Alphen LEIDERDORP - "De werk zaamheden die ik de afge lopen jaren binnen Leider dorp heb mogen doen vor men wel de meest afwisse lende baan die je je maar voor kan stellen. Het raadswerk vraagt van mij nu teveel aandacht om dat nog te blijven doen naast mijn nieuwe baan als di recteur van de GG en GD in Alphen aan den Rijn. Mijn werk als Statenlid in deze provincie blijf ik ech ter wel doen". Mevrouw Tichler-Moerman kan zonder meer een van de actiefste Leiderdorpers worden genoemd. Vooral binnen het politieke leven in deze gemeente heeft zij de afgelopen tien jaar enorm veel werk verzet. In 1970 aanvaardde me vrouw Tichler, van beroep arts, het wethouderschap in Leiderdorp. Binnenkort legt zij het raadslidmaat schap voor de VVD in Lei derdorp naast zich neer om in Alphen als directeur in dienst te treden van de GG en GD. De functie van wethouder, die haar in al lerlei stichtingen en over leggroepen deed belan den, moest ze in 1970 toch nog vrij onverwacht gaan bekleden. Ongeschoold "Door dc grote groei van mijn partij de VVD indertijd werd ik opeens kandidaat voor het wethouder schap Zo ben ik eigenlijk geheel politiek ongeschoold begonnen. Tot '78 ben ik nog wethouder ge weest. Daarna ben ik het iets rus tiger aan gaan doen als raadslid. Maar ja, de vrijkomende tijd werd al gauw benut voor andere zaken zoals vergaderingen met diverse commissies. Ik kan dit helaas niet meer samen doen met mijn nieu we baan. Het was oorspronkelijk mijn bedoeling de hele raadspe riode uit te zitten. Maar een twee de kans op zo'n baan krijg ik denk ik nooit meer. Het directeurschap is een medische en bestuurlijke baan. De combinatie van die twee is voor mij erg belangrijk". "In Leiderdorp heb ik in dc loop der jaren enorm veel bestuurlijke ervaring opgedaan. Als wethou der maar ook als lid of vertegen woordiger in commissies. Weet je, datwerk trekt me op een of an dere manier wel. Ik herinner me nog dat ik als 11-jarig meisje voorzitter was van de plaatselijke sport- en toneelvereniging in Rotterdam. Dat is ook mijn ge boorteplaats". Als een kostbaar kleinoord zoekt mevrouw Tichler een zilveren le peltje op dat aan die tijd herin nert. Ze laat de afbeelding erop zien, voorstellende een mannetje dat aan hel houtzagen is. "Het is een uitbeelding van werken. Iets wat ik de afgelopen jaren toch zo'n twaalf tot zestien uur per dag gedaan heb. Het is misschien een gebrek van me, maar ik kan moei lijk stil zitten. Ik ben echt een doe-mens. Ik heb mijn politieke belangstellingen bestuurlijke ac tiviteiten zolang kunnen volhou den door een, laten we zeggen al gemeen maatschappelijke be langstelling. Ik probeer dc burgers waarvoor ik bezig ben niet het idee te geven dat er maar over hun heen heen wordt beslist. Dat verantwoorde lijkheidsgevoel moet je willen maar ook kunnen dragen. Ik heb m'n steentje kunnen bijdragen en ben daar zeer blij en dankbaar voor. Of mijn vertrek uit de ge meenteraad en commissies veel in me los zal maken, weet ik nog niet. Er is zoveel anders, zoveel nieuws voor in dc plaats geko men. In de loop der jaren heb je ook wel afgeleerd om emotioneel te reageren. Je leert af je dc din gen persoonlijk aan te trekken. Politi.k gezien kan dat ook niet. dan lig je er denk .ik snel uit. Je bent in die positie erg kwetsbaar. Niemand heeft ooit gemerkt dat ik een enorme hekel had aan bij voorbeeld het houden van spee ches", zegt mevrouw Tichler. Durf Tien jaar geleden kwam zij als een van de eerste vrouwelijke wet houders binnen het Leiderdorps college terecht. Over de vrouw in de politiek vertelt ze het volgen de. "Je merkt natuurlijk wel dat het als iets aparts wordt gezin. Te genwoordig is dat iets minder. Nu ben ik trouwens de tweede vrouw in Nederland die directeur wordt van een GG en GD. Je ver keert in een mannenwereld die ik overigens prefereer boven een sa menkomst van alleen vrouwen. Vrouwen zijn over het algemeen wel geïnteresseerd in hetgeen er om hen heen gebeurt en kunnen vaak goed hun mondje roeren. De durf óm dit daadwerkelijk te doen ontbreekt echter. Maar wat wil je. Wanneer je als vrouw een blunder maakt, wordt daar het vrouw-zijn direct bij gehaald Mannen maken net zo goed blun ders, maar die worden op een an dere manier afgedaan. Toegeven en doorgaan want er moet verder gepraat kunnen worden. Ik ben desondanks voorzitter van de vrouwenafdeling van de VVD hier in Leiderdorp. Het enige wat ik daarmee wil is de drempel weghalen van het wel of niet dur ven praten om je eigen inzichten en meningen le verkondigen". Verder wil mevrouw Tichler nog kwijt dat ze haar belangstelling niet zal verliezen voor het Leider dorps gebeuren maar dat ze niet meer zo vaak op het gemeente huis te vinden zal zijn na haar af scheid van de raad. "Je groeit er tenslotte zo'n beetje uit. Je bent niet meer dagelijks politiek prak tisch bezig. Dat zal m'n opvolger Wim Kruidenier gaan doen. D-e heeft zijn kandidatuur aanvaard. Het ligt in de bedoeling dat hij in maart wordt geïnstalleerd", aldus Tichler. ROEL ZAADNOORDIJK Mevrouw Tichler: "...ik heb mijn steentje kunnen bijdrage- Stroomtarief mogelijk lager LEIDERDORP - Er is een grote kans dat de Leiderdorpse afne mers van elektriciteit vanaf 1 ja nuari 1982 minder voor hun stroomverbruik hoeven te beta len. Vanaf die datum zal namelijk het gedeelte van de winst van het Streekenergiebedrijf Rijnland, dat nu nog verplicht in reserve fondsen moet worden belegd, minder mogen zijn. Dat zal gevol gen hebben voor de tarieven. Zo luidde het antwoord van wet houder Bezemer (PvdA) gister avond in de vergadering van de raadscommissie economische aangelegenheden op vragen van het VVD-raadslid Tichler. Zij vond een tariefaanpassing op zijn plaats, gezien de enorme winst van het energiebedrijf. Deze winst, die in 1979 was geraamd op 8 miljoen gulden bedroeg liefst 14,6 miljoen. VOORSCHOTEN DEN HAAG - Het PvdA Tweede Kamerlid De Graaf heeft aan de staatssecreta ris van financiën Van Amelsvoort gevraagd of deze op de hoogte is van het faillisement van de verze keringsmaatschappij Boerhaave in Voorschoten. De verzekerings maatschappij schijnt in financië le moeilijkheden te zijn gekomen door onfortuinlijke onroerend- goed transacties van een zuster maatschappij. Tegenover het Economisch Dag blad verklaarde de directeur van de Verzekeringsmaatschappij Boerhaave Van Wijk gisteren dat er "niets aan de hand is" en dat alles "uiterst voorbarig is". Vol gens hem zijn de geruchten over financiële problemen in de we reld geholpen door een van de le den van de raad van bestuur van een andere verzekeringsmaat schappij, Ennia. Dat lid, drg. Pe ters, is er volgens Van Wijk op uit heel goedkoop de verzekerings portefeuille van Boerhaave over te nemen. Peters ontkent dit echter. Ennia wil de portefeuille van Boerhaave wel overnemen maar volgens Pe ters meer uit een maatschappelij ke verantwoordelijkheid van het verzekeringswezen. Commercië le overwegingen staan volgens hem zeker niet op de eerste plaats. Peters geeft zelfs aan dat er eigenlijk aan het overnemen van de verzekeringsportefeuille de nodige bezwaren kleven om dat Boerhaave verzekerden heeft met een leeftijd die veel hoger ligt dat de gemiddelde leeftijd in Ne derland. Een daarvoor gekweek te geldreserve is te beperkt om dat het eigen vermogen van Boer haave volgens Peters enorm is ge slonken. DONDERDAG Leiden - Dependance Regenboogpad 3, bestuurscommissie openbare scholen De Dukdalf en de Loopplank, 20 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseeg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek- uur voor invaliden, 19 tot 20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30 tot 21.30 uur Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18 vrij advies, 20 tot 21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vrijd van 14 tot 16 uur, tel. 130983. Werkgroep Dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, van 20 tot 21.30 uur. Voorlichting en begeleiding dienstwei geren, ook tel. 140866. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat .73, disco van 20 tot 22.30 uur; vrij 't Spoortje - Bernardkade 40, spreekuur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19 tot 20.30 uur. Morswijk - Topaaslaan 19, gehandicap- tensoos, vrijd van 10 tot 15 uur. tel uur in het gemeentehuis. Leiderdorp - commissie financiën, 20 uur in het gemeentehuis. Op Dreef - info-markt, 20 uur. Visser 't Hoofd Lyceum, Kagerstraat, feestavond I.V. Philaletica, 19.30 uur. Louise de Coligny, Van Geerstraat, Lei derdorp, kerstmarkt, 17.00-19.30 uur. FLAT VOOR VIETNAMEZEN VOORSCHOTEN - In Voorschoten kan binnenkort het eerste Viet namese vluchtelingengezin worden gehuisvest. Deze eerste fa milie krijgt in de gemeente een flatwoning toegewezen. Naar verwachting zullen daarna nog vier Vietnamese gezinnen volgen. De vluchtelingen komen naar Voorschoten op basis van de rege ling waarbij de rijksoverheid gemeenten aanwijst waar vluchte lingen moeten worden gehuisvest in woningen die aan het rijk beschikbaar moeten worden gesteld. Verder sluit de vestiging van Vietnamezen in Voorschoten aan bij de beslissing van de plaatselijke gemeenteraad, verzoeken van de Raad van Samenwerkende Kerken in Voorschoten en enkele politieke organisaties uit de gemeente om aan huisvesting van bedoelde vluchtelingen mee te werken. De plaatselijke opvang en begeleiding van vluchtelingen is inmid dels georganiseerd in samenwerking met de Raad van samen werkende Kerken. VRIJDAG APOTHEKEN Leiden - De avond-, nacht-, en Zondags dienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijd 12 tot 19 dec door: Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085; Linnaeus Apotheek. Kempe- lb Oegstgeest, tel. 153274. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Lciderdorp/Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vrijd van 14 tot 15 uur Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond -1. Zanting, Buddenborgstraat 7, Hillegom, tel. 02520-29060. leidsch dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 18.00-18.00 incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement f 49.55 perp post 71,90 Jaarabonnement f 186,7 per post f 276,10 Losse nummers f 0,65 Adjunct-hoofdredacteur R D Paauw Alp. redactiechef: A van Leeuwen Plv. Alg. redactiechef": J. M. J. Post Rubriekchefs: J Kroon (stad) J P.M. van d9r Meer (regio) W. Wirtz (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs, Washington, Cairo. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 Ch. Lennartz. Maredijk 33a. Leiden, tel 071-133202 Correspondenten: R Zaadnoordi|k. Tel 071-121481 Oegstgeest: H. Sonders, 071-155854 Voorschoten: J Peters 071-769935. Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2