"Verlies is verbijsterend" Visserij-debat op Fransen gestrand "Zelfbestuur" voor werknemers Terminal - fr i lihbui "Geen snelle ontkoppeling van lonen en uitkeringen" Kort zakelijk Volker-Stevin komt met harde cijfers: Chrysler ontslaat 1250 man WERK MW&L 1 mYP,rwr 1 IONDERDAG 18 DECEMBER 1988 ECONOMIE Metaal Waarschijnlijk nog deze week vraagt de directie van de DWZ- Metaalwarenfabriek in Helmond I het faillissement aan. Dat bete- kent dat de 43 werknemers ont slagen moeten worden. 'WZ maakt matrasveren en specia le spijkers. Volgens de directie is het bedrijf in moeilijkheden ge komen door de buitenlandse con currentie. Landbouw De afdeling Landbouwbedrijfsuit rusting van de Landbouw coöpe ratie Cebeco-Handelsraad heeft over de eerste vijf maanden van het lopende boekjaar, juli tot en met november, de omzet met 26 procent zien dalen. De in Deventer gevestigde afde ling, met ongeveer 75 werkkrach ten. houdt zich bezig met stalin richting en stallen- en bungalow- bouw. In het vorige boekjaar, juli 1979 tot en met juni 1980, boekte zij een omzetstijging met 30 pro cent. Na nieuwjaar verwacht het bedrijf zo'n sterke verdere daling van de werkhoeveelheid in deze sector, dat de omzet over het hele boekjaar 1980/'81 wel 35 procent beneden die van het vorige boek jaar kan liggen. Verzekering Ennia NV (verzekeringen) heeft in de eerste negen maanden van 1980 vergeleken met dezelfde pe riode in 1979 bijna 15 pet meer omzet behaald: f 1893 min. Ook de kosten stegen met dit percen tage. De totale nettowinst be droeg - na toevoeging van onver anderd f7,5 miljoen aan de cata- strofenreserye - f63 miljoen te gen f 48.9 miljoen in de eerste ne gen maanden van 1979. een stij ging van ruim 28 pet. zo heeft het bekendgemaakt. Auto Automobiles Citroen heeft gisteren bekend gemaakt dat zij haar as semblagefabriek in het Belgische Forest op 31 december wil slui ten. In de fabriek waar de assem blage van de modellen Visa. 2CV en Meahari plaatsvindt, zijn 900 mensen werkzaam. Volgens Ci troen is sluiting noodzakelijk ge zien het inzakken van de auto markt. Tapijt jIn verband met de realisering van een geheel gemoderniseerd pro- duktiecomplex in Scherpenzeel i zal de Amersfoortse vestiging van de tapijtfabriek van Heugten BV in 1983 definitief worden ge sloten. De gefaseerde uitvoering van de plannen betekent dat - over de periode tot begin 1983 - hel aantal arbeidsplaatsen bij de ze tapijtfabriek vermoedelijk met ruim honderd wordt terugge bracht. Bij elkaar hebben de ves- T tigingen in Amersfoort en Scher penzeel nu ruim 300 werknemers in dienst. Groenteveiling Katwijk dan den Rijn 18/12: Boerekool per kg 59-91: Waspeen AI per kist 14.90-17,40; All 3,40-14,70; Bi 14,80-17.50; Bil 3,90-6.90; Cl 7.80-10.-; CII 7,-9,50; Breekpeen AI per kist 4,30-10,50; Schorseneren A 1,73; Knol selderij 48-84; Bloemkool 12 II 1,20 Aanvoer 111 ton. WIELRENNEN - Het Nederlands koppel Pijnen/Knetemann leidt in de zesdaagse van Maastricht. Het tweetal vergaarde 119 pun ten. Tweede zijn de Australiërs Clarke en Allan (84 pnt) en derde Sercu en Fritz (België) met 84 punten en beide een ronde ach terstand. ROTTERDAM (ANP) - Het stuk goedbedrijf Rotterdam-Terminal zal - als de plannen doorgaan - geleid gaan worden door de on dernemingsraad van het bedrijf. Dit is een voor Nederland unieke vorm van arbeiderszelfbestuur. De raad zal als algemeen bestuur van Rotterdam-Terminal op kun nen treden, wanneer de gemeen teraad van Rotterdam besluit om het stukgoedbedrijf (voor rond de 20 miljoen gulden) aan te ko pen. Burgemeester en wethouders van de Maasstad zijn al met zo'n aan koop akkoord gegaan. Deze constructie is in overleg tus sen de vervoersbond FNV. on dernemingsraad en de Rotter damse havenwethouder. J. Rie- zenkamp. bedacht. Een woord voerder van de vervoersbond FNV heeft dit gisteren bekendge maakt. Het belangrijkste winstpunt is vol gens de woordvoerder dat de werkgelegenheid van de vierhon derd werknemers bij Rotterdam- Terminal gehandhaafd kan blij ven. Het Rotterdamse stadsbe stuur heeft besloten het onroe rend goed van het bedrijf, lood sen. kranen en andere opstallen aan te schaffen. Mocht de Rotterdamse raad de koop vandaag laten afketsen, dan blijft als mogelijke koper alleen nog de firma Handelsveen over. Met het besluit van woensdag heb ben B en W van Rotterdam vol gens de woordvoerder van de ver- voersbonden FNV kleur bekend. "B en W hebben gekozen voor het behoud van de werkgelegenheid en voor een door ons gepropa geerde vorm van arbeiders zelfbestuur", aldus de woord voerder. Tot nu toe heeft Tiavenwethouder Riezcnkamp zich zorgvuldig ont houden van een oordcel over de kansen voor het personeel om het bedrijf zelf voort te zetten. De huidige eigenaar van Rotterdam- Terminal. het bedrijf Incotrans, wil de onderneming kwijt om zich op andere meer winstgeven- .de activiteiten toe te leggen. ROTTERDAM (GPD/ANP) - Het bouw- en baggerbedrijf Volker- Stevin zal dit jaar een 'verbijsterend' verlies lijden van 275 mil joen gulden. Dat vertelde de voorzitter van de Raad van Commissaris sen, drs. P.L. Justman Jacob gisteren aan de aandeelhouders van het concern, die in een buitengewone vergadering waren bijeenge roepen. Ook volgend jaar zal op een verlies gerekend moeten wor den, terwijl er 300 tot 400 mensen zullen moeten afvloeien. Het gaat voornamelijk om kantoorpersoneel. Eind november zette de Raad van Commissarissen van Volker- Stevin de Raad van Bestuur op non-actief. Er was een groot ge brek aan onderlinge samenwer king en een aantal projecten liep fors uit de hand. Vorig jaar maak te het concern nog een winst van ruim 80 miljoen gulden. Voor dit jaar werd aanvankelijk een winst verwacht van 60 miljoen. Pas laat kwamen de commissaris- DETROIT (ANP) - In een zoveelste poging om Chrysler, de op twee na grootste autofabrikant van de Verenigde Staten, in leven te houden, heeft Lee Lacocca, voor zitter van de raad van bestuur, de werknemers gevraagd om voor lopig af te zien van een verzoek om loonsverhoging. Verder heeft hij de regering gevraagd om de kredietgarantie te verhogen van 1.5 tot 1.9 miljard dollar. Chrysler wil verder 1250 man of vijf procent van het administratieve personeel ontslaan. Ongeveer duizend van de ontslagen zijn het gevolg van het niet doorgaan van programma's, teneinde de uitga ven te beperken. Volgens Lacoc ca zijn er nog steeds mogelijkhe den voor samenwerking met an dere autoconcerns. Lacocca vreest dat de ergste tijden voor het automobielconcern nog voor de deur staan. Tijdens een persconferentie verklaarde hij dat de .onderneming het niet meer redt zonder een extra kre- dietgarantie van 400 miljoen dol lar. Chrysler heeft vorig jaar een verlies geleden van 1.1 miljard dollar; het nadelige saldo over de eerste negen maanden dit jaar be droeg 1.47 miljard dollar. De con currentie uit Japan, de stijging van de benzineprijzen en de eco nomie die er over het geheel ge nomen slecht voor staat, zijn daar debet aan. De verkoop van de K- Car, de wagem waarmee Chrysler hoopte van de ondergang te kun nen worden gered, verloopt slecht. sen tot de ontdekking dat er in de Raad van Bestuur ernstige moei lijkheden waren. Conflicten bin nen het bestuur ook op het per soonlijke vlak, terwijl er op ver schillende projecten moeilijkhe den waren, waarop het bëstuur niet adequaat reageerde. Ondanks inschakelen van een ex- terne deskundige bleek het niet mogelijk de problemen binnen de Raad van Bestuur op te lossen. Toen daarna bleek dat de verlie zen veel hoger zouden uitvallen dan werd verwacht, grepen de Het verlies van 275 miljoen gulden, in feite vergeleken met vorig jaar een achteruitgang van 355 mil joen, is ontslaan op een klein aan tal werken die samen een relatief klein gedeelte (550 miljoen) de omzet uitmaken. De aanleg van een pijpleiding met alle bij behorende apparatuur leverde een verlies van 88 miljoen op. Ook andere projecten in de lei- dingwerkendivisie bleken niet succesvol. Twee bruggen, een in de Verenigde Staten en een in En geland bleken grote verliezen op te leveren (samen 111 miljoen gulden) terwijl een havenproject in het Midden-Oosten ook fors verlies opleverde. Verder waren er tegenvallers in het Verre Oos ten en Noord-Afrika. Volgens Justman Jacob zijn oner varen medewerkers in staat ge weest zonder voldoende krlti sche begeleiding in het buiten land werken aan te nemen, ter wijl de Raad van Bestuur te wei nig controle uitoefende. Onder leiding van de ABN en de AMRO-bank is een bankconsor- tium gevormd om de financiering veilig te stellen. Ook komend jaar zal verliesgevend zijn. voornamelijk door reorgani satiekosten en hogere rentelas ten. De verliezen lijken nu alle maal gelokaliseerd te zijn. De orderportefeuille heeft overi gens met onder de toestand bij het bedrijf geleden. Er is voor 3,2 miljard gulden werk in huis. De voorzitter van de centrale on dernemingsraad van Volker- Stevin, de heer J. Klarenbeek. verklaarde zich fel te zullen ver zetten tegen ontslagen bij Volker- Stevin. "Wij weigeren slachtof fers te laten vallen onder deze omstandigheden" De drukbezochte aandeelhouders vergadering reageerde overigens soms bitter, soms gelaten op de mededelingen vanaf de bestuur stafel. Vooral het verliescijfer veroorzaakte opschudding in d° zaal Volvo-werknemers demonstreerden gisteren in Maastricht legen de reorganisatie-plannen bij Volvo Car raad van bestuur van het bedrijf kondigde vorige week aan dal bij Volvo l'JOO banen moeten verdwijn waarvan900 gedwongen ontslagen. De ondernemingsraad van Volvo-Car bood aan Dr.J. Kretners. Comnnssa der Koningin in Limburg een petitie aan, waarin de plannen bij Volvo-Car worden afgewezen. "Historische visrechten" struikelblok BRUSSEL (GPD) - Het Europees beraad overeen gemeenschappe lijke Europese visserijpolitiek is gisteren vastgelopen. De princi piële opstelling van Frankrijk was het grote struikelblok. Toen de Fransen hun eisen (men houdt vast aan de historische visrech ten onder de Ierse en Engelse kust) niet opgaven, werd het overleg afgebroken. Naast hun visrechten onder Enge land en Ierland eisten de Fransen volledige toepassing van de bepa ling in het toetredingsverdrag ge steld moeten worden voor de vis sers uit andere landen. Vanaf januari zijn deze landen volledig lid van de EG. De Franse eisen waren voor Enge land en Ierland onaanvaardbaar, ook al zouden de Negen wel tot een akkoord zijn gekomen over de verdeling van de hoeveelheid vis (quota), die gevangen mogen worden. De Europese commissie heeft voor 1980 quota's voor ze ven belangrijke vissoorten opge steld. In de praktijk heeft dit voorstel geen enkele betekenis meer. omdat het jaar praktisch is geëindigd. Ook in januari zal ver der worden gepraat aan de hand van de voorstellen voor de vangstverdeling in 1980. een gemeenschappelijk visserij beleid moest komen. Engeland, dat tot nu toe steeds dwars had gelegen, beloofde te zullen mee werken aan de totstandkoming van een akkoord. Tegelijkertijd namen de andere EG-landen een deel van de hoge Britse bijdrage aan de EG-begroting over. Ie ministers hebben afgesproken pas in januari onder voorzitter schap van Luxemburg weer bij een te komen. Formeel neemt Ne derland op 1 januari het Eo- voorzittersch^p van Luxemburg over. De Nederlandse visserijmi nister Braks zei dat hij blijft ho pen op een akkoord voordat hij de voorzitterhamer overneemt. DEN HAAG - Er is geen sprake van dat er nog deze kabinetsperiode een einde komt aan de koppeling van de sociale uitkeringen aan de lonen. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van sociale za- een toelichting op i minister \lhed,i. i heeft in een vraag- n CDA-blad te ken- lat "een eenzijdige de uitkeringen on- ken gezegd i uitlatingen v De bcwindsm gesprek met i run Mtm verlaging vai vcrmijdelijk Minister Albeda heeft zich in het verleden altijd fel gekant tegen het doorbreken van de koppelingsge dachte. Als de lonen stijgen, dan stijgen de uitkeringen mee, CO be vestigde de bewindsman recente lijk nog hij de presentatie van zijn begroting. Volgens een woordvoerder van het ministerie gaat het hier om "niet meer dan een gedachte". De woordvoerder wijst erop dat de koppeling ook in de regerings verklaring wordt gegarandeerd. "Als die garantie vervalt, dan moet de wet worden veranderd. Dat lukt nooit meer in deze perio de", aldus de woordvoerder. Zoals hekend zijn de VVD en de werkgevers vóór het eenzijdig ver lagen van de uitkeringen. De linkse partijen en ook het CDA hebben daar steeds bezwaar tegen ge maakt. Niet meer stakingen Lufthansa HAMBURG (ANP) - Voorlopig zul len er bij de Westduitse Lufthan sa geen waarschuwingsstakin gen meer worden gehouden van het cabinepersoneel. Na verscheidene uren te hebben onderhandeld voor het "Landgc richt" in Hamburg werden verte genwoordigers van het betrok ken personeel en de directie van Lufthansa en haar dochtermaat schappij Condor het erov eeni dat zij op 22 december om de tafel zullen gaan zitten om te praten over de arbeidsvoorwaarden van het cabinepersoneel. Maandag was er een waarschu wingsstaking van twee uur ge houden, waardoor 45 vluchten moesten worden afgelast en 30 andere met grote vertraging wer den uitgevoerd. De strijdvraag of er voortaan in be paalde typen vliegtuigen van Lufthansa en Condor twee in plaats van drie personeelsleden in de cabine moeten werken, is nog niet opgelost. De burgerluchtvaart in Italië on dei vmdt vandaag veel hinder ven een staking van de luchtverkeers leiders. Zij legden vandaag van 06.00 uur's morgens tot 24.00 uur 's avonds het werk neer. Zij eisen een reorganisatie binnen de luchtverkeersleiding. Het luchtvaartverkeer met het door de aardbeving van verleden maand getroffen gebied en de Ita liaansc eilanden zal wel worden afgehandeld Ook "staal i1 noodvluchten" kunnen ongehin derd worden uitgevoerd DONDERDAG 18 DECEMBER 1980 Deli Mij. Desseauz Dorp en Co. 9.70 10.0 272.00 271,i 133,00 135, 30.00 31.(1 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN AKZO AMEV AlIDET BAM*' N BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZIUVLK Goud: onbew 39700 - 40400. vorige 38 BUITENLANDS GELD Ntdlloyd Groi Ogem Holding Pakhoed Hold 113.00 114.20 187.00 187.30 AMSTERDAM (ANP) - De aan dacht van de beurs was vandaag zoals te verwachten viel. bij hei- vatting van de handel vooral ge richt op Volker-Stevin Het ver r jjsterende verlies van tenminste f275 min dat dit jaar bij het con cern verwacht wordt, liet duid. lijk zijn sporen in dc koers achtei nadat er drie dagen niet was g. handeld De koers zakte snel t. rug van f21 tot f 16,50. maar daar na kwam het fonds verrassend te rug. onder meer door dekkings aankopen. Tegen het middaguur werd f 19 be taald. Kon. Olie ondervond de in vloed van de belangstelling voor de olie waarden in Wall Street en schoot bijna f3 vooruit naar f219.70 De andere internationals konden slecht mee Unilever verloor f 1.50 op f 23.30 en KLM f 2.20 op I 55.80. Akzo. I cg tns er I f.i hps bewogen zich dicht rond hei slotpeil van gisteren. De banken waren overwegend wat hoger. De hypotheekbanken en verzekenngswaarden lagen na genoeg onveranderd in de markt Van de uitgevers verloor Elsevu r-NDU f3 op f 14!» De ander, bouwaandclen gaven maar licht, verschuivingen te zien

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 29